مطالب مرتبط:
برخی به اسم تحلیل سیاسی به دیگران تهمت می زنند
یادداشت سعید حجاریان: اصلاح طلبی زنده می ماند
معاون سیاسی وزیر کشور ایجاد هرگونه استان جدید را تکذیب کرد
مرادی در میزگرد چرا نباید به اروپا اعتماد کرد؟: آقای روحانی بیشتر از هرکسی می داند چرا نباید به اروپا اعتماد کرد/ کسی حق ندارد با توان دفاعی و سرمایه کشور قمار سیاسی کند
بررسی چشم انداز بحران لیبی در نشست الجزایر/ تحلیل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 خرداد 1397 ساعت 21:452018-05-22سياسي

تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور


از بدو تولد جریان اصلاحات، «اصلاح طلبی» و «اصلاح طلبان» باوجود تفاوت های محسوس شان یکسان شمرده شدند.

به بیان دیگر، «ایده» و «عامل» با یکدیگر خلط شد و کلیت واحدی پدید آمد؛ - از بدو تولد جریان اصلاحات، اصلاح طلبی و اصلاح طلبان باوجود تفاوت های محسوس شان یکسان شمرده شدند.

به بیان دیگر، ایده و عامل با یکدیگر خلط شد و کلیت واحدی پدید آمد؛ اما شاید بتوان به طریقی که در ادامه به آن خواهم پرداخت، نسبت میان ایده (اصلاح طلبی) و عامل (اصلاح طلب) را از یکدیگر تفکیک کرد.

شعارسال": سعید حجاریان؛ هنگامی که آخرین اصلاح طلب با روده های آخرین اصولگرا به دار آویخته شد، آنگاه دموکراسی در ایران پدید می آید .

این جمله خلاصه نگاه امروز مخالفان نسبت به کنشگران سیاسی حاضر در جمهوری اسلامی است.

هرچند بعضی دیگر معتقدند مشکل فقط اصلاح طلبان هستند؛ برانداز ها می گویند اصلاح طلبان باعث تداوم عمر نظام شده اند و بعضی تندروهای داخلی اصلاح طلبان را سمی مهلک می خوانند و هر دو متفق القول می گویند: آنگاه که اصلاح طلبی از صحنه روزگار محو شود، شرایط بسامان شده و مسائل خود به خود حل می شود .

ولی باوجود این سه نگاه به نظر می رسد باز هم می توان از اصلاح طلبی سخن گفت.

اصلاح طلبی زنده می ماند از بدو تولد جریان اصلاحات، اصلاح طلبی و اصلاح طلبان باوجود تفاوت های محسوس شان یکسان شمرده شدند.

به بیان دیگر، ایده و عامل با یکدیگر خلط شد و کلیت واحدی پدید آمد؛ اما شاید بتوان به طریقی که در ادامه به آن خواهم پرداخت، نسبت میان ایده (اصلاح طلبی) و عامل (اصلاح طلب) را از یکدیگر تفکیک کرد.

یکم) گاهی هم اصلاح طلبی زنده است و هم اصلاح طلبان در عرصه حضور دارند.

مانند وضعیت امروز هند و سوئد.

در این دو کشور همه احزاب اصلاح طلب هستند اما در میان آنها تنوع وجود دارد؛ به نحوی که هر گروه خود را نماینده اصلاح طلبی واقعی می داند.

دوم) در بعضی دوره ها بنا بر شرایط و به صورت مقطعی اصلاح طلبی به پیش نمی رود، یعنی حکومت فعالیت اصلاح طلبی را تعطیل می کند و این در حالی است که اصلاح طلبان در جامعه حی و حاضر هستند؛ مانند تجربه جبهه ملی و راهبرد صبر و انتظار .

این تجربه پس از سال 88 درباره بعضی احزاب اصلاح طلب نیز صادق است؛ دفتر مرکزی احزاب پلمب شد، اعضا به زندان رفتند اما بدنه باقی ماندند و به مرور خود را در اشکال جدیدی احیا کردند.

سوم) در حالتی دیگر، تصور کنید اصلاح طلبان جملگی فاسد، بدلی، رانت خوار و در یک کلام از اعتبار ساقط شوند.

ممکن است در چنین وضعیتی مرگ اصلاح طلبی اعلام شود اما روح و ایده آن باقی می ماند.

واقعیت آن است که ایده ها هیچ گاه نمی میرند و مانند هاگ هستند؛ می مانند تا زمینه رشد و شکوفایی شان فراهم شود.

برای اثبات این مدعا می توان به نمونه های بیرون از ایران نیز استشهاد کرد.

در شوروی پس از فروپاشی، مارکسیست ها به مافیا بدل شدند ولی ایده سوسیالیسم و حتی مارکسیسم از میان نرفت و هنوز زنده است.

امروزه نیز ظهور فاشیسم و نئونازیسم نشانه همین روند است؛ همچنان که آیه پنجاه وچهارم سوره مائده چنین امری را بیان می کند.

بنابراین معتقدم اصلاح طلبی نمی میرد؛ چه در دوره شاه، چه در دوره جمهوری اسلامی و چه در سایر ادوار.

کدام اصلاحات؟ یکی از پرسش های مهم درباره اصلاح طلبی این است که این جریان می خواهد چه چیز را اصلاح کند؟ چنان که می دانیم اصلاح طلبی در هر کشور جهتی خاص و معنایی متفاوت دارد.

برای مثال، مسئله عاجل افغانستان ممکن است دموکراسی نباشد، ازاین رو شاید اصلاح طلبانِ افغان از بقا و ثبات سخن بگویند؛ چنانکه بعضی از دخالت و عدم دخالت طالبان در دولت سخن می گویند.

یا در سوئد از آنجا که اساسا مشکل دموکراسی وجود ندارد، مباحث اصلاح طلبان این کشور به مقولاتی چون رفاه، سیاست های مهاجرتی و.

معطوف است.

زیمبابوه نیز مدلی متفاوت دارد؛ هم به دموکراسی و امنیت نیاز دارد، هم با مسئله فقر دست به گریبان است.

اما مسئله بنیادین ایران چیست؟ در کشور ما پروژه های اصلاح طلبی مختلفی مطرح و اجرا شده است.

اصلاح خط در دوره رضاخان، اصلاح عدلیه با کوشش داور، اصلاح دین با کوشش های بازرگان، شریعتی و حتی اصلاحات اقتصادی دوره هاشمی.

ولی به اعتقاد من هسته اصلاحات در ایران، دموکراسی است.

ممکن است مردم فواید دموکراسی را ندانند و صرفا از آب، هوا، دلار، قضاوت مستقل، ماهواره، سبک زندگی متفاوت و عدالت سخن بگویند ولی به نظر من تا مسئله دموکراسی مرتفع نشود، این موارد نیز لاینحل باقی خواهد ماند.

اصلاحات را از که طلب کنیم؟ یکی دیگر از پرسش های مهم -این بار معطوف به اصلاح طلبان- این است که آنان اصلاح را از که باید طلب کنند.

اصلاح طلبان باید مطالبات خود را از قدرت حقیقی دولت (state) طلب کنند ولی لازمه این کار شناخت قدرت حقیقی است و مادام که این شناخت به وجود نیاید، نمی توان از خواست ها و راه حل ها سخن گفت.

عده ای از اصلاحات ساختاری سخن می گویند و زمانی که از جزییات می پرسیم، پاسخ می دهند باید ساختار قانون اساسی را اصلاح کنیم.

این گروه به کج راهه می روند.

پیش تر تفاوت های میان ساختارهای سنگین و ساختارهای سبک را برشمرده ام.

(ر.

ک حجاریان، سعید (1385).

زنده باد اصلاحات! .

ماهنامه آیین، ش.

4) بر اساس همان توضیحات می توان گفت با قانون اساسی موجود، امکان پیش بردن پروژه های مختلف میسر است؛ یعنی حتی می شود شورای نگهبان، به نقطه ای هدایت شود که بر صلاحیت ناممکن ترین گزینه ها مهر تأیید بزند.

معضل ما از جنس تقسیم بندی های (زیربنا/روبنا) نیست و با رفراندوم و تغییر قانون اساسی حل نمی شود؛ چراکه بازار سیاست، پول رایج خود را می طلبد.

پول سیاست، قدرت است؛ یعنی برای ورود به این عرصه، ابتدا باید قدرت کسب کرد و سپس دنبال سیاست ورزی و چانه زنی رفت.

مشکل این است که در این بُعد، فعالیتی صورت نمی گیرد و تنها مانند کانفورمیست ها از گدایی قدرت سخن می رود.

مثال این نوع افراد، جوانی است که هیچ ندارد و به خواستگاری دختر پادشاه رفته است.

عده ای هشتگ براندازم را ساخته اند و اصلاح طلبان را سوپاپ اطمینان می خوانند.

مرحوم صابری (گل آقا) نیز به دلیل مطالب و کاریکاتورهایش با چنین اتهامی مواجه بود و پاسخ می داد: قبول، ما سوپاپ هستیم؛ اما کو بخار؟! .

امروزه افرادی معتقدند قانون اساسی کاغذی بیش نیست و وضعیت را این گونه تحلیل می کنند: آنها که خود را فقط در برابر خدا پاسخ گو می دانند، زمانی که قدرت به وجود آید، در مقابل همگان پاسخ گو می شوند .

بله، این امکان وجود دارد که تحت شرایطی، بخشی از قدرت تقسیم شده و به سهم خواهی ها پاسخ داده شود؛ اما این مسیر پاسخ گویی قدرت را همراه نخواهد داشت.

می توان با پول کثیف در بازار معامله کرد و ثروتمند شد؛ در سیاست نیز می توان با قدرت کثیف سهم خواهی کرد.

این قدرت کثیف، چه منشأ خارجی داشته باشد، چه ناشی از پوپولیسم باشد و چه برآمده از زدوبند با اصحاب زور، به دموکراسی ختم نمی شود.

اصلاح طلبی اکنون دنبال عدل مظفر نیست، بلکه نو مشروطه خواه و جامعه محور است؛ یعنی قدرت را گدایی نمی کند، بلکه به دست می آورد.

صائب تبریزی می گوید: دست طلب چو پیش کسان می کنی دراز/ پل بسته ای که بگذری از آبروی خویش.

آبروی اصلاح طلبی از این نظر به خطر افتاده است که عده ای، حتی با نیت خیر، دستشان را دراز کرده اند؛ بی آنکه جیب شان پر باشد! البته می توان اصلاح طلبی پرفشاری داشت و با بعضی قدرت های اجتماعی همسو شد، مشروط بر آنکه درون زا باشند؛ ولی باز هم باید دید منافع و مضرات این همدستی چیست و به چه اندازه خواهد بود.

برای مثال، اصلاح دینی که از سوی لوتر آغاز شد و تلاش داشت در مقابل کلیسای کاتولیک راه خود را جدا کند، با پشتوانه فئودال ها همراه بود و توانست تا حد زیادی به مقاصد خود دست یابد و کلیسای پروتستان را بنا نهد؛ اما هم زمان حمایت دهقانان را از دست داد و در نتیجه، کاتولیک ها توانستند دهقانان را بفریبند و جنبش لوتر را به افول بکشانند.

بعد از او، مونتسر بود که پروتستانیسم را پیش برد و راهی جدا از لوتر در پیش گرفت و سعی کرد مسئله را با حمایت دهقانان پیش ببرد و جنبش های عمیق و دامنه داری در مقابل کلیسای کاتولیک به راه انداخت.

در اصلاحات اقتصادی نیز دو راه وجود دارد؛ یا می توان اصلاحات را با سرمایه گره زد و اصلاحات لیبرال را پیش برد یا آن را با کار پیوند زد و اصلاحات جامعه محور را در دستور کار قرار داد.

در اصلاحات سیاسی نیز –چنان که در مقالات پیشین آورده ام- با رویکردهای متفاوتی مواجه هستیم که همه خود را جامعه محور تعریف می کنند؛ ولی باید شفاف کرد که جامعه محوربودن چه معنایی می دهد و مراد از جامعه چیست.

ماهیت دولت؛ اصلاح پذیر یا اصلاح ناپذیر؟ توجه عده ای برای اصلاح پذیری یا اصلاح ناپذیری، معطوف به قانون اساسی است و به همین دلیل از پایان اصلاح پذیری سخن می گویند؛ ولی من معتقدم مادامی که دولت (state) توتالیتر نشده، فعالیت اصلاحی میسر است.

از این رو، انواع دولت های خودکامه، دیکتاتور، اقتدارگرا، الیگارشیک و.

قابل اصلاح هستند.

دولت ایران تمامیت خواه نیست؛ یعنی در واقع تمام را می خواهد، اما نمی تواند به دست آورد؛ چراکه اولا مردم ایران ارتباطات گسترده ای با خارج از کشور دارند؛ یعنی تک منبعی نیستند.

ثانیا دولت در ایران نشتی دارد؛ به این معنا که اخبار و اطلاعاتش در میان مردم پخش می شود.

این در حالی است که در دولت تمامیت خواه، نشتی خبر وجود ندارد.

ثالثا، مردم می توانند با بعضی حرکات مانند تحریم خرید اتومبیل ساخت داخل و.

، دولت را آچمز کنند.

رابعا، دولت توتالیتر به اذهان مردم دست اندازی می کند؛ ولی دولت ایران چنین قابلیتی را ندارد.

خامسا، دولت توتالیتر حزب قوی و فراگیر دارد که در ایران چنین حزبی وجود ندارد.

سادسا، دولت توتالیتر دیوار آهنین دارد و مرزهایش به شدت تحت کنترل است؛ بنا بر این موارد باید گفت نهاد دولت در ایران ضعیف است، درون آن دوگانگی وجود دارد و قابلیت توتالیترشدن را ندارد.

به همین دلیل است که برخی از گزینه نظامی سخن می گویند؛ چراکه سودای دولت قوی را دارند.

دولت در ایران مریض است؛ اما به تعبیر خواجه شیراز طبیب عشق مسیحادم است و مشفق لیک/ چو درد در تو نبیند که را دوا بکند ؛ در واقع، طبیب وجود دارد؛ اما مریض به وجود مرض باوری ندارد و این بزرگ ترین مانع استقرار دموکراسی است.

نسبت اصلاح طلبان و قدرت با توجه به فرض ما؛ یعنی امکان اصلاح طلبی ، باید این پرسش را مطرح کرد که چه نسبتی میان اصلاح طلبی و قدرت برقرار است.

برای پاسخ می توان چهار مدل را تصویر کرده؛* یک) مدل سقراطی؛ سقراط خرمگس دموکراسی لقب گرفته است.

در این مدل حداقلی، فرد از طریق مواجهه و دیالوگ مستقیم، نقادی کرده و بصیرت هایی را به مخاطب خود منتقل می کند.

نتیجه مدل سقراطی، بالابردن هاضمه شنیدن و پذیرش نقصان هاست؛ اما برای افراد محدود.

اصلاح طلبی سقراطی می تواند درباره همه چیز اظهارنظر و انتقاد کند و حتی به سیاق سقراط، وجود فساد و.

را در حکومت ثابت کند اما واقعیت این است که این راه به کار سیاست نمی آید؛ چراکه این گونه نقادی ها مانع مؤثری در برابر وضع موجود به حساب نمی آیند و به تعبیر سقراطی فقط مانند سیخونک عمل می کنند.

اصلاح طلبان سقراطی با علم به این موضوع، عرصه نقادی را رها نمی کنند؛ ولو اینکه امنیت، رفاه و حتی حیاتشان به خطر بیفتد.

از این گذشته لازم به ذکر است که اصلاح طلبان سقراطی به کسب قدرت نگاهی ندارند؛ فردگرا و تک رو هستند و به انتقاد از بخش های فرعی حکومت اکتفا نمی کنند.

دوم) مدل افلاطونی.

افلاطون معتقد بود وضعیت مطلوب تحت حکومت حاکم مطلق العنان پدید می آید.

او در مباحث خود حکومت دموکراتیک، الیگارشیک، استبدادی را نامطلوب و طبقاتی می خواند و اعتقاد داشت سخنان این حکومت ها درباره عدالت، منفعت همگانی و.

لاف گزاف است؛ زیرا حاکمان این حکومت ها فقط به اطرافیان خود بذل توجه دارند.

به همین سبب او مدل فیلسوف شاه را تعریف کرد و گفت حکمران باید صفات و ویژگی های ذاتی داشته باشد؛ والا حکومت به منزل مقصود، که همانا مدینه فاضله باشد، نخواهد رسید.

اصلاح طلبی افلاطونی از این ایده گرته برداری کرده است و می خواهد از طریق اصلاحات ، قدرت را به دست بگیرد.

اصلاح طلبان افلاطونی در ساختار کنونی، می خواهند فقیه شوند، سپس به خبرگان ورود کنند و سلسله مراتب ارتقا را طی کنند.

سوم) مدل ارسطویی.

اصلاح طلبی در این مدل رییس جمهور (کارگزار حکومتی) می شود.

این مدل می گوید که اصلاح طلبی فقط در تئوری پردازی خلاصه نمی شود و باید به طریقی تئوری هایش را به فاز اجرا وارد کند.

مدل ارسطویی در واقع، شکل توسعه یافته مدل سقراطی است؛ چراکه نقدها در آن هدفمند و همراه با تجویز است و مانند نسبت ارسطو-اسکندر نصایح از سوی حاکم پذیرفته می شود.

نمونه این مدل امیرکبیر بود؛ میرزاتقی خان تا دم آخر خود را به عنوان قطب مقابل شاه تعریف نکرد و به عنوان معلم ناصرالدین شاه به او وفادار ماند و آخرالامر رگش به فرمان شاه زده شد.

یعنی درواقع امیرکبیر تا آنجا که توان داشت پروژه اصلاحات را پیش برد ولی از مقطعی تحمل نشد.

چهارم) مدل رواقی.

رواقیون از فضیلت های اخلاقی و اصلاح آداب و فرهنگ سخن می گفتند؛ آنها نیز در دفاع از فضایل به بیانی سقراطی بودند اما برخلاف او اهل جدل نبودند و به موعظه بسنده و احکام کلی صادر می کردند.

این دسته متفکران و اخلاف آنها، برآنند که می توان با ترویج ایده های متفاوت در حوزه های مختلف - بر مبنای آموزش و تربیت شهروند- از مسائل بنیادین گذر کرد.

ایده های رواقیون جهان روا بود و قابل به تعمیم به جوامع متفاوت؛ بنابراین هم یونانیان و هم رومیان با آنها مدارا کردند.

نگاه اصلاح طلبی رواقی صرفا به مردم است و اصلاح طلبان حامی این مدل در زمینه های مشخص مانند خیریه ها، انجمن های محیط زیست، اخلاق، فرهنگ و.

فعالیت می کنند.

در یک کلام این گروه به دنبال ترمیم جزییات هستند؛ چراکه معتقدند تا مردم اصلاح نشوند، مسئولان نیز اصلاح نخواهند شد.

واقعیت این است که چهار مدل فوق الذکر متافیزیکال و پا در هوا هستند؛ زیرا هیچ کدام به بستر های اجتماعی و ماهیت قدرت و دولت مدرن توجه ندارند.

این مدل ها برای تقریب به ذهن بیان شد تا بدانیم در وضعیت کنونی اگر اصلاح طلبان بخواهند به هر یک از مدل های فوق وفادار باشند، باید آنها را زمینی کنند.

به هریک از آن چهار مدل نیز به طور جداگانه می توان انتقاداتی وارد کرد.

مدل سقراطی را نمی توان در قالب سازمان ریخت؛ چراکه فردی و مربوط به حوزه روشنگری است.

رواقیون نیز چنان که ذکر شد، به دنبال اصلاح مردم هستند و نگاهشان اساسا معطوف به اصلاح قدرت نیست.

مدل ارسطویی نیز حتی اگر نیت خیر داشته باشد، چون درون قدرت تعریف می شود، باید قید پایگاه اجتماعی اش را بزند.

مدل افلاطونی به دنبال تغییر بنیادی ساختار نیست بلکه می خواهد جای جبار و فیلسوف شاه را عوض کند؛ اما مدل مطلوب برای اصلاح طلبی چیست؟ شاید بتوان از ترکیب مدل افلاطونی-ارسطویی به عنوان مدل اصلاح طلبی مطلوب سخن گفت.

مشروط به آنکه: 1) ابعاد متافیزیکال آن دو رویکرد را در مدل دخیل نکنیم، 2) اصلاح طلبی را در روندهای جاری مضمحل نکنیم.

اصلاح طلبی در این مدل، باید به مرور و با سازماندهی و داشتن تحلیل مشخص از شرایط مشخص، به عنوان قطب قوی تعریف و شناخته شود؛ چراکه توضیح دادم در بازار سیاست، پول تقلبی و بدون پشتوانه فاقد ارزش است.

به قول حافظ: قلندران حقیقت به نیم جو نخرند / قبای اطلس آن کس که از هنر عاریست در این مسیر و پس از طی کردن مراحلی باید از ارسطوی اصلاح شده به افلاطون اصلاح شده، چنانکه ذکر آن رفت، تغییر وضعیت داد.

الگوی فشار از پایین، چانه زنی در بالا ریشه در چنین موضوعی داشته است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازپایگاه خبری تحلیلی فرارو ، تاریخ انتشار: 1خرداد 1397 ، کدخبر: 360746،www.

fararu.

com
کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح - اصلاح طلبان - احزاب اصلاح طلب - سعید حجاریان - واحدی - تفاوت - حجاریان - جمهوری اسلامی - تولد - شرایط - سیاسی - امروز - سعید - زنده - دموکراسی - کشور - مخالفان - جمهوری - انتظار - اسلامی - جامعه - مرکزی - حکومت - ایران - تعطیل - زندان - دفتر - صورت - جبهه

آخرین اخبار سرویس:
هر تابستان 5000 نفر در جاده های کشور جان می بازند

بهره برداری ازسامانه صدور روادید الکترونیکی در مشهد

دو حریق در خرم آباد

اختصاص 700 میلیارد تومان به آب روستایی کشور

در گفت وگو با فارس مطرح شد تشریح جزییات دیدار گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان به روایت علیرضا بیگی

تشکیل 25 کمیته پیشگیری از آسیب های اجتماعی در قم

تکذیب خبر مربوط به کانال احمدی نژاد درباره بقایی

معرفی مسئولان شورای هیات های مذهبی استان سمنان

سامانه صدور روادید الکترونیکی در مشهد به بهره برداری رسید

تظاهرات مسلمانان هند در سالروز تخریب قبور ائمه بقیع

موانع استقلال آموزش و پرورش فردیس باید سریع تر رفع شود

قانعی راد اعتدال را از امیدهای گفتمان جامعه ایرانی می دانست

روند پاسخگویی ادارات به مردم باید شفاف سازی شود

روند پاسخگویی ادارات به مردم باید شفاف سازی شود

فیلم/ سپاه چگونه از مقامات خارجی در ایران حفاظت می کند؟

بازی هایی که موجب رشد هیجانی کودک می شوند

رییس مرکز مطالعات فقهی تعلیم و تربیت: کسانی که تقاضانامه تسلیم به دشمن را امضا می کنند از تربیتی حماسی بی بهره اند

نشست هماهنگی هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کرمانشاه 

سرگردانی مردم در دستگاه های اجرایی به حداقل برسد

صلاحیت، آیین دادرسی و اجرای احکام از چالش های دیوان عدالت اداری است

یادی از شهدای دژکرد اقلید

کدام برند های خارجی پوشاک در ایران نمایندگی دارند؟

بهره برداری از ساختمان اسناد و املاک در منطقه یک بوشهر همزمان با هفته قوه قضاییه

راه اصلی بوشهر - شیراز بازگشایی شد

سرگردانی مردم در دستگاه های اجرایی به حداقل برسد

قبل از روشن شدن چراغ، هیئت را ترک می کرد

حضور اقلیت ها در شورا همچنان پشت در مجمع تشخیص

مبلغین نقش مهمی در پیشگیری از جرائم و تخلفات اجتماعی دارند

حضور گسترده ائمه جماعات قم در حل اختلافات حقوقی کیفری استان

اختصاص 700 میلیارد تومان به آب روستایی

لاریجانی درگذشت حجت الاسلام حسینی موسوی را تسلیت گفت

شناسایی یک زن در ارسال پیامک ‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

بازگشایی راه اصلی بوشهر - شیراز

برای بررسی میدانی روند اجرای پروژه ها به استان کرمان سفر کردم/ موانع اجرای سایر موضوعات برطرف و پروژه های باقی مانده سرعت می گیرند

تصاویری از چهره غمگین مسافران دیپورت شده از امریکا

قتل دختر عمو بدست پسر 12 ساله

در نشست نمایندگان دولت و بخش خصوصی چه گذشت؟

نقشه نقاط جرم خیز ایران آماده شد

دکترسید شهاب سید محسنی عضوهیات مدیره انجمن متخصصان روابط عمومی: پِژوهش، بسترسازتحقق روابط عمومی علمی و حرفه ای

چرخش 180 درجه ای هاتگرام و تلگرام طلایی/ رفع انحصار پیام رسان خارجی، هدفی که در نیمه راه به بیراهه رفت

قوه قضاییه در برخورد با دانه درشت ها وامدار کسی نیست

رییس کمیسیون شهرسازی ومعماری شورای شهر تهران: شهرداری نباید برای ساخت و ساز در باغ برره مجوز صادر کند/ تبدیل بخش اعظمی از باغ برره به زمین بایر

یک نماینده مجلس مطرح کرد سیستم فرزندخواندگی سختگیرانه است

لزوم حمایت از هنر نقاشی روی سرامیک

مهم ترین رویکرد مسئولان، مردمی بودن و در کنار مردم بودن است

از تابستان گرم ترکیه تا بازار سرد انتخابات/ آیا جوانان فصل جدیدی در سیاست ترکیه باز می کنند؟

چگونه ساعت مچی اورجینال را تشخیص دهیم؟

روند پاسخگویی ادارات به مردم باید شفاف سازی شود

دیدار استاندار اردبیل با مسئولان قضایی استان

بین ما و مردم دیواری وجود ندارد

دانلود آهنگ جدید حمیدرضا شایگان بنام لبخند

دانلود آهنگ جدید محمد مدنی بنام تو (خدا)

سرگردانی مردم در دستگاه های اجرایی به حداقل برسد

رییس مرکز ملی فضایی خبر داد: آموزش ساخت هواپیماهای مدرن به دانش آموزان ایرانی/ احتمال پرتاب قریب الوقوع ماهواره شریف ست

خبرنگار پیشکسوت جنگ درگذشت/پیام تسلیت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد

تکذیب خبر مربوط به کانال احمدی نژاد درباره بقایی

چرا این مداح «کسایی» لقب گرفت؟

هفته فرهنگی و اقتصادی قم در 10 کشور برگزاری می شود

کشتار افراد غیرنظامی در یمن نتیجه حمایت مستقیم آمریکا از عربستان است

صف معترضان به احکام قضایی دانشجویان، از استادان تا بسیجیان

فارس گزارش می دهد چرخش 180 درجه ای هاتگرام و طلگرام به نفع تلگرام/ رفع انحصار پیام رسان خارجی، هدفی که در نیمه راه به بیراهه رفت

متوسط زمان رسیدگی به پرونده ها در دادسرا 45 روز است

زمینه آزادی 56 زندانی مالی در اردبیل فراهم شد

اصلاندوز تا شهرستان شدن یک گام فاصله دارد

مجلس و دولت در زمینه واردات قاطعیت و نظارت کافی را ندارند

جلسه امروز مجمع تشخیص / حضور احمدی نژاد/ غیبت سران 3 قوه (عکس)

طرح تعالی جمعیت در مجلس در دست بررسی است

هشت پرونده قتل در ایلام به صلح انجامید

تامین حقوق شهروندی با حضور سازمانهای مردم نهاد + فیلم

صدور بخشنامه استقرار میز خدمت از سوی ربیعی

ضرورت ارائه طرح استراتژیک انتقال آب با تعامل استان های شرق کشور

اصلاندوز تا شهرستان شدن یک گام فاصله دارد

صف معترضان به احکام قضایی دانشجویان، از استادان تا بسیجیان

روایت قطارهای بیمارستانی در جبهه ها

بازدید رییس هیات مدیره بیمه سرمد از شعبه کرمانشاه

ثبت جهانی جنگل های ارسباران در یونسکو در حال بررسی است

جریمه شدن اپل توسط دادگاه فدرال

جوانان و نوجوانان سرمایه های اجتماعی کشورهستند

واکنش تند «فرخ نژاد» به بی توجهی مسئولان به مردم آبادان/عکس

موفقیت طلاب میبدی در دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد حوزه

شادترین نوجوان های دنیا هلندی هستند

حادثه مرگبار جدید در قنات مسکن مهر/ تاسف دادگستری از بی اعتنایی به ایمنی مسکن مهر

سروش صحت: کاش پرتغال را با گل سردار آزمون ببریم

جنگل های ارسباران جهانی می شود

اولین بانوی بخشدار استان زنجان منصوب شد

نیاز به 30 هزار تخت اقامتی در قم تا سال 1400

دعاوی ممانعت از حق و رفع آن

بانک اطلاعات فارغ التحصیلان زیست فناوری ایجاد شد

فیلم/ صحبت های زنگنه درخصوص موفقیت های نفتی ایران در اوپک

تایید انتخابات شورای صنفی چهار دانشکده دانشگاه تهران/دبیر موقت شورای صنفی مرکزی انتخاب شد

برگزاری نخستین نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ایران در ارمنستان

بانکها قوانین را دور می زنند

تشکیل کمیته 4 نفره برای تخصیص یارانه احزاب

بهره برداری از میز خدمت در ادارات هرمزگانی همزمان با سراسر کشور

بهره برداری ازساختمان اسناد و املاک در منطقه یک بوشهر همزمان با هفته قوه قضاییه

امضای تفاهمنامه همکاری دادگستری کل هرمزگان وصدا و سیمای مرکز خلیج فارس

تجمع خبرنگاران گروه مجلات همشهری مقابل دفتر مدیرعامل

همکاری مشترک دارالقرآن با ندسا در فارس/ برپایی کارگاه های آموزشیاری قرآن

امنیت مرزهای ایران به سود منطقه و دنیا است

فراخوان ثبت نام ترم جدید در مؤسسه «راویان وحی» باغین

تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور

تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور