مطالب مرتبط:
شروط 12گانه پمپئو و سودای احیاء استیلای آمریکا بر غرب آسیا/ ایران، کره شمالی نیست
سه موشک 2000 کیلومتری ایران/ پازل غرب برای تحمیل معاهدات موشکی
برگزاری جشن بزرگ «لبخند رمضان» در پایتخت تجاری و اقتصادی ایران
تیم ملی ایران در جام جهانی2018 چقدر قیمت دارد؟
راز شکست ناپذیری ایران اسلامی پیوند امت با امام و رهبری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 خرداد 1397 ساعت 14:422018-05-22بين الملل

سنایی: غرب داعش را ایجاد کرد تا ایران درگیر چالش های جدید شود


سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه معتقد است پیدایش داعش بر اثر تلاش های غرب و متحدان عربی آن طراحی شده بود تا اینکه ایران را بازدارد و آن را درگیر چالش های جدید کند.

- مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در مصاحبه با با ماهنامه مژدونارودنایا ژیزن (زندگی بین المللی) که توسط وزارت امور خارجه روسیه منتشر می شود در خصوص برجام، سوریه و ایران در خاورمیانه گفت و گو کرد.

وی در بخش های از این مصاحبه در خصوص برجام گفت: اعتماد پایه و اساس توافقات بین المللی است و برجام علاوه بر ماهیت ویژه آن، آزمونی برای شکل گیری گفت وگوها و حل مسائل بود اما رفتار رییس جمهوری آمریکا در قبال پاسخی غیر امیدوار کننده به این آزمون بود.

ایران به تمام تعهدات خود در برجام پایبند است سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه افزود: تجربه حمله صدام حسین به ایران و حمایت قدرت های بزرگ و کشورهای عربی منطقه از صدام در حالی که امکانات لازم برای بازدارندگی حملات موشکی به شهرهایمان را نداشتیم، نشان داد که توانمندی دفاعی ایران باید تا اندازه ای تقویت شود که بازدارنده هر گونه تهدید علیه کشور باشد.

وی ادامه داد: در همین حال هدف آمریکا از مطرح کردن مساله برنامه موشکی ایران و ایجاد فضای تبلیغاتی در مورد این برنامه، فروش تسلیحات به برخی کشورهای ثروتمند عربی و کسب درآمدهای هنگفت از این کشورها است.

سنایی خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تمام تعهدات خود در برجام پایبند است و آن را اجرا می کند پس طبیعی است که باید از تمام امتیازات پیش بینی شده در برجام استفاده کند.

اگر شرایطی بوجود آید که بر اثر خروج آمریکا وضعیت به حال گذشته بازگردد و ایران از امتیازات برجام محروم شود، دلیلی برای ماندن در برجام نخواهد داشت.

آمریکا هیچگاه بصورت واقعی وارد برجام نشد و به آن پایبند نبود وی تصریح کرد: از دید من آمریکا هیچگاه بصورت واقعی وارد برجام نشد و به آن پایبند نبود تا اینکه از آن خارج شود زیرا پس از امضای برجام، طرف آمریکایی تمام تلاش خود را برای اعمال فشار بر شرکت ها و صندوق های اقتصادی بکار بست تا با ایران همکاری نکنند و از سرمایه گذاری خودداری کنند.

پس خروج آمریکا از برجام تاثیر قابل توجهی بر وضعیت اقتصاد ایران نخواهد گذاشت.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در مورد سوریه گفت: انواع و شمار زیاد بازیگرانی که در جنگ سوریه درگیر شده اند، پیچیدگی آن را اثبات می کند.

برخی بازیگران خارجی دولتی بدون اجازه دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند و در واقع متجاوز و اشغالگر محسوب می شوند.

برخی جنگ نیابتی اجرا می کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر تروریست ها، مسئله کردها نیز بر دشواری اوضاع می افزاید و برخی کشورها از گروه های تروریستی و سایر بازیگران غیردولتی به عنوان ابزار برای دستیابی برای اهداف خود استفاده می کنند.

داعش و برتری سرزمینی آن از بین رفته است سنایی یاد آور شد: در شرایط کنونی که داعش و برتری سرزمینی آن از بین رفته است، هدف اصلی این است که اجازه داده نشود گروه هایی همچون داعش امکان رشد و توسعه بیابند.

وی ادامه داد: اولویت های کنونی در سوریه دفاع از تمامیت ارضی این کشور و تقویت حکومت مرکزی و آغاز روند بازسازی آن است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه خاطر نشان کرد: در خاورمیانه به دلیل حجم زیاد همکاری های منطقه ای، بحران هایی که ایجاد می شود از کشوری به کشور دیگر انتقال می یابد و روابط تاریخی- فرهنگی و ارتباطات میان جوامع منجر به وضعیتی شده است که این کشورها با یکدیگر ارتباط نزدیک و تنگاتنگ داشته باشند.

همچنین تروریست ها از مرزهای هر کشوری عبور می کنند و این مساله بویژه در مورد گروه تروریستی داعش که مفهوم مرز را در معنای عمومی آن نمی پذیرد، صدق می کند.

دفاع از تمامیت ارضی عراق و سوریه مانع از انتشار بحران و بی ثباتی به کشورهای دیگر می شود وی تصریح کرد: دفاع از تمامیت ارضی عراق و سوریه و تقویت سازمان های دولتی در این دو کشور مانع از انتشار بحران و بی ثباتی به کشورهای دیگر در منطقه ازجمله ایران می شود.

سنایی افزود: با باج دادن به آمریکا، مسموم سازی فضای منطقه، تحویل پایگاه های نظامی به کشورهای بیگانه و اجازه حضور آنها در منطقه نمی توان امنیت کشور خود را تأمین کرد.

وی یادآورشد: برخی کشورها تلاش می کنند تا مردم منطقه را به سوی اختلافات مذهبی بکشانند و در منطقه رویارویی بین شیعیان و سنی ها ایجاد کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه ادامه داد: در عرصه بین المللی این اعتقاد وجود دارد که پیدایش داعش بر اثر تلاش های غرب و متحدان عربی آن طراحی شده بود تا اینکه ایران را بازدارد و آن را درگیر چالش های جدید کند.

وی تصریح کرد: برای مبارزه با تروریسم باید ریشه این پدیده شرور را خشکاند یعنی کشورها از بکار گرفتن آن صرف نظر کرده و معیارهای دوگانه را در این مورد کنار بگذارند.

سنایی گفت: برای مبارزه با تروریسم باید در وهله اول به دیدگاه واحد در خصوص مفهوم و تعریف تروریسم رسید تا اینکه بتوان به توافق درباره مبارزه با این پدیده دست یافت.

وی خاطر نشان کرد: هیچکس نمی تواند انتظار داشته باشد که از گروه های تروریستی حمایت می کند و از پیامدهای این پدیده مصون می ماند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه یادآورشد: ایدئولوژی تکفیری دعوت به کشتار انسان ها می کند و معتقد است که خشونت ابزار قانونی برای دستیابی به این اهداف است.

وی تصریح کرد: باید تلاش های فرهنگی در جوامع منطقه صورت گیرد تا اینکه زمینه برای جذب افراد به این گروه ها فراهم نشود.

سنایی ادامه داد: محدوده جغرافیایی جذب افراد به گروه های تروریستی نشان می دهد که آنها اکثرا در مناطق توسعه نیافته و فقیر جذب می شوند بویژه زمانی که برخی کشورهای منطقه تلاش می کنند تا بر اختلافات مذهبی دامن بزنند این وضعیت رخ می دهد.

بدیهی است که تضعیف ساختارهای فرهنگی و آموزشی، تشدید اختلافات مذهبی را آسانتر می کند.

وی تصریح کرد: رفتار توهین آمیز کشورهای غربی در مورد کشورهای منطقه در ده سال اخیر در بین مردم منطقه احساس حقارت بوجود آورده که این مساله ابزاری را اختیار گروه های افراط گرا قرار می دهد و با آن مردم را جذب می کنند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه تصریح کرد: نابرابری و بی عدالتی در برخی جوامع اسلامی، مداخله خارجی که با واکنش هایی در جامعه همراه است، تضعیف و نابودی ساختارهای دولتی سبب ایجاد خلایی می شود که با استفاده از ان تروریسم منتشر می شود.

وی در مورد نقش ایران در خاورمیانه گفت: در واقع زمانی که در عرصه بین المللی قدرتی وارد می شود تا نقش خود را متناسب با توانایی ها و ظرف های درحال رشد ایفا کند با ان مقابله می کنند.

پس احتمالا می توان گفت مقابله با ایران طبیعی است.

من به رفتار آمریکا در قبال ایران از این زاویه نگاه می کنم.

سنایی تصریح کرد: چنین دیدگاهی را در مورد اسنادی که ذکر شد روسیه و چین هم دارند.

با کمک چنین رویکردی من افزایش تحریم های آمریکا علیه روسیه و جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن را تفسیر می کنیم.

وی ادامه داد: منطقه خلیج فارس و خاورمیانه در نتیجه مجموعه ای از خریدهای تسلیحاتی به انبار تسلیحات تبدیل شده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: طبیعی است متحدان آمریکا در منطقه ازجمله در خلیج فارس، علاقه مند نیستند در کنار خود کشوری را تحمل کنند که خود را قدرت منطقه ای توانمند می داند.

ایران، آمریکا و کشورهای منطقه را تهدید نمی کند وی خاطر نشان کرد: در واقع ایران آمریکا و کشورهای منطقه را تهدید نمی کند و مقام های آمریکایی بخوبی از این واقعیت اطلاع دارند.

سنایی ادامه داد: بر اساس اطلاعات بانک جهانی، ایران در سال 2016 فقط 3 درصد تولید ناخالص ملی خود را صرف هزینه های نظامی کرد.

وی یادآورشد: در حالی که این شاخص برای عربستان سعودی 9.

8 درصد بود.

آمریکا همچنین صدها میلیارد دلار قراردادهای تسلیحاتی با برخی کشورهای نفت خیز منطقه امضا کرده است.

به این ترتیب دلاری نفتی به آمریکا بازمی گردد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: عربستان سعودی در شرایطی نیست که ایران را نادیده بگیرد و ایران هم نمی تواند در موازنه قوا در منطقه عامل عربستان سعودی را حذف کند.

در این رابطه بارها اعلام کردیم که برای همکاری با عربستان سعودی و سایر کشورهای منطقه آمادگی داریم اما پاسخ مناسب دریافت نکرده ایم.

وی ادامه داد : رژیم صهیونیستی سلاح اتمی در اختیار دارد و منابع مختلف ازجمله مارداخای وانونو یکی از متخصصان راکتور هسته ای دیمون در سرزمین های اشغالی وجود 100 تا 200 بمب اتمی را تایید می کنند.

اما ایران مبتکر طرح خاورمیانه عاری از سلاح اتمی بوده و در سال 1974 طرحی در این مورد پیشنهاد کرد که از سوی برخی کشورهای منطقه حمایت شد.

نشریه زندگی بین المللی از سال 1954 از سوی وزارت خارجه اتحاد جماهیر شوروی سابق و روسیه به صورت ماهنامه منتشر می شود.

این گفتگو در تاریخ 28 اردیبهشت 97 در وب سایت این نشریه به ادرس interaffairs.

ru منتشر گردید.


کلید واژه ها: ایران - جمهوری اسلامی - آمریکا - جمهوری - بین المللی - روسیه - اسلامی - سوریه - کشور - رییس جمهوری آمریکا - بازیگران - سفیر - درگیر - وزارت امور خارجه - اقتصاد - عربی - برنامه - مصاحبه - اقتصاد ایران - کشورهای عربی - سرمایه گذاری - فروش تسلیحات - رییس جمهوری - آزمون - بدون اجازه - خاورمیانه - صدام - دولت - داعش - تبلیغاتی

آخرین اخبار سرویس:
برجام محور گفتگوی امروز کونته و مرکل در برلین است

فراخوان دبیر کل سازمان ملل برای برخورد ریشه ای با مناقشات

تظاهرات یونانی های معترض به توافق تغییر نام مقدونیه به درگیری با پلیس کشیده شد

زیرساخت های انرژی، اولین هدف حملات سایبری در جنگ احتمالی با ایران است

گزارش نتانیاهو به کابینه اسراییل در خصوص رایزنی های ضد ایرانی

رییس حشد الشعبی به دیدار دبیرکل نُجَباء رفت

ابراز نگرانی سازمان ملل درباره احتمال تلفات بالای غیرنظامیان در حملات ائتلاف سعودی به «الحدیده»

بازگشت نواز شریف و دخترش به پاکستان به تاخیر افتاد

دشوارترین آزمون اوپک برای وزیر سعودی

روزنامه مصری از هلاکت 100 نظامی در کشتی جنگی اماراتی خبر داد

«بردی محمداف» به تاجیکستان سفر می کند

داماد خاندان سلطنتی اسپانیا به جرم فساد مالی، زندانی شد

جنگنده های اف 35 آمریکا 31 خرداد به ترکیه تحویل داده می شود

گوترش: لیبرمن درباره اوضاع غزه شایعه پراکنی می کند/ وضعیت بحرانی است

سئول برای پایان رسمی جنگ 2 کره جدول زمانی تعیین کرد

"رهبر ارشد طالبان" پاکستان دستگیر شد

اردوغان و تمایل غرب به شکست وی در انتخابات/ تحلیل

مشارکت رسمی یک هیأت صهیونیست در کنفرانسی در بحرین

پیشنهاد عربستان را وتو می کنیم

ادعای ارتش دولت مستعفی یمن علیه ایران

سفر 37 هزار پوندی پسر جوان ملکه!

طالبان حملات خود بر نیروهای دولتی را دوباره آغاز کردند

ویزای اربعین امسال حذف نخواهد شد/ مرز دریایی نیز به مرزهای دیگر برای تردد زائران اضافه خواهد شد

سعودی ها 3 بار الحدیده را بمباران کردند

تظاهرات یونانی های معترض به توافق تغییر نام مقدونیه به درگیری با پلیس کشیده شد

طالبان: عملیات هایمان علیه دولت از سرگرفته می شود

طالبان با شبه نظامیانی که با نیروهای دولتی افغان سلفی گرفتند، برخورد می کند

دادگاه ضد فساد اوکراین تا دسامبر تشکیل می شود

دشوارترین آزمون اوپک برای وزیر سعودی

طالبان: عملیات هایمان علیه دولت افغانستان از سرگرفته می شود

اعتراف پنتاگون به برتری قابلیت های "بالگردهای روسی" در افغانستان

نگرانی سازمان ملل از سرکوب اعتراضات فلسطینی ها علیه محمود عباس

دیدار نمایندگان کشورهای ضامن آتش بس سوریه در ژنو

پاسخ ایران به ترامپ: نگاه ایران به دولت آمریکا بیش از گذشته تغییر کرده است

مأموریت قایق فرانسوی در ساحل الحدیده

قانون اسراییل برای سرپوش گذاشتن بر جنایات سربازان این رژیم/ ترامپ هزینه معامله قرن را از اعراب می گیرد

دوئل شورلت ترکس و سوزوکی ویتارا

عکس / آدم کُشی در سایه جام جهانی !

تصاویر/ حمله جنگنده های اسراییل به مواضع نیروهای مقاومت

داعش شهرک «الدشیشه» در «الحسکه» سوریه را به کُردهای تحت الحمایه آمریکا تحویل داد

سئول اعلام کرد وزیر خارجه آمریکا خواهان دیدار با وزیر خارجه کره شمالی در سریعترین زمان ممکن است

همایش همکاری اقتصادی و فناوری ایران و اروپا برگزار می شود

راهپیمایی هزاران نفر در پاریس در حمایت از مهاجران

وینفرد شفر دیدار ایران و اسپانیا را برای کدام شبکه خارجی کارشناسی می کند؟

خادم: می توانیم با لابی صهیونیست ها مقابله کنیم

آمریکا و اسراییل برای دور جدید تحریم ها علیه ایران تیم مشترک تشکیل دادند

همکاری هسته ای ایران و سوییس

اعزام 2 کشتی موشک انداز روسیه به دریای مدیترانه

پول از صهیونیست ها، اجرا از آمریکایی ها!

تصویربرداری از سربازان صهیونیست ممنوع می شود

درگیری ارتش فیلیپین با بازمانده های داعش

هشدار آبی اندیشکده «شورای آتلانتیک» درباره ایران!

حمله جنگنده های اسراییلی به مواضع مقاومت

به خطر افتادن دولت جدید جمهوری چک بر سر نامزد تصدی وزارت خارجه

شناسایی 3000 تاسیسات هسته ای در کره شمالی

ساختمان های ایرانی در افغانستان

مشاهده یک هواپیمای بدون سرنشین شناسایی آمریکایی بر فراز منطقه دونباس اوکراین

زیرساخت های انرژی، اولین هدف حملات سایبری در جنگ احتمالی با ایران است

به خطر افتادن دولت جدید جمهوری چک بر سر نامزد تصدی وزارت خارجه

عکاظ: دی میستورا اذعان کرده که حل بحران سوریه دست سوری ها نیست

درگیری ارتش فیلیپین با بازمانده های داعش

حمله گسترده صهیونیست ها به کرانه باختری/ 13 فلسطینی بازداشت شدند

دفاع دستیار ترامپ از سیاست مهاجرتی کاخ سفید

جلوه های هنر ایرانی در مذاکرات ترامپ - اون

توقف سلسائو در گام نخست و رکوردی که بعد از 40 سال شکسته شد

تیم مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اجرای تحریم های ایران، تشکیل شد

تمجید روزنامه هلندی از قضاوت داور ایرانی

نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد ریاض را وتو می کنیم

آمریکا و اتحادیه اروپا به بازیکنان جوانم ویزا ندادند؛ این ورزش نیست 

یک خودرو به مردم حاضر در یک جشنواره در هلند حمله کرد

کودکان مهاجر در مرزهای آمریکا در قفس های آهنی نگهداری می شوند

رژیم صهیونیستی مدعی بازداشت تیم عملیاتی حماس در کرانه باختری شد

نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می کنیم

حمله جنگنده های صهیونیستی به مواضع مقاومت

سخنرانی انتخاباتی دمیرتاش از زندان؛ "بخش ترسناک فیلم هنوز آغاز نشده است"

الازهر حملات تروریستی نیجریه را محکوم کرد

3000 خودرو وارد ایران شد

مروری بر آغاز و پایان اعتراضات اردن

داماد پادشاه اسپانیا به جرم فساد مالی زندانی شد

درخواست مالی ترامپ از حکام عرب

تمام راه های پشتیبانی نیرو های متجاوز به ساحل غربی یمن بسته شده

معرفی سه اثر برون مرزی انجمن سپاس

فوران سنگ های قیمتی از آتشفشان هاوایی/عکس

جابجایی روزانه 20 تا 30 هزار نفر در بیجار

اعزام 2 کشتی موشک انداز روسیه به دریای مدیترانه

"چمران" همان "چه گوارا" است!؟

روزنامه صهیونیستی گزارش داد آمریکا و رژیم صهیونیستی برای اجرای تحریم های ایران، تیم مشترک تشکیل دادند

اسراییل غزه را بمباران کرد/ شلیک 3 راکت به پایگاه متعلق به حماس

کودکان پناهجو، قربانیِ چانه زنی ترامپ بر سر سیاست مهاجرتی

نشست محرمانه شورای امنیت با موضوع یمن

آمریکا ؛چالش اجتماعی بی خانمان ها

سخنرانی انتخاباتی رقیب زندانی اردوغان از تلویزیون پخش شد

آسوشیتدپرس: کاروان صلح پس از 40 روز به کابل رسید+تصاویر

ارزان ترین و گران ترین تیم جام جهانی 2018

اشرف غنی آتش بس با طالبان را تمدید کرد

خطابیه رییس جمهور سابق یمن پیش از مرگش

پایان رسمی جنگ شبه جزیره کوریا نزدیک است

بیمارستان میدانی تروریست ها در حومه حمص سوریه کشف شد

ایران پیشنهاد عربستان در اوپک را وتو خواهد کرد

10 برند برتر پمپ بنزین های آمریکا

سنایی: غرب داعش را ایجاد کرد تا ایران درگیر چالش های جدید شود

سنایی: غرب داعش را ایجاد کرد تا ایران درگیر چالش های جدید شود