مطالب مرتبط:
ایران جزو 5 کشور برتر جهان در تولید عسل
انرژی مصرفی جهان برای استخراج بیت کوین با برق مصرفی کشور ایرلند برابر است
کارگاه «مهارت های راه اندازی کسب و کار با تمرکز بر بازار جهان اسلام» برگزار می شود
واکنش روحانی به ادعاهای پمپئو/ چه کاره هستید که برای ایران و جهان تعیین تکلیف کنید؟/دنیای امروز نمی پذیرد آمریکا برای جهان تصمیم بگیرد/ دولت جدید آمریکا، این کشور را به 15 سال پیش برگرداند
مسلمان دو راه بیشتر ندارد؛ عذرخواهی یا قطر!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 خرداد 1397 ساعت 10:252018-05-22اقتصادي

بزرگترین کشور مسلمان جهان در قلب راه ابریشم جدید


ایرنا - مقام های ارشد چین بارها اعلام کرده اند که نگاه ویژه ای به اندونزی به عنوان بزرگترین کشور مسلمان جهان و عضو کلیدی اتحادیه جنوب شرق آسیا آسه آن در جغرافیای تحت بازسازی جاده ابریشم جدید با سرمایه گذاری حدود 87 میلیارد دلار دارند.

- **طرح یک جاده یک کمربندطرح بین المللی و اقتصادی راه ابریشم جدید یا یک کمربند و یک جاده،( برگرفته از نام تاریخی جاده ابریشم ) طرح سرمایه گذاری جهانی دولت چین است که در سال 2013 برای نخستین بار توسط رییس جمهور این کشور مطرح شد.

کارشناسان اقتصادی ارزش این طرح را بیش از 900 میلیارد دلار برآورد کردند که براساس آن پکن قرار است این رقم را در زیربناهای اقتصادی افزون بر60 کشور جهان و احیا و توسعهٔ دو مسیر تجاری کمربند اقتصادی راه ابریشم و راه ابریشم دریایی سرمایه گذاری کند.

کارشناسان بین المللی می گویند : چین این طرح جهانی را به پشتوانه قدرت صنعتی ، اقتصادی و نظامی خود به پیش می برد و براساس این طرح پکن نه تنها در آسیا بلکه در نهایت با تفوق بر مسیرهای تجاری خشکی و آبی اوراسیا، قدرت برتر اقتصادی جهان خواهد بود.

در واقع این طرح یکی از ابتکارات مهم سیاست خارجی چین برای گسترش حوزه نفوذ و تاثیرگذاری بر نقاط مختلف جهان بوده است.

جاده ای که قرار است در سراسر کره زمین کشیده شود و در جنوب شرق آسیا از اندونزی به عنوان بزرگترین کشور جهان اسلام عبور می کند.

طبق گفته کارشناسان ،این طرح تقریبا 4.

5 میلیارد نفر و به طور کلی 65 درصد از جمعیت جهان را در بر می گیرد و از 2 بخش کمربند اقتصادی جاده ابریشم جدید و جاده ابریشم دریایی تشکیل شده است.

بی شک تلاش چین برای پیشبرد چنین طرح های عظیمی علاوه بر تاثیر گذاری و نفوذ هرچه بیشتر در سیاست خارجی ، پیامدهای اقتصادی و سیاسی کاملا آشکاری را دنبال می کند که توانمندی پکن به عنوان قدرت برتر در جهان را کاملا عملیاتی می سازد.

**اندونزی در قلب راه ابریشم جدید دراین میان اندونزی به عنوان اصلی ترین کشور جنوب شرق آسیا در قلب این طرح قرار گرفته است و از این رو مقام های ارشد دو کشور در دو سال اخیر با سفر به پایتخت های یکدیگر در این زمینه گفت وگوهای دوجانبه را از نزدیک مورد پیگیری قرارداده اند.

جوکو ویدودو رییس جمهوری اندونزی در اجلاس یک کمربند یک جاده سال گذشته در پکن اعلام کرد، از فعالیت شرکت های چینی در اندونزی استقبال کرده و آن را فرصت خوبی برای توسعه زیرساخت ها و اقتصاد اندونزی می داند.

وی طرح های چین برای ایجاد بنادر و توسعه خطوط راه آهن در راستای سیاست های یک کمربند یک جاده در این کشور را بسیار حائز اهمیت دانست و آنها را فرصتی قابل توجه برای افزایش ثروت در منطقه جنوب شرق آسیا و کشورش دانست.

چین قرار است زیر ساخت های ارتباطی را در قالب نقشه جدید جاده ابریشم توسعه و به هم پیوند دهد و در این مسیر اندونزی را در جایگاه خاصی قرار داده است.

البته اندونزی و چین روابط تاریخی و دیرینه ای داشته اند اما براساس طرح یک کمربند یک جاده این دو کشور پیوند های بیشتر سیاسی و اقتصادی را تجربه خواهند کرد.

در این راستا ، سال گذشته جوکوی رییس جمهوری اندونزی به چین سفر نمود و امسال نیز لی که چیانگ نخست وزیر چین از این کشور دیدار کرد.

آنگونه که این سفرها نشان می دهد هر دوکشور تصمیم دارند تا از طریق همکاری دو جانبه نقشه جدید جاده ابریشم را در جنوب شرق آسیا اجرایی سازند.

برای پکن حضور در اندونزی به عنوان بزرگترین کشور جهان اسلام و چهارمین کشور پرجمعیت جهان یک مساله استراتژیک منطقه ای و جهانی محسوب می شود.

علاوه بر این اهمیت جایگاه اندونزی به عنوان حلقه رابط با اتحادیه جنوب شرق آسیا آسه آن نیز کاملا ملموس است چرا که جاکارتا میزبان دبیرخانه دائمی این اتحادیه است.

نگاهی به آمار روابط دو کشور ، نزدیکی روابط پکن – جاکارتا را بیشتر آشکار می سازد.

چین سال 2017 سومین سرمایه گذار اصلی خارجی در اندونزی بود.

پکن 10.

4 درصد از کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در اندونزی با رقم 3.

4 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.

این رقم درحالی اعلام شده که چین اعلام کرد که قرار است میزان سرمایه گذاری های خود را در قالب طرح ابتکاری یک کمربند یک جاده در اندونزی افزایش دهد.

نکته حایز اهمیت این است که هنگ کنگ نیز قرار است بخشی ازطرح های پکن در اندونزی را در چارچوب طرح یک کمربند- یک جاده مورد پیگیری قرار دهد.

ماه گذشته تعداد زیادی از مقام های عالی رتبه تجاری هنگ کنگ با حضور در اجلاسی در اندونزی اعلام کردند که قصد دارند در قالب این سیاست فعالیت های اقتصادی خود را در بزرگترین کشور جهان اسلام افزایش دهند.

موسسه تحقیقاتی لووی اعلام کرد چین قرار است از طریق این جاده مناطق کم توسعه مرکزی خود را به آسیای مرکز و از آن طریق به اروپا متصل کند و برای این اقدام نیاز است تا کشورهایی مانند اندونزی در جنوب شرق آسیا به استان های جنوبی چین از طریق خطوط راه آهن در خشکی و بنادر دریایی متصل شوند.

طبق گزارش وزارت تجارت چین، میزان سرمایه گذاری پکن در مسیر این جاده جدید ابریشم به 14 میلیارد دلاردر سال 2017 رسیده است.

شی جین پینگ رییس جمهوری چین اندونزی را شریکی مهم برای این کشور درمسیر احیای این جاده قدیمی و اجرایی کردن نقشه جغرافیایی آن دانسته و گفت که اندونزی از ابتدای طرح اعلام شده در بخش مهم این طرح جای داشته است.

اندونزی درعین حال یک کمربند یک جاده را فرصتی نوین برای توسعه زیرساخت های این کشور پرجمعیت با چالش های اقتصادی بسیار می داند.

جوکوی پیشتر دراین زمینه گفته بود که اندونزی می تواند با استفاده از این ابتکار چین و تقویت زیرساخت های ملی ابتکار عمل اقتصادی بهتری را با بهره گیری از بازارهای سنتی و نوین و پیوستن به بازارهای دریایی بیشتر در منطقه و جهان به دست آورد.

علاوه براین گسترش زیرساخت ها سبب گسترش ارتباطات میان کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا آسه آن می شود که هدف اصلی آن توسعه اقتصادی است.

چین طرح یک کمربند یک جاده را شامل پنج اصل مرتبط به هم دانسته که عبارتند از : توسعه زیر ساخت های ارتباطی، تقویت سیاست های هماهنگ، ادغام مالی، گسترش تجارت و سرمایه گذاری، و همچنین افزایش مبادلات فرهنگی.

از این رو بانک توسعه زیرساخت های آسیا که دفتر مرکزی آن در پکن است در سال 2016 با 86 عضوبه عنوان بازوی اقتصادی طرح یک کمربند یک جاده فعالیت خود را آغاز کرد.

فعالیت اصلی این بانک سرمایه گذاری در بخش های زیرساختی و اقتصادی کشورهای تحت پوشش طرح مذکور به ویژه درآسیاست.

آنگونه که مسئولان چینی اعلام کردند بانک آسیایی و سرمایه گذاران این کشور در اندونزی بر روی توسعه استان های سوماترای شمالی ، کالیمانتان شمالی ، جزیره بالی و سولاوسی شمالی تمرکز دارند.

این پروژه ها عمدتا از طریق ایجاد نیروگاههای برقی در استان کالیمانتان و دیگر استان های این کشور ، ایجاد خطوط راه آهن ، توسعه بنادر و تقویت خطوط زمینی و توسعه بازارهای مالی مورد پیگیری قرارمی گیرد.

اجرای طرح های اقتصادی مرتبط با این طرح توسط شرکت های چینی و هنگ کنگی مورد پیگیری قرار گرفته است.

روابط تجاری اندونزی و هنگ کنگ در سال گذشته میلادی بالغ بر 4.

2 میلیارد دلار بوده است که این رقم نسبت به سال ماقبل 7.

5 درصد رشد نشان می دهد.

توسعه بخش های گردشگری میان دو کشور نیز از دیگر اهداف طرح نوین جاده ابریشم است .

در مجموع می توان گفت بر اساس گزارش مرکز تحقیقات اقتصادی مکنزی ،پکن از ابتدای شروع برنامه یک کمربند یک جاده در سال 2013 میلادی ، سرمایه گذاری های خارجی خود در منطقه جنوب شرق آسیا را با تمرکز بر اندونزی به طور قابل ملاحظه ای در بخش های ساخت و ساز و راهسازی افزایش داده و قرار است ، این میزان تا حدود 87 میلیارد دلار در بزرگترین کشور جهان اسلام گسترش یابد.

از این رو حجم قراردادهای تجاری دو کشور در یکسال گذشته بسیار افزایش یافته است.

طبق گزارش های رسانه ای مسئولان اندونزیایی ماه گذشته پنج قرارداد همکاری های مشترک به ارزش 23.

3 میلیارد دلار را در چندین پروژه زیربنایی مانند یک نیروگاه برق آبی و تاسیسات تبدیل ذغال به دیمتیل اتر با شرکت های چینی ها امضا کردند تا طرح یک کمربند یک جاده پکن در قلب جنوب شرق آسیا به موازات سایر بخش های دیگر این طرح در جهان پیش رود.


کلید واژه ها: اقتصادی - اقتصاد - اندونزی - جاده ابریشم - جهان - جاده - جنوب شرق آسیا - سرمایه گذاری - کشور - بزرگترین - میلیارد - سیاست خارجی - جدید - رییس جمهور - بین المللی - سرمایه - کارشناسان اقتصادی - آسیا - توسعه - دریایی - جنوب - مسلمان - رییس جمهوری - جهانی - تاثیرگذاری - جمعیت جهان - دلار - زمین - ارشد - بازسازی

آخرین اخبار سرویس:
افزایش 9 درصدی صادرات بهاره گاز ایران

توضیح واعظی درمورد عکس روحانی در توچال

اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب

احتمال برق در استان قم همزمان با افزایش کم سابقه مصرف

تامین کالاهای اساسی با ارز دولتی

نوبخت: منابع ارزی کشور بیش از مصارف است/ پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا انتهای شهریور پرداخت می شود

استاندار فارس: ایجاد اشتغال در سایه سرمایه گذاری محقق می شود

استخدام کارشناس بازاریابی در شرکت آتی تراز گستر آسیا

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

چند درصد کاربران، همچنان در تلگرام هستند؟

واکنش رییس اتاق اصناف به اعتراض در بازارهای علاء الدین و چهارسو

واکنش نوید محمدزاده به برد آلمان+عکس

واکنش وزیر ارتباطات به گرانی شدید موبایل

روحانی نامه محرمانه برجامی برای اتحادیه اروپا فرستاده است/ ان شاء الله وضع ارز درست شود!

جایگزین توتال تعیین شد/واکنش زنگنه به ادعای افزایش تولید اوپک

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه

وزیر ارتباطات: لیست شرکت های دریافت کننده ارز 4200 تومانی را اعلام می کنیم

آبرسانی به 163 روستا به اتمام رسید 1400 انشعاب غیرمجاز به دادگستری معرفی شد

در صورت تامین اعتبار طرح بزرگ آبرسانی کهمان امسال به بهره برداری می رسد

واکنش واعظی به گرانی دلار: درست می شود

معدن در سایه صنعت و تجارت - حسین عضدی فسا*

وزارت صنعت و اتاق بازرگانی درباره نظام پیمانکاری تفاهم کردند

رییس پلیس راهور: برخورد جدی پلیس با رانندگانی که سگ گردانی می کنند

مصرف سوخت در بهار امسال،10درصد بیش از پارسال/ جمع مصرف به 2.5میلیارد لیتر رسید

خرید جوجه های رنگی ممنوع

ادامه رکوردشکنی بورس تهران/ بورس بر فراز قله 112هزار واحدی ایستاد

پاداش بازنشستگی فرهنگیان تا انتهای شهریور پرداخت می شود

نوبخت: منابع ارزی کشور بیش از مصارف است

بررسی دیجیاتو؛ چری آریزو 5 توربو، تلاش چینی ها برای ساخت یک سدان جذاب [به همراه بررسی ویدیویی]

9 هزار میلیارد اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور اختصاص یافت

9هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب درمناطق بحرانی اختصاص یافت

پرونده های قضایی در استان بوشهر 9 درصد افزایش یافت

دامداری های بخش جعفریه نیازمند رسیدگی مسئولین

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

وزارت صنعت و اتاق بازرگانی درباره نظام پیمانکاری تفاهم کردند

معدن در سایه صنعت و تجارت - حسین عضدی فسا*

اطمینان می دهیم محدودیت منابع ارزی نداریم

دلیل موضع گیری روسیه در اجلاس اوپک چه بود؟

444 پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان دماوند ارجاع شد

هر تجمع صنفی صرفا، بیانگر مشکلات صنفی است

اقدام بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال رصد می شود

تسویه حساب مؤسسات غیرمجاز از ناکجاآباد!

خانوارها درمصرف آب بسیارموثرند

اقدام بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال رصد می شود

بستر تبادل الکترونیک اطلاعات اقتصادی تهران- تفلیس مهیاست

نشست ویژه بررسی گرانی خودرو، ارز و دلار در مجلس برگزار می شود

تاسیسات خورشیدی تسلا سولارسیتی، به شکست تجاری نزدیک می شود

پاساژ علاءالدین نیمه تعطیل شد

زنگنه: بیانیه اوپک همان مصوبه اکتبر سال 2016 است

سامانه ورود و خروج شناورها راه اندازی شد

قیمت جدید محصولات سایپا در بازار +جدول

طعنه سنگین زنگنه به پوتین

بازی جدید ایران خودرو در طرح پیش فروش +جدول

واکنش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به گرانی شدید موبایل فروش ارز 4200 تومانی واردات گوشی در بازار آزاد/ 40 شرکت دریافت کننده ارز دولتی به مردم معرفی می شوند

بومی سازی فن آوری نوین صنعتی

حدود 9 هزار میلیارد ریال اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب

وضعیت اقتصاد و مالیه شهری به شدت آسیب پذیر است/شهرداری کماکان با فروش دارایی و استقراض به اداره امور شهر می پردازد

سکه سد 3 میلیون را شکست

شرکت‎ها فروش لوزام خانگی را متوقف کردند

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی 74 درصد پیشرفت دارد

اختصاص9000 میلیاردریال اعتبار برای رفع تنش آب شرب

112 هزار هکتار زمین حاشیه رودخانه های مرزی کشور ساماندهی شد

بستر تبادل الکترونیک اطلاعات اقتصادی تهران- تفلیس مهیاست

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی 74 درصد پیشرفت دارد

شهرها و روستاهای جهانی ایران به 9 مورد می رسد

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

حرفهای مهم ظریف در اتاق بازرگانی/ اگر پیش بینی کنیم که برجام شکست می خورد این اتفاق می افتد

اقدام بانک ها در پرداخت تسهیلات اشتغال رصد می شود

دولت 9 هزار میلیارد ریال برای رفع تنش آب شرب اختصاص داد

مردم هول نزنند؛ دلار گران نمی شود

مخالفت پلیس باکاهش سرعت دربزرگراه ها

میزان مصرف بنزین و گازوییل خرداد ماه

چالش مالی شهرداری در سال 97

شفاف سازی تنهاراه جلوگیری از فرارمالیاتی

بررسی مالیات ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس

کسبه پاساژ علاء الدین فعالیت روزانه خود را از سرگرفتند

واکنش رضا رشیدپور به دلار 8 هزار تومانی +عکس

چگونه گران ترین ادویه جهان «تقلبی» می شود؟

خودرویی با 250 میلیون تومان اختلاف قیمت در ایران+عکس

پخش برنامه لیموترش موضوع قرارداد ما با سازمان صدا و سیما نیست

آغاز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه

وزیر ارتباطات: لیست شرکت های دریافت کننده ارز 4200 تومانی را اعلام می کنیم

بازگشت فعالیت کسبه بازار چارسو به حالت عادی / برخورد جدی با سودجویی ها

اعلام لیست شرکت هایی که برای واردات گوشی ارز 4200 تومانی دریافت می کنند

444 پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان دماوند ارجاع شد

ساماندهی اراضی حاشیه رودخانه های مرزی 74 درصد پیشرفت دارد

آخرین وضعیت پرونده گلیم و گبه کرمانشاهیان

میزان ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی 4 درصد کاهش یافت

افزایش قیمت بطری چالش واحد های تولیدی/ عرضه ناکافی عامل گرانی

اعتماد مردم به بانک مرکزی به اندازه اعتمادشان به بقال سر کوچه هم نیست؛ تغییر سیف امید مثبتی در مردم ایجاد می کند / بانک مرکزی در ماجرای سکه، دولت را هم گول زد / دولت خوش خیال است که فکر می کند تصمیمات بانک مرکزی جواب می دهد / پتروشیمی ها راهش را پیدا کرده اند که چطور مابه التفاوت دلار 420

مظنه انواع لامپ های کم مصرف در بازار؟ +جدول

صادرات نفت ایران پس از تحریم ثابت می ماند

نشست ویژه بررسی گرانی خودرو، ارز و دلار در مجلس برگزار می شود

نشست ویژه بررسی گرانی خودرو، ارز و دلار در مجلس برگزار می شود

برای تامین ارز تلفن همراه و تجهیزات رایانه تلاش خواهم کرد/ لیست واردکنندگان گوشی تلفن همراه با ارز 4200 تومانی اعلام می شود/ با سودجویی ها برخورد جدی شود

زمان پاداش بازنشستگی فرهنگیان در سال 97 اعلام شد

طرز تهیه ی میلک شیک هندوانه

کم شدن اثر تحریم بر صنعت فولاد با همکاری دولت و بخش خصوصی

استخدام کارمند اداری (رشته عمران) در موسسه همیاری نور آفرینش

اختصاص 9000 میلیارد ریال اعتبار به منظور رفع تنش آب شرب در مناطق بحرانی کشور

بزرگترین کشور مسلمان جهان در قلب راه ابریشم جدید

بزرگترین کشور مسلمان جهان در قلب راه ابریشم جدید