مطالب مرتبط:
تشریح جزییات تغییر دبیرکل و ساختار جدید جامعه روحانیت/ هدف، تشکیلات و کارویژه جامعه روحانیت تغییر کرده است
تغییر اساسنامه جامعه روحانیت مبارز
مصباحی مقدم از تغییر اساسنامه جامعه روحانیت مبارز خبر داد
تغییر اساسنامه جامعه روحانیت مبارز
مصباحی مقدم: از گفت وگو فرار نمی کنیم/ تغییر اساسنامه جامعه روحانیت مبارز/ انحلال جامعه روحانیت با تصویب سه چهارم هیات موسس امکانپذیر است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 15:262018-05-21سياسي

هدف، تشکیلات و کارویژه جامعه روحانیت تغییر کرده است/ تشریح جزییات تغییر دبیرکل و ساختار جدید جامعه روحانیت


سخنگوی جامعه روحانیت مبارز از تصویب اساسنامه جدید جامعه روحانیت مبارز خبر داد و گفت: دبیرکل در مجمع عمومی مشخص می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو،حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در نشست خبری که صبح امروز دوشنبه 31 اردیبهشت ماه برگزار شد از به تصویب رسیدن اساسنامه جدید خبر داد و اظهار داشت: ما معمولاً هر 10 سال یک بار در اساسنامه جامعه روحانیت بازنگری می کنیم و آخرین بازنگری در این زمینه مربوطه به سال 86 بوده است.

مصباحی مقدم بابیان اینکه اساسنامه جدید در اردیبهشت ماه به تصویب رسیده و تغییراتی در آن رخ داده که حائز اهمیت است، افزود: در این اساسنامه اهداف تشکیل جامعه تغییرات اندکی داشته و در کار ویژه آن تأمل شده است.

سخنگوی جامعه روحانیت ادامه داد: در اساسنامه جدید طبق تعریفی که مشخص شده جامعه روحانیت نهادی، انقلابی، فرهنگی، سیاسی، روحانی، مردم و مستقل و فراجناحی است که به منظور از حفاظت از اصول و ارزش های اسلامی فعالیت می کند و درواقع کار ویژه آن حفاظت از ارزش های نظام جمهوری اسلامی است.

وی بابیان اینکه در سال 1356 و قبل از آغاز انقلاب جامعه روحانیت تشکیل شد، تصریح کرد: وظایف جدید جامعه روحانیت در 8 بند موردبررسی قرارگرفته است که ازجمله آن ها می توان به ساماندهی روحانیت شیعه، تحکیم مبانی انقلاب اسلامی، حمایت همه جانبه از اندیشه سیاسی و اجتماعی امام و رهبری، گسترش فرهنگ و اخلاق اسلامی در جامعه و مقابله با انحرافات فکری، هدایت مردم و گروه های فعال فرهنگی، نظارت بر عملکرد مسئولان نظام و نقد عالمانه، ارتباط با روحانیت سایر مذاهب اسلامی و تعامل مثبت و سازنده با پیروان ادیان الهی اشاره کرد.

مصباحی مقدم در ادامه به تشریح ارکان جدید جامعه روحانیت پرداخت و اظهار داشت: در ارکان جدید، هیئت مؤسس، شورای مرکزی، مجمع عمومی، شورای استان، شورای شهر، شورای منطقه و شورای داوری فعال خواهند بود.

سخنگوی جامعه روحانیت بابیان اینکه یک هیئت مؤسس پیش ازاین بنیانگذار جامعه روحانیت بوده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه می توان به آیات مطهری، بهشتی، مفتح، باهنر و شهید شاه آبادی و بزرگانی همچون مهدوی کنی، موسوی اردبیلی، رفسنجانی و حضرت آیت الله خامنه ای اشاره کرد.

وی ادامه داد: امروز ما در جامعه روحانیت جانشینان هیئت مؤسس راداریم که این هیئت مؤسس فعالی، اعضای کنونی شورای مرکزی و متشکل از 23 نفر هستند که در صورت فوت یا برکناری هر یک از اعضای مؤسس، فردی جایگزین می شود.

مصباحی مقدم شورای مرکزی جامعه روحانیت را جزیی از ترکیب آینده عنوان کرد و گفت: شورای مرکزی جدید متشکل از سه گروه خواهد بود؛ گروه هیئت مؤسس که کمتر از 20 نفر است، گروهی از هر استان که بعد از انتخابات مشخص می شود و حداقل یک نفر خواهد بود و گروه سوم نیز شورای مناطق هستند که در تهران تشکیل شده و از هر شورای منطقه یک عضو در شورای مرکزی حضور پیدا می کند.

سخنگوی جامعه روحانیت تأکید کرد: در ساختار جدید شورای مرکزی گسترش خواهد یافت و ترکیب آن حداقل 20 نفر از اعضای قدیمی و نمایندگان انتخاب شده از شورای استان ها و شورای مناطق تهران هستند.

وی شورای مرکزی جامعه روحانیت را بالاترین رکن پس از هیئت مؤسس عنوان کرد و گفت: شورای مرکزی حداقل با دوسوم اعضا رسمیت خواهد داشت و رییس شورای مرکزی برای مدت دو سال توسط اعضا انتخاب می شود، البته ما نایب رییس و دبیر نیز خواهیم داشت.

مصباحی مقدم بابیان اینکه شورای مرکزی جامعه روحانیت حداقل به صورت ماهانه یک جلسه برگزار می کند و تصویب سیاست ها و خط مشی های آن با پیشنهاد دبیرکل برعهده شورای مرکزی است، افزود: تصویب برنامه وبودجه، تعیین و نصب شورای سه نفره داوری برای سه سال، نظارت از طریق هیئت بازرسی ازجمله وظایف آن خواهد بود.

سخنگوی جامعه روحانیت در تشریح کارکرد مجمع عمومی جامعه روحانیت اظهار داشت: نمایندگان شورای استان ها، شهرها و مناطق تهران، اعضای این مجمع هستند که باید هر دو سال یک بار نشست خود را برگزار کند و ازجمله وظایف آن انتخاب دبیرکل از بین نامزدها و همچنین تأیید پیشنهاد های شورای مرکزی همچون تأیید نامزد انتخابات ریاست جمهوری است.

وی بابیان اینکه ائمه جماعات، وعاظ و بانوان روحانی می توانند به صورت تشکل های وابسته با جامعه روحانیت همکاری کنند، به تشریح کارکرد شورای استان پرداخت و ادامه داد: دبیرکل از بین اعضای شورای مرکزی و با تصویب مجمع عمومی انتخاب خواهد شد.

مصباحی مقدم یادآور شد: ما یک دبیرکل موقت پیش بینی کرده ایم که برای یک سال توسط شورای مرکزی انتخاب می شود تا مقدمات برگزاری مجمع عمومی در این یک سال را فراهم کند، ازاین رو دبیرکل اصلی توسط مجمع عمومی برگزیده خواهد شد.

سخنگوی جامعه روحانیت با اشاره به فعالیت کمیته سیاسی جامعه روحانیت، آن را متشکل از 9 نفر دانست که 5 نفر آن باید حداقل عضو شورای مرکزی باشند و گفت: وظیفه این کمیته رصد رخدادهای داخلی و خارجی مرتبط با کشور و امت اسلامی و اتخاذ سیاست های لازم است.

وی ضمن تشریح وظایف معاونت فرهنگی و معاونت تشکیلات جامعه روحانیت، به توضیح درباره شورای داوری پرداخت گفت: این شورا مسئول رسیدگی به شکایات ازجمله شکایات اعضا به روند امور جامعه روحانیت و شکایت افراد خارج از جامعه از افراد تشکل است.

مصباحی مقدم همچنین تصریح کرد: منابع مالی جامعه روحانیت منطبق بر حق عضویت اعضا، وجوه شرعی، هدایا و کمک افراد حقیقی و حقوقی و کمک های مقام رهبری و سایر مراجع است.

سخنگوی جامعه روحانیت همچنین یادآور شد: انحلال جامعه روحانیت با تصویب سه چهارم از اعضای جامعه روحانیت صورت می گیرد و سپس کلیه اموال و اسناد در اختیار ولی فقیه قرار خواهد گرفت.

وی همچنین گفت: این اساسنامه در 39 ماده و 135 بند در 18 اردیبهشت توسط هیئت مؤسس مصوب شده است.

مصباحی مقدم همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: هنوز دبیرکل موقت تعیین نشده است اما در اولین جلسه شورای مرکزی این موضوع مشخص می شود و افرادی نیز برای این کار تعیین شده اند.

سخنگوی جامعه روحانیت بابیان اینکه ما خود را هم عرض احزاب نمی دانیم و هیچ گاه به دنبال تشکیل دولت و کسب قدرت نبوده ایم، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر دیدار با رییس جمهور توضیح داد: پس از دیدار سال گذشته ما دیدار دیگری با رییس جمهور نداشتیم و شورای مرکزی نیز در فکر جلسه دیگری با وی نبوده است.

وی در خصوص گفتگوی ملی که مورد سؤال یکی از خبرنگاران قرار گرفت اظهار داشت: این موضوع در جامعه روحانیت بحث نشده اما بنده باشخصیت های قابل توجهی همچون آقایان ابطحی، انصاری و صوفی گفتگو و با آقای زیباکلام نیز مناظره کرده ام، بنابراین اصل گفتگو بسیار مهم است و ما باید باهم ارتباطات سیاسی برقرار و وحدت ملی را دنبال کنیم.


کلید واژه ها: روحانیت - جامعه - جامعه روحانیت مبارز - روحانیت مبارز - جدید - مصباحی مقدم - اسلامی - شورای - حضرت آیت الله خامنه ای - غلامرضا مصباحی مقدم - آیت الله خامنه ای - فرهنگ - سیاسی - جمهوری اسلامی - برگزار - مذاهب اسلامی - امروز - مرکزی - نشست خبری - رفسنجانی - نظام - خبرگزاری - مردم - آیت الله - اجتماعی - مسئولان - جمهوری - دوشنبه - اندیشه - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
روحانی درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

مشکل اعتباری برای طرح های بیابان زدایی وجود ندارد

ایستگاه پایانی همایش جهانی "خرقان، بسطام، شاهرود"

مسئولان فارغ از حزب گرایی دغدغه های اقتصادی را تدبیر کنند

دولت نباید اجازه دهد احتکارگران زندگی مردم را سیاه کنند

جریان هایی که مدافعان رهبری را تخریب می کنند، وابسته به منافقین هستند

خدا نکند مسئولی درد جامعه را نفهمد

آیت الله مکارم شیرازی: ساخت سریال های دینی و مذهبی را از سر بگیرید/رییس صداوسیما:ساخت حضرت موسی(ع) و حضرت سلمان آغاز می شود

وزیر اطلاعات درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

106 هزار راس دام سبک و سنگین در سنندج مایه کوبی شد

توسعه فیلتری جدید برای مقابله با الگوریتم تشخیص چهره

میناب، شهر صنایع دستی کشور می شود

پرویز پرستویی: بر سر حرفی که زدم هستم +عکس

رایزنی برجامی عراقچی با ریابکوف در مسکو

دیدار معاون وزیرخارجه سوییس با امیرعبداللهیان

سقوط شهرستان "خواجه سبز پوش" افغانستان به دست طالبان

نوشیدنی برای ترمیم قلب

رییس جمهور درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

رییس جمهور درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

برنامه ریزی مسئولان برای مقابله با خشکسالی

وزیر اطلاعات درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

106 هزار راس دام سبک و سنگین در سنندج مایه کوبی شد

روحانی معروف برنامه اخلاق در خانواده درگذشت

روحانی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید علی اکبر موسوی حسینی را تسلیت گفت

آغاز رقابت های انتخاباتی ترکیه/ تجمع بزرگ هواداران محرم اینجه/ اردوغان برای پیروزی در دور اول اطمینان ندارد

ترامپ از دمکرات ها برای تصویب لوایح مهاجرتی انتقاد کرد

وزیر اطلاعات درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

پیشنهاد کاهش عوارض ساخت و ساز تهران

زنان خاندان های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می کنند؟

چادرنشینی متقاضیان مسکن مهر پردیس

گفت و گوی داماد یهودی ترامپ با نتانیاهو در باره معامله قرن

احتمال توقف خرید نفت ایران از سوی ژاپن

دیدار معاون وزیرخارجه سوییس با امیرعبداللهیان

ضرورت ایجاد ساختارهای جدید خدمات توانبخشی و بازتوانی شناختی در نظام سلامت

قوه قضاییه، پرچمدار عدالت در جامعه

صلح و سازش پرونده های زنجان در شورای حل اختلاف

بازدید رییس کمیسیون کشاورزی مجلس و معاون وزیر جهاد کشاورزی از مناطق سیل زده رودسر

بزرگداشت سالروز شهادت دکتر چمران و روز بسیج اساتید در قشم

نماز جمعه شهرستان های هرمزگان

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 31/ 03/ 97

خدمت خالصانه مسئولان به مردم از بزرگترین عبادتهاست

تدوین سند راهبردی رزمندگان/ لزوم رفع تبعیض ها میان خانواده های ایثارگران

بدعهدی های آمریکا را با صدای بلندتر برای مردم بگویید / علی عسکری: ساخت سریال های حضرت موسی(ع) و سلمان (ع) به زودی

جرایم خشن به سرعت در کهگیلویه و بویراحمد رسیدگی می شود

اولویت مجلس رفع مشکلات طبقه ضعیف باشد

فرافکنی رسانه ها در آزاد شدن عوامل تجاوز به عنف در ایرانشهر کذب محض است

طلاب بیجار زبان انگلیسی را فرا می گیرند

توصیه آیت الله مکارم به رییس صدا و سیما

ژاپن احتمالا خرید نفت از ایران را متوقف می کند

واژگونی خودرو در گلستان با 10 سرنشین

نماینده اردبیل: خودرو پشه نیست

رضا پهلوی هم نگران «کم آبی» در ایران شد

امام جمعه بوشهر: اولویت مجلس رفع مشکلات طبقه ضعیف باشد

آگاهی از نقشه ها و برنامه دشمن از ضرورت های امروز کشور

قوه قضاییه بازدارنده و امید دهنده است

نشست هماهنگی شورای ایثار استان فارس

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به نامه جنجالی

پیشنهاددهندگان مذاکره با آمریکا درک درستی از شرایط ندارند

لزوم رسیدگی به مشکلات مردم

پیام تسلیت سید حسن خمینی در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین حسینی

91 هزار هیات مذهبی در کشور فعالیت دارند

افتتاح میز خدمت در فرمانداری

یک شهید مدافع حرم دیگر از استان کرمانشاه تقدیم اسلام شد

امریکا به دنبال ریشه کن کردن انقلاب اسلامی است

مرحله استانی مسابقات قرآن دانش آموزان فارس در بخش پسران

روحانی در گذشت استاد اخلاق را تسلیت گفت

روحانی در گذشت استاد اخلاق را تسلیت گفت

امام خمینی (ره)، روح یک ملت نوشتاری از بشیر معتمدی

دیدار معاون وزیرخارجه سوییس با امیرعبداللهیان

نخستین یادواره 25 شهید نیروی انتظامی بابلسر و شهدای مدافع حرم

سفر نخست وزیر ژاپن به ایران بعداز 40 سال

مردم خوزستان مقابل اداره آب و فاضلاب این شهر تجمع کردند

رییس جمهور درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

یک شهید مدافع حرم دیگر استان کرمانشاه تقدیم اسلام شد

پنجمین دوره انتخابات نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان + فیلم

بیانات رهبری سرلوحه کار نمایندگان مجلس قرار گیرد

رییس جمهور درگذشت حجت الاسلام حسینی را تسلیت گفت

بودجه راه آهن اردبیل تکمیل می شود

دیدار معاون وزیرخارجه سوییس با امیرعبداللهیان

آنچه برای رسیدن به تعالی جامعه نیاز است در مقوله «فرهنگ» جای می گیرد

محسن هاشمی: تنها از بخش کوچکی از سرمایه ی گرانقدرمان در موسیقی استفاده کرده ایم

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به نامه عده ای برای مذاکره با ترامپ

دیدار معاون وزیرخارجه سوییس با امیرعبداللهیان

مخاطب شناسی و نیازسنجی از الزامات مهم توفیق مبلغان دین است

دیدار معاون وزیرخارجه سوییس با امیرعبداللهیان

انتقاد شدید«هادی العامری» از برگزارکنندکان انتخابات

آمادگی نزاجا هراس در دل دشمن انداخته است

مذاکره با آمریکا خیانت به انقلاب است

آغاز به کار نمایشگاه عکس گروهی پرنده نگری بختگان در شیراز

نماز جمعه مهاباد

نماز جمعه؛

مسئله حج را از روابط سیاسی جدا کرده ایم

حجم جرایم در خوزستان نسبت به شاخص کشوری مطلوب نیست

جرائم مواد مخدر و سرقت در اصفهان کاهش یافت

وحدت قویترین سلاح در مقابل تهدیدات آمریکا و صهیونیست است

وزیرکشور: خراسان شمالی مستعد استانی پاک از مواد مخدر است

همه نهادها برای معرفی جنایت های آمریکا تلاش کنند

جمهوری اسلامی همواره به مسؤولانی قاطع مثل شهید بهشتی نیاز دارد

توضیحاتی درباره نامه ظریف به وزیرخارجه آمریکا

اشرافی گری مسئولان در نظام جمهوری اسلامی ننگ است/تأکید بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ایده پردازان دانشگاهی

هدف، تشکیلات و کارویژه جامعه روحانیت تغییر کرده است/ تشریح جزییات تغییر دبیرکل و ساختار جدید جامعه روحانیت

هدف، تشکیلات و کارویژه جامعه روحانیت تغییر کرده است/ تشریح جزییات تغییر دبیرکل و ساختار جدید جامعه روحانیت