مطالب مرتبط:
ارز 4200 تومان غیر قانونی است/چگونگی خروج 30 هزار میلیارد دلار از کشور
ارز 4200 تومان غیر قانونی است/چگونگی خروج 30 میلیارد دلار از کشور
فشار به دولت برای جلوگیری از تداوم سیاست ارز تک نرخی
دلار 4200 تومانی تکان خورد
دلار 4200 تومانی گران شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 20:052018-05-21اقتصادي

ارز صادراتی مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟


برخی اعضای هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف در نشستی خبری به انتقاد از برخی شرایط فعلی که منجر به توقف صادرات می شود، پرداختند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هوشنگ فاخر نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف در این نشست اظهار کرد: عده ای بر این باورند که ما تنها صادرکنندگان فرش در دنیا هستیم و می توانیم کالای خود را به هر قیمتی که دلمان خواست عرضه کنیم در حالی که اکنون پاکستان، افغانستان، چین، هند و کشورهای دیگر تبدیل به رقبای ما شده اند.

در این کشورها هزینه های تولید و حقوق کارگر به مراتب پایین تر از ایران بوده و قیمت تمام شده آنها پایین تر از فرش ایرانی خواهد بود.

در نهایت نیز این کشورها کالای تولید شده خود را در بازارهای جهانی به نام فرش ایرانی به فروش رسانده و باعث بدنامی محصولات ما می شوند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی دولت به جای آنکه به حمایت از صادرکنندگان فرش بپردازد شرایط ما به گونه ای می شود که با توجه به مسائلی مانند مالیات یا مواد 95، 100، 146 و 169 قانون که در سال 1394 به تصویب رسیده شرایط برای کار ما به مراتب سخت تر می شود.

با این قوانین هزینه های تولید برای فرش افزایش پیدا می کند و توان رقابت از صادرکننده ایرانی گرفته می شود.

بر همین اساس صادرات فرش که زمانی بالغ بر یک ونیم میلیارد دلار بود اکنون به 300 میلیون دلار رسیده است.

حال این را هم در نظر بگیرید که بخشی از این آمار مربوط به بازگشت فرش های مرجوعی یا فرش هایی که در نمایشگاه های خارجی به فروش نرفته اند، می شود.

نایب رییس اتحادیه ادامه داد: اکنون دولت می خواهد درآمد 300 میلیون دلاری صادرات نفت را با نرخ 4200 تومانی دریافت کند.

این موضوع مشکلات متعددی برای فعالان این بخش به همراه خواهد داشت در حالی که در بخش هایی مانند پتروشیمی که میلیاردها دلار درآمد دارند.

به طور کلی درآمدی که در حوزه صادرات فرش حاصل می شود رقم بالایی نیست اما به شرطی که صادرکنندگان این فرش بتوانند مانند سال های قبل فعالیت خود را ادامه دهند اشتغال زیادی در جامعه ایجاد می شود.

فاخر همچنین به صادرات 50 میلیارد دلاری در بخش غیرنفتی اشاره کرد و گفت: از مجموع این رقم، 300 میلیون دلار صادرات در بخش فرش رقم بسیار کوچکی خواهد بود اما با همین شرایط اشتغالی در کشور ایجاد می شود که قابل قیاس با بخش های دیگر نیست.

نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه در ماه های گذشته پیگیری های متعددی برای حل این مشکلات صورت گرفته، اظهار کرد: تاکنون مسئولان مربوطه هیچ پاسخی به ما نداده اند البته گاه به عنوان مثال در جلسه ای که با وزیر صنعت، معدن و تجارت یا سایر مسئولان داریم گفته می شود که مشکلات را حل خواهیم کرد.

اما معمولا رده های پایین تر آنها در سازمان های مختلف پاسخگوی ما نیستند.

به عنوان مثال زمانی ما بحث بازگشت فرش های مرجوعی را مطرح کردیم و یادآور شدیم که این فرش ها ایرانی هستند و نباید از آنها گمرکی دریافت شود.

مسئولان وقت نیز قول رسیدگی به موضوع را دادند اما متاسفانه با وجود اینکه این موضوع در مراکز دیگری از جمله شورای عالی اقتصاد هم مطرح شده و نظر مثبتی بر روی داده شده است هنوز با مرحله اجرا فاصله دارد.

این کار قفل کردن اقتصاد است نه کنترل تورم احد عظیم زاده دیگر عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرش در این نشست اظهار کرد: اکنون گفته می شود که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را وارد سامانه نیما کنند اما پس از مدتی همین افراد برای خرید مواد اولیه خود ملزم می شوند ارز آزاد را با قیمت 6200 تومان تهیه کنند.

به شخصه پنج سال بهترین صادرکننده کشور بوده ام اما اکنون شرایط به گونه ای است که اگر 50 میلیون دلار صادرات داشته باشم باید 20 میلیون دلار آن را به عنوان گمرکی پرداخت کنم در چنین شرایطی چه انگیزه ای برای صادرات باقی می ماند؟ وی ادامه داد:در سال های گذشته برای تامین مواد اولیه از 1800 تا 3500 تومان هزینه ارز را تقبل کرده ایم در صورتی که اگر همان ارز را نگه می داشتیم اکنون قیمت آن از شش هزار تومان هم گذشته بود.

حال چگونه انتظار می رود ما درآمد صادراتی خود را به قیمت 4200 تومان در اختیار دولت قرار دهیم در چنین شرایطی ترجیح می دهم صادرات را متوقف کنم، این روند حمایت از تولید و صادرات نیست.

عظیم زاده با بیان اینکه در کشور حدود دو میلیون نفر بافنده وجود دارد که اگر خانواده های آنها را هم حساب کنیم 8 تا 9 میلیون نفر از این صنعت زندگی خود را می گذرانند، گفت: اگر در زمینه صادرات فرش اتفاقی رخ دهد یک میلیون نفر بیکار خواهند شد که اگر خانواده آنها را هم لحاظ کنیم جمعیتی حدود چهار میلیون نفر می شود.

دولت به طور مداوم می گوید تورم را مهار کرده ایم اما به شخصه به صراحت می گویم که این کنترل تورم نیست بلکه قفل کردن اقتصاد است.

وی افزود: با این شرایط ما می توانیم در دنیا رقابت کنیم؟ تا زمانی که سود بانکی به کمتر از 10 درصد نرسد اقتصاد فلج خواهد بود چراکه لازم است سرمایه کشور وارد بخش تولیدی شود.

می گویند نرخ تورم کمتراز 10 درصد است اما تنها در سال گذشته 53درصد تورم در بخش سکه و 57 درصد تورم در نرخ ارز داشته ایم.

عظیم زاده در پایان گفت:در تمام سال های فعالیت به خاطر ندارم که درآمد صادراتی یک فرش به 20 درصد رسیده باشد اما اکنون دولت از ما می خواهد 50 درصد اختلاف ارز دولتی و آزاد را به سامانه نیما واریزکنیم.

انگیزه ای برای صادرکننده ایرانی نمانده است علی میرزا زاده دیگر عضو هیات مدیره این اتحادیه که به امر صادرات فرش به آلمان اشتغال دارد، گفت: 45 سال پیش مردم دنیا فرش ایران را حتی بهتر از ایرانیان می شناختند اما اکنون ما رقبای متعددی داریم که نقشه ما را بافته و کالای خود را به نام ایرانی می فروشند.

دیگر انگیزه ای برای صادرکننده ایرانی باقی نمانده و از 360 بازرگانی که به صادرات فرش به آلمان می پرداختند اکنون تنها 20 نفر باقی مانده اند که از این جمعیت هم نیمی از آنها فرش های پاکستانی و افغانستانی می فروشند.

این عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرش همچنین اظهار کرد: فرش هویت ملی ما است و باید برای آن ارزش ویژه ای قائل شویم.

زمانی در نمایشگاه های بین المللی 70 تا 80 درصد کالایی که ارائه می شد ایرانی بود اما اکنون شاید پنج درصد این کالاها ایرانی نباشد چراکه به بحث تقلب کشورهای دیگر و فروختن فرش های بی کیفیت به نام فرش ایرانی رسیدگی نمی کند.

ما در این سال ها برای محصول خود نه تبلیغ داشته ایم و نه با کشورهای مختلف تعامل برقرار کرده ایم.

باید فکری به حال فرش کرد.

برخی می گویند فرش ایرانی نفس های آخر خود را می کشد اما به شخصه بر این باورم که فرش ایرانی تمام شده است.

فروش ارز صادراتی به بهای 4200 تومان زدن تیر خلاص است به صادرات علی بادام برجاه دیگر عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرش اظهار کرد: اینکه گفته می شود صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به قیمت 4200 تومانی در اختیار دولت قرار دهند نوعی زدن تیر خلاص به صادرات است چراکه در تمام بخش ها خود صادرکنندگان ملزم می شوند مواد اولیه خود را با ارز 6200 تومانی خریداری کنند بر همین اساس انجام چنین کاری منطقی به نظر نمی رسد چراکه قیمت تمام اقلام مصرفی به تناسب نرخ ارز افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه تبادلات بانکی وجود دارد، افزود: مجموع شرایط ضربات متعددی را به صادرکنندگان وارد می کند ، مگر صادرات یک تنه چقدر توان تحمل دارد؟ بادام برجاه ادامه داد: گاه بحثی مانند برجام مطرح می شود.

بازار آمریکا یکی از بازارهای سنتی ما محسوب می شود اما در چنین شرایطی ما می توانیم ظرفیت ایجاد کرده و به سراغ بازارهای جدید برویم.

اکنون به نظر می رسد مشکلات ما بیشتر ریشه داخلی دارد.

ما در این زمینه راهکارهای مدنظر خود را مکتوب کرده و آنها را به مجلس، مرکز ملی فرش و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده ایم.

وی با بیان اینکه با سرمایه ای حدود 90 تا 100 میلیون تومان می توان در بخش فرش بافی به مدت 10 سال برای افراد شغل پایدار ایجاد کرد، توضیح داد: اکنون حتی دولت حداقل هزینه برای ایجاد شغل را 200 میلیون تومان اعلام می کند.

به عبارت دیگر با نصف این هزینه می توان در بخش بافندگان فرش اشتغال ایجاد کرد.

بر همین اساس ما خواهان آن هستیم که دولت برای این صنف تسهیلات ایجاد کرده و برای صادرات فرش استثنائاتی را قائل شود.

متاسفانه تجار را با دزد و قاچاقچی اشتباه گرفته ایم علی وقفچی رییس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس نیز در این نشست به صحبت پرداخته و اظهار کرد: در مجلس برای رفع مشکلات فرش و صنایع دستی اقدامات متعددی صورت گرفته است.

به عنوان مثال در بخش تسهیلات ارزان قیمت نیز تلاش هایی صورت گرفت و مبلغ 12 هزار میلیارد تومان اعتبار برای این موضوع در نظر گرفته شد که 10 درصد آن به فرش اختصاص داده شده و مردم می توانند از طریق سایت کارا این مساله را دنبال کنند.

از سوی دیگر پیشنهاد داده ایم 50 میلیارد تومان دیگر به این بخش افزوده شود تا برای بیمه فرشبافان لحاظ شود.

وقفچی با تاکید بر لزوم ارتقا مرکز ملی فرش اظهار کرد: برخی تنها فرش را دارای یک بعد اقتصادی می دانند در حالی که پاسپورت معنوی ایران فرش است.

وی در ادامه صحبت های خود گفت: در دنیا معمولا مالیات برای توسعه زیرساخت ها استفاده می شود نه برای پرداخت حقوق کارمندی.

متاسفانه اقتصاد کشور در وضعیت مطلوبی قرار نداشته و ابتدایی ترین مسائل رعایت نمی شود.

ما بارها اعلام کرده ایم که باید حتما سود تسهیلات کمتر از تورم باشد اما اکنون این رقم چند برابر است.

این مشکلات مختص صنعت فرش نبوده و در بخش های دیگر هم مطرح می شود.

این نماینده مجلس اظهار کرد: باید به اجبار نقدینگی کشور را از بانک ها خارج کنیم.

برای انجام این امر نیز نیاز به آن است که حتما مشوق هایی در نظر گرفته شود اما اگر از این موضوع حمایت شود دیگر مشکلی به نام بیکاری نخواهیم داشت.

وی افزود: تا زمانی که قصورها را نپذیریم مشکلی حل نمی شود.

رویکرد غالب در کشور ما آن است که دولت باید تمام مشکلات را برطرف کند اما باید توجه داشت که چه دولت و چه بخش خصوصی به تنهایی چنین توانی را ندارند و باید همه همراه یکدیگر موضوع را دنبال کنیم.

رییس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس همچنین متذکر شد: کشور نیاز به طرح جامع صادراتی دارد و باید موانع موجود برطرف شود.

متاسفانه گاه احساس می شود که ما تجار را با دزد و قاچاقچی اشتباه گرفته ایم اما باید برای اصلاح امور تلاش کنیم.

به شخصه به بحث هایی مانند جدا کردن وزارت صنعت از کشاورزی و مواردی از این دست اعتقاد نداشته و بر این باورم که باید برای امر صادرات یک وزارتخانه مجزا داشته باشیم.

ما با شما همدردیم و به شخصه از طراحان سوال از رییس جمهور هستم اما متاسفانه هرگاه صحبتی مطرح می شود می گویند بحث ها سیاسی شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صادرات - فرش دستباف - شرایط - دلار - میلیارد - ایران - فرش ایرانی - ایرانی - کشور - تولید - درآمد - مشکلات - قیمت تمام شده - اشتغال - دولت - هزینه - صادرات نفت - پتروشیمی - قیمت - فروش - هایی - نمایشگاه - مسئولان - مالیات - انتقاد - افزایش - قوانین - همراه - قانون - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام راننده در شرکتی معتبر در رشت

استخدام مدرس در یک موسسه معتبر آموزشی در تهران

صادرات محصولات ذوب آهن اصفهان به کشور عراق

"سفارش خرید" سکه آتی متوقف شد

کم توجهی 30 ساله نابودی جزیره آشوراده را درپی دارد

آگهی های استخدام استان تهران | یکشنبه 3 تیر 97

استخدام چند نفر پیک موتوری جهت رستورانی در تهران

واردات 736 هزار موبایل در سال جاری

استخدام شاگرد نیمه ماهر بصورت تمام وقت در سالن زیبایی

نشانه های افت معاملات مسکن

فاز نخست مجتمع فرهنگی و هنری کلیبر احداث می شود

خودروی جیمز باند به حراج می رسد

تصویر/ تفنگ میلیون دلاری هریسون فورد در «جنگ ستارگان»

لاریجانی: دیداری با رهبری درباره FATF نداشتم/ وضعیت فعلی به همگرایی نیاز دارد

آماری از مصرف روزانه بنزین در کشور

مددجویان کمیته امداد به دنبال اشتغال و خودکفایی هستند

هشدار پلیس درباره ثبت سفارش واردات خودرو

استخدام مامور پخش در بانی چاو ایرانیان(پخش کاله) در اصفهان

افتتاح نخستین پروژه «تیرآرت» با حضور 10 گالری

تفاهمنامه همکاری سازمان صنایع کوچک و اتاق بازرگانی امضا شد

آذری جهرمی: گوشی های وارداتی با ارز 4200 تومانی را چند برابر قیمت می فروشند/مردم در این بازار بی دفاع نیستند/دولت برخورد می کند

وجه تضمین سکه آتی 7 میلیون و 250 هزار تومان شد

حمل بار و صدور بارنامه در یزد هشت درصد افزایش یافت

حمل بار و صدور بارنامه در یزد هشت درصد افزایش یافت

خبر بد برای واردکنندگان خودرو/ رد ابطال وضع عوارض و سود بازرگانی بر خودرو های وارداتی

کارگران نانوایی در دوراهی ماندن یا تغییر شغل

رونق اقتصادی با حمایت از کالای ایرانی 

"سفارش خرید" سکه آتی متوقف شد

پروازهای اکتشافی در دو پهنه معدنی کردستان در حال انجام است

 اجرای طرح آزمایشی ارائه دفترچه بیمه تامین اجتماعی بصورت غیرحضوری در شهر تهران

تکذیب ممنوعیت واردات کاغذ و مقوا/ دولت با سودجویان برخورد کند

47 هزار مترمربع اراضی ملی شمیرانات از ید متصرفین خارج شد

بازارچه عرضه تولیدهای زنان سرپرست خانوار درقم ایجاد می شود

چاره اندیشی برای ارز 8 هزار تومانی/ بررسی بازار متشکل ارزی در ستاد هماهنگی سه قوه

کیفیت کلاس های خصوصی آیلتس و پی تی ای در تهران

پیک مصرف از 51 هزار مگاوات عبور کرد

ارتباط مستمر میان دستگاه های اجرایی جهت تسهیل روند ایجاد اشتغال

حمل بار و صدور بارنامه در یزد هشت درصد افزایش یافت

استخدام کمک حسابدار مسلط به برنامه هلو در تهران

استخدام شرکت صنایع غذایی شهد پاک (تاپیس)

استخدام راننده نیسان جهت حمل بار در تهران

استخدام برشکار با اره فلکه در جاده کلات مشهد

Prey با رزولوشن 1440p روی ایکس باکس وان ایکس رندر می شود

مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد

استخدام منشی شیفت شب ترجیحا ماهر در آژانس

علت نابسامانی بازار تلفن چیست؟

کمبود مسکن نسل جوان در کشور

تکلیف خریداران خودرو وارداتی چیست ؟

بخشودگی جرائم بیمه ای در گیلان تمدید شد

تویوتا؛ تاکسیرانی سنگاپور را مدیریت می کند

نقص فنی در سنسور کیسه هوای آئودی

هشدار گمرک پیرامون رجیستری گوشی های مسافری

بازاری که مستاجران را نقره داغ می کند

هیچ مجوزی برای ساخت و ساز باغات از ابتدای اسفند صادر نشد

5 عادت اشتباه که انگیزه و خلاقیت را سرکوب می کنند

"سفارش خرید" سکه آتی متوقف شد

بازار داغ جوهر قند در نانوایی ها

هر کیلو دل و جگر و کله و پاچه چند؟/جدول

12 خوراکی برای رشد ابروهای ضخیم

بخشودگی جرائم بیمه ای در گیلان تمدید شد

التهابات بازار ارز به نفع هیچ کسی نیست

جیب مردم به نحو بی رحمانه ای خالی شده/اصناف باید با انصاف کنار مردم باشند

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

تورم با استرس رابطه مستقیم دارد!

ایجاد اشتغال برای 900 نفر در قالب اشتغال فراگیر و روستایی در آذربایجان شرقی

لزوم تدوین طرح استانداردسازی نان/افزودن سبوس به آرد مضر است

سامانه توپخانه آرچر

فعالیت 84287 واحد صنعتی و 6455 معدن فعال در کشور تا پایان سال 96 / وجود بیش از 2.5 میلیون واحد صنفی در کشور

"سفارش خرید" در سکه آتی متوقف شد

قیمت خودرو امروز 97/04/03| پژو 207 اتوماتیک یک میلیون تومان گران شد

کارگران نانوایی در دوراهی ماندن یا تغییر شغل

بخشودگی جرائم بیمه ای در گیلان تمدید شد

بازارچه عرضه تولیدهای زنان سرپرست خانوار درقم ایجاد می شود

استاندارد نان اجرایی نمی شود/جوهر قند هم به معضل تولید نان اضافه شد

افزایش 200 درصدی قیمت کالاهای IT؛ کالای صنف رایانه ارز مبادله ای دریافت نکرده است

استخدام نیروی موتور سیکلت در شرکت معتبر

استخدام پلی استر کار ماهر در توس 57 مشهد

حمایت بانک انصار از بیست وهشتمین همایش سیاست های پولی و بانکی

صدور 3 هزار سند مالکیت روستایی در خراسان شمالی

ممنوعیت فروش نوشیدنی های انرژی زا به افراد زیر 16 سال

نحوه جمع کردن چادر مسافرتی (آموزش تصویری)

نخستین فقره از تسهیلات طرح ویژه مسکن بانک ملی پرداخت شد

جریمه 16 میلیون تومانی یک کشتارگاه در فسا

استخدام نیرو با روابط عمومی بالا جهت منشی گری

اجاره واحد مسکونی در خیابان بهشتی تهران؟ +جدول

قیمت خودرو امروز 97/04/03| پژو 207 اتوماتیک یک میلیون تومان گران شد

تشریح برنامه های دولت برای نظارت بر مبادلات ارزی

افزایش قیمت انواع سکه

استخدام سرپرست آمارگر در پژوهش بازار رسانه امروز در زاهدان

استخدام سرپرست آمارگر در پژوهش بازار رسانه امروز (EMRC )

تیکه سنگین جناب خان به پیکه و همسرش/فیلم

بخشودگی جرائم بیمه ای در گیلان تمدید شد

افزایش 11 درصدی داوطلبان کنکور در اصفهان

هشدار پلیس آگاهی در خصوص پرداخت هرگونه پول به شرکت های وارد کننده خودرو های خارجی

کارگران نانوایی در دوراهی ماندن یا تغییر شغل

بانوی معلول حرکتی که کارآفرین شد

پروازهای اکتشافی در دو پهنه معدنی کردستان در حال انجام است

بیش از 327میلیارد ریال برای آب شرب خراسان شمالی اختصاص یافت

پرداخت 50 درصد پول خرید تضمینی گندم به کشاورزان شهرستان میانه

خبر بد برای واردکنندگان خودرو

ارز صادراتی مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟

ارز صادراتی مان را 4200 به دولت بدهیم و خودمان 6200 بخریم؟