مطالب مرتبط:
ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف «ریتالین» در زمان امتحانات
ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف ریتالین در زمان امتحانات
ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف «ریتالین» در فصل امتحانات
ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف «ریتالین» در زمان امتحانات
ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف «ریتالین» در فصل امتحانات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 22:162018-05-21پزشكي

ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان | هشدار درباره مصرف ریتالین


سخنگوی وزارت بهداشت درباره ماجرای رشوه برخی شرکت های تجهیزات پزشکی به برخی از پزشکان توضیحاتی ارائه کرد و در عین حال نسبت به مصرف قرص ریتالین از سوی دانش آموزان و دانشجویان در ایام امتحانات هشدار داد.

- ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان هشدار درباره مصرف ریتالین زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:سخنگوی وزارت بهداشت درباره ماجرای رشوه برخی شرکت های تجهیزات پزشکی به برخی از پزشکان توضیحاتی ارائه کرد و در عین حال نسبت به مصرف قرص ریتالین از سوی دانش آموزان و دانشجویان در ایام امتحانات هشدار داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر ایرج حریرچی "در نشست خبری وزارت بهداشت با اشاره به میزان مصرف سیگار و سایر دخانیات از سوی نوجوانان گفت: به طور کلی در دنیا یک میلیارد و 400 میلیون نفر سیگاری هستند و مصرف دخانیات شایع ترین عامل مرگ در جهان محسوب می شود همچنین سالانه 100 میلیون نفر به دلیل مصرف دخانیات از بین می روند و 900 هزار نفر هم به دلیل مواجهه دست دوم آسیب می بینند یعنی خودشان دخانیات را مصرف نمی کنند بلکه در معرض دود آن هستند.

وی افزود: تقریبا نیمی از کودکان جهان در معرض مواجهه با دود دست دوم دخانیات قرار دارند.

حریرچی با بیان اینکه مطالعه ای در خصوص مصرف سیگار و دخانیات در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله کشورانجام شده است،گفت: طبق نتایج این مطالعه - که تا حدودی تکان دهنده است - 3.

4 نوجوانان 13 تا 15 ساله کشور مصرف کننده سیگار هستند که از این میزان 4.

8 درصد پسران و 2.

1 درصد را دختران شامل می شوند همچنین 8.

2 نوجوانان مصرف کننده سایر مواد دخانی و عمدتا قلیان هستند که 11.

1 درصد آن را پسران و 6.

6 درصد را دختران شامل می شوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه 24.

2 درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله ما در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل هستند گفت: همچنین 38.

4 درصد ازنوجوانان ما در معرض مواجهه با دود دخانیات در اماکن مسقف هستند.

جالب است که بررسی ها نشان می دهد که 76.

7 درصد نوجوانان ما قطعا می دانند که مصرف دخانیات مضر است اما باز هم این مواد را مصرف می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شش استراتژی این وزارتخانه در جهت مقابله با مصرف سیگار و مواد دخانی گفت: پایش وضعیت موجود، حفاظت از افرادی که در مواجهه با دود محیطی مواد دخانی هستند، کمک به ترک سیگار و دخانیات، هشدار درباره خطرات مصرف دخانیات، اجرای ممنوعیت های تبلیغ و ترویج مصرف مواد دخانی و کاهش مصرف سیگار و مواد دخانی از طریق افزایش مالیات آن ها، شش استراتژی وزارت بهداشت برای کاهش مصرف سیگار و مواد دخانی هستند.

وی افزود: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت"، ایران در پنج استراتژی اول جز موفق ترین کشورها بوده است اما در زمینه وضع مالیات بر مواد دخانی وضعیت نامناسبی داشته است.

در بسیاری از کشورها 75 درصد قیمت خرده فروشی مواد دخانی به عنوان مالیات توصیه میشود در حالی که در ایران در سال 96 میزان مالیات بر خرده فروشی مواد دخانی و سیگار 5 درصد بود و در سال 97 به 20 درصد رسید.

باید توجه کرد که هر 10 درصد افزایش قیمت در خرده فروشی مواد دخانی 5 درصد مصرف دخانیات را کاهش می دهد.

افزایش 50درصدی مصرف ریتالین در ایام امتحانات حریرچی در ادامه صحبت هایش با اشاره به مصرف ریتالین از سوی برخی از دانش آموزان و دانشجویان در زمان امتحانات گفت: در ایام امتحانات میزان مصرف قرص ریتالین 50 درصد افزایش می یابد و طبق بررسی ها حدود 5 درصد از دانشجویان و 4.

5 درصد از دانش آموزان سال آخر دبیرستان ریتالین مصرف می کنند این در حالیست که این دارو عوارض جدی دارد و منجربه استفراغ، اسهال و در برخی موارد مرگ می شود.

علت بیش از 70 درصد مرگ ایرانیان بیماری های غیر واگیر است حریرچی در ادامه صحبت هایش با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به 287 هزار مورد مرگ و میر در کشور داشتیم، گفت: علت بیش از 70 درصد از این مرگ ها بیماری های غیر واگیر بوده است که 82 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر ناشی از چهارگروه بیماری های قلبی- عروقی، دیابت و سرطان و بیماری های مزمن ریوی بوده است.

هدف گیری ما این است تا سال 1404 25 درصد از موارد مرگ و میرهای زودرس ناشی از این بیماری ها را کاهش دهیم.

اقدامات ما دراین حوزه باعث شده که جمهوری اسلامی ایران رتبه اول منطقه و در کل دنیا رتبه دوم را به دست آورد و ایران یکی از پنج کشور منتخبی است که در سازمان ملل متحد درزمان برگزاری اجلاس سران کشورها اقداماتش دراین حوزه توسط رییس جمهور گزارش داده خواهد شد.

وی ادامه داد: ایران در این حوزه 13 هدف را دنبال می کند که عبارتند از کاهش 25 درصدی مرگ و میرهای زودرس ناشی از چهار بیماری غیرواگیر، کاهش 10 درصدی مصرف الکل، کاهش 20 درصدی فعالیت های بدنی ناکافی، کاهش 30 درصدی مصرف نمک، کاهش 30 درصدی مصرف دخانیات، کاهش 25 درصدی ابتلا به فشار خون، ثابت نگه داشتن میزان چاقی و اضافه وزن، افزایش 70 درصدی شناسایی مبتلایان به فشار خون" و دیابت، افزایش 80 درصدی دسترسی مبتلایان به بیماری های غیر واگیر به دارو و خدمات، به صفر رساندن میزان اسید اشباع در روغن های خوراکی، کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش 10 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و افزایش 20 درصدی دسترسی به درمان در بیماری های مبتلا به روان پریشی.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره نحوه ارائه مجوزهای آزمایشگاه ها در کشور گفت: مجوز آزمایشگاه ها طبق روال قانونی سال های قبل انجام می شود و تغییر خاصی دراین زمینه رخ نداده است.

ماجرای رشوه شرکت تجهیزات پزشکی به پزشکان حریرچی در پاسخ به سوالی درباره ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان گفت: رابطه مالی میان برخی از ارائه کنندگان خدمات درمانی با شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی و یا دارویی موضوعی ناراحت کننده و هشداردهنده است.

در این زمینه چندین دوگانه وجود دارد.

یکی از دوگانه ها این است که جامعه پزشکی وهمه دست اندرکاران این حوزه باید بدانند که حفظ اعتماد مردم به جامعه پزشکی سرمایه اصلی حوزه درمان است و نباید اجازه دهیم که این اعتماد خدشه دار شود.

از طرفی پیشگیری از تخلف و برخورد با متخلفان باید به خوبی انجام شود.

طبق قانون هر گونه رابطه مالی میان ارائه کنندگان خدمات درمانی و شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی و دارو حتی با ارقام جزیی تخلف و رفتاری غیرحرفه ای و مستوجب مجازات است.

از طرفی همانطور که از اطلاعیه سازمان نظام پزشکی هم عنوان شده هر گونه رفتار سهم خواهانه از اعمال جراحی یا ارجاع خدمات درمانی طبق مواد 6، 7و 20آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای نظام پزشکی ممنوع و مستحق مجازات است.

وی افزود: باید توجه کرد که این تخلف مانند یک قیچی دو لبه است.

از طرفی یک لبه این قیچی پرداخت کنندگان یعنی شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی و دارویی قراردارند و لبه دیگر آن نیز ارائه کنندگان خدمت هستند که تسهیلات مالی و یا سفرهای خارجی دریافت می کنند.

قربانی حرکت این قیچی مردم، بیماران و تا حدودی بیمه ها هستند.

عامل حرکت این قیچی هم سودخواهی و قانع نبودن برخی افراد اعم از ارائه کنندگان خدمات و یا شرکت های فروشنده است.

حریرچی با بیان اینکه روش مقابله با چنین تخلفاتی دو قسمت دارد، گفت: اولین قسمت، پیشگیری از بروز چنین تخلفاتی است یعنی افرادی که وارد این حرفه می شوند باید صلاحیت داشته باشند همچنین باید امکان بروز چنین تخلفاتی را از بین برد.

به عنوان مثال قبل از اجرای طرح تحول سلامت هیچ یک از تجهیزات پزشکی قیمت نداشتند اما در حال حاضر همه تجهیزات پزشکی را قیمت گذاری کرده ایم و خرید خارج از سامانه تجهیزات و ملزومات پزشکی برای بیمارستان های دولتی ممکن نیست و رابطه مالی در این حوزه به میزان قابل ملاحظه ای قطع شده است.

در این زمینه احتمالا طی هفته آینده بخشنامه ای خواهیم داشت تا در مورد بیمارستان های خصوصی هم چنین برنامه اجرا کنیم تا رابطه خصوصی بین ارائه کنندگان خدمات و فروشندگان تجهیزات قطع شود.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر برخورد قاطع با چنین تخلفاتی است حتی در کشوری مانند آمریکا که بازار آزاد دارد در صورت بروز چنین تخلفاتی برخوردهای جدی مانند لغو پروانه کار متخلف می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار این تخلفات در کشور گفت: مواردی که دراین زمینه شکایت شده بود مورد رسیدگی قرار گرفته و منجر به صدور حکم شده است.

درخواست جدی ما از جامعه ارائه کنندگان خدمات درمانی این است که خودشان در حوزه پیشگیری از این تخلفات وارد شوند و برخوردهای لازم را با متخلفان انجام دهند.

خوشبختانه قیمت گذاری در حوزه تجهیزات پزشکی دستاوردهای خوبی داشته است.

اگر این کار را انجام نمی دادیم بیمار در شرایط استیصال باید برای تامین تجهیزات و ملزومات مورد نیازش مراجعه می کرد و قیمت های مختلفی هم به او داده می شد.

از طرفی هم قادر نبود میان جنس تقلبی و اصلی تفاوتی قائل شود.

تاکید می کنم عمده فعالیت های وزارت بهداشت در زمینه حذف رابطه مالی، پیشگیری از ایجاد رابطه مالی در حوزه های تجهیزات پزشکی، دارو و .

است.

قاعدتا دستگاه های نظارتی هم در این زمینه و با این گزارش ها اقدامات نظارتی شان را تشدید می کنند.

حریرچی درباره قیمت گذاری تجهیزات پزشکی داخلی گفت: سرلوحه اصلی کار ما حمایت از تولیدات داخلی است البته در زنجیره تامین منابع مشکلاتی داشتیم که سعی کردیم آن ها را حل کنیم.

در حوزه تجهیزات پزشکی با برخی شرکت های داخلی و وارداتی بر سر قیمت مشکلاتی داریم.

به هر حال قیمت مناسب به گونه ای تعیین می شود که سود مناسبی داشته باشد و مورد استطاعت مردم هم باشد.

در برخی موارد شرکت های وارداتی می خواهند با استفاده از اهرم کمبود، مشکلات قیمت و یا مجوزهایشان را حل کنند اما سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و دولت در این زمینه از اهرم های لازم برای تنظیم بازار و خدمت رسانی به مردم استفاده می کنند.

اغلب مردم نیازی به مکمل دارویی ندارند حریرچی درادامه در پاسخ به سوالی در مورد عرضه مکمل های غذایی خارج از سیستم داروخانه ها گفت: باید توجه کرد که اکثر مردم ما احتیاجی به مصرف مکمل ندارند.

برخی از گروه های خاص مانند نوزادان و مادران باردار به مصرف برخی ویتامین ها نیاز دارند که از طریق شبکه بهداشتی تامین می شوند.

از طرفی مصرف ویتامین D هم برای گروه های سالمند توصیه می شود.

وی افزود: تعداد قابل توجهی از مکمل های بازار از طریق قاچاق وارد و خارج از سیستم قانونی عرضه می شوند.

هیچ دستگاهی هم نمی تواند به طور دقیق روی عرضه چمدانی و فروش اینترنتی و یا فروش مکمل ها دراماکن ورزشی نظارتی کامل داشته باشد.

نکته مهم این است که مردم باید آگاه باشند و بدانند که این مواد غیر لازم و حتی مضر هم هستند.

وزارت بهداشت نیز در جاهایی که اختیار قانونی داشته باشد نظارت هایش را انجام می دهد.

مردم نیز در صورت مشاهده فروش مکمل ها در اماکن غیر مجاز می توانند موضوع را به سامانه 190 وزارت بهداشت و یا به وزارت ورزش و جوانان اطلاع دهند.


کلید واژه ها: دخانیات - مصرف - وزارت بهداشت - نوجوانان - تجهیزات پزشکی - سیگار - بهداشت - وزارت - درصد - ریتالین - هشدار - پزشکان - دانش آموزان - پزشکی - دانشجویان - کاهش مصرف - رشوه - حریرچی - مطالعه - دختران - میزان - نشست خبری - کاهش - کشور - جهان - میلیارد - ممنوعیت - مالیات - کودکان - همشهری

آخرین اخبار سرویس:
330 هزار تبعه افغانی و پاکستانی خدمات درمانی دریافت کردند

نتایج آزمون دستیاری پزشکی در نیمه اول تیرماه اعلام می شود

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت مطرح شد: فعالیت بیش ازدو هزار و 400تیم بهداشت محیط در ایام تابستان/ تشدید نظارت بر اماکن بین راهی

تعیین سن مقتول با نمونه خون کشف شده در محل جرم

توسعه پوست الکترونیکی با قابلیت احساس درد

عوامل خطر بیماری های غیر واگیر

با مزایای باورنکردنی جویدن آدامس آشنا شوید

مطالبات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی تا دو هفته آینده پرداخت می شود

پنج میلیون ایرانی دیابت دارند

درمان عفونت گوشِ نوزاد بدون آنتی بیوتیک

مطالبات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی از بیمارستان های تأمین اجتماعی تا دو هفته آینده پرداخت می شود

چربی اضافه گردن و اطراف چانه را فوری برطرف کنید!

بعد از پیاده روی چه بخوریم؟

درمانگاه تامین اجتماعی رزن افتتاح می شود

دلیل افزایش سرطان در ایران

مواد غذایی که می تواند در فصل گرما به کمبود آب بدن شما کمک کند

فعالیت بیش از 2400 تیم بهداشت محیط در تابستان

تاثیر منفی اضطراب بر سلامت استخوان

فعالیت بیش از 2400 تیم بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان

فرمولی برای خوش اشتهایی کودک

علت افزایش سرطان در ایران /بروز 40 درصد مرگ ها پیش از 70 سالگی

3 راهکار ساده طب سنتی برای صدای تق تق زانو

هشدار نسبت به انجام "تاتو" در مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی بدن

3 راهکار طب سنتی برای تق تق زانو

مسئول حراست جدید مرکز بهداشت شرق اهواز معرفی گردید

اضافه وزن زنان در میان سالی بد نیست

سکندری خوردن تیته از فرط خوشحالی (+عکس)

آب یخ ننوشید!

درمان عفونت گوشِ نوزاد بدون آنتی بیوتیک

علت افزایش سرطان در ایران

مرگ حتمی انسان با خوردن هسته زردآلو!

عواقب وحشتناکی که مصرف سیگار به همراه دارد!

تشریح جزییات معاینات رایگان دانش آموزان

فعالیت بیش از 2400 تیم بهداشت محیط در سراسر کشور در ایام تابستان

عرقیجات گیاهی بدون پروانه بهداشت نخرید

این نوشیدنی برای تک تک سلول های قلب شما مفید است

5 میلیون ایرانی دیابت دارند دیابت عامل 9 درصد از مرگ و میرها در دنیا

این داروها میانه خوبی با ورزش ندارند!

برای سلامتی و زیبایی چشمانتان سرمه چهار مغز بکشید

هشدار نسبت به انجام تاتو در مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی بدن

دلایل جالب رامبد جوان برای ساخت خندوانه

الکل، عامل سرطان

استرس ذهنی باعث کوری می شود

عوارض نشستن طولانی مدت را با ترفندهایی فوق العاده آسان از بین ببرید

نوجوانان خواب آلود امروز، بیماران قلبی فردا

تشریح جزییات معاینات رایگان دانش آموزان

پرداخت مطالبات تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی تا دو هفته آینده

5 میلیون ایرانی دیابت دارند/ دیابت عامل 9 درصد از مرگ و میرها در دنیا

عرقیجات گیاهی بدون پروانه بهداشت نخرید

علل سوزش چشم ها و درمان آن

5 میلیون ایرانی دیابت دارند

3 راهکار ساده طب سنتی برای درمان صدادادن زانو

اهمیت شستن دست در افزایش ایمنی غذا

اجرای طرح نیازسنجی دربیمارستانهای ملکی

سکته قلبی و مغزی در کمین سیگاری ها

خون ایرانیان؛ از سالم ترین خون های اهدایی در جهان

با این روش ها از نیش پشه جلوگیری کنید

عواقب وحشتناکی که مصرف سیگار به همراه دارد!

علت افزایش سرطان در ایران /بروز 40 درصد مرگ ها پیش از 70 سالگی

جزییات معاینات رایگان دانش آموزان مقاطع مختلف/3 اختلال شایع در نوآموزان

ادعای امکان جایگزین کردن یک فنجان قهوه به جای یک واحد انسولین در دیابتی ها

بامیه، بمب خاصیت!

متخصص تغذیه:غنی سازی روغن نباتی با ویتامین D هیچ مزیتی ندارد

میکروب ها کجاهای خانه اتان پنهان شده اند؟

بستنی سنتی بخوریم یا کارخانه ای؟

نوجوانان خواب آلود امروز، بیماران قلبی فردا

هشدار، انجام تاتو برای این افرد ممنوع

استفاده از راهنمای بالینی در درمان سرطان/ایمنوتراپی انقلابی در درمان سرطان

امسال افزایش قیمت دارو بیش از 9 % نخواهد بود/ با سودجویان برخورد می کنیم

5 میلیون ایرانی دیابت دارند

متخصص تغذیه:غنی سازی روغن نباتی با ویتامین D هیچ مزیتی ندارد

ثبت نام جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی آغاز شد

5 میلیون ایرانی دیابت دارند

اضافه وزن زنان در میان سالی بد نیست

علل سوزش چشم ها و درمان آن

تغذیه با شیر مادر از آلرژی غذایی پیشگیری می کند

این غذاها سیستم ایمنی شمارا تقویت می کنند

اسکیزوفرنی چیست و علائم و درمان آن

گزارش فارس از مشکلات بیماران پروانه ای این بهار پروانه را دوست ندارد

8.5 درصد جمعیت تربت حیدریه را سالمندان تشکیل می دهند

ویتامین D و نقش آن بر افزایش سلامت استخوان دختران

پیشگیری از آلرژی غذایی در نوزادان با تغذیه شیر مادر

این بهار پروانه را دوست ندارد

مصرف طولانی دوز بالای ویتامین D عارضه ساز است

عوارض نشستن طولانی مدت را با ترفند هایی فوق العاده آسان از بین ببرید

عواقب وحشتناکی که مصرف سیگار به همراه دارد!

پیشگیری از آلرژی نوزادان با شیر مادر

ارائه خدمات درمانی به 330 هزار تبعه افغانی و پاکستانی طی سال گذشته

استان کرمان چند نفر معتاد دارد؟

ارتباط بین بیماری لثه و آرتروز روماتویید

توریسم درمانی ظرفیتی نهفته در قصرشیرین

تاثیر منفی اضطراب بر سلامت استخوان

الکل، عامل سرطان

کنترل سلامت با حسگرهای ارزان قیمت پلاستیکی

فواید سویا آجیلی و مزیت های مصرف آن

علت افزایش سرطان در ایران /بروز 40 درصد مرگ ها پیش از 70 سالگی

پژوهشگران آمریکایی دریافتند جلوگیری از سکته قلبی با مصرف روغن زیتون

راهکار های طب سنتی برای مشکلات زانو/ دلیل صدا دادن زانو چیست؟

الکل، عامل سرطان است؟

5 درصد جمعیت تربت حیدریه را سالمندان تشکیل می دهند

ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان | هشدار درباره مصرف ریتالین

ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان | هشدار درباره مصرف ریتالین