مطالب مرتبط:
آخرین خبر از انتخابات هیات رییسه مجلس/ پزشکیان رییس مجلس می شود؟
لیست فرافراکسیونی برای انتخابات هیات رییسه مجلس
پاسخ عارف به سوال در مورد کاندیداتوری اش در انتخابات هیات رییسه مجلس
انتخابات هیات رییسه مجلس در هفته بعد
انتخابات هیات رییسه مجلس نهم خرداد برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 09:352018-05-23سياسي

پشت پرده رایزنی های فراکسیونی در انتخابات هیات رییسه/ «تغییر»؛ نقطه اشتراک خواست اصلاح طلبان و اصولگرایان


در آستانه برگزاری انتخابات هیات رییسه و در شرایطی که رسانه ها از احتمال ارائه لیست ائتلافی 3 فراکسیون خبر می دهند، زمزمه ها از گوشه و کنار راهروهای پارلمان از اتفاقاتی دیگر حکایت دارند.

- انتخابات هیات رییسه مجلس نزدیک شده و باز هم بازار سخنگوها و اعضای هیات رییسه 3 فراکسیون داغ.

سخنگوی مستقلین از توافق کامل با امیدی ها خبر می دهد و نایب رییس امیدی ها از تعامل با ولایی و مستقلین.

عضو ارشد فراکسیون نمایندگان ولایی هم می گوید قرار است با الگوی 3+3+3 به جای رای، اصلاً به یکدیگر گل بدهیم! همدلی 3 فراکسیون روی خط اخبار به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار پارلمانی ایلنا، این ها البته صرفاً ظاهر ماجراست؛ آن چه سخنگویان و اعضای هیات رییسه و البته در مواردی اعضای عادی فراکسیون ها در مقابل دوربین و میکروفن خبرنگاران و برای نشر در رسانه ها می گویند.

اما واقعیت داستان انتخابات هیات رییسه مجلس از اساس، روایت دیگری است.

آن جا نه تنها نمایندگان و اعضای 3 فراکسیون سیاسی مجلس به یکدیگر گل نمی دهند، بلکه به این راحتی، حاضر به رای دادن به یکدیگر هم نمی شوند.

آن جا یک عضو از فلان فراکسیون، حتی برای رای گرفتن از هم فراکسیونی هایش هم باید حسابی تلاش، یا آن چنان که ادبیات پارلمانی مصطلح است، با هر فن و ترفندی که بلدست لابی کند.

انتخابات هیات رییسه مجلس با این نگاه واقع بینانه، به همان میزان که نمایندگان سعی می کنند، آن را عادی و امری فاقد اهمیت نشان دهند، رویدادی است جدی و حائز اهمیت.

به این اعتبار و از این منظر، رایی که یک نماینده برای انتخاب رییس، نواب رییس و سایر ارکان هیات رییسه می دهد، از مهمترین آرایی است که در طول یک سال کاری مجلس رخ می دهد و بعضی از نمایندگان چه خوب می دانند با همین یک تک رای، چه بازی ها می توان کرد.

از این روست که این انتخابات برخلاف آن چه وانمود می شود، حائز اهمیت است.

خبرنگاران پارلمانی می دانند چطور راهروهای مجلس در ایام منتهی به انتخابات هیات رییسه پُر می شود از اعضای هیات رییسه اجلاسیه جاری.

همان نمایندگانی که در طول یک سال قبل به دلایلی که از آن به عنوان مشغله بالانشینی (بخوانید عضویت در هیات رییسه مجلس) عنوان می کنند، جواب تلفن خبرنگاران را هم نمی دانند، حالا یک خط در میان از جلوی چشم همان خبرنگاران، از این سر کوریدور مجلس تا آن سو رژه می روند و حالا برعکس، از آن سو به این سو! بگذارید پیش از آن که بیش از به عمق فضای راهروها و کوریدورهای پارلمان در این روزهای حساس و سرنوشت ساز سرک بکشیم، نگاهی بیاندازیم به آن چه تیتر رسانه ها شده و صحبت هایی که از فضای علنی و بیرونی این رقابت درون پارلمانی حکایت می کند.

حضور زنان و اهل سنت؛ خط قرمز اصلاح طلبان در هیات رییسه بهرام پارسایی" سخنگوی فراکسیون امید است.

یکشنبه این هفته بعد از جلسه هیات رییسه این فراکسیون به ایلنا گفت که امیدی ها همچون سال گذشته مطالبات اصلاح طلبانه و مشخصی دارند.

می خواهند یک زن و یک نماینده اهل سنت در هیات رییسه باشد.

اتفاقی که نصفه و نیمه در اجلاسیه نخست محقق شد و در اجلاسیه دوم به دلیل بدعهدی مستقلین، مغفول ماند.

آن جا که اگرچه اصلاح طلبان همان طور که نتوانستند حسن روحانی رییس جمهور تحت حمایتشان را برای معرفی وزیر زن قانع کنند، در فرستادن یک نماینده زن به هیات رییسه پارلمان هم ناکام ماندند اما لااقل در اجلاسیه نخست، محمدقسیم عثمانی نماینده اهل سنت مردم بوکان را به عنوان یکی از 3 ناظر راهی هیات رییسه کردند اما در اجلاسیه دوم، باوجود حمایت مجدد از عثمانی، با کاندیداتوری رسول خضری نماینده اهل سنت پیرانشهر ازطرف فراکسیون مستقلین روبرو شدند.

تصمیمی که نتیجه اش نه نفعی برای امیدی ها داشت و نه مستقلین.

حاصل این شد که هیات رییسه مجلس از اهالی سنت خالی شد.

آن هم در شرایطی که سال پیش هم همچون سال قبل تر و سال های قبل تر، با نزدیک شدن به انتخابات هیات رییسه، شایعاتی درمورد مخالفت برخی مراجع با حضور اهل سنت در هیات رییسه زمزمه شد.

پارسایی البته در آن اظهارنظر رسانه ای به نکته دیگری هم اشاره کرد.

او گفت همه گزینه ها روی میز فراکسیون امید است.

پارسایی صحبتی از احتمال معرفی کاندیدا برای کرسی ریاست به زبان نیاورد اما اگر این گزینه جزء همه گزینه های روی میز نباشد، یا باید به همه گزینه ها شک کرد و یا به آن میز ! زمزمه های تعامل 3 فراکسیون همزمان محمدرضا تابش نایب رییس نخست فراکسیون امید هم در مصاحبه ای رسمی از تعیین کمیته ای برای رایزنی با 2 فراکسیون مستقلین و نمایندگان ولایی خبر داده است.

موضوعی که اتفاقاً مورد استقبال جدی مهرداد لاهوتی بائوج" سخنگوی فراکسیون مستقلین هم قرار گرفت.

لاهوتی جمله کاظم جلالی رییس فراکسیون مستقلین ولایی را تکرار کرده و تصور می کند در این انتخابات هم تغییرات زیادی نخواهیم داشت؛ در تلاش هستیم اگر 2 فراکسیون دیگر تمایل داشته باشند لیست واحد ارائه کنیم.

ساز مخالف اصولگرایان محمد دهقانی نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی است و احمد امیرآبادی فراهانی عضو ارشد این فراکسیون.

آن ها همین هفته جاری با خبرنگار ایلنا صحبت کردند و ازقضا هر دو تاکید کردند که هنوز هیچ تصمیمی نگرفته اند.

امیرآبادی فراهانی از این فراتر هم رفت.

او که در انتخابات هیات رییسه اجلاسیه دوم بیشتر هر نماینده ای در میان 6 دبیر هیات رییسه رای داشت، در واکنش به اظهارات لاهوتی و به خصوص تابش که گفته بود کمیته ای برای رایزنی با دیگر فراکسیون ها تشکیل شده، روبرو شد، با صراحت گفت: خیر! تاکنون هیچ مذاکره ای با هیچ یک از اعضای 2 فراکسیون دیگر نداشتیم.

حمیدرضا حاجی بابایی" رییس فراکسیون نمایندگان ولایی اما معتقد است که نباید به سمت دوقطبی های کاذب برویم؛ چرا که میان فراکسیون نمایندگان ولایی و امید هم افزایی وجود دارد البته این اظهارنظر ناظر بر انتخابات هیات رییسه مجلس نبوده و آن جا که صحبت از هیات رییسه می شود، نه تنها درگوشی، بلکه در جمع خبرنگاران از احتمال ارائه لیست مستقل برای تمام ارکان هیات رییسه سخن می گوید.

پشت پرده 3 فراکسیون در انتخابات هیات رییسه در اجلاسیه سوم با این همه، بگذارید برگردیم به همان راهروها و اتاق های مجلس و دالان های منتهی به این اتاق ها.

آن جا اخبار دیگری به گوش می رسد که به نظر مهمتر از تمام آن چیزی است که این روزها در رسانه ها نوشته می شود.

از آن خبرهای پشت پرده ای که اتفاقاً درست یک سال پیش، در انتخابات اجلاسیه دوم هم زمزمه می شد و در مقاطعی حتی به سطح رسانه ها هم نفوذ کرد و درنهایت هم برخلاف روایت رسمی رسانه ها که از توافق 3 فراکسیون بر فرمول تثبیت 3 کرسی رییس و نواب و حضور هر 3 فراکسیون در 9 کرسی باقی مانده با فرمول 3+3+3 حکایت داشت، سرنوشت هیات رییسه مجلس را برای یک سال رقم زد.

رقص گرگ ها اخیراً یکی از نمایندگان مجلس درباره نحوه تعامل 3 فراکسیون سیاسی پارلمان گفته بود که هنوز هیچکس در تصمیم خود به اطمینان نرسیده است.

این نماینده از تعبیری جالب نیز برای توصیف این وضعیت استفاده کرده و گفته بود: درحال حاضر اوضاع شبیه به جنگ گرگ هاست؛ فعلاً طرفین بازی زل زده اند به یکدیگر و به دقت تمامی حرکات و سکنات هم را زیر ذره بین گرفته اند تا در لحظه سرنوشت، ضربه نهایی را وارد کنند! پزشکیان؛ کاندیدای احتمالی ریاست فراکسیون امید یک عضو ارشد فراکسیون امید یکی از منابع این خبرها بود.

او که بنابه قاعده بازی این روزهای پارلمان، نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار ایلنا گفته: امید احتمالاً لیست مستقل می دهد.

البته هنوز به تصمیم قطعی نرسیده ایم.

قطعاً باز هم با دیگر فراکسیون ها صحبت می کنیم و شرایط مان را می گوییم اما اگر ببینیم این توافق ها بی فایده است، از رییس مجلس تا نواب و تمامی ارکان هیات رییسه گزینه معرفی می کنیم، پای عواقب کارمان هم می ایستیم.

این نماینده مجلس می گوید: مردم باید بدانند که واقعیت مجلس از چه قرار است.

ما فراکسیون اکثریت نیستیم.

خودمان هم می دانیم.

هیچ فراکسیونی اکثریت ندارد.

بنابراین رقابت می کنیم تا مشخص شود جایگاه هر فراکسیون کجاست.

او همچنین گفته است: احتمالاً آقای عارف یا پزشکیان گزینه امیدی ها برای کرسی ریاست خواهند بود و جالب است بدانید، ترجیح عمومی فراکسیون این است که آقای پزشکیان را معرفی کنیم.

خود عارف هم نهایتاً ترجیحش همین است.

البته ایشان همواره به رای و نظر فراکسیون تمکین کرده و خواهد کرد.

حاجی بابایی یا دهقان؛ کاندیدای ریاست نمایندگان ولایی این البته تنها بخشی از اخبار پشت پرده است.

آن سوی ماجرا هم اخباری مشابه به گوش خبرنگار ایلنا رسیده است.

یکی دیگر از نمایندگان مجلس که ازجمله اعضای موثر فراکسیون نمایندگان ولایی است و بنابه همان قاعده بازی خواسته در اعلام این خبر گمنام بماند، گفته است: نمایندگان ولایی به احتمال قریب به یقیین لیست مستقل می دهد.

آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود.

سال گذشته نتیجه اعتماد را دیدیم.

او می گوید: هنوز درباره این که چه کسی را برای ریاست معرفی کنیم، به قطعیت نرسیده ایم اما به احتمال قوی گزینه ما یا حاجی بابایی خواهد بود یا دهقان.

این نماینده مجلس همچنین تاکید کرد که درصورت معرفی گزینه برای ریاست، طبیعتاً برای باقی ارکان هیات رییسه هم لیست مستقل خواهیم داد اما ممکن است، درنهایت در فراکسیون به نتیجه ای دیگر برسیم و به همان لیست ائتلافی رضایت دهیم.

لاریجانی؛ کاندیدای ریاست مستقلین ولایی همزمان کاظم جلالی و مهرداد لاهوتی رییس و سخنگوی فراکسیون سوم، یعنی مستقلین ولایی هم همان طور که رسمی و غیررسمی، در بوق و کرنا یا در خلوت و خفا گفته اند، کاندیدایی جز علی لاریجانی برای ریاست مجلس نمی بینند.

آیا اصلاح طلبان و اصولگرایان لیست مشترک نمی دهند؟! ماجرا اما از این هم جالب تر است.

همزمان با این اخبار، زمزمه هایی درمورد احتمال ائتلاف امید و ولایی نیز به گوش می رسد.

یک نماینده مجلس که این احتمال را محتمل دانسته، معتقد است علی لاریجانی 10 سال گذشته رییس مجلس بوده و متاسفانه این مسئله دشمن دموکراسی است.

بد نیست، دکتر یک سال کنار دیگران بنشیند تا مجلس دموکرات تر اداره شود.

تغییر ؛ نقطه اشتراک خواست اصلاح طلبان و اصولگرایان ازطرفی وقتی به انگیزه اصلی این دو فراکسیون اصلاح طلب و اصولگرا برای ارائه لیست مستقل و غیرائتلافی دقت می کنیم، متوجه می شویم که عمده خواست شان، در یک کلام نهفته است: تغییر آن ها حالا بعد از پایان دومین اجلاسیه مجلس دهم و نیز پس از پشت سر گذاشتن دو دوره از ریاست علی لاریجانی در مجالس هشتم و نهم به این نتیجه رسیده اند که برای ایجاد تحول در ساز و کار اداره مجلس، باید دست به اصلاحات و تغییراتی اساسی زد و ازقضا، بهتر است این اصلاحات و تغییرات از راس هرم قدرت صورت گیرد.

اینجاست که گفته حاجی بابایی اصولگرا که گفته بود نمایندگان ولایی و امید می توانند هم افزایی داشته باشند، معنایی عمیق تر می یابد.

حلقه مفقوده ائتلاف چپ و راست با این همه، هر ناظر آگاهی خوب می داند که اصلاح طلبان و اصولگرایان حتی اگر به لحاظ تاکتیکی و موقت در موردی خاص دست به ائتلاف بزنند، به احتمال قریب به یقین این ائتلاف علنی نخواهد بود.

در این میان خبر دیگری که به خبرنگار ایلنا رسید، حلقه مفقوده این ائتلاف نانوشته را پر کرد.

ائتلاف ناشناس ها یا دستان گره خوردن چپ و راست در سایه بنابر آخرین پیگیری های خبرنگار ایلنا، روز گذشته طیفی از نمایندگان متشکل از 3 فراکسیون با عنوان احتمالی وکلای ملت ، سعی در یارگیری از کف صحن مجلس برای حمایت از مسعود پزشکیان جهت ریاست مجلس هستند.

در این میان اما فهرست گزینه های احتمالی این جریان برای نایب رییسی نشان می دهد که احتمال دارد این ائتلاف نوظهور همان ائتلاف نانوشته دو جریان چپ و راست مجلس باشد.

آن جا که علی مطهری و مصطفی کواکبیان از فراکسیون امید و محمد دهقان و حمیدرضا حاجی بابایی از نمایندگان ولایی، به عنوان گزینه های احتمالی نواب رییس معرفی شدند تا پس از رای گیری دو گزینه نهایی را به صحن معرفی کنند.

آغاز نمایندگیِ رییس مجلس پس از 11 سال پارلمانتاریستی؟! با این حساب، تنها کاری که باید کرد این است که منتظر بمانیم تا ببینیم در نهایت چه اتفاقی در انتخابات هیات رییسه مجلس برای اجلاسیه سوم رقم خواهد خورد؛ آیا باز هم علی لاریجانی بالا می نشیند و مجلس تحت سیطره ریاستش، یا آقای رییس حداقل یک سال کنار سایر نماینده ها می نشیند تا بالاخره طعم نمایندگی ملت را بچشد؛ به یاد بیاوریم که علی لاریجانی از نخستین روزی که ابتدای دوره هشتم وارد پارلمان شد، رییس بوده تا به امروز در آغاز اجلاسیه سومِ مجلسِ دهم!
کلید واژه ها: انتخابات هیات رییسه - هیات رییسه مجلس - انتخابات - انتخاب - خبرنگاران - خبرنگار - مجلس - اهمیت - اصلاح طلبان - اصولگرایان - رسانه - ادبیات - داستان - دوربین - واقعیت - اخبار - میزان - اصلاح - گزارش - توافق - سیاسی - بازار - لیست - بازی - ارشد - پرده - تلفن - نشان

آخرین اخبار سرویس:
تودیع ومعارفه مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد

مصرف مواد مخدر از علل بروز نزاع و خشونت

100 درصد نظریه های پزشکی قانونی مورد تایید مقام قضا است

عدالت اداری از مهم ترین ویژگی های قوانین قضایی ایران

مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیر در لواسان برگزار می شود

معرفی بسته کتاب «شهید مظلوم» از سوی مرکز اسناد انقلاب

فیلم سخنان آیت الله طالقانی از نوع شکنجه اش در زندان ساواک میگوید

استخدام سیمانکار با دستگاه شات در اصفهان

استخدام نیروی خانم جهت امور منشی گری در دفتر وکالت

دعوت به همکاری دو نفر مشاور با تجربه در دفتر املاک مطهری

استخدام حسابدار برای شرکت نوید خوش پارسیان در شیراز

سرانجام درمان دانش آموزان شین آبادی به کجا کشید؟

سومین دوره زیبا خوانی قرآن ویژه طلاب استان کرمان آغاز شد

توافق وزیر بهداشت با نجفی برای ساخت و ساز غیرمجاز

دستاوردهای انقلاب برای مردم تبیین شود

فرود فلامینگوها در همدان

فروش گوشت گنجشک در قزوین

انویدیا عرضه ریزمعماری Turing را تأیید کرد

آهنگ های سریال های ایرانی با آهنگ های فخرالدینی امتیاز خاص دارند

صدور نسخه الکترونیک در ٥ استان دیگر آغاز شد

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه فنی و حرفه ای آغاز شد

«کراچی» نخستین پایگاه انتخاباتی حزب حاکم پاکستان

تکریم مراجعین؛ از اهداف دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

توجه به اقتصاد مقاومتی، اولویت شوراهای شهر

دیدار مسئولان دادگستری خوزستان

افزایش خروجی سد زاینده رود برای تامین آب شرب مردم است/ 11 مترمکعب در ثانیه در طول مسیر از دسترس خارج می شود

تصمیم گیری درباره ساختمان پلاسکو بر عهده 4 ارگان است

اهدای 20 هزار جفت کفش به مددجویان کمیته امداد لرستان

استقرار نیروهای اورژانس در محدوده بازار تهران

دفاع از اصول اسلام از آرمان های سازمان تبلیغات اسلامی است

تأکید آیات قرآن به روش های پیشگیرانه

فعال شدن شورای حمایت قضایی برای صیانت از حقوق سرمایه گذاران

قانونی که 4000 روز است خاک می خورد/ گلایه پرستاران از دولت و مجلس

پرونده های باقی مانده بورسیه ها ظرف دو سه ماه آینده رسیدگی می شود

ناوشکن «دنا» درآینده ای نزدیک به نیروی دریایی الحاق می شود/ رونمایی از زیردریایی فاتح

پتروشیمی گلستان تا 6 ماه آینده تعیین تکلیف می شود

راز بزرگی منتظران بر دیگر مردمان

یازدهمین یادواره شهدای هفتم تیر در اراک برگزار می شود

برگزاری یادواره شهدای دهه 80 و 90

آزادی والدین کودک آزار با یک فیش حقوقی! / قوانین ناقص ما حامی کودکان نیست

برقراری عدالت؛ مهم ترین انتظار مردم از دستگاه قضایی

دادستان تهران: اظهارات وکیل محمد ثلاث خلاف واقع است/ کسانی که تصور می کنند جمهوری اسلامی دوران ضعف خود را طی می کند اشتباه می کنند/ صدور 210 فقره حکم برای متهمان خیابان پاسداران/بازداشت 9 متهم اصلی پرونده های موسسات مالی و اعتباری/ترویج نافرمانی مدنی در دستور کار مقامات آمریکا است

توجه به افراد دارای معلولیت گمشده آزمون های استخدامی

انقلاب اسلامی به دوران کمال خود رسیده است

نهادینه شدن ترویج فرهنگ کار؛ نیاز امروز جامعه

صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای 12 نفر از کارکنان گمرک / پرونده مضاربه صوری به دادگاه ارسال شد / رفع تصرف 2 هزار و 344 هکتار اراضی از دست زمین خواران

ناکارآمد نشان دادن نظام، مهمترین استراتژی دشمن است

سردار سنایی راد به دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا رفت

استخدام کارشناس مالی در یزد

استخدام چند نفر کارگر کارواش سنگین در اصفهان

تا 10 هر ماه حقوق بازنشستگان فولاد واریز می شود

معاون پارلمانی وزارت کشور در دولت اصلاحات : احمدی نژاد نظام تقسیمات کشوری را بهم ریخت/ دولت اصلاحات تقسیمات کشوری را نظام مند کرده بود/ توسعه با ارتقای منطقه ای محقق نمی شود

استخدام کارگر ساده جهت جوجه کبابی در اصفهان

لاریجانی: پروژه آزادراه تهران - شمال نیازمند سرمایه گذاری مردمی است

تکمیل فاز یک آزاد راه تهران - شمال تا پایان سال

تایید تخلف مالی سه هزار میلیاردریالی شهرداری ساری/ متهمان احضار شدند

برخی دنبال بهانه هستند تا بر موج تجمعات سوار شوند/ عدم پاسخگویی باعث سوق دادن اعتراض ها به ناآرامی می شود

توسعه فناوری تشخیص چهره در فرودگاههای امریکا

حزب عدالت و توسعه 293 کرسی پارلمان ترکیه را کسب کرد

هیچ مجوزی برای شکار در گلستان صادر نشده است

فعالیت افشانی مدیا آغاز شد

تکذیب لغو بازار قرارداد آتی سکه

دستگیری دزدان خانه های شمال شهر

استخدام زمین شناس در یک شرکت معتبر در تهران

حمله ناکام رسانه ضد انقلاب به رامبد جوان و مهران مدیری + عکس

آسفالت 15 کیلومتر از جاده مرگ تا هفته دولت

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه

احیاء ویا واگذاری نساجی قائمشهر؟!

تبیین نگرانی‏ های پیامبر(ص) برای امت اسلام در برنامه‎های سخنرانی حرم رضوی

رقابت بیش از 72 هزار داوطلب کنکور در خوزستان

سخنگوی وزارت امور خارجه ترور حجت الاسلام توکلی از علمای شیعه افغاستان را محکوم کرد

تا دهم هر ماه حقوق بازنشستگان فولاد واریز می شود

دستگاه قضایی تلاش می کند مسایل اجتماعی و کارگری به تنش های امنیتی تبدیل نشود

حبس خانگی 50 زندانی با پابند های الکترونیک

هنرمندان متعهد پایبند به اصول وارزش های دینی و ملی خویش هستند

لاریجانی مطرح کرد پیشرفت 91 درصدی قطعه اول پروژه آزادراه تهران ـ شمال/تکمیل این پروژه به کاهش ترافیک کمک می کند

یک مدیر تحول گرا هستم/ به مقوله فرهنگ برچسب سیاست نمی چسبد

پیشرفت 91 درصدی قطعه اول پروژه آزادراه تهران ـ شمال/تکمیل این پروژه به کاهش ترافیک کمک می کند

آرامگاه مجاهد نستوه حجت الاسلام شیخ غلامرضا حسنی مطابق وصیت نامه نشد

پیروزی اردوغان و حزبش در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه

آخرین تمرین ارکستر ملی ایران قبل از سفر به باکو برگزار شد

بالاترین نرخ رسیدگی قضایی مربوط به دیوان عدالت اداری است

تاکید آیات قرآن به روش های پیشگیرانه

فرار از خدمت در صدر جرایم نیروهای مسلح زنجان است

دوره آموزشی ویژه خواهران ایثارگر حافظ کل قرآن برگزار می شود

برپایی کارزار رسانه ای مبارزه با موادمخدر در مهاباد

آغاز ثبت نام مدرسه تخصصی قرائت حرم شاهچراغ(ع)/ 31 تیرماه؛ آخرین مهلت ثبت نام

تشریح آخرین وضعیت پرونده های بانک سرمایه و ثامن الحجج/ بازداشت متهمان اصلی پرونده های مؤسسات مالی غیرمجاز/ اجرای حکم 962 محکوم اقتصادی/ انتقاد از اقدامات و اظهارت برخی سلبریتی ها در موضوعاتی که مرتبط با وظایف آنان نیست

واکنش آشنا به حواشی توچال: روحانی باید تخریب می شد حتی اگر به جای توچال به چاله میدان رفته بود

استخدام پزشک عمومی جهت درمانگاه پوست و مو در تهران

حمایت از مردم خوزستان به سبک جواد رضویان/عکس

عبدالله نوری جایگزین عارف می شود؟

استخدام باطری ساز ماهر یا نیمه ماهر در منطقه پیروزی تهران

حسام الدین آشنا: روحانی باید تخریب می شد! حتی اگر به جای توچال به چاله میدان رفته بود

استخدام شرکت تاراپخش سپاهان

درخواست عجیب نماینده دموکرات از مردم آمریکا

موضوعات شهری ارتباط چندانی با تحریم های بین المللی ندارد

سوال از «روحانی» دوباره در مجلس به جریان افتاد

شهروندان مزاحمت های ساخت و ساز را به 137 و 1888 اطلاع دهند

بهرام قاسمی: شکایت ایران به دیوان لاهه به دلیل توقیف غیرقانونی 2 میلیارد از اموال بانک مرکزی/ برجام را هنوز مستحکم می دانیم/ چشم بسته با هیچ کشوری رابطه نداریم

پشت پرده رایزنی های فراکسیونی در انتخابات هیات رییسه/ «تغییر»؛ نقطه اشتراک خواست اصلاح طلبان و اصولگرایان

پشت پرده رایزنی های فراکسیونی در انتخابات هیات رییسه/ «تغییر»؛ نقطه اشتراک خواست اصلاح طلبان و اصولگرایان