مطالب مرتبط:
گزارش فارس از انتقادات تشکل های دانشجویی اصلاح طلب به روحانی دولت از شنیدن صدای منتقدان فرار می کند/ وقتی افطاری رییس جمهور توسط دانشجویان اصلاح طلب تحریم می شود
هشدار نماینده اصلاح‎طلب به دولت:تکلیفتان را روشن کنید؛ نمی‎شود هم مجری فیلترینگ باشید و هم مخالف آن!
دولت از شنیدن صدای منتقدان فرار می کند/ وقتی افطاری رییس جمهور توسط دانشجویان اصلاح طلب تحریم می شود
احتمال بایگانی لایحه اصلاح ساختار دولت / طرح مجدد لایحه به خواست دولت بستگی دارد
هشدارنماینده اصلاح‎طلب به دولت: تکلیفتان را روشن کنید، نمی‎شود هم مجری فیلترینگ باشید و هم مخالف آن!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 ساعت 07:422018-05-21سياسي

دولت پنهان، "دولت روحانی" را نشانه رفته است/ "اصولگرایی" هر اندیشه ای که بیانگر اصلاح و تعالی جامعه باشد را سرزنش می کند


در ادبیات فارسی ضرب المثلی وجود دارد با این مضمون که: «نیش عقرب نه از ره کین است/ اقتضای طبیعتش این است».

این ضرب المثل به خوبی رفتار امروز تندروها را تبیین می کند.

- " در ادبیات فارسی ضرب المثلی وجود دارد با این مضمون که: نیش عقرب نه از ره کین است/ اقتضای طبیعتش این است .

این ضرب المثل به خوبی رفتار امروز تندروها را تبیین می کند.

به نظر می رسد جریان اصولگرایی که شامل راست سنتی و مدرن می شود هر اندیشه ای که بیانگر اصلاح و رشد و تعالی جامعه باشد را تقبیح و سرزنش می کند.

آرمان با حجت الاسلام هادی غفاری گفت وگو کرده که در ادامه متن آن را از نظر می گذرانید.

تحلیل شما از رفتار ناسی تندروها پس از خروج آمریکا از برجام چیست؟ آیا تندروها در واقع منتظر چنین اتفاقی بودند تا دستاوردهای دولت حسن روحانی را تخطئه کنند؟در ادبیات فارسی ضرب المثلی وجود دارد با این مضمون که: نیش عقرب نه از ره کین است/ اقتضای طبیعتش این است .

این ضرب المثل به خوبی رفتار امروز تندروها را تبیین می کند.

به نظر می رسد جریان اصولگرایی که شامل راست سنتی و مدرن می شود هر اندیشه ای که بیانگر اصلاح و رشد و تعالی جامعه باشد را تقبیح و سرزنش می کند.

به عنوان مثال اگر امروز اصلاح طلبان عنوان کنند دو دوتا چهارتا می شود، اصولگرایان عنوان می کنند که چهارتا نمی شود ، بلکه پنج تا می شود.

نکته قابل تأمل در این زمینه این است که اگر حرف اصولگرایان درست از آب دربیاید گوش فلک را کر می کنند و عنوان می کنند که ما از ابتدا می دانستیم که حرکت شما در نهایت به بن بست می رسد.

این در حالی است که تحولات اجتماعی و سیاسی همواره حالت سیال و متغیر دارد و همیشه به آن شکل که ما انتظار داریم پیش نمی رود.

نکته دیگر اینکه مخالفان برجام یا می خواهند خود را فریب بدهند، یا می خواهند مردم را فریب بدهند یا اینکه به دنبال تطهیر خود هستند.

این عده با گرفتن قیافه حق به جانب و شبه انقلابی تلاش می کنند واقعیت های جامعه را به شکل دیگری در نظر افکار عمومی جلوه بدهند.

این در حالی است که اگر برجام نبود ما حتی نمی توانستیم یک بشکه نفت بفروشیم و وضعیت اقتصادی جامعه روزبه روز بدتر می شد.

برخی گمان می کنند جبهه استکبار با ما شوخی دارد.

این در حالی این که جبهه استکبار که از اسمش مشخص است دارای قدرت، ثروت و نفوذ در بین کشورهای مختلف است و به شیوه های مختلف تلاش می کند ما را تحت فشار قرار بدهد.

تندروها همواره عنوان می کنند ما حاضر هستیم هر فشاری را تحمل کنیم.

با این وجود در شرایط کنونی جامعه ایران امکان تحمل هر فشاری را ندارد.

یک ضرب المثل افغانستانی که برخی آن را به عنوان شوخی نیز مطرح می کند عنوان می کند: ما زیر بار زور نمی رویم مگر اینکه زور خیلی پرزور باشد .

به صورت طبیعی انسان باید در مقابل زور مقاومت کند؛ با این وجود گاهی مقاومت در مقابل زور عقلایی و منطقی نیست و نتیجه عکس به همراه دارد.

پیامبر اسلام نیز هنگامی که مشاهده کرد زور مشرکین زیاد است و ایستادگی در مقابل آنها سبب کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان می شود تن به صلح داد و صلح حدیبیه را پذیرفت.

نکته قابل تامل اینکه پذیرش صلح توسط پیامبر اسلام در نهایت زمینه پیروزی مسلمانان علیه مشرکین را فراهم کرد و یک سال بعد مسلمانان موفق شدند مشرکین را شکست بدهند.

امروز نیز ما حرکتی به نام برجام را آغاز کرده ایم.

این در حالی است که مقام معظم رهبری از ابتدا تا به امروز بر کوچک ترین مسائل برجام نظارت داشته است و هرکسی که عنوان کند چنین اتفاقی رخ نداده خلاف واقع سخن گفته است.

از سوی دیگر دولت در سایه یا دولت پنهان نیز همه حرکت های دولت آقای روحانی را رصد می کند.

آیا تندروها تلاش می کنند با حمله به برجام، مهم ترین دستاورد دولت حسن روحانی را زیر سوال ببرند تا برگ برنده در انتخابات آینده در اختیار آنها قرار داشته باشد؟ در مرحله نخست ما باید به وضعیت کشور قبل از برجام نگاه کنیم و اینکه اگر برجام محقق نمی شد چه اتفاقی در کشور رخ می داد.

در گذشته سیاست های تندروها در کشور و همچنین در عرصه بین المللی به شکلی بود که همه دشمنان را در مقابل ایران متحد کرده بودند و جبهه استکبار به صورت متحد و یکپارچه علیه ایران موضعگیری می کرد.

در چنین شرایطی بود که دولت حسن روحانی با یک سیاست منطقی و مبتنی بر عقلانیت تلاش کرد با توافق برجام تحریم های بین المللی را نسبت به ایران از بین ببرد و زمینه تبادل اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهانی را فراهم کند.

شاید به تعبیر برخی از افراد برجام نیم بند بود، اما همین نیم بند کشور را از سختی های زیادی دور کرد و به تعبیری نجات داد.

بدون شک در صورت عدم تحقق برجام تندروها تا آنجا که امکان دارد دولت حسن روحانی و در کنار آنها اصلاح طلبان را تحت فشار قرار خواهند داد.

دولت پنهان که شما از آن نام بردید به دنبال تحول در مدیریت کشور پس از دولت حسن روحانی است یا اینکه اهداف دیگری را دنبال می کند؟ چرا این دولت پنهان در طول دولت حسن روحانی فعالیت های خود را افزایش داده است؟ دولت پنهان به دنبال تحول در مدیریت کشور نیست، بلکه به دنبال حکومت کردن و اقتدارگرایی است.

این دولت فی النفسه به دنبال قدرت است و به چیزی به جز این فکر نمی کند.

رشد و تعالی جامعه هیچ جایگاهی در اندیشه دولت پنهان ندارد.

منطق دولت پنهان نیز این است که چرا او آری و من نه و به بیان دیگر اگر قدرت در اختیار این افراد باشد هر اقدامی مباح است، اما اگر قدرت در اختیار دیگران باشد حتی اگر خیرترین اقدامات نیز صورت بگیرد، دارای اشکال است و باید از آن انتقاد کرد.

چرا دولت آقای روحانی خیلی زود و در حالی که تنها چند ماه از انتخابات ریاست جمهوری می گذشت با چالش های بزرگی مواجه شد؟ به نظر من دو اتفاق مهم نا آرامی های سال96 و خروج آمریکا از برجام از جنبه های مختلف به هم ارتباط دارند.

در اتفاقات دی ماه 96 عده ای با هدف تخریب دولت معترضان را به حضور در خیابان ها ترغیب می کردند.

با این وجود خیلی زود کنترل جمعیت از دست این افراد خارج شد و اعتراضات جنبه های دیگری پیدا کرد.

شاید کسانی که معترضان را به حضور در خیابان ها دعوت می کردند فکر نمی کردند این اعتراضات شکل اغتشاش و آشوب به خود بگیرد و نظام سیاسی را مخاطب خود قرار دهد.

این افراد خطاب به اصلاح طلبان عنوان می کردند کار شما دیگر تمام شده است.

این گروه می خواستند دولت را سرنگون کنند.

با این وجود خیلی زود متوجه شدند که با ادامه این رویکرد اتفاق های دیگری خواهد افتاد و موضوع دیگر ساقط شدن دولت نیست.

در نتیجه در نیمه های راه به این نتیجه رسیدند که به هر شکل ممکن باید اعتراضات را کنترل کنند و اجازه ندهند ابعاد بیشتری به خود بگیرد.

از سوی دیگر اگر این اتفاقات را در کنار افزایش نرخ ارز در ابتدای سال جاری و همچنین خروج آمریکا از برجام قرار بدهیم به این نتیجه می رسیم که وضعیت برای دولت آقای روحانی سخت تر از گذشته شده و کار دولت در آینده بسیار دشوار است.

در چنین شرایطی دولت حسن روحانی باید چه تدبیری در پیش بگیرد؟ رویکرد اصلاح طلبان نسبت به دولت باید چگونه باشد؟امروز شرایط نسبت به گذشته سخت تر شده و به همین دلیل اصلاح طلبان باید با جدیت بیشتری اهداف اصلاح طلبی را دنبال کنند.

امروز نسل جدید جریان اصلاح طلبی نیازمند آموزه های جدید و مدرن برای مرتفع کردن دغدغه های فکری و سیاسی خود است.

از سوی دیگر حضور اصلاح طلبان در عرصه قدرت یک ضرورت است تا این جریان بتواند اهداف مهم و کلیدی خود را دنبال کند.

با این وجود امروز برخی از آشتی ملی و گفت وگوی ملی سخن می گویند که به نظر من رویکرد صحیح و منطقی نیست.

در گذشته هنگامی که دو نفر با هم دعوا می کردند نفر سوم به ماجرا ورود می کرد و می گفت که برای خاتمه دعوا صلوات بفرستید.

به نظر من طرح مساله آشتی ملی نیز مانند فرستادن این گونه صلوات است.

این در حالی است که با این گونه اتفاقات اختلاف اصلاح طلبان و اصولگرایان حل نمی شود.

دو جریان مهم سیاسی کشور باید بر سر اصول و مبانی حضور در قدرت و همچنین رویکردهای مثبت و سازنده به یک توافق نسبی برسند و برای دیگری نیز سهمی در قدرت قائل باشند.

نباید وضعیت به شکلی باشد که یک جریان از همه امکانات و ابزارها برای رسیدن به اهداف خود بهره ببرد و در مقابل جریان رقیب هیچ امکانات و ابزاری در اختیارش نباشد.

در شرایط کنونی بحث بر سر اندیشه و تفکر است.

به همین دلیل همه ما باید اندیشه ای که بحق است و به سود کشور است را بپذیریم و دست از اندیشه ای که ناحق است و به ضرر کشور است برداریم.

اندیشه هم نخود و لوبیا نیست که کسی عنوان کند درهم است و همه باید از آن استفاده کنند.

اندیشه باید دارای اصالت باشد و در جامعه کاربرد داشته باشد.

در نتیجه من به عنوان یک اصلاح طلب ریشه دار و قدیمی که سابقه زیادی در انقلاب اسلامی داشته ام به اصلاح طلبان توصیه می کنم که با جدیت به اهداف اصلاح طلبی خود وفادار بمانند و تلاش کنند گفتمان اصلاح طلبی را تئوریزه کنند و در اختیار نسل جدید قرار بدهند.

گفتمان اصلاح طلبی یک گفتمان پویا و سازنده است و با این گفتمان می توان بسیاری از مشکلات کشور را حل کرد.

از سوی دیگر به مدیران اجرایی توصیه می کنم با نگاه اصلاح طلبی به مشکلات کشور نگاه کنند و مدیرانی را در زیرمجموعه خود به کار بگیرند که به دنبال اصلاح جامعه و حل مشکلات مردم باشند.

در همه کشورهای جهان هنگامی که یک جریان سیاسی قدرت را به دست می گیرد تلاش می کند از همفکران خود برای مدیریت جامعه استفاده کند.

به عنوان مثال در ایالات متحده آمریکا هنگامی که دموکرات ها قدرت را در اختیار داشته اند از مدیران هم حزبی خود برای مدیریت جامعه استفاده کردند و این وضعیت درباره جمهوریخواهان نیز وجود داشته است.

اصلاح طلبان تا کجا برای آقای روحانی هزینه خواهند کرد؟ آیا صبر اصلاح طلبان در مقابل برخی رویکردهای محافظه کارانه آقای روحانی که سبب از بین رفتن بخشی از اعتماد بدنه اجتماعی جریان اصلاحات شده اندازه ای دارد؟ به نظر شما در سال های باقی مانده از دولت اصلاح طلبان در چه زمینه هایی از دولت حمایت و در کجاها از دولت فاصله خواهند گرفت؟ پس از انتخابات ریاست جمهوری سال96 بین دولت آقای روحانی و جریان اصلاحات فاصله ایجاد شد.

شاید یکی از دلایل دشوار تر شدن کار دولت نیز همین مساله بوده است.

با این وجود در شرایط کنونی کشور در وضعیت خطیری قرار گرفته وبه همین دلیل باید تلاش کرد فاصله اصلاح طلبان و دولت آقای روحانی کمتر از گذشته شود، البته این تمایل باید دوطرفه باشد که به نظر می رسد این تمایل در بین هر دو طرف به وجود آمده است.

آقای روحانی خاستگاه اصلاح طلبی ندارند و بلکه یک اصولگرایی معتدل و میانه رو بوده اند.

اصلاح طلبان نیز به دلیل نظارت استصوابی موفق نشدند با کاندیدای اصلی خود وارد رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شوند.

در نتیجه تصمیم گرفتند از ایشان حمایت کنند که دارای روحیه معتدلی است و به دنبال مدیریت عقلایی در کشور است.

هدف اصلی اصلاح طلبان نیز این بود که مدیریت کشور به دست جریان اقتدارگرا و رادیکال نیفتند که در نهایت نیز موفق شدند.


کلید واژه ها: تندروها - ادبیات فارسی - اصولگرایی - جامعه - رفتار - امروز - اصلاح - اصولگرایان - ادبیات - اندیشه - فارسی - دولت حسن روحانی - وضعیت اقتصادی - روحانی - دولت - عقرب - اصلاح طلبان - هادی غفاری - حسن روحانی - جبهه - سنتی - اجتماعی - اقتصادی - مخالفان - انتظار - واقعیت - آمریکا - همیشه - سیاسی - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
حمله راکتی یمن بر عربستان+فوتو

سرانه فرهنگی در قم افزایش پیدا می کند

صادرات نفت ایران در سطح 2 میلیون بشکه می ماند

سفیر ایران در آنکارا، مشارکت وسیع مردم ترکیه را تبریک گفت

درخواست از رییس جمهوری برای توقف آزمون استخدامی کشور

نتیجه 20سال فعالیت شورای عالی استان ها چیست؟

استقلال مالی شهرهای ایران در آینده نزدیک

شفاف سازی دانشگاه تهران درباره طرح شهر دانش

جنگ اصلاً پیروز ندارد

آقای نیلی! اعتراف کنید اشتباه کرده اید

عناوین روزنامه های سیاسی 4 تیر 97/ اقتصاد تو چال، روحانی توچال +تصاویر

عکس دیده نشده خانم بازیگر در کنار دخترش

خاص ترین بنز های ایران/ عکس

اردوغان اعلام کرد در انتخابات ترکیه به پیروزی دست یافته است

با انتشار گزارشی اعلام شد حمایت مرکز پژوهش ها از تصویب طرح اصلاح قانون صدور چک/ امکان ثبت، استعلام و رهگیری چک ها فراهم می شود

حمله خرس به چوپانان در کهگیلویه و بویراحمد

اردوغان خود را پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد

وزرای خسته تغییر کنند

وعده نوبخت برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته تا پایان شهریور

عبادت در ارتفاع ده متر از سطح زمین+ویدیو

مردم تو «چال» دولت توچال!/ کاریکاتور

مردم ولی نعمتان مسئولان هستند/ ارتباط چهره به چهره با مردم را در برنامه کاری خود خواهیم داشت

سفر لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور روحانی به لاهه

اعلام پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ شادمانی هواداران اردوغان در خیابان های ترکیه

دیدار دادستان کل کشور با خانواده شهدای قوه قضاییه

مارش جوجه های مرغابی در مارکیت+ویدیو

روحانی همان احمدی نژاد و سیف همان بهمنی است

طرح دولت ترامپ برای تجدید دیدار فرزندان مهاجران با والدین

وعده وام 100 میلیونی و رشد آماری افزایش اقامتگاه های بوم گردی

حکم قتل شبه عمد افسر پلیس مهر تایید خورد

بازگشت شاگردان پکرمن

دری هوشمند که آتش را تشخیص می دهد

چگونه استوری های متفاوت در اینستاگرام بسازیم

ساده دیدن مسائل پیچیده

کاهش مدت زمان دادرسی ها اولویت قوه قضاییه باشد/ ایستادگی در مقابل تهدید و تطمیع

در چهار سال 92 تا 96 سرقت و توهین دو برابر شد/ دولت 30 هزار میلیارد تومان به موسسات مالی تزریق کرد تا مردم به پولشان برسند

مردم از برخورد دستگاه قضا ناراحت هستند

اردوغان: پیروز شدم

پیشتازی بیش از 53 درصدی اردوغان پس از شمارش 90 درصد آراء

تغییر زمانی اعمال حدود مجاز آلایندگی موتورسیکلت ها

در جلسه غیرعلنی دیروز مجلس با موضوع "گرانی ها" چه گذشت؟

اردوغان اعلام کرد در انتخابات ترکیه به پیروزی دست یافته است

اردوغان اعلام پیروزی کرد

وقت ساختن حماسه سارانسک است

طارمی: بدبیاری آوردم که آن توپ گل نشد

کمیساریای انتخابات عراق تصمیم به بازشماری آراء گرفت

معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری بررسی شد

هیچ کجای جهان برای تروریست ها امن نیست

بازخوانی رهنمودهای 10 ساله رهبر انقلاب به مسئولان قضایی کاهش مدت زمان دادرسی ها اولویت قوه قضاییه باشد/ ایستادگی در مقابل تهدید و تطمیع

سه مرحله اساسی برای شروع کسب اینترنتی

انتقال آیت الله عیسی قاسم به بیمارستان

دابسمش پیکه و واکنش به لایی خوردن از امیری

توضیحات واعظی درباره عکس توچال رییس جمهور: ما روز جمعه 6 صبح کوه رفتیم/چرا باید انتقاد شود؟/توضیح درباره نامه رییس جمهور به سران اتحادیه اروپا/گرانی دلار انشا الله درست می شود

بازدید جمعی از اساتید دانشگاه کشور سوریه از دانشگاه ادیان +تصاویر

ظریف از برخورد ناخواسته محافظانش با خبرنگاران عذر خواست

سوره ای که با خواندنش جایگاه شهادت نصیبتان می گردد

با مشارکت روابط عمومی آبفا و جهاد دانشگاهی، اولین دوره آموزش خبرنویسی آبفای گیلان برگزار شد

ظریف از برخورد ناخواسته محافظانش با خبرنگاران عذر خواست

کلیات طرح اصلاح قانون نظام مهندسی تصویب شد

آرون کسل آیا آخرالزمان رباتی در راه است؟

33 سال پیش در چنین روزی سرنوشت دردناک در انتظار امریکا

حسن غفوری فرد در گفت وگو با فارس: چرایی ترور آیت الله بهشتی؟/حزب جمهوری اسلامی چگونه یارگیری می کرد

زمینه های نفوذ غربی ها را نه تنها در فضای مجازی بلکه در بخش هایی از مدیریت اجتماعی کشور دانسته یا نادانسته شاهدیم

ترتیل صفحه 389 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

گزارش تصویری / زهیر صیدانلو مراسم دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران دستگاه قضا

صادرات نفت ایران در سطح 2 میلیون بشکه می ماند

دادستان: حضور بدون روسری دراستادیوم آزادی مایه ننگ است

لحظه وحشتناک سوء قصد به جان رییس جمهور زیمباوه + فیلم 16+

پایان دیپلماسی قایق های توپدار

علی مطهری: مردم 6 ماه مقاومت کنند

انتشار ویدئو برهم زدن نماز مسلمانان توسط هندوها در فضای مجازی

تدوین لایحه نظام جامع پرداخت به رسانه ها» در دستور کار مدیریت روابط عمومی شورای شهر رشت

فعال شدن شورای حمایت قضایی برای صیانت از حقوق سرمایه گذاران

پیشتازی اردوغان و حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات ترکیه

انتخابات ترکیه، «جشن دموکراسی» بود

افزایش حقوق سال 97 کارمندان پیمانی و رسمی

مصطفی مهرآیین جامعه شناس: «تخلیه هیجانات روانی در ایران و در حوزه های عمومی رخ نمی دهد»

رییس جمهوری آذربایجان به اردوغان تبریک گفت

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

ایست و بازرسی از دستورکار بسیج خارج شد/ ضابطین بسیجی می توانند نسبت به جرم مشهود ورود کنند

آب طعم دار رایگان! + عکس

گام های اساسی برای احیای اهداف اصیل انقلاب برداشته شود

ارائه گزارش عملکرد کمیته امداد در مجلس

صدور 330هزار ابلاغ الکترونیک قضایی

1100 نیکوکار یزدی به جمع حامیان ایتام و محسنین پیوستند

عذرخواهی ظریف از خبرنگاران

پرونده سلبریتی ها روی میز دادسرای سرپل ذهاب

راهکارهای سازگاری با کم آبی در کهگیلویه وبویراحمد ترویج یابد

16قطعه از املاک بنیاد مستضعفان در اختیار ادارات گچساران است

عذرخواهی ظریف به خاطر ناراحتی جمعی از خبرنگاران

16قطعه از املاک بنیاد مستضعفان در اختیار ادارات گچساران است

نحوه شهادت سردار شاهرخ دایی پور به روایت یکی از همرزمانش

اعلام نتایج اولیه انتخابات ترکیه/ اردوغان 54 درصد و اینجه 30 درصد

دستگاه قضایی کرمانشاه در بحث مجازات جایگزین حبس در کشور رتبه اول را کسب کرد!

واکنش توییتری رییس سازمان نقشه برداری به شایعه رابطه فامیلی با سخنگوی دولت

شبهات دربرگزاری مناقصات وواگذاری پروژه های عمرانی شهرداری رفع شود

توصیف پیامبر(ص) از آخرالزمان

وزیر دفاع انگلیس دولت را تهدید به سرنگونی کرد

رویدادهای خبری از نگاه عکاسان

مجلس ترحیم حجت الاسلام حسینی، استاد اخلاق در خانواده

دولت پنهان، "دولت روحانی" را نشانه رفته است/ "اصولگرایی" هر اندیشه ای که بیانگر اصلاح و تعالی جامعه باشد را سرزنش می کند

دولت پنهان، "دولت روحانی" را نشانه رفته است/ "اصولگرایی" هر اندیشه ای که بیانگر اصلاح و تعالی جامعه باشد را سرزنش می کند