مطالب مرتبط:
"آشوراده" دارد می سپارد جان
آشوراده دارد می سپارد جان
آشوراده دارد می سپارد جان
گرما جان 65 تن را در پاکستان گرفت
ابراهیم جان؛ این روزهای ماه رمضان جایت پیش ما خالیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 11:252018-05-23سياسي

"آشوراده" دارد می سپارد جان


در حالی که خبرها حاکی از رسیدن پروژه گردشگری آشوراده به فاز اجرایی است، اما هنوز هم از سوی برخی فعالان محیط زیست اما و اگرهایی در خصوص اجرای این پروژه وجود دارد و برخی معتقدند این پروژه باعث به قهقرا رفتن منطقه می شود.

- " به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، در هفته های اخیر اظهارنظرهای مسئولان سیاسی گلستان، مدیران محیط زیست و .

حاکی از رسیدن پروژه گردشگری آشوراده به فاز اجرایی است.

پروژه ای که استانداری گلستان مسئولیت آن را پذیرفته و امور اجرایی را به سازمان همیاری شهرداری های استان سپرده است و در حالی که این منطقه تحت نظارت اداره کل محیط زیست استان مازندران است اما اداره کل محیط زیست استان گلستان نظارت بر این پروژه را برعهده دارد.

این پروژه اگرچه به روزهای اجرایی شدن نزدیک می شود، اما برخی فعالان محیط زیست نسبت با اجرای این پروژه مخالف هستند و معتقدند؛ این طرح به اجرای اکوتورسیم در این منطقه کمک نخواهد کرد، اما برخی دیگر از فعالان محیط زیست معتقدند؛ اگر در این منطقه اکوتوریسم اجرایی شود، نه تنها می تواند به توانمند شدن جوامع بومی کمک کند، بلکه باعث حفظ منطقه حفاظت شده آشوراده می شود.

در طرح گردشگری آشوراده به مردم محلی توجه نشده است حر منصوری عبدالملکی (فعال محیط زیست) با بیان اینکه سال هاست در حوزه میانکاله فعال است، درباره آغاز اجرای طرح گردشگری در آشوراده می گوید: برنامه هایی که در ابتدا تدوین شده بود، برنامه های خوبی نبود و مخالفت های زیادی را در پی داشت، اما در یکی دو سال اخیر برنامه ها در حال تغییر شکل است و از حالت سرمایه گذاری از بیرون، هتل سازی و سخت افزاری به سبک دیگری یعنی به بوم گردی و طبیعت گردی که حالت نرم افزاری است، نزدیک می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آشوراده طی روزهای بهار و تابستان پذیرای بیش از دو تا سه هزار گردشگر است، آن هم در حالی که ضابطه و قوانین خاصی بر این منطقه حاکم نیست، تصریح می کند: معتقدم بوم گردی و اکو توریسم یک برنامه نرم افزاری است و نیاز به ساخت و ساز ندارد.

در اکوتوریسم به توانمندسازی مردم بومی منطقه کمک می شود و به جای اینکه سازه ای در منطقه ایجاد شود، ذهن مردم منطقه و بومی را فعال می کند تا بتوانند پذیرای گردشگر باشند.

این دو مقوله گردشگری انبوه و اکوتوریسم کاملا رویکردهای متفاوتی دارد اکوتوریسم صددرصد ظرفیت های اکولوژیکی را می بیند که خوشبختانه در طرح جدید آشوراده نیز دیده شده است.

حر منصوری عبدالملکی با بیان اینکه سال هاست در این منطقه برنامه های استاندارد پرنده نگری اجرا می شود، ادامه می دهد: بارها و بارها مردم به این منطقه آمده و با ایجاد سر و صدا باعث مزاحمت پرندگان می شوند و در آنجا آتش روشن می کنند و زباله هایشان را رها می کنند و جا دارد مسئولان توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.

وی با انتقاد از پروژه گردشگری در آشوراده خاطرنشان می کند: معتقدم آنطور که باید به حضور و مشارکت مردم در این طرح توجه نشده است، چراکه فلسفه حضور گردشگر و توسعه گردشگری در مناطق حفاظت شده این است که مردم منطقه را ذینفع کند و اگر قرار باشد؛ سرمایه گذار از منطقه دیگری بیاید و سرمایه گذاری کرده و سود کسب کند مردم به عنوان صاحبان آن منطقه احساس عدم تعلق خاطر به منطقه را خواهند داشت و می توانند مشکلات را با انجام صید و شکار بیشتر کنند، چرا که احساس می کنند منطقه از دست شان بیرون رفته است.

دیدگاه متفاوتی از فعالان محیط زیست وجود دارد؛ برخی معتقدند که نباید اصلا در این زمینه وارد شد این تفکر باعث می شود اعتماد جامعه نسبت به فعالیت های فعالان محیط زیست کم شده و محیط ایست زاییده همین تفکر است.

این فعال محیط زیست ادامه می دهد: اکوتوریسم یک موضوع نرم افزاری است و باید با یک شیب ملایم پیش رود و نیازی نیست در یک مقطع زمانی کوتاه به یک منحنی پرشیب توسعه دست پیدا کنیم، بلکه باید آرام آرام و با توجه به توانی که مردم پیدا می کنند، جلو رفت و تعادل بین گردشگری که به منطقه می آید و بکارگیری و درگیر شدن جامعه بومی منطقه باشد و گرنه اصل اکوتورسیم از بین می رود.

منصوری با بیان اینکه اکوتوریسم با گردشگری انبوه متفاوت است، تاکید می کند: اکوتوریسم سفری است مسئولانه به مناطق حفاظت شده که باعث بالا رفتن سطح اقتصادی جامعه بومی و حفظ محیط زیست می شود.

باید در منطقه آشوراده هم اقداماتی صورت گیرد تا مردم از بودن پرنده نفع داشته باشند.

وی با بیان اینکه طرح از آنچه که در اولیه مطرح شده بود؛ بسیار بهبود پیدا کرده، تصریح می کند: تاکید دارم این سرمایه گذاری باید از سوی مردم صورت بگیرد و اگر مردم نمی توانند، نباید عجله کرد چراکه اگر اشتباهی در جایی صورت گیرد قابل برگشت نیست.

روال تمام دنیا این است که روی اکوتوریسم سرمایه گذاری انسانی و دانش محور شود نه در حد شعار بلکه در اصل باید مردم تحت پروژه های توانمندسازی توانمند شوند و امور را در دست بگیرند و حاکمیت بیش از گذشته نظارت داشته باشد نه اینکه دولت، سازمان ها و شرکت های شبه دولتی سرمایه گذاری کنند.

در حالی که برخی از فعالان محیط زیست معتقدند؛ باید با استفاده از توانایی مردم منطقه اکوتوریسم را در منطقه آشوراده فعال کرد تا از این طریق جلوی هجوم چند هزار نفری مردم را به این مناطق حفاظت شده گرفت عده دیگری از فعالان محیط زیست معتقدند که گردشگری در ایران ضابطه مند نیست و معتقدند هرگونه ساخت و سازی در این منطقه باعث نابودی این منطقه خواهد شد.

داریوش عبادی (دبیر شبکه سمن های مازندران) درباره اجرای طرح گردشگری آشوراده به حضور چند هزار نفری مردم در ایام تعطیلات در این منطقه حفاظت شده اشاره کرد و می گوید: همیشه یک پنجم مناطق حفاظت شده به عنوان منطقه امن حیات وحش در نظر گرفته می شود و حیات وحش در آن مناطق باید از امنیت کافی برخوردار باشد.

هجوم افراد بی شمار در چنین مناطقی باعث می شود، این مناطق دستخوش یک سری تخریب ها و نابودی هایی در عرصه طبیعت شود.

وی با بیان اینکه در کشور ما فرهنگ گردشگری و اکوتوریسم وجود ندارد، ادامه می دهد: حضور افراد می تواند باعث افزایش آلودگی های زیست محیطی و صوتی در این منطقه می شود.

همچنین افزایش زباله در این منطقه باعث از بین بردن پوشش گیاهی می شود.

ما در کشور تعداد اندکی از این مناطق داریم و معتقدیم زیستگاه زیست کره باید حفظ شود چراکه زیست کره متعلق به همه جهانیان است و تنها متعلق به ما نیست.

چرا باید امکانات را به یک منطقه بیاوریم و سپس جلوی ورود گردشگر را بگیریم.

از شمال تا جنوب کشور مناطق بیشمار طبیعی و غیرطبیعی برای گردشگری وجود دارد حتما باید به آشوراده که نقطه امن ذخیره گاه زیست کره و محلی برای پرندگان و جانوران است نیز وارد شویم و برای توجیه این عمل بگوییم می خواهیم این منطقه را سامان دهی کنیم.

وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست این است که از ورود این افراد به این مناطق جلوگیری کند و جز افراد بومی افراد دیگری وارداین منطقه نشوند.

عبادی با تاکید براینکه هرگونه ساخت و سازی در منطقه میانکاله باعث نابودی و سیر قهقهرایی این منطقه خواهد شد، تصریح می کند: ارزیابی زیست محیطی که برای پروژه های مختلف انجام می شود فاقد استانداردهای بین المللی است.

پروژه های این چنینی باید براساس شاخص های زیست محیطی ارزیابی شود و براساس این ارزیابی ها نظارت شود.

مگر می شود برای یک زیستگاه دو مدیر کل تصمیم گیری کنند وی با بیان اینکه به نظر می آید؛ بیشتر ارزیابی ها چانه زنی است تا ارزیابی خاطرنشان می کند: ارزیابی های این منطقه نیز در سازمان حفاظت محیط زیست گلستان بررسی شده، در حالی که شبه جزیره میانکاله از نظر تقسیمات استانی زیر نظر اداره کل منابع طبیعی استان مازندران است، اما این پروژه به گلستان واگذار شده است.

وی ادامه می دهد: آیا اصلا قانونی وجود دارد که استان دیگری در حوزه ای که تحت اختیارش نیست، پروژه تعریف کند.

یک ذخیره گاه را نمی توانند به دو مدیریت واگذار کنند و این برخلاف قانون است.

یک ذخیره گاه که 3 الی 4 کیلومتر عرض داشته و در حدود 70 کیلومتر است را به دو مدیر واگذار می کنند.

این اشتباه است و ما به شدت با آن مخالف هستیم.

عبادی تاکید می کند: در زمان مدیریت آقای مهردادی و در دوره خانم ابتکار موضع گیری استان در خصوص این پروژه مشخص شد، اما دوباره این موضوع از طریق استان دیگری مطرح شد من نمی دانم چرا دوباره مطرح می شود در حالی که در زمان خانم ابتکار ارزیابی ها منفی اعلام شد، اما در حال حاضر ارزیابی ها مثبت اعلام شده است.

هدف پروژه اشتغال جوامع بومی است امیر عبدوس (مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان) با بیان اینکه برداشت هایی که برخی از فعالان محیط زیست از این پروژه دارند اشتباه است، می گوید: علت این برداشت های اشتباه واگذاری هایی است که در دهه گذشته در آشوراده انجام شده است، اما خوشبختانه با ورود جدی سازمان محیط زیست و سازمان بازرسی کل کشور واگذاری ها منتفی شد.

وی با اشاره به واگذاری هایی که در سال 86 صورت گرفته بود، خاطرنشان می کند: بازگشت این واگذاری ها به سازمان حفاظت محیط زیست به این معنا نیست که ما در جزیره آشوراده نیاز به امکانات و تاسیساتی برای مدیریت گردشگری و طبیعت گردی نداشته باشیم.

در حال حاضر سفرهای کنترل نشده ای به این منطقه انجام می شود، درحالی که اگر امکاناتی در آن منطقه برای مدیریت سفرها و کنترل وجود داشته باشد دیگر این مشکلات وجود نخواهد داشت.

عبدوس در پاسخ به این سوال که آیا این طرح باعث توانمندشدن جوامع محلی و بومی می شود؟ می گوید: شان نزول این پروژه اشتغال جوامع بومی بوده است تا بتوانند از این ذخیره گاه زیست کره و جاذبه های گردشگری آن منتفع شوند.

منافع این ذخیره گاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده باید در سر سفره مردم منطقه حس شود تا انگیزه لازم برای حفاظت این منطقه را داشته باشند تا زمانی که مردم ببینند یک منطقه تحت مدیریت با منافع آنها تضاد دارد، نمی توان انتظار داشت که برای حفاظت منطقه کوشش کنند و نمی توان انتظار داشت که بهره برداری خود را از تنوع زیستی منطقه یا منابع زیستی موجود در منطقه کاهش دهند.

وی با تاکید بر اینکه طرح تهیه شده منطبق با اصول طبیعت گردی در یک منطقه حفاظت شده است، توضیح می دهد: این طرح در ابتدا مشتمل بر فعالیت های گسترده ای بود که تقریبا به ده درصد کاهش پیدا کرده و تمامی فعالیت هایی که در تضاد با گردشگری منطقه تحت حفاظت بود، حذف شده و فرآیند ارزیابی اثرات زیست محیطی 4 سال به طول انجامید.

این طرح به مرحله ای رسیده که هم مورد پذیرش سازمان حفاظت محیط است و هم مورد قبول مجری اما از آنجا که این ظرفیت را نمی توان به یکباره در اختیار جوامع بومی گذاشت نیاز به سرمایه گذاری دولتی دارد.

وی با تاکید براینکه برای این طرح از سرمایه گذار بخش خصوصی استفاده نشده است، می گوید: استانداری گلستان مسئولیت این سرمایه گذاری را برعهده گرفته، اما از آنجا که استانداری گلستان نمی تواند به صورت مستقیم سرمایه گذاری کند سازمان همیاری شهرداری های استان را مسئول این کار کرد.

این طرح دقیقا منطبق با طرح مدیریت پناهگاه حیات وحش میانکاله است که در گذشته توسط سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شده بود.

عبدوس در پاسخ به این سوال که آیا از منازلی که در همین محدوده قرار دارد به عنوان بوم گردی استفاده می شود، خاطرنشان می کند: قرار است سازه هایی در این منطقه ایجاد شود، از 380 هکتاری که کل جزیره است 22 هکتار اختصاص به این طرح دارد و از این مقدار نیز فقط 10 درصد تحت پوشش سازه هایی برای خدمات رسانی و اسکان استفاده می شود و بقیه به شکل فضاهای روباز است و سازه های ما کمتر از سه هکتار خواهد بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان تصریح می کند: در این طرح پیش بینی شده که سازه ها به صورت قابل انتقال بوده یا با مصالح بومی منطقه ساخته شوند و حداکثر ارتفاع آنها کمتر از درختان جزیره آشوراده بوده که حداکثر شش متر است.

در خصوص مدیریت پسماند و پساب این منطقه نیز از پیشرفته ترین امکانات استفاده می شود.

از انرژی های نو متعهد شده که در این منطقه استفاده شود تا ما انتقال برق نداشته باشیم.

این طرح سبک و منطبق بر استانداردهای مناطق حفاظت شده در دنیا است.

حضور گردشگر در جزیره براساس این طرح 500 نفر در روز و 80 نفر در شب وی با بیان اینکه ممکن است هر طرحی با خود جمعیتی را وارد منطقه کند، می گوید: برای این منظور 130 هکتار از اراضی بندر ترکمن در نظر گرفته شده تا سرمایه گذاری های سازه های سنگین مانند هتل در این منطقه ایجاد شود و سفرهایی که به منطقه آشوراده انجام می شود فقط سفرهای سبک روزانه باشد براساس این طرح حداکثر تعداد افرادی که در جزیره حضور خواهند داشت 500 نفر در روز و 80 نفر در شب خواهند بود.

عبدوس ادامه می دهد: قصد داریم یک مسیر پل چوبی بین بندر ترکمن تا جزیره آشوراده ایجاد شود، تا تردد به صورت پیاده امکان پذیر باشد و از تردد زیاد قایق های موتوری در این منطقه نیز کاسته شود.

البته این جزو طرح نیست و پیشنهادی از سوی ماست.

برای استانداری گلستان مقدور نیست با اداره کل محیط زیست مازندران قرارداد امضا کند وی در خصوص واگذاری این طرح به استان گلستان خاطرنشان می کند: اداره محیط زیست استان مازندران زحمات بسیار زیادی برای حفاظت از منطقه حیات وحش میانکاله کشیده است و برای امر حفاظت از آنجا شهید هم داد ه اند اما از آنجا که مجری این طرح استانداری گلستان است و تمامی عرصه جزیره آشوراده در محدوده سیاسی استان گلستان و تحت حفاظت فرمانداری بندرترکمن است، هر گونه اتفاق در آنجا در حوزه قضایی شهرستان بندر ترکمن است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان ادامه می دهد: برای همکاران ما در استان مازندران دشوار است که بتوانند به مراحل اجرایی این طرح نظارت کنند، ضمن اینکه برای استانداری گلستان هم مقدور نیست که با اداره کل محیط زیست استان مازندران وارد قرارداد شود به همین دلیل درخواست شد این طرح و نظارت آن به اداره کل محیط زیست استان گلستان تفویض اختیار شود که این کار نیز صورت گرفت.


کلید واژه ها: محیط زیست - منطقه - گردشگر - پروژه - گردشگری - توریسم - برنامه - محیط - زیست - استان - گلستان - مردم - استان مازندران - سرمایه گذاری - استان گلستان - نظارت - اداره - استاندارد - ساخت و ساز - مازندران - هایی - شهرداری - تابستان - مسئولان - مدیران - سرمایه - قوانین - طبیعت - گزارش - سپرده

آخرین اخبار سرویس:
صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

وضعیت صدور شناسنامه برای کودکان بی هویت

اروپا باید از عزت خود در مقابل آمریکا دفاع کند

یکی از اهداف مهم سازمان ریل پایه کردن بنادر است/ تأکید بر جمع آوری اسکله های غیرمجاز

قانون موافقتنامه بین المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون ابلاغ شد

آمریکا هیچ پابیندی به تعهدات بین المللی ندارد

صالحی: با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

7654 پرونده در دادگستری طبس رسیدگی شد

احتمال کاهش عوارض ساخت و ساز در تهران

نا امنی بی سابقه جهان با فروریختن برجام

احتمال غیبت دو بازیکن پرتغال مقابل ایران

سانتوس: نمایش ایران مقابل لاروخا یک هشدار برای ما بود

فلسفه وجودی قوه قضایی پیشگیری از وقوع جرم است

صالحی هشدار داد: جهان با فروریزی برجام آینده ای خوفناک خواهد داشت

صالحی: با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

پیگیری بازگرداندن سرباز ربوده شده هستیم

آمریکا از ارتکاب هیچ جنایتی ابا ندارد

علم الهدی: جامعه ما در فضای مجازی گرفتار امپراتوری رسانه شده است

امام جمعه تهران: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است/ ما امیدواریم آمریکای قلدر امروز به دست علی زمان ما نابود شود

ریچارد کلایدرمن به ایران آمد

پورابراهیمی: قله های رفیع اقتصادی در کشور فتح شدنی است

درخواست انصاری فرد از هواداران + عکس

حمله ترامپ به دمکرات ها برای تصویب لوایح مهاجرتی

مراسم پایان دوره المپیادهای علمی کشور

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

20 نکته کاربردی و مهم در خصوص سند رسمی

همبستگی و آبادانی

با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

مقابله با آسیب های اجتماعی از طریق اجتماعی کردن امکان پذیر است

شهدا قهرمانان جاویدان ملت ما هستند

با فرو ریختن برجام، جهان با ناامنی بی سابقه مواجه می شود

علم الهدی: هر کسی مقابل رهبری قرار بگیرد وابسته به جریان نفاق است

دوره های آموزشی مشترک دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه بین المللی قرقیزستان برگزار شد + تصاویر

مسی در محاصره + عکس

انهدام پایگاه ارتش سوریه به دست امریکا

واژگونی مینی بوس در محور قدیم ساوه-همدان با 18 مصدوم

با تلاش صادقانه می توان اعتماد عمومی را جلب کرد

ظریف سه شنبه به فراکسیون مستقلین مجلس می رود

انحراف چشم

پخش مستقیم اعلام نتایج مسابقه بزرگ قرآنی از شبکه همدان

مردم با گذشت و صبوری در کاهش پرونده های قضایی تلاش کنند

ظریف سه شنبه به فراکسیون مستقلین مجلس می رود

پرونده های طلاق در کاشمر 24 درصد کاهش یافت

شهید بهشتی از شخصیتهای بی نظیر انقلاب اسلامی بود

امام جمعه بجنورد: مبارزه با آسیب اجتماعی بدون ریشه یابی ابتر می ماند

ویدیو اجرای مهدی جهانی در خندوانه

بهترین تصاویر این هفته اسپوتنیک

تصاویر/ سالگرد ارتحال آیت الله شب زنده دار در جهرم

6 راه برای ابراز ارادت به امام زمان (عج)

مراسم چهلمین روز درگذشت قائم مقام فقید شورای نگهبان برگزار شد

برجام پایان یافته است/ مهر تایید دیپلمات های ایرانی بر عدم تعهد اروپایی ها

نشاط اجتماعی را در جامعه افزایش دهیم

تخریب قبور ائمه بقیع(ع)نماد مظلومیت اهل بیت پیامبر(ص) است

رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

راه اندازی راه آهن اردبیل و افتتاح چندین پروژه مهم در استان

غم عجیب وزیر دفاع جمهوری اسلامی

لبخند تیم مذاکره کننده ایران در اوپک با حفظ سهمیه

فایلی صوتی از صدای پروتاگونیست Cyberpunk 2077 منتشر شد

مردم را باید برای کاهش آسیب های اجتماعی وارد عرصه کرد

برد سله سائو با اشک های نیمار!

تاکید پوتین بر خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره در دیدار با مون جائه این

استاندار خراسان شمالی: تبعیض و رانت ریشه آسیب های اجتماعی هستند

350 دانش آموز مدال آور المپیادهای علمی تجلیل شدند

چگونگی دستیابی به شرافت/پندی از امام صادق(ع)

قوه قضاییه یک نهاد بازدارنده و امیدبخش است

تصاویر/ تشییع پیکر حجت الاسلام سیدعلی اکبر حسینی

البرادعی: امریکا کمک به فلسطینی ها را مشروط به تحقق معامله قرن کرده است

سفر وزیر کشور به خراسان شمالی‎

هشدار جدی رییس دادگستری آبیک؛ شدیدترین برخوردها در انتظار رباخواران

تاریخ مشترک زبان فارسی در ایران و هند بررسی شد

نقش تاثیر گذار قوه قضاییه در برخورد با مفسدان اقتصادی

میدل ایست آی: انتخابات ترکیه؛ «معجزه اقتصادی» اردوغان کجا رفت؟ + ویدئو

تخلف40هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران در کنار برج میلاد / تعیین تکلیف گود برج تا2ماه آینده

علم الهدی: نباید نسبت به دین، لاابالی و نسبت به حجاب بی مبالات باشیم / برخی در مقابل هر حرکتی که به دفاع از رهبری می انجامد، شروع به فحش، دشنام، تهمت و دروغ می کنند

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

در مراسم نکوداشت شهید بهشتی عنوان شد: محمود صادقی: من اصلاح طلبم، ولی از هر اصولگرایی اصولگراتر هستم/علیرضا بهشتی: رفع نگرانی ها فقط با بازگشت به مردم صورت می گیرد/ فرشاد مؤمنی: بهشتی بر این باور بود که انسانیت انسان به آزادی است

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

مدیریت پسماند در اندیمشک اجرایی شد

واکنش شورا به سخنان افشانی

حکم برکناری شهردار«احمدآباد مستوفی»

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول تیر 97

تقدیر ویژه از مهندس یوسفی بدلیل جذب و اشتغال نیروهای بومی وبازگرداندن اراضی به دولت

مجتمع های تجاری پایتخت بدون پیوست اجتماعی ساخته شده اند

دستگاه حفر چاه مرگ یک نفر را رقم زد

آرزوی ترامپ برای داشتن کنگره ای 100 درصد جمهوریخواه/ دموکرات ها مانع تصویب لوایح مهاجرتی می شوند

مراسم چهلمین روز درگذشت قائم مقام فقید شورای نگهبان برگزار شد

امام جمعه زاهدان:تجاوز در ایرانشهر به نادرستی در رسانه ها مطرح شد/فردی ناپخته بدون مشورت با دستگاه قضایی و اطلاعاتی این خبر را داد

بازدید رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از مناطق سیل زده رودسر

نقشه دشمن برای قطع شاهرگ مقاومت با FATF/ دندان تیز دشمن برای نابودی انقلاب اسلامی

در خطبه های نماز جمعه سراسر کشور چه گذشت؟ نقشه دشمن برای قطع شاهرگ مقاومت با FATF/ دندان تیز دشمن برای نابودی انقلاب اسلامی

روحانی در گذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

چه گنبدی بشود گنبد طلای بقیع

خروج صنوف مزاحم طبق زمانبندی ازشهر

احتمال کاهش عوارض ساخت وساز در تهران

تخلفات پروژه «ایران مال»

تغییرکاربری راهی برای حفظ باغات تهران

تاکید "پوتین" و "این" بر خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره

انتشار گوگل پادکست برای اندروید

حمله موش ها به پول های دستگاه خودپرداز

بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی 6 هزار دستگاه خودرو در شرایط ممنوعیت ثبت سفارش

"آشوراده" دارد می سپارد جان

"آشوراده" دارد می سپارد جان