مطالب مرتبط:
ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف «ریتالین» در زمان امتحانات
در نشست سخنگوی وزارت بهداشت عنوان شد قربانی مراودات مالی شرکت های تجهیزات پزشکی و پزشکان بیماران هستند/ اکثر مردم نیاز به مصرف مکمل های دارویی ندارند
نشست هفتگی سخنگوی وزارت بهداشت/ در حال به روز رسانی قربانی مراودات مالی شرکت های تجهیزات پزشکی و پزشکان بیماران هستند
رابطه ناسالم پزشکان و شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی نگران کننده است
در ایام امتحانات میزان مصرف قرص ریتالین 50 درصد افزایش می یابد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 14:222018-05-21پزشكي

ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف ریتالین در زمان امتحانات


سخنگوی وزارت بهداشت درباره ماجرای رشوه برخی شرکت های تجهیزات پزشکی به برخی از پزشکان توضیحاتی ارائه کرد و در عین حال نسبت به مصرف قرص ریتالین از سوی دانش آموزان و دانشجویان در ایام امتحانات هشدار داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلالمت نیوز به نقل از ایسنا دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت با اشاره به میزان مصرف سیگار و سایر دخانیات از سوی نوجوانان گفت: به طور کلی در دنیا یک میلیارد و 400 میلیون نفر سیگاری هستند و مصرف دخانیات شایع ترین عامل مرگ در جهان محسوب می شود همچنین سالانه 100 میلیون نفر به دلیل مصرف دخانیات از بین می روند و 900 هزار نفر هم به دلیل مواجهه دست دوم آسیب می بینند یعنی خودشان دخانیات را مصرف نمی کنند بلکه در معرض دود آن هستند.

وی افزود: تقریبا نیمی از کودکان جهان در معرض مواجهه با دود دست دوم دخانیات قرار دارند.

حریرچی با بیان اینکه مطالعه ای در خصوص مصرف سیگار و دخانیات در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله کشورانجام شده است، گفت: طبق نتایج این مطالعه - که تا حدودی تکان دهنده است - 3.

4 نوجوانان 13 تا 15 ساله کشور مصرف کننده سیگار هستند که از این میزان 4.

8 درصد پسران و 2.

1 درصد را دختران شامل می شوند همچنین 8.

2 نوجوانان مصرف کننده سایر مواد دخانی و عمدتا قلیان هستند که 11.

1 درصد آن را پسران و 6.

6 درصد را دختران شامل می شوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه 24.

2 درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله ما در معرض مواجهه با دود دخانیات در منزل هستند گفت: همچنین 38.

4 درصد ازنوجوانان ما در معرض مواجهه با دود دخانیات در اماکن مسقف هستند.

جالب است که بررسی ها نشان می دهد که 76.

7 درصد نوجوانان ما قطعا می دانند که مصرف دخانیات مضر است اما باز هم این مواد را مصرف می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شش استراتژی این وزارتخانه در جهت مقابله با مصرف سیگار و مواد دخانی گفت: پایش وضعیت موجود، حفاظت از افرادی که در مواجهه با دود محیطی مواد دخانی هستند، کمک به ترک سیگار و دخانیات،هشدار درباره خطرات مصرف دخانیات، اجرای ممنوعیت های تبلیغ و ترویج مصرف مواد دخانی و کاهش مصرف سیگار و مواد دخانی از طریق افزایش مالیات آن ها، شش استراتژی وزارت بهداشت برای کاهش مصرف سیگار و مواد دخانی هستند.

وی افزود: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران در پنج استراتژی اول جز موفق ترین کشورها بوده است اما در زمینه وضع مالیات بر مواد دخانی وضعیت نامناسبی داشته است.

در بسیاری از کشورها 75 درصد قیمت خرده فروشی مواد دخانی به عنوان مالیات توصیه میشود در حالی که در ایران در سال 96 میزان مالیات بر خرده فروشی مواد دخانی و سیگار 5 درصد بود و در سال 97 به 20 درصد رسید.

باید توجه کرد که هر 10 درصد افزایش قیمت در خرده فروشی مواد دخانی 5 درصد مصرف دخانیات را کاهش می دهد.

افزایش 50درصدی مصرف ریتالین در ایام امتحاناتحریرچی در ادامه صحبت هایش با اشاره به مصرف ریتالین از سوی برخی از دانش آموزان و دانشجویان در زمان امتحانات گفت: در ایام امتحانات میزان مصرف قرص ریتالین 50 درصد افزایش می یابد و طبق بررسی ها حدود 5 درصد از دانشجویان و 4.

5 درصد از دانش آموزان سال آخر دبیرستان ریتالین مصرف می کنند این در حالیست که این دارو عوارض جدی دارد و منجربه استفراغ، اسهال و در برخی موارد مرگ می شود.

علت بیش از 70 درصد مرگ ایرانیان بیماری های غیر واگیر استحریرچی در ادامه صحبت هایش با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به 287 هزار مورد مرگ و میر در کشور داشتیم، گفت: علت بیش از 70 درصد از این مرگ ها بیماری های غیر واگیر بوده است که 82 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر ناشی از چهارگروه بیماری های قلبی- عروقی ، دیابت و سرطان و بیماری های مزمن ریوی بوده است.

هدف گیری ما این است تا سال 1404 25 درصد از موارد مرگ و میرهای زودرس ناشی از این بیماری ها را کاهش دهیم.

اقدامات ما دراین حوزه باعث شده که جمهوری اسلامی ایران رتبه اول منطقه و در کل دنیا رتبه دوم را به دست آورد و ایران یکی از پنج کشور منتخبی است که در سازمان ملل متحد درزمان برگزاری اجلاس سران کشورها اقداماتش دراین حوزه توسط رییس جمهور گزارش داده خواهد شد.

وی ادامه داد: ایران در این حوزه 13 هدف را دنبال می کند که عبارتند از کاهش 25 درصدی مرگ و میرهای زودرس ناشی از چهار بیماری غیرواگیر، کاهش 10 درصدی مصرف الکل، کاهش 20 درصدی فعالیت های بدنی ناکافی، کاهش 30 درصدی مصرف نمک، کاهش 30 درصدی مصرف دخانیات، کاهش 25 درصدی ابتلا به فشار خون، ثابت نگه داشتن میزان چاقی و اضافه وزن، افزایش 70 درصدی شناسایی مبتلایان به فشار خون و دیابت، افزایش 80 درصدی دسترسی مبتلایان به بیماری های غیر واگیر به دارو و خدمات، به صفر رساندن میزان اسید اشباع در روغن های خوراکی، کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش 10 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و افزایش 20 درصدی دسترسی به درمان در بیماری های مبتلا به روان پریشی.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره نحوه ارائه مجوزهای آزمایشگاه ها در کشور گفت: مجوز آزمایشگاه ها طبق روال قانونی سال های قبل انجام می شود و تغییر خاصی دراین زمینه رخ نداده است.

ماجرای رشوه شرکت تجهیزات پزشکی به پزشکانحریرچی در پاسخ به سوالی درباره ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان گفت: رابطه مالی میان برخی از ارائه کنندگان خدمات درمانی با شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی و یا دارویی موضوعی ناراحت کننده و هشداردهنده است.

در این زمینه چندین دوگانه وجود دارد.

یکی از دوگانه ها این است که جامعه پزشکی وهمه دست اندرکاران این حوزه باید بدانند که حفظ اعتماد مردم به جامعه پزشکی سرمایه اصلی حوزه درمان است و نباید اجازه دهیم که این اعتماد خدشه دار شود.

از طرفی پیشگیری از تخلف و برخورد با متخلفان باید به خوبی انجام شود.

طبق قانون هر گونه رابطه مالی میان ارائه کنندگان خدمات درمانی و شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی و دارو حتی با ارقام جزیی تخلف و رفتاری غیرحرفه ای و مستوجب مجازات است.

از طرفی همانطور که از اطلاعیه سازمان نظام پزشکی هم عنوان شده هر گونه رفتار سهم خواهانه از اعمال جراحی یا ارجاع خدمات درمانی طبق مواد 6، 7و 20آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای نظام پزشکی ممنوع و مستحق مجازات است.

وی افزود: باید توجه کرد که این تخلف مانند یک قیچی دو لبه است.

از طرفی یک لبه این قیچی پرداخت کنندگان یعنی شرکت های فروشنده تجهیزات پزشکی و دارویی قراردارند و لبه دیگر آن نیز ارائه کنندگان خدمت هستند که تسهیلات مالی و یا سفرهای خارجی دریافت می کنند.

قربانی حرکت این قیچی مردم،بیماران و تا حدودی بیمه ها هستند.

عامل حرکت این قیچی هم سودخواهی و قانع نبودن برخی افراد اعم از ارائه کنندگان خدمات و یا شرکت های فروشنده است.

حریرچی با بیان اینکه روش مقابله با چنین تخلفاتی دو قسمت دارد، گفت: اولین قسمت، پیشگیری از بروز چنین تخلفاتی است یعنی افرادی که وارد این حرفه می شوند باید صلاحیت داشته باشند همچنین باید امکان بروز چنین تخلفاتی را از بین برد.

به عنوان مثال قبل از اجرای طرح تحول سلامت هیچ یک از تجهیزات پزشکی قیمت نداشتند اما در حال حاضر همه تجهیزات پزشکی را قیمت گذاری کرده ایم و خرید خارج از سامانه تجهیزات و ملزومات پزشکی برای بیمارستان های دولتی ممکن نیست و رابطه مالی در این حوزه به میزان قابل ملاحظه ای قطع شده است.

در این زمینه احتمالا طی هفته آینده بخشنامه ای خواهیم داشت تا در مورد بیمارستان های خصوصی هم چنین برنامه اجرا کنیم تا رابطه خصوصی بین ارائه کنندگان خدمات و فروشندگان تجهیزات قطع شود.

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر برخورد قاطع با چنین تخلفاتی است حتی در کشوری مانند آمریکا که بازار آزاد دارد در صورت بروز چنین تخلفاتی برخوردهای جدی مانند لغو پروانه کار متخلف می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار این تخلفات در کشور گفت: مواردی که دراین زمینه شکایت شده بود مورد رسیدگی قرار گرفته و منجر به صدور حکم شده است.

درخواست جدی ما از جامعه ارائه کنندگان خدمات درمانی این است که خودشان در حوزه پیشگیری از این تخلفات وارد شوند و برخوردهای لازم را با متخلفان انجام دهند.

خوشبختانه قیمت گذاری در حوزه تجهیزات پزشکی دستاوردهای خوبی داشته است .

اگر این کار را انجام نمی دادیم بیمار در شرایط استیصال باید برای تامین تجهیزات و ملزومات مورد نیازش مراجعه می کرد و قیمت های مختلفی هم به او داده می شد.

از طرفی هم قادر نبود میان جنس تقلبی و اصلی تفاوتی قائل شود.

تاکید می کنم عمده فعالیت های وزارت بهداشت در زمینه حذف رابطه مالی، پیشگیری از ایجاد رابطه مالی در حوزه های تجهیزات پزشکی، دارو و .

است.

قاعدتا دستگاه های نظارتی هم در این زمینه و با این گزارش ها اقدامات نظارتی شان را تشدید می کنند.

حریرچی درباره قیمت گذاری تجهیزات پزشکی داخلی گفت: سرلوحه اصلی کار ما حمایت از تولیدات داخلی است البته در زنجیره تامین منابع مشکلاتی داشتیم که سعی کردیم آن ها را حل کنیم.

در حوزه تجهیزات پزشکی با برخی شرکت های داخلی و وارداتی بر سر قیمت مشکلاتی داریم.

به هر حال قیمت مناسب به گونه ای تعیین می شود که سود مناسبی داشته باشد و مورد استطاعت مردم هم باشد.

در برخی موارد شرکت های وارداتی می خواهند با استفاده از اهرم کمبود، مشکلات قیمت و یا مجوزهایشان را حل کنند اما سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و دولت در این زمینه از اهرم های لازم برای تنظیم بازار و خدمت رسانی به مردم استفاده می کنند.

بیشتر مردم ما احتیاجی به مکمل دارویی ندارندحریرچی درادامه در پاسخ به سوالی در مورد عرضه مکمل های غذایی خارج از سیستم داروخانه ها گفت: باید توجه کرد که اکثر مردم ما احتیاجی به مصرف مکمل ندارند.

برخی از گروه های خاص مانند نوزادان و مادران باردار به مصرف برخی ویتامین ها نیاز دارند که از طریق شبکه بهداشتی تامین می شوند.

از طرفی مصرف ویتامین D هم برای گروه های سالمند توصیه می شود.

وی افزود: تعداد قابل توجهی از مکمل های بازار از طریق قاچاق وارد و خارج از سیستم قانونی عرضه می شوند.

هیچ دستگاهی هم نمی تواند به طور دقیق روی عرضه چمدانی و فروش اینترنتی و یا فروش مکمل ها دراماکن ورزشی نظارتی کامل داشته باشد.

نکته مهم این است که مردم باید آگاه باشند و بدانند که این مواد غیر لازم و حتی مضر هم هستند.

وزارت بهداشت نیز در جاهایی که اختیار قانونی داشته باشد نظارت هایش را انجام می دهد.

مردم نیز در صورت مشاهده فروش مکمل ها در اماکن غیر مجاز می توانند موضوع را به سامانه 190 وزارت بهداشت و یا به وزارت ورزش و جوانان اطلاع دهند.


کلید واژه ها: دخانیات - مصرف - نوجوانان - وزارت بهداشت - سیگار - درصد - بهداشت - وزارت - تجهیزات پزشکی - مالیات - کاهش مصرف - کشور - میزان - هشدار - ریتالین - دختران - حریرچی - جهان - پزشکان - مطالعه - دانش آموزان - ایران - گزارش - پزشکی - دانشجویان - نشست خبری - کاهش - رشوه - میلیارد - ممنوعیت

آخرین اخبار سرویس:
چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکان

وضعیت سلامت زنان ایرانی نگران کننده است

اختلال سلوک : علائم ، علل و راه درمان آن

کدام مواد غذایی کلسیم بیشتری از شیر دارند؟

از ابراز علاقه به همسرتان خجالت نکشید

این جملات آتش دعوای شما و همسرتان را شعله ور میکند، مراقب باشید!

دیابت ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می دهد

دیابت ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می دهد

ابتلا به دیابت نشانه ای از سرطان پانکراس

ویتامینی که از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری می کند!

تاثیر یوگا بر کاهش اضطراب و استرس

خواص سویا برای مو و پوست

با این رژیم غذایی سلامت قلب خود را حفظ کنید!

دیابت ریسک ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش می دهد

ابتلا به دیابت نشانه ای از سرطان پانکراس

تهیه روغن کنجد در حضور خودتان نشانه سلامتی نیست!

خواص اثبات شده قهوه برای سلامتی

آیا می دانید با دارچین لاغر می شوید؟

درمان نقرس با این میوه ی تابستانی!

نقش سویا در یائسگی و تقویت استخوان ها

درمان خانگی خارش واژن با این ترفندها!

علائم اختلال دوقطبی

چربی هایی که برای بدن مفید است

در این مواقع نباید آب بنوشید

غذاهای مفید و مضر برای بیماران کلیوی

کنار گذاشتن مجری زن به بهانه استفاده ابزاری از زنان!

در روز چقدر باید لیمو ترش مصرف کرد؟

حذف شکر به سلامت فرزندانتان کمک می کند

پوست میوه و سبزیجات را می توان مصرف کرد؟

تخصیص ندادن بودجه به بیماران MS; پیش بینی افزایش 20 درصدی این بیماری

ساخت ساختمان ها و پل های قوی به کمک سبزی ها!

تأثیر یائسگی بر سلامت قلب

راهکار آسان برای جلوگیری از بلوغ زودرس دختران

بیگانه پنداری نزدیکان، در سندروم کاپگراس

آیا باید میوه و سبزیجات را با پوست مصرف کرد و یا خیر؟

علت استفاده از «اوم» قبل از بیان برخی کلمات چیست؟

چطور مرطوب کننده پوست انتخاب کنیم؟

خواص جادویی لیمو ترش

مصرف این 7 ماده غذایی افسردگی را تشدید می کند

توضیح مارادونا درباره اتهام به نژادپرستی و کشیدن سیگار

نکات مهمی که باید پیرامون ام اس بدانید

5 عصاره گیاهی برای داشتن خوابی راحت

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

با 6 راهکار آسان از بلوغ زودرس دختران پیشگیری کنید

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

ورزش هایی برای مبارزه با ام اس

آهن گیاهی، خوشمزه ترین راه جبران کمبود آهن

افزایش دریافت کلسیم با این مواد غذایی

علت استفاده از «اوم» قبل از بیان برخی کلمات چیست؟

با 6 راهکار آسان از بلوغ زودرس دختران پیشگیری کنید

ورزش هایی برای مبارزه با ام اس

با دوری از این ماده جوانی را به خود هدیه دهید

علت استفاده از «اوم» قبل از بیان برخی کلمات چیست؟

از خواص بی نظیر شیر الاغ چه می دانید؟

بهترین راه های خانگی از بین بردن بوی بد سیر از دهان

ترفند هایی برای تربیت کودکی مودب

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

زنان سحرخیز کمتر افسرده می شوند

مراقب «گوش شناگر» باشید

افزایش دریافت کلسیم با این مواد غذایی

پنهان کردن «تعرضات جنسی» باعث تکرار آن می شود

درمان دیسک کمر بدون جراحی

تشخیص آسم و برونشیت از یکدیگر

نقش مغزها در مقابله با سرطان روده

آهن گیاهی، خوشمزه ترین راه جبران کمبود آهن

داروهایی که میانه خوبی با ورزش ندارند

نکاتی درباره بیماری های کلیوی در دیابتی ها

نقش کبد در کمک به کاهش وزن

تاکید بیش از حد به یادگیری کودکان زیاده خواهی است

چربی هایی که برای بدن مفید است

طرز تهیه شیر زردچوبه

هوش مصنوعی گوگل قادر به پیش بینی زمان مرگ با دقت 95 درصد است!

آهن گیاهی، خوشمزه ترین راه جبران کمبود آهن

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

کشف کلید ژنتیکی کوچکی که نسل مردها را منقرض می کند

الزام به ثبت وضعیت محصولات غیر تراریخته دارای مشابه تراریخته

خالکوبی های سه بعدی عجیب و ترسناک

جشن فارغ التحصیلی دانش آموختگان 14 رشته پزشکی در سمنان

بستری شدن دوباره جمشید مشایخی در بیمارستان

شیر خشک پی کُت ، میلیومِل، سِلیا و لاک تِل:فاقد اِستاندارد

حفظ فضای سبز شهر قم با مواد ارگانیک

در این مواقع نباید آب بنوشید

گوشت قرمز را فقط با این شرط بخرید

جمشید مشایخی در بیمارستان بستری شد

با روش های ساده به زیبایی طبیعی برسیم

حرف های وحید امیری را جدی بگیرید

نمایشگاه بین المللی ایران هلث

بهبود خصوصیات سیمان با استفاده از هویج و چغندر قند

برای پیشگیری از پوکی استخوان چه کنیم؟

طبیعی ترین راه ها برای مقابله با مشکل کبد چرب

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

پردرآمدترین رشته های دانشگاهی جهان

ارتباط چشم با این بیماری ها

برای پیشگیری از پوکی استخوان چه کنیم؟

هنگام گرمازدگی طالبی بخورید

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

چرا مسمومیت شیمیایی در دراز مدت آشکار می شود/3 بیماری بر اثر تزریق آنتی بیوتیک در گوشت ها

آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

هرمزگانی ها از مراجعه درمانی به دیگر نقاط بی نیاز می شوند

افزوده شدن "اختلال بازی" به فهرست بیماری های سلامت روان

ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف ریتالین در زمان امتحانات

ماجرای رشوه شرکت های تجهیزات پزشکی به پزشکان/هشدار درباره مصرف ریتالین در زمان امتحانات