مطالب مرتبط:
ضرب و شتم رییس بانک مرکزی از سوی نمایندگان!
بهره مندی 20 هزار زوج جوان، از مزایای وام قرض الحسنه ازدواج بانک آینده
توضیحات بانک رفاه کارگران در واکنش به خبر واریزی های میلیاردی برای مشتریان
بازپرداخت بدهی های غیرجاری مشتریان بانک صادرات ایران تسهیل شد
گردش 9700 میلیارد ریالی منابع بانک صادرات ایران در دیار «رییس علی دلواری»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 23:252018-05-21اقتصادي

تیغ تیز صندوق های خانگی بیخ گلوی بانک ها


به دنبال ضعف کارکرد بانک ها در رفع نیاز مشتریان و گذر از هفت خان رستم جهت اخذ وام از منابع رسمی، صندوق های قرض الحسنه خانگی رونق یافتند که با توجه به نزدیکی به مبانی نظری و اعتقادی مردم، - روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود.

شعارسال": تفکر صندوق های قرض الحسنه ی خانگی، به دنبال سخت گیری های نظام پولی در ارائه تسهیلات شکل گرفت که تجربه ی موفق اکثر این صندوق ها، تهدیدی برای نظام بانکی کشور است.

صندوق هایی که سرمایه های بسیار کم را از اعضا جمع آوری می کنند و پس از مدتی هر فرد، سرمایه متوسطی در اختیار دارد که با توجه به مزایای فراوان هر جمع خانوادگی و دوستانه ای می تواند به تأسیس این صندوق های خانگی بپردازد در کنار دلایل ذکر شده، افزایش روحیه همدلی بین اعضای فامیل از نکات مثبت تشکیل چنین صندوق هایی است.

تعداد و تنوع صندوق های قرض الحسنه خانگی نشانه ی بی کفایتی بانک ها در جذب سپرده های مالی و ارائه تسهیلات به مردم است که با توجه به سودهای کلان در برخی موسسات باز هم محبوبیت و استقبال از آن ها به صندوق های خانگی نمی رسد چون به دنبال برچیده شدن اعتماد از سیستم رسمی بانکی صندوق های قرض الحسنه رشد کرده اند.

از طرفی دیگر بانک ها به فکر درآمدزایی خود هستند و برخلاف تأکید مسؤلان همواره بنگاه داری در بانک ها مشاهده می شود و مردم به علت نا امیدی از این سیستم و عدم حل مشکلات مالی توسط این نهادهای رسمی پولی، به صندوق های خانگی روی آورده اند که هر خانواده در چند صندوق عضویت دارد.

با توجه به موفقیت همیشگی تشکل های مردمی و مردمی بودن این صندوق ها سقف تسهیلات برای آن ها وجود ندارد که با افزایش تعداد اعضا و موجودی صندوق گاهی تسهیلات بالای 30 میلیون تومان نیز در این صندوق ها ارائه می شود تسهیلاتی که اخذ آن برای مردم عادی از سیستم بانکی بسیار مشکل است و مستلزم سپرده قابل ملاحظه و ضمانت نامه های متعدد است.

اعضای صندوق های خانگی خود برای سرنوشت دارایی های ضندوق و نحوه ی ارائه تسهیلات تصمیم گیری می کنند و با اعتمادی که در بین اعضا وجود دارد به راحت ترین شیوه ی ممکن مشکلات مالی خود را حل می کنند هم چنین با تکیه بر تعامل و همکاری بین اعضا؛ کمتر دیده شده که این صندوق ها به مشکلات اقتصادی برخورد کنند.

آن چیزی که بدیهی است مهم ترین مزیت این صندوق ها کارمزد صفر درصد آن هاست که اعطای این وام بدون سود مستلزم سخت گیری های بیشتر و ضمانت های متعدد نیست از طرفی فضای دوستانه حاکم بر این صندوق ها، امکان جابجایی امتیاز تسهیلات با بروز برخی مشکلات برای اعضا را به همراه دارد یا اگر فردی نتواند چند ماه قسط بدهد دوستان و اعضای صندوق به یاری او می شتابند چون در این صندوق ها چک، سفته و سند ملک برای تهدید وجود ندارد.

وام های ضروری که این صندوق ها به خاطر ازدواج یا مشکلات برخی اعضا مانند بیماری پرداخت می کنند فضای صمیمیت را گسترش می دهد در حالی که هیچ موسسه پولی در صورت نیاز فوری مشتری، تسهیلات ارزان قیمت در اختیار او قرار نمی دهد.

این صندوق ها در حجم بزرگتر به پشتوانه مساجد و بازاریان شکل می گیرد که سقف تسهیلات را برای نیازمندان افزایش می دهد هم چنین دسترسی آسان به وام های خرد، از دیگر مزیت های این صندوق هاست گاهی مشکل افراد با مبالغ کم مثل 500 هزار تومان حل می شود که تشکیل این صندوق ها به رفع دغدغه های مالی این چنینی کمک می کند چون بانک ها هرگز برای ارائه چنین تسهیلاتی وقت نمی گذارند و کمتر شنیده می شود بانک ها تسهیلات زیر 1 میلیون تومان پرداخت کنند چون مشتری مداری در بانک ها فقط به عنوان شعار تلقی می شود و بانک ها به دنبال سود بیشتر هستند نه رفع مشکلات اقتصادی مشتریان.

در این زمینه حمیدرضا حاجی بابایی رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: بانک ها نقش کلیدی و اساسی در رونق اقتصادی دارند و در این مسیر هر چه قدر با مردم روانتر حرکت کنند، رونق اقتصادی بیشتری شکل می گیرد و می توانند اعتماد مردم را جذب کنند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر چه قدر پیچ و خم های اداری افزایش پیدا کند و بانک ها فشارها را بر مردم و مشتریان خود بیشتر کنند؛ مردم مسیر دیگری را برای رفع نیازهای مالی خود طی می کنند که یکی از این مسیرها صندوق های قرض الحسنه خانگی است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: صندوق قرض الحسنه خانگی بدین معناست که مردم بتوانند برای رفع مشکلات مالی خود و اطرافیان، تحریکی ایجاد کنند که با این راه دیگر نیازی نیست پیچ و خم ها و سختی های اداری را طی کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه بانک ها باید بتوانند نقش خانواده، جامعه و تسهیل کننده را ایفا کنند ادامه داد: در حال حاضر بانک ها این هدف را دنبال نمی کنند و به سود و درآمد بیشتر فکر می کنند که در نتیجه بار سنگینی را به مردم و تولیدکنندگانی که برای رفع نیاز مالی خود به تسهیلات نیاز دارند، وارد می کنند.

حمیدرضا حاجی بابایی افزود: منابع قرض الحسنه ی بانک ها مناسب است اما مشکل اساسی این است که بانک این منابع را برای مشتریان تخصیص نمی دهد به عبارتی دیگر نمایندگان تکالیفی را برای بانک ها مشخص می کنند اما بانک ها آنقدر گره در کار مراجعه کننده ایجاد می کنند که از قانون مصوب مجلس تنها 30 درصد را اجرا می کنند و 70 درصد تکالیف مجلس انجام نمی شود که این فشاری است که بانک ها به مردم و جامعه وارد می کنند و مردم را وادار می کنند برای رفع نیاز مالی خود، صندوق های قرض الحسنه خانگی را دایر کنند یا با برپایی قرعه کشی بین اقوام، راه آسان تری را برای اخذ تسهیلات انتخاب کنند.

این صندوق ها به صورت نانوشته تلاش دارند تا خلأ سیستم بانکی را در ارائه تسهیلات ارزان پر کنند و تجربه نشان داده مشارکت های مردمی در پیشبرد اهداف موفق تر هستند هم چنین بروکراسی و کاغذبازی های متداول و نامتعارف در این صندوق ها کنار گذاشته شده است و پارتی بازی در صندوق های خانگی معنا ندارد چون اعتماد پشتوانه ی اعضا برای نیل به مقاصد اقتصادی است حتی جابجایی امتیاز تسهیلات با تعامل و همکاری صورت می گیرد.

تدوین قوانین و اساسنامه به استحکام و ماندگاری این صندوق ها کمک می کند و اعتبار اساسنامه با امضای اعضا بیشتر می شود از طرفی این صندوق ها که گاهی در جمع های دوستانه و جوانان تشکیل می شود به رفع معضل بیکاری کمک شایانی خواهد کرد.

چالش بیکاری و اوضاع نابسامان اقتصادی تمایل جوانان را به کسب و کار و خود اشتغالی افزایش می دهد و از آن جا که شروع فعالیت اقتصادی به تامین منابع مالی نیاز دارد؛ تسهیلات این صندوق ها به جوانان نیروی مضاعفی می دهد تا بتوانند با استقراض بدون سود، کسب و کار پر رونقی را راه اندازی کنند.

نکته ی حائز اهمیت که اخیرا مشاهده می شود، دخالت بانک ها با عنوان حمایت از صندوق های قرض الحسنه خانگی است که با توجه به شکست های متوالی نظام پولی و سهم خواهی بانک ها از هر فعالیت اقتصادی نگرانی ها را افزایش می دهد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازخبرگزاری ایسکانیوز، تاریخ انتشار: 31اردیبهشت 1397 ، کدخبر: 911156 ،www.

iscanews.

ir
کلید واژه ها: صندوق - تسهیلات - بانک - مشکلات - مردم - مشکلات مالی - مشکل - بانکی - مشکلات اقتصادی - تعامل و همکاری - مالی - سرمایه - افزایش - سیستم بانکی - سپرده - تصمیم گیری - نظام بانکی - نظام - موفق - هایی - اعتمادی - اقتصادی - خانواده - موفقیت - دارایی - کارمزد - تصمیم - همراه - نامه - کشور

آخرین اخبار سرویس:
70 درصد ساخت وساز مدارس خراسان شمالی در مدارس قدیمی است

تغییر الگوی مصرف شهروندان در زمینه کاهش تولید پسماندهای خشک

برای مقابله با بحران، ضریب حساسیت مدیریت شهری باید افزایش یابد

تلفات برق مازندران امسال 2 درصد کم می شود

یکهزار میلیارد ریال معوقات بانکی گلستان وصول شد

زنگنه در حاشیه اجلاس اوپک: تحریم نفتی ایران و لزوم حمایت دیگر تولید کنندگان در نشست روز جمعه اوپک حتما طرح می شود

ادامه روند کاهشی قیمت خودروهای داخلی

فروش اعتباری خودروی MVM 110S + شرایط

جریمه 42 میلیارد ریالی مدیرعامل شرکت خصوصی

کمبود اعتبار دلیل تاخیر کمک هزینه درمانی معلولان بهزیستی

اتحادیه اروپا رسما اعمال تعرفه به کالاهای آمرکایی را تصویب کرد

اعطای 13 هزار فقره وام قرض الحسنه اشتغالزایی و مشاغل خانگی

هم افزایی بورس، بانک و بیمه باید تقویت شود

رونمایی از برنامه تکراری آخوندی برای مسکن

قیمت محصولات ام وی ام در بازار

بانک ها چقدر وام دادند؟

سکه 2 میلیون و 545 هزار تومان

بازار پررونق خانه های کلنگی درپایتخت

کاهش عرضه خوراک نفتا به پتروشیمی ها

رکورد ثروت شکسته شد/ کدام قاره ثروتمندتر است؟

پیشرفت 91 درصدی قطعه اول آزادراه تهران–شمال

قیمت زعفران به 6.5 میلیون تومان رسید

ساعت کار شعبه های بانک پاسارگاد در استان بوشهر و شهرستان های لار و جهرم تغییر یافت

تلاش جهادی برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده بانک

متروی تهران و حومه در ششمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی شرکت کرد

تمایل روس ها برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران

قیمت انواع سکه افزایش یافت/طرح جدید: 2 میلیون و 527 هزار تومان

ثبات بازار نفت در گرو اقتدار اوپک و سیاست‎زدایی از بازار نفت است

مرزهای کرمانشاه بالاترین حجم صادرات به عراق را دارد

لغو پروازهای فرودگاه سبزوار

رونمایی از نشان اطمینان قارچ خوراکی در البرز

آب بهای ماه های خرداد و تیر برای مشترکان آبادان رایگان شد

حمایت مالی اروپا از ارتقای سه محصول کشاورزی ایران کلید خورد

سپرده های سرمایه گذران گیتی پسند به تدریج بازپرداخت می شود

واحدهای صنعتی طبس 220 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند

228 دستگاه لوازم خانگی قاچاق در فردیس کشف شد

228 دستگاه لوازم خانگی قاچاق در فردیس کشف شد

قیمت فرآورده های لبنی هفته آینده افزایش منطقی می یابد

کرباسیان وارد اتریش شد

یک هزار خانه در شرق اصفهان به یونیت انرژی خورشیدی تجهیز می شود

همه اقشار مردم باید دغدغه مصرف بهینه آب را داشته باشند

سرعت و کیفیت اجرای پروژه های عمرانی استان بوشهر افزایش یابد

صف های خرید در بورس تهران

سلطه مالی دولت باید پایان یابد

استخدام5ردیف شغلی در نرم افزاری آموت / مشهد

رکورد عجیبی که در مصرف برق قبل از تابستان ثبت شد

استخدام گوینده خانم در شرکت مدیریت پرشین در تهران

مدیرعامل جدید گروه ملی فولاد ایران معرفی شد

240 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای صنعتی شاهرود پرداخت شد

هزینه های ایجاد کسب و کار در چهارمحال و بختیاری افزایش یافته است

شهریه مدارس لاکچری تهران چقدر است؟

رونمایی از نشان اطمینان قارچ خوراکی

طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری کشور اجرا می شود

سکه طرح جدید به دو میلیون و 393 هزار تومان رسید/ یورو 8397 تومان

ابلاغ الکترونیک 70 درصد اوراق قضایی در گلستان

تقدیر رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) از بانک سپه

پیام رییس کل بیمه مرکزی به مناسبت چهل و هفتمین سالروز تاسیس

استخدام 14 رده شغلی در شرکت صنایع فولاد و ذوب آهن نظنز

ساخت مسکن مددجویان زلزله زده کرمانشاه تا پایان امسال

شماره 33 "قاب بازار سرمایه" منتشر شد

رشد نقدینگی پایین است و نگرانی نداریم!

ایجاد زیرساخت های ارسال گاز به اروپا

توسعه حمل و نقل عمومی در منطقه 21 در دستور کار شهرداری

ابطال پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی

جمع آوری 153 میلیارد ریال زکات فطریه در چهارمحال و بختیاری

چهارشنبه 30 خرداد | افزایش قیمت طلا و سکه

استخدام فروشنده خانم در یک مجموعه معتبر در همدان

عقب نشینی خودروساز کره ای از بازار ایران

آخرین قیمت نهاده های دامی اعلام شد

گفتگو ویژه خبری: رونق بازارهای آبادان و خرمشهر

هفت درصد خانوارهای کشور تک والدی هستند

نیمی از طلب گندمکاران پرداخت شد/ بالغ بر 3 میلیون و 400 هزار تن گندم خریداری شد

سازمان توسعه تجارت:حجم صادرات به 11.5 میلیارد رسید

کرمانشاه بالاترین حجم صادرات و مراودات مرزی را با عراق دارد

مدیران از همه ظرفیت های قانونی برای حمایت از سرمایه گذاران استفاده کنند

واحدهای صنعتی طبس 220 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند

ابلاغ دستورالعمل تبدیل وضعیت کارمندان پیمانی به رسمی

اقدام متقابل اتحادیه اروپا در برابر سیاست های گمرکی واشنگتن

حمایت مالی اروپا از ارتقای سه محصول کشاورزی ایران کلید خورد

راهنمای خرید ویلچر

آب بهای ماه های خرداد و تیر برای مشترکان آبادان رایگان شد

سکه 2 میلیون و 545 هزار تومان

6 مرکز خرید گندم و کلزا در البرز تعیین شد

سوپراسپرت فورد GT مدل 2017 در آلمان آتش گرفت

صیادان کشور تحت پوشش بیمه تکمیل درمانی بیمه سرمد قرار گرفتند

طوفان شدید در تالار حافظ

قیمت انواع سکه و ارز در بازار امروز+جدول

آخرین قیمت نهاده های دامی اعلام شد

رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن با شیب ملایم

احتمالا صادرکنندگان خصوصی از ورود ارز به نیما معاف می شوند

توزیع شیر در مدارس از نیمه دوم مهرماه آغاز می شود

آمادگی صنعت برق یزد برای رویارویی با شرایط بحرانی در تابستان

استخدام فروشنده در صنایع شیرینی طلوع سلامتی در تهران

هپکو جان می گیرد/حقوق بدون تولید به دل کارگران نمی چسبد

30 هزار تومان، هزینه یک روز اعتیاد

عربستان آماده جلوگیری از کسری توزیع نفت در جهان است

سازمان توسعه تجارت: شاید صادرکنندگان خصوصی از ورود ارز به نیما معاف شوند

افزایش افزایش صادرات از مرزهای غربی نوید بخش آینده خوب است

دامپروری های فعال، تسهیلات کم بهره دریافت می کنند/ ارتقا رتبه تولید شیر نظرآباد با حل مشکلات تولیدکنندگان

مرزهای کرمانشاه بالاترین حجم صادرات به عراق را دارد

تیغ تیز صندوق های خانگی بیخ گلوی بانک ها

تیغ تیز صندوق های خانگی بیخ گلوی بانک ها