مطالب مرتبط:
امید به زندگی زنان در سراسر جهان حدود پنج سال و نیم بیشتر از مردهاست.
تعاملات خارجی دانشگاه علامه طباطبایی افزایش می یابد
چالش افزایش حقوق کارمندان/ پیشخوان
«افزایش نشاط و توجه به ورزشهای همگانی» 2 اولویت وزارت ورزش
خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان افزایش قیمت نداشته اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 19:502018-05-17پزشكي

افزایش امید به زندگی در بیماران سکته مغزی


ایرنا - سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر در کشور شناخته شده و درمان این گروه از بیماران اهمیت ویژه ای دارد که در این راستا راه اندازی مرکز درمانی سکته حاد مغزی در زنجان امید به زندگی بیماران را افزایش داده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، با گسترش زندگی شهر نشینی بیماری های متعددی در جهان شیوع یافته و سالانه شمار زیادی از افراد را به خود گرفتار کرده و در نهایت تعدادی از آنها را به کام مرگ می کشاند.

سکته مغزی به عنوان سومین عامل مرگ و میر در جهان و دومین آن در ایران اعلام شده و این موضوع نشان می دهد با انجام کارهای درمانی مناسب می توان جایگاه آن را در سطح کشور تغییر داد.

براساس اعلام متخصصان، درمان بهنگام افراد دچار سکته مغزی اهمیت حیاتی دارد، زیرا در هر دقیقه 2 میلیون سلول مغزی و در یک ساعت از شروع علایم 120 میلیون نورون از بین می رود که فرد را بیش از گذشته ناتوان می کند.

با وقوع این عارضه در یک لحظه، فردی که تاکنون مولد و نان آور خانواده بوده به فردی زمین گیر یا ناتوان تبدیل می شود که هزینه های بسیار زیادی بدنبال دارد.

بر این اساس و از سال گذشته دست اندرکاران حوزه سلامت استان زنجان بر آن شدند، مرکز درمانی سکته حاد مغزی را در بیمارستان ولی عصر (عج) زنجان راه اندازی کنند که با کارهای درمانی توانسته مقام نخست درمان این بیماری را در سطح کشور کسب کند.

رسول آقایی 40 ساله و از شهروندان زنجانی که به ضعف قلبی و سپس سکته مغزی دچار بود، پس از درمان های لازم توانست به زندگی خود باز گردد و روزهای بهتری را در کنار خانواده خود سپری کند.

همسر آقایی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: همسرم بر اثر حادثه ای سکته خفیف قلبی پیدا کرد که پس از بستری در بخش مراقبت های ویژه، بهبودی نسبت یافت اما بدلیل ضعف عضلانی اندامها و نرسیدن خون به مغز سکته مغزی گرفتار شد.

وی ادامه داد: این بیمار، برای دریافت خدمات مورد نیاز در مرکز درمانی سکته مغزی بیمارستان ولی عصر (عج) تحت درمان تیم پزشکی قرار گرفت و در مجموع حدود 6 ماه توانست به طور کامل توان خود را باز یابد و به زندگی خود ادامه دهد.

شمس علی الماسی 65 ساله دیگر بیماری است که 6 سال پیش سکته خفیف مغزی داشت و در آن زمان درمان های مختصری گرفت اما او پس از این مدت و حدود یک ماه پیش در نیمه های شب شدیدتر از گذشته به این بیماری دچار شد.

فرزند وی در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: پس از بروز این وضعیت، پدرم را پس از ساعاتی به بیمارستان منتقل کردیم که تیم درمانی مرکز حاد سکته مغزی دارویی را تزریق کردند که در بازگشت وی بسیار تاثیرگذار بود.

وی ادامه داد: تیم پزشکان اعلام کردند که انتقال بیمار سکته مغزی در کمتر از 2 ساعت اهمیت زیادی دارد، زیرا درمان های بهنگام موجب می شود آثار داروهای تزریقی مثبت باشد.

محسن اظهار کرد: پدرم با دریافت خدمات مورد نیاز این مرکز تا 70 درصد بهبودی خود را کسب کرده و با توجه به کهولت سن کارهای روزمره خود را انجام می دهند اما برای رسیدن به حد مطلوب همچنان تحت نظر تیم درمانی قرار دارد.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این ارتباط گفت: سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانیان در تمامی سنین، شایعترین عامل ناتوانی بزرگسالان و از همه مهمتر اینکه این بیماری قابل درمان است.

عبدالرضا قریشی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: زمانی که سکته مغزی رخ می دهد، 10 درصد به مرگ، 70 در صد به از کار افتادگی و 30 درصد به زمین گیر شدن بیمار منجر می شود.

وی بیان کرد: طبق آمار ارائه شده 25 درصد سکته های مغزی در سن زیر 54 سال به وقوع می پیوندد و از طرفی این بیماری به از دست رفتن نیروی کار فعال در جامعه و خانواده منتهی می شود.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: شیوع سکته مغزی در ایران 100 در 150 هزار و در این استان نیز سالانه یکهزار و 500 مورد سکته رخ می دهد که نیازمند توجه است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راههای کاهش مرگ و میر و ناتوانی استروک (سکته مغزی) تاسیس مرکز درمانی سکته حاد مغزی( scu) است که بستری بیمار بدون درمان و فقط با مراقبت ویژه، به کاهش 18 درصدی عوارض مرگ و میر و با درمان فاز حاد کاهش 30 تا 50 درصدی عوارض مرگ و میر منجر می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: تا قبل از تاسیس این مرکز، سکته حاد مغزی در زنجان و البته در ایران درمان نمی شد و بیماران بستری فقط تحت مراقبت، کنترل ریسک فاکتورها و پیشگیری ثانویه با داروهای نظیر آسپرین و وارفارین برای پیشگیری از بروز سکته های بعدی قرار می گرفتند که در عمل اقدام درمانی برای حادثه به وجود آمده انجام نمی گرفت.

وی بیان کرد: برنامه ملی درمان سکته حاد مغزی در قالب طرح سلامت و در دستور کار وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی قرار گرفت که با همکاری بیمارستان ولی عصر (عج) شهر زنجان کارهای گسترده ای برای تاسیس واحد درمانی سکته حاد مغزی انجام انجام گرفت.

*** درمان 491 بیمار در واحد درمان سکته حاد مغزیمدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: با عملکرد خوب تیم درمانی استان طی مرداد سال 95، به عنوان واحد نمونه و پیشرو در درمان سکته حاد مغزی کشور شناخته شد.

وی اظهار کرد: تیم درمانی استان،بهترین عملکرد را به لحاظ پوشش درمان استروک (سکته مغزی) نسبت به جمعیت استان و نیز به لحاظ تعداد مطلق بیماران درمان شده در کشور داشته که آمارهای موجود تفاوت فاحشی را بین مرکز زنجان و سایر دانشگاهها نشان می دهد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد در شهریور سال 96، تعداد 223 بیمار تحت درمان با داروی حل کننده لخته (ترومبولیتیک) قرار گرفتند که 205 بیمار پاسخگو بودند که تعداد 134 نفر بدون علامت سکته (بهبود کامل) به میزان 65.

3 درصد را تشکیل می داد.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: با توجه به این بررسی ها، 18 بیمار معادل (8.

7 درصد) شغل خود را از دست داده بودند، 9 نفر (4.

4 درصد) زمین گیر شدند و این در حالی است که سکته حاد مغزی بدون درمان باید 61 بیمار معادل (30 درصد) بیمار زمین گیر و 143معادل (70 درصد) بیمار شغل خود را از دست می دادند.

وی یادآوری می کند: آمار فوق نشانگر تاثیر فوق العاده درمان با این نوع دارو عملکرد فوق العاده تیم سکته حاد مغزی بیمارستان ولیعصر را نشان می دهد.

*** انتخاب واحد درمان سکته مغزی زنجان به عنوان مدل برتر در کشوروی بیان کرد: از طرف انجمن سکته مغزی ایران و معاونت درمان وزارت بهداشت، مرکز زنجان به عنوان واحد مدل درمان سکته حاد مغزی برای آموزش متخصصین و مراکز درمانی کشور معرفی شده که خدمات آموزشی برای ارتقا به سایر دانشگاهها نیز ارائه خواهد شد که تاکنون 2 مرکز از این خدمات بهره مند شده اند.

قریشی خاطرنشان کرد: با درمان تعداد قابل توجهی از بیماران در این مرکز درصد قابل توجهی از بیماران بدون هیچ ناتوانی به زندگی باز گشته اند و علاوه بر آن کاهش هزینه های بیمارستانی و ناتوانی، حفظ نیروی انسانی جامعه، امنیت اقتصادی و روحی روانی خانواده ها از مزایای اجتماعی تاسیس این مرکز بوده است.

این متخصص مغز و اعصاب بیمارستان ولی عصر(عج) زنجان ادامه داد: شناخت علائم سکته مغزی از سوی اطرافیان نقش بسزایی در انجام درمان های بهنگام دارد و بی اطلاعی افراد از این موضوع فرصت طلایی را از دست می دهد.

*** 40 درصد اعزام بیماران دچار سکته مغزی توسط اورژانس 115 بودمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان نیز گفت: بر این اساس و از زمان آغاز شروع طرح 20 نفر با بالگرد و با تشخیص سکته مغزی به بیمارستان ولی عصر زنجان منتقل که 40 درصد بیماران توسط اورژانس 115 به بیمارستان اعزام شدند.

علیرضا زراعتچی افزود: طبق آمار ارائه شده زمان اشغال برای بیمارات تحت درمان قرار گرفته در مرکز حاد درمان سکته حاد مغزی 65 هزار و 52 ساعت بوده و با توجه به زمان تزریق دارو و اثرگذاری آن در مدت زیر سه ساعت با اقدامات به هنگام تیم درمانی به زیر یک ساعت کاهش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: با راه اندازی این مرکز (scu ) در بیمارستان ولی عصر و انتقال بیماران دچار سکته مغزی از شهرستانها توسط امداد هوایی که در ابتدا به بیمارستان موسوی منتقل و سپس به این مرکز درمانی اعزام می شدند، با توجه به اهمیت زمان طلایی و موفقیت درمان سکته هیات امنای بیمارستان ولیعصر با اختصاص 2 هزا رو 500 متر زمین احداث باند بالگرد انجام گرفت.

این مسئول خاطرنشان کرد: هم اکنون بعد ساخت، باند مورد تایید فوریت های هوایی و خلبانان قرار گرفت که هم اکنون خدمات لازم ارائه می شود.


کلید واژه ها: سکته مغزی - درمان - سکته - بیمارستان - زندگی - امید به زندگی - بیماری - بیماران - زنجان - ایرنا - مرگ و میر - خانواده - خبرنگار - ولی عصر - افزایش - کشور - استان زنجان - اهمیت - امید - جهان - زنجانی - مراقبت - پزشکان - تزریق - علایم - گزارش - استان - هزینه - حادثه - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:
دانش عطاری ها افزایش می یابد

شایع ترین علائم جسمیِ افسردگی

سی تی اسکن موجب افزایش ریسک این بیماری می شود

حتما این آلو را بخورید

دانش عطاری ها افزایش می یابد

سوسیس خورها شیدا می شوند!

فرمول ویتامینی برای حفظ شادابی و جوانی پوست

محرک های غذایی در پس دردهای مرموز بدن

حادثه دردناک برای بهاره رهنما + عکس

از افسردگی تا بدبینی؛ افکار منفی دقیقا چه تأثیری بر بدن دارند؟

یکصد میلیاردریال به توسعه بیمارستان غرضی سیرجان اختصاص یافت

همه چیز در مورد شنوایی نوزادان؛ نگرانی ها و راهکارها

ساخت هزار تخت حداقل به 3000 تا 4000 پرسنل نیاز دارد

رتبه اول ایران در اهدای خون در بین کشورهای در حال توسعه

شایع ترین علائم جسمیِ افسردگی

برگزاری کمیسیون پزشکی تعیین درصد جانبازان کردستانی

افق 1400 وزارت بهداشت برای افزایش مصرف داروهای خوراکی در تالاسمی ها

دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی چهارمین سمینار «تومور های سر و گردن» را برگزار می کند

5 عامل اصلی حفظ سلامت در فصل تابستان

علت درد و سوزش معده چیست؟

شایع ترین علائم جسمیِ افسردگی

هشدار های قبل از سکته قلبی

درمان سریع سوزش ادرار با خیار و جوش شیرین

عطرقهوه موجب تقویت عملکردتحلیلی می شود

آشنایی با خواص سیر و آبلیمو و طرز تهیه آن

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

زغال فعال؛ پیام آور سلامت پوست و مو

افق 1400 وزارت بهداشت برای افزایش مصرف داروهای خوراکی در تالاسمی ها

5 ماده غذایی که قند خون را کنترل می کنند

دو اتفاق مهم برای تراریخته ها در ایران

خاصیت نوشیدن چای داغ در روزهای گرم

اختلال خواب زنگ اخطار بیماری ام اس

فهرست داروهایی ممنوعه برای حجاج

سازوکار بیمه شاغلان مجازی بزودی اعلام می شود

تجربه استرس به دو شکل متفاوت

درمان یبوست کودکان

تاثیرگذارترین و ناراحت کننده ترین جملات برای بچه

علت،پیشگیری و درمان سوختگی پای نوزاد

سوسیس کالباس نخورید!

ارتباط نیترات موجود در گوشت و اختلال روانی

«شیخ عیسی قاسم» سه شنبه جراحی می شود

شمار مبتلایان به بیماری اسهالی در نوشهر به 132 نفر رسید

همسر با شخصیت، همسر بی شخصیت!

احساس تنهایی چه خطراتی برای سلامتی دارد؟

رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر»

سوسیس خورها شیدا می شوند

پسر بچه استرالیایی با 178 کیلوگرم + عکس

چه ورزش هایی نشانه های آلزایمر را کاهش می دهد

عضله سازی با آمپول های حیوانی که بوی مرگ می دهند

پسر بچه استرالیایی با 178 کیلوگرم + عکس

افراد بالای 60 سال حجامت نکنند

انتقاد آقای بازیگر از کم فروشی در خندوانه + عکس

حل کردن جدول، مغز شما را 10 سال جوان تر می کند

آبِ میوه ای تابستانی که دردهای ماهیچه ای را کاهش می دهد

گرما، تعداد اهداکنندگان خون در تهران را کم کرد

شایعه وبا در نوشهر تکذیب شد

آسیب ویرایش ژنی به DNA زیادتر از حد تصور است

پوشش مناسب برای مقابله با گرما

ضربان نامنظم قلب، تهدید جدی برای کاهش حافظه

اسامی 7 شرکت تولید داروی کنترل فشارخون غیر قابل مصرف

شمار مبتلایان به بیماری اسهالی در نوشهر به 132 نفر رسید

راه و رسم مُسَکّن خوری

اختلال خواب زنگ اخطار بیماری ام اس

آبِ میوه ای تابستانی که دردهای ماهیچه ای را کاهش می دهد

ساده ترین راه های درمان واریس را بشناسید

توصیه های بهداشتی به حجاج

زیبایی پوست ومو با هزینه کم در طب سنتی

اگر به کم خونی مبتلا هستید این میوه ها را از دست ندهید

قانون حمایت از حقوق معلولان

8 داروی ممنوعه برای زائران حج 97

حتما این آلو را بخورید

ترکیب دو میوه و تولید هزار و یک خاصیت درمانی + طرزتهیه

نکاتی در خصوص نوزاد تازه متولد شده

چهار استان کشور درگیر آب آلوده هستند

بیمه مسئولیت، پزشکان را نسبت به شکایات بی اهمیت کرده است

با این میوه هورمون های بدنتان را مثل ساعت تنظیم کنید

چه صبحانه ای شما را لاغر می کند؟

از خواص شگفت انگیز هندوانه اطلاعی دارید؟

بهترین گیاه ضد نفخ

خصلت کشنده سیگار شناخته شد

هشدار درباره خشنودی خطرناک در روند مقابله با ایدز

اختلالات خواب پیش نشانه ریسک ابتلا به ام اس

بررسی فوریتی 17 تولید کننده داخلی داروی والزارتان توسط سازمان غذا و دارو

علائم بیماری سل چیست؟ / آموزش نحوه شناسایی بیماران مبتلا به سل

دود دخانیات یکی از دلایل سقط جنین

نیترات موجود در سوسیس کالباس، منجر به بیماری روانی "شیدایی" می شود

همراه بردن داروهای اعصاب در سفر حج نیازمند نسخه عربی مورد تایید پزشکان است

رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر»

مصرف زنجبیل در دوران شیردهی چه فواید و عوارضی دارد؟

آدم هایی با سخت ترین مشاغل جهان

شمار مسمومین روستای بندپی نوشهر به 132 نفر رسید

رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر»

کانون های سلامت در محلات راه اندازی شود

شمار مسمومین روستای بندپی نوشهر به 132 نفر رسید

کانون های سلامت در محلات راه اندازی شود

رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر»

132 در نوشهر مبتلا به اسهال شدند

شمار مبتلایان به بیماری اسهالی در نوشهر به 132 نفر رسید

شمار مصمومین روستای بندپی نوشهر به 132 نفر رسید

در تابستان چای بنوشید

افزایش امید به زندگی در بیماران سکته مغزی

افزایش امید به زندگی در بیماران سکته مغزی