مطالب مرتبط:
لیست نهایی تیم ملی اسپانیا اعلام شد ؛ رقیب اصلی ایران در جام جهانی پر ستاره تر از همیشه
نشست ویژه برای عبور اقتصاد ایران از دوران تحریم
فرار سرمایه فاجعه ای بزرگ برای اقتصاد ایران است
اجرای قانون انسداد، آغازی خوب برای اقتصاد ایران
رویترز: تحریم های آمریکا علیه ایران تهدیدی برای اقتصاد افغانستان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 خرداد 1397 ساعت 08:402018-05-22سياسي

معدن و نقش اصلی آن در اقتصاد ایران


امروز سالگرد محاصره اقتصادی ایران بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی و همزمان آغاز هفته معادن است.

به فال نیک میگیریم و به یاد می آوریم که منابع سرشاری که در کشورمان وجود دارند هر محاصره ی اقتصادی را بی اثر خواهند کرد.

- ": اگر اهل تقویم و تورق مناسبت های آن باشید حتما امروز دو مناسبت مهم را در رویداد های سال های گذشته و تقویمی مشاهده کرده اید.

آغاز هفته ی معادن و سالروز آغاز محاصره اقتصادی ایران توسط غرب.

همزمانی معنا دار این دو مناسبت برای ما حاوی پیام هایی است.

مواد معدنی سرشار این خاک و دیار آنقدر غنی است که به وسیله ی آن ها هر محاصره ی اقتصادی قابل تحمل است.

    آغاز محاصره اقتصادی ایران بعد از انقلاب باشکوه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت آمریکا به دخالت‏های خود در امور داخلی ایران ادامه داد.

در آبان 1358 که شاه ظاهراً برای درمان به آمریکا رفت، روابط جمهوری اسلامی با آمریکا بسیار بحرانی شد.

ملت ایران ضمن محکوم کردن اقدامات آمریکا به دلیل حمایت از رژیم محمد رضا پهلوی، خواستار استرداد وی جهت محاکمه شدند، اما آمریکا این درخواست را رد کرد.

به دنبال رد این خواسته و نیز در پی افزایش مداخلات آمریکا در امور داخلی ایران، سفارت آمریکا در 13 آبان 1358 به تصرف دانشجویان پیرو خط امام درآمد و کلیه کارکنان آن به گروگان گرفته شدند.

در پی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران، شیطان بزرگ که به ایران پس از انقلاب اسلامی، به چشم همان ایرانِ زمان رژیم ستم‏شاهی می‏نگریست، و به دنبال شکست‏های سیاسی، تبلیغاتی و نظامی خویش برای رهایی گروگان‏ها، در اول خرداد 1359، به حربه تحریم اقتصادی توسل جست؛ اما از همان آغاز، شکست چنین توطئه‏ای روشن بود.

از اینرو آمریکا به کمک بازار مشترک اروپا، داد و ستدهای اقتصادی ایران را تحریم کرده تا ایران را منزوی سازند.

ولی گذشت زمان نه تنها ایران را گوشه‏گیر نساخت، بلکه باعث شد تا ایران بیشتر از قبل روی پای خود بایستد.

همچنین شرکت‏های متعدد اروپایی و حتی آمریکایی که از تحریم ایران متضرّر شده بودند، خواهان ارتباط اقتصادی و همکاری‏های دوجانبه بوده‏اند.

استقبال شرکت‏های خارجی برای همکاری با ایران به اندازه‏ای بودکه آنان به تحریم ایران توجهی نکردند و در نتیجه بُعد منفی این تحریم گریبان غرب را گرفت.

    هفته معادن منابع طبیعی باارزشی در کشور ما وجود دارد که امروز بدون اینکه ارزش افزوده ای داشته باشد، به خارج فروخته می شود؛ یکی از آن ها نفت و گاز است.

اینکه دشمن میخواهد به هر قیمتی تسلّط خود را و قیمومیّت خود را بر این کشور اعمال کند، به خاطر همین ثروت ها است.

این نفت و گاز یکی از منابع باارزش کشور است، به علاوه ی فلزّات فراوان و باارزش، مراتع، جنگل ها و امکانات فراوان دیگر.

اگر از این ظرفیّتها استفاده بشود، اقتصاد ایران در میان بیش از دویست کشور جهان، بین دوازده کشور اوّل قرار خواهد گرفت؛ اگر با ابتکار جوانها، با حضور جوانها، با حضور مدیران فعّال و پُرکوشش ان شاءاللّه بشود از این امکانات استفاده کرد، اقتصاد کشور در میان دوازده اقتصاد اوّل همه ی دنیا قرار خواهد گرفت و از همه جهت پیشرفته خواهد شد که امروز البتّه این جور نیست.

به دلیل اهمیت این ذخایر معدنی و زیر زمینی است که هفته ی اول خرداد ماه به عنوان هفته معادن نام گذاری شده است که فراموش نکنیم این خاک پرگهر قادر است ایران را به بالاترین شرایط اقتصادی برساند.

از سال 89 کمیته دایمی گرامیداشت هفته معدن با حضور تعدادی از تشکل ها و سازمان ها از قبیل انجمن مهندسی معدن ایران، انجمن علمی زمین شناسی، نظام مهندسی معدن ایران، نماینده سازمان ایمیدرو، نماینده سازمان زمین شناسی، خانه معدن ایران، جامعه مهندسان مشاور و جهاد دانشگاهی تشکیل شد.

    معدن، ظرفیت بی بدیل اقتصادی با وجودی که کشور ایران از لحاظ ذخایر معدنی یکی از غنی ترین کشورهای دنیا است و به نسبت جمعیت دارای سهم افزون تری از منابع خدادادی است، اما عدم وجود چشم انداز و برنامه ریزی مدون در امر اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن باعث شده است تا آنگونه که باید از منابع طبیعی خدادادی به خوبی بهره نگیریم.

ایران از لحاظ ذخایر معدنی از کشورهای برتر است، از یک سو ذخایر معدنی ما بالغ بر 57 میلیارد تن است و از سوی دیگر 64 نوع ماده معدنی در کشور یافت می شود؛ بنابراین ایران هم از نظر میزان و هم از نظر تنوع معدنی جزو کشورهای سرآمد در منطقه و دنیا است.

بر اساس استاندارد جهانی سالانه باید یک درصد از ذخایر معدنی استخراج شود و بر اساس استاندارد و با توجه به میزان ذخایر کشور باید سالانه 570 میلیون تن استخراج داشته باشد.

بخش معدن و به خصوص بخش اکتشاف آن از بخش های ریسک پذیر است و در برنامه پنجم دولت مکلف شده است اکتشاف معادن را به عنوان وظیفه ای حاکمیتی انجام دهد، چون بخش خصوصی بیشتر تمایل دارد در بخش بهره برداری و فرآوری معادن فعالیت کند تا در بخش اکتشاف و مطالعاتی.

کاهش خام فروشی و افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده در بخش معدن و صنایع معدنی یکی از اهداف اصلی دولت و سازمان توسعه تجارت ایران است.

رسیدن به هدف مذکور دارای الزاماتی است که با توجه به گستره این حوزه نیازمند تامین منابع مالی و سرمایه هنگفت است.

تامین این منابع از محل وجوه دولتی یا فروش مازاد مواد خام نظیر سنگ آهن و یا جذب سرمایه های خارجی امکان پذیر خواهد بود.

به نظر می رسد جذب سرمایه گذار خارجی در صنایع معدنی راهکار مناسبی برای کاهش خام فروشی باشد که خود نیازمند تسهیل این فرآیند در بخش های مختلف اجرایی است.

البته در خصوص سنگ آهن تا زمانی که شرایط برای جذب این منابع خام در صنایع پایین دست کشور فراهم نشده است محروم ساختن صنعت از عایدات ارزی فروش سنگ آهن با نرخ های فعلی جهانی نکته ای قابل تامل است که دقت نظر کارشناسانه و عمیق مسوولین تصمیم گیرنده را می طلبد.

در ارتباط با محصولات معدنی بالاخص مصالح ساختمانی نکته حائز اهمیت تمرکز و اتکا به بازارهای محدود است که این امر تاثیر پذیری صادر کنندگان را از بروز هرگونه چالش در تداوم صادرات بالا خواهد برد.

همان گونه که طی سال جاری در خصوص صادرات مصالح ساختمانی به کشور عراق شاهد کاهش صادرات بوده ایم.

لذا با عنایت هرچه بیشتر به نفوذ به بازارهای جدید و گسترش بازارهای هدف امری اجتناب ناپذیر است.

با توجه به موقعیت خوب ما در منطقه منا و دستیابی به بازار 450میلیون نفری و دسترسی به آب های آزاد، فرصت مناسبی برای صادرات محصولات معدنی و پوشش نیاز منطقه داریم.

در سنگان 3 کارخانه گندله و کنسانتره در حالی به مرحله بهره برداری رسیده اند که پیش از اجرای این طرح ها، به معنای واقعی متروک بودند و اکنون این توسعه، لذت بخش است.

اگر به معدن سنگان بروید عظمت ذخایر سنگ آهن کشورمان را می بینید، درحال حاضر بالای یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره معدنی دارد و با اکتشافات بیشتر، ذخایر آن افزایش پیدا می کند.

این در حالی است که در ابتدای دولت یازدهم حجم ذخایر حدود 900 میلیون تن بود.

معدن این امکان را فراهم می کند که سهم 16 درصدی در GDP پیدا کند.

ما برای تحقق آن باید به اکتشاف و بهره برداری با حفظ محیط زیست، بیشتر توجه کنیم.

همچنین باید تلاش کنیم در دولت خام فروشی نداشته باشیم.

به غیر از چند معدن بزرگ، سایر معادن در اختیار بخش خصوصی است، آن بخش غیر دولتی بزرگ نیز سهامی عام است اما در حوزه اکتشاف که حوزه پرریسکی است دولت به طور جدی ورود کرده و نگاه ویژه ای دارد و در این زمینه، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی حسب دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، کارگروه مشترکی را تشکیل داده و در تعامل هستند تا کار اکتشافی را وسعت دهیم.

    چرا اقتصاد ما مبتنی بر معدن نیست ؟ دولت دوازدهم و وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از اولویت های اصلی خود را حوزه معدن و صنایع معدنی می دانند که باید این موضوع را به فال نیک گرفت.

نکته مهم آن که همت و تلاش فعالان معدنی باعث شده تا معدن به جایگاه واقعی خود نزدیکتر شود.

ایران کشوری معدنی است در حالی که اقدامات اکتشافی به طور کامل انجام نشده است.

درحال حاضر با اجرای طرح اکتشاف 250هزار کیلومتر مربع که ایمیدرو آن را در سال 93 شروع کرد، بیش از 400 محدوده امیدبخش به دست آمده که پیش بینی می شود تعدادی معادن مناسب از آن به دست آید.

این در حالی است که مقداری در فناوری از دنیا عقب مانده ایم.

سیاست اصلی از طرف دولت توجه به بخش خصوصی است و دولت به عنوان حامی و تاکید بر فعال تر شدن بخش خصوصی و ارائه راهکارهای لازم از سوی این بخش است.

با توجه به دغدغه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، از طریق ظرفیت های بخش معدن می توانیم در تحقق این سیاست ها عمل کنیم.

اما از آنجا که  سال هاست سایه نفت بر اقتصاد کشور افتاده و سایر حوزه ها را زیر پوشش قرار داده است و با عنایت به این موضوع که با حمایت و توجه جهانی، برجام نهایی شد و مقداری از مسائل بین المللی اصلاح شد می توان مشاهده کرد که صادرات مواد معدنی و محصولات معدنی چند برابر شده است.

خوشبختانه با به سرانجام رسیدن برجام، به اروپا، آسیا و کانادا صادرات داشتیم در حالی که بخش مسکن ما در چند سال گذشته رونقی نداشت.

نظام سیاستگذاری اقتصادی هر کشور براساس ظرفیت ها و مزیت های بالفعل و بالقوه همان کشور تدوین می شود.

به عنوان مثال کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی که فاقد منابع زیرزمینی نفت، گاز و سایر مواد معدنی هستند، به خلق مزیت های رقابتی روی می آورند، اما در ایران وضع به کلی فرق می کند.

ایران کشوری غنی از نفت و گاز و ذخایر معدنی است، از این رو تحول ساختاری صنعت در کشور ما، با سرمایه گذاری صنعتی و صنعت گستری بر مبنای صنایع معدنی آغاز می شود و به نتیجه می رسد؛ اما اشکال اصلی این است که متأسفانه معدن در کشور ما به عنوان یک صنعت نهادینه نشده است.

سرمایه گذاران خصوصی فعال در بخش معدن صرف نظر از یک گروه اندک، از دهه 60 تا اواسط دهه 80 به دلیل عدم شفافیت کامل در قوانین جاری در بخش معدن و صنایع معدنی، غیرتولیدی، غیرصنعتی و غیرعلمی اند و تمایلی به سرمایه گذاری درازمدت نشان نمی دهند.

امروز مهم ترین سیاست دولت پس از استقرار بر پایه سرمایه گذاری و توسعه صنعتی کشور در حوزه مشتقات نفتی و معدن و صنایع معدنی نهاده شده و یکی از اهداف اصلی افزایش سهم بخش خصوصی در بخش صنعت و معدن است.

به طوری که دسترسی به حداقل سه میلیارد دلار از هشت میلیارد دلار (سالانه) سهم بخش معدن و صنایع معدنی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در سال 95 در اولویت قرار گرفته بود.

    حواسمان به معادن کوچک باشد قدیر قیافه عضو انجمن سنگ آهن ایران درباره تعطیلی معادن کوچک اظهار کرد: متأسفانه اخبار ضد و نقیضی در رابطه با آمار تعطیلی معادن در کشور پخش می شود و این وظیفه مرکز آمار است که سرشماری درستی از این موضوع ارائه دهد.

وی با بیان اینکه برخی از مسئولان قسمت های خوب کارنامه کاریشان را پررنگ کرده و ناکارآمدی ها را کمرنگ می کنند، گفت: با توجه به شرایط کنونی ،وضعیت معادن کوچک و متوسط کشور خوب نیست و برخی از این معادن به تعطیلی کشیده شده و بعضی دیگر به سختی ادامه حیات می دهند.

قیافه تصریح کرد: تا جایی که می دانم صندوق بیمه فعالیت های معدنی پول هایی که در اختیار داشته برای پشتیبانی و بیمه معادن کوچک و متوسط در بانک ها سپرده گذاری کرده  و به برخی از این معادن وام های کم بهره داده است.

عضو انجمن سنگ آهن ایران درباره راهکار نجات معادن کوچک کشور بیان کرد: اولین گام باید در حوزه معادن و صنایع معدنی، تعیین استراتژی و نقشه راه باشد زیرا بدون داشتن برنامه ریزی و نقشه راه صحیح نمی توانیم به رونق معادن در بلند مدت امیدوار باشیم.

وی اضافه کرد: باید مشخص شود که در کجای مسیر قرار داریم و می خواهیم در آینده به کجا برسیم.

قیافه در پایان گفت: یکی از مهمترین اصولی که موجب نجات معادن کوچک کشور می شود تأمین مالی بودجه های این معادن است.


کلید واژه ها: ایران - آمریکا - اقتصادی - اقتصاد - محاصره - تحریم - اسلامی - بعد از انقلاب - تحریم ایران - تسخیر لانه جاسوسی - معادن - امروز - جمهوری اسلامی - گروگان - کشور - سفارت آمریکا - اقتصاد ایران - دولت آمریکا - منابع طبیعی - لانه جاسوسی - ارزش افزوده - تقویم - مواد معدنی - دانشجویان - رژیم - تبلیغاتی - هایی - شکست - آمریکایی - اروپایی

آخرین اخبار سرویس:
دادگستری خوزستان با کمبود قاضی و کارمند مواجه است

وصیت مهندس سلیمانی چه بود؟

دانلود آهنگ جدید محمد عیدی بنام چشمان تو

دانلود آهنگ جدید ابوالفضل پیرهادی بنام وقتشه بگی

وزیر اطلاعات: دستیابی به ظرفیت 190 هزار سو غنی سازی مورد نظر رهبر انقلاب قابل تحقق است

قدمت رقص کردی یا یا تاکتیک نظامی چند سال است؟

آغاز عملیات اجرایی منطقه 3 آزادراه تهران ـ شمال از سال 98

برگزاری انتخابات باشکوه و همراه با آرامش و امنیت کامل در ترکیه موجب خوشحالی دولت و ملت ایران است

حضور رسایی در دادسرا به علت شکایت فریدون، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و ستاد انتخاباتی روحانی

ایران و یونان در مسیر احیای تعاملات فرهنگی

سالی پربار در انتظار عشایر استان اردبیل است

تهرانی ها نگران حضور در استادیوم آزادی نباشند

هیچ فردی در تجمع کسبه مقابل مجلس دستگیر نشده

موسسه مالی افضل توس رفسنجان 13شاکی دارد

سالی پربار در انتظار عشایر استان اردبیل است

جلسه مشترک شورای انجمن های علمی با کمیسیون انجمن ها برگزار شد

تداوم دوستی با گام های بلند

تسریع درتامین زیرساختهای مرز ریمدان چابهار موجب توسعه می شود

دیدار خداحافظی رییس دفتر منطقه ای یونسکو با ظریف

افرادی که برای ناامیدی مردم قدم برمی دارند خائن هستند/ درنگی در برخورد با مدیران متخلف ندارم

آرای حزب دموکراتیک خلق ها در کردنشین ترکیه کاهش یافت

دادگستری خوزستان با کمبود قاضی و کارمند مواجه است

دیدار خداحافظی رییس دفتر منطقه ای یونسکو با ظریف

سالی پربار در انتظار عشایر استان اردبیل است

تاکید بر اهتمام و جدیت بیشتر در مسیر گسترش روابط و تسریع در اجرای توافقات تهران - آنکارا

توییت رییس جمهور درباره بازی امشب ایران و پرتغال + تصویر

معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه+ تصاویر

ابتکار: مردم دولت را همراهی کنند

رونمایی از ناوشکن دنا در آینده ای نزدیک

دشمن آرزوی به زانودرآوردن ملت ایران را به گور خواهد برد/ دستیابی به ظرفیت190هزار سو قابل تحقق است

پنج سایتی که می شود با آن ها از امنیت لینک ها اطمینان حاصل کرد

تصاویر/ کنفرانس «حسین برای همه» در سکردو بلتستان پاکستان

 روحانی: برگزاری انتخابات باشکوه و همراه با آرامش و امنیت کامل در ترکیه موجب خوشحالی دولت و ملت ایران است

جلسات قوای سه گانه برای حل مشکلات مردم برگزار شود

ماجرای سعدآباد تبریزی چه شد!

مرگ دختر 12 ساله در خودروی واژگون

یک مظنون به زنده زنده سوزاندن 57 مسلمان، تحویل بوسنی شد

تفاهم نامه تشدید مقابله با قاچاق کالا در سطح عرضه امضا شد

معاون رییس جمهور: کشور دقیقا در نقطه اوج پیشرفت قرار دارد/دولت از تحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ مردم دولت را همراهی کنند

4 تیرماه سالروز حماسه پد خندق

صوت / بسته خبری 4 تیر 97

علاالدین بروجردی: جایگاه امریکا ضد حقوق بشری است

مدیریت شهری به هیچ وجه وابسته به تحریم های خارجی نیست

مجلس جدید ترکیه دو هفته دیگر شروع به کار می کند

جلسه مشترک شورای انجمن های علمی با کمیسیون انجمن ها برگذار شد

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

محکومیت قضایی شهروند کرمانی به فعالیت در پیام رسان سروش و ایتا

ابتکار: دولت از تحقق مطالبات عقب نشینی نکرده /دشمنان برای ایران، یک جنگ اقتصادی تدارک دیده اند /مردم دولت را همراهی کنند

ایرانیان و ایران دوستان مقیم انگلیس

رونمایی از «اسماعیل ترک»

موسسه مالی افضل توس رفسنجان 13شاکی دارد

آغاز فرآیند پاکسازی زباله های فضایی

کفش های ساده فرزند رهبر معظم انقلاب + عکس

رونمایی از ناوشکن دنا در آینده ای نزدیک

تصاویر/ نشست خبری سازمان قضایی نیروهای مسلح

قدیمی ترین فرهنگ روستانشینی ایران کجاست؟+عکس

سفر صالحی به روابط ایران و جمهوری آذربایجان تحرک می بخشد

امروز بازار تهران چه خبر بود

دومین جلسه هم اندیشی دانشجویان دافوس ارتش برگزار شد

حضور رسایی در دادسرا به علت شکایت فریدون، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و ستاد انتخاباتی روحانی

نقش ایران در حمایت از عراق و مبارزه با تروریسم قابل تقدیر است

کارنامه آمریکا از ترامپ شخصیتی ساخته که در دادگاه های بین المللی قابل محاکمه است

افتتاح مرکز فرهنگی، گردشگری دفاع مقدس تا پایان امسال

جزو کدام طبقه جامعه هستید؟

غیبت وزیر خارجه انگلیس در رأی گیری پارلمان خبرساز شد

شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی رتبه پنجم کشوری را داراست

مجلس جدید ترکیه دو هفته دیگر شروع به کار می کند

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پی درگذشت "پدر شهید عدالت اکبری"

ولایتی: آمریکا و حامیانش نقشی در آینده منطقه ندارند

شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی رتبه پنجم کشوری را داراست

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 4 شهرداری کرج

اختصاص 300 تابلوی تبلیغات شهر اصفهان به موضوع اعتیاد

روحانی:پیروزی شما تحقق رویای یک ملت است

دانلود آهنگ جدید علی حداد بنام بده دستاتو

شهید «دایی پور» الگوی دانشگاه و جهاد است

دانلود آهنگ جدید حمید حدادی بنام آوران

سرنوشت تألیف مشترک آیت الله خامنه ای و شهید مطهری چه شد؟

لبخند رضایت از تغییر بعد از 14 سال

بخش کالپوش میامی دادگاه عمومی ندارد

اساتید و رؤسای دانشگاه های سوریه از دانشگاه مذاهب بازدید کردند+ عکس

تعدادی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان به کشور منتقل شدند

شهرداری با فروش زمین و تراکم فروشی درآمد کسب می کند/ افزایش چک های برگشتی شهرداری

کنسرت خواننده سرشناس پاپ پس از دو سال

رشد 9 درصدی صادرات گاز در بهار امسال

عزیزی در گفت وگو با فارس خبر داد افزایش میزان حداقل حقوق رانندگان درون شهری و برون شهری در کمیته رسیدگی به مطالبات رانندگان

روحانی در تماس تلفنی با رییس جمهور ترکیه: برگزاری انتخابات باشکوه و همراه با آرامش و امنیت کامل در ترکیه موجب خوشحالی دولت و ملت ایران است

دیدار کارکنان قضایی و اداری دادگستری شهرستان مهریز با امام جمعه به مناسبت هفته قوه قضاییه

ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ مردم دولت را همراهی کنند

کدام محبت؟!+ فیلم

حمایت فعال اپوزیسیون از مدافعان حرم/ سلفی عزت+ عکس

سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان مجموعه تخصصی ، فرصت بی نظیر در بخش غیردولتی است

ابتکار: دولت ازتحقق مطالبات عقب نشینی نکرده/ بهترین راه شفافیت است

عضو دفتر سیاسی حماس: با همکاری روسیه اجازه نمی دهیم جبهه ضد ایران تشکیل شود

ثبت نام 110دانش آموز بوشهری در جشنواره مشاعره رضوی

تشکیل کمیته درآمدی در منطقه 4 شهرداری کرج

رد یا تایید شهردار کرج درهاله ای از ابهام

تخلف مالی3هزارمیلیاردریالی شهرداری ساری

معصومه ابتکار: از ممنوعیت واردات کیف و کفش چرم خوشحال شدم /عکس

تکذیب انتصاب جدیددرشهرداری تهران

معدن و نقش اصلی آن در اقتصاد ایران

معدن و نقش اصلی آن در اقتصاد ایران