مطالب مرتبط:
به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟
صادرات خمیر مایه خوزستان به خارج از کشور
پارک فناوری پردیس برترین پایگاه جذب متخصصان خارج از کشور
برترین پایگاه کشور در جذب ایرانیان متخصص خارج از کشور معرفی شد
تیپ ارتشی خانم بازیگر ایرانی در خارج از کشور + عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 خرداد 1397 ساعت 00:322018-05-22اقتصادي

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟


معاون گردشگری در نقد آمارهایی که از خروج ارزِ همراه مسافر داده می شود، گفت: به چه استنادی می گویند 30 میلیارد دلار ارز، همراه مسافران از کشور خارج شده است!؟ - مهرداد بائوج لاهوتی ـ عضو فراکسیون گردشگری در مجلس ـ همسو با جریانی که معتقد به تعدیل و یا کاهش سفرهای خارجی ایرانی ها است، به تازگی گفته: ایرانی ها برای سفرهای خارجی خود به طور متوسط سالانه حدود 30 میلیارد دلار ارز از کشور خارج می کنند، درحالی که ورود ارز به کشور توسط توریست سالانه حدود یک میلیارد دلار است.

محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری کشور ـ که این روزها درگیر جلسه هایی با بانک مرکزی برای سامان دهی مشکلات ارزی در بخش سفر و گردشگری است، در واکنش به این اظهارات، به ایسنا گفت: درست است که 9 میلیون مسافر خروجی از کشور داشته ایم، اما همه ی آن ها که گردشگر نبوده اند و یا به انگیزه تفریح از کشور خارج نشده اند که درباره ی خروج ارز از طریق آن ها این طور بزرگ نمایی می شود.

در واقع از 9 میلیون مسافری که در سال گذشته از کشور خارج شدند، حدود چهار و نیم میلیون تن به قصد زیارت به عراق رفتند که دو میلیون نفر آن ها فقط در بازه زمانی اربعین این سفر را انجام دادند که شاید 100 دلار هم هزینه نکرده باشند.

درست است که 9 میلیون نفر به خارج از کشور سفر کرده اند، ولی همه آن ها که گردشگر نبوده اند، چرا که فقط نزدیک به 4 میلیون نفر به عراق رفته اند و شاید حدود چهار میلون نفر به انگیزه تفریح، استراحت و گردش از کشور خارج شده باشند که اگر هر یک متوسط یک هزار دلار هزینه کرده باشند، سرجمع 4 میلیارد دلار می شود نه 30 میلیارد دلار وی افزود: بخشی از این جمعیت 9 میلیون نفری، ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند که نه تنها خروج ارز ندارند، بلکه آورده اقتصادی هم دارند، آن ها در داخل کشور هزینه می کنند.

دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند نیز جزو این جمعیت محاسبه شده اند که مصرف ارز آن ها متفاوت است، بنابراین به چه استنادی گفته می شود مسافران 30 میلیارد دلار ارز از کشور خارج کرده اند، شاید نهایت مسافران و گردشگرانی که انگیزه ی سفر و یا تفریح در خارج از کشور را داشته باشد به چهار میلیون نفر هم نرسد که اگر هر یک متوسط هزار دلار هزینه کرده باشند، سرجمع 4 میلیارد دلار می شود، نه 30 میلیارد دلار.

معاون گردشگری همچنین درباره جذب یک میلیارد دلار از طریق گردشگران ورودی در مقابل خروج 30 میلیارد دلاری که توسط مسافران ایرانی خارج می شود، اظهار کرد: اگر تعداد مسافران ورودی به کشور نزدیک به 5 میلیون نفر محاسبه شود و سرانه هزینه کرد مستقیم هر نفر 700 دلار درنظر گرفته شود، هرچند که سازمان جهانی جهانگردی برای منطقه ایران، سرانه هزینه کرد هر گردشگر را 1340 دلار تعیین کرده، کل این آورده سه میلیارد و 500 میلیون دلار می شود، نه یک میلیارد دلار.

خدایی در پاسخ به این پرسش که وقتی حساب اقماری درکشور وجود ندارد آیا می توان آمارها را این چنین با گمانه زنی و محاسبه معمولی اعلام کرد و آمار و ارقام دیگران را به چالش کشید؟ اظهار کرد: ما درحال تهیه حساب اقماری هستیم، اعدادی که اعلام می کنیم براساس فرمول های حساب اقماری است که از کتاب های سازمان جهانی جهانگردی استخراج و ترجمه شده است و اکنون هم برای تکمیل حساب اقماری گردشگری درحال تنظیم جلسات مشترکی با مرکز آمار ایران و بانک مرکزی هستیم و براساس شرایط کارها را پیگیری می کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشما نیوز ، با توجه به نبود حساب اقماری در کشور، سرانه و یا میانگین هزینه کرد هر ایرانی مشخص و دقیق نیست، تنها منبع اطلاعاتی موجود مرکز آمار ایران است که آخرین داده اش درباره تعداد سفرهای خارجی ایرانی ها به بهار سال 1395 مربوط می شود که محاسبه و اعلام شده؛ در این فصل 576 هزار و 955 سفر خارجی انجام شده که هزینه کرد آن ها جمعا 1336 میلیارد و 827 میلیون و 200 هزار تومان شده که بر این مبنا سرانه هزینه ی هر ایرانی در سفر خارجی 2 میلیون و 317 هزار و 38 تومان شده.

این پول صرف عوارض خروج، ویزا، تور و گشت، حمل و نقل و اقامت، خوراکی و دخانی، فرهنگف تفریحی و وروزشی، درمانی، سوغات، کالا و لوازم و سایر هزینه ها شده است.

این درحالی است که اتحادیه هتل های ترکیه به عنوان اصلی ترین مقصد سفر ایرانی ها در گزارش سال 2017 میلادی اعلام کرد؛ حدود 2.

5 میلیون گردشگر ایرانی در سال 2017 به ترکیه سفر کردند که هر گردشگر به طور متوسط 6 شب در ترکیه اقامت داشته و یک هزار دلار هزینه کرده که در مجموع 2.

5 میلیارد دلار برای ترکیه درآمد داشتنه است، اما به محاسبه عضو فراکسیون گردشگری در مجلس، هر گردشگر ایرانی در خارج از کشور به طور متوسط 3 هزار دلار هزینه می کند که در سال به 30 میلیارد دلار می رسد.

این نخستین بار نیست که با ارائه آمارهای تخمینی نسبت به سفرهای خارجی مواضع منفی نشان داده می شود، ولی الله سیف ـ رییس بانک مرکزی ایران ـ تا کنون یکی از پر واکنش ترین اظهارات را درباره حجم سفرهای خارجی ایرانی ها داشته است.

او گفته بود: مسافرت به خارج از کشور بیش از حد معمول است و باید متعادل شود.

سیف همچنین در همان روزهایی که تصمیم های ارزی، بازار و مسافران را شوکه کرده بود، توییت کرد؛ سفر شهروندان به خارج حق و انتخاب آن ها است.

در عین حال تراز گردشگری کشور منفی است و مسافرت خارجی ارز قابل توجهی را به اقتصاد ما تحمیل می کند.

با ترویج ایرانگردی و سفر ارزان هم بر رونق صنعت گردشگری بیفزاییم و و هم منابع ارزی کشور را بهتر مدیریت کنیم.

در جامعه 80 میلیون نفری ایران، شاید نزدیک به 3 میلیون نفر توان مالی داشته باشند که سفر خارجی بروند، این عدد واقعا زیاد است؟ فقط کافی است آن را با کشورهای دیگر مقایسه کنید محمدباقر نوبخت ـ رییس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت ـ پیش از او و هنگام تبیین سیاست عوارض خروج از کشور که سه تا شش برابر افزایش پیدا کرد، از عبارت دارندگی و برازندگی استفاده کرده و گفته بود: افرادی که به کشورهای خارجی می روند باید یک مقدار هم به گردشگری کشور خودشان کمک کنند.

پس از او، محمود واعظی ـ رییس دفتر رییس جمهور ـ به دنبال اتخاذ سیاست های جدید ارزی، اظهار کرده بود: کسانی که عادت کرده اند تمام تعطیلاتشان را به خارج بروند، خب نروند.

نمی خواهم بگویم نروند، می خواهم بگویم وقتی کسی می خواهد از ارز همه ملت ایران این چنین استفاده کند، ما باید قوانینی بگذاریم که این ارز به همگان تعلق پیدا کند.

سعید لیلاز ـ کارشناس مسائل اقتصادی ـ از دیگر موافقان تحدید سفرهای خارجی ایرانی ها است که با ارائه پیشنهاد به دولت برای کنترل مصارف ارزی کشور، گفته بود: من به شدت طرفدار محدودیت مسافرت های خارجی هستم و معتقدم در سر یک دوراهی قرار داریم.

دوراهی با این مضمون که آیا اگر دلار 4000 تومان باشد و ما خارج نرویم بهتر است یا این که 8000 تومان باشد و کلا نتوانیم مسافرت کنیم؟ او از جمله کسانی است که پیش از این با دفاع از افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور گفته بود، این عوارض باید به یک میلیون تومان در سال افزایش پیدا کند و اینک درباره ی سیاست های ارزی دولت در بخش سفر چنین اظهار نظر کرده که اگر دولت جلوی مسافرت های خارجی را نگیرد بازار این کار را خواهد کرد.

وقتی دلار 8000 تومان شد، آن گاه کسی نمی تواند مسافرت خارجی برود.

اگر ما به دلایل سیاسی نمی توانیم طرف عرضه را در مورد دلار کنترل کنیم، پس باید بیاییم طرف تقاضا را مدیریت کنیم.

ما اکنون در وسط یک جنگ سرد قرار گرفته ایم که به این زودی ها هم تمام نمی شود.

اگر فرض بگیریم این بحران سه سال طول می کشد، در سه سال آینده دولت آقای روحانی با این مصوبه سالانه 5 تا 6 میلیارد دلار پول نقد به مسافران در فرودگاه خواهد داد که این یک بی احتیاطی است؛ آن هم در حالی که از 11 میلیون سفر خارجی که سالانه صورت می گیرد، تنها ممکن است 110 هزار مورد آن ضروری باشد.

باید هزینه سفر را واقعی کرد تا هر کسی با پول خودش و نه با ارز دریافتی از دولت به مسافرت برود.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ اما در واکنش به اظهارات مسؤولانی چون رییس کل بانک مرکزی به ایسنا، گفت: از مجموع این 9 یا 11 میلیون نفری که مدام صحبت می کنند بیش از 4 میلیون نفر سالانه به عراق می روند، در بین آن ها سفر دولتی ها، تجار، دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج را باید درنظر گرفت، همه این جمعیت که گردشگر نیست.

شاید در جامعه 80 میلیون نفری ایران حدود سه میلیون نفر توان مالی داشته باشند و سفر خارجی بروند، این عدد واقعا زیاد است؟ فقط کافی است این آمار را با تمام کشورها مقایسه کنید.

وی اضافه کرد: اگر ترکیه اعلام کرده بالاترین تعداد گردشگر را از ایران داشته به این خاطر بوده که خدماتش به مراتب بهتر و ارزان تر از جزیره کیش در کشور خودمان است.

اگر هم ناراضی اند که مردم کشورمان چرا به ترکیه می روند، سرجمع ایرانی هایی که به این کشور را می روند محاسبه کنند و ببینند که به دو میلیون نفر هم نمی رسد.


کلید واژه ها: میلیارد - کشور - دلار - گردشگر - گردشگری - مسافران - هزینه - ایرانی - ایرانیان مقیم خارج از کشور - سفرهای خارجی - خروج - انگیزه - ایرانی ها - ایرانیان مقیم خارج - گردشگران - تفریح - معاون - ایرانی خارج - همراه - جمعیت - بانک مرکزی - درست - ایرانیان - هایی - عراق - اقتصادی - استراحت - اربعین - توریست - متفاوت

آخرین اخبار سرویس:
191 طرح بهداشتی درمانی در لرستان احداث می شود

«مصرف انرژی» در ساختمان های اداری پایتخت ارزیابی می شود

پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات به روستاهای گلستان پرداخت شد

آمار قربانیان فاجعه دریایی اندونزی به 180 نفررسید

95 واحد تولیدی لرستان در تملک بانک ها است

153میلیارد ریال زکات فطریه در چهارمحال و بختیاری جمع آوری شد

بافت فرهنگی محلات مرکزی تهران به پردیس فرهنگی رودکی تبدیل می شود

استخدام کانتر فروش خارجی در آژانس هواپیمایی فارمیس پرواز

زیرساخت های ریلی سه بندر مهم کشور توسعه می یابد

پیکان کروک

95 واحد تولیدی لرستان در تملک بانک ها است

قیمت واقعی خودروهای داخلی

اعطای رانت دوباره به صنعت پتروشیمی/ تخفیف قیمت خوراک توجیه ندارد

بنیاد مستضعفان برای دریافت پروانه نوسازی ساختمان پلاسکو دو ماه فرصت دارد

بهره برداری 33 طرح برق رسانی امسال در مازندران

استقلال بانک مرکزی پیش شرط اصلاح ساختار نظام مالی

کمیجانی: اصلاح قوانین بانکداری باید با حساسیت پیش رود

دستاوردها و موفقیت های گروه سایپا در 6 ماه گذشته

پنج هزار میلیارد ریال تسهیلات به روستاهای گلستان پرداخت شد

صیادان کشور تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی بیمه سرمد قرار گرفتند

ناگفته هایی درباره مدارس لاکچری تهران!

اشتهای مردم نسبت به خوردن موز کمتر شده است

پر درآمدترین رشته های دانشگاهی جهان تا پایان سال 2017

عملکرد تولید و صادرات صنعت پتروشیمی اعلام شد

بیشترین مواد مخدر مصرفی در ایران چیست؟

بهبود افشای اطلاعات در صورت های مالی شرکت های پیمانکاری

مروری بر مهمترین اخبار اقتصادی

استخدام نیروی توزیع کننده در آب معدنی چشمه بلبل

نقش تسهیلات بانکی در عبور از بحران مسکن

توزیع شیر در مدارس از سر گرفته می شود

تنها جزیره ایرانی خزر و اجرای طرح طبیعت گردی در آن

وزیر دادگستری: سازمان تعزیرات حکومتی هیچ مسئولیتی در اصلاح قیمت ها و برگرداندن قیمت ها به قبل ندارد

ب ام و سری 8، عامل موفقیت تجاری بزرگ این کمپانی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/03/30

قیمت زعفران به 6.5 میلیون تومان رسید/ موانع صادرات همچنان پابرجاست

ویلایی با اجاره هفتگی 450 میلیون تومانی+عکس

نرخ انواع پرفروش ترین تلویزیون ها در بازار؟ +جدول

361 هزار خانوار تحت پوشش مسکن اجتماعی قرار گرفتند

«مصرف انرژی» در ساختمان های اداری پایتخت ارزیابی می شود

استقرار میزخدمت در واحدهای بیمه ای و اداری بخش درمان تامین اجتماعی

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد خرید تضمینی 3 میلیون و 400 هزار تن گندم/ پرداخت نقدی نیمی از پول گندم کاران

پسته صادراتی ارزان شد

رییس سازمان نظام مهندسی معدن: پیشنهاد راه اندازی گردشگری معدن به وزیر صنعت/ تاثیرپذیری بخش معدن از تحریم ها بسیار اندک بود

نوسازی خطوط قدیمی تولید آلومینیوم توسط کارشناسان ایرانی

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) خبر داد ساخت مسکن مددجویان زلزله زده کرمانشاه تا پایان امسال

صیادان تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی قرار گرفتند

هتریک بیمه، بین دو نیمه؛ کمپین جدید فروشگاه آنلاین بیمه ماهان

37 میلیارد به پیشگیری معلولیتها در خراسان رضوی اختصاص یافت

استخدام بازاریاب (فروشنده حضوری) در گروه صنایع غذایی حق شناس

سازمان ملل: جمعیت آوارگان جهان به حدود 70 میلیون نفر رسید/روزانه 44000 نفر در جهان، آواره می شوند

20 هزار قطعه نیروگاهی بومی سازی شد

حذف واسطه ها راهی برای کاهش قیمت محصولات کشاورزی

اعطای 13 هزار فقره وام قرض الحسنه اشتغالزایی و مشاغل خانگی

بهره برداری از پروژه اتصال گمرک قم به شبکه ریلی تا هفته دولت

شاخص کل بورس به مرز 109 هزار واحد رسید

اتاق تعاون ایران به عضویت کارگروه اشتغال استان درآمد

عربستان در صدد جلب حمایت تولیدکنندگان نفت خلیج فارس است

دو ماه فرصت برای دریافت پروانه نوسازی ساختمان پلاسکو تعیین شد

بهای انواع سکه در بازار چهارشنبه 30 خرداد

مردم برای دریافت کارت هوشمند ملی شتاب کنند

توزیع شیر در مدارس از سر گرفته می شود

50 معتاد بهبود یافته در کهگیلویه و بویراحمد شاغل شدند

سهام دولت در بیمه البرز و اتکایی امین فروش نرفت

استخدام مهندس برق،گرافیست وب در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام طراح گرافیک در شرکت سپاهان گستر راتین در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت فرانیرو صنعت یکتا در تهران

نظام بانکی؛ اصلی ترین چالش اقتصاد

پیگیری فروش بلیط قطار مشهد و راه اندازی قطار سمنان - تهران + فیلم

حمایت اتحادیه اروپا از ارتقای ذرت، سورگوم و هیبریدهای ژنتیکی اروپایی در ایران

نوسازی واحدهای شالیکوبی فریدونکنار

الزام استفاده از شیر قطع اتوماتیک گاز در ساختمان ها/ فاز اول استقرار شبکه شتاب نگار اجرایی می شود

دادگستری سیستان و بلوچستان: افزایش شاکیان در ایرانشهر به 5 نفر/تجاوز به یک نفر محرز شده

ایجاد بیش از هزار فرصت شغلی در رشت با اجرای طرح تسهیلات اشتغال فراگیر و پایدار روستایی

متقاضیان اشتغال در مناطق مرزی وام 4 درصدی می گیرند

ایران زیرساخت های صادرات گاز به اروپا را آماده می کند

شرکت های توزیع برق مازندران 190 میلیارد تومان طلب دارند

اعلام نرخ جدید زعفران در بازار

استخدام مهندس برق در یک شرکت مهندسی

استخدام شرکت معتبر بازرگانی در زمینه لوازم تلفن همراه

استخدام پنج ردیف شغلی در شرکت شیر پاستوریزه ارمغان

استخدام MDF پارس گستر

استخدام چند رده شغلی در تهیه غذای مامان شکوه

اعضای هیات مدیره هپکو اراک معرفی شدند

پیام دکتر همتی، رییس کل بیمه مرکزی به مناسبت چهل و هفتمین سالروز تاسیس بیمه مرکزی

استخدام سرپرست فروش آقا در شرکت پخش مواد غذایی

استخدام منشی خانم و مسئول دبیرخانه در تهران

حمایت بانک ملی ایران از بخش بهداشت و درمان بیرجند

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت در کارخانه موادغذایی

سکه طرح جدید به دو میلیون و 393 هزار تومان رسید/ یورو 8397 تومان

استخدام کارمند امور اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مسئول انبار در توسن سیستم شرق در تهران

افزایش انتقادات از سیاست های ضدمهاجرتی ترامپ

خرید 3 میلیون تُن گنــــدم در کشور

افزایش 20 درصدی نرخ کرایه تاکسی درونشهری/ مخالفت با لایحه 33درصدی کرایه

تقدیر رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) از بانک سپه

لزوم اخذ مالیات از معاملات سکه و ارز

چند سهم بخرید نه یک سهم

تصمیم مهم ارزی سران 3 قوه

بیش از 80 میلیارد ریال زکات فطریه در کردستان جمع آوری شد

شرکت های توزیع برق مازندران 190 میلیارد تومان طلب دارند

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟

به چه استناد می گویند 30 میلیارد دلار از کشور خارج شده؟