مطالب مرتبط:
گزارش صلیب سرخ از 2000 حمله به مراکز درمانی مناطق درگیر در جهان
گرد و غبار در کرمان 28 نفر را راهی مراکز درمانی کرد
گرد و غبار در کرمان 28 نفر را راهی مراکز درمانی کرد
تمام دستگاه های اجرایی شهر کرمان به استثنای مراکز درمانی امروز تعطیل شد
زعفران بیش از خاصیت رنگ زایی، خواص درمانی دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 13:152018-05-23پزشكي

افراد بی هویت پشت در مراکز درمانی جا مانده اند


تا پیش از اینکه سازمان بیمه سلامت بخشنامه کند که همه خدمات بیمه ای باید از طریق دفترچه بیمه ای ارایه شود که صدور آن منوط به داشتن کدملی و کدپستی است، - --> کد خبر: 625546 1397/03/02 13:14:36 تا پیش از اینکه سازمان بیمه سلامت بخشنامه کند که همه خدمات بیمه ای باید از طریق دفترچه بیمه ای ارایه شود که صدور آن منوط به داشتن کدملی و کدپستی است، این امکان وجود داشت که این سازمان بیمه گر با ارائه یک کد ویژه شرایطی را فراهم کند که به افراد بی هویت هم انواع خدمات درمانی ارائه شود، اما در حال حاضر وضعیت به گونه ای شده است که به نظر می رسد هیچ راهکاری برای ارائه خدمات درمانی به خصوص درمان های غیراورژانسی و سرپایی به این افراد بی بضاعت بی هویت وجود ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، بعد از گذشت حدود 6 سال از بخشنامه محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهور دولت قبل که دستگاه های اجرایی را مکلف کرده بود؛ همه فعالیت های اداری و انتظامی با کارت ملی و کدپستی انجام شود، به نظر می رسد این برنامه حداقل در نظام سلامت در حال به ثمر رسیدن است.

با این شیوه متقاضیانی که می خواهند دفترچه بیمه درمان سلامت دریافت کنند و تحت پوشش این بیمه قرار گیرند؛ حتما باید کدملی و کدپستی داشته باشند، اما سئوال اینجاست که در چنین حالتی تکلیف افرادی که به دلایل مختلف فاقد مدارک هویتی و کدملی هستند، چه می شود؟ آیا راهکاری برای ارائه خدمات به افراد فاقد مدارک هویتی که بیشترشان مستحق ترین افراد برای دریافت خدمات درمانی با حمایت دولت هستند، در نظر گرفته شده است؟ افراد فاقد کارت ملی هم به خدمات درمانی دولتی نیاز دارند دکتر علی شفیعی، کارشناس حوزه اعتیاد بر این اعتقاد است در صورتی که راهکار مناسبی برای ارائه خدمات به افراد نیازمند فاقد مدارک هویتی ارائه نشود، این افراد قربانی قانونی خواهند شد که گروهی از شهروندان را نادیده گرفته است.

او می گوید: تا پیش از اینکه سازمان بیمه سلامت بخشنامه کند که همه خدمات بیمه ای باید از طریق دفترچه بیمه ای ارایه شود که صدور آن منوط به داشتن کدملی و کدپستی است، این امکان وجود داشت که این سازمان بیمه گر با ارائه یک کد ویژه شرایطی را فراهم کند که به افراد بی هویت هم انواع خدمات درمانی ارائه شود.

اما در حال حاضر وضعیت به گونه ای شده است که به نظر می رسد هیچ راهکاری برای ارائه خدمات درمانی به خصوص درمان های غیراورژانسی و سرپایی به این افراد بی بضاعت وجود ندارد.

او با طرح این سئوال که در چنین شرایطی تکلیف کسانی که در ایران زندگی می کنند و کارت ملی ندارند چه می شود، می گوید: آیا بر اساس این قانون این افراد دیگر نباید هیچ خدمات درمانی دولتی دریافت کنند؟ البته کم نیستند افرادی که تابعیت ایرانی دارند اما به دلایل مختلف مدارک هویتی ندارند.

مثال بارز آن هم کارتن خواب ها یا افراد بی سرپناه و گرفتار آسیب های اجتماعی هستند.

این افراد بی پناه ترین مردم کشور هستند که نیاز به خدمات بیمه درمانی دارند اما شرایط شان هم به گونه ای است که به سهولت و سرعت نمی توانند کارت ملی دریافت کنند و هویت مورد تایید مراجع رسمی داشته باشند، در چنین شرایطی آیا این افراد هم باید از چرخه درمان و دریافت خدمات درمانی محروم بمانند؟ به گفته او صدور کارت ملی و شناسنامه برای برخی افراد به دلیل ابهام در وضعیت تابعیت و مسایل خانوادگی بسیار زمان بر است و ارایه خدمات درمانی و بیمه ای به این افراد که عمدتا از انواع آسیب ها رنج می برند نباید موکول به دریافت کارت ملی شود.

استفاده از شناسه های بیولوژیک راهکاری برای خدمات رسانی به افراد فاقد کارت ملی شفیعی می گوید: در چنین شرایطی با توجه به نیاز افراد به دسترسی به خدمات درمانی و حتی خدمات حمایتی می توان به صورت موقت از شناسه های بیولوژیک انحصاری مانند اثرانگشت و اسکن قرنیه یا حتی چهره به جای کد ملی استفاده کرد.

سئوال این کارشناس اعتیاد از مسئولان این است که آنها چه راهکاری برای ارائه خدمات به افرادی که فاقد کدملی و کدپستی هستند، در نظر گرفته اند؟ اگر راهکاری وجود نداشته باشد و قانون تبصره ای برای این افراد در نظر نگرفته یا بخشنامه یا آیین نامه ای برای این موارد وجود نداشته باشد، این رویه حقوق اولیه بی پناه ترین شهروندان را نادیده گرفته است.

بیمارستان ها می توانند مطابق دستور العمل موارد اورژانسی به بی هویت ها خدمات رسانی کنند شفیعی راهکار دیگری هم برای حل این مشکل پیشنهاد می کند.

به گفته او وزارت بهداشت می تواند تا زمانی که تبصره ای برای اصلاح قانون لحاظ شود، ارائه خدمات به این گروه را متوقف نکند و با این افراد مانند بیماران اورژانسی مراجعه کننده به بیمارستان ها و مراکز درمانی رفتار کند.

او توضیح می دهد: در سامانه وزارت بهداشت برای موارد اورژانس و به خصوص بستری، کدهای ویژه ای در نظرگرفته شده است که بیماران با استفاده از این کدهای ویژه می توانند خدمات درمانی دولتی دریافت کنند.

مراکز درمانی برای ارائه خدمات اورژانسی کاری به هویت فرد ندارند.

به گفته این کارشناس اعتیاد البته وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلامت، باید به دنبال راهکاری اصولی برای این مشکل قانونی باشد و تلاش کند که این افراد از خدمات بیمه پایه ای بی نصیب نمانند.

چون این مساله به نفع نظام سلامت هم هست، وقتی فردی در مراحل اولیه بیماری به مراکز درمانی مراجعه کند و تحت درمان قرارگیرد قطعا هزینه کمتری به سیستم درمانی تحمیل می شود تا اینکه بیماری فرد به خاطر نبود راهی برای درمان تشدید شود و بعد بخواهد در قالب بیمار اورژانسی به بیمارستان ارجاع داده شود ودرمان های پرهزینه دریافت کند.

افراد بی بضاعت توان پرداخت حق بیمه سالانه را هم ندارند او به نکته مهم دیگری هم اشاره می کند و می گوید: برخی از افراد بی بضاعتی که اسناد هویتی دارند هم برای اینکه تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرند، مشکلاتی دارند.

مثلا نمی توانند حق بیمه 240 هزار تومانی بیمه سلامت را پرداخت کنند مگر اینکه تحت پوشش بهزیستی باشند.

آن سازمان هم که نمی تواند همه متقاضیان را تحت پوشش بگیرد.

بنابراین باز هم قشر دیگری از محرومترین و نیازمندترین افراد به حمایت دولت، از منابع طرح تحول بی بهره می مانند.

شفیعی در مورد بیمه درمان اعتیاد هم می گوید، بسیاری از افرادی که گرفتار اعتیاد هستند و شدت بیماری شان بالاست، کارتن خواب و بی خانمان هستند و مدارک هویتی هم ندارند.

با این بخشنامه این افراد به خاطر نداشتن کد ملی نمی توانند تحت پوشش بیمه پایه قرار بگیرند و در چنین شرایطی طبیعتا نمی توانند از بیمه درمان اعتیاد هم بهره ببرند.

این درحالیست که همین افراد تحت عنوان معتاد متجاهر با هزینه هایی جمع آوری و نگهداری می شوند و بعد از ترک موقت مصرف برای مدتی کوتاه، به دلیل محرومیت از درمان، دوباره مصرفشان را آغاز می کنند و این چرخه بارها تکرار می شود.

بر اساس قانون اساسی استفاده از خدمات درمان دولتی حق همه مردم است به گفته او بر اساس اصل بیستم قانون اساسی همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

همچنین در اصل بیست و نهم قانون اساسی آمده است، برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی به صورت بیمه حقی است همگانی.

وقتی در قوانین بالا دستی کشور ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبتهای پزشکی به صورت بیمه حقی همگانی در نظر گرفته شده است، انتظار می رود در قوانین و بخشنامه های این چنینی حقوق همه افراد از جمله کسانی که مدارک هویتی ندارند در نظر گرفته شود.

حالا سئوال این است وزیر بهداشت، برای این افراد چه برنامه ای دارد؟
کلید واژه ها: بیمه - درمان - دفترچه بیمه - خدمات بیمه ای - کدپستی - بیمه سلامت - بخشنامه - هویت - سلامت - راهکار - دفترچه - کارت ملی - معاون اول رییس جمهور - دولت - انواع - رییس جمهور - دولت قبل - کارشناس - خبرنگار - اعتیاد - برنامه - قربانی - حمایت - ایران - معاون - گزارش - اداری - صورتی - زندگی - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
با پیروی از یک رژیم متعادل غذایی رخ می دهد کاهش 65 درصدی مرگ در اثر ابتلا به سرطان

سمینار پزشکی نخجوان با حضور متخصصان ایرانی برگزار شد

اختلالات روانپزشکی؛ دومین رتبه اختلالات در بین تمام بیماری ها در ایران

پرستاران در نظام سلامت دیده نشده اند/ توصیه به جامعه پزشکی

آیا روش های درمان ریزش مو مؤثرند؟

پروبیوتیک ها ریسک از بین رفتن استخوان ها را کاهش می دهند

کلید کاهش کلسترول خون

دلایل تورم غدد لنفاوی زیر بغل

بیماری روانی ریسک این بیماری را افزایش می دهد

جوانه ای که چروک و لک را از صورتتان دور می کند

باورهای نادرست در خصوص اشعه ماورای بنفش

مراقب علائم هشدار دهنده گرمازدگی باشید

چرا دست هایمان بی حس می شوند

جدیدترین و آسان ترین روش ها برای اینکه از شر غبغب خلاص شوید

مواد غذایی قلیایی و بدن انسان

وضعیت قصور پزشکی در سال 96

دیابتی های نوع دو بیشتر در معرض خطر پارکینسون هستند

راه های پیشگیری از «وبا»، بیماری فصل گرما

بدنتان را با این خوشمزه های رنگارنگ پاکسای کنید

عوارض نشستن طولانی مدت را با ترفندهایی فوق العاده آسان از بین ببرید

تاثیر سوء کنترل شدید والدین بر رفتار و احساسات کودکان

این کارها باعث افسردگی و فراموشی می شود!

این غذاها سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کنند

30 درصد ایرانیان کبد چرب دارند

نکاتی در مورد «هل»

ارتباط بین بیماری لثه و آرتروز روماتویید

درمان عفونت گوشِ نوزاد بدون آنتی بیوتیک

علل سوزش چشم ها و درمان آن

ورود 10 درصد متخصصان به دوره فوق تخصص

راهکاری طلایی برای از بین بردن عوارض نشستن طولانی مدت

بیماران قلبی به جای کاهش وزن ورزش کنند

خواص درمانگر سرکه بالزامیک

آیا روش های درمان ریزش مو مؤثرند؟

مراقب علائم هشدار دهنده گرمازدگی باشید

سند جامع سلامت در لرستان تدوین می شود

بیماران قلبی به جای کاهش وزن ورزش کنند

علائم اختلال دوقطبی

معرفی داروهای ضد التهاب غیر استروییدی

اختلالات روانپزشکی؛ دومین رتبه اختلالات در بین تمام بیماری ها در ایران

هنرمند مشهور زن دچار افسردگی شد/تصاویر

تدوین دستورالعمل جدید نظام ارجاع/تعیین تکلیف "اتباع" و "بیماران مزمن"

تدوین سند جامع سلامت در لرستان می شود

ناامیدی اجتماعی؛ پیامد و چرایی؟

آیا روش های درمان ریزش مو مؤثرند؟

آبمیوه هایی خوش رنگ و لعاب با طعم سوسک و کپک

چگونه بفهمیم مسموم شده ایم؟

اگر صبح ها افسرده و کسل از خواب بیدار می شوید؛ بخوانید

ریزش طبیعی موی سر در روز چقدر است؟

پروبیوتیک ها ریسک از بین رفتن استخوان ها را کاهش می دهند

کلید کاهش کلسترول خون

چرا مجری معروف خودکشی کرد؟ + جزییات

معمای حل نشده خودکشی مجری معروف تلویزیون!

مادران دیابتی بیشتر از دیگران در خطر به دنیا آوردن نوزادان مبتلا به اوتیسم قرار دارند

تدوین دستورالعمل جدید نظام ارجاع/تعیین تکلیف "اتباع" و "بیماران مزمن"

نکاتی که برای لاغری شکم باید به آن توجه کنید

چرا سرآشپز معروف خودکشی کرد؟

هشدار؛ این 12 عادت روزانه به موها و ناخن هایتان صدمه می زنند

دمنوش های کاهنده قندخون را بشناسید

امکان همکاری های بین المللی درحوزه مهندسی پزشکی فراهم نیست/گلایه از منابع مالی برای تولیدمحصول

چگونه ریکاوری بعد از آسیب دیدگی را بهبود ببخشیم

لجبازی پدر مایکل جکسون در بستر مرگ

همه چیز درباره بیماری خطرناک وبا

12 نسخه خانگی فوق العاده برای مبارزه با آکنه و جوش

طرز تهیه دسر خربزه برای حفاظت از کلیه ها

مروری بر خواص گیاه مریم گلی

7 غذای گیاهی که خون تان را تصفیه می کنند!

4 موردی که مردان نسبت به همسرشان باید برتری داشته باشند!

با کم خونی داسی شکل بارداری ممکن است؟

10 محل خارشی که هرگز نباید آن ها را بخارانید

آخرین وضعیت شیوع تب کنگو در کشور

نکات مهم یخچال داری

ورزش در آب چه فوایدی دارد

کتاب های روانی واقعیت دارند

مصرف بروفن و دیکلوفناک در مبتلایان به آبله مرغان ممنوع!

بررسی حمله باکتری های سل به آنتی بیوتیک ها

رهنمودهایی اصولی برای تغذیه با شیرخشک

اختلال در یادگیری کودکان، مواظب پیرتروییدها باشید!

محقق ایرانی چسب جراحی یک دقیقه ای ساخت

نفخ همراه با این علائم بسیار خطرناک است!

سندرم ترنر در نوزادان چیست؟ + علت، علائم و راه های درمان

ترفندهای عجیب و آسان برای در امان ماندن از سکته قلبی

آخرین وضعیت شیوع تب کنگو در کشور/ بیماری که جانتان را تهدید می کند

سطح ویتامین دی خون با بروز سرطان روده مرتبط است

هشدار، چهار زانو نشستن ممنوع

علل نامنظم شدن دندان های کودکان در بزرگسالی چیست؟

طرز تهیه شربت خاکشیر

دستاوردهای علمی و پزشکی ایران پس از انقلاب/ ایران پیش از انقلاب پر از پزشکان هندی و فیلیپینی بود اما اکنون پزشک مازاد هم داریم

ترش مزه هایی که آسیب های جدی به دندان هایتان می زند

روحیه خود را با این ویتامین ازنو بسازید

مبارزه با دیابت با بهره گیری از گیاهان دارویی

اگر قلبتان این ویژگی ها را دارد از سلامتی اش مطمئن باشید

روش های از بین بردن بوی بد یخچال

غذای مانده تا کی خوردنی است؟

اگر قلبتان این ویژگی ها را دارد از سلامتی اش مطمئن باشید

سریعترین ترفندها برای درمان گرمازدگی

عمر طولانی با این 5نسخه ویژه

مصرف لبنیات کارخانه ای نسبت به سنتی

آشنایی با ارزش غذایی فندق

درمان فوری اسهال و استفراغ در کودکان

با نخوردن این دو خوراکی فشارخون نمی گیرید

افراد بی هویت پشت در مراکز درمانی جا مانده اند

افراد بی هویت پشت در مراکز درمانی جا مانده اند