مطالب مرتبط:
رد پای مواد مخدر و اعتیاد در تمام نقاط جامعه دیده می شود
نبود کمپ ترک اعتیاد ویژه دانش آموزان در همدان
نباید در خصوص آمار اعتیاد کرمانشاه سیاه نمایی شود
طلاق،خشونت و اعتیاد در صدر آسیب های اجتماعی خراسان رضوی
اعتیاد دانش آموزان به نسخه موبایل Fortnite به مشکلی بزرگ تبدیل شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 20:152018-05-23سياسي

آمارهای پشت پرده اعتیاد در کشور


- سیاست های بسیاری از جمله دستگیری معتادان و جرم انگاری مصرف مواد مخدر، بیمار پنداشتن آنها، کاهش عرضه و تقاضا، پیشگیری، اعدام قاچاقچیان و.

در حالی طی سه دهه گذشته در کشور اجرا شده که همواره نقدهای مختلفی به این سیاست ها و همچنین عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان دستگاه متولی کنترل میزان عرضه و تقاضا از سوی کارشناسان مطرح می شود.

در همین راستا با علی هاشمی، رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان مقام بالا دستی و به مناسبت پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر به گفت وگو نشستیم که در ادامه به تفصیل می آید.

دکتر علی هاشمی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه "موادمخدر" یک پدیده بسیار پیچیده است، اظهار می کند: عوامل مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در بروز اعتیاد در جامعه موثر هستند و برای حل آن باید همه دستگاه های مذکور مشارکت داشته باشند.

وی می افزاید: چه بسا یک تدبیر غلط اقتصادی و اجتماعی در بروز اعتیاد در جامعه موثر و بازخورد نامناسبی در جامعه داشته باشد و برعکس.

نتایج نظرسنجی امید به آینده جوانان دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دولت هشتم ادامه می دهد: به عنوان مثال در سال 75 ، یک نظرسنجی در سطح تهران به منظور سنجش میزان امید به آینده جوانان انجام شد و نتایج نهایی حاکی از امید به زندگی 30 درصدی بود.

همین نظرسنجی اواخر سال 77 تکرار شد و نتایج کاملا بر عکس بود و نرخ امید به آینده را تا 80 درصد نشان می داد.

این بررسی ها نشان می دهد مشارکت سیاسی تا چه حد می تواند در زندگی و حال افراد جامعه موثر باشد.

اعتیاد، بی اعتمادی مردم به حکومت را رقم زده است وی در ابتدای سخنانش با بیان اینکه سه نگرانی اصلی مردم در نظرسنجی های مختلف انجام شده طی این سال ها "بیکاری"، "تورم" و "اعتیاد" عنوان شده است، می گوید: اعتیاد به یکی از نگرانی های دائمی مردم تبدیل شده و نوعی بی اعتمادی مردم را رقم زده است، به گونه ای که ناخواسته افراد از عملکرد حکومت ناراضی می شوند و می گویند دولت یا نمی خواهد یا نمی تواند با این پدیده برخورد کند.

علی هاشمی هاشمی ادامه می دهد: این در حالیست که پیچیدگی مشکل اعتیاد ناشی از عوامل متعددی است.

با توجه به گستردگی ابعاد، شدت و فوریت پیامدهای کلان، تأثیر ژرف بر ساختارهای اجتماعی، هزینه مهار بالا و علت العلل بودن پدیده مواد مخدر و اعتیاد به جرأت می توان گفت این پدیده تهدیدی علیه امنیت جامعه است.

امنیت جامعه به عنوان دانه درشت ترین مرجع امنیتی ، امنیت ملی، امنیت فردی، امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تحت پوشش قرار می دهد.

انتقاد از آمارسازی در حوزه اعتیاد وی با بیان اینکه " آمارسازی در حوزه اعتیاد در پیش برد اهداف مدنظر برای مبارزه با مواد مخدر خلل وارد کرده است و متاسفانه مدیران دبیرخانه ستاد، راه غلط دولت قبل را ادامه می دهند، انتقادات تندی از روند اعلام آمار اعتیاد در کشور مطرح و اظهار می کند: در دولت هشتم که ستاد را به دولت نهم تحویل دادم، آمار مصرف کنندگان سه میلیون و 720 هزار نفر بود که از این تعداد 2.

5 میلیون نفر مصرف دائمی داشتند و مابقی تفننی مواد مصرف می کردند.

هاشمی ادامه می دهد: در واقع در آن زمان 2.

5 میلیون معتاد قطعی داشتیم.

حالا چه اتفاقی افتاده است که وقتی دولت نهم روی کار می آید در اولین اظهارنظرها، آمار معتادان را 750 هزار نفر اعلام می کند؟ و چگونه می شود که طی هشت سال این آمار رفته رفته به یک میلیون و 350 هزار نفر می رسد؟ هرچند با این آمارسازی می پذیرند که طی دو دولت نهم و دهم اعتیاد حدود صددرصد رشد داشته است.

در سال 90، یک شیوع شناسی اعتیاد انجام شد ولی رییس جمهور وقت اجازه اعلام نتایج آن را نداد.

این شیوع شناسی حکایت از وجود "چهارمیلیون مصرف کننده" با احتساب تفننی ها در کشور است.

وی با بیان اینکه این پدیده مقابل چشم مردم است و حداقل 14، 15 میلیون نفر در خانواده ها درگیر فرد معتاد هستند و نمی شود واقعیت ها را پنهان کرد، تصریح می کند: البته این انتقاد به دولت یازدهم نیز وارد است که چرا این آمار غلط را تکرار و اعلام می کند؟ هر آماری عقبه ای در گذشته دارد، وضعیتی در حال حاضر و آینده ای هم دارد که باید در قابل آن پاسخگو باشند.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه می دهد: البته بنده هم معتقد به سیاه نمایی نیستم، ولی باید اجازه داد واقعیت ها در معرض دید صاحبنظران، اندیشمندان، علما و.

قرار بگیرد تا برای آن راه حل و پاسخ پیدا شود.

وجود 4میلیون مصرف کننده رسمی در کشور در سال 90 وی با بیان اینکه در سال 1320، یک و نیم میلیون نفر، در سال 1349 دو میلیون نفر، در سال 1356 ، سه میلیون نفر، در سال 1366 ، دو میلیون نفر مصرف کننده، در سال 1383 سه میلیون و 760 هزار نفر مصرف کننده، در سال 1385 نیز 750 تا 800 هزار مصرف کننده، در سال 86 (آمار رسمی ستاد) یک میلیون و 200 هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر بوده اند، می گوید: در سال 90، یک شیوع شناسی اعتیاد انجام شد ولی رییس جمهور وقت اجازه اعلام نتایج آن را نداد.

این شیوع شناسی حکایت از وجود "چهارمیلیون مصرف کننده" با احتساب تفننی ها در کشور است.

طبق برآورد اجمالی در یک دهه اخیر روزانه هشت نفر بر اثر موادمخدر جان خود را از دست می دهند و از سوی دیگر حداقل روزانه 100 نفر جدید آلوده موادمخدر می شوند.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در اواسط سال 1384 یکی از مهم ترین شاخص های ما موادمخدر صنعتی بود، می گوید: در آن مقطع آمار مصرف کنندگان قرص های صنعتی زیر 10 هزار نفر بود و به نیم درصد هم نمی رسید.

این در حالی است که اواخر دولت دهم شمار مصرف کنندگان موادمخدر صنعتی طبق آمار رسمی خودشان به 330 هزار نفر رسید و بر اساس آن 26 درصد مصرف کنندگان موادمخدر، گرایش به موادمخدر صنعتی داشتند که البته متاسفانه آمارهای غیررسمی بالاتر از آن است.

فراز و نشیب قیمت مواد مخدر صنعتی از 172 میلیون تا 5 میلیون تومان به ازای هر کیلو وی همچنین ادامه می دهد: در آن زمان قیمت مواد مخدر صنعتی براساس گزارش وزارت اطلاعات، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی 168 تا 172 میلیون تومان به ازای هر کیلو بود.

متاسفانه طی سالهای 86-88 قیمت موادمخدر صنعتی به کیلویی پنج میلیون تومان رسید.

در مجمع پس از اصلاح قانون و تشدید مجازات ها قیمت موادمخدر صنعتی 10-12 میلیون تومان شده و بنابراین اقدامات انجام شده چندان اثربخش نبوده است.

هاشمی ادامه می دهد: به عنوان دبیر کل ستاد طی سال های 81 تا 84 با توجه به مجموعه گزارشات و اطلاعات واصله از دستگاه ها، چندبار در مصاحبه ها هشدار داده بودم و برای پیشگیری، طرح مدیریت مصرف از طریق تولید و توزیع کنترل شده داروهای ارزان قیمت برای معتادین را با تلاش ویژه مجمع تشخیص به تصویب رساندیم (کشت شقایق الی فرا) و در شروع کار دولت نهم به رییس جمهور وقت ابلاغ شده بود.

متأسفانه بدلیل بی توجهی فاجعه بزرگ تغییر الگوی مصرف از مواد طبیعی به صنعتی اتفاق افتاد و اکنون شاهد حداقل 300 هزار مصرف کننده مواد صنعتی هستیم.

روزانه 100 نفر به مواد مخدر آلوده می شوند رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یک نگرانی دیگر ما مصرف مواد مخدر در جمعیت زنان است، می گوید: در دهه 70، آمار اعتیاد در زنان 4.

5 درصد از کل مصرف کننده ها بود که اکنون با توجه به آمار رسمی به 10 درصد رسیده است.

علی هاشمی در ایسنا هاشمی می افزاید: طبق برآورد اجمالی در یک دهه اخیر روزانه هشت نفر بر اثر موادمخدر جان خود را از دست می دهند و از سوی دیگر حداقل روزانه 100 نفر جدید آلوده موادمخدر می شوند.

65 درصد زندانی ها مربوط به موادمخدر است وی در ادامه به آمار دستگیرشدگان مرتبط با موادمخدر اشاره و عنوان می کند: از ابتدای انقلاب اسلامی تا سال گذشته 18 میلیون دستگیری داشتیم (البته با تکراری ها) که از این تعداد 45 درصد ارتباط مستقیم با موادمخدر (قاچاقچیان، خرده فروش ها و.

) و 19-18 درصد نیز جرائمی هستند که به صورت غیرمستقیم مرتبط با اعتیاد هستند یعنی فرد معتاد به بزه هایی چون قتل، سرقت و .

اقدام می کند.

در واقع حدود 65 درصد دستگیری ها و زندانی های ما مربوط به موادمخدر است.

کاهش زمان دسترسی به مواد مخدر به 2 دقیقه وی درباره میزان دسترسی به موادمخدر گفت: در زمان مدیریت بنده زمان دسترسی به مواد مخدر 25 دقیقه بود.

مدتی پیش برای انجام تحقیقاتی به یکی از شهرهای شمالی رفته بودم و با معتادی صحبت کردم.

او می گفت کافی است تماس بگیرم تا دو دقیقه بعد مواد را به من برسانند.

در تهران هم حدود هفت سال پیش طی بازدیدی از یک کمپ معتادی می گفت که 10 دقیقه ای با پیک برایم مواد می آورند.

چرا دسترسی به مواد مخدری که پیامدهایی چون اعدام، زندان و آسیب های متعدد بر خانواده و دهها ناهنجاری اجتماعی در پی دارد به این راحتی و سهولت در دسترس است.

متاسفانه این موضوع نشان دهنده وضع نابسامان توزیع موادمخدر در کشور است.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بر اساس آمار اعلامی سال گذشته ستاد، 63 درصد معتادان ما متاهل هستند می گوید: اگر هرکدام متوسط دو فرزند هم داشته باشند یک میلیون و چهارصد هزار فرزند با پدرانی معتاد داریم که در معرض خطر جدی قرار دارند.

21 درصد کارگران در بعضی محیط های صنعتی بزرگ معتادند هاشمی همچنین به آمار اعتیاد در کارگران اشاره و عنوان می کند: کارگران رکن اقتصاد مقاومتی هستند.

براساس آخرین تحقیقات انجام شده 21 درصد کارگران در بعضی محیط های صنعتی بزرگ معتاد هستند.

بالاترین نرخ مصرف مواد در جمعیت 35 تا 39 سال وی در ادامه به اعلام نتایج پژوهش گسترده ای که در سال 90 توسط دکتر تقی آزاد ارمکی طی مقاله ای منتشر شد می پردازد و می گوید: در سال 90 تعداد تقریبی جمعیت مصرف کننده 3 میلیون و 150 هزار نفر برآورد شد.

بر این اساس 52.

19 درصد از معتادان تریاک، 2.

83 درصد شیره، 9.

77 درصد هرویین، 3.

08 درصد اکستازی ، 26.

22 درصد شیشه، 15.

94 درصد کراک و 6.

43 درصد حشیش مصرف می کردند که برخی مصرف چندگانه و مشترک دارند و به همین علت مجموع درصد این اعداد از صد بیشتر می شود.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره توزیع سنی مصرف کنندگان هم توضیح می دهد و می گوید: در جمعیت 60 سال به بالا پایین ترین نرخ مصرف و در جمعیت 39 تا 35 ساله بالاترین نرخ مصرف را شاهدیم.

5.

6 درصد معتادان قبل از 15 سالگی اولین بار مصرف مواد را تجربه کرده اند هاشمی می افزاید: بر این اساس سن اولین مصرف مواد تا قبل از 15 سالگی را در 5.

6 درصد معتادان داریم و میانگین اولین مصرف 19 تا 21 سال است.

وی درباره محل اولین مصرف هم می گوید: 38.

77 درصد در منزل یکی از دوستان ، 22.

46 درصد در منزل خود ، 8.

29 درصد در پارک ها، 7.

22 درصد در اماکن مخروبه ، 5.

88 درصد در خوابگاه دانشجویی ، 4.

81 درصد در محل کار ، 3.

74 درصد در مدرسه و 2.

41 درصد از معتادان در سربازخانه برای اولین بار مواد را تجربه کرده اند.

هاشمی ادامه می دهد: بر اساس این پژوهش 33.

7 درصد از معتادان روزانه چند بار مواد مخدر مصرف می کنند.

28 درصد مردم نسبت به مصرف مواد نگرش مثبت دارند وی همچنین به نظرسنجی انجام شده از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران اشاره و عنوان می کند: بر اساس این نظرسنجی میانگین تمایل به مصرف مواد درجامعه آماری 1230 نفره در کل کشور، 16.

81 درصد بوده است و این خود یک زنگ خطر است.

همچنین به طور میانگین 28 درصد مردم نسبت به مصرف مواد نگرش مثبت دارند.

در سال 90 تعداد تقریبی جمعیت مصرف کننده 3 میلیون و 150 هزار نفر برآورد شد.

بر این اساس 52.

19 درصد از معتادان تریاک، 2.

83 درصد شیره ، 9.

77 درصد هرویین ، 3.

08 درصد اکستازی ، 26.

22 درصد شیشه ، 15.

94 درصد کراک و 6.

43 درصد حشیش مصرف می کردند.

رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می افزاید: 65.

5 درصد از افراد مصاحبه شونده اعلام کرده اند در آینده وضعیت مواد مخدر بدتر می شود و به این معناست که به اقدامات انجام شده امیدی ندارند.

وی با بیان اینکه از دیدگاه بیش از 77 درصد مردم، اصلی ترین عامل موثر در جلوگیری و کنترل مصرف مواد خود فرد است و در ردیف دوم خانواده، سوم دوستان و چهارم دولت قرار دارد، می گوید: این موضوع هم بار مثبت دارد و هم بار منفی.

اگر خانواده آگاه باشد می تواند بازوی کنترلی خوبی باشد.

هنوز پس از 35 سال ، یک مرکز سنجش قوی اعتیاد نداریم هاشمی با اشاره به اینکه اکنون و در نیمه اول سال 94، از نبود آمار و اطلاعات صحیح در خصوص اعتیاد رنج می بریم ، اظهار می کند: ستاد مبارزه با مواد مخدر باید به جای آنکه بودجه خود را مانند گوشت قربانی در دستگاه ها پخش کند، منظم و هر سال وضعیت را رصد کند تا مشخص شود اثر بخشی اقدامات چه میزان است؟ رییس کمیته مستقل مبارزه با موادمخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام می افزاید: چرا پس از 35 سال نباید یک مرکز سنجش آمار و مانیتورینگ قوی در ستاد داشته باشیم که دائم تحولات منطقه ای، ملی و استانی را رصد کند و پاسخگو باشد تا روزی چشم باز نکنیم و ببینیم آمار 10 هزار مصرف کننده مخدر صنعتی به 400 هزار رسیده است؟ هاشمی تاکید می کند: در واقع ستاد باید با سرمایه انسانی متخصص و حرفه ای اوضاع را رصد و پژوهش های اساسی انجام دهد و به ارزیابی دقیق عملکرد دستگاه ها بپردازد.

بخش دوم این خبر را در
کلید واژه ها: مبارزه با مواد مخدر - اعتیاد - ستاد مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر - جامعه - مخدر - اجتماعی - نظرسنجی - مبارزه - پدیده - هاشمی - امنیت - مجمع تشخیص مصلحت نظام - امید - مردم - موادمخدر - آینده - مجمع تشخیص مصلحت - اقتصادی - اعتمادی - امید به زندگی - جوانان - زندگی - حکومت - میزان - سیاسی - دانشجویان - کشور - خبرگزاری - دولت

آخرین اخبار سرویس:
چگونه از ویرایشگر ویدیوی مخفی ویندوز 10 استفاده کنیم؟

محمد هاشمی: بیانیه های جامعه مدرسین پاسخگوی مشکلات دینی مردم نیست/ علما در مسائل اساسی وحدت نظر داشته باشند/ شاهد چندصدایی در جامعه هستیم

معاونت فرهنگی- تبلیغی در مدارس خواهران راه اندازی شود

سازمان ملل: سیاست مهاجرتی ترامپ بی رحمانه است

بازداشت وزیر سابق انرژی اسراییل به اتهام جاسوسی برای ایران

فتحی: متن استعفایم را خدمت مجلس دادم

بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد

تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی

مرحوم احمدی "عاقبت به خیر" شد

صوت / بسته خبری 28 خرداد 97

دانلود آهنگ جدید فریدون آسرایی بنام دوستت دارم

برنامه ریزی برای خرید سوغات توسط حجاج از داخل کشور

واکنش بنیاد مستضعفان به ابهامات در مورد پلاسکوی جدید

شرکت 2619 مددجوی یزدی در برنامه های قرآنی کمیته امداد

قدرت و توان دفاعی کشور باعث افزایش امنیت می شود

اعلام جنگ علیه روحانیون

مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشدید می شود

استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت معتبر تولیدی

مولوی عبدالحمید: ⁣دختران ایرانشهر بدون ترس شکایت کنند

معاون اجتماعی قوه قضاییه: بخش اعظم فساد اداری ایران به خاطر تحریم ها است

دادستان کل کشور: «عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می گیرد»

صالحی: از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

اوج مصرف برق به مرز 50 هزار مگاوات رسید

حشد الشعبی: حاکمیت ملی عراق خط قرمز ما است

درخواست امام جمعه زاهدان از 41 دختر مورد آزار ایرانشهری

دادستانی به دنبال عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر

بررسی برنامه های اقتصاد مقاومتی استان

مرحوم احمدی کشتی عمر را به سلامت به آخر رساند

برگزاری یادواره «شهید کعبه میثاق با سرداران و شهدای مهریز»

امیدواریم که بتوانیم از منافع ملی کشور دفاع کنیم

ضرغامی در مراسم ششمین سالگرد مرحوم قدیریان: مرحوم قدیریان قبل و بعد از انقلاب کارنامه درخشانی داشت/ او از شخصیت های تراز انقلاب بود

ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه فناوری فضایی کشور

تفاهم نامه اربعین حسینی بزودی بین ایران وعراق امضا می شود

متجاوزان در ساحل غربی محاصره شده اند

گردهمایی زرتشتیان در زیارتگاه «پیرسبز»

برنامه ریزی برای خرید سوغات توسط حجاج از داخل کشور

رونمایی از لپ تاپی جدید با حافظه 128 گیگ

فعال سازی مناطق آزاد مغری و ارس میان ایران و ارمنستان

نایب قهرمانی تیم کشتی آزاد جوانان در جهان

بازنگری اساسنامه بنیادصیانت ازخانواده

از علم دکتر احمدی بهره چندانی نبرده ایم/استاد مظهر جهاد و مجاهدت در زندگی بود

دانلود آهنگ جدید محمد خلج بنام من و تو

دانلود ورژن جدید آهنگ شهرام نیک یار بنام تا همیشه

پیگیری تخصیص اعتبار ویژه برای توسعه صنایع دستی همدان/ موزه منطقه ای فعال می شود

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد پیگیری تخصیص اعتبار ویژه برای توسعه صنایع دستی همدان/ موزه منطقه ای فعال می شود

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند؟

هم صدایی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام قضایی دانشجویان

حرکت از آموزش به خلق فناوری در دانشگاه ها نیازمند فعالیت گروهی است

تفاهم نامه اربعین حسینی بزودی بین ایران وعراق امضا می شود

پیشگیری از ساخت و ساز غیرمجاز با جدیت بیشتری دنبال شود

استیضاح ربیعی با 50 امضا کلید خورد

لزوم تبلیغات گسترده و اطلاع رسانی مناسب برای رویداد «همدان2018»

چرا سعی می کنیم گناهمان را گردن شیطان بیندازیم؟ / راه طهارت نفس

گسترش تجاوز با سکوت قربانیان

نان سبوس دار آری یا خیر؟

قیمت محصولات الکترونیکی در آمریکا افزایش یافت

اولویت های جدید تامین ارز مشخص شد

ابتدا قرار بود آیین دادرسی کیفری آزمایشی اجرا شود/ متن استعفایم را خدمت مجلس دادم

دانلود آهنگ جدید رضا شاجی بنام منی زندان دا گورن

دانلود آهنگ جدید پاشا هوشیار بنام مهمون هر شب

شکایت سیف از 2 نماینده بخاطر درگیری در یک جلسه غیرعلنی

ایران همچنان تنها نماینده بدون باخت آسیا

رییس بانک مرکزی از دو نماینده شکایت کرد

از منافع ملی به نحو احسن دفاع می کنیم

اثربخشی معنادار فعالیت فرهنگی جهاد دانشگاهی در مقایسه با دیگر دستگاه ها

همراهی شاه با آمریکا علیه مستضعفین!

اعتراف محمد ثلاث به قتل سه مامور

گزارش تصویری: برگزاری نماز عید سعید فطر در موسسه آل البیت لندن

عضو نابینای کاروان صلح خواهان: اول صلح بعد بینایی چشمانم!

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

ارباب رجوع در راهروهای ادارات سرگردان نشوند

سلفی ضرغامی با فرزند یکی از منافقان +عکس

باید به عنوان ستون پنجم با این اصلاح طلبان برخورد کرد

پایانه و پارکینگ بزرگ زیر سطحی آزادی 2 سال دیگر به بهره برداری می رسد

بخشیده شدن چهارمین محکوم به قصاص در گلستان

جزییات تازه از ماجرای ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

امام جمعه اهل سنت زاهدان: دختران ایرانشهری بدون ترس شکایت هایشان را مطرح کنند

تاکید عراقچی و همتای سوییسی اش بر حفظ برجام

«حجت الاسلام احمدی»؛ مصداق بارز «العلماء ورثه الانبیاء» و جامعیت علمی

بیانیه سوییس درباره سفر روحانی

گفتگوهای سیاسی ایران و سوییس به ریاست عراقچی در تهران برگزار شد

کدهای مطهری درباره منشأ پیامک های تهدیدآمیز

تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم

امکان یا امتناع دفاع عادلانه از متهمان سیاسی

آغاز عملیات اجرایی پایانه و پارکینگ بزرگ آزادی مشهد

نیازمند آسیب شناسی در حوزه پژوهش هستیم

نشست شورای پایایی برق خوزستان برگزار شد

مراسم بزرگداشت علمی و معرفتی دکتر احمد احمدی

دانلود آهنگ جدید میثم خالدی بنام حبک

توسعه حرم سیدالشهدا(ع) سرعت گرفت

تماس تلفنی رییس جمهور ایران و امیر قطر

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

خط جمهوری اسلامی، خط انقلابیون و آزادگان جهان است

بارش ها در 20 استان کشور منفی است

زلزله 6 ریشتری در ژاپن فقط سه کشته داد

رای الیوم: ارتش سوریه با استقرار 40 هزار نیرو در جنوب آماده نبردی قریب الوقوع است

5315 مگاوات کمبود تولید برق داریم

قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است

منبع حرف هایم خانواده یک دختر بود

آمارهای پشت پرده اعتیاد در کشور

آمارهای پشت پرده اعتیاد در کشور