مطالب مرتبط:
حضور مولاوردی و ابتکار در نشست مجمع زنان اصلاح طلب به مناسبت سالگرد دوم خرداد + عکس
حماسه دوم خرداد انقلاب را برای مدتی بیمه کرد/ مجمع زنان اصلاح طلب در حال طراحی سند جامع خود است
حماسه دوم خرداد انقلاب را برای مدتی بیمه کرد/ مجمع زنان اصلاح طلب در حال طراحی سند جامع خود است
پنجم خرداد ماه ،مهلت ارسال اثر به دبیرخانه کتاب سال استان یزد
21 سال پس از دوم خرداد؛ این نهال برآمده را نمی توان یک شبه به انتظار میوه نشست. باید خون دل ها خورد و شکیبایی ها به خرج داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 07:322018-05-23سياسي

21 سال پس از دوم خرداد: اصلاح طلبی در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت


«گذشته» اصلاح طلبی که محمدرضا تاجیک در مصاحبه خود از آن با عنوان دوران طلایی یاد می کند؛ دورانی که گذشته و جریان اصلاح طلبی در این سال ها به گفته تاجیک آن قدر خود را در زمین قدرت و سیاست تعریف کرده که بدنه هرم جامعه را از دست داده است.

- " گذشته اصلاح طلبی که محمدرضا تاجیک در مصاحبه خود از آن با عنوان دوران طلایی یاد می کند؛ دورانی که گذشته و جریان اصلاح طلبی در این سال ها به گفته تاجیک آن قدر خود را در زمین قدرت و سیاست تعریف کرده که بدنه هرم جامعه را از دست داده است.

تاجیک سال هاست به آنچه اصلاح طلبی مرسوم می نامد، نقد دارد؛ نقدهایی که اصلاح طلبانی که وارد ساختار قدرت و سیاست شده اند، گویا کمتر شنیده اند.

به گفته تاجیک، اصلاح طلبی امروز در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت است.

گذشته اصلاح طلبی که محمدرضا تاجیک در مصاحبه خود از آن با عنوان دوران طلایی یاد می کند؛ دورانی که گذشته و جریان اصلاح طلبی در این سال ها به گفته تاجیک آن قدر خود را در زمین قدرت و سیاست تعریف کرده که بدنه هرم جامعه را از دست داده است.

تاجیک سال هاست به آنچه اصلاح طلبی مرسوم می نامد، نقد دارد؛ نقدهایی که اصلاح طلبانی که وارد ساختار قدرت و سیاست شده اند، گویا کمتر شنیده اند.

به گفته تاجیک، اصلاح طلبی امروز در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت است.

مشروح این گفت وگو را در پی می خوانید.

بیش از 20 سال از دوم خرداد 76 گذشته است.

اساسا در شرایط فعلی چیزی با عنوان اصلاح طلبی وجود دارد؟ یا به بیان دیگر از اصلاح طلبی چیزی باقی مانده است؟اصلاح طلبان در یک مقطع خاص تاریخی به اقتضای شرایط خود، تلاش کردند با یک تصمیم و تدبیر عقلایی از جریانی متفاوت از جریان اصیل اصلاح طلبی دفاع کنند؛ (در این مسیر) آگاهانه یا ناآگاهانه جریان اندیشگی، اجتماعی و گفتمانی اصلاح طلبی را به یک معنا ذبح عقلی کردند.

به این معنا که جریان اصلاح طلبی را از شادابی و فربگی اندیشه ای و گفتمانی به یک بازیگر در صحنه قدرت تقلیل دادند.

در واقع، چهره ای از اصلاح طلبی ترسیم کردند که چهره ای حکومتی بود.

چهره یک جریان در قدرتی که تمام اهداف و آرمان آن، این است که در حوزه ماکروفیزیک قدرت حضور داشته و سهمی از قدرت را در اختیار داشته باشد.

خب، این حرکت، بیش از آنکه فرصت هایی را متوجه جریان اصلاح طلبی کند، تهدیدها و آسیب های بسیار جدی ای را بر پیکره و روح و روان جریان اصلاحات وارد کرد؛ تاجایی که عبورومرورهایی را که از جریان اصلاح طلبی آغاز شده بود، شدت داد و از درون و برون با نقدهای بسیار جدی مواجه کرد.

نمی توانم بگویم جریان اصلاح طلبی کلا از بین رفته است؛ کماکان معتقدم جریان اصلاح طلبی برترین آلترناتیو جامعه ماست و شاید تنها راه ممکنی که بتوان در جامعه در شرایط کنونی تغییری از درون و مدنی ایجاد کرد، جریان اصلاح طلبی است؛ اما اینکه چقدر می توان این تغییر مدنی را از رهگذر جریان اصلاح طلبی در قدرت، در جامعه ایجاد کرد، من تردید دارم.

بنابراین احساس می کنم درون جریان اصلاح طلبی تحولی ایجاد خواهد شد و ما در آینده با صورت و سیرت دیگری از جریان اصلاح طلبی مواجه خواهیم بود که چندان متفاوت از جریان فعلی نیست، بلکه اصلاح طلبی است که با مرحله کنش کنونی و با روح زمانه انطباق پیدا کرده و بیش از آنکه خرقه سیاسی و قدرت به تن کند، خرقه فرهنگی و اجتماعی بر تن خواهد کرد.

چنین جریانی چهره زیباشناختی و گفتمانی بیشتری پیدا کرده و از این فضای زمخت قدرت و سیاست فاصله پیدا خواهد کرد.

به نظرم، تنها چنین آلترناتیوی در آینده می تواند در ماکروفیزیک و میکروفیزیک قدرت نقش بازی کند.

در غیر این صورت، پیش بینی من این است که جریان اصلاح طلبی مرسوم و معروفی که شکل گرفته و حیات و ممات خود را در قدرت و با قدرت تعریف کرده است، به طور فزاینده ای به حاشیه کشیده خواهد شد و از متن جامعه و حتی معادلات سیاسی ای که در آینده در جامعه ما جاری خواهند شد، کنار خواهد رفت.

جریان اصلاح طلبی آن قدر خود را در بازی ورود به قدرت تعریف کرده که از بدنه خود فاصله گرفته است.

به همین دلیل در بزنگاه هایی که بدنه اجتماعی توقع دارد جریان اصلاح طلبی از ایده های اصلاح طلبی دفاع کند، سکوت می کند.

روی این کناره گیری که شما به آن اشاره کردید، به مردم است و شما فکر می کنید مردم این اصلاح طلبی را کنار می زنند؛ یعنی ما به دوره ای بازمی گردیم که دوره قبل از ظهور اصلاحات دوم خردادی است؛ یعنی بازگشت به جایگاه اپوزیسیون و ورود به حوزه های اندیشه ای، دینی و فرهنگی و تلاش برای کسب این خاستگاه؟ این کنارزدن آیا از طرف مردم صورت می گیرد یا جریان اصلاح طلبی ناچار می شود به این سمت، سو بگیرد؟این سؤالی خیلی جدی است.

با رضاخان ما با اصطلاحی تحت عنوان توسعه آمرانه مواجه هستیم؛ نوعی نوسازی آمرانه و توسعه از بالا.

فرض جامعه ما این بوده است که در جامعه ایرانی، اگر بناست تغییر، تحول و توسعه ای ایجاد شود، لزوما و ضرورتا این تغییر باید از بالا صورت بگیرد؛ باید اصحاب قدرت به حرکت درآیند و چنین حرکتی را ساماندهی کنند.

نتیجه آن یک نوع مدرنیزاسیونی بود که به تعبیر فوکو عین ارتجاع و استبداد بود.

یک نوع مدرنیزاسیونی که مترادف بود با یک نوع غرب زدگی فانتزی که از فرهنگ غنی غربی و فلسفه آن، ابتذالش به ما رسید و به تعبیر جلال آل احمد، فکولش نصیب ما شد!جریان اصلاح طلبی اگر یک گرانیگاه و خاستگاهی داشته باشد، آن تکیه گاه، جامعه مدنی بوده است.

یعنی لایه های میانی و گروه های روشنفکری و نهادهایی که آنها را به صورت کلی نهادهای مدنی می نامیم.

متأسفانه شرایطی که برای اصلاح طلبی ایجاد شد، تمرکز خود را بر رأس و هرم جامعه گذاشت و میانه و قاعده هرم جامعه را فراموش کرد و به طور فزاینده ای با قاعده جامعه با توهم پوپولیستی فاصله گرفت.

همچنین از لایه های میانی و مدنی جامعه به دلیل اینکه آن را در شرایط کنونی جامعه ضعیف و غیرمؤثر می پنداشت، فاصله گرفت.

خب، طبیعی است که با نوعی وازدگی در این دو لایه وسیع اجتماعی مواجه شود و طبیعتا نتواند ارتباط تنگاتنگی با مردمان و روشنفکران و اصحاب فکر و تفکر برقرار کند.

به نظرم، شاید این یک اشتباه تاریخی باشد.

شاید در انتها ما هم به همان نتیجه ای برسیم که سیدجمال (اسدآبادی) رسیده بود: یعنی اگر عمری که گذاشت تا جامعه را از بالا تغییر دهد، صرف تغییر از پایین کرده بود، می توانست موفق باشد.

در حقیقت رأس هرم جامعه عرصه سیاست و قدرت، دارای فرهنگ، بازی و منطق خاص خودش است و به راحتی نمی توان این منطق و فرهنگ را عوض کرد.

بالاخره باید جزیی از یک بازی بزرگ تر شد و با قاعده آن بازی، بازی کرد.

باید به داوری بازی دل بست و اطمینان پیدا کرد.

آیا این امکان برای جریان اصلاح طلبی وجود دارد که تمام بازی خود را در زمین قدرت انجام دهد یا باید تأملی کرده و به گذشته خود نگاهی بکند و ببیند که در بدو تولد چه جریانی بوده و در دوره شکوفایی اش قصد داشته چه پیامی را به جامعه منتقل کند؛ یا قصد داشته چه تحولاتی را در جامعه ایجاد کرده و چه ایده هایی را عرضه کند.

این مسئله باعث شده که آنها که کماکان به جریان اصلاح طلبی دل بسته اند، به گفته زیگمون باومن، دچار نوعی رتروتوپیا (رتروپیا) یعنی یک نوع بازگشت به گذشته شوند؛ یعنی اتوپیای خود را در گذشته جست وجو کنند و نه در آینده.

چون مسیری را که اصلاح طلبی به سوی آینده در آن قرار گرفته، مسیر مطلوبی نمی داند، هرچه می گذرد، می بینند که اصلاح طلبی در منجلاب و چنبره قدرت بیشتر گرفتار شده و بازی آن بیشتر منطق قدرت را پیدا می کند، گفتمان آن با قدرت ممزوج می شود و خب بنابراین دچار یک نوع رتروتوپیا می شود.

به همین دلیل مدینه فاضله خود را در گذشته جست وجو می کند و به جای یک گام به جلو، دو گام به عقب برمی دارد تا آن گذشته طلایی را احیا کند یا به قول بزرگی اصلاح طلبی از جریان طلایی عبور کرده و به دوران آهنین رسیده است.

دورانی که در آن خیلی از شادابی ها و زیبایی های جریان اصلاح طلبی از آن گرفته شده و در یک قفس آهنین قدرت گرفتار شده و با منطق و چارچوب آن بازی می کند.

شاید این دوران طلایی که در گذشته اصلاح طلبی حک شده و کماکان خاطره خوبی را برای ایرانیان ایجاد می کند، این منطق را توجیه پذیر می کند که شاید ما یک نوع بازگشت به گذشته داشته باشیم تا یک قدم به جلو و رو به آینده.

این فضایی است که فکر می کنم در حال شکل گیری است.

اگرچه من معتقدم که باید میان آینده و گذشته زیبا جمعی زد و آن دوران طلایی را در کانتکست زمانه خود نشاند و با تغییراتی در فضای گفتمانی، اندیشگی، کنشی و پرکسیس جریان اصلاح طلبی آن را با روح زمانه و ذائقه نسل کنونی هماهنگ کرد.

در غیر این صورت، یک نوع بازگشت صرف نمی تواند رهگشا باشد.

طبیعی است که در خاطره نسل کنونی ما، گذشته اصلاح طلبی بسیار زیباتر از اکنون اوست.

این به نظر من احتیاج به نوعی تأمل دارد.

فکر می کنید برای انطباق آن گذشته طلایی با الان جامعه، اصلاح طلبی باید چه کاری انجام دهد؟ اصلا اصلاح طلبی در شرایط کنونی چه چیزی را باید اصلاح کند؟ یعنی چه اصلاحی را مدنظر دارد؟اصلاح طلبی یک جریان فراگیر است و فقط صورتی سیاسی ندارد.

یک گفتمان فراگیر است که در همه ساحت های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و هنری و بین المللی باید حرفی برای گرفتن داشته باشد.

ما امروز به دلایل مختلفی در همه این ساحت ها دچار مشکل هستیم.

در همه این ساحت ها بالاخره آسیب هایی ظهور کرده که روح جامعه را اذیت می کند و بسیاری را درباره آینده، کارآمدی و گفتمان هایی که در دوره پساانقلاب مطرح شدند، دچار تردید و پرسش کرده است؛ بنابراین جریان اصلاح طلبی باید در همه این ساحت ها حضور خیلی جدی رهگشا داشته باشد.

جریان اصلاح طلبی باید بتواند به صورت یک تدبیر و راه برون رفت جلوه کند، باید قسمتی از راه حل مشکلات اکنون جامعه خودش باشد.

باید تاریخ اکنون جامعه خود را بنویسد و نباید فراموش کند که تاریخش با اراده آن و کسانی که به آن دل بسته و اطمینان کرده اند، ورق بخورد؛ بنابراین باید وارد فضا بشود و در همه ساحت ها مشکلات را برطرف کند.

من برخلاف دوستانی که شاید تمام تلاش خود را متوجه تغییر در آنچه واقعا موجود است، کرده اند و تلاش دارند که شرایط واقعا موجود را به شکلی محقق کنند که لطیف تر و ظریف تر عمل کند، معتقدم نیازمند این هستیم که ریشه ای تر نگاه کنیم.

باید یک تلاش اصلاح گرانه ژرف را در فرهنگ سیاسی خود به وجود بیاوریم.

باید عادت واره های فرهنگ سیاسی و عمومی را شکل بدهیم.

باید تلاش کنیم نخست یک انسان اصلاح طلب را تولید کنیم و بعد به سمت یک جامعه اصلاح طلب برویم.

من فکر می کنم که ما دچار یک چرخش معیوب شده ایم.

چون به بنیان ها ورودی نداشتیم و اهداف تلاش های اصلاح طلبانه ما بنیان ها و شالوده ها نبوده، فرهنگ سیاسی ما کماکان غیردموکراتیک و غیرمدنی عمل می کند.

حتی فرهنگ سیاسی کسانی که به نام مدنیت و اصلاح طلبی سخن می گویند، غیرمدنی و غیراصلاح طلبی است.

برای همین است که وقتی به بازی قدرت می رسند، کارکرد آنها خیلی با آن گروهی که به آنها نقد مطرح کرده و آنها را عدوی خود می دانند، فرقی نمی کند.

در بیان، فریاد دموکراسی و مدنیت و اصلاح طلبی می زنند، اما در عمل خیلی با کسانی که دگر خود تعریف کرده اند، تفاوت چندانی ندارند و همان مناسبات را وقتی وارد عرصه قدرت می شوند، به شکلی بازتولید می کنند.

ما اگر می خواهیم این اتفاق نیفتد، باید جریان اصلاح طلبی را متوجه ریشه ها و عمق قضیه کنیم، از جاهایی که خشت های فرهنگی، فرهنگ سیاسی و عادت واره های ما کج گذاشته شده اند، شروع کنیم به حل مشکل.

در غیر این صورت مشغول بازی در روبناها و سطح هستیم، درحالی که فوندانسیون ها و ریشه ها همان است.

از این ریشه ها و بنیان ها نمی توان انتظار داشت که روی آنها عمارتی نو و پایدار ساخته شود.

معتقدم که باید به این مسئله توجه جدی کنیم.

اگرچه نمی خواهم با این بیانم جریان اصلاح طلبی را توصیه کنم که از بازی قدرت و ماکروفیزیک سیاست کنار بکشند، بلکه این جزیی از بازی و حرکت اصلاح طلبی است، اما جریان اصلاح طلبی باید تور خود را جای دیگری پهن کند و این ساحت، از نظر من بیشتر فرهنگی و اجتماعی است تا ساحت سیاسی به معنای مرسوم قضیه.

این نکته ای است که متأسفانه جریان اصلاح طلبی آن را فراموش کرده و همه چیز را در سیاست و قدرت تقلیل داده است، حتی فرض آن این است که استراتژی ها و تاکتیک ها و تکنیک های اصلاح طلبی هیچ جایی معنا پیدا نمی کند، جز در کنار قدرت و سیاست مألوف.

این رویه به نظر من یک اشتباه استراتژیک است و باید تلاش کرد از ساحت های دیگر اجتماعی حرکت خود را ساماندهی کرده و پیش برویم و کماکان نیم نگاهی هم به عرصه سیاست داشته باشیم، ولی نه اینکه همه نگاه خود را به سیاست ببخشیم.

از صحبت شما چنین برداشت می کنم که باید معطوف به اصلاح مردم یا فرهنگ عمومی مردم شد؟جامعه ای که فرهنگ آن عوض شود، مردمی که دارای یک فرهنگ عمومی، فرهنگ سیاسی و مدنی غنی هستند، سیاست مدنی غنی را هم طلب می کنند، ولی مردمی که هنوز در ماقبل مدنیت به سر می برند و فرهنگ غنی سیاسی ندارند، با هر بازی مدرن و پست مدرنی به ابتذال کشیده می شوند.

بازی تحزب به بازی قبیلگی، نهاد مدنی به نهاد زدنی و گفتمان به کوفتمان تبدیل می شود.

اصالت فرد، به تفرد و جمعیت ناشدگی و دموکراسی به آنارشی تبدیل می شود.

در طول 150 سالی که با این مفاهیم آشنا هستیم، مگر اینها را تجربه نکرده ایم.

چون حاملان، عاملان و کارگزاران تاریخی که باید تاریخ را ورق می زدند تا جامعه ای فراهم شود برای تحقق این مفاهیم، خودشان هنوز نتوانسته بودند از چنبره چنین فرهنگی رها شوند.

(نتیجه آن) شده، دموکراسی بدون دموکرات و مدنیت بدون انسان مدنی.

به همین دلیل دچار نوعی چرخش معیوب شده ایم.

به قول مرحوم شریعتی از صفر به صفر رسیده ایم.

به تعبیر رانسیر به حالتی می رسیم که سیاست از جامعه رخت برمی بندد و پلیس جای آن می نشیند.

جامعه ای که به مدنیت نرسیده، پلیس در آن حاکم می شود، روابط پلیسی بر آن حاکم می شود.

سیاست مخصوص یک جامعه مدنی است که در آن افراد حقوق یکدیگر را بدون پلیس رعایت می کنند.

جامعه ای که احتیاج به پلیس دارد، هنوز به آن مدنیت نرسیده است.

جامعه ای که در آن افراد، گرگ هم نباشند، نیازمند پلیس است، طبیعی است که این جامعه در دوران ماقبل سیاست به سر می برد، هنوز به سیاستی که رانسیر می گوید، سیاست راستینه، نرسیده است، بلکه در یک دوران کهن سیاست و پیراسیاست به سر می برد.

در این دوران سیاست می میرد و جای آن را روابط قدرت زمخت می گیرد.

حالا باید چه کرد؟ ما به تجربه می بینیم تا این بنیان ها ایجاد نشود، فضای سیاسی مرتفع نمی شود.

به قول بزرگی، اگر جامعه دینی شود، سیاستی که طلب می کند، دینی است.

اگر جامعه سکولار شود، سیاستی که طلب می کند، سکولار است.

یک جامعه ای مدنی باشد، سیاست مدنی را هم طلب می کند.

در غیر این صورت ما از یک اصلاح طلب هم شاه، دیکتاتور می سازیم و از یک لیدر اصلاح طلبی هم فردی کاریزما می سازیم که باید به دور آن طواف و همه چیز را از او فهم کنیم، درواقع یک رییس قبیله می سازیم.

بنابراین اگر بخواهیم از اینها عبور کنیم، باید به این بنیان ها توجه کنیم.

بی تردید این نیازمند یک حوصله و درنگ تاریخی است.

نمی توان یک باره یک جهش دیالکتیکی و مردمان جامعه را به لحاظ فرهنگی عوض کرد و انسان نویی ساخت.

این به ممارست و تأمل تاریخی نیاز دارد.

در غرب سه سده طول کشید تا تحول فرهنگی و اجتماعی ایجاد شد.

از قرن پانزدهم ما با دوران رنسانس آشنایی داریم اما کسی درباره آن سه سده حرفی نمی زند.

انسانی ایرانی سزارینی به دنیا آمده و عجله دارد، می خواهد دفعتا به سوپر جامعه مدنی و سوپر دموکراسی جهش دیالکتیکی کند؛ بدون اینکه این سه قرن را طی کرده باشد و بدون آنکه آهسته و پیوسته بخواهد به بنیان ها شکل دهد.

ما این کار را نکردیم و اتفاقی که افتاده این است که از صفر به صفر حرکت کرده ایم.

یعنی نوعی بازتولید استبداد و جریان های توتالیتر کرده ایم؛ به هر نامی.

من معتقد نیستم که باید یک خروج رادیکالی از صحنه سیاست و قدرت داشته باشیم و عزلت نشین شویم و تلاش کنیم که از پایین شروع کرده و میانه و بالا را رها کنیم؛ من معتقدم که استراتژی ما توأمان باید ناظر به تمام سطوح و ساحت های جامعه باشد.

یعنی هم باید حواسمان به بازی قدرت باشد و هم در سطوح دیگر توجه کنیم و هم زمان سعی کنیم نهادهای مدنی را فربه تر کنیم و به آنها عمق بدهیم.

از طرفی نباید توده های مردم را هم فراموش کنیم؛ باید نوعی بازگشت به توده های مردم داشته باشیم و تلاش کنیم که توده های مردم را به حرکت درآوریم و به فرهنگ توده ها ورود داشته باشیم و این سه را هم به پیش ببریم.

اما اگر در این سه، بخواهم یک حرکت استراتژیک را مورد توجه قرار داده و در دستور کار اصلاح طلبی قرار بدهم، بی تردید حرکت فرهنگی و اجتماعی است که مقدم بر حرکت سیاسی در معنای مرسوم آن است.

در این سال ها به نظر می رسد که از حرکت فرهنگی فاصله گرفته ایم، بیشتر وارد عرصه سیاسی شده ایم.

تا چه اندازه موافق هستید که جریان اصلاحات دچار سازشکاری شده است.

در واقع نوعی از کوتاه آمدن که در حال تئوریزه کردن آن هم هستند.

من موافق هستم.

از منظر اینکه معتقدم بعضی از به اصطلاح اصلاح طلبان، از جریان اصلاح طلبی یک برج بابل ساختند و تلاش دارند از پله های این برج بالا بروند و به عرش قدرت برسند.

برای رسیدن به عرش قدرت، از جریان اصلاح طلبی ابزاری ساختند و کاملا ابزاری، از آن در جریان اراده معطوف به منفعت و قدرت خودشان بهره می برند.

متأسفانه وقتی هم به قدرت می رسند، تنها چیزی که در گفتار و رفتار آنها مشاهده نمی شود، دقایق گفتمان اصلاح طلبی است.

چون به قدرت می رسند، توجیه می کنند که اقتضای قدرت این است و ما باید بر این اقتضا عمل کنیم تا باشیم.

تداوم خود را در این می دانند که دفعتا از هر اصولگرایی، اصولگراتر باشند و از هر صاحب قدرتی، بیشتر قواعد قدرت را پاس بدارند.

بنابراین چه اتفاقی می افتد؟ حیات قبل از قدرت آنها با حیات بعد از قدرتشان فرق می کند؛ یک مرتبه حول حالنا می شوند.

یک باره از بازیگران ناقد قدرت به توجیه گران قدرتی تبدیل می شوند که برای بقای خود می کوشند و تئوری تغییر به تئوری بقا تبدیل می شود.

که در این مسیر در حال تئوری سازی هستند.

بله.

در همان فضا هم جریان اصلاح طلبی شروع می کند به نوعی قرارگرفتن در آرایش و پیرایش و تحت عنوان عقل ابزاری خیلی از حرکات توجیه می شود.

ما باید هوشیار باشیم که آنچه داریم ذبح می کنیم، کلیت جریان اصلاح طلبی است.

نباید جریان اصلاح طلبی را در پای منافع و قدرت خود ذبح کنیم.

به همین دلیل است که در جریان اصلاح طلبی، مثل جریان اصلی قدرت در جامعه که عده قلیلی در مراکز قدرت حضور دارند، کات و پیست می شوند؛ عده قلیلی که از این منصب به آن منصب تغییر مواضع می دهند.

اصلاح طلبی هم همین طور است.

عده خاصی همواره جایی که سفره قدرت پهن است، حضور خیلی پررنگی دارند و همیشه جایی که تقسیم قدرت است، حضور دارند.

اینها حتی مجال را باز نمی کنند که نیروهای جوان تر و با طراوتی که در جریان اصلاح طلبی حضور دارند، در فضاهای این چنینی قرار بگیرند.

بنابراین تلاش می کنند کلیت جریان اصلاح طلبی را به سخره گرفته و از آن فرش قرمزی برای ورود به دژ قدرت بسازند؛ این خطرناک است.

از قبل هم هشدار داده ام نباید اجازه دهیم که کوتوله هایی قد رشید اصلاح طلبی را به قامت و هیبت کریه و نازیبای خود دربیاورند.

بنابراین باید تلاش کرد و نگذاشت اصلاح طلبی از افق معنایی مردم خارج شده و دیگر کسی بر این فرض نباشد که می تواند با اصلاح طلبی آینده بهتری را برای نسل آتی به همراه داشته باشد و آن را صرفا بازی در قدرت بداند که به اقتضا وارد صحنه می شوند و به اقتضا هم از صحنه خارج می شوند.

نباید اجازه دهیم این چهره ها را عده ای به جریان اصلاح طلبی تحمیل کنند.

بارها گفته ام تا این مشکلات را حل نکنیم و اصلاح طلبی را از چنبره بعضی از به اصطلاح اصلاح طلبان خارج نکنیم، نمی توانیم اصلاح طلبی شکوفا و بالنده ای داشته باشیم.

مردم تا چه اندازه هنوز به گفتمان اصلاح طلبی باور دارند؟ به نظر می رسد که مردم به نوعی رادیکال شده و از اصلاح طلبی در قدرت فاصله گرفته و حس می کنند قرابتی با این گفتمان ندارند و مطالبه خود را از کانال اصلاح طلبی پیگیری نمی کنند.

در بدو تولد یا تولد دوباره اصلاح طلبی در زمانه ما، اقبالی که به این جریان می شد یا مقبولیت و مشروعیت اصلاح طلبی از جنس ایجابی بود؛ یعنی مردم به خاطر جریان زیبا و با طراوتی که در اصلاح طلبی احساس می کردند و تصور می کردند با جریان اصلاح طلبی می توانند آینده بهتر و زیباتری را برای جامعه به ارمغان بیاورند، به اصلاح طلبی اقبال نشان می دادند؛ اما به صورت فزاینده ای اندک اندک از غلظت اقبال ایجابی کاسته شده و به سوی اقبال سلبی می رود.

یعنی اگر اقبالی وجود دارد، نه اینکه ایجابی نیست؛ بلکه قسمت ضمیمه فربه و چاق سلبی هم پیدا کرده است.

یعنی به سمت جریان اصلاح طلبی اقبال دارند، به دلیل سلب جریان رقیب آن.

این دوران، دوران سومی می شود که نمی توانیم حتی خیلی امید داشته باشیم به این نوع اقبال سلبی.

این دوره سومی است که خطرناک است.

اگر نتوانیم در جریان کلی اصلاح طلبی اصلاحات جدی و عمیق را داشته باشیم و خود جریان اصلاح طلبی مرسوم را موضوع اصلاح طلبی قرار ندهیم، به طور فزاینده ای اقبال سلبی را هم از دست خواهیم داد و به سوی جریان متفاوتی از جریان اصلاح طلبی پیش خواهیم رفت.

اینجاست که من دوستان را به درنگ تاریخی و محاسبه نفس و نقد هستی شناسانه خودشان دعوت می کنم.

اصلاح طلبان باید خرقه اصلاح طلبی را که بر تن دارند، لطیف تر کرده و تلاش کنند آن را با روح زمانه و تقاضای نسل جدید منطبق کنند.

این یک تأمل جدی تاریخی را طلب می کند که متأسفانه چنین اراده ای را نمی بینم.

اگر بخواهم نوعی پیش بینی داشته باشم، پیش بینی ام این است که جریان اصلاح طلبی در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت به سر می برد و پیش بینی من این است که از دل جریان اصلاح طلبی، جریان های متفاوت اصلاح طلبی خواهد رویید و پدیدار خواهد شد که آن جریانات شاید بیشتر بتوانند با زمانه ما رابطه برقرار کنند؛ تا آن جریانی که جریان اصلاح طلبی رسمی نامیده می شود.

منظور شما از جریان های دیگر اصلاح طلبی چیست؟ چون چیزی که دیده می شود، بیشتر یک جو هیجانی با اغلب رویکردهای ارتجاعی است تا نوع دیگری از اصلاح طلبی.

وقتی جریان کلی اصلاح طلبی در مسیر نوعی احتضار قرار می گیرد، فضا گشوده می شود برای بسیاری از جریانات رادیکال و جریاناتی که هنوز متولد نشده، می تواند جریان اصلاح طلبی را به عنوان دیگر رادیکال خود محسوب کند و حتی قبل از کسب قدرت، در فضای خیال واره خود جایی برای اصلاح طلبان باقی نگذارد و آنها را حذف شده تلقی کند.

این قسمتی از داستان است.

به قول گرامشی، وقتی قدیم در حال احتضار است و امکان تولد دوباره ندارد، شرایط برای پدیدارشدن جریانات رادیکال مهیا می شود؛ اما به علت عقلانیتی که در جامعه ما حاکم شده، بسیاری از نیروهای جوان و نسل جدیدی که به شکلی هنوز برای تغییر جامعه، به جریان اصلاح طلبی به حرکت های مدنی و حرکت های دموکراتیک دل بسته اند، کماکان بازگشتی به سمت اصلاح طلبی دارند.

این بازگشت می تواند معطوف به گذشته باشد و اینها هستند که می خواهند جریان اصلاح طلبی را نو کنند و آن را با روح زمانه آشتی دهند، تکمله بزنند و واژگان و مفاهیم نویی را ضمیمه اصلاح طلبی کنند و یک تئوری راهنمای عمل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وارد بازار اندیشگی و معرفتی جامعه کنند.

باید تلاش کنیم ققنوس وار از خاکستر خود برخیزیم و جریان اصلاح طلبی را از خمودگی و تصلب خارج کنیم و آن را در تاریخ اکنون خود بازتعریف و بازتولید کنیم.

چنین جریانی در نیروهای جوان ما در حال شکل گیری است و من چنین تلاشی را به چشم می بینم.


کلید واژه ها: اصلاح - مصاحبه - هایی - جامعه - طلایی - جریان اصلاحات - چهره - ساختار - زمین - امروز - شرایط - خرداد - اصلاحات - اجتماعی - اندیشه - بازیگر - تاریخی - متفاوت - آرمان - تصمیم - اصیل - روان

آخرین اخبار سرویس:
صنایع سنگین همچون خوره اصفهان را می خورند/ نمی گذارم درختان اصفهان خشک شوند حتی با سطل آب

معاون رییس جمهور: موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

دادستان تهران: برخی انتظار داشتند اعدام ثلاث زودتر انجام شود؛ خلخالی هم اگر بود یک روزه اعدام نمی کرد

یک نماینده مجلس: قوه قضاییه در احکام صادره برای دانشجویان تجدیدنظر کند

چرا برخی بزرگان برای درمان به خارج از کشور می روند؟

اعتراض عراقچی به فرانسه در مورد فعالیت گروهگ منافقین

جایگاه شورای تهذیب در حوزه علمیه ناشناخته مانده است

نماینده آبادان فروش آب در این شهر را تکذیب کرد

اظهار نظر جالب مورینیو درباره ایران

رهبر انصارالله: آزادگان یمنی وارد نبرد ساحل شدند

معاون رییس جمهور: موضوع ربایش دختران در ایرانشهر باید پیگیری شود

عکس/ ️معاهدات بین المللیِ خلاف مصالح کشور نباید پذیرفته بشود

کتابی که قبل از انتشار نقد و بررسی شد

مقام ایرانی در گفت و گو با اسپوتنیک: قدرت دفاع سایبری ایران جاسوسان آمریکایی و صهیونیستی را نگران کرده است

رییس قوه قضاییه شنبه با مردم صحبت می کند

اعتراض چهار روزه دانشجویان معترض به احکام دانشجویی به پایان رسید

حاشیه های خبری استان در گفتن نگین

دریافت بیش از 54 هزار گزارش مردمی/ امضای 12 تفاهم نامه با کشور های مختلف

بگذارید شهرداری ها کارشان را بکنند/ دلیل استعفای مدیرعامل بانک شهر روشن شود/می خواهیم تراکم فروشی را حل کنیم

پایان اعتراض چهار روزه دانشجویان معترض به احکام دانشجویی

پارلمان زنان خوزستان تشکیل می شود

هیچ شغلی مقدس تر و پربازده تر از معلمی نیست

اجرای طرح جامع تربیتی نیازمند همکاری معاونان تهذیب است

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: تجاوز به 41 دختر کذب محض است، فقط 3 مورد بوده

مراسم چهلمین روز درگذشت قائم مقام شورای نگهبان

کرباسچی: اصلا نامه ای نبوده که کسی امضا کند!/ تحلیل من این بود که اگر آمریکا قول دهد،قابل مذاکره است

طلاب فرصت سوزی کنند| ضرورت توجه جدی به مطالعه و مباحثه

60 هزار معلول استان تهران تحت پوشش بیمه سلامت هستند

ایران احتمالا با چه ترکیبی برابر اسپانیا به میدان می رود؟

رایزنی عراقچی و دبیرکل وزارت اروپا فرانسه با محوریت حفظ برجام

محمود نظری دستور ترامپ برای تشکیل ارتشی جهت انجام عملیات در فضای خارج از کره زمین!!

برگزاری کنگره شهدای قزوین در آبان ماه

پرداخت صنعتگران به مقوله نوآوری نشانه امید است

قوا با سوءاستفاده کنندگان شرایط اقتصادی برخورد کنند

زمان پخش مصاحبه زنده تلویزیونی رییس قوه قضاییه از شبکه اول سیما

عراقچی به مقامات فرانسوی اعتراض کرد

تغییر اقلیم و آب وهوای ایران در پایان قرن 21

تجاوز به یکی از دختران ایرانشهر محرز شده است

بررسی اندیشه دکتر علی شریعتی، متفکر دوران گذار

دادستان تهران: احتمال بروز فساد با اعمال تحریم ها/ تعقیب قضایی وکیل محمد ثلاث

تاب آوری شهری و اولویت های پیش رو

پایان اعتراض چهار روزه دانشجویان معترض به احکام قضایی دانشجویان

حساسیت نمایندگان به اقدامات خصمانه آمریکا و مقابله با تحریم ها جدی است

روند مهاجرت های نامتعارف از روستاها به شهرها کند شده است

مقابله با اعتیاد نیازمند کار تخصصی و مشارکت عمومی است

پایان اعتراض چهار روزه دانشجویان معترض به احکام دانشجویی

جدول گروه B پس از برتری پرتغال مقابل مراکش+عکس

نبود ارتباط منطقی بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و بازار کار

لجاجت ترامپ بر سر زندگی مهاجران

تولد پسر عجول در راه بیمارستان

تقویت کارکردهای اجتماعی هیئات مذهبی/91 هزار هیئت مذهبی در کشور فعالیت دارند

فیلم/ رهبرانقلاب: مجلس نباید نماد خودکم بینی و ناامیدی باشد

بازگشت پیکر پاک شهید مدافع حرم سید فاضل موسوی امین به وطن

تجلیل از مقام دکتر علی شریعتی در سبزوار

مسئولان در زمینه معرفی چهره واقعی آمریکا تلاش کنند

ماجرای تهدید بنی صدر توسط شهید چمران

با خدمت ایثارگرانه انجام امور محوله با موفقیت همراه خواهد بود

برخی در پرونده گلستان هفتم می گفتند یاد خلخالی به خیر که صبح متهم را می گرفت و تا عصر اعدام می کرد

بهره مندی از ظرفیت های نهاد برای رشد فرهنگ کتابخوانی در خانواده ارتش

80 درصد از کارهای قضایی به صورت الکترونیک انجام می شود

خرازی با وزیر امور خارجه اسپانیا دیدار می کند

کارگاه های مشاوره ای برای والدین طلاب برگزار شود

کاملترین نرم افزار تدوین ویدئوییادوب به بازار می آید

"جایزه علیمحمدی" به 2 رساله برتر فیزیک اعطا شد

قتل دو نفر در تیراندازی های مراسم ختم در سال جاری

پایان اعتراض چهار روزه دانشجویان معترض به احکام دانشجویی

رییس قوه قضاییه شنبه با مردم صحبت می کند

پاسخ آستان سیدالکریم(ع) درباره شایعه فرونشست زمین حرم

رسالت اساتید آشنایی دانشجویان با غنای فرهنگی

پیام رییس جمهور کشور در پی درگذشت مادر شهیدان کلانتری دزفولی

تلگرام مخفی چیست؟

امکان پیگیری الکترونیکی شکایت مودیان مالیاتی فراهم شد

وضعیت اداره های اصفهان در ثبت اموال غیر منقول مطلوب نیست

همسری که شوهرش را نذر دفاع از حرم کرد

حضور روسا و اساتید دانشگاههای سوریه در ایران+ جزییات سفر

شهیدی که توانسته بود وقوع جنگ تحمیلی را پیش بینی کند

مشاجره قاسم سلیمانی و حسن روحانی

نفوذ اندیشه «امام خمینی(ره)» در قلب آمریکای لاتین

در حاشیه بازدید دکتر نمکی از بیمارستان در دست احداث سقز

ترکیب ایران برابر اسپانیا اعلام شد/یک استقلالی جایگزین چشمی شد

آغاز مجمع شهرداران کلانشهرها در پایتخت

نکاتی درباره انتخاب صندلی اپن مناسب برای آشپزخانه

واکنش ایوانکا به سیاست مهاجرتی پدرش!

میز داوری تجاری شرکتهای ایرانی در عراق ایجاد شد

دیالوگی که از سریال «سر دلبران» حذف شد از که بود؟

استراتژی دولت، تقویت بیمه های پایه است

فیلم | واکنش رهبر انقلاب به جنایت جدا کردن هزاران فرزند از مادرانشان در آمریکا

لزوم توجه دادستانی به مصادیق مهم در حقوق عامه/ آخرین وضعیت پرونده های مهم اقتصادی

وضعیت اداره های اصفهان در ثبت اموال غیر منقول مطلوب نیست

محل های مناسب برای تجمع گروه های مختلف مردمی تعیین شد

نمایشگاه بین المللی و تخصصی سالن های سینما، تئاتر و کنسرت برگزار می شود

صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ بازدید کرد

آنچه باید درباره انتخابات ترکیه و نظام سیاسی جدید این کشور بدانیم

گزارش مکتوب ...ردپای خشکسالی در قطب آب کشور

ناشر عنوان Red Dead Redemption 2: بازی های یک نفره به آخر خط نرسیده اند

اعتراض عراقچی به مقامات فرانسوی در مورد فعالیت گروهگ منافقین در این کشور

صالحی از مرکز نظام ایمنی هسته ای نروژ بازدید کرد

علائمی از کج شدن مقبره حضرت عبدالعظیم در 6 سال اخیر دیده نشده است

خبر دادستان تهران از خرید 38 هزار سکه توسط یک نفر

اوپک باید تا پایان 2018 به توافق کنونی کاهش تولید پایبند بماند

21 سال پس از دوم خرداد: اصلاح طلبی در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت

21 سال پس از دوم خرداد: اصلاح طلبی در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت