مطالب مرتبط:
 پرسپولیس بازیکن رزرو می کند/ بعد از جام جهانی حرف هایم را درباره کی روش می زنم
بعد از جام جهانی درباره کیروش حرف می زنم / با گل سید جلال به الجزیره دلم لرزید
گرشاسبی: پرسپولیس بازیکن رزرو می کند/ بعد از جام جهانی حرف هایم را درباره کی روش می زنم/ هیچ بازیکنی به جز صادق محرمی پیشنهاد جدی نداشته است
پرسپولیس بازیکن رزرو می کند/ بعد از جام جهانی حرف هایم را درباره کی روش می زنم
پرسپولیس بازیکن رزرو می کند / بعد از جام جهانی حرف هایم را درباره کیروش می زنم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 21:452018-05-21دانش

غَُر می زنم پس هستم!


ایرانی ها در طول تاریخ مصداق مدارا و تحمل و تسامح بوده اند اما امروز این ویژگی های فرهنگی جایش را به از همه چیز شکایت داشتن، همیشه طلبکاربودن و غرزدن به عالم و آدم داده است.

- تقریبا در تمام جمع های آشنا و ناشناس و در دانشگاه و مهمانی و تاکسی، از سیر تا پیاز زندگی در ایران و وضع همه چیز شکوه داریم و نق می زنیم.

ایرانی ها در طول تاریخ مصداق مدارا و تحمل و تسامح بوده اند اما امروز این ویژگی های فرهنگی جایش را به از همه چیز شکایت داشتن، همیشه طلبکاربودن و غرزدن به عالم و آدم داده است.

تقریبا در تمام جمع های آشنا و ناشناس و در دانشگاه و مهمانی و تاکسی، از سیر تا پیاز زندگی در ایران و وضع همه چیز شکوه داریم و نق می زنیم.

اما با این همه اعتراض، از سمت کسانی که گویا راه درست کردن امور را می دانند، اصلاح امور به کندی صورت می گیرد! چرا؟ چون غرزنندگان، همان مرتکبین کجی ها هستند یا حداقل بخشی از آنها ولی انگشت اتهامشان به سمت کسانی جز خودشان نشانه رفته است.

هر روز از مدیریت شهری می نالیم ولی پوست شکلاتمان را از پنجره ماشین بیرون می اندازیم.

در همان حال که از وضعیت اخلاقی سیاستمداران می نالیم، داریم سرکارمان کم فروشی می کنیم.

غرزدن در جامعه ما به یک مزیت و فرهنگ روزمره تبدیل شده است.

در برابر بسیاری از مسائل و بحران ها که حل شان مشارکت عملی همه مان را می طلبد، دست هایمان را در جیب هایمان مخفی کرده و تنها به حرف زدن و غرزدن اکتفا می کنیم.

چقدر ناشکیبا و بی انصافیم! چراکه نه طریق دوستان است و نه شرط مهربانی که این چنین روی تمام خوبی های سرزمین مان چشم ببندیم و با گفتن گزاف از کاستی ها، کجی ها و نقاط منفی، آن هم نه با رویکرد اصلاحی و نقادانه اصولی بلکه فقط درحد حرف زدن و نق نق کردن، زندگی در این سرزمین را طاقت فرسا تصویر کنیم؛ چیزی که شاید فرسنگ ها از واقعیت دور باشد.

درباره غرزدن و دلایل و تبعات آن با محمدرضا جوادی یگانه- استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران و رییس سابق پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات- گفت وگو کردیم.

او می گوید که غرزدن یک رفتار اجتماعی و فرهنگ رواج یافته در ایران است که مشکلات زیادی از بعد اجتماعی و فرهنگی ایجاد می کند.

او این موضوع را نوعی تخلیه روانی و اعتراض به وضع موجود بدون تحمل هزینه های احتمالی می داند.

غرزدن یا نق زدن رفتاری شایع است که دارد به یک عادت رفتاری بین عموم ایرانی ها تبدیل می شود؛ انگار از همه چیز گلایه داریم و هیچ چیز سر جایش نیست.

گاهی حتی به جای آنکه نقد اصولی بکنیم و برای اصلاح چیزی که به آن اعتراض داریم گام برداریم، فقط غرمی زنیم.

جامعه شناسی این رفتار را چگونه تعریف می کند؟ نارضایتی به خودی خود بد نیست و می تواند مقدمه ای برای برون رفت از وضع موجود و بهتر شدن وضعیت باشد اما ابراز این اعتراض روش های مختلفی دارد.

گاهی به وضع موجود اعتراض می کنیم و برای تغییر وضعیتی که به آن معترضیم اقدام می کنیم.

اگر شما از وضعیت سیاسی ناراضی هستید، می توانید نارضایتی خود از اوضاع سیاسی را با رفتاری سیاسی نشان دهید؛ مثلا بیانیه بدهید، مقاله بنویسید، در تظاهرات شرکت کنید و.

در واقع این نوع رفتار اعتراضی، توأم با عملگرایی است.

درست در مقابل آن، پذیرش مطلق وضع موجود و تقدیرگرایی آرامش بخش قرار می گیرد.

نتیجه این نوع رفتار، بی عملی و انفعال اجتماعی است.

اما پدیده ای بین بی عملی و تقدیرگرایی (چیزی که در جامعه ما در قدیم با توصیه هایی مشابه این بیت گوشزد می شد: رضا به داده بده وز جبین گره بگشا ) و اعتراض عملی، وجود دارد که نامش غر زدن است، به آن غرغر کردن یا غرولند کردن هم می گویند.

غرزدن بیان اعتراض به امور جاری است، منتها اعلام نارضایتی درحد حرف و بیشتر به یک نوع مکانیسم ناخودآگاه روانی برای دورکردن تنش ها و تعارضات ذهنی شباهت دارد.

آیا همان قدر که در مهمانی ها و جمع های دوستانه و تاکسی و مترو و.

غر می زنیم در مورد خودمان هم سختگیر و منتقد هستیم؟ یعنی رفتارهای خودمان را هم به همان شکل ارزیابی می کنیم؟ غرزدن در بینش جامعه شناختی -که بین مسئله شخصی و جمعی تمایز قائل می شود- نوعی اعتراض از سر نارضایتی از اوضاع است که در سطح شخصی و فردی باقی می ماند، آن هم نه اعتراض مستقیم، بلکه در غیاب شخص یا ارگانی که به او یا عملکردش معترضیم که طبیعتا فایده ای ندارد.

غرزدن رفتاری عمدتا معطوف به دیگران است، یعنی فرد مشخصا نسبت به دیگران اعتراض دارد و رفتارهای خودش مشمول این اعتراض نمی شوند و به نوعی خود را بی گناه می داند.

غرزدن فقط مربوط به ساحت سیاسی نیست بلکه ساحت های زیادی از زندگی روزمره ما را دربرمی گیرد؛ در صف نانوایی، در خیابان هنگام رانندگی، در بانک و.

.

ظاهرا غرزدن ما، حاکی از نوعی احساس خودبرتر بینی و خود قبله عالم پنداری ماست.

وقتی کارها بر وفق مراد من به عنوان مرکز جهان نباشد من با غرزدن اعتراض می کنم.

آیا غرزدن فقط در عرصه کلامی صورت می گیرد؟ می توان برای غرزدن نوعی تیپولوژی به دست داد؟ جدا از غرزدن کلامی، یکی از مهم ترین مصادیق غرزدن، بوق زدن هنگام رانندگی است یا تنفر و ناراحتی را در چهره نشان دادن.

بوق زدن نوعی غرزدن عملی است.

مردم ما یک ثانیه همدیگر را تحمل نمی کنند.

اگر پشت یک نفر که آرام و کند رانندگی می کند قرار بگیرند یا اندکی در پمپ بنزین معطل شوند دستشان را می گذارند روی بوق و حالا نزن و کی بزن! اینها نشانه خودمداری است که یکی از مسائل مهم اجتماعی ایران به شمار می رود.

ایرانیان سال های سال به ملت مدارا معروف بوده اند.

ما از کی اهل غرزدن شدیم؟ من شاهد تاریخی برای زمانی که غر زدن در ایران وجود داشته یا نداشته، ندارم.

اگر نالیدن را هم مشابه غرزدن بدانیم، سابقه ای طولانی دارد.

فردوسی می گوید: زبان برگشادند بر شهریار/ به نالیدن از گردش روزگار .

ولی نالیدن معمولا گلایه ای در تنهایی است نه در حضور جمع و بیشتر هم در فراق است نه شکایت از دیگران و موضوعات اجتماعی و در ادبیات، ناله بلبل است در فراق گل.

اما غرزدن، اعتراض خفیف در حضور دیگران است.

اما منطقا از زمانی که انسان ها خودشان را صاحب حق فردی می دانند غر شکل می گیرد.

قدیم تر ها شخص دارای فردیت شکل یافته و مستقل نبود که خودش را صاحب حق اعتراض و غرزدن بداند و بنابراین اگر با ایده دورکیمی به ماجرا نگاه کنیم که می گوید جامعه مقدم بر فرد است، از زمانی که فرد شکل گرفته امکان غر زدن هم مهیا شده؛ پس غر زدن نباید سابقه چندان زیادی در ایران داشته باشد، لااقل در مجامع عمومی.

ملک الشعرای بهار در قصیده ای می گوید: وز سوی دگر به غر و غر بانو/ در کار برنج و گندم و روغن .

نادر ابراهیمی هم در کتاب آتش بدون دود که در دهه 50 منتشر شده، می گوید که ما ملت غُریم! بسیار می شنویم که یکی از متهمان ردیف اول در گسترش فرهنگ غر زدن، شبکه های اجتماعی هستند.

خصوصا توییتر که می توان در آن در قالب چند کاراکتر نسبت به همه چیز اعتراض کرد یا با زدن یک هشتگ در جریان یک غر جمعی ایفای نقش کرد.

آنچه شما به آن اشاره می کنید به پدیده ناشناختگی در شبکه های اجتماعی مربوط است.

در شبکه های اجتماعی فقط زمانی می شود گفت افراد غر می زنند که بدون داشتن هویت مشخص، موضع بگیرند؛ یعنی بدون آنکه بقیه بدانند آن فرد کیست.

اما اگر افراد دارای اسم، عکس و پروفایل هویت دار درباره نابسامانی یا مسئله ای موضع بگیرند و هشتگ بزنند و سعی کنند آن موضع گیری به ترند تبدیل شود، من دیگر نام این اعتراض را غر زدن نمی گذارم! برعکس آن را نوعی فعالیت معنامند مدنی امروزی شده تلقی می کنم.

یک فرد اعتراضش را به صورت عملی ابراز می کند و اگرچه در دنیای مجازی منتشر می شود اما در کارنامه آن فرد ثبت می شود، دیگران می توانند ببینند و در مجموع هزینه های خاص خودش را دارد.

در فرهنگ ایرانی می گویند حرف باد هواست اما وقتی حرفی در توییتر، فیس بوک یا هر شبکه اجتماعی دیگری منتشر می شود می ماند و در کارنامه ما درج می شود و دیگر مصداق باد هوا نیست.

بنابراین توییت های مربوط به نشان دادن اعتراض و نارضایتی ما نسبت به چیزی نه تنها در حیطه غرزدن و نق زدن تعریف نمی شوند بلکه شیوه ای مدرن و امروزی برای نشان دادن عملی اعتراض و نارضایتی ما هستند.

در مقابل- مثلا در ادارات- ارباب رجوع زیادی را می بینید که به عملکرد کارمندان اعتراض دارند اما به جای اعتراض به شیوه قانونی مثلا شکایت کردن به مقام بالاتر یا حتی دیوان عدالت اداری، مدام زیر لب غر می زنند و در گعده ها هم همین غرزدن ها نقل مجلس است.

انگار ما می خواهیم بدون پرداخت هزینه، اعتراض کنیم و حاضر نیستیم هزینه هایی چون صرف زمان و انرژی برای اعتراض عملی را بپردازیم.

سویه بارز این مسئله غرزدن های داخل تاکسی هاست.

فضای تاکسی چه ویژگی ای دارد که برای انواع غرزدن مناسب است؟ بله تاکسی ها یکی از مهم ترین فضاهای غرزدن هستند.

چند غریبه کنار هم می نشینیم و تا مقصد در مورد همه چیز اظهارنظر می کنیم.

گویا غرزدن در این شکل و شمایل نوعی تخلیه روانی محسوب می شود و هیچ بار اصلاحی و عملگرایانه در آن وجود ندارد که خود این موضوع زمینه یک هرج و مرج در اظهارنظر کردن، یعنی اظهارنظر کردن همه در مورد همه چیز را در جامعه ایجاد می کند که پایش به فضای مجازی هم کشیده شده.

می بینیم که این روزها درباره هرچیزی در گروه ها و کانال ها حرف زده می شود بدون اینکه اصول و قواعدی بر آن حاکم باشد.

درحالی که لزومی ندارد آدم ها درباره همه چیز اظهارنظر کنند؛ مثلا من به عنوان معلم علوم اجتماعی در حوزه اجتماعی نظرم قابل شنیدن است اما در کشور ما انتظار می رود که مثلا من در همه زمینه ها موضع بگیرم و سخنرانی کنم.

باید این رفتار فرهنگی را اصلاح کنیم.

به نظر شما نارضایتی مداوم به عنوان زمینه اصلی برای غر زدن، می تواند تهدیدی برای امید و اعتماد اجتماعی باشد؟ بله، مشکل ما این است که یک تصویر رؤیایی از چیزی که باید باشد درست کرده ایم؛ مشخص نیست اصلا قابل تحقق است یا خیر و جایی محقق شده است یا نه.

به جای اینکه انتظار داشته باشیم وضعیت اندک اندک و قدم به قدم بهتر بشود، توقع داریم به سرعت همه چیز حل شود.

ما از کشورهای غربی، از زمان شاه، از آنچه باید باشیم و نیستیم، تصویری داریم که آن را در طول سال ها با خیال تکمیل کرده ایم و در این سال ها فضای مجازی و تلگرام هم در ساختن آن تصویر رؤیایی به کمک مان آمده است و حالا تصویر این مدینه فاضله را با لحظات امروز و اکنونمان مقایسه می کنیم و سرخورده می شویم.

به تعبیری غرزدن و نق نق کردن حتی می تواند زاییده همین سرخوردگی باشد.

از شلوغی مترو می نالیم، از رانندگی مردم بیزاریم، از وضعیت خیابان ها، از ترافیک، از مدت زمان چراغ قرمز، از ریز و درشت مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و خلاصه از همه چیز به جز خودمان.

در این فضا که مدام خودمان را با وضعیتی ایده آل و غیرواقعی مقایسه می کنیم ناامیدی اجتماعی تولید و تکثیر می شود.

از آنجا که ناامیدی حیات هر جامعه ای را تهدید می کند به نظر من ایجاد کمپین هایی چون موفقیت های کوچک می تواند در بهبود شاخص امید اجتماعی مؤثر باشد.

باید مردم را دعوت کنیم که اتفاق های کوچک امیدوارکننده را در جامعه ببینند و ترویج کنند.

اصلا راه اصلاح هر جامعه ای برداشتن گام های کوچک و مؤثر است و حتی یک زمانی شعار سازمان ملل این بود که جهانی بیندیش؛ منطقه ای عمل کن! .

یعنی هدف های بزرگ داشته باش، در مورد وضعیت جامعه ات ایده آل گرا باش اما پله پله به آن جامه عمل بپوشان.

این حوصله اصلاح گرانه که در ضدیت تام و تمام با غر زدن قرار می گیرد، گمشده مردم کشور ماست.

یک زمانی لرد کرزن به آن گفته بود: شتاب همراه با تأنی.

شمایل جامعه ای که افرادش بدبین و ناامید هستند و نسبت به وضعیت و جایگاهشان اعتراض دارند و مدام در حال غرزدن هستند چگونه است؟ منظورم این است که این نوع جامعه چه مختصاتی دارد؟ این جامعه نقاط قوتش یعنی تکیه گاه هایش را نمی بیند و مدام به جای اینکه روی واقعیت و داشته ها تمرکز کند، روی تصویر پردازی رؤیایی از وضعیت دیگران تمرکز می کند.

جامعه رویاباف، در اکنون خودش زندگی نمی کند بنابراین در اصلاح و ساختن آن هم نقشی ایفا نمی کند و حواسش پی فانتزی ها و رویاهایی است که از دیگران و زندگی در جاهایی غیراز جامعه خودش ساخته.

به جای اینکه تلاش کند وضع مطلوب را بسازد، وضع مطلوب را اکنون می خواهد؛ کامل و یکپارچه.

یک دلیل مهاجرت هم همین است.

این جامعه کم کم معیارهای خودش را برای اصلاح و نقد از دست می دهد و با بدبینی تمام، فقط به وضعیت فعلی معترض است.

نمی دانیم چه می خواهیم و چطور باید به آن برسیم ولی در موردش غر می زنیم.

به قول شفیعی کدکنی: به کجا چنین شتابان/ گون از نسیم پرسید/ به هر آن کجا که باشد به جز این سرا سرایم! بله، این تعریف دقیق وضعیت امروز ماست؛ یعنی هر چیزی غیر از آنچه هستیم.

من نمی خواهم بگویم نارضایتی نباشد؛ چون از جامعه ای که مردمش به ورطه تقدیر گرایی یا انفعال بغلتند نمی توان امید پیشرفت داشت اما غرزدن هم راه به جایی نمی برد؛ بنابراین اقدام عملی در چتر یک واقع بینی می تواند راه حل خوبی برای بهبود وضعیت جامعه باشد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 2 اردیبهشت 97، کدمطلب:13069، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: ایران - فرهنگ - ایرانی ها - دانشگاه - رفتار - ایرانی - اعتراض - فرهنگی - جامعه - اصلاح - زندگی - اجتماعی - دانشگاه تهران - سیاستمداران - امروز - همیشه - تاریخ - شکایت - آشنا - پژوهشگاه - پیاز - کم فروشی - مهربانی - واقعیت - مدیریت - مشکلات - فروشی - هزینه - انگشت - پنجره

آخرین اخبار سرویس:
داستان خانه 1000 متری علی اکبر رولایتی

سمینار اخلاق در ادبیات فارسی ایران وهند در دانشگاه کشمیر

نبود خوابگاه های دانشجویی زمینه ساز بروز اعتیاد در میان دانشجویان

افزایش چشمگیر رتبه ایران در تولید علم

روش اندازه گیری وزن کهکشان، به ویژه کهکشان میزبان

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

افتخارآفرینی نماینده ایران در مسابقات جهانی ربوکاپ کانادا

شهریورماه سال جاری دانشگاه تهران چهارمین کنفرانس بین المللی کارآفرینی را برگزار می کند

در تابستان 97 دانشگاه علامه طباطبایی مدرسه تابستانی آموزش زبان فارسی برگزار می کند

مرحوم قانعی راد مخاطبان عام تر از اهالی دانشگاهی داشت

در دانشگاه کاشان صورت گرفت انجام تست پروازی اولین پهپاد افقی پرواز

با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی دومین کنفرانس بین المللی «آینده زنان- 2019» بهمن ماه برگزار می شود

آزمون EPT دانشگاه آزاد در گیلان برگزار شد

کنکوری ها چگونه اضطراب خود را کنترل کنند؟

آموزش عالی در هفته ای که گذشت پیگیری وضعیت دانشجویان دارای احکام قضایی در روزهای داغ امتحانات

آغاز توزیع کارت کنکور سراسری از یکشنبه

مهلت ثبت نام انتقال و مهمانی دانشجویان علوم پزشکی تمدید شد

آمار قبولی کنکور نشانه مطلوبیت مدارس نیست

بازنگری برنامه های درسی دانشگاه های علمی کاربردی

رتبه ایران در تولید علمی به 16 ارتقا یافت

معرفی رییس جدید دانشگاه آزاد شاهرود

کاربردی سازی از نگاه صاحبنظران

ماجرای طلوع و غروب تلگرام در ایران چه بود؟/ حقوق بی بشر!

استفاده از لیزر برای نظارت سریع و ارزان بر فولاد مذاب

طوفان گسترده مریخ و ابهام در سرنوشت کاوشگر ناسا

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در البرز

ساخت کیبوردی که مانند کاغذ مچاله می شود!

موقعیت عالی گل برای آرژانتین که از دست رفت

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید کرد

طوفان شن تمام سیاره مریخ را در بر گرفته است؛ سکوت کاوشگر فرصت ادامه دارد

فضای عمومی دانشگاه آزاد براساس آرمان های اسلامی حضرت امام(ره) باشد

برخی بازی‎های رایانه‎ای دارای عقبه سنگین فلسفی هستند

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در البرز

سکانس آخر...

بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز: بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز: بزرگترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز راه اندازی شد

نقد برنامه وزارت عتف در خصوص موزه علوم

ساخت لیزر با الهام از آفتاب پرست

ورود دوباره مجمع نمایندگان کردستان به بحث بومی گزینی دانشگاه ها

استعفای رییس دانشگاه آزاد ورامین-پیشوا

ابوریحان مثال دانش طلبی در تاریخ علم است

راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز

رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز خبر داد راه اندازی بزرگ ترین مرکز ناباروری کشور در استان البرز

رایزن فرهنگی عراق در ایران: ایران در مسائل آکادمیک و فرهنگی یک ضرورت استراتژیک و اجتناب ناپذیر است

اساتید دانشگاه آزاد تبریز با سیره ائمه اطهار آشنا می شوند

سرعت مجاز 130 کیلومتری در آزادراه جنوبی تهران

انتخاب رحیمی به عنوان رییس هیات تنیس اصفهان

2500 دانشجوی مازندرانی به مناطق محروم اعزام می شوند

البرز ظرفیت های علمی تحقیقاتی مناسبی دارد

هشتادمین گفت وگوی نوین پژوهشی برگزار شد

دکتری برای انجام مصاحبه به چه نکاتی باید توجه کنند؟

134 طرح علمی تحقیقات پزشکی در کشور تصویب شد

ناو بالگردبر «خارگ» گزینه اصلی ایران برای اعزام به اقیانوس اطلس خواهد بود

ناو بالگردبر «خارک» گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس است

تجلیل از 6 پژوهشگر جوان در فرهنگستان علوم

تأسیس گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کوت عراق توسط دانشگاه فردوسی

وقف زمین کار خداپسندانه خیر تالشی

در معرفی آثار ابوریحان به مردم و بیگانان موفق نبوده ایم

می توانیم 20 درصد از ظرفیت خود را به جذب دانشجویان خارجی اختصاص دهیم

آثار «نشریات دانشجویی» در جشنواره ابوذر خراسان رضوی شرکت داده می شود

سامانه تسهیلات ارزی ویژه اعضای هیأت علمی راه اندازی شد

طی حکمی محمدصابر باغخانی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی شد

ستاری خبر داد ایران جزء 5 کشور برتر دارای بیشترین رشد کارآفرینی جهانی

فعالیت 3500 شرکت دانش بنیان در کشور

رتبه نخست سلول درمانی ایران در منطقه

نشست مطالبه گری تخصصی «به وقت مردم» در گیلان برگزار می شود

این علامت ها نشانه ترکیدن آپاندیس است

سامانه تسهیلات ارزی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاهها راه اندازی شد

تشکیل کمیته پیگیری وضعیت 5 دانشجوی دانشگاه تهران

آموزش های بالینی لازم به داروسازان ارایه نمی شود/ فعالیت 150 داروساز بالینی در کشور

جشنواره ورزشی دانشجویان بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد

رشته های دانشگاهی باید بر اساس نیازهای شغلی کشور راه اندازی شود

دانشگاه علم وصنعت با دانشگاه فرانسوی در پاریس تفاهم نامه همکاری امضا کرد

افتتاح آزمایشگاه مرکزی در راستای مهارت آفرینی دانشجویان بوده است

نمایندگی انجمن اقتصاددانان ایران در دانشگاه ایلام راه اندازی شد

درخشش تیم ام آرال دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در مسابقات جهانی کانادا 2018

اس ام اس تابستان و گرما

دانشگاه باید دانشجو را در تمام ابعاد هدایت کند/ اقدامات خوب دانشگاه آزاد بجنورد در حوزه پژوهش

دانشجویان مهمترین معیار برای ارزیابی سلامت جامعه هستند/فاصله بین سیاستگذاران و نسل جوان هر روز بیشتر می شود

صدای قاریان و حافظان دانشجو در «اسراء بین المللی»

اقدامات خوب دانشگاه آزاد بجنورد در حوزه پژوهش/ دانشگاه باید دانشجو را در تمام ابعاد هدایت کند

قرائتی: خاک حوزه و دانشگاه را باید عوض کرد

آموزش علوم قرآن و حدیث در مؤسسه آلمانی

گفتگوی ویژه خبری 97/03/30

رصد لکه های خورشیدی در فریمان

ثبت نام بدون آزمون استعدادهای درخشان دکتری تخصصی شروع شد

‍ جزییات پاسخگویی به سوالات آزمون 97 اعلام شد

بیمه 200 هزار نفر که کارگر ساختمانی نبودند، قطع شد/جایگزینی 83 هزار نفر در مرحله اول

مهلت ثبت نام دهمین جشنواره بین المللی فارابی امروز به پایان می رسد

باقی ماندن سامانه ناوبری ماهواره دانشگاه خواجه نصیر در فاز آزمایشگاهی!

جزییات پاسخگویی به سوالات آزمون 97 اعلام شد

جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری های سلول های بنیادی و پزشکی برگزار می شود

ضرورت راه اندازی رشته های دانشگاهی بر اساس نیازها

عکس های خیره کننده فضانورد ناسا از زمین

تراشه ای برای هدایت پهپادهای مینیاتوری

نشست وزیر علوم با دانشجویان و استادان در پاریس

گزارش تصویری سفر قائم مقام وزیر علوم به لرستان

موقعیت عالی طارمی از دست رفت

غَُر می زنم پس هستم!

غَُر می زنم پس هستم!