مطالب مرتبط:
فتح خرمشهر سر آغاز فتوحات رزم آوران دفاع مقدس بود
بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر
مراسم سالروز آزاد سازی خرمشهر در دانشگاه آزاد ارومیه برگزار شد
طنین تلاوت قرآن در پایگاه دریایی خرمشهر
250 برنامه در سالروز فتح خرمشهر در کرمانشاه اجرا می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 06:052018-05-23سياسي

واقعه خرمشهر شبیه یک معجزه بزرگ بود


واقعه خرمشهر از دور فقط یک حادثه تاریخی است که برای ملت ایران هیجان آور و افتخارآمیز است؛ ولی از نزدیک، این قضیه شبیه یک معجزه بزرگ بود.

وقتی رژیم عراق با تشویق دولتهای دشمنِ انقلاب به مرزهای ما حمله کرد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری میزان، به نقل از KHAMENEI.

IR"، حضرت آیت الله خامنه ای، در تاریخ 1 خرداد 1381 بیانات مهمی را ایراد فرمودند.

مشروح بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است: بسم الله الرّحمن الرّحیم به همه شما برادران و خواهران عزیزی که در این جلسه صمیمی و باصفا حضور دارید، خوشامد عرض میکنم و سالگرد حادثه بسیار مهم و ماندگار پیروزی در جبهه خرمشهر و برگرداندن این شهر به پیکر خونین کشور به وسیله دلاوران مؤمن ارتش و سپاه و نیروهای جان بر کف بسیج را به همه رزمندگان و ایثارگران و خانواده های همه شهیدان و جانبازان تبریک میگویم.

امروز این سالگرد مبارک، مبارکتر و فرخنده تر شده است؛ به خاطر این که با روز آغاز امامت و ولایت مولا و سیّد ما حضرت بقیهالله ارواحنافداه وعجّل الله تعالیفرجه الشّریف مقارن شده است.

امیدواریم این ملت و این کشور، همیشه مشمول برکات ادعیّه زاکیّه آن بزرگوار و توجّهات عطوفانه آن مولای کریم بوده باشند.

واقعه خرمشهر از دور فقط یک حادثه تاریخی است که برای ملت ایران هیجان آور و افتخارآمیز است؛ ولی از نزدیک، این قضیه شبیه یک معجزه بزرگ بود.

وقتی رژیم عراق با تشویق دولتهای دشمنِ انقلاب به مرزهای ما حمله کرد، هدفگیری دقیقی کرده بود.

خرمشهر، قدمِ اوّل و بسیار مؤثّر از این هدفگیری بود.

هدف آنها به طور خلاصه این بود: با خود فکر کرده بودند با پیروزی انقلاب، ایران اوّلاً نیروی مسلّحی ندارد که از مرزها دفاع کند؛ ثانیاً سامان اداری و اجتماعیِ درستی ندارد تا بتواند به دفاع از کشور و منافع ملی بپردازد؛ ثالثاً در دنیا انقلاب طرفداری ندارد.

یک طرف آمریکا بود، دشمنِ پر از حقد و کینه علیه انقلاب -چون انقلاب سلطه آمریکا را بر این کشور از بین برده بود، بنابراین از غضب و کینه بر انقلاب و نظام اسلامی پُر بودند- یک طرف هم شوروی سابق بود؛ آن هم با دلایل دیگری علیه انقلاب اسلامی.

این دو ابرقدرت که در دهها مسأله با هم اختلاف داشتند، در دشمنی با ایران با یکدیگر اتّحاد کلمه داشتند و هر دو به رژیم عراق صمیمانه و با همه وجود کمک و از آن دفاع میکردند! ناتو و قدرتهای اروپایی به عراق کمک کردند؛ هواپیما دادند، بمب دادند، تانک دادند، وسایل شیمیایی دادند، هلیکوپتر دادند، موشک دادند.

اروپای شرقی نیز که آن روز زیر سیطره حکومت شوروی و وابسته به آن بود، هرچه عراق میخواست، به او داد.

بنابراین یک طرف عراق بود با حمایت آمریکا و شوروی و ناتو و ورشو -که همان پیمان اروپای شرقی و کشورهای بلوک کمونیست بود- و همچنین دولتهای عربی منطقه که پول و سلاح و امکانات و مشاور نظامی و هرچه دولت بغداد برای رسیدن به هدفهای خود در این حمله احتیاج داشت، بیدریغ در اختیار او قرار میدادند؛ یک طرف هم نظام جمهوری اسلامی بود.

آمریکا با این نظام بد بود و برای این که این نظام از بین برود، لحظه شماری میکرد.

شوروی هم با این نظام بد بود؛ اروپاییها هم با آن هیچ گونه رابطه ای نداشتند و هیچ دلسوزیای برای آن نمیکردند؛ دولتهای مرتجع هم به گونه دیگر.

امکانات مالی کشور، بسیار ضعیف؛ نیروهای مسلّح، نامنسجم؛ وسایل نظامی، بعضی کهنه و فرسوده و بعضی منتظر قطعه ای بود که به ما نمیفروختند.

هواپیما داشتیم، قطعه نداشت؛ تانک داشتیم، قطعه نداشت و دنیا به ما نمیفروخت؛ در داخل هم از این وسایل هیچ چیز تولید نمیشد.

در چنین وضعیتی، طبیعت قضیه چیست؟ طبیعت قضیه همان چیزی است که عراق پیش بینی کرده بود: با یک حمله بیاید ابتدا خرمشهر را بگیرد، بعد اهواز را بگیرد، بعد دزفول را بگیرد و در نهایت خوزستان را از ایران جدا نماید؛ سپس شروع به چانه زنی کند.

خوزستان را تا آخر پس ندهد، منابع نفتی کشور را در اختیار بگیرد و بعد هم دولت انقلاب را از موضع ضعف و ذلّت پای میز مذاکره بنشاند.

این، نقشه رژیم عراق و در حقیقت نقشه آمریکا و شوروی بود.

در قدمِ اوّل، نیروهای عراقی پیشرفتهایی کردند و تا سیزده چهارده کیلومتری اهواز هم رسیدند؛ اما وقتی خواستند به خرمشهر -که مرزِ نزدیکتر بود- حمله کنند، دچار مانع شدند.

علّت هم این بود که نیروهای مردمی، جوانان مؤمن و مرد و زن انقلابی وارد میدان شدند؛ یعنی در این جا انقلاب شروع کرد خود را نشان دادن؛ بنابراین دشمن نزدیک اهواز زمینگیر شد.

آن جا نیروهای مسلّح و ارتش و نیروهای مردمی پشت سر هم مثل کوه در مقابل دشمن ایستادند و این اوّلین تودهنیای بود که به آنها زده شد.

اما غم، دل ملت ایران را گرفته بود؛ چون هزاران کیلومتر از خاک کشور زیر چکمه دشمن قرار داشت.

بنده در ماههای اوّلِ جنگ، در همان مناطق بودم؛ هم وضع مردم و هم وضع نیروهای مسلّح را میدیدم.

نیروهای مسلّح، عازم و جازم بودند؛ اما غم سنگینی بر دلشان نشسته بود.

بتدریج عظمت نیروهای مردمی، خود را نشان داد.

سپاه پاسداران به سرعت خود را سازماندهی کرد و نیروهای مردمی و بسیج مردمی بتدریج سازمان پیدا کردند؛ یعنی جوهر انقلاب و ایمان در این میدان خطر، خود را در اراده و عمل و قدرت مدیریّت انسانها نشان داد.

دنیای سیاسی -مثل سازمان ملل و امثال آن- با ما چه کرد؟ دنیا از همه طرف فشار آورد که بنشینید با عراق مذاکره کنید و جنگ و مقاومت را متوقّف سازید.

این یکی از نقاط عبرت است؛ جوانان ما روی این نقاط خیلی تکیه کنند.

ما دولتِ تازه کاری داشتیم که دو سال روی کار آمده و با چنین حمله سنگینی مواجه شده بود و دشمن در هزاران کیلومتر زمین ما، از جنوبیترین نقطه تا شمالیترین نقطه همسایگی با عراق، مستقر شده بود؛ اما در این حال به ما میگفتند بیایید مذاکره کنید! مذاکره از موضع ضعف و ذلّت و همراه با دست پُر حریف در چانه زنی.

آن روز اگر مذاکره صورت میگرفت -که یک عدّه از سیاسیّون، همان روز به امام فشار میآوردند که بنشینید مذاکره کنید- مطمئنّاً عراق از بخش عمده خاک ما خارج نمیشد و تا امروز خوزستان و خرمشهر و شاید بسیاری از مناطق دیگر همچنان زیر چکمه نیروهای متجاوز بیگانه بود.

اما امام ایستاد.

منطق امام این بود که وقتی متجاوز در خاک ماست و با دست پُر ما را تهدید میکند، ما مذاکره نمیکنیم.

مذاکره آن وقتی صورت میگیرد که دشمن از تمام خاک ما خارج شود.

امروز عدّه ای ناجوانمردانه این حقیقت را ندیده میگیرند.

آن روز عدّه ای، از جمله همان روسیاهان فراری از کشور که امروز به دامن آمریکا و اروپا و جاهای دیگر پناه برده اند، از طریق محافل سیاسی و روزنامه ها و رادیو و تلویزیون -که در دست آنها بود- مرتّب فشار میآوردند که امام باید مذاکره کند.

هیأتهای بین المللی هم مرتّب به ایران میآمدند و میگفتند مذاکره کنید.

امام با الهام از همان بینش روشن، ایمان راسخ، توکّل به خدا و قدرت اراده ایستاد و گفت اگر ما توانستیم سرزمینهای خود را پس بگیریم، آن گاه وقت مذاکره است؛ امروز وقت مذاکره نیست؛ عملاً هم همین طور شد.

در چنان شرایطی که غم، دلها را فرا گرفته و رجزخوانیهای عراق همه دنیا را پُر کرده بود، نیروهای ما از کمترین امکانات مادّی برخوردار نبودند.

این که میگویم کمترین امکانات مادّی، یک حقیقت است.

من فراموش نمیکنم، یکی از سرداران و فداکاران آن روز -که امروز بحمدالله در همین جلسه حضور دارند- به اتّفاق چند نفر در اهواز پیش ما آمدند و چند قبضه خمپاره انداز میخواستند تا بتوانند قدری در مناطقِ جلوتر ایستادگی و مبارزه کنند؛ اما کسی نبود به اینها این چند قبضه خمپاره انداز را بدهد! ما برای سیم خاردار و گلوله و آر.

پی.

جی مشکل داشتیم؛ تانک و نفربر و امثال اینها که به جای خود.

آنچه در اختیار ملت ایران بود، عبارت بود از یک اراده قوی و نشاط همه جانبه که برخاسته از ایمان و آگاهی بود.

این که امام فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد ، یعنی این.

خوب است در این جا یاد شهید عزیزمان صیّاد شیرازی را گرامی بداریم.

خیلی از فرماندهانِ آن روز بحمدالله امروز زنده و سر حال و مشغول انجام وظیفه اند و بعضی هم به شهادت رسیدند.

این شهید و همکارانش در سپاه و ارتش مجموعه توانایی را تشکیل دادند و عملیات امام رضا، فتح المبین و سپس بیت المقدّس را طرّاحی و اجرا کردند و بتدریج کارایی انقلاب و اسلام و یک ملت مؤمن را در این منطقه بسیار خطیر، مقابل چشم همه گرفتند.

هیچ کس در دنیا باور نمیکرد که نیروهای مسلّح ما بتوانند خرمشهر را پس بگیرند؛ چون خرمشهر رفته بود.

همین مناظری که شما امروز میبینید اسراییلیها با تانک در جنین به وجود می آورند، شبیه همین را در خرمشهر ما به وجود آوردند.

البته -همان طور که پدر عزیز شهید جهان آرا گفتند- جوانان ما مقاومت کردند و مدّتی دشمن را پشت در نگهداشتند.

حدود چهل روز یا بیشتر، جوانان مؤمن و نیروهای مسلّح ما توانستند به ارتش عراق تودهنی و او را پس بزنند؛ ولی بالاخره بسیاری شهید شدند و خرمشهر از ملت ایران غصب شد.

وقتی نیروهای مسلّح ما در عملیات بیت المقدّس با تدبیر، روشن بینی، اراده برخاسته از ایمان، توکّل به خدا، استفاده ی از همه امکانات -یعنی نگذاشتند جزیی از امکانات هدر برود- و با تکیه به نیروی خود و اعتماد به خدای متعال حرکتشان را شروع کردند، هیچ کس در دنیا باور نمیکرد اینها بتوانند خرمشهر را آزاد کنند؛ اما توانستند.

وقتی ما اعلام کردیم خرمشهر را پس گرفته ایم، تا یکی دو روز خبرگزاریهای دنیا حاضر نبودند این خبر را پخش کنند -با چشم تردید به آن نگاه میکردند- اما این اتّفاق افتاد و آخر هم همه مجبور شدند به این پیروزی اذعان کنند.

در این عملیات، رزمندگان ما بیش از پانزده هزار اسیر عراقی گرفتند و به اردوگاههای اسرا به عقب جبهه فرستادند.

البته خرمشهر آزاد شد؛ اما بسیاری از سرزمینهای ما همچنان در زیر پای دشمن بود.

مهران و نفت شهر و صدها شهر و روستای ما در طول مرز مغصوب بود.

در همین خلال، کسانی که حاضر نبودند برای انقلاب و منافع این کشور یک قدم بردارند، بلکه فقط بلد بودند نق بزنند و علیه انقلاب بهانه گیری کنند، باز فشار میآوردند که جنگ را تمام کنید.

اگر اراده قوی و مصمّم و ایستادگی امام نبود، مطمئنّاً جنگ جز با پیروزی دشمن تمام نمیشد.

همین نفسهای خبیثی که آن روز این وسوسه ها را در کشور میدمیدند، امروز هم بعضیشان سر بلند کرده اند و همان حرفها را تکرار میکنند و میگویند چرا بعد از فتح خرمشهر آتش بس را قبول نکردید؟! بعد از فتح خرمشهر، هنوز بخش عظیمی از سرزمینهای ما -مرزها و شهرهای ما- و نیز گروه کثیری از مردم ما در اختیار رژیم متجاوز بودند.

تهدید بالای سرِ مرزهای ما بود و دشمن از همه طرف تجهیز میشد.

باید شرّ دشمن از سر مرزها کم میشد؛ این یک بینش خردمندانه بود.

آن روز همه دلسوزان کشور، از مسؤولان نظامی و غیره، این منطق را برای همه اثبات میکردند.

امام یک انسان منطقی بود و تصمیم گرفت و عمل کرد و به فضل پروردگار توانست ملت ایران را سرافراز کند.

کسانی که به عزّت مردم ایران و استقلال کشور و شرف و کرامتی که این ملت برای آن ارزش قائل است، اهمیت نمیدهند، آن روز و امروز و در طول سالها، همیشه با توصیه های ناجوانمردانه و بُزدلانه خود سعی کرده اند ملت ایران را ذلیل و ضعیف کنند؛ همیشه هم تکیه شان به این است که ما نمیتوانیم! در دل خودشان ضعف موج میزند؛ اما این را به ملت ایران نسبت میدهند.

در دل خودشان فروغ ایمان نیست؛ این را به مردم مؤمن نسبت میدهند.

این جفای به مردم مؤمن است.

ملت ما ثابت کرده آن جایی که پای شرف، کرامت و دفاع از ارزشهای کشور و ارزشهای والای اسلامی در میان است، از همه توان خود استفاده و دشمن را مغلوب میکند.

بعضی خیال میکنند وقتی گفته میشود تکیه به ایمان و ایثار، معنایش این است که خود را برای فدا شدن آماده کنید؛ نه.

تکیه به ایمان و ایثار معنایش این است که با ایمانی که در دل انسان وجود دارد و با اتّکال و اتّکایی که به خدا هست، همه نیروهای انسان به کار بیفتد.

این نیروها میتوانند علم بیافرینند، تجربه بیافرینند، تولید کنند و پیچیده ترین صنعتها را به وجود آورند؛ همچنان که به وجود آوردند.

ما از اوّلِ انقلاب هر جا به ایمان خود تکیه و به احکام اسلام عمل کردیم، پیروز شدیم؛ چه در جبهه علم، چه در جبهه سیاست، چه در کارهای اقتصادی و چه در کارهای نظامی.

آن جایی که شکست خوردیم و پا در گِل ماندیم و ضعیف شدیم، وقتی بوده است که از اسلام فاصله گرفته ایم.

این را دشمن خوب فهمیده است.

دشمن راز پیروزی ما در خرمشهر و خرمشهرها را به چشم دید و فهمید این ملت اگر پرچم اسلام و ایمان را برافراشته نگهدارد، در همه میدانها پیروز خواهد شد؛ بنابراین سعی کردند این پرچم را سرنگون کنند.

امروز همه تلاش آمریکا و دستگاه و جبهه استکبار این است که عنصر قدرت و قوّت و مقاومت را از ما بگیرد؛ یعنی میخواهد ایمان و اتّکاءِ به نفس و امید و اتّحاد را در ما تضعیف کند.

ملتی که ایمان و اتحّاد نداشته باشد و نسبت به آینده مأیوس باشد، پیداست که در همه میدانها شکست خواهد خورد؛ در سیاست هم شکست میخورد، در اقتصاد هم شکست میخورد، در سازندگی کشور هم شکست میخورد.

آنها میخواهند اینها را از ما بگیرند.

اوّلین ضربه ای که میزنند، این است که ملت را از خود مأیوس کنند.

امروز عدّه ای متأسفانه کارشان این شده است که مرتّب دشمن را بزرگ و خود را کوچک کنند، عظمت دشمن را به رخ همه بکشند و دائماً بگویند ما نمیتوانیم! یعنی ما هم مثل خیلی از کشورها و دولتها باید برویم در هاضمه استکبار جهانی هضم شویم! اینها اشتباه میکنند؛ خودشان ضعیف و از درون پوکند -یا پوک بودند یا پوک شدند- لذّتهای دنیا آنها را پوک کرده است؛ دنیاطلبی آنها را بیارزش و بیهویّت کرده است؛ بنابراین خیال میکنند همه مثل آنهایند.

نخیر؛ این ملت توانا و امیدوار است؛ بیخود دل ملت را نلرزانند و مرتب نگویند ما نمیتوانیم و قدرت حرکت نداریم.

چرا، این ملت قدرت حرکت دارد؛ این ملت اسلام دارد؛ این ملت ابزار و وسیله بسیار مؤثّر ایمان را دارد؛ این ملت اتّحاد حقیقی و قلبی خود را با مسؤولان کشور دارد.

این رشته اتّحاد مقدّسی که با پیوندهای ایمان و عاطفه محکم شده است، در کمتر جایی از دنیا شبیهش میشود پیدا کرد.

ما به فضل پروردگار مشکلات را برطرف میکنیم و میتوانیم دشمن را سر جای خود بنشانیم.

دشمن هر چه هم از لحاظ ابزار نظامی قوی باشد، در مقابل یک ملت منسجم و مؤمن و دارای امید به آینده، هیچ غلطی نمیتواند بکند.

البته ما مسؤولان باید به وظایف خود عمل کنیم؛ دولت و قوّه قضاییّه و مجلس باید به وظایف خود عمل کنند.

هر کس امروز از وظیفه اصلی خود سرپیچی کند و خود را به کار دیگری مشغول و سرگرم سازد و از انجام وظیفه شانه خالی نماید، خیانت کرده است و دچار لعنت ابدی خواهد شد.

ما مسؤولان باید روح اسلامی را در خود زنده نگهداریم؛ روح اشرافی گری را دور بیندازیم و رشته سودجویی و ثروت طلبی و دنبال منافع شخصی دویدن و تجمّل پرستی و امثال اینها را از دست و پای خود باز کنیم.

اگر گرفتاریهای ما در بخشی حل نشده است، علّتش اینهاست؛ اینها را باید اصلاح کنیم.

عدّه ای با دستشان به پای خود رشته هایی را میبندند و گره هایی را به وجود می آورند؛ خود را از قابلیت استفاده برای این ملت و آرمانهای او میاندازند و بعد هم اسلام و نظام اسلامی و احکام اسلامی را متّهم میکنند.

ناجوانمردی از این بیشتر؟! بعضی در دلِ خود احساس ضعف میکنند، یا چشم غرّه های آمریکا آنها را میترساند، یا وعده های آمریکا و امثال آمریکا دل ضعیف و ناتوانشان را به خود جذب میکند؛ لذا به سمت آمریکا میکشند.

آن گاه ملت و جوانان مؤمن و مدیران باایمان و باصفای کشور را متّهم میکنند که اینها نمیتوانند؛ بنابراین ناچاریم برویم تسلیم آمریکا شویم! کسانی که دم از مذاکره با آمریکا میزنند، یا از الفبای سیاست چیزی نمیدانند، یا الفبای غیرت را بلد نیستند؛ یکی از این دو تاست.

در حالی که دشمن این طور اخم میکند، این طور متکبّرانه حرف میزند، این طور به ملت ایران اهانت میکند، تصریح هم مینماید که میخواهد علیه این نظام و این کشور و منافع آن اقدام کند، عدّه ای در این جا ذلیلانه و زبونانه میگویند: چه کار کنیم؛ برویم، نرویم، نزدیک شویم، با آنها صحبت کنیم، در خواست کنیم، خواهش کنیم؟! این اهانت به غیرت و عزّت مردم ایران است؛ این نشانه بیغیرتی است؛ این سیاستمداری نیست.

سعی میکنند رنگ و لعابی از فهم سیاسی به کار خود بدهند؛ نه، این درست ضدِّ فهم سیاسی است.

ملت ایران آرمانها و مقاصدی دارد که در دنیا هر کس به این مقاصد و نیز به ملت ایران احترام گذاشته و نظام جمهوری اسلامی را قبول کرده، ملت ایران در طول زمان با او مثل یک طرفِ برابر و مساوی وارد میدان مذاکره و معامله شده است.

ما با شوروی هم ارتباطات داشتیم، با اروپا و همه دنیا هم ارتباطات داریم.

مسأله آمریکا این است که هویّت اسلامی و ملی ما را قبول ندارد و این را به زبان میآورد.

چرا عدّه ای از مدّعیان سیاست و فهم، نمیفهمند؟! واقعاً جای تأسّف است.

حکومتی که این طور صریحاً میگوید میخواهم علیه نظام اسلامی و خواستِ ملت ایران عمل کنم و برای براندازی این نظام بودجه میگذارد، ارتباط و مذاکره با آن، هم خیانت و هم حماقت است! از خداوند متعال میخواهیم که همه ما را هدایت فرماید و دلهای ما را به نور معرفتش روشن کند؛ برکات وجود مبارک ولیّ عصر ارواحنافداه را بر سر همه ما بگستراند و ما را از سربازان و جانبازان و فداییان و خدمتگزاران آن بزرگوار قرار دهد؛ ملت ایران را سربلند فرماید و رزمندگان و ایثارگران عزیز را مشمول برکات خود قرار دهد.


کلید واژه ها: خرمشهر - عراق - ایران - کشور - بزرگ - مرزها - تاریخ - حادثه - مقام معظم رهبری - اسلامی - آمریکا - سالگرد - تاریخی - رژیم - نظام اسلامی - شوروی - هیجان - تشویق - ایثارگران - جانبازان - خبرگزاری - حمله - آیت الله - خواهران - خانواده - هواپیما - ماندگار - اروپایی - شیمیایی - ولایت

آخرین اخبار سرویس:
انتخاب اعضای هیئت رییسه شورای کار شهرداری رشت

استاد برنامه اخلاق در خانواده دار فانی را وداع گفت

به مناسبت سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج در دنا

بازی با اعصاب و روان کارگران آنهم توسط دولت نه، بلکه توسط نمایندگان مجلس

رهبر انقلاب: بازی دیشب عالی بود، خدا قوت

استاد اخلاق درگذشت

حجت الاسلام علی اکبر حسینی درگذشت

اصلاح طلبان از افکار شهید بهشتی در عدالت اجتماعی کمک گیرند

فیرحی: دکتر شریعتی متفکر دوران گذار بود

علت اعتیاد و طلاق در ایران

حجت الاسلام سیدعلی اکبر حسینی «اخلاق در خانواده» درگذشت

استاد مشهور برنامه اخلاق در خانواده دار فانی را وداع گفت

اجرای طرح مهارت آموزی سربازان وظیفه در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری ایتالیا: معصومی نژاد جاسوس نبود و تبرئه شد

ربایش یک دختر در ایرانشهر را تکذیب نمی کنم/ به تریبون کشاندن موضوع شرعی و قانونی نبود

انصارالله یمن:ائتلاف سعودی در جبهه ساحل غربی یمن، شکست خورد

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی اکبر حسینی استاد برجسته اخلاق دار فانی را وداع گفت

تجدید میثاق مسئولان قضایی استان با آرمان های شهدای انقلاب اسلامی + فیلم

169 هزار پرونده قضایی در کهگیلویه و بویراحمد مختومه شد

اصلاح طلبان از افکار شهید بهشتی در عدالت اجتماعی کمک گیرند

ناامنی روانی بیشترین مسائل اجتماعی را تشکیل می دهد

سارق مسلح به اعدام محکوم شد

روایت معلمی که با خدا معامله می کند/ تفسیر «عشق، اخلاص و ایثار» در دل کوه

فقط سه فقره از قتل هاییکه در کیفرخواست آمده را قبول دارم

فروش تراکم منبع درآمد است؛ باید ادامه یابد

لایحه برگزیت دولت انگلیس تصویب شد

یک پژوهشگر: در دهه های آینده جنگ بر سر انرژی خواهد بود

مستند «شریعتی»

برگزاری مراسم یادبود شهید نوید حقیقت شناس در لنده

نماینده مجلس: انتظار بیشتری از این دولت داریم/ همه در مشکلات امروز کشور سهم دارند

تشکیل 19 پرونده زمین خواری در گلستان

نحوه محاسبه بیمه سربازی در سوابق کاری

مولاوردی: مصوبه دولت برای برگزاری تجمعات محدود به احزاب و صنوف نیست

سریع ترین بازیکنان جام جهانی 2018 تا اینجای کار

واکنش خط حزب الله به نامه درخواست مذاکره با ترامپ

رازی عجیب از سقوط هواپیمای دختر ترکیه ای در ایران !

در گفت و گو با فارس تشریح شد روایت معلمی که با خدا معامله می کند/ تفسیر «عشق، اخلاص و ایثار» در دل کوه

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حسینی معروف به " اخلاق در خانواده"

مشکلات تنها با قانون رفع نمی شود

اولویت های برنامه ششم توسعه برای ارتقای امنیت مرزها

دولت در انتخاب استاندار جدید کرمان سریع تر عمل کند

فضا برای فعالیت کارچاق کن ها ناامن است

دولت در انتخاب استاندار جدید کرمان سریع تر عمل کند

نکوداشت خیران مدرسه ساز ملایری برگزار شد

مایکروسافت بعد از تصاحب گیت هاب، قصد خرید استارتاپ بن سای را دارد

ابتکار: دیشب زن ومرد بین دو نیمه نماز خواندند/خبری از فحش و فساد هم نبود!

ویژگی های دوران ظهور حضرت مهدی(عج)

10 قدم تا زایمان طبیعی

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی اکبر حسینی استاد برجسته اخلاق دار فانی را وداع گفت

حجت الاسلام سید علی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت

پزشک تبریزی به دو بار قصاص محکوم شد

امضای تفاهم نامه همکاری ایران و کره جنوبی

حجت الاسلام سیدعلی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت

سرمقاله/ واکنش خط حزب الله به نامه درخواست مذاکره با ترامپ

شرایط جدیدی پیش روی کشور قرار گرفته/آب شرب مردم را قطع می کنند تا به فولاد بدهند

واکنش خط حزب الله به نامه درخواست مذاکره با ترامپ

35 تن از مشاهیرایران در یونسکو ثبت شدند

سردار سلامی: ملت ایران همه بزرگیها را در اختیار دارد

سردار سلامی: ملت ایران همه بزرگیها را در اختیار دارد

معمای ویلای مصادره ای فیروزآبادی

کمبود آب چالش بزرگ جهان در برابر توسعه پایدار است

واکنش توییتری حجت الاسلام زائری به سر و وضع زنان حاضر در روسیه

اعضای هیات مدیره انجمن پیشکسوتان مطبوعات برگزیده شدند

امید و نشاط اجتماعی نباید در جامعه کم شود/ بحران های اجتماعی با برگزاری جلسات حل نمی شود

سرزمین ایران، سرزمین بالقوه ها است/ نظام آموزشی ما را مبتلا به اوتیسم می کند

انصاری فرد: قول می دهم پرتغال را می بریم

سخنگوی وزارت خارجه درگذشت «صدرالدین شجره» را تسلیت گفت

رقابت تنگاتنگ ائتلاف جمهور با ائتلاف ملت در انتخابات ترکیه

ساقط شدن پهپاد جاسوسی عربستان در صعده

ربایش یک دختر در ایرانشهر را تکذیب نمی کنم/ به تریبون کشاندن موضوع شرعی و قانونی نبود

نیروهای سپاه در جست وجوی مفقودان سیل گیلان+تصاویر

دارایی سیاستمداران مهم پاکستان چقدر است؟

آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس برگزار شد/ رقابت 10 هزار نفر برای تصدی 3 هزار پُست مدیریت

مختومه شدن بیش از 88 درصد پرونده های قضایی

تکلیف اختلافات انتخابات اخیر پارلمانی عراق مشخص شد

انتشار نسخه انگلیسی یادداشت ظریف در پاسخ به همتای آمریکایی اش

اهدای 1000سری جهیزیه به نوعروسان خراسان رضوی

چند نفر ایرانی در زندان های دنیا محبوسند؟

وضعیت نابسامان نوبت دهی در مطب های برخی پزشکان

احداث موزه دفاع مقدس گلستان نیازمند همکاری همه دستگاه ها است

86 نشریه در آذربایجان غربی فعال است

نشست وزرای نیرو و انرژی ایران و تاجیکستان برگزار شد

گزارش تصویری / مهدیه غفوریان اهدای 1000سری جهیزیه به نوعروسان خراسان رضوی

درمیان، میزبان یادواره شهدای اهل سنت خراسان جنوبی می شود

کاهش تعامل و بی تفاوتی، پیامد فضای مجازی و عملکرد صداوسیما

خط حزب الله 138 در زمین شیطان

30 درصد سالمندان زنجان تحت پوشش هیچ دستگاه حمایتی نیستند

دشمن برای مخدوش کردن چهره نظام به دستگاه قضا هجمه می کند

دشمن برای مخدوش کردن چهره نظام به دستگاه قضا هجمه می کند

تهدید پناهندگی دیگر تهدیدی محدود نیست

تصاویر/ نشست مشترک مرکز مدیریت حوزه های علمیه با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور: جهان را علیه ریشه کن کردن عوامل پناهندگی بسیج کنیم

اشک شوق در روز آزادی صیادان اسیر ایرانی

معرفی مفاخر شاهرود برای جلوگیری از ترویج عرفان کاذب ضروری است

تشییع پیکر مادرشهیدان صالحی

سهولت در خوانش مهم‎ترین شرط کتابت قرآن است/ بسیاری از خطوط با مشکل اعراب‎گذاری مواجه هستند

صالحی با وزیر خارجه عمان در خصوص برجام دیدار کرد

پیام سخنگوی وزارت خارجه برای درگذشت «صدرالدین شجره»

بیانیه سازمان بسیج در خصوص سالگرد شهادت شهید چمران و روز بسیج

تهدید پناهندگی دیگر تهدیدی محدود نیست

واقعه خرمشهر شبیه یک معجزه بزرگ بود

واقعه خرمشهر شبیه یک معجزه بزرگ بود