مطالب مرتبط:
تشکل های دانشجویی برنامه های خود را براساس آرمان انقلاب اسلامی به روز کنند/ با روش های دهه 60 و با جنجال نمی توان پاسخ ضد انقلاب را در دانشگاه داد
طرح خادمیار دانشجو در حال برنامه ریزی است/ استقلال تشکل های دانشجویی را به رسمیت می شناسیم
دانشگاه تهران با انستیتیو های اسلامی روسیه همکاری می کنند
تغییر رییس دانشگاه آزاد اسلامی قروه
جزییات برنامه های هیات اعزامی حزب موتلفه اسلامی به پکن/ حضور در اولین مجمع احزاب سیاسی سازمان همکاری شانگهای
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 09:512018-05-23سياسي

با روش های دهه 60 نمی توان پاسخ ضد انقلاب را در دانشگاه داد/ تشکل های دانشجویی برنامه های خود را براساس آرمان انقلاب اسلامی به روز کنند


دبیر کل سابق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: معتقدم با روش های دهه 60 و با جنجال نمی توان پاسخ ضد انقلاب را در دانشگاه داد با این وجود ما هم باید مانند دشمن برنامه ریزی و هزینه کنیم.

- گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

در سالیان متمادی جنبش همواره با نقاط قوت و ضعفی همراه بوده که تاثیرات آن بلافاصله در بدنه جامعه ایرانی خودش را نشان داده است.

آیا جنبش دانشجویی توانسته به اهداف اولیه خود دست یابد؟ امروزه ما در مرحله جنبش قرار داریم یا تشکل؟ چگونگی رابطه جنبش دانشجویی و قدرت و بسیاری از این دست سوالات ما را بر آن داشت تا در برنامه خط کش به گفت وگویی صریح و بی پرده با فعالین گذشته و حال جنبش دانشجویی بنشینیم.

مهمان این هفته ما در تحریریه خبرگزاری دانشجو متین منتظمی دبیر کل سابق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که در ادامه بخش دوم این گفتگو را می خوانیم.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما بدنه اجتماعی جریان دانشجویی دچار ریزش نشده است؟یکی از معضلات کشور این است که دشمن تلاش می کند تا جوان مسلمان ایرانی خودگرا شود و این موضوع را در دانشگاه شاهد هستیم.

دشمن می خواهد وقتی که دانشجو وارد دانشگاه می شود وقتش در کلاس و یا به کار هایی مثل گوش دادن موسیقی بگذرد، چون نمی خواهد دانشجو به فعالیت های انقلابی و گفتن مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل مشغول باشد.

دشمن برای خودگرا شدن دانشجوی مسلمان ایرانی برنامه ریزی و هزینه می کند، ولی در مقابل ما اقدامی انجام نمی دهیم و اگر دست به انجام فعالیتی هم بزنیم مشابه برنامه های دهه 60 است مثلا انتظار داریم که با یک همایش جنجالی و مناظره چهره ها موافق و مخالف تعداد زیادی دانشجو جذب شوند.

معتقدم با روش های دهه 60 و با جنجال نمی توان پاسخ ضد انقلاب را در دانشگاه داد با این وجود ما هم باید مانند دشمن برنامه ریزی و هزینه کنیم.

در هر حال امروز جریان دانشجویی مشغول کار های سیاسی روزمره شده و این مشغولیت باعث شده که بدنه اجتماعی چه همسو و چه غیرهمسو طرف آن نیاید.

خبرگزاری دانشجو: آیا تشکل های دانشجویی با منابع موجود می توانند در جهت پیشبرد آرمان های انقلاب حرکت کنند یا اینکه این امکان وجود ندارد؟ با منابع موجود نیز می تواند بنده معتقدم حتی اگر یک نفر هم در یک تشکل دانشجویی باشد او در این زمینه به اندازه وسعش تکلیف دارد.

بحث این است که در تشکل وقتی کاری بر مبنای انقلاب اسلامی تعریف می شود باید آن کار چه توسط یک نفر چه صد نفر انجام شود.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما جذب محوری تشکل های دانشجویی متاثر از شیوه های دهه 60 جنبش دانشجویی نیست آیا الزاما امروز نیز تشکل ها این اقتضائات را دارند؟به گفته رهبر معظم انقلاب کسی که می خواهد با اردو های مختلط و کار هایی از این دست جذب شود لازم نیست جذب شود اگر قرار باشد تشکل یک جشن تولد در دانشگاه برگزار کند تا 100 نفر دانشجو جذب شوند این جذب به هیچ دردی نمی خورد، چون با این شیوه جذب دانشجو را هم نمی توان تربیت کرد.

تشکل های دانشجویی باید برنامه های خود را براساس آرمان انقلاب اسلامی به روز کنند با این وجود اگر این اتفاق بیفتد آن بخش از دانشجویان همسویی را که می گوییم نمی توانیم آن ها را جذب کنیم خودشان جذب تشکل می شوند حتی آن دانشجوی غیرهمسو هم وقتی که می بیند پای اسلام و دین در میان است او هم وارد عرصه می شود اگرچه ممکن است نظری مخالف نظر تشکل داشته باشد، ولی می نشیند و بحث می کند حالا یا نظر تشکل را می پذیرد یا نمی پذیرد.

معتقدم که یک کار اندیشه ای اسلامی آرمانی می تواند در تشکل به عنوان ثقل نگهدارنده عمل کند با این وجود اگر این اتفاق بیفتد دیگر لازم نیست تشکل بخواهد صوت بزند تا 500 نفر دانشجو جذب شوند.

خبرگزاری دانشجو: اینکه تشکل دانشجویی برای پیشبرد فعالیت های تشکلی منتظر جذب بنشیند آیا این رویکرد درستی است؟به نظر من این منتظر نشستن اشتباه است تشکل دانشجویی باید فعالیت های خود را ادامه دهد وقتی که رویکرد تشکل دانشجویی نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی تغییر می کند در نتیجه اتفاقی که می افتد این است که جذب فیزیکی جایگزین جذب اندیشه ای می شود.

تشکل دانشجویی مکلف است که حرف اسلام و انقلاب و حرف مردم را بزند نه اینکه حرفی را بزند که کسی خوشش بیاید یا کسی بدش بیاید و یا اینکه کسی جذب شود یا کسی جذب نشود.

به نظر من اصلا لازم نیست که یک تشکل میزان جذب خود را با برگزاری یک همایش توجیه کند تاکید من بر این است که تشکل ها به بهانه جذب بیشتر ماهیت فعالیت دانشجویی را عوض نکنند، چون وقتی که یک تشکل را اسلامی انقلابی می نامیم واقعا تاثیر و نوع رسالت آن نیز فرق می کند پس نباید تشکل را استحاله و تنها نمایی از دانشجویی بودن آن را حفظ کنیم این قابل قبول نیست.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما امروز مشکل تشکل های دانشجویی این است که اندیشه و حرف جدیدی برای گفتن در جامعه ندارند یا اینکه شیوه ها و ابزار هایی را که برای تاثیرگذاری مورد استفاده قرار می دهند کارآمد نیستند؟مشکل هم در بحث اندیشه و هم در ناکارآمدی ابزارهاست ببینید انقلاب اسلامی یک آرمان دارد آیا ما توانسته ایم براساس آرمان این گفتمان مثلا بانکداری اسلامی را تئوریزه کنیم قطعا نکرده ایم و این نیازمند متد و روش جدید است.

تشکل های دانشجویی باید توجه به کار اندیشه ای را در اولویت قرار دهند، چون اگر اندیشه ها به روز نشوند هر چه هم متد جدید را به کار بگیرند تاثیرگذار نیستند.

ببینید ما امروز در حوزه مسائل مختلف متناسب با آرمان انقلاب اسلامی خلاء داریم و این مسائل را تئوریزه نکرده ایم مثلا ما بحث مطالبات مردم، مسائل جنسی، فعالیت های مختلف بانوان و یا بانکداری اسلامی را تئوریزه نکرده ایم.

سوال این است که جریان دانشجویی در زمینه مطالبات مردم چه اقداماتی می توانست انجام دهد اما دنبال آن ها نرفت تا این مطالبات مانند غده سرطانی فوران نکنند و بعد یک عده ای با سوء استفاده از این بستر اغتشاشات را مدیریت کنند در هر حال جریان دانشجویی از مردم فاصله گرفته است.

خبرگزاری دانشجو: بر چه اساسی می گویید جریان دانشجویی از مردم فاصله گرفته و نمی تواند آن ها را با خود همراه کند؟جریان دانشجویی آن قدر درگیر مسائل سیاسی روزمره شده و در این مسائل دست و پا می زند که از مردم جدا شده و این منفک شدن کاملا مشخص است.

جریان دانشجویی مثلا امروز آن قدر درگیر برجام، سخنرانی و مناظره بوده که وقت نکرده حرف مردم و حرف کارگر را بزند و درد آن ها را بفهمد و بازگو کند با این وجود جامعه وقتی می بیند که دیگر این صدا ها از دانشجو درنمی آید در نتیجه از این جریان می برد.

با این وجود من معتقدم که جریان دانشجویی به یک توده جو زده تبدیل شده که از درون خود بالا و پایین می پرد و عملا هم کاری نمی کند و فقط به عنوان یک بیننده به مسائل نگاه می کند.

خبرگزاری دانشجو: وقتی که جریان دانشجویی دچار یک خود مرجعی تاثیرپذیرفته از جریانات سیاسی می شود اتفاقاتی مانند تحصن فرودگاه، تحصن برجام در مقابل مجلس و ماجرای سفارت انگلیس را رقم می زند در نهایت رهبر انقلاب هم می گویند که این کار ها اشتباه بوده است.

به نظر شما چرا باید این اتفاقات بیفتد؟ما در درون خودمان یک ان رجل بالقوه داریم که گاهی اوقات بالفعل شده و موجب می شود که شیرازه کار از دست مان خارج شده و دچار تحلیل های جو زده شویم.

در نتیجه اینجاست که می گوییم باید به کف خیابان ها بریزیم و یا باید جلوی ماشین فلانی بخوابیم و این در حالی است که دوران این کار ها گذشته است.

اگر یادتان باشد زمانی وزیر فرهنگ و ارشاد وقت دولت یازدهم جنبش دانشجویی را با امسال رجوی و فرقان مقایسه کرد ما این موضوع را به دو صورت تحلیل کردیم اول تحلیل جو زده بود یعنی گفتیم برویم جلوی وزارت ارشاد و بگوییم تا وزیر عذرخواهی نکند کوتاه نمی آییم قطعا این تحلیل یک تحلیل ان رجل است.

تحلیل دیگر این بود که با رسانه ها مصاحبه کنیم، چون می دانستیم حرف ما به گوش وزیر می رسد از این رو مطمئن بودیم که تکلیف خود را ادا کرده ایم در هر حال تحلیل جو زده جریان دانشجویی می تواند هزینه ساز شود و به نوعی به دشمن پاس گل بدهد معتقدم که اگر جریان دانشجویی می خواهد از نظام دفاع کند حداقل باید این دفاع را به درستی انجام دهد تا برای دشمن بستر سوء استفاده فراهم نشود.

توصیه من به جریان دانشجویی این است که با فارسی روان و ثلیث موضوعات را برای مردم تحلیل کند و اصلا لازم نیست که با ادبیات پیچیده حرف خود را بزند.

این پیچیدگی باعث می شود تا نتوانند با مردم ارتباط برقرار کنند و این یک درد است.

به عنوان نمونه در این چند سال جریان انقلابی بار ها بحث معیشت را به عنوان مطالبه مردم مطرح کرده، اما چون ادبیات آن ها قابل درک نبوده مردم این مطالبه گری را ندیده اند.

خبرگزاری دانشجو: به نظر شما جریان دانشجویی در رابطه با آرمان گرایی دچار آرمان زدگی و عدم واقع بینی نشده است؟ آرمانگرایی واقع بینانه یعنی اینکه در یک مسیر مشخص پستی و بلندی ها را ببینیم بنابراین وقتی می گوییم آرمانگرایی واقع بینانه یعنی در مسائل مختلف آرمان گرایی خود را حفظ کنیم.

در آرمان گرایی واقع بینانه هدف وسیله را توجیه نمی کند؛ از این رو وسیله ای را نیز که ما برای تحقق هدف به کار می گیریم باید در شأن انقلاب باشد در غیر اینصورت ماکیاولیستی عمل کرده ایم.

آرمانگرایی واقع بینانه یعنی اینکه اول بفهمیم مردم چه می خواهند، چون اگر بدنه اجتماعی وجود نداشته باشد نمی توانیم کاری از پیش ببریم مثلا در هشت سال دفاع مقدس اگر آرمانگرایی ما واقع بینانه نبود نمی توانستیم در مقابل دشمن بایستیم به گونه ای که حتی یک وجب از خاک کشورمان را از دست ندهیم.

خبرگزاری دانشجو: جریان دانشجویی از ابتدای انقلاب هرگاه خواسته نظر مخالف خود را در ارتباط با دولت ها و مسئولین مختلف نقد کند اولین قدمش این بوده که می گفتتد فلانی فاسد یا ضد انقلاب است و آنقدر هم این موضوع را مطرح کرده اند که در ذهن مردم جا افتاده همه مسئولان جمهوری اسلامی فاسد هستند آیا این رویه درستی است؟این اشتباه در بعضی تشکل ها کم و در برخی تشکل ها در حد فاجعه اتفاق افتاده و این همان پاس گل به دشمن است که متاثر از تحلیل های جو زده تشکل های دانشجویی است.

متاسفانه تشکل ها فکر می کنند که اگر بگویند فلانی فاسد است مردم خوششان می آید و بعد تصور می کنند که به مردم وصل شده اند.

به نظرمن اینکه تشکل های دانشجویی همه را با چوب ضد انقلاب می رانند این متاثر از یک فرهنگ است ببینید وقتی که در یک دانشگاهی مسئولی حاضر نمی شود هزینه اردوی راهیان نور را بپردازد نمی توانیم بگوییم که او ضد انقلاب است، ولی می توانیم بگوییم که او اعتقاد به این کار ندارد.

جریان دانشجویی باید به این فهم برسد که در داخل کشور دو گانه، دوگانه انقلابی و ضد انقلاب نیست بلکه دوگانه، دوگانه انقلابی و غیر انقلابی است که رهبر معظم انقلاب آن را تعریف کرده اند.

به نظر من ضد انقلاب دانستن بخشی از بدنه مردم روی برنامه ریزی تشکل ها نیز تاثیر می گذارد و حتی آن ها به جای برنامه ریزی به تقابل می پردازند و این تقابل نیز باعث می شود که مردم بیشتر رانده شوند؛ و این در حالی است که رهبر معظم انقلاب مثلا در مورد مدارا با زنان بدحجاب در جمله ای با این مضمون می گویند مدارا کنید، چون دل، متعلق به این جبهه است و جان، دلباخته ی به این اهداف و آرمان هاست.

با این وجود اگر تشکل ها همین بیانات رهبری را در تمام زمینه ها سرلوحه کار خود قرار دهند مسیری که باید طی شود حتی در مورد حرف های مخالف هم مشخص است.

اگر این زمینه را داشته باشیم که بپذیریم دل متعلق به این جبهه است دیگر وارد فاز تقابل نمی شویم.

در این رابطه قطعا هر جایی که به ویژه در تشکل دانشجویی درست عمل نکرده ایم دشمن با برنامه ریزی وارد عمل شده است.

تشکل دانشجویی باید در بزنگاه ها حرف مردم را بزند، اما در این مواقع بی تحلیل است و منتظر می ماند تا رهبر معظم انقلاب نظرشان را بگویند به نظر من تشکل های دانشجویی باید از خواب بیدار شوند و به ارائه تحلیل بپردازند.

در هر حال اگر امروز مردم مشکل دارند ایراد از آرمان انقلاب اسلامی نیست بلکه ایراد از مسئولینی است که نتوانسته وظایف خود را به درستی انجام دهند با این وجود سوال این است که آیا جریان دانشجویی در این مدت ندید که غده مردم گله مندند در حال بزرگ شدن است و یک روز سر باز کرده و عفونت می کند.


کلید واژه ها: دانشجو - دانشجویی - جنبش دانشجویی - جامعه اسلامی دانشجویان - دانشگاه - برنامه - خبرگزاری - برنامه ریزی - اسلامی - جامعه اسلامی - دانشجویان - ایرانی - هزینه - جامعه - اجتماعی - انقلاب اسلامی - مسلمان - مرگ بر آمریکا - نظام اسلامی - امروز - آرمان - اسراییل - چهره ها - مناظره - ساختار - موسیقی - انتظار - آمریکا - اهمیت - همراه

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافیک/ بدرود آقای اخلاق در خانواده

قانونی که نیست

وعده های نافرجام 17 ساله برای افتتاح راه آهن ارومیه ـ مراغه

برگزاری سومین مرحله از آزمون های استخدامی نیروی دریایی

جریان قدرت، ثروت و استکبار پشت صحنه مظلومیت اهل بیت(ع)

سردار سلامی: نفوذ ایران غیرقابل حذف است

کواکبیان : حالا که شهید نشدم برای فرزندانم سهمیه شاهد بدهید

آقای ترامپ!نتیجه تحریم ها،رسوایی خودت است/مبادافریب دشمن رابخوریم

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

پیام تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی

درخواست چاووش اوغلو از ایران درخصوص پ.ک.ک

صالحی: جهان با فروریزی برجام آینده خوفناک خواهد داشت

جنجال بر سر لایحه کپی رایت در اروپا

نمایندگان مجلس باید از آرمان های انقلاب و ارزش های جامعه حراست کنند

گزارش عضو کمیسیون انرژی از نشست اوپک در وین و بدعهدی روس ها

ماجرای خانه 1000 متری ولایتی/سرنوشت مبهم حزب لاریجانی/توصیه آیت الله مکارم به رییس صدا و سیما/ماجرای خبر اخراج آقازاده ها از آمریکا و بلوکه کردن 148 میلیارد دلار

لزوم توجه به خواست مردم منطقه و تعیین سرنوشت آنها توسط خودشان

چهره خبیث آمریکا در دشمنی با ایران در برجام نمایان شد

ایران و روسیه برای هماهنگی اقدامات خود در برجام توافق کردند

گزارش عضو کمیسیون انرژی از نشست اوپک در وین و بدعهدی روس ها

ایران و روسیه برای هماهنگی اقدامات خود در برجام توافق کردند

تشکیل دولت اکثریت ملی در عراق بهترین راهکار است

سنگ تمام «پوریا پورسرخ» در تعریف از سلطان بازیگری/ عکس

دبل نیجریه با احمد موسی

نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است/ مسؤول در خانه 36 میلیاردی درد مستضعفین را نمی فهمد

کواکبیان: رسیدن به توسعه سیاسی با فعالیت احزاب فراهم می شود

پیام تسلیت آیت الله هاشمی شاهرودی در پی درگذشت حجت الاسلام حسینی

کواکبیان: رسیدن به توسعه سیاسی با فعالیت احزاب فراهم می شود

گل دوم نیجریه به ایسلند

گل اول نیجریه به ایسلند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد: مسئولیت پذیری، پاسخگویی و شفافیت با اهتمام روابط عمومی ها تحقق می یابد

پیشگیری مهمتر از قوانین قهری دادگستری است

پشت پرده خبر دست درازی به حرم بی بی حکیمه خاتون(س)

با مراجع شبه قضایی آشنا شوید

دستگاه قضایی در برابر مفسدان کوتاه نخواهد آمد

خانواده متهمان حادثه ایرانشهر هرچه سریعتر آنان را تحویل دهند

خانواده متهمان حادثه ایرانشهر هرچه سریعتر آنان را تحویل دهند

با غذاهایم حرف می زنم

نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است

برگزاری همایش به مناسبت سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی

سد شهید کاظمی سقز مکانی امن برای کاکایی ها

چالش های یک نامه پرچالش

اتمام پروژه های حمل و نقل در اولویت شهرداری

فصل نوین اداره شهرها با تکیه بر خلاقیت

مترو به منطقه 21 می رسد

برگزاری انتخابات نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان

کارکنان تبلیغات اسلامی باید تفکر فرهنگی و دینی داشته باشند

منافات لایحه آزادسازی سهام عدالت با اصل 44 قانون اساسی

جذاب ترین بازیکنان جام جهانی 2018 روسیه

تصاویر/ حال و هوای مردم ترکیه در آستانه انتخابات

خلع ید و تخلیه چیست؟

بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع)

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

شروع مذاکرات برجام با کنار گذاشتن سیاست غنی سازی صفر و تغییر رویه آمریکا آغاز شد

محدودسازی سپاه از مهم ترین اهداف طراحان FATF است

هرآنچه درباره دندان عقل باید بدانید

مجتمع های تجاری به معضل های ترافیکی درآمده اند

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

گزارش تصویری از هشتمین جشنواره فرهنگی "سفیر" در مسجد کوفه

دکتر عاصمی پور داغدار شد

این تیم نفتی زنگنه! | عکس

اولین روحانی بود که کیارستمی را تحت تاثیر قرار داد/تصویرگری سوژه ها ابتکار استاد اخلاق بود

اروپا و حامیان برجام با آمریکا مخالفت نکنند، منطقه و جهان نا امن می شود

مراسم بزرگداشت محمدامین قانعی راد برگزار می شود

نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است/ مسؤول در خانه 36 میلیاردی درد مستضعفین را نمی فهمد

حذف مامور بدرقه متهم از کلانتری ها

پایان یکصدو هفتادو چهارمین اجلاس اوپک در وین

دیدار رییس رسانه ملی با مراجع و علما

مهم ترین راه مقابله با آسیب های اجتماعی

رامبد جوان: خوشحال نبودن، به سلامت جامعه آسیب می زند

نانوایی سنگکی در خیرآباد ورامین آتش گرفت

موانع اجرایی بااعمال جدیت و هم افزایی توانمندی ها قابل حل است

استاد مشهور برنامه اخلاق در خانواده دار فانی را وداع گفت

مهدی طائب: نامه اخیر برای مذاکره با آمریکا تداعی گر صفین است/ مسؤول در خانه 36 میلیاردی درد مستضعفین را نمی فهمد

همایش اصناف بازوان ستبر انقلاب اسلامی برگزار شد+ تصاویر

رایزنی برجامی عراقچی در مسکو

محسن هاشمی: احتمال کاهش عوارض ساخت و ساز در تهران

50 طرح جهادی در قرچک اجرا شد

توقف صدور مجوز برای ساخت پاساژ در منطقه یک تهران/ شمیران در محاصره مال ها و پاساژها

10 دشمن و زامبی ترسناک دنیای رزیدنت اویل؛ از آنچه می هراسیم

برگزاری دوره آمادگی آزمون مدرک بین المللی منابع انسانی PHRi

صفحه کلید انعطاف پذیر ساخته شد

احتمال کاهش عوارض ساخت وساز در تهران

انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ترکیه

سرکنسول ایران در نخجوان «مدال افتخار خدمت» دریافت کرد

همایش اصناف بازوان ستبر انقلاب اسلامی برگزار شد

ظریف سه شنبه به فراکسیون مستقلین مجلس می رود

گزیده نماز جمعه شهرستان های استان

«هفت سفر عشق» مهریه یک شهید مدافع حرم

کارگاه کاربردی " فاجعه در جذب و استخدام" مدرس دکتر هژبرافکن 8ساعت 7 تیرماه

تبعات توقف فعالیت تعاونی های سهام عدالت

سرکنسول ایران در نخجوان «مدال افتخار خدمت» دریافت کرد

فست فودها عامل بیماری و نشاط زدایی

سخن همکار : دست بازنشستگان در پوست گردوی همسان سازی حقوق

نقاط قوت وضعف لایحه اصلاحی قانون مدیریت خدمات کشوری به تحلیل چند کارشناس بازنشسته

یک نماینده: زمین های کیش به خارجی ها واگذار شده

آزاد شدن کارگران گروه ملی فولاد

توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100درصدی اعضا حفظ شد

غرق شدن جوان 24 ساله در سد ایلام

آب وهوای ایران در پایان قرن 21

با روش های دهه 60 نمی توان پاسخ ضد انقلاب را در دانشگاه داد/ تشکل های دانشجویی برنامه های خود را براساس آرمان انقلاب اسلامی به روز کنند

با روش های دهه 60 نمی توان پاسخ ضد انقلاب را در دانشگاه داد/ تشکل های دانشجویی برنامه های خود را براساس آرمان انقلاب اسلامی به روز کنند