مطالب مرتبط:
ماه رمضان فرصتی برای تبیین مفاهیم اسلامی بین جامعه است
ماه رمضان فرصتی برای تبیین مفاهیم اسلامی در جامعه است
ساعت کاری دانشگاه آزاد اسلامی در ماه مبارک رمضان اعلام شد
آغاز ماه مبارک رمضان در کشورهای اسلامی
رمضان، فرصتی برای تبیین آموزه های دینی، مبانی انقلابی و نهادینه سازی احکام قرآن در جامعه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 21:152018-05-17سياسي

ماه رمضان با الفت امت اسلامی به فکر جامعه سازی باشیم


نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: ماه رمضان ماه الفت، به هم پیوستن، استغفار و مهربانی به یکدیگر است، افزون بر خودسازی به فکر جامعه سازی هم باشیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری شبستان، محسن اسماعیلی عضو شورای نگهبان و نماینده مجلس خبرگان رهبری، در جلسه تفسیر نهج البلاغه که در مجموعه فرهنگی شهدای هفت تیر برگزار شد، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) در نهج البلاغه امت اسلامی را به مطالعه تاریخ ملت های پیشین دعوت می کنند از این جهت که موفقیت و پیروزی آنها را مشاهده کرده و درس عبرت بگیرند.

وی افزود: تا زمانی که ملت ها با یکدیگر الفت و اتحاد داشتند و کینه و دشمنی را در سینه خود جای ندادند به پیروزی، اقتدار، عزت و نعمت دست پیدا کردند اما همین که با یکدیگر دشمن شده و اتحاد و الفت بین خود را از دست دادند دچار شکست و ذلت شدند.

اسماعیلی بیان داشت: امیرمومنان امام علی(ع) در این خطبه خطاب به امت اسلام می فرمایند که در سرنوشت مومنان بیش از خود تفکر کنید آنها در ضعف بودند زمانی به برکت پیامبران دلهای آنها به الفت و اتحاد رسید و بصیرت پیدا کردند بر اثر همین ارباب جهان هستی شدند، اما افسوس پس که از مدتی الفت و اتحاد خود را از دست دادند به جان یکدیگر افتادند، لباس کرامت و عزت از تنشان خارج و نعمت ها را از دست دادند بنابراین داستان زندگی آنها برای شما درس عبرت باشد.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه سرنوشت ملت ها و داستان تاریخ شبیه یکدیگر است، اظهار داشت: فرزندان انبیا وقتی متفرق شدند کسری و قیصرها اربابشان شده و آنها را از سرزمینشان بیرون کرده و به محل سخت و سرزمین های بی حاصل رانده و تبعید کردند در آنجا شیر شتر خوراکشان و پشم آن لباس آنها شد، دختران خود را زنده به گور و بت پرستی را در پیش گرفتند، صله رحم را قطع کرده و به غارت اموال یکدیگر پرداختند.

وی افزود: خداوند از رحمت خود دوباره پیامبر دیگری بر آنها فرستاد که آنها را به اتحاد و الفت بکشاند وقتی گوش کردند به عزت و اقتدار پیشین خود بازگشتند رودهای نعمات الهی به سوی آنها جاری شد، اسلام به سرعت همه جا را فراگرفته و بر شرق و غرب عالم حاکم شد، خداوند آنها را برکسانی حاکم کرد که تا دیروز بر آنها حکمرانی می کردند، حالا آنها به کسانی دستور می دادند که تا دیروز از آنها دستور می گرفتند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به بخش دیگری از بیانات امیرمومنان امام علی(ع) خطاب به امت اسلام گفت: اما شما دوباره داستان قبلی ها را تکرار کردید و دژ محکمی را که خداوند با وحدت و الفت بر اطراف شما ایجاد کرده بود را با نادانی سوراخ کردید، خدای سبحان بر این امت منت گذاشته و بین آنها الفت و اتحاد ایجاد کرده بود، نعمت الفت و اتحاد نعمتی است که هیچ یک از مخلوقات خدا قیمت و ارزش آنها را نمی دانند، از هر چیز باارزشی باارزش تر است.

اسماعیلی در ادامه فرمایشات امیرمومنان امام علی(ع) افزود: پس از محبت به احزاب مختلف تبدیل شدید و از اسلام جز نامی و صورت مسلمان چیزی برای شما باقی نمانده است، از سرنوشت گذشتگان درس نگرفتید، به همان دلیل که قبلی ها بدبخت شدند شما هم بدبخت می شوید خداوند با شما پیمان برادری نداشت.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه برای زندگی در جهان هستی خداوند قوانینی قرار داده و بارها تصریح کرده که برای همه ملتها از گذشته تا امروز و آینده یکسان است، اظهار داشت: آن ملتی که از اتحاد و الفت دست بردارد شکست می خورند اگرچه اهل حق باشند و آن ملتی که اتحاد و الفت داشته باشند پیروز می شوند ولو که این اتحاد و الفت صوری باشد.

وی با اشاره به بخش دیگری از بیانات امیرمومنان امام علی(ع) مبنی بر اینکه اتحاد و الفت واقعی فقط بین مومنان می تواند رخ دهد کافران و مشرکان هرگز نمی توانند به حقیقت اتحاد و الفت داشته باشند، ابراز کرد: اما همین اتحاد و الفت صوری، مقطعی و تاکتیکی آنها روی سرنوشت شما مسلمانان تاثیر راهبردی دارد و می تواند شما را به شکست بکشاند.

اسماعیلی با اشاره به خطبه 166 نهج البلاغه، گفت: بنی امیه بی ریشه زمام مسلمانان را در دست گرفتند خاندان پیامبر(ص) را با همه اصالت و محبوبیت کنار زدند به این دلیل که امت پیامبر(ص) با هم الفت و اتحاد نداشتند و پراکنده شده بودند بنی امیه بر آنها غالب شدند، اگر شما با هم باشید و پراکنده نشوید کسی نمی تواند شما را شکست دهد، اما شما هم مثل قوم بنی اسراییل شدید.

وی درباره خبطه 97 نهج البلاغه بیان داشت: امیرمومنان امام علی(ع) در این خطبه می فرمایند به خدایی که جان علی در دست اوست پیش بینی من این است به این دلیل که آنها با آن رهبر فاسد متحد اما شما با وجود رهبری بر حق متحد نیستند دشمن بر شما مومنان غالب شده و شما شکست خواهید خورد.

عضو شورای نگهبان با اشاره به خطبه 25 نهج البلاغه ابراز کرد: این خطبه برای زمانی است که معاویه و یاران او پی درپی پیروز می شدند چراکه آنها متحد هستند، آنها وحدت دارند اما امت اسلام تفرقه دارند، آنها حرف رهبر فاسد خود را گوش می کردند اما مومنان حرف رهبر برحق خود را گوش نمی کردند، در عین حال آنها وفادار اما مسلمانان خیانت می کردند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: همه این مواردی را که امیرمومنان در نهج البلاغه فرمودند توصیه اخلاقی نیست بلکه بحث سرنوشت سازی است که از انبیا گذشته تا زمان خود و حتی پس از آن را بیان کرده است، در این زمینه اقبال لاهوری از دانشمندان معاصر اشعار زیادی سروده است، امروز هم امت اسلام همچون ستاره هایی هستند که به علت عدم اتحاد نور چندانی ندارند.

اسماعیلی با بیان اینکه ماه رمضان ماه الفت به هم پیوستن و استغفار است، گفت: انسان می تواند در این ماه به سرعت دل ها را به نزدیک کند چراکه رمضان ماه مهربانی به یکدیگر است، افزون بر خودسازی زمان جامعه سازی هم است که باید به فکر یکدیگر باشیم.

وی با اشاره به روایت از امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: حضرت فرمودند ای مردم ماهی به شما روی می آورد که آکنده از رحمت و برکت است روزها و شب های آن بهترین ها است، شما دعوت به مهمانی پروردگار خود شدید خدا شما را شایسته تکریم و احترام دانست، پس دل های خود را پاک و نیت های خود را راست کنید که توفیق روزه داری و تلاوت قرآن به شما عنایت کند.

عضو شورای نگهبان با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: حضرت می فرمایند بدبخت واقعی کسی است که ماه رمضان بیاید و شامل رحمت الهی نشود، در این ماه به کسانی که تنگدست هستند کمک کنید به بزرگان خود احترام بگذارید با کوچکترها مهربانی و با خویشاوندان پیوند برقرار کنید و از چیزی که حلال نیست چشمپوشی و به یتیمان توجه کنید، موقع نماز دعا کنید که بهترین زمان دعا است، چیزی بخواهید به شما می دهد، ای مردم شما در گذشته پشت خود را از گناه سنگین کردید، با سجده های طولانی بار خود را سبک کنید خدا به عزت خود قسم خورده که نمازگزران و سجده کنندگان را عذاب نکند.

پایان پیام/487
کلید واژه ها: مجلس خبرگان رهبری - نماینده مجلس - خبرگان رهبری - مجلس خبرگان - اسلام - اتحاد - شورای نگهبان - داستان - ماه رمضان - اسماعیلی - رهبری - امام - برگزار - نگهبان - اسلامی - مجلس - داستان زندگی - شورای - تاریخ - رمضان - زنده به گور - جامعه - خبرگزاری - لباس - خبرنگار - مهربانی - فرزندان - فرهنگی - دختران - مطالعه

آخرین اخبار سرویس:
130 زندانی جرائم غیرعمد دربوشهرمنتظر نگاه خیران هستند

خانواده 1500 زندانی در مشهد تحت پوشش حمایتی قرار دارند

سرپرست دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد گیلان معرفی شد

همدلی جناح های سیاسی نیاز اصلی جامعه است

آنچه ما داریم فقه الاداره است نه مدیریت فقهی

پژمان فر در گفت وگو با فارس اگر آقایان در کنار برجام به اقتصاد کشور هم توجه می کردند وضع تا به این اندازه بد نبود

حسنی عمر خود را در راه امنیت و توسعه استان فدا کرد

ارایه آمارهای غیرواقعی علاج مبارزه با موادمخدر نیست

پرونده جدید نازنین زاغری تعیین وقت نشده است/ اعتراض متهمان حادثه تروریستی مجلس به حکم اعدام

باید از حضرت خدیجه (س) درس چگونه زیستن را بیاموزیم

روحانی یک قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

پرونده جدید نازنین زاغری تعیین وقت نشده است/ متهمان حمله به مجلس و حرم مطهر به رای اعتراض کردند

تاکید شهردار منطقه 20 بر ارتباط دو سویه با شهروندان

رییس جمهور یک قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی

همدلی جناح های سیاسی نیاز اصلی جامعه است

مطالبات مشکوک بانکی در مجلس بررسی می شوند

روحیه شاداب جانبازان، انگیزه خدمت را افزایش می دهد

استخدام سه نفر کارگر ساده در صندل سازی آلومینیوم

استخدام برنامه نویس وب و موبایل با تخصص اندروید، sql و asp.net

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت کارگاه مونتاژ صندلی در قم

استخدام آهنگر ماهر با حداقل مدرک دیپلم در محدوده چهاردانگه

دعوت به همکاری پزشک متخصص پوست در تهران

استخدام کارمند آشنا به حسابداری در یک شرکت بازرگانی

استخدام کارمند اداری مسلط به ICDL و اینترنت در تهران

استخدام منشی جهت دکوراسیون داخلی در سیرجان

استخدام کارمند و نیروی خدماتی در قم

استخدام کارگر ساده، جوشکار برق و CO2 در تهران

استخدام روانشناس خانم با مدرک mmt در یک مرکز ترک اعتیاد

استخدام برنامه نویس و پشتیبان نرم افزار در محدوده مترو قلهک

افزایش 20درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد

استخدام طراح 3Dmax جهت کابینت در تهران

تنها روش بازگرداندن خاوری به ایران

دعوت به همکاری کارگر و وانت در وانت بار

شریف: پیروزی فلسطین درآینده ای نه چندان دور رقم خواهد خورد

مردم ارومیه مبارزات مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حسنی را فراموش نخواهند کرد

برنامه دولت فقر مطلق را ریشه کن می کند؟

فضای مجازی، فیلترینگ و پیام رسان های داخلی محور دو نشست کمیسیون های تخصصی مجلس

ثروت و اموال حضرت خدیجه کبری (س) سرعت گسترش اسلام را افزایش داد

روایت تلخ چاووشی از خوزستان

اسناد نبرد اقتصادی آمریکا علیه ایران به روایت کتاب هیلاری کلینتون

استقبال مخاطبان از غرفه مشاوره بخش حوزوی نمایشگاه قرآن/ حضور 40 نهاد حوزوی در نمایشگاه امسال

معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر خبر داد راه اندازی پایگاه جامع اطلاع رسانی بررسی دوره ای جهانی حقوق بشر (یو.پی.آر)

آمریکا به دنبال جلوگیری از اقتدار دفاعی ایران است

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان: دانش آموز پیشتاز انقلاب اسلامی باید نسبت به مسائل روز جامعه دارای بصیرت انقلابی باشد

بانک صادرات ایران همچنان در خدمت اشتغالزایی نقاط محروم کشور

تلاش برای ثبت افق رویداد یک سیاهچاله

130 زندانی جرائم غیرعمد دربوشهرمنتظر نگاه خیران هستند

همدلی جناح های سیاسی نیاز اصلی جامعه است

میز گرد راهکار های استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی

عراق در دفاع مقدس با گنبد آهنین پدافند هوایی مواجه بود

حجت الاسلام کلانتری در گفت وگو با فارس: مهم ترین برنامه های دانشگاه آزاد در ماه رمضان اعلام شد

اختصاص 1200 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال در مناطق زلزله زده

ششمین روز از نمایشگاه قرآن با حضور دو وزیر

چگونگی تصرف املاک و دارایی روستاییان و کشاورزان زیر ذره بین مجلس قرار گرفت

نشست دادستان تهران با مدیران رسانه ها

ارایه آمارهای غیرواقعی علاج مبارزه با موادمخدر نیست

تعداد بالگردهای کشور به 40 فروند رسید/ فرودگاه پیام آینده اقتصادی خوبی دارد

نشست خبری مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی

بررسی تخلفات مال ها در کمیسیون ماده 100

وجود 90 موقوفه با نیت اطعام و افطاری در خراسان جنوبی

روحانی قانون تفسیر جزء (1) بند(الف) تبصره(12) بودجه را برای اجرا ابلاغ کرد

همایش پایداری ملی، مقاومت و روز دزفول

در گفت وگو با فارس مطرح شد؛ انتخابات 96 زیر تیغ «یک انتخابات طنزیم شده»

سحر بهترین زمان استغفار/ استغفار مانع عذاب الهی می شود

افزایش 20درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد

توزیع بسته های افطاری ساده در تهران +عکس

عراقچی:جلسه خوبی بود

انتشار کتاب «مسایل غرب آسیا»

استخدام تکنسین برق حرفه ای مسلط به امور نگهداری در تهران

الجزیره: در اولین نشست کمیسیون برجام بدون آمریکا چه گذشت؟

اصلاح طلبان چگونه با پسا برجام کنار می آیند؟!

استخدام راننده به صورت تمام وقت و نیمه وقت در تاکسی تلفنی

استخدام کارگر آقا جهت کارواش در همدان

استخدام نیروی خانم آشنا به ورد و تایپ جهت واحد اداری

استخدام اطلاح کار ماهر در شیفت صبح و عصر

استخدام نیروی با تجربه آقا جهت کار در مشاور املاک

استخدام راننده با نیسان، گچ کار و نماکار در اصفهان

استخدام اتوکار و چرخکار ماهر مانتو دوز در شاهین ویلا کرج

دعوت به همکاری شاگرد خانم در آرایشگاه زنانه

استخدام کارگر جوشکار اسکلت در خراسان رضوی

استخدام نظافتچی در موسسه زبان عرش دانش

فرونشست زمین از فلک الافلاک تا عالی قاپو

پست مهراب قاسم خانی برای درگذشت ناصر ملک مطیعی :دردناکه یکی رو با قلدری 40 سال خونه نشین کنی

استخدام کارگر فنی آقا جهت قالب سازی در البرز

خوشحالی بعضی ها از اقدامات ترامپ حتی شادی آل سعود و نتانیاهو را تحت الشعاع قرارداده

کاهش دمای هوا و وقوع گرد و خاک دربعضی استان ها

1000 دستگاه آمبولانس به ناوگان زمینی اورژانس کشور اضافه می شود

اعطای تسهیلات معافیت سربازی به 148 نفر از فرزندان مددجویان زنجانی

سیاه نمایی از عمده وظایف اعضای شورای پنجم است/ املاک سیاسی را مستمسکی برای عدم پاسخگویی به مردم کرده اند

مشکل پوستی 80 درصد کودکان روستاهای خراسان جنوبی

فراخوان گوترش برای حفظ تنوع زیستی در جهان

استخدام منشی خانم و بازاریاب در زمینه دکوراسیون داخلی

زمزمه های گذار از ترامپ

تاکید شهردار منطقه 20 بر ارتباط دو سویه با شهروندان

استخدام ارشد و دکتری علوم آزمایشگاهی، پیراپزشکی و زیست شناسی

ناوگان هوایی اورژانس تجهیز می شود / افزایش شش فروند بالگرد دیگر به ناوگان هوایی اورژانس به زودی

آقای گزارشگر : حاضر نشدم گوینده رادیو آمریکایی باشم

استخدام دستیار خانم جهت مطب پوست در قم

چرا فرار سرمایه از ایران تشدید شده است؟

ماه رمضان با الفت امت اسلامی به فکر جامعه سازی باشیم

ماه رمضان با الفت امت اسلامی به فکر جامعه سازی باشیم