مطالب مرتبط:
بسته جایگزین انتقال پایتخت
بسته جایگزین انتقال پایتخت
بسته جایگزین انتقال پایتخت
بیانیه ی تشکل های دانشجویی کشور در خصوص انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی
حماس انتقال سفارت پاراگوئه به قدس را محکوم کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 09:452018-05-23سياسي

بسته جایگزین انتقال پایتخت


مطالعه درباره «امکان سنجی انتقال پایتخت»، ازسوی یک تیم تحقیقاتی در شورای ساماندهی و تمرکززدایی از تهران به پایان رسید.

- مطالعه درباره امکان سنجی انتقال پایتخت ، ازسوی یک تیم تحقیقاتی در شورای ساماندهی و تمرکززدایی از تهران به پایان رسید.

: ایده انتقال پایتخت که از سال 68 تاکنون مطرح بوده، برای بار هفتم، در سال 94 به عنوان یکی از دو راه حل 35 چالش زندگی در تهران ارائه شد.

مطالعات اما با انتخاب راه حل دوم، سازماندهی مجدد مجموعه تهران-البرز را توصیه می کند.

نتیجه مطالعات دو ساله تیم تحقیقاتی شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران، آماده ارائه به مقامات عالی کشور برای تصمیم گیری درباره سرنوشت مشکلات پایتخت شد.

این مطالعات از اوایل سال 94 در راستای تاکید این شورا توسط یک تیم مطالعاتی- پژوهشی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی استارت خورد تا دوگانگی دولت برای انتخاب مسیر نهایی حل مشکلات کلان شهر تهران را مشخص کند.

  به دنبال شناسایی دو مسیر انتقال یا ساماندهی حل مشکلات شهر تهران و تصویب قانون امکان سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی در سال 94، شورایی تحت عنوان شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران تشکیل و بنا شد این شورا به مدت دو سال مطالعات جامعی درباره ریشه و ابعاد مشکلات کلیدی شهر تهران، کمیت و کیفیت دو راه حل فرضی برای حل چالش ها شامل انتقال یا ساماندهی و در عین حال تجربه جهانی انتقال پایتخت را انجام دهد و نتیجه این مطالعات را برای تصمیم گیری نهایی مقامات عالی کشور و شناسایی نحوه مواجهه با پرونده حل مشکلات شهر تهران ارائه دهد.

اعضای کلیدی این شورای 15 نفره، رییس جمهوری یا معاون اول وی، چهار وزیر، شهردار و رییس شورای شهر تهران، رییس کل ستاد نیروهای مسلح و چهار نماینده مجلس هستند.

نتیجه دو سال مطالعه این تیم تحقیقاتی نشان می دهد: انتقال پایتخت حتی به شکل انتقال مرکز سیاسی-اداری از تهران به نقطه دیگر دست کم به پنج دلیل نه به صلاح است ونه امکان پذیر.

البته نتایج این مطالعات به این توصیه محدود نمی شود و راه حل فرضی دوم را به عنوان مسیر عبور از مشکلات تهران، تایید و انتخاب می کند.

در این مطالعه پیشنهاد شده است که ساماندهی مجموعه تهران-البرز به شکل ساماندهی مجدد و بازتعریف اساسی این مجموعه شهری باید به عنوان جایگزین انتقال پایتخت برای حل مشکلات تهران در دستور کار قرار گیرد، بنابراین راه حل دوم به شکل یک بسته تصمیمات و اقدامات تحت عنوان بسته جایگزین انتقال پایتخت به شورای ساماندهی در مدت قانونی دو سال تحویل و پس از بررسی نهایی می تواند به مقامات عالی کشور ارائه شود.

  در شرایطی نتیجه مطالعات انجام شده توسط تیم تحقیقاتی زیر مجموعه شورای ساماندهی به انتقال پایتخت نه می گوید که نیمه سال 94 نیز در اولین جلسه همین شورا، علاوه بر 15 نفر عضو تعدادی از کارشناسان حاضر در جلسه نتیجه بررسی اولیه را مطرح و عنوان کردند: اکثریت اعضای حاضر در آن جلسه انتقال پایتخت را راه حل مشکلات تهران معرفی نمی کنند با این حال گفته می شود انتقال پایتخت گزینه مدنظر حسن روحانی است.

ریشه این دیدگاه رییس جمهوری به مطالعات زمان ریاست او در مرکز تحقیقات استراتژیک باز می گردد.

  طی سال های گذشته (از سال 68 تاکنون) با احتساب مطالعه اخیر انجام شده از سوی تیم تحقیقاتی شورای ساماندهی، 7 مطالعه در مورد انتقال پایتخت و ساماندهی شهر تهران در دولت ها توسط سازمان ها و مراکز تحقیقاتی و سیاست گذاری از جمله وزارت راه و شهرسازی و همین طور مرکز تحقیقات استراتژیک انجام شده است.

در مطالعه انجام شده از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک که در زمان ریاست حسن روحانی بود از برخی شهرها به عنوان گزینه پیشنهادی برای انتقال پایتخت نام برده شد.

در نتیجه این مطالعات آورده شده که تهران بی نظم، پرترافیک، بی هویت به لحاظ اجتماعی و ناپایدار به لحاظ مسائل امنیت شهری است.

از این رو پیشنهاد انتقال مراکز مهم حکومتی و نهادهای وابسته که ویژگی لازم برای استقرار این مراکز را داشته باشد، می دهد.

اما در این مطالعه به پنج علت، گزینه انتقال پایتخت به عنوان راهکار حل مشکلات تهران شناخته نشده است.

آن طور که در این مطالعه مشخص شده، مشکلات کلان شهر تهران از جنسی نیست که با انتقال پایتخت حل شود.

دوم آنکه طرح انتقال پایتخت حداقل یک پروسه زمانی 10 ساله زمان می برد.

از این رو در این بازه زمانی احتمال بروز کمبود منابع، توقف طرح در مسیر اجرا، شکل گیری نارضایتی عمومی و تصمیم متفاوت دولت به واسطه جابه جایی دولت طی سال های آتی وجود دارد.

دلیل دیگری که مانع انتخاب گزینه انتقال پایتخت در این مطالعه شده آن است که در حال حاضر مکان شهری مناسب برای پذیرش پایتخت اداری- سیاسی به لحاظ زیرساخت، منابع آب شرب کافی و بناهای ساختمانی مناسب وجود ندارد.

دلیل مهم دیگر آنکه تضمینی برای عدم دچار شدن پایتخت جدید به مشکلات پایتخت قدیم نیز وجود ندارد و نهایتا آنکه با انتقال مرکز اداری -سیاسی عملا پایتخت چند تکه می شود که این وضعیت نه به صلاح پایتخت جدید و نه شهر تهران است.

علاوه بر این پنج دلیل برای رد راهکار نخست، این مطالعه 24 تجربه انتقال پایتخت در 100 سال اخیر در کشورهای جهان را بررسی کرده که چکیده این سنجش مشخص می کند اغلب دولت های جهان در کشورهایی که انتقال در آنها رخ داده در دستیابی به اهدافی که با این اقدام دنبال می کردند شکست خورده اند.

  این اهداف دست کم در چهار گروه مشترک و کلی تقسیم بندی می شود که شامل ناامن بودن پایتخت فعلی در برابر حوادث طبیعی، تراکم بالای جمعیت و ظرفیت بالای جمعیت پذیری، انواع مشکلات شهری و زیست محیطی پایتخت و اراده رییس جمهوری آن کشور است.

این مطالعه با وجود آنکه به پنج دلیل برای انتخاب راهکار دوم حل مشکلات تهران و کارنامه ناموفق دنیا در انتقال پایتخت اشاره می کند، اما تاکید دارد اگر مسوولان عالی رتبه کشور اصرار به انتقال داشته باشند، اجرای این راهکار به چهار پیش شرط اصلی نیاز دارد: اول آنکه یک سابقه ذهنی چندین ساله باید در مردم و شهروندان پایتخت و همینطور سایر نقاط کشور برای اجرای این ایده وجود داشته باشد یا آنکه دولت جامعه را برای ایجاد این تحول بزرگ آماده کند.

  دوم آنکه برنامه ریزی بلندمدت و واقع بینانه به دور از اراده شخصی مقامات لازم است.

همچنین طرح انتقال باید برنامه بزرگ تحول اقتصادی داشته باشد.

پیش نیاز چهارم که می تواند توام با هر سه پیش نیاز اول مطرح شود نیز لحاظ بودجه و منابع لازم برای این طرح است که دست کم اجرای آن 10 سال زمان بر است.

البته کارشناسان عنوان می کنند حتی اگر بحث بودجه و آمادگی اجتماعی فراهم شود، انتقال مراکز اداری- سیاسی به معنی انتقال کامل پایتخت نیست.

بنابراین این انتقال باید در اطراف شهر تهران باشد.

این در حالی است که در اطراف شهر تهران به جز شهرهای جدید فعلا منطقه شهری مناسب برای پذیرش مراکز اداری-سیاسی وجود ندارد.

  با این وجود شهرهای جدید نیز با دو چالش آب شرب و خدمات زیرساختی مواجه هستند.

همینطور چالش دیگر که حتی سکونت خانوارها در شهرهای جدید را با مشکلات حاد روبه رو کرده، نبود شبکه حمل و نقلی سریع و کارآمد است.

بنابراین از این لحاظ هم نتیجه این مطالعات مشخص می کند انتقال مراکز اداری-سیاسی با وضعیت موجود امکان پذیر نیست و به همین دلیل گزینه دوم یعنی ساماندهی را به جای انتقال پایتخت برای حل مشکلات شهر تهران پیشنهاد می دهد.

تیم مطالعه کننده شورای ساماندهی، در بررسی مشکلات شهر تهران به این موضوع تاکید کرده است که تهران فقط کلان شهر تهران نیست به عبارت دیگر آنچه به عنوان مشکلات شهر تهران منجر به افت شدید کیفیت زندگی در پایتخت و نبود رضایت زندگی در این کلان شهر مطرح می شود، محدود به محدوده فیزیکی کلان شهر تهران نیست بلکه این مشکلات ناشی از پیوند ناخواسته کلان شهر تهران با 60 شهر و 22 شهرستان واقع در استان های تهران و البرز است.

  در حال حاضر بارعمده شهرها و شهرستان های واقع در این دو استان، روی دوش تهران است.

به طوری که تهران اگرچه کمتر از 9 میلیون نفر جمعیت دارد اما جمعیت روز آن از مرز 11 میلیون نفر گذشته که به معنی آن است که بخش زیادی از افرادی که در سایر شهرها زندگی می کنند برای کار و فعالیت وابسته به شهر تهران هستند و از خدمات آن نیز استفاده می کنند.

از این رو در مجموعه شهری تهران-البرز، شهری را نمی توان پیدا کرد که ساکنان آن از رفتن به تهران در طول حداکثر یک هفته بی نیاز باشند.

  در حال حاضر نیز جمعیت این مجموعه شهری به حدود 16 میلیون نفر رسیده و پیش بینی می شود تا سال 1405 جمعیت آن به 20 میلیون نفر برسد.

تیم مطالعه کننده شورای ساماندهی در تعریف صورت مساله شهر تهران 35 مشکل اصلی را شناسایی کرده که بحث آب، آلودگی هوا، بحران شهری و جمعیت از مهم ترین این مشکلات است.

در بسته جایگزین انتقال پایتخت که از سوی تیم مطالعه کننده شورای ساماندهی تدوین شده، در ابتدا اشاره شده مجموعه شهری تهران-البرز باید مجددا ساماندهی شوند به این معنی که به لحاظ کارکردهای شهری، تقسیمات کشوری، ساختار دولت و ساختار شهرداری بازتعریف شوند.

از این رو پیشنهاد شده است که دوگانگی مدیریتی تهران و کرج از میان برداشته شود چون در واقعیت این دو با یکدیگر پیوند مستمر دارند.

از دیگر پیشنهادهای ارائه شده در این بسته آن است که تقسیمات کشوری برای این دو استان تا سطح شهرستان متوقف شود، شهردار شهرستان تشکیل شود و همزمان تعداد شهرستان ها از 22 به 8 شهرستان بزرگ کاهش پیدا کند.

  در عین حال تمامی ادارات دولتی زیرنظر شهردار شهرستان روند و فعالیت های سیاسی و امنیتی از مسوولیت های مدیریت شهری جدا و در اختیار فرمانداران قرار گیرد.

یکی دیگر از پیشنهادهای این بسته نیز شکل گیری به فوریت سیستم حمل و نقل همگانی سریع و ارزان قیمت(شبکه ریلی) مابین 61 شهر است، تا امکان سکونت در شهرهای اطراف تهران و کرج که در حال حاضر کاربری های سکونتی آنها بلااستفاده مانده جذاب شوند.

تیم تحقیقاتی معتقد است که جذاب شدن سکونت شهرهای اطراف، موجب کاهش تراکم جمعیت در شهر تهران می شود.

  یکی از نکاتی که تیم مطالعاتی برای کاهش مشکلات شهر تهران در جریان ساماندهی مجموعه شهری تهران-البرز به آن اشاره کرده آن است که از شکل گیری مراکز جدید جمعیتی در این مجموعه شهری باید جلوگیری شود و در عین حال با بارگذاری بیشتر جمعیت ناشی از ساخت وساز در شهر تهران مخالفت صورت گیرد.

این بسته پیشنهادی در پایان، یک هشدار را به مسوولان و مقامات تصمیم گیرنده برای حل مشکلات شهر تهران داده است که اگر مقامات عالی رتبه کشور و اعضای شورای ساماندهی به فکر سازماندهی تهران و شهرهای اطراف نباشند، تداوم وضعیت موجود، بحران زا خواهد بود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: انتقال پایتخت - تهران - انتقال - پایتخت - شهر تهران - مشکلات - شورا - شورای - مطالعه - کشور - اداری - سیاسی - تصمیم گیری - انتخاب - وزارت راه و شهرسازی - ستاد نیروهای مسلح - تصمیم - شهرسازی - رییس شورای شهر - بسته - سنجی - نیروهای مسلح - مرکز تحقیقات - نماینده مجلس - رییس جمهوری - توصیه - شورای شهر - وزارت راه - عالی - پیشنهاد

آخرین اخبار سرویس:
نشست هم اندیشی اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی برگزار شد

رسیدگی به صدها شکایات مردمی از دادسراهای مختلف

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

حاشیه دیدار تیمهای ایران و پرتغال در سومین بازی گروهی

ترک بر دیوار قانون انتخابات مجلس در "افغانستان"

شهید فاطمیون: سر می دهیم اما سنگر نمی دهیم

گروهک هایی خطرناک تر از داعش که با موزاییک سر می برند + عکس ها

محافط بن لادن در آلمان بازداشت شد

بهترین اماکن دیدنی آلانیا ، ارمنستان و مالدیو

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

استقرار استانداردهای جدید در صنایع غذایی

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

دادستان های استان در انجام وظایف نظارتی خود کوتاهی نمی کنند/توجه به حقوق عامه مهم ترین رسالت دستگاه قضایی

واکنش ترامپ به بیرون کردن کارمندش از رستوران

در جنگ اقتصادی دشمن با تمام قوا به میدان آمده است

مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

درخواست حاجی بابایی برای لغو تعطیلات مجلس

بررسی اعتراضات امروز در کمیسیون امنیت ملی

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

هنرمند فقید حوزستانی نام نیک بر جا گذاشت

استاد احمد شاهد شاعرخراسان شمالی درگذشت

قدمت 9 هزار سال + عکس ها

خلق رویاهای دوست داشتنی با کی روش

تصویر/ یخ در بهشت فروشی در سال 1272

ردیابی شهروندان چینی با پهباد نظارتی

فهرست شرکت های دریافت کننده ارز دولتی اعلام می شود

تصمیم 100 میلیارد دلاری دولت چین بورس های آسیایی را نزولی کرد

ایمن سازی شبکه برق بازار تهران آغاز شد

با یکی از پرخطرترین شغل های جهان آشنا شوید مهار تانکر آتش گرفته 15 هزارتنی توسط ناخدای ایرانی تا درگیری با دزدان دریایی/ از شجاعت این مردان چه می دانید؟

اولین نشست سال 97کارشناسان اداره امور قرآنی چهارمحال و بختیاری برگزارشد

حاشیه ای که خستگی خبرنگاران را دو چندان کرد

مراتب ثبت «درگاه ها و درهای سنگی باغ های تاریخی تیران» به استاندار اصفهان ابلاغ شد

ابلاغ مراتب ثبت 4 اثر منقول فرهنگی تاریخی به استاندار یزد

تخصص علمی در کنار اخلاق و وجدان کاری لازمه کار پزشکان است

کمالوندی: برای غنی سازی بدون برجام آماده ایم/آخرین فرصت اروپایی ها

انتقاد سازمان امنیت و همکاری اروپا از انتخابات ترکیه

عناصر اپوزیسیون بار دیگر به جان هم افتادند

گزارشی از تجمع اعتراضی برخی بازاریان تهران

خشونت در لباس محبت + فیلم

اعتماد به آمریکا برای تأمین امنیت،تقویت تروریسم است

26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100 شهرداری تهران وجود دارد

اگر مدیرانم مشکلی داشته باشند درنگ نخواهم داد

دیدار خداحافظی رییس دفتر منطقه ای یونسکو با ظریف

نشست رؤسای اصناف بازار برای اعلام برائت از اخلالگران برگزار می شود

تیراندازی بر طیارات مسافر بری در اندونزیا

ستاره خلیج فارس از خروج 5.4 میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری کرد

هیچ کس در تجمع کسبه بازداشت نشد

آغاز طرح توسعه دانشکده عمران دانشگاه شریف+ عکس

اخراج مجدد یک خبرنگار توسط رییس شورای شهر بندرعباس

وزیر اطلاعات: برجام به مویی بند است

یادواره شهدای اساتید استان کردستان برگزار شد

حاشیه ای که خستگی خبرنگاران را دو چندان کرد

جوانان جذب نمازهای جمعه شوند

کسی در تجمعات بازار بازداشت نشد

برخی ارز دولتی گرفتند ولی کالا وارد نکردند

پست اینستاگرامی کی روش در آستانه بازی با پرتغال + عکس

منعطف ترین شارژر وارد بازار شد

برجام در ایران به یک مو بند است

یساری: ورشکست شدم و رفتم سراغ خوانندگی!

نامه رییس فراکسیون ولایی به لاریجانی: مجلس وزرای ناکارآمد را برکنار کند

شهردار تهران: افرادی که برای ناامیدی مردم قدم برمی دارند خائن هستند/ در برخورد با مدیران متخلف درنگ نمی کنم

یادداشت توییتری روحانی در آستانه بازی ایران و پرتغال + جزییات

ولایتی با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

کارنامه آمریکا از ترامپ شخصیتی ساخته که در دادگاه های بین المللی قابل محاکمه است

نقش ایران در حمایت از عراق و مبارزه با تروریسم قابل تقدیر است

محمود میرلوحی: احمدی نژاد نظام تقسیمات کشوری را بهم ریخت

سالگرد شهادت «شهید عارف الحسینی» در اسلام آباد برگزار می شود

با یک گل، بهار شروع می شود

مستبدی تمامیت خواه یا رهبری مورد اعتماد؟ رای دهندگان ترک درباره اردوغان چه نظری دارند؟

معاون فرماندار تهران: هیچ فردی در تجمع امروز کسبه مقابل مجلس دستگیر نشده است

شاگردان بودا چه می کردند؟

مدیر روابط خارجی وزارت فرهنگ آذربایجان: سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

حقوق معوق کارکنان گروه ملی فولاد خوزستان پرداخت شد

بازتاب حرکت هواداران ایران علیه رونالدو در مارکا +عکس

بارش ها 26 درصد افت کرد

فیلم/ مردم روی آزادراه تهران-شمال سرمایه گذاری کنند!/ پروژه ای که از سال 53 آغاز و هنوز افتتاح نشده است

مردم علیه تحریم

گفت وگوی تلفنی ظریف و لاوروف در مورد برجام

وجود 26 هزار پرونده در کمیسیون ماده 100/ بدنه شهرداری فربه است

66هزار تن کالا از بندر دیر صادر شد

تحلیل جامعه شناختی مراسم سه شنبه شب های مسجد مقدس جمکران انجام می شود

تشییع پیکر مطهر شهید مرزبانی در نقده

500هکتار زمین به صنایع پایین دستی مس در رفسنجان اختصاص یافت

اولین لیست از قهرمانان حاضر در بخش Roster عنوان WWE 2K19 منتشر شد

عجیب ترین اختیارات ملکه بریتانیا ؛ از عفو ملوکانه تا اعلام جنگ + عکس ها

ایجادپهنه فرهنگی رودکی دربافت تاریخی شهر

ساخت18ساحتمان ماندگار در کشور

کنفرانس «حسین برای همه» در شهر سکردو بلتستان برگزار شد

بروجردی: ما براساس منافع ملی مان تصمیم می گیریم

بازدید امیر سرتیپ صباحی فرد از پدافند هوایی شمال شرق کشور

عذرخواهی ایرانی ها از رونالدو +عکس

کلایدرمن آهنگ باشکوه ای ایران را نواخت

نظارت جدی بر شرکت های وارد کننده گوشی موبایل

شرط سن و تحصیل برای ارایه وام بانکی خلاف است

لزوم احداث ساختمان های متناسب با محیط زیست در کشور/ امکان صنعتی سازی ساختمان ماندگار در ایران وجود ندارد

امور شهر را در مسیر عقلانیت هدایت کرده ایم

تشریح آخرین وضعیت پرونده های بانک سرمایه و ثامن الحجج / انتقاد از اقدامات و اظهارت برخی سلبریتی ها در موضوعاتی که مرتبط با وظایف آنان نیست

نباید وقتی اسم فساد می آید شهرداری سرلیست باشد

500هکتار زمین به صنایع پایین دستی مس در رفسنجان اختصاص یافت

فرماندار اهواز منصوب شد

بسته جایگزین انتقال پایتخت

بسته جایگزین انتقال پایتخت