مطالب مرتبط:
استخدام تعدادی کارگر برقکار نیمه ماهر ترجیحاً از غرب تهران
استخدام تعدادی چرخکار، وردست و اتوکار در قاسم آبادِ همدان
استخدام تعدادی راننده جهت آژانسی در همدان
استخدام تعدادی راننده لودر جهت معدن شن و ماسه در قم
استخدام تعدادی فایبر گلس کار در خراسان رضوی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 21:352018-05-21اقتصادي

تعدادی «خیّر مناسب ساز» نیازمندیم


تصورش هم برایتان سخت خواهد بود که وجود چند پله بتواند حضور در مدرسه، مسجد و درمانگاه، دریافت پول از دستگاه عابر بانک و رفتن با دوستان به کافی شاپ و سینما را برای افرادی به کارهای غیرممکن و آرزوهای بزرگ دست نیافتنی تبدیل کند و بعید است در مخیله تان بگنجد .

- تصورش هم برایتان سخت خواهد بود که وجود چند پله بتواند حضور در مدرسه، مسجد و درمانگاه، دریافت پول از دستگاه عابر بانک و رفتن با دوستان به کافی شاپ و سینما را برای افرادی به کارهای غیرممکن و آرزوهای بزرگ دست نیافتنی تبدیل کند و بعید است در مخیله تان بگنجد که دانش آموزانی فقط به دلیل مشکل نامناسب بودن سرویس بهداشتی، مجبور شوند قید مدرسه و تحصیل را بزنند! تصورش هم برایتان سخت خواهد بود که وجود چند پله بتواند حضور در مدرسه، مسجد و درمانگاه، دریافت پول از دستگاه عابر بانک و رفتن با دوستان به کافی شاپ و سینما را برای افرادی به کارهای غیرممکن و آرزوهای بزرگ دست نیافتنی تبدیل کند و بعید است در مخیله تان بگنجد که دانش آموزانی فقط به دلیل مشکل نامناسب بودن سرویس بهداشتی، مجبور شوند قید مدرسه و تحصیل را بزنند! چنین مشکلاتی که کم هم نیستند از شرایط سخت توانیابان(معلولان) همین جا کنار ما در پایتخت حکایت می کند؛ شهری که مرجان محمدی معلم نمونه و توانیاب فعال معتقد است همان قدر که به خیّر بیمارستان و مسجد و مدرسه ساز نیاز دارد، به خیّر مناسب ساز هم نیازمند است.

این معلم دلسوز و دبیر کانون معلولان منطقه11 همراه ما به خیابان های شهر آمد و از زوایای مختلف به تشریح مشکلات معلولان در شهر پرداخت.

بالا رفتن از پله با عصا، لِم خاصی دارد؛ خودم ابداعش کرده ام.

این را می گوید و به طور عملی شیوه ابداعی اش را نشان می دهد.

عقب عقب به سمت پله ها می رود، به دیوار تکیه می دهد، یکی از عصاهایش را روی پله گذاشته و با فشار به دیوار پشتش و با کمک دست ها و عصایش خود را بالا کشیده و روی پله اول قرار می دهد.

مکثی می کند و همان طور که پشتش به پله هاست، با کمک عصاها و نیروی دستانش روی پله دوم قرار می گیرد و این کار سخت و انرژی بر، همین طور تا پله آخر ادامه پیدا می کند.

تا خانم معلم خستگی ناپذیر داستان ما به پاگرد اول و دوم و نهایتاً کلاسش برسد، ده ها دانش آموز دوان دوان پله ها را چند تا یکی بالا و پایین می کنند و شاید فکرش را هم نکنند از چه موهبتی برخوردارند و احتمالاً خبر ندارند بچه هایی با درجه هوشی آنها، فقط به دلیل وجود موانعی مانند همین پله ها، از نشستن کنار آنها در کلاس درس محرومند.

مرجان محمدی نفس نفس زنان می گوید: اوایل خیلی سریع پله ها را بالا می رفتم ولی الان زمان بیشتری می برد و بعضی مواقع سرم گیج می رود.

و تازه این پله ها، خوب است.

اگر شیب پله ای کمی نامناسب باشد و دیوار هم نداشته باشد، با وجود تجربه همه این سال ها، نمی توانم از آن بالا بروم.

خانم معلم به کلاس می رسد اما باز هم پله! او حتی برای نوشتن روی تخته کلاس هم باید با پله هماوردی کند.

برای معلولان آینده با وجود تمام سختی هایی که در دوران تحصیل در مدرسه متحمل شدم، آگاهانه دوباره به این محیط برگشتم؛ این بار به عنوان معلم.

فردی که مرا استخدام کرد، گفت: استخدامت می کنم چون به بچه ها روحیه می دهی.

من هم با این هدف معلم شدم تا در جریان فرهنگسازی در جامعه برای پذیرش معلولان و شناخت توانمندی ها و مشکلات آنها سهیم باشم تا جامعه شرایط بهتری برای معلولان آینده فراهم کند.

مرجان محمدی می افزاید: تلاش کرده ام درباره مشکلات توانیابان برای تردد و فعالیت در شهر با شاگردانم صحبت کنم تا با حقوق همشهریان معلولشان آشنا شوند و وقتی وارد جامعه می شوند، آن را مراعات کنند.

حالا شاگردانم نگاه خوبی در این زمینه دارند و با همین ذهن باز توانسته اند در جشنواره طراحی پوستر با موضوع سهم معلولان از شهر، در 24ساعت 14پوستر طراحی کنند.

شهر نامهربان.

با تعطیلی مدرسه، خانم معلم مشتاقانه همراهمان می شود و قدم به قدم ما را با موانع پیش پای معلولان در خیابان های شهر آشنا می کند.

همان طور که در پیاده رو قدم می زنیم، می گوید: یک پله 5تا10سانتیمتری یا حتی ساده تر از آن، لبه درِ اتاق در خانه های قدیمی که متصل به چهارچوب فلزی در بود، برای ما مانع محسوب می شود و در مقابل آن تبدیل می شویم به کودکی که بدون کمک نمی تواند حرکت کند.

پل های فلزی روی جدول ها، مشکل بعدی است؛ عصای معلولان در آن می افتد و گیر می کند.

شاید به نظر نیاید اما اگر کناره باغچه پیاده روها جداره سازی نشده باشد، برای معلولان ویلچری و نابینایان مشکل ساز می شود.

البته بعضی از این موانع، گاه تعدیل می شود.

مثلاً همان پله های با ارتفاع بسیار کم، اگر در کنارش نرده داشته باشد، برای معلولی که با عصا تردد می کند، با زحمت قابل استفاده می شود.

می پرسیم: آیا ایجاد رمپ هم نتوانسته مشکل را حل کند؟ در جواب می گوید: رمپ اگر دارای شیب استاندارد و در کنارش میله ای داشته باشد که معلول ویلچری بتواند با گرفتن از آن خودش را بالا بکشد، خوب و گره گشاست اما رمپ بدون میله برای معلول ویلچری بدون همراه غیرقابل استفاده یا خطرناک است مگر اینکه ویلچرش برقی باشد.

البته بسیاری از رمپ ها به دلیل شیب تند آن عملاً برای معلولان ویلچری غیر قابل استفاده اند.

البته معلولان با عصا هم با رمپ ها بسیار مشکل دارند.

به طور مثال، در ساخت رمپ باید از مصالح و مواد استاندارد و مخصوص استفاده شود که در غیر اینصورت سطح رمپ، لیز و سُر می شود.

خود من به همین دلیل نمی توانم از بعضی رمپ ها تردد کنم.

از رؤیای متروسواری تا عابر بانک های بالا بلند! به پیشنهاد محمدی سری به ایستگاه مترو می زنیم.

او معتقد است متروسواری برای معلولان جسمی ـ حرکتی، یک رؤیاست.

دلیلش هم پله هایی است که در ورودی ایستگاه مترو جا خوش کرده اند.

جای خالی آسانسوری که حمل کننده معلولان به داخل ایستگاه باشد هم شاهد دیگر ادعای اوست.

او گریزی به حدود 3سال قبل زده و می گوید: شهردار وقت ناحیه4 منطقه11 در همایش معلولان از همه خواست آرزوی خود را بگویند.

آنقدر برایشان باورنکردنی بود که چند نفر از معلولان آرزو داشتند مترو را از نزدیک ببینند که ترتیب یک تور متروسواری را برای معلولان منطقه دادند.

آن اتفاق، نخستین و آخرین تجربه ما از متروسواری بود.

در ادامه مسیر به یک مسجد می رسیم و خانم معلم با افسوس می گوید: سال گذشته می خواستیم مراسم ترحیم پدرم را در این مسجد که هم فضا و هم دسترسی خوبی دارد، برگزار کنیم اما پله هایش ناامیدم کرد.

بعد از کلی جست وجو، یک حسینیه بدون پله پیدا کردیم تا خودم و دوستان معلولم به راحتی بتوانیم داخلش شویم.

پله، مشکل اغلب مساجد و حسینیه های ماست.

ما هم دوست داریم در نمازجماعت و در شب های قدر در کنار مردم در مراسم دعا شرکت کنیم اما نمی توانیم.

از کنار یک درمانگاه می گذریم و نگاه ناامیدانه مرجان محمدی به پله های آن، باعث می شود راهمان را به سمت دیگری کج کنیم.

اما عجیب ترین مورد در این خیابان گردی، خودپردازی است که در جایی شبیه قلعه! بالای 2ردیف پله جانمایی شده و دسترسی به آن حتی برای افراد عادی هم راحت نیست.

خانم معلم می گوید: باید کل خیابان های منطقه را بگردم تا شاید یک عابر بانک بدون پله پیدا کنم، در غیر این صورت بدون پول نقد می مانم.

آیا می توانم به هر کسی اعتماد کنم، کارت بانکی ام و رمزش را به او بدهم تا برایم از دستگاه پول بگیرد؟ مسئولان محترم همین بانک هنگام نصب عابر بانک آیا فکر نکردند بین مشتریان بانک، افراد معلول هم وجود دارد؟ ما را ندیده اند.

در خوشبینانه ترین حالت، 98درصد مراکز عمومی و خدماتی شهر اعم از آموزشی، درمانی، مذهبی، حمل ونقل و تفریحی، برای معلولان غیرقابل استفاده اند.

وجود این مشکلات و مطرح شدن بحث مناسب سازی، نشان می دهد مسئولان در زمان طراحی و ساخت مراکز و امکانات عمومی شهر، اقشار آسیب پذیر مانند معلولان و سالمندان و نیازهایشان را ندیده اند.

معلول توانمند همشهری می افزاید: متأسفانه در کشور ما دیر به قانون جامع معلولان که قانون بین المللی است، توجه شد و هنوز در مجلس در حال بررسی است.

این قانون می گوید هر کسی که در شهر اقدام به ساخت یک مرکز عمومی یا خدماتی مانند مدرسه، درمانگاه، اداره و.

می کند، باید شرایط حضور معلولان را هم در آن فراهم کند؛ مثلاً رمپ و آسانسور در آن پیش بینی کند.

چرا این کار در شهر ما انجام نمی شود؟ چرا شهرداری به مراکز عمومی که این موارد را رعایت نمی کنند، مجوز ساخت و پایان کار می دهد؟ مشاوران معلول، ابتکار ناتمام شاید ریشه مشکلات ما این است که به لطف خدا همه مسئولان ما افراد سالم و غیرمعلول هستند و بنابراین هیچ تصوری از مشکلات معلولان در شهر ندارند.

اما تجربه موفق کشورهای دیگر نشان داده نیازی نیست مسئولان خودشان معلول باشند.

آنها می توانند با مشاوره گرفتن از معلولان، کاستی های شهر را برطرف کنند.

مرجان محمدی ادامه می دهد: ایجاد کارگروه مناسب سازی معابر ویژه معلولان در شهرداری منطقه11، اقدام مثبتی در این زمینه بود.

در آن طرح در هرکدام از نواحی 4گانه این منطقه، یکی از معلولان فعال به عنوان مشاور مناسب سازی شهردار ناحیه انتخاب شد و در چند مورد هم در ناحیه4 کارهای خوبی انجام شد اما متأسفانه این کار خوب ادامه پیدا نکرد که مهم ترین دلیل آن، مشکل مالی بود.

چشم انتظار همت خیّران خوشبختانه ما خیّران دریادلی در جامعه داریم که برای توسعه و نوسازی مدارس، مساجد و بیمارستان ها کمک های ارزشمندی کرده اند.

من آرزو و درخواست می کنم این عزیزان در امر مناسب سازی مراکز عمومی و خدماتی شهر هم مشارکت کنند.

به عنوان کسی که تمام عمر از مشکلات این شهر رنج برده ام، به این خیّران عزیز اطمینان می دهم اهمیت و ثواب مناسب سازی ایستگاه مترو، مسجد، مدرسه و بیمارستان اگر بیشتر از ثواب و ارزش ساخت این مراکز عام المنفعه نباشد، هرگز کمتر نیست.

خیّران بزرگوار مطمئن باشند با مشارکت در مناسب سازی شهر و ایجاد شرایط مناسب برای تردد و فعالیت راحت معلولان ویلچری، نابینایان، سالمندان و.

، مشمول دعاهای خیر این توانیابان و خانواده هایشان می شوند.

معلم توانیاب نمونه شهر می افزاید: مخاطب ما فقط خیّرانی نیستند که چند صد میلیارد دارایی دارند.

ما مردم عادی هم می توانیم در این کار خیر ویژه سهیم باشیم.

مثلاً یک همشهری نیکوکار می تواند برای شادی روح عزیز از دست رفته اش، در ورودی مسجد محله یک رمپ استاندارد بسازد.

دیگری به عنوان خیرات برای پدر مرحومش، سرویس بهداشتی یک مدرسه را مناسب سازی کند تا دانش آموز معلول محله به دلیل نبود دستشویی فرنگی، از درس خواندن محروم نشود.

حتی چند نفر با مشارکت همدیگر می توانند هزینه مناسب سازی ورودی درمانگاه یا داروخانه محله را تقبل کنند تا یک معلول وقتی خودش یا اعضای خانواده اش بیمار می شوند، درمانده نشود.

مرجان محمدی در ادامه می گوید: علاوه بر این، دلمان می خواهد همان طور که بازیگران و ورزشکاران برای حمایت از بیماران اوتیسم، ام.

اس و.

وارد گود شدند و پویش هایی تشکیل دادند، حامی مناسب سازی شهر برای معلولان هم باشند تا یک جریان در میان خود مردم جامعه شکل بگیرد و دیگر منتظر اقدام مسئولان نباشیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری ، تاریخ انتشار 15 اردیبهشت 97، کدمطلب:14661، www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: مدرسه - دانش آموز - کافی شاپ - معلولان - مسجد - مشکل - سینما - نامناسب - مشکلات - معلم - بزرگ - بانک - دیوار - سرویس - تحصیل - بیمارستان - داستان - خیابان - پایتخت - همراه - خستگی - نشستن - انرژی - شرایط - نشان - زنان - هایی

آخرین اخبار سرویس:
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به فارس خبر داد خبر خوب برای دانشجویان متأهل و مجرد/ از افزایش پوشش تسهیلات ازدواج تا شهریه تحصیلی

افزایش 10 درصدی قیمت بلیت قطار از امروز

اجرا و بهره برداری پروژه های ریلی و توسعه ای بطور کامل به بخش خصوصی واگذار شوند

واردات گندم صادراتی با وجود ممنوعیت

مذاکرات محرمانه ایران و عربستان/نشست اوپک به تاخیر افتاد

وزیر نفت: با عربستان به چارچوب تفاهم دست یافتیم

اقتصاد مقاومتی نسخه خروج از بحران اقتصادی

واحدهای فاز 5 پردیس به زودی تحویل می شود

روایت معاون روحانی از دغدغه اصلی دولت/ همکاری جدید سپاه با دولت در چه حوزه ای خواهد بود؟

شناسایی 900 پلاک خطرناک در بازار/سازمان اوقاف مالک نیمی از ساختمان های رهاشده بازار

زنگنه درمصاحبه با سی ان ان:مردم ایران ممکن است نارضایتی داشته باشند،اما آمریکا قادربه تغییرنظام نیست

بلومبرگ: اپل در ابتدا قصد داشته آیفون X را بدون هیچ درگاه اتصالی بسازد

واحدهای فاز 5 پردیس به زودی تحویل می شود

اجرای جنگل کاری اقتصادی در 1400 هکتار از اراضی لرستان

نشست اوپک به تاخیر افتاد

قیمت بلیت قطار 10 درصد افزایش یافت

صربستان و ایران سه تفاهم نامه همکاری امضا کردند

توافق جهانی کاهش تولید، اعتبار اوپک را احیا کرد

امضای قرارداد در حاشیه نمایشگاه صنایع حمل و نقل ریلی

کشف قاچاق محصولات چوب در مازندران

پشت پرده واردات غیرقانونی 6 هزار دستگاه خودرو

ایران: باید در بیانیه پایانی به تاثیر تحریم های آمریکا اشاره شود

ما در حال آماده سازی چیزی هستیم/احتمال رسیدن به توافق

انفجار خودرو در جایگاه سوخت در شادگان

فراهم سازی زیرساختها در گمرک رازی -کاپی کوی

لزوم اجرای نظام تشخیص مالیاتی

زنگنه درمصاحبه با سی ان ان:مردم ایران ممکن است نارضایتی داشته باشند،اما آمریکا قادربه تغییرنظام نیست

بلیت قطار 10 درصد گران شد

سهام آسیایی به پایین ترین سطح 6 ماهه خود رسید

دستمزد کارگران دوباره افزایش می یابد

سفر در زمان، تجربهٔ رانندگی با مرسدس بنز C111 مدل 1970

وزیر بهداشت: برخورد با سودجویان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تشدید می شود

مسئولان اگر توانایی رفع مشکلات معیشتی مردم را ندارند، کنار بروند

توصیه افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت از سوی کمیته نظارتی اوپک

مدیریت اقتصاد با زور ممکن نیست

اجرایی شدن نظام تشخیص مالیاتی عامل افزایش درآمد های مالی

مسئولیت دشوار اوپک در مدیریت بازار

لزوم صرفه جویی در مصرف برق در استان

تجهیز 633 هکتار از مزارع کازرون به سیستم آبیاری نوین

استقرار توده هوای گرم و مرطوب در گیلان

عکس های برگزیده هفته

مسئولیت دشوار اوپک در مدیریت بازار

920 هزار میلیارد ریال طرح در دهه فجر افتتاح می شود

ثبت قیمت کالاهای بهره مند از ارز رسمی در سامانه 124 الزامی شد

وزرای اقتصادی با اولویت های روحانی چه کردند؟

دیدار وزیران ایران و عربستان پیش از نشست اوپک

تقویم روز ارتباطات/ تاسیس خبرگزاری پارس در ایران

هیچ نکولی در اوراق بدهی دولتی رخ نداده است/ لزوم تنظیم نرخ سود با همکاری بانک مرکزی و سازمان بورس

یک کارشناس اقتصاد توسعه ارائه کرد نقد نظریات اقتصاد خانواده و ارائه الگوی اقتصاد خانواده اسلامی

کاهش 40 میلیون تومانی قیمت یک خودرو در بازار

نشست اوپک در وین گشایش یافت

در مدارس لاکچری چه می گذرد؟

تحریم های آمریکا،مانع فعالیت شرکت های بزرگ نفتی در ایران است

کشف چوب آلات قاچاق درمازندران

صربستان خواهان نفت ایران است

چشم انداز همکاری ایران و چین در صنعت خودروسازی

کاهش وابستگی به وام، مزیت طرح الگوی نوین مشاغل خانگی

واحدهای فاز 5 پردیس به زودی تحویل می شود

شناسایی افرادی که در فقر مطلق هستند/ 1.5 میلیون معلول تحت پوشش بهزیستی

قیمت نفت افزایش یافت

کمالوند سرمربی اکسین شد

صربستان برای توسعه همکاری با ایران برنامه های ویژه ای دارد

نشست اوپک در وین گشایش یافت

هواوی 6 میلیون دستگاه P20 به فروش رسانده است

وزیر نفت : به هر آنچه منافع ایران را به خطر بیندازد، عمل نمی‎کنیم

تفاهم ایران و عربستان در حاشیه اوپک

پیشنهاد افزایش تولید یک میلیون بشکه نفت مطرح می شود

در مدارس لاکچری چه می گذرد؛ فرزندان خاص در لاکچری ها

ثبت قیمت کالاهای بهره مند از ارز رسمی در سامانه 124 الزامی شد

به بهانه یکم تیرماه ، روز اصناف

میزان طلاق توافقی در البرز 28 درصد کاهش یافت

صربستان برای توسعه همکاری با ایران برنامه های ویژه ای دارد

خیران حدود 6میلیارد ریال به مددجویان بهزیستی مراغه کمک کردند

زنگنه نشست مقدماتی اوپک را ترک کرد

تحریم های آمریکا،مانع فعالیت شرکت های بزرگ نفتی در ایران

تجمع کارگران کشت و صنعت شمال مقابل استانداری مازندران/کارفرما: کارگران تعدیل شده هیچ مطالبه مزدی ندارند

هند نگران تصمیم گیری های نفتی اوپک است

زنگنه: با عربستان به چارچوب تفاهم دست یافتیم

پرونده ویژه / در مدارس لاکچری چه می گذرد؛ فرزندان خاص در لاکچری ها

رشد امسال شاخص بورس دو رقمی شد

قیمت بلیت قطارهای مسافری افزایش یافت

سهام آسیایی به پایین ترین سطح 6 ماهه خود رسید

کمک 6 میلیارد تومانی مردم خراسان جنوبی به عتبات عالیات

زنگنه: با عربستان به چارچوب تفاهم دست یافتیم

جزییات گود برج میلاد و توقف فاز 2

روند افزایش دما در هفته آینده

مدیرعامل و هیات مدیره جدید شرکت هپکو معرفی شدند

عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

بازار داغ "توپ سازی پاکستان" در گرماگرم جام جهانی

چه خودروهایی با کمتر از 5 میلیون تومان می توان خرید؟

قیمت نفت بیش از 2 درصد سقوط کرد

روند افزایش دما در هفته آینده

نوبت به پرداخت سود متوفیان رسید

مدیرعامل فرابورس ایران: هیچ نکولی در اوراق بدهی دولتی رخ نداده است/ لزوم تنظیم نرخ سود با همکاری بانک مرکزی و سازمان بورس

دیدار وزیران ایران و عربستان پیش از نشست اوپک

جو پایدار مازندران درآغازین روز تابستان

طرح نسخه الکترونیکی در حج امسال اجرا می شود

سبزی کاری با فاضلاب در روستای چاه بردی

اخبار مشروح 13 جمعه، 1 تیرماه 97

77درصد مستمری بگیران زیر خط فقر هستند/منابع صندوق های بازنشستگی تا 2028 تمام می شوند

تعدادی «خیّر مناسب ساز» نیازمندیم

تعدادی «خیّر مناسب ساز» نیازمندیم