مطالب مرتبط:
بابک حمیدیان به جمع راویان فیلم آبی به رنگ آسمان پیوست
جدیدترین فیلم واضح از محل برخورد پرواز آسمان به قله دنا
آسمان ایلام بارانی می شود
لیست تیم ملی اسپانیا برای جام جهانی را ببینید/آسمان پر ستاره!
استخدام پروموتر در شرکت معتبر در استانهای تهران، البرز، اصفهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 خرداد 1397 ساعت 00:452018-05-21اقتصادي

چشم زمین البرز به سخاوت آسمان


از عوامل عمده تهی شدن سفره های زیرزمینی البرز کاهش بارندگی و حفر بی رویه چاه های غیرمجاز است.

- شعار سال: "کشاورزی و باغداری پرهزینه سنتی با این که تلاشی برای امرار معاش و تکمیل و تأمین زنجیره غذایی مردم به شمار می رود؛ اما در این سال های کم بارش به دلیل بی توجهی به شیوه مناسب، منابع آبی مناطقی همچون استان پرجمعیت البرز را به تاراج داده است.

همزادی دهه های مهاجرپذیری با پدیده دگرگونی اقلیم یا خشک سالی، ماه ها و سال های پر تنش آبی را پیش روی البرز قرار داده؛ چالشی که اگر توسط مردم و مسئولان به ویژه کشاورزان و باغداران مدیریت نشود، سفره های زیر زمینی این استان را نابود خواهد کرد.

وجود محدود اراضی کشاورزی و باغی (حدود 75 هزار هکتار) در استان کم وسعت البرز اگر چه به خاطر مرغوبیت و حاصلخیزی زمین، سال های پرمحصولی را برای بهره برداران رقم می زند؛ اما مکیدن آب های سطحی و زیر زمینی بدون توجه به روش های نوین آبیاری، منابع آب را در ورطه نسیان قرار داده است.

از دیگر سو در این سال ها که دسترسی به سفره های زیرزمینی دشوار شده، زارعان و باغداران با حفر ده ها حلقه چاه عمیق، آب را در اعماق البرز جست وجو می کنند.

با این که تأمین آب از لایه های زیرین خاک هزینه های سنگین روی دست بهره برداران می گذارد؛ اما روش های ناصحیح آبیاری نیز آب گران قیمت و کمیاب را به کام آسمان (تبخیر) می برد.

همچنین در این وضعیت تنش آبی تولید محصول زارعی و باغی به قیمت نابودی سفره های زیر زمینی و آب های سطحی تمام می شود و نداشتن برنامه و روش کشت نیز، ضایعات سنگین کشاورزی روی دست زارعان می گذارد.

با این حال شمار پرتعداد چاه های غیرمجاز در دل دشت های تشنه البرز، سطح دسترسی به آب های زیرزمینی از 15 تا 40 متر دهه 70 را به بیش از300 متر در زمان حال رسانده و چالش دیگری به نام فرونشست به وجود آورده است.

از سویی مهاجرت های بی رویه و پدیده خشک سالی قرن یا تغییر اقلیم سبب شده تا هر روز بر میزان تکیدگی منابع آبی افزوده شود و چالش آب را سرفصل مشکلات قرار دهد.

تأمین آب برای جمعیت میلیونی البرز در گستره جغرافیایی پنج هزارو 800 کیلومتر مربع این استان، موضوعی است که در این سال با صرف هزینه های گزاف همراه شده و تهی شدن سفره های زیر زمینی با حفاری های متعدد و جست وجوی برای آب گره خورده است.

زنگ کم آبی از دو دهه گذشته در استان پرجمعیت و مهاجر پذیر البرز به صدا درآمده، خطری که مردم استان و گونه های گیاهی و جانوری را تهدید می کند.

استان البرز که در زمان ترسالی میانگین بارندگی آن از 350 میلی متر فراتر رفته، در این سال ها آسمانش همچون گذشته نگاه سخاوتمندانه به کوه ها و دشت هایش ندارد.

آن طور که شاخص ها نشان می دهد، میانگین بارندگی این استان در دو دهه اخیر به کمتر از300 میلی متر رسیده و سال زراعی جاری کم بارش ترین سال البرز در 100 سال گذشته گزارش شده است.

در این حال سیل جمعیت در استان البرز سبب شده که در طول حدود چهار دهه شمار ساکنان این استان از نزدیک به 150 هزار نفر به حدود سه میلیون نفر برسد؛ جمعیتی که برای تأمین آب آشامیدنی آن ها از سد ها تا سفره های زیرزمینی مدد گرفته شده است.

با این که سفره های آبی استان البرز خواسته یا ناخواسته باید با استان های همسایه تقسیم شود، لیکن آنچه در این سال ها سبب تهی شدن سفره های زیرزمینی البرز شده، حفر بی رویه چاه های غیرمجاز است که شمار آن ها در مناطقی مانند ساوجبلاغ از مرز یک هزار حلقه گذشته است.

آمار ارائه شده درباره تعداد چاه های غیرمجاز آب در استان کم وسعت و درعین حال پرجمعیت البرز بیش تر از حد تصور است و به گفته کارشناسان یکی از عوامل عمده تهی شدن سفره های زیرزمینی در کنار کاهش بارندگی، حفر بی رویه چاه های غیرمجاز است.

طبق بررسی های علمی میزان فرونشست زمین در دشت های البرز به حدود یک متر رسیده است.

به گفته داوود نجفیان، مدیرعامل آب منطقه ای البرز، تاکنون 11هزار حلقه چاه غیرمجاز در مزارع کشا ورزی، باغ ها و ویلاها ی استان شناسایی شده است.

او می گوید: سالانه 70 میلیون مترمکعب آب بیش تر از ظرفیت سفره های زیرزمینی در استان البرز برداشت می شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد: طی 16 سال گذشته یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب از آبخوان های این استان خالی شده که می بایست طی سه تا چهار سال آینده کسری آبخوان های البرز جبران شود.

وی ادامه داد: در صورت تقویت نشدن سفره های زیرزمینی آب، جبران خسارت این منابع آبی البرز امکان پذیر نیست.

این مسئول با اشاره به این که بیش تر کشورها منابع آبی و طبیعی را برای آیندگان ذخیره می کنند، بیان داشت: مدیریت مردم در مصرف آب و کاهش مصارف کشاورزی لازمه پیشگیری از هدرروی آب است.

به گفته نجفیان، اکنون 85 درصد آبخوان های کشور مصرف می شود که قرار است در برنامه ششم توسعه به 60 درصد کاهش یابد.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز با بیان این که در بخش کشاورزی بعضی از محصولات نیاز به آب زیادی دارند، گفت: برای کاهش مصرف در بخش کشاورزی باید به شیوه های جدید آبیاری متوسل شد.

نجفیان ادامه داد: دولت سال گذشته کارگروه سازگاری با کم آبی را تشکیل داد تا شرایطی پایدار به وجود آید و در پایان پنج ساله ششم 25 درصد برداشت از آبخوان ها کاهش یابد.

وی اظهار داشت: 92 درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی و مابقی آن به سایر بخش ها اختصاص دارد.

کشاورزی سنتی از عوامل مصرف زیاد آب این مسئول، کشاورزی سنتی را یکی از عوامل اصلی مصرف زیاد آب و برداشت بی رویه از آبخوان های البرز عنوان کرد و اظهار داشت: در بسیاری از کشورها با اجرای کشاورزی صنعتی، افزون بر تنوع محصولات و عملکرد بالای تولید بر مشکل کم آبی هم غلبه شده است.

نجفیان خاطرنشان کرد: مصرف آب در کشاورزی صنعتی یک دهم کشاورزی سنتی است و برای این که در بخش کشاورزی و مصرف آب نیازهای کشور تحقق یابد، کشاورزی سنتی را باید کنار بگذاریم.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز گفت: متوسط مصرف منابع آب در بخش کشاورزی ایران 35 درصد و در البرز 42 درصد است.

وی افزود: درصورتی که بتوانیم حتی 15 درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، مشکل کم آبی دیگر بخش ها را مرتفع کرده ایم.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز، یادآورشد: دولت مجبور است در بخش کشاورزی الگو های مصرف را تغییر دهد، چرا که در این بخش پتانسیل های زیادی وجود دارد.

نجفیان گفت: استفاده از آبیاری قطره ای مصرف آب را به یک سوم می رساند و می بایست در این زمینه فرهنگ سازی و اجبار صورت بگیرد.

این مسئول با اشاره به این که هزینه استفاده از آبخوان ها بسیار کم و دسترسی به آن ها آسان است، افزود: این امر سبب شده تا همچنان در ایران کشاورزی سنتی متداول باشد و کشاورزان رغبتی به صنعتی شدن نشان ندهند.

وی اظهارداشت: کارگروه طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی به تصویب شورای آب رسید و برای وزرات جهاد کشاورزی تکالیفی است که افزایش عملکرد کشاورزی و تغییر الگوهای کشت را در پی دارد.

نجفیان خاطرنشان کرد: اکنون در استان البرز وابستگی به آب های زیرزمینی بیش از 70 درصد است و هر ساله یک متر مربع کاهش سطح آبی زیر زمینی داریم.

وی تعداد چاهای غیرمجاز البرز را حدود 11 هزار حلقه چاه عنوان کرد و گفت: این تعداد چاه غیرمجاز به منابع زیر زمینی آسیب غیرقابل جبران وارد می کند.

مدیرعامل آب منطقه ای البرز درعین حال بیان داشت: حدود پنج هزار و 600 حلقه چاه مجاز در البرز وجود دارد.

نجفیان گفت: نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های آب از دو سال پیش تاکنون در دستور کار آب منطقه ای البرز قرار گرفته و در سال 94 حدود 245 حلقه چاه مجاز مجهز به کنتور آب شد.

وی گفت: در سال 95 نیز 565 حلقه چاه کنتوردار شد که با توجه به اعتباری که امسال برای نصب کنتور اختصاص یافته، تا پایان سال تعداد بیش تری از چاه ها مجهز به کنتور می شوند.

نجفیان افزود: نصب کنتورهای هوشمند میزان آب مصرفی چاه ها را مشخص می کند و با این اقدام از مصرف بی رویه آب های زیر زمینی جلوگیری می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: از ابتدای سال 91 تا 96 یک هزار و 646حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد.

298میلی متر بارش در البرز از ابتدای سال زراعی تاکنون نجفیان گفت: از ابتدای مهر ماه سال گذشته تاکنون 298میلی متر بارش در البرز داشتیم که در مدت مشابه سال گذشته 404 میلی متر و متوسط بلندمدت 367 میلی متر بوده است.

وی افزود: طی این مدت 26/2 درصد کاهش بارندگی داشتیم و در بلندمدت نیز با کاهش 19 درصدی بارش مواجه هستیم.

وی بیان داشت: اکنون میزان ذخیره سد کرج 79 درصد است که نسبت به سال گذشته 15 درصد کاهش دارد و میزان ذخیره سد طالقان 71 درصد ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 26درصد کاهش آب نشان می دهد.

آبیاری فضاهای سبز شهری با آب غیر شرب قاسم صالحی، معاون بهره برداری آبفای البرز، با بیان این که سازمان های فضای سبز شهرداری های استان موظف به تأمین آب از منابع غیر شرب شده اند، گفت: اکنون زیرساخت ها فراهم نیست و حدود 300 لیتر در ثانیه آب برای مصارف فضای سبز شهری استفاده می شود.

وی ادامه داد: در برخی مناطق شهری البرز پساب تصفیه شده فاضلاب برای آبیاری فضای سبز شهری اختصاص یافته است.

وی گفت: با توجه به کمبود آب، تغییر نوع آبیاری فضای سبز شهری، مزارع کشاورزی و باغ ها باید در اولویت کاری قرار گیرد.

صالحی بیان داشت: برای کاهش مصارف آب فضای سبز، نخستین تصفیه خانه فاضلاب در کرج راه اندازی شده و قرار است تعداد دیگری ساخته شود.

وی نیز به ساکنان شهرهای استان توصیه کرد از شیر آلات هوشمند برای مصارف خانگی استفاده کنند تا از هدرروی آب جلوگیری شود.

معاون آبفای البرز گفت: 180 هزار مشترک پرمصرف در استان البرز شناسایی شده که بالاتر از میانگین الگوها، آب مصرف می کنند.

وی اظهار داشت: برای مدیریت فشار در شبکه و اصلاح و بازسازی شبکه های قدیمی طرح هایی داریم که مطابق برنامه تأمین مالی به جلو خواهد رفت.

صالحی بیان داشت: بیش تر آب مصرفی مناطق شهری البرز از منابع زیرزمینی است و این منبع در حال افت است و شرایط خوب نیست.

وی گفت: اکنون دو پدیده در بخش سفره های زیر زمینی آب در حال رخ دادن است که یکی عمیق تر شدن سطح دسترسی به سفره ها و دیگری فرونشست زمین است.

وی بیان داشت: به علت خشک شدن منابع آب زیرزمینی طی پنج سال گذشته 63 حلقه چاه آب شرب در استان البرز از مدار خارج شد.

صالحی، همچنین میزان هدرروی آب براثر فرسودگی شبکه های آب البرز را 15 درصد اعلام کرد.

ضرورت راه اندازی تصفیه خانه های پساب عضو شورای اسلامی شهر و مدیرعامل پیشین سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرج نیز با اشاره به محدودیت منابع آبی در استان البرز و کشور، گفت: امروز زمان توسعه تصفیه خانه های فاضلاب و بازچرخانی آب فرا رسیده است.

عباس زارع افزود: برهمین اساس برای سال جاری شش پروژه تصفیه خانه فاضلاب (لوکال) در کرج اجرا می شود.

وی با اشاره به این که مدیریت و نظارت بر چاه های غیرمجاز ضعیف است، افزود: وقتی موفق هستیم که یک چاه آب غیرمجاز را مسدود کنیم.

وی ادامه داد: باید نظارت ها در این بخش قوی تر و دقیق تر شود و به سمت استفاده از آب های غیر متعارف برویم و از آب خام و سفره های زیر زمینی برای آبیاری فضای سبز استفاده نکنیم.

زارع خاطرنشان کرد: الگوهای کاشت طی چهار سال گذشته تغییر کرد و در این حوزه باید وسواس داشت.

این عضو شورای شهر کرج گفت: دولت تمام دستگاه های اجرایی را مکلف کرده تا سال 1400 آب فضای سبز را از منابع غیر شرب تأمین کنند.

وی ادامه داد: براین اساس شهرداری کرج برای آبیاری فضاهای سبز و باغ های این کلان شهر به سمت بازچرخانی آب پیش می رود.

به گفته کارشناسان، مدیریت آب با تغییر الگوی کشت و آبیاری در مزارع کشاورزی و فضاهای سبز این امکان را می دهد که چالش و بحران آب از پیش پای مردم کنار گذاشته شود.

آنان می افزایند: توسعه کشاورزی صنعتی و به کارگیری روش های آبیاری نوین مهم ترین گام برای توسعه پایدار مبتنی بر اقتصاد کشاورزی است؛ ضمن آن که صرفه جویی در منابع آب، تضمینی برای حیات و زندگی خوب آیندگان است.

هوشمند سازی شیرآلات خانگی، اداری، تجاری و صنعتی گام دیگری است که مصرف را مدیریت خواهد کرد و مصارف را به حداقل می رساند.

بازچرخانی آب از طریق تصفیه خانه های فاضلاب و تأمین آب کشاورزی و صنعتی نکته مهمی است که کارشناسان بر آن تأکید دارند.

انسداد چاه های غیرمجاز و توزیع و مدیریت آب کشاورزی، باغ ها و صنایع توسط دستگاه های اجرایی و مسئول از کلیدی ترین موضوعاتی است که در پس مکانیزه شدن سیستم های آبیاری می تواند از چالش آب در کشور و استان البرز به میزان زیادی بکاهد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 30 اردیبهشت 97، کد مطلب: 44251، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: البرز - زمین - استان - زیرزمینی - کشاورزی - آسمان - مهاجر - جمعیت - هزینه - بارندگی - آبیاری - مردم - استان البرز - پدیده - گران قیمت - میلی - قیمت - کشاورزان - فرونشست - مسئولان - چالش آب - مهاجرت - مدیریت - برنامه - مشکلات - نابودی - کم آبی - تولید - میزان - همراه

آخرین اخبار سرویس:
پیشنهاد رییس اتاق بازرگانی: مالیات علی‎الحساب 4 درصدی واردات کالای اساسی حذف شود

ایران خودرو و سایپا از مریخ آمده اند؟!

پنج پیشنهاد به دولت برای مدیریت جدی مصارف ارزی

فروش عسل های تقلبی با برند خارجی!

استخدام خانم آشنا به حسابداری و زبان انگلیسی در اصفهان

استخدام دو نفر نیروی کار جهت کار کارخانه پلاستیک  قم

استخدام حسابدار آقا مسلط به نرم افزار آسان جهت کار در بازار

25 میلیارد تومان به مقاوم سازی خوابگاه های مناطق زلزله خیز اختصاص یافت/ اوایل تابستان ارتقای خوابگاه ها آغاز می شود

استخدام تعدادی خیاط ماهر به هر نوع صندل و کفش در قم

خروج متخصصان و ورود غیرمتخصص ها

استخدام آقا لیسانس نرم افزار جهت امور اداری در اصفهان

استخدام حسابدار حرفه ای و با سابقه خانم در تهران

استخدام نیروی حسابدار خانم جهت کار در شرکت معتبر آسانسوری

شهریه مدارس یزد در سال جاری 10 تا 17 درصد افزایش می یابد

استخدام آقا فارغ التحصیل رشته برق در شرکت اتوماسیون صنعتی

رییس اتاق بازرگانی تهران: روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود/ طراحی سه سناریو برای مقابله با تحریم

استخدام یکنفر نیروی ساده جهت کار در فست فود در قم

استخدام پژوهشگر(برق،ریاضی،غذایی،ادبیات،پرستاری و&.)

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه خبر داد توزیع 500 میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی در کرمانشاه/ فراخوان اعطای مجوز احداث جایگاه سوخت سی .ان.جی

اجرای طرح حذف کپی کارت ملی و شناسنامه در ارائه خدمات

بالغ بر یک میلیون و 595 هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

سه وزیر به کمیسیون های مجلس می روند/ بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در کمیسیون اقتصادی

40 هزار تاکسی امسال نوسازی می شود

دولت با نرخ 4200 تومانی ارز در حال بازی است

بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی آغاز شد

استخدام شاگرد آقا در مغازه محمدی

استخدام طراح معمار مسلط به نظارت و اجرا در شرکت باروک

استخدام دو نفر نیروی کار در کارخانه پلاستیک حسینی

استخدام یک خیاط راسته دوز در خراسان رضوی

استخدام نیروی ظرفشور آقا یا خانم برای کار در کافی شاپ

استخدام نیروی خدماتی در یک کارخانه تولیدی

پنج پیشنهاد به دولت برای مدیریت جدی مصارف ارزی

صنوف عرضه مواد لبنی سنتی در استان بدون مجوز هستند

«تریاک» بیشترین ماده مخدر مصرفی در ایران

تبصره جدید بر قانون امهال وام های زلزله زدگان کرمانشاه

مردم امسال کمتر موز خوردند!/ قیمت هر کیلو موز وارداتی حدود یک دلار بوده است

نسخه دولتی برای بازار خودرو

آبرسانی از طرح غدیر به 14 روستای خرمشهر آغاز شد

افزایش دو برابری قیمت انسولین را تایید نمی کنم

تولید با کیفیت ترین زیتون کشور در سیستان

استخدام حسابدار خانم جهت همکاری در تهران

استخدام کارمند فروش تور مسافرتی در شهر کرمانشاه

استخدام صندوقدار خانم جهت کار در ماهی سرای پورنظری  قم

استخدام حسابدار جهت همکاری در رستوران در تهران

استخدام صندوقدار خانم در پیتزا متری سی کا در کرمانشاه

استخدام کارگر ساده جهت همکاری در کرمانشاه

استخدام نیروی خدماتی جهت کار در دفتر املاک در کرج

رییس اتاق بازرگانی تهران: روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می شود/ اعلام ایرادهای نظام ارزی در نامه به رییس جمهور

استخدام حسابدار خانم یا آقا جهت کار در بازار آنم شادآباد

استخدام شرکت فرآورده های گوشتی سالامون در کرمانشاه

استخدام آشپز مرد تخته کار ماهر در کرمانشاه

استخدام نیرو جهت پیک و صندوقداری در خشک شویی چروک در قم

استخدام دو نفر آشپز جهت کار در فست فود در رشت

فارس منتشر کرد؛ برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای عبور از بحران کاغذ/ نیاز کشور چقدر است +جدول

استخدام نیرو جهت شرکت فرش رجال کرمانشاه در شهر کرمانشاه

استخدام کارگر ساده جهت کار در سبزی و میوه فروشی در کرمانشاه

معافیت واردات کالاهای اساسی از مالیات علی الحساب منع قانونی ندارد

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 97/03/28

بورس با تورم خود را هماهنگ کرده است/ مردم برای حفظ ارزش پول خود در بورس سرمایه گذاری کنند

سامانه اینترنتی جشنواره کتابخانه رضوی بهره برداری شد

استخدام کارشناس فنی فروش در زمینه خانه های هوشمند در اصفهان

استخدام یک شرکت آرایشی بهداشتی معتبر در کرمانشاه

استخدام تعدادی آقا جهت برش و مونتاژ کابینت pvc در کرج

استخدام تعدادی خانم و آقا جهت توزیع نشریه در کرمانشاه

استخدام نیروی ساده دارای موتور سیکلت جهت کار در رستوران  قم

استخدام نقاش حرفه ای کابینت pvc در کرج

استخدام تعدادی mdf کار ماهر در نظر آباد کرج

استخدام نیروی دانشجو مسلط به Excel و فتوشاپ در اصفهان

گرانی طلا و ارز به دلیل بورس بازی است

استخدام مهندس عمران جهت همکاری در شهر مشهد

خبر خوش برای بازنشستگان/ افزایش 400 هزار تومانی حقوق

نگاهی به صفحه نخست روزنامه های اصفهان

راه اندازی محلات اسلامی در دامغان

استخدام نیروی پیک با تجربه در خراسان رضوی

استخدام تعدادی چرخکار مانتو، وردست و اتوکار در همدان

استخدام آشپز ماهر آقا جهت فست فود در البرز

استخدام کارگر جوشکار بالارو در خراسان رضوی

استخدام MDF کار ماهر یا نیمه ماهر جهت کارگاهی در البرز

تحریم قطعات و مواد اولیه به جای خودرو/باید یکصدا شویم

استخدام جوشکار co2 جهت تابلوسازی در خراسان رضوی

استخدام همکار فتوشاپ کار خانم در البرز

بیکاری پنهان؛ واقعیت این روزهای بازار کار

چگونگی ارائه خدمت به افراد فاقد بیمه در بیمارستان ها

نرخ جدید دلار در راه است؟/ تصمیم دولت برای تعیین ارز سوم/ بانک مرکزی 8میلیاردو 720 میلیون دلار تأمین ارز کرد

چند ایرانی «بیمه» نیستند؟

تقاضا برای تمدید کارتهای بازرگانی نگران کننده است

دانشگاه میسوری پس از اعتراضات نژادی، 1.3 میلیون دلار را صرف روابط عمومی خود کرد

طرح مقابله با ریزگردها در خوزستان یک طرح شتابزده است

مدیریت اقتصاد در نابرجام

تصمیم جدید ارزی تا 2 هفته دیگر

استخدام بازاریاب تلفنی جهت کار در شرکت سفیر ماشین در اصفهان

استخدام کارشناس پرستاری در مرکز سالمندان در مشهد

استخدام تعدادی سالن دار جهت رستوران سنتی در هشتگرد

استخدام تعدادی بازاریاب خانم و آقا جهت دکوراسیون داخلی در مشهد

خبر خوش برای بازنشستگان/ حقوق ها 400 هزار تومان افزایش می یابد

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت کار در فست فود در قم

استخدام تراشکار و فرزکار ماهر و نیمه ماهر آقا در کرج

استخدام تعمیرکار و نصاب کولر گازی در مشهد

استخدام استادکار ماهر صافکار در شهر مشهد

استخدام تعدادی تزریق کار پلاستیک در هشتگرد

چشم زمین البرز به سخاوت آسمان

چشم زمین البرز به سخاوت آسمان