مطالب مرتبط:
بهره برداری از مرکز بهداشت قلعه رییسی در هفته دولت
تعاون روستایی 240 تن خرما در کردستان توزیع می کند
تعاون روستایی 240 تن خرما در کردستان توزیع می کند
تعاون روستایی 240 تن خرما در کردستان توزیع می کند
قاسمی: حمله طالبان به شهرهای افغانستان ارتباطی به روابط خوب ایران و افغانستان ندارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 خرداد 1397 ساعت 00:452018-05-21اقتصادي

تعاون روستایی پل ارتباطی دولت و بهره برداران


توانمند سازی تعاونی های روستایی و کشاورزی و تشکل های تولیدی در بخش کشاورزی، می تواند ارتباط دولت و بهره برداران را توسعه و بهبود ببخشد.

- شعار سال: "سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را می توان یکی از قدیمی ترین تشکل های دولتی و مجموعه های فعال واسط بین بخش دولتی و بخش خصوصی در حوزه کشاورزی دانست که به عنوان پل ارتباطی بین دولت و بهره برداران و فعالان بخش کشاورزی، نقش مهمی را در ساماندهی و کارآمدسازی مباحث مربوط به این بخش براساس شرح وظایف و در حوزه عملکردی خود ایفا می کند.

سـازماندهی، سامانـدهی، کارآمدسـازی و ارتـقای سطـح توانمـندی های تخـصصی، مهارتی، مالی، عملیاتی، خدمات رسانی و مدیریتی تعاونی های روستایی و کشاورزی از وظایف سازمان تعاون روستایی است.

همچنین اقداماتی همچون حمایت های حقوقی، فنی، تخصصی، مالی، اعتباری (تسهیلاتی)، بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی، امور مطالعاتی و پژوهشی و نیز دفاع از منافع مادی و معنوی تعاونی های روستایی و کشاورزی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی از دیگر وظایف حمایتی این سازمان محسوب می شود.

از مهم ترین وظایف سازمان تعاون روستایی در حوزه تصدیگری می توان به تهیه و توزیع نهاده ها (کود، بذر، سم، نهال و.

) و ماشین آلات کشاورزی، خرید، جمع آوری، نگهداری و فروش محصولات کشاورزی و نیز سایر محصولات تولیدی شرکت ها و اتحادیه های روستایی و کشاورزی، ایجاد تأسیسات نگهداری (انبار، سردخانه و.

)، صنایع تبدیلی و نمایشگاه های محصولات کشاورزی، انجام خدمات عمومی و متفرقه مورد نیاز تعاونی ها و اتحادیه ها (ایجاد صندوق بازنشستگی، تعمیرگاه های ثابت و سیار ماشین آلات، ایجاد واحدهای اعتباری، تهیه و اجرای طرح های تبلیغاتی، ایجاد سیستم حمل و نقل و.

)، تهیه، تولید، توزیع و فروش کالاهای مصرفی روستاییان و کشاورزان اشاره کرد.

از تصویب قانون تشکیل صندوق های تعاون روستایی در خردادماه سال 1325 تا تشکیل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سال 1342 به عنوان شرکت سهامی دولتی با سرمایه یک میلیاردوسیصدوچهل ویک میلیون ریال و همچنین سیر تطور آن طی دهه های اخیر، سازمان مرکزی تعاون روستایی یکی از نهادهایی است که با وجود پتانسیل بالا و ظرفیت های ویژه ای که در اهداف، وظایف و برنامه های آن لحاظ شده است، متأسفانه احساس می شود که مهجور مانده و در شهرستان ها نیز در حد اداره ای نظارتی و نه اجرایی و عملیاتی باقی مانده است.

براساس سوابق فعالیت و رزومه کاری حسین شیرزاد که اخیراً از سوی محمود حجتی به سمت رییس هیئت مدیره و رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران منصوب شده است، می توان امیدوار بود تا با تکیه بر توانمندی، تخصص و تجارب موثر به خصوص در حوزه محرومیت زدایی و توسعه منطقه ای، مدیریت بین بخشی و فرابخشی در حوزه کشاورزی، شاهد برنامه ریزی و چابک سازی این مجموعه برای تحقق برنامه ها و شرح وظایف کاری به خصوص در حوزه های مرتبط با تکالیف و سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی باشیم.

آن چنان که از سخنرانی های اخیر رییس جدید این سازمان برمی آید، وی تصمیم دارد با شناخت دقیق از پتانسیل بالای این مجموعه و با استفاده از همه ظرفیت های قانونی، گام اساسی و موثری در تحقق اهداف و وظایف سازمان تعاون روستایی بردارد.

آن چنان که در سخنرانی اش در مراسم معارفه، حفظ جایگاه این میراث 70 ساله کشور و نظام بخشی و افزایش نقش آفرینی و اثرگذاری تعاونی ها در توسعه بخش کشاورزی را از مهم ترین رئوس برنامه های خود دانسته است.

بی شک این سازمان با تکیه برظرفیت و پتاسیلی که در مجموعه کاری و شبکه های ارتباطی اش (شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی) نهفته است، می تواند سرچشمه جوشانی برای رونق اقتصادی در مناطق غیربرخوردار، ایجاد اشتغال مولد و پایدار در روستاها و تقویت اقتصاد بهره برداران و خانوارهای بخش کشاورزی محسوب شود.

تأکید بر تقویت نگاه اقتصادی به تولید در بخش کشاورزی و سوق دادن کشاورزان به سوی اصلاح الگوی کشت (کشت محصولات با نیاز آبی کم تر و ارزش اقتصادی بیش تر)، تشویق روستاییان به ورود به عرصه سرمایه گذاری و فعالیت در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات تولیدی خود و تلاش برای تحقق زنجیره از مزرعه تا سفره با هدف سودآوری بیش تر و مدیریت بهتر بر حوزه های تولید، توزیع و فروش از مهم ترین اقداماتی است که می توان با استفاده از پتانسیل بالای شبکه ارتباطی این مجموعه بدان نائل آمد.

بازاریابی بهتر و بازارپسندی بیش تر محصولات کشاورزی، ارتقای کیفیت محصولات غذایی (فرآوری صنعتی) و افزایش کمیت تولید (محصولات زراعی و باغی) صرفاً برمبنای درخواست و کشش بازار (مدیریت براساس عرضه و تقاضا)، نگهداری بیش تر محصولات کشاورزی (به صورت تازه، منجمد یا فرآوری شده) و جلوگیری از فساد پذیری و کاهش ضایعات این محصولات و در نهایت کنترل بازار، اهدافی کوتاه مدت و در دسترس است که شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی با تقسیم کار و با مشارکت مراکز جهاد کشاورزی در روستاها و بخش ها، می توانند محقق سازند.

آنچه مسلم است، توجه به فرصت ها و پتانسیل های موجود برای توانمند سازی تعاونی های روستایی و کشاورزی و تشکل های تولیدی در بخش کشاورزی، بدون توجه به چالش ها، تهدیدها و نقاط ضعف میسر نمی شود.

براساس رصد دقیق شرایط و نگاه کارشناسانه به مشکلات تعاونی های تولید روستایی و کشاورزی، مهم ترین چالش ها و تهدیداتی را که نقش موثری در عملکرد آن ها، به عنوان یکی از جزیی ترین زیرمجموعه ها سازمان مرکزی تعاون روستایی دارد می توان براساس اولویت و اهمیت بدین شرح ذکر کرد: 1- عدم تمرکز سیاست گذاری و برنامه ریزی مدون در راستای حمایت مستمر از توسعه یا تقویت تعاونی ها.

2- ضعف عملکرد شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی در حوزه فعالیت های اقتصادی و سودآور و درنتیجه مصادره اموال آن ها توسط بانک ها به دلیل عدم پرداخت به موقع اقساط (بالا بودن نرخ تسهیلات پرداختی و پایین بودن سطح کنترل و نظارت بر کیفیت کار شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی در این موضوع بسیار موثر است.

) 3- رواج نگرش خصوصی سازی صنایع مادر و تقویت بخش خصوصی کارآفرین به عنوان رقیبی برای شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی (به خصوص در توزیع نهاده ها و.

.

) 4- تداخل برخی از وظایف با مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و محدود شدن ادارات تعاون روستایی در حد ناظر و حسابرس عملکرد شرکت ها و در نهایت ارائه کننده تسهیلات به شبکه های تعاونی روستایی.

5- عدم برگزاری کلاس های آموزشی برای روستاییان در راستای توانمندی سازی و پرورش نیروهای مجرب و متخصص در حوزه های مختلف کاربردی.

6- عدم استفاده صحیح از ظرفیت های قانونی و بهره گیری از پتانسیل های زنان روستایی در توانمندسازی شرکت تعاونی های تولید زنان.

در این میان، توجه ویژه به نقاط ضعفی که باعث تشدید این چالش ها و تهدیدات می شوند، از اهمیتی دوچندان برخوردار است که براساس بازدیدها و بررسی ها، مهم ترین آن ها به ترتیب اولویت بدین شرح است: 1- عدم تشخیص و بهره برداری مناسب از فرصت های موجود و متنوع در بخش کشاورزی و ناتوانی در استفاده موثر از ظرفیت های اساس نامه ای توسط شرکت ها.

2- کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی و عدم امکان تأمین آن.

3- محدود شدن عوامل درآمدی یا حذف شدن یا کاهش تدریجی بسیاری از درآمدها به دلیل خصوصی سازی یا واگذاری به شرکت های موازی.

4- ضعف مدیریتی در اداره شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و در نتیجه عدم آشنایی یا شناخت کافی از پتانسیل ها و ظرفیت های موجود که در نهایت خود را در عدم برنامه ریزی و تدوین برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت در تعاونی ها و همچنین عدم به کار گیری نیروهای مجرب و متخصص نشان می دهد (خروجی این موضوع مبتلا شدن به روزمرگی و مرگ تدریجی است.

) 5- بی توجهی به بازاریابی محصولات کشاورزی.

6- عدم بهره گیری و استفاده مناسب از فناوری های نوین در اداره امور تعاونی ها.

بخش قابل توجهی از چالش های اساسی بخش کشاورزی کشور که موجب ایجاد موانع جدی در رشد سریع و پایدار تولید و همچنین خودکفایی در برخی محصولات شده است، در گرو رفع این چالش ها، ضعف ها و تهدیدات است.

پایین بودن ضریب خوداتکایی کشور در برخی از محصولات اساسی و راهبردی، مدیریت پراکنده در زنجیره عرضه، فاصله زیاد در فرآیند تولید تا عرضه محصول نهایی و در نتیجه سوداگری و دلال محوری در عرضه مواد غذایی، پایین بودن راندمان آبیاری و بهره وری پایین منابع آب و خاک، تغییر کاربری های غیرمجاز، خرد و پراکنده شدن اراضی کشاورزی، ضعف مکانیزاسیون در فرآیندهای تولید، بهره برداری و فرآوری و.

بخشی از چالش های کلیدی و معضلات اساسی پیش رو است که با فعال سازی، توانمندسازی و چابک سازی مجموعه شرکت های تعاونی تولید روستایی و کشاورزی و به تبع آن ادارات تعاون روستایی شهرستان ها به عنوان مهم ترین همکار یا بازوی اجرایی مراکز خدمات جهاد کشاورزی در روستاها و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها، قابل حل بوده و رفع شدنی است.

نقش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این رفع موانع و حذف چارچوب های محدود کننده و عموماً شبه قانونی و اصلاح رویه های ناصحیح گذشته برای احیای توانمندی و کارآمدی تعاونی ها، بسیار مهم، بارز و محوری است.

امید است تخصص آکادمیک رییس جدید سازمان در حوزه توسعه کشاورزی و تجربیات و سوابق کاری وی به خصوص در بخش لجستیک و مدیریت بازار، ظرفیتی برای کشف حلقه مفقوده این چالش ها و معضلات و برنامه ریزی برای رفع آن ها باشد.

کارشناس مسئول برنامه و بودجه جهاد کشاورزی سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 30 اردیبهشت 97، کد مطلب: 44356، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: روستایی - کشاورزی - تعاون - دولت - تعاونی - مرکزی - حمایت - نهاده - رسانی - صندوق - ایران - توزیع - ماشین - قدیمی ترین - بازاریابی - روستاییان - حمل و نقل - شهرستانی - کشاورزان - فروش - نمایشگاه - سرمایه - برنامه - شیرزاد - اداره - توسعه - قدیمی - قانون - احساس - مدیره

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری گردهمایی سراسری مدیران بانک ایران زمین

راهکارهای تقویت سفرهای داخلی/آمادگی بانکها برای حمایت از گردشگری

لزوم استفاده از ظرفیت ها و منابع بانک شهر برای توسعه اراک

رونمایی کمپانی تویوتا از نسل جدید سنچری

چگونگی روند پیشرفت طرح ایجاد اشتغال در روستاهای استان مرکزی

تشخیص سرطان با استفاده از هوش مصنوعی

ممنوعیت واردات خودرو رسما ابلاغ شد؛ تکلیف خریداران منتظر تحویل چه می شود؟

زنگنه: توافق اوپک به منزله عرضه بیشتر نفت نیست

موج گرانی گوشت قرمز فروکش کرد

رویترز: چرا توافق جدید اوپک میزان کمی به نفت بازار می افزاید؟

رشد قیمت نقدی سکه به دلیل نرخ دلار است نه آتی سکه

تابستان بورس، با رشد 528 واحدی آغاز شد

رییس سازمان بازرسی کل کشور: احتکار خودرو مربوط به ایران خودرو نیست

1170سبد غذایی بین مددجویان پارسیان توزیع شد

تابستان بورس، با رشد 528 واحدی آغاز شد/شاخص از 109 هزار گذشت

زنگنه: 500 هزار بشکه در روز به تولید نفت اوپک اضافه خواهد شد

پایانه صادارتی گل و گیاه در تهران راه اندازی می شود

اختصاص سه طرح انتقال آب به باغ های اصفهان

کاهش سهم خراسان جنوبی در حوزه آبخیزداری قابل قبول نیست

بازار آتی سکه روی بازار نقدی هیچ اثری ندارد

خراسان جنوبی حائز رتبه 19 بهره مندی از اعتبارات است

قیمت بلیت پرواز به شهر بازی ایران-پرتغال 15 برابر شد

نشست نمایندگان دولت و بخش خصوصی به مجادله کشید

65 میلیارد ریال برای بازسازی خطوط برق ری نیاز است

آنفولانزای فوق حاد 140هزار قطعه مرغ را در اشتهارد تلف کرد

خراسان جنوبی حائز رتبه 19 بهره مندی از اعتبارات است

تغییر ساعت کار ادارات در استان

افزایش مصرف آب خانوارها با کولرهای آبی

500 هزار بشکه در روز به تولید نفت اوپک اضافه خواهد شد

30 درصد تولید تریاک افغانستان وارد ایران می شود

آیا دریای خزر آب می رود

­آمادگی نظام بانکی برای حمایت از صنعت گردشگری داخلی

گلایه از بلاتکلیفی وضعیت استخدامی ناظران کشاورزی

پیشگیری از توسعه حاشیه نشینی و قاچاق کالا و ارز اولویت اصلی/ بروزرسانی و نصب دوربین های جاده ای برای 1585 نقطه پرتصادف/ آموزش 40 هزار نفر ساعت در راستای توسعه روستا ها

اورژانس هوایی گناباد تا شعاع 150 کیلومتر را پوشش می دهد

آنفولانزای فوق حاد 140هزار قطعه مرغ را در اشتهارد تلف کرد

65 میلیارد ریال برای بازسازی خطوط برق ری نیاز است

خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

رفع شوری آب شرب آبادان و خرمشهر تا 15 تیر

فهرست بهترین فناوری های خودرو در سال 2017

فزایش بهای طلا در ایران دلایل داخلی دارد

افزایش قیمت بنزین در تونس برای سومین بار در عرض 6 ماه

خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

شهرک صنعتی پاسارگاد آماده جذب سرمایه گذار

خراسان جنوبی حائز رتبه 19 بهره مندی از اعتبارات است

افزایش شاخص بورس در قزوین

واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد

افزایش پروازهای فرودگاه دزفول به تهران و مشهد

ایران، طرح آمریکایی نابودی توافق اوپک را ناکام گذاشت

65 میلیارد ریال برای بازسازی خطوط برق ری نیاز است

آنفولانزای فوق حاد 140هزار قطعه مرغ را در اشتهارد تلف کرد

فرماندار آبادان از مردم این شهرستان عذرخواهی کرد

1150 میلیارد ریال درآمد دولتی در آذربایجان غربی وصول شد

ارائه گزارش اختصاص ارز به گوشی های وارداتی در هفته جاری

برق مشترکان پرمصرف در آذربایجان غربی قطع می شود

رییس جمهور اولتیماتوم داد

بررسی و مقایسه سایپا کوییک با دانگ فنگ H30 Cross

تفکیک آب آشامیدنی روستانشینان استان بوشهر با دیگر مصارف

احتمال باقی ماندن ژاپن در لیست خریداران نفت از ایران

حباب 400 هزار تومانی بهای سکه/افزایش قیمت ها دلایل روانی دارد

محاکمه تبعه ایرانی به جرم قاچاق ارز در باکو

راهکارهای تقویت سفرهای داخلی/آمادگی بانکها برای حمایت از گردشگری

از زمان رای گیری برای برگزیت، انگلیس از نظر اقتصادی لطمه دیده است

سروکار خریداران عمده سکه به سازمان مالیاتی افتاد

زن می تواند پس از بخشیدن مهریه، از بخشش خود عدول کند

واردات خودرو ممنوع شد

مشارکت یک هزار میلیارد ریالی بانک ملی در طرح اشتغال فراگیر

افتتاح شعبه بیمه آسیا در جلفا

نرخ مرغ و انواع مشتقات آن در بازار

هشدار گمرک به واردکنندگان تلفن همراه مسافری و تجاری

سکوت مرگبار دولت در برابر سر به فلک کشیدن قیمت ها!

واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد

احراز هویت کارت بانکی با اثر انگشت به جای رمز

ابوظبی پالایشگاه هند را خرید

نرخ تورم خرداد ماه 0.2 رشد کرد

ثبت سفارش خودرو ممنوع شد

ربیعی برای راه اندازی میز خدمت بخشنامه صادر کرد

رویکرد افغانستان به حمل و نقل هوایی برای رونق اقتصادی

ثبت سفارش خودرو ممنوع شد

برگزاری جلسات فشرده میان شهرداری و بنیاد مستعضفان/ساختمان جدید پلاسکو منطبق با طرح تفصیلی احداث می شود

تامین جهیزیه 14 نوعروس در استان

افزایش قیمت های معنادار در بازار آزاد سکه و ارز تهران

آغاز برداشت گندم از مناطق سردسیری

واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد

موضوع احتکار مربوط به شرکت ایران خودرو نیست

نشست نمایندگان دولت و بخش خصوصی به مجادله کشید

20 میلیارد تومان وام به پایانه صادراتی گل و گیاه پرداخت شد

برق مشترکان پرمصرف در آذربایجان غربی قطع می شود

1150 میلیارد ریال درآمد دولتی در آذربایجان غربی وصول شد

1150 میلیارد ریال درآمد دولتی در آذربایجان غربی وصول شد

برق مشترکان پرمصرف در آذربایجان غربی قطع می شود

نشست نمایندگان دولت و بخش خصوصی به مجادله کشید

اختصاص 2میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت های گردشگری چالدران

250 هکتار از بورالان ماکو نهال کاری شد

منطقه آزاد ماکو با تجار شمال عراق همکاری می کند

راه اندازی پایه دوازدهم در خراسان جنوبی نیازمند اعتبار است

تصفیه خانه مسکن مهر گلمان ارومیه تا شهریور امسال به پایان می رسد

تولید آواکادویی که هرگز فاسد نمی شود

قوانین اصلی چربی سوزی!

39 میلیون و 557 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد

تعاون روستایی پل ارتباطی دولت و بهره برداران

تعاون روستایی پل ارتباطی دولت و بهره برداران