مطالب مرتبط:
شاخص امنیت اولین اقدام برای ارتباطات است
پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری چهره ماندگار روابط عمومی در جشنواره ملی آرمان برتر شد
پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات
افتتاح اولین سالن ورزشی کودکان استثنایی در خوزستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 19:022018-05-17سياسي

افتتاح اولین کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو


اولین کرسی ارتباطات یونسکو در دانشگاه علامه طباطبایی با محوریت بررسی و معرفی این کرسی و با حضور وزیر علوم، نمایندگان یونسکو و فعالان علمی کشور، - "- اولین کرسی ارتباطات یونسکو در دانشگاه علامه طباطبایی با محوریت بررسی و معرفی این کرسی و با حضور وزیر علوم، نمایندگان یونسکو و فعالان علمی کشور،در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی،امروز 26 اردیبهشت ماه افتتاح شد.

برنامه افتتاحیه با سخنان دکتر محمد مهدی فرقانی" ریاست دانشکده علوم ارتباطات علامه آغاز شد: امیدواریم با جلب همکاری و مساعدت حامیان داخلی و خارجی جایگاه آموزش و پژوهش در حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات و اطلاعات را ارتقا دهیم.

دکتر هادی خانیکی، رییس کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو درباره ماهیت این کرسی و اهمیت علوم ارتباطات گفت:کرسی ارتباطات علم و فناوری که در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح می شود شانزدهمین کرسی یونسکو در تهران و هفتصد و سی و پنجاهمین در جهان میباشد.

با این اعتبار می توان گفت که فرصت تازه ای با میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برای حوزه ارتباطات و علم فراهم شده است تا از ظرفیت هایی جهانی برای ارتقای توان ایرانی، اسلامی استفاده شود.

وی افزود: تأسیس این کرسی خلق فرصتی برای دانشگاه و نهادهای ارتباطات است.

از این پس باید کرسی را به فضایی برای ارتباط سه گانه بین دانشگاه، جامعه و رسانه تبدیل کنیم.

وی ضمن طرح پرسش درباره راهکارهای الزامی برای توسعه علمی در سطح خود گفت: باید بدانیم که علم و فناوری برای بالیدن به حمایت جامعه و به کمک همه وسایل ارتباطات جمعی، انسانی، شفاهی و شبکه نیاز دارد.

به گفته دکتر خانیکی تأسیس کرسی ارتباطات علم و فناوری از اواخر سال 94 آغاز شد و در سال 96 به بار نشست.

این کرسی با تفاهمنامه ای که بین دبیرکل محترم یونسکو و ریاست دانشگاه علامه طباطبایی به توافق رسید با پشتیبانی 12 نهاد ایرانی، منطقه ای و جهانی تأسیس شد.

وی در ادامه تأکید کرد: این کرسی اگرچه به شکوفایی بیشتر دانشکده ارتباطات کمک خواهد کرد اما در اصل در سطح ملی مطرح است.

حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ضمن اشاره به غیر فعال بودن برخی از کرسی ها تصریح کرد: یقین دارم که این کرسی از کرسی های فعال می باشد.

تنوع فرهنگی، گفتگوی فرهنگ های مختلف، هم گام شدن علم، توجه به خرده فرهنگها، همگانی بودن علم و دانش و احترام به هنجار ها و آداب و رسوم کشورهای مختلف آن چیزی است که ما از سازمان جهانی یونسکو می فهمیم.

در جهانی که علم در حال انحصاری شدن است بحث فراگیر شدن علم را سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(UNESCO) مطرح می کند.

وی ضمن اعلام حمایت همه جانبه خود از این کرسی گفت: کرسی هایی که در دانشگاه های مهم تأسیس می شود پایگاهی برای ورود دستاوردهای مهم به کشور می باشند این کرسی پایگاهی برای رساندن صدای علم ایرانیان و اسلام به جهان است.

حسین سلیمی،رییس دانشگاه علامه طباطبایی ضمن تأکید بر تعیین کننده بودن راه اندازی این کرسی در تاریخ دانشگاه و تحولات این کشور گفت: تا چند سال پیش زمانی که صحبت از تحول علم در دنیا می شد تحول در کارهای علوم پایه، نوآوری های تکنولوژیک یا نوآوری های حوزه فنی و مهندسی آغاز گر و پایه اصلی تحولات علمی شناخته می شد اما زمانیکه وارد قرن 21 شدیم برای اولین بار دانش ارتباطات که نماد تحولات دانشی است شکل گرفت.

امروزه ارتباطات تنها یک رشته علمی نیست بلکه یک حوزه دانشی جدید است که سایه خود را بر دانش های مختلف انداخته است.

علوم شناختی و عاوم پایه در بستر ارتباطات تحول پیدا می کند و امکان رشد و نمو می یابد.

بنابراین پا گرفتن چنین کرسی و شاخه های مختلف ارتباطات تنها مربوط به دانشجو های ارتباطات نیست بلکه جامعه علمی وابسته به این امر است.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان سخنان خود گفت: می توان فعالیت های بین المللی زیادی را براساس این حوزه شکل داد.

حضور خانم استر کیش لاروش رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و صحبت های مقدماتی با وی درباره گسترش دفتر منطقه ای یونسکو در ایران حول محور این کرسی شد نشان دهنده پتانسیل قوی این کرسی و دانشی که مبنا این کرسی است می باشد.

ما با توجه به توانایی اساتید و ریاست این کرسی به آینده آن امیدواریم.

حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر بزرگان این جلسه هم گویای این حقیقت است.

در ادامه این مراسم خانم استر کیش لاروش، رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، صحبت های خود را با تشکر از کمیسیون ملی یونسکو و دانشگاه علامه طباطبایی آغاز کرد و گفت: در 26 سال پیش در ادامه کرسی ها و شبکه دانشگاه های همزاد یونسکو ،به عنوان راهی برای توسعه برنامه ها و آموزش، این قبیل کرسی ها آغاز شد.

وی در ادامه افزود: ما این کار را با انتقال دانش به سوی مرز ها و انتقال دانش از دانشگاه ها به سوی جامعه انجام می دهیم.

تاامروز برنامه کرسی ها و شبکه دانشگاه های همزاد یونسکو ثابت کرده است که در ایجاد برنامه های آموزشی، تولید ایده های جدید از طریق پژوهش، موفق بوده ایم.

لاروش درباره این شبکه های دانشگاهی، توضیح بیشتری داد و گفت:مراکز آموزشی و پژوهشی در سراسر دنیا، منابع انسانی خود را برای پرداختن به چالش های موجود یکپارچه می کنند.

نماینده یونسکو در تهران گفت: تا به امروز 735 کرسی و 45 شبکه دانشگاهی همزاد در قالب این برنامه تاسیس شده اند که بالغ بر 850 موسسه در بیش از 134 کشور می باشد.

پس می توان گفت این شبکه بسیار عظیم و گسترده است.

لاروش در ادامه درباره وضعیت فعلی این شبکه ها و دانشگاه ها گفت: در حال حاضر 16 کرسی یونسکو در ایران وجود دارد و امروز شاهد تاسیس اولین کرسی یونسکو در دانشگاه علامه طباطبایی بودیم.

استر لاروس بر نقش مهم رشته ارتباطات در جهان تاکیید کرد و گفت:نقش علوم ارتباطات در دنیای امروزی آنقدر مهم است که نمی توان آن را نادیده گرفت در واقع ارتباطات شکل دهنده روابط انسانی و گسترش دهنده دانش است.

زمانی ما به اهمیت آن بیشتر پی می بریم که می خواهیم موضوعات و چالش های اجتماعی را به اطلاع عموم مردم برسانیم.

وی ادامه داد: جامعه به افرادی نیاز دارد که به عنوان یک پل ارتباطی میان پژوهشگران و عموم مردم، ارتباط برقرار کنند، ارتباطات در این زمینه به ما کمک می کند.

با توجه به اهمیت این مطلب ، ما در یونسکو چندین کارگاه آموزشی برای روزنامه نگاری علم برگزار کرده ایم.

استر کیش لاروش، رییس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران در پایان گفت: دفتر منطقه ای یونسکو کشور های ایران، افغانستان، پاکستان و ترکمنستان را پوشش می دهد، ما با دانشگاه های موجود در این کشور ها ارتباط نزدیک داریم و من امیدوارم از طریق تاسیس دفتر یونسکو، ارتباطی موثر میان این دانشگاه و دیگر مراکز علمی برقرار شود.

در بخش دیگر این برنامه دکتر احمد جلالی سفیر دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، سخنان خود را با توضیح درباره فلسفه و تاریخچه شکل کیری اینگونه کرسی ها در یونسکو آغاز کرد و گفت:در بیست و ششمین کنفرانس ملی یونسکو در سال 1992، بحث فرار مغز ها مطرح شد و در آن زمان فرار مغز ها از کشور های جنوب به شمال بسیار مطرح بود.

در واقع این کرسی های دانشگاهی با هدف نزدیک کردن کشور های جنوب به هم و شناسایی مغز های این کشور ها ، تاسیس شد.

احمد جلالی به برخی نکات مهم درباره سازمان های بین المللی اشار کرد و در این باره گفت:متاسفانه گاعی اوقات تصور درستی درباره سازمان های بین المللی وجود ندارد برای مثال درباره همین کرسی ها.

ما باید بدانیم یکی از اهداف این کرسی که درباره علوم ارتباطات است می تواند بهتر شناخته شدن سازمان های بین المللی باشد.

وی ادامه داد: زمانی که می گوییم فلان کرسی یونسکو در دانشگاه فلان برگزار می شود، در واقع یونسکو کاری انجام نمی دهد بلکه آن دانشگاه ها برنامه های خود را برای کرسی ها ارائه می دهند.

کل وجود این کرسی ها یک انگیزه ای است برای اینکه دانشگاه های ما توانایی خودش و برنامه های خودش را برای مدتی از طریق یونسکو با شبکه های اجتماعی درمیان بگذارند.

دکتر جلالی،درباره نظام های آموزشی در جهان توضیح داد: تنوع نظام های آموزشی در جهان خیلی خوب است، اینکه در هر کشوری متناسب با همان فرهنگ، با همان ارزش ها یک نظام آموزشی خاص طراحی شده است.

نکته ای که همه دانشگاه ها و مراکز عالی آموزشی برای فعالیت های جهانی خود باید به آن توجه کنند.

سفیر دائمی ایران در یونسکو به ماده 3 قانون اساسی یونسکو استناد کرد و گفت: لازم است بدانیم در قانن اساسی یو نسکو این عبارت آمده است که نظر به ضرورت حفظ استقلال ، انسجام و تمامیت و مثمر بودن تنوع فرهنگ ها و نظام های آموزشی، سازمان یو نسکو حق دخالت در اموری که ذاتا در حوزه حاکمیت کشور ها وجود دارد را ندارد.

ما برهمین اساس و با توجه به این قانون، شبکه های دانشگاهی و کرسی را توسعه می دهیم.

دکتر احمد جلالی ، سفیر دائمی ایران در یونسکو در پایان گفت:امیدوارم با تکیه بر یک دانشگاه بزرگ علوم انسانی، بتوانیم این همکاری ها را میان دانشگاه ها و یونسکو گسترش دهیم و به نتایج مطلوب خود برسیم.

در پایان مراسم افتتاحیه کرسی ارتباطات علم و فناوری که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابتدا از همه برگزار کنندگان این مراسم و همه کسانی که در جهت تسهیل ارتباط میان دانشگاه علامه با یونسکو تلاش کرده اند و همچنین نمایندگان یونسکو تشکر کرد و توضیح کوتاهی درباره اهمیت ارتباط سازمان های بین المللی با دانشگاه ها ارائه کرد و گفت: این نکته بسیار مهم است که بداینم امروزه نیاز دانشگاه ها برای ارتباط با جامعه برقراری رابطه نزدیک با سازمان های بین المللی مثل یونسکو است.

امیدوارم با گسترش چنین کرسی ها و برنامه هایی تمام دانشگاه های ایران ارتباط لازم و کافی را با دانشگاه های جهان داشته باشند.

درپایان مراسم افتتاحیه، نشان دانشگاه علامه طباطبایی توسط وزیر علوم و رییس دانشگاه علامه به نماینده یونسکو در تهران اهداء شد.

گزارش: نیوشا قمی /حانیه محبی زاده منبع: سیناپرس
کلید واژه ها: دانشگاه علامه طباطبایی - ارتباطات - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - یونسکو - دانشگاه - طباطبایی - فناوری - افتتاح - علوم - جهان - جهانی - فرهنگ - اولین - دکتر - علمی - جامعه - آموزش - تفاهمنامه - وزیر - اطلاعات - گفتگوی - برنامه - اسلامی - حمایت - توسعه - توافق - اهمیت - وسایل - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سالن دار با روابط عمومی بالا در محدوده وکیل آباد مشهد

استخدام شاگرد ساده برای کارگاه MDF در خراسان جنوبی

استخدام دو نفر همکار برای آرایشگاه زنانه در خراسان جنوبی

دانستنی های جالب از سراسر دنیا/100

انتخابات ترکیه آغاز شد

روزنامه اعتماد:روحانی می خواهد کابینه را ترمیم کند،اما نه آن طور که سیاسیون و مجلس می خواهند

جذب 50 میلیارد تومان اعتبار در مازندران

فروش بالای کتاب های سیاسی در سال 2018

2 قاتل شرور درتله پلیس دزفول

جنبش تغییر خواستار بازشماری دستی آراء اقلیم کردستان در بغداد شد

انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از هفته آینده آغاز می شود

منتظر اظهارنظر مقامات عالی نظام درباره کنوانسیون خزر هستیم

دعوت لاریجانی از جهانگیری برای حضور در جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی ها

تمدید مدت زمان تکمیل فرم صلاحیت عمومی داوطلبان دکتری

در تذکری آیین نامه ای مطرح شد انتقاد حاجی دلیگانی از تعطیلات تابستانی مجلس در شرایط خاص اقتصادی کشور

انتقاد یک نماینده از تعطیلات تابستانی مجلس با توجه به شرایط اقتصادی

کارکرد سرای محلات شهر تهران مجدداً بررسی شود/موازی کاری در اقدامات فرهنگی _اجتماعی

پ.ک.ک همزمان با انتخابات ترکیه 24 ساعت آتش بس اعلام کرد

جهانگیری وارد صحن علنی خانه ملت شد

لایحه عضویت ایران در FATF از دستور کار مجلس خارج می شود

دین تقویت کننده سرمایه اجتماعی است/ خانواده و مدرسه؛ کانون شکل گیری سرمایه اجتماعی

روزی که همه به استقبال سردار آمدند. 

آزمون ورودی دوره تربیت معلم قرآن در کنگاور برگزار شد

برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی مشکلات اقتصادی با حضور جهانگیری و وزرای مربوطه تا دقایقی دیگر

اعتقاد به سعد و نحس ستارگان در تغییر سرنوشت انسان، نوعی شرک است

FATF راهی برای تسلط آمریکا

اسناد جعلی واردات خودروهای گران قیمت را کشف کردیم/ فساد اقتصادی را باید از سرچشمه بست/ پولشویی یک موسسه مالی داخلی بوسیله بانک های پاکستانی

ماجرای کاندیداتوری آقای وزیر در انتخابات ریاست جمهوری آینده

جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت گرانی ها امروز با حضور جهانگیری برگزار می شود

کارکرد سرای محلات شهر تهران مجدداً بررسی شود

کارزار حزب «عدالت و توسعه» و اپوزیسیون در آستانه انتخابات ترکیه

مخالفت مجلس با اصلاح قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی

انتخابات ترکیه آغاز شد

اسامی تاخیرکنندگان آغاز نشست علنی پارلمان

ایران سوءقصد نافرجام به جان رییس جمهوری زیمبابوه را محکوم کرد

پروازهای فرودگاه رشت

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه آغاز شد

آزمون ورودی دوره تربیت معلم قرآن کریم در کنگاور برگزار شد

میز خدمت در 60 دستگاه اجرایی قزوین آغاز به کار کرد

مسیر پر پیچ و خم تحقق تکلیف ملی اشتغالزایی

جزییات جدید از حادثه کازرون/ بیش از 260 مأمور پلیس مجروح شدند

همه چیز درباره انتخابات امروز ترکیه/ اردوغان در لبه پرتگاه است؟

احیای میز خدمت از سیاست های مهم دولت تدبیر و امید است

بلوای مدعیان حقوق بشر در جریان اجرای حکم جانی خیابان پاسداران

نمی دانم چرا برخی از بازگشت تحریم ها لذت می برند/ برخی کاسب سیاسی اند نباید در دام شان افتاد

رفع مشکل کم آبی بوشهر به آب شیرین کن های بزرگ نیاز دارد

استخدام نیروی خانم مجرب آشنا به اتوکد و طراحی معماری ساختمان

استخدام مهندس پلیمر آقا در حومه رباط کریمِ تهران

استخدام نیروی خانم جهت مونتاژ لوازم الکترونیکی در شرکت

استخدام نیروی آقا و منشی خانم در یک شرکت پخش

استخدام سایت خبری و تحلیلی اخبار فلزات

استخدام انجمن آموزشی پزشکی در بیرجند

لزوم اشاعه فرهنگ خود مراقبتی در جامعه/ برگزاری جشنواره آموزش بیمار

رییس دولت اصلاحات:پیشنهاد مذاکره مستقیم با امریکا،نقض کرامت ایران است

جلسه علنی آغاز شد/بررسی تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی در دستورکار

سرمقاله روزنامه های امروز/ اردوغان در لبه پرتگاه

درگیری مرزبانان با اشرار در آذربایجان غربی/ شهادت یکی از مرزبانان

جاده ایلام - مهران مسدود شد

استخدام مهندس عمران مسلط به Tekla در مهندسان مشاور

کاریکاتور؛ تکل ملت به پای سردار آزمون

کمیسیون های تخصصی مجلس فرمایشات رهبرانقلاب رانصب العین قرار دهند

تصاویر/زنان عربستانی پشت رول

میرلوحی: شهر آفتاب برای برگزاری الکامپ مناسب است

استخدام تعدادی نیرو برای یک فست فود واقع در خراسان جنوبی

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه آغاز شد

این افراد از بهشت محروم خواهند شد

آتش بس 24 ساعت پ.ک.ک همزمان با انتخابات ترکیه

فرم مصاحبه اعزام فرهنگیان به مدارس خارج از کشور منتشر شد

خرم آبادی: 30 درصد کاربران تلگرام به پیام رسان های داخلی کوچ کرده اند / هاتگرام و طلاگرام مانع مهاجرت 70 درصد باقیمانده شدند

سرما زدگی چقدر به باغات خسارت زد؟

استخدام منشی خانم آشنا به آفیس بصورت نیمه وقت در اصفهان

در ترکیه انتخابات همزمان ریاست جمهوری و مجلس ترکیه فردا برگزار می شود

اخبار ویژه روزنامه ها/ از گرانی کمرشکن تا احتمال تغییرات در کابینه

واکنش رشیدپور به دلار 8 هزار تومانی!

زلزله4.2 ریشتری بندر کنگان را لرزاند

انتخابات ترکیه آغاز شد

جمعی از معلمان حق التدریس کشور مقابل مجلس تجمع کردند

امریکای بدون شورای حقوق بشر!

ترافیک سنگین در آزادراه کرج تهران/ اعلام محورهای مسدود کشور

نامزدهای ریاست جمهوری ترکیه برنامه 100 روزه دادند

384 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با هر سناریو اقتصادی اختصاص یافت

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب به منظور بررسی مشکلات آب به آبادان سفر می کند

تیتر 3 تیر روزنامه های کهگیلویه و بویراحمد

زمان ثبت نام دور جدید عتبات دانشجویی هفته آینده اعلام می شود

کارکرد سرای محلات شهر تهران مجددا بررسی شود

مسیر پر پیچ و خم تحقق تکلیف ملی اشتغالزایی

احیای میز خدمت از سیاست های مهم دولت تدبیر و امید است

صندوق بازنشستگی کشوری و شستا ابعاد مختلف سرمایه گذاری در ایلام را بررسی می کنند

مشکلات منطقه کوی مهدیس اهواز باحضور استاندارخوزستان بررسی شد/ ساخت 6 مدرسه در منطقه

گپ وگفت فارس با برگزیده های کنکور 96 برترین های کنکور در هفته پایانی چه کردند

با 99 رأی منفی نمایندگان صورت گرفت مخالفت مجلس با اصلاح قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی

سامانه صدور روادید تمام الکترونیکی کشور در مشهد به بهره برداری رسید

تشکر لاریجانی از رهنمود های رهبر انقلاب در صحن علنی

دیدار استاندار ایلام با وزیر امور خارجه

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 97/04/02

میز خدمت حضوری در استانداری خراسان رضوی راه اندازی شد

کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی رد شد

آیا نام شخصیت ساز است

برنامه های سیمای مرکز فارس یکشنبه 3 تیر

لاریجانی: جلسه غیرعلنی روز سه شنبه با حضور جهانگیری تشکیل می شود

افتتاح اولین کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو

افتتاح اولین کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو