مطالب مرتبط:
فعالان رسانه ای و سینمایی خواهان تقویت ارتباط با حوزه و روحانیت هستند
راه اندازی رشته های دکتری پیوسته در دانشگاه تهران
راه اندازی رشته های دکتری پیوسته در دانشگاه تهران
روابط عمومی ها حلقه ارتباط سازمان ها با افکار عمومی است
ارتباط مالی جراحان با شرکت های تجهیزات پزشکی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 19:022018-05-17سياسي

عدم ارتباط دانشگاه و رسانه،مشکل رشته ارتباطات


در زمینه زیرساخت ها و تسهیلات ارتباطی و فنی با کشورهای صاحب نام فاصله زیادی داریم و این موضوع برمی گردد به نگرشی که به ارتباطات و رسانه ها در کشورمان وجود دارد که متاسفانه گمان می رود که رسانه و فعالیت آن آثار تخریبی در جامعه برجای می گذارد.

- وی در سال 1348 مدرک دیپلم خود را گرفت و همان سال در رشته ریاضی مقطع کارشناسی در دانشگاه شیراز قبول شد اما ناتمام رها کرد.

وی همچنین در رشته عمران ملی و راه و ساختمان قبول شد، اما باز هم این رشته را ناتمام رها کرد.

سرانجام در سال 1364 مدرک کاشناسی خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه شهید بهشتی تهران دریافت و بعد از ده سال وقفه سرانجام در سال 1374 موفق شد در رشته علوم ارتباطات مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان برساند و در سال 1381 از همان دانشگاه مدرک دکترای خود در رشته ارتباطات را اخذ کند.

هادی خانیکی در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، مشاور رییس جمهور در امور رسانه و مطبوعات و سپس مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی بود.

او سردبیر نشریات مختلف از جمله آیین و همچنین آیین گفت و گو بوده و کارشناس رسانه و ازاستادان سرشناس در رشتهٔ ارتباطات است.

گفتگویی با این کارشناس ارتباطات و استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران انجام دادیم: چه عاملی باعث شد که رشته ارتباطات را انتخاب کردید؟ زمینه اصلی اینکه به رشته ارتباطات رو آوردم به نوعی احساس نیازی بود که در رابطه با خلاء هایی که وجود داشت می کردم و آن نزدیک کردن دو حوزه تجارب با موضوعات تئوریک و نظری بود.

دغدغه اصلی که از سالها پیش تا کنون هنوز در من وجود دارد این است که در این رشته باید بین حوزه تجربه هایی که هر فرد در ساحت های مختلف کسب کرده با حوزه های دانشگاهی و نظری پیوندهایی به وجود بیاید.

در واقع رشته ارتباطات باید بتواند مساله را در فضای ارتباطی جامعه پیدا کرده و پاسخش را از هم پیوندی بین جامعه و دانشگاه بیابد.

هدف من در ابتدا (در یکی از مقاطع تحصیلی در دانشگاه شیراز) رسیدن به علمی بود که به یک حوزه میان رشته ای به طور مشترک از زمینه های علوم اجتماعی، برنامه ریزی و مهندسی بپردازد.

هنگامی که به این نتیجه رسیدم در سال 1349 به دلیل بازداشت های سیاسی و مشکلاتی که برایم پیش آمد از تحصیل بازماندم.

بعد از انقلاب اسلامی نیز طبق تصمیم شورای انقلاب این رشته منحل شد و نتوانستم به علاقه ام بپردازم.

ضمن اینکه، در کنار رشته هایی مانند ریاضی و مهندسی عمران که در دانشگاه تحصیل کرده بودم، این رشته نوپا را به علاقه ام نزدیک تر می دانستم.

بعد از انقلاب فرهنگی، رشته مورد علاقه ام به رشته های دیگری از جمله علوم اجتماعی تبدیل شد و نهایتا در دانشگاه شهیدبهشتی در این رشته ادامه تحصیل داده و کمابیش به تجربیاتم در دوران قبل و بعد از انقلاب نزدیک شدم.

از سوی دیگر، به دلیل اینکه وارد حوزه های روزنامه نگاری شده بودم، به عنوان یک روزنامه نگار و کسی که در شورای سیاستگذاری روزنامه کیهان دهه 60 عضو بودم (رشته علوم ارتباطات مجددا در دانشگاه علامه طباطبایی راه اندازی شد) مشغول تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شدم.

چراکه، همانطور که گفتم رشته علوم ارتباطات با علایق و تجربیاتم همخوانی داشت و در زمینه هایی که فکر می کردم در رابطه با آنها خلاء وجود دارد، از جمله پرداختن به رسانه، می توانست کمکم کند.

از این رو، سعی کردم در راه اندازی و گسترش این رشته که علاوه بر روزنامه نگاری، گرایش روابط عمومی و مطالعات ارتباطی هم به آن اضافه شد کوشش کردم.

اگر به گذشته بازگردید بازهم همین مسیر را طی می کنید؟ با توجه به شرح حالی که گفتم قطعا پاسخ من بله است.

در حال حاضر جایگاه این علم و رشته را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر من با همه کاستی هایی که در پرداختن به این رشته در حوزه آسیب شناسی و اجرایی در کشور وجود دارد اما، امروز می توانیم بگوییم در یکی از فرازهای این رشته قرار داریم.

به هرحال دانشکده ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی مجددا به صورت مستقل و در مکان مستقل راه اندازی شده و در دولت جدید در دانشگاه علامه طباطبایی خوشبختانه گام های بلندی در رابطه با این رشته دانشگاهی برداشته شد.

در دانشگاه های دیگر هم از جمله دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه تهران و حتی دانشگاه آزاد اسلامی کارهای مثبتی در رابطه با این رشته انجام و در دوره تحصیلات تکمیلی هم گام های خوبی در دانشگاه های کشور برداشته شده و مطالعات جدیدتری به این رشته اضافه شده است.

با توجه به اینکه جایگاه خوبی برای رشته تحصیلی مورد علاقه تان قائل شدید، مشکلات پیش روی متخصصان و دانش آموختگان این رشته را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ همانگونه که در زمینه های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بارها متذکر شدم، مهمترین مانع در کشور، در تمامی حوزه های یاد شده را ناتوانی و ضعف در مدیریت می دانم.

رشته علوم ارتباطات هم از این قاعده مستثنی نیست و فضاهای علمی و رسانه ای را هم از این امر مبرا نمی دانم.

بنابراین، معتقدم باید با اراده ای جدی به شکاف ها و چالش هایی که در حوزه حرفه ای روزنامه نگاری و روابط عمومی و دیگر حوزه های رسانه ای با آن مواجه هستیم، بپردازیم و در اینجاست که ضرورت پرداختن به آموزش در تحصیلات تکمیلی مشخص می شود.

توجه به پیشرفت های کشورهای مطرح در این حوزه و انطباق تجربیات آنها با رهیافت های بومی و ملی ایران از اقدامات مهمی است که باید انجام گیرد تا به وجوه عملی این رشته دست پیدا کنیم.

به بیان دیگر، فاصله بین حوزه اشتغال و تجربه از یک سو و آموزش و پژوهش از سوی دیگر باید کاسته شود.

باید متوجه باشیم که هم تحرک در دانشگاه و هم ارتباط بین دانشگاه و مراکز تحقیقاتی و علمی چه در ساختار دولت و چه در بخش خصوصی اهمیت بسیاری دارد.

به همین دلیل همه نهادهای مربوطه و انجمن های علمی و حرفه ای در این حوزه باید با هم ارتباط نزدیک داشته و گروه های ارتباطی در دانشگاه های مختلف به یک همگرایی برسند.

همانطور که بارها اشاره کردم مشکل رشته ارتباطات در ایران، عدم ارتباط بین اساتید، محققان، دانشجویان و اصحاب رسانه در سطوح مختلف است.

رشته علوم ارتباطات در ایران چقدر با کشورهای پیشرفته و صاحب نام دنیا در این حوزه فاصله دارد؟ اندازه گیری فاصله به صورت غیرعلمی ممکن نیست اما می توانم بگویم در زمینه های نظری و پژوهشی در این حوزه در کشور تحرک خوبی وجود دارد و حتی می توان گفت گاهی در برخی موارد حرف تازه ای هم برای گفتن داریم.

به ویژه اینکه دانشجویان ما کارهای جدی در قالب رساله در دوران تحصیلات تکمیلی انجام داده اند.

از نظر حرفه ای هم در حوزه رسانه ای شدن بخش های مختلف زندگی اجتماعی از جمله رسانه ای شدن سیاست، فرهنگ، اقتصاد و.

هم پیشرفت خوبی داشته ایم.

علاوه بر این، در حوزه ورود به رسانه های نوین که بهترین مصداق آن کاربرد شبکه های اجتماعی در کشورمان است هم تحرک اجتماعی بالایی وجود دارد.

اما در زمینه زیرساخت ها و تسهیلات ارتباطی و فنی با کشورهای صاحب نام فاصله زیادی داریم و این موضوع برمی گردد به نگرشی که به ارتباطات و رسانه ها در کشورمان وجود دارد که متاسفانه گمان می رود که رسانه و فعالیت آن آثار تخریبی در جامعه برجای می گذارد.

از این رو، باید به توانمند کردن جامعه هم از نظر سخت افزاری و فراهم کردن زیرساخت و امکان دسترسی و هم از نظر قوانین و مقررات توجه شود.

چه توصیه ای به کسانی که می خواهند این رشته و تخصص را انتخاب کنند، دارید؟ کسانی که به این رشته تحصیلی علاقه دارند قطعا ورودشان به این رشته را جدی بگیرند اما در نظر داشته باشند که تحصیل و فعالیت در این رشته سر پر شور و دل پر صبری می خواهد.

به پیرامون خود خیلی فعال نگاه کنند و مساله و دغدغه داشته باشند.

پروژه تحصیل و مهارت آموزی خود در دانشگاه را جدی بگیرند اما اکتفا به دانشگاه نکنند و بکوشند بین دانشگاه و جامعه و حوزه های تخصصی علم ارتباطات، پیوند برقرار کنند.


کلید واژه ها: ارتباطات - دانشگاه - رشته - دانشگاه علامه طباطبایی - مشاور رییس جمهور - کارشناس - علامه طباطبایی - رسانه - دانشگاه علامه - بعد از انقلاب - جامعه - رییس جمهور - دانشگاه شهید بهشتی - دوران ریاست جمهوری - هایی - طباطبایی - تحصیل - کارشناسی ارشد - انقلاب اسلامی - علوم - ریاست جمهوری - برنامه ریزی - شیراز - تهران - ریاضی - مشاور - عمران - آیین - بازداشت - مطبوعات

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت وارده ورود مجلس به اختیارات مجمع تشخیص مصلحت؛ بدعت یا ناآگاهی؟

ابطحی در گفت وگو با فارس: 80 درصد مشکلات اقتصادی کشور محصول سوءمدیریت ها و عدم برنامه ریزی صحیح است

در نشست «رسانه، افکار عمومی و بازنمایی رویداد» وزارت کار مطرح شد ساختار اجتماعی و اقتصادی ایران هیچ بحران لاینحلی ندارد/انکار و اغراق فساد هر دو مخرب است

در نیمه نخست شهریور صورت می گیرد برگزاری سی و نهمین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی در مشهد مقدس

حزب ندای ایرانیان در نامه ای به عارف: اجازه ندهید نام نمایندگان فراکسیون امید در فهرست مخالفان طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشستگان قرار گیرد

سلسله درس های کلامی آیت الله سبحانی در مدرسه نواب مشهد آغاز شد

آیین رونمایی از برند ملی برنج فریدونکنار برگزار می شود

ماجرای سپنتا و چند نکته برای ثبت در تاریخ

پیام سپنتا نیکنام پس از تایید بازگشت به شورای شهر یزد

تصور حل مشکلات از راه مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است

انتقاد مجلس افغانستان از کشتار غیرنظامیان در عملیات نظامیان خارجی

مصوبات امرو مجلس خبرگان/ از حضور اقلیت ها در شوراها تا تمدید مهلت تعهد و مصرف اوراق بهادار

وزارت امور خارجه پاسخگو باشد: پروین فرشچی انتخاب «ظریفی» نیست!

3 وزیر هفته جاری به مجلس می روند

واکنش وزیر ارتباطات به احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری!

همه دستگاه ها در ایجاد اشتغال پایدار برای زندانیان آزاد شده نقش آفرینی کنند

انتشار چهار رساله خطی از میراث مسلمانان بوسنی

جمهوری اسلامی ایران در صف مبارزه با تروریسم است /ضرورت حفظ وحدت برای مقابله با تحریم های ظالمانه

کبوتری که سردار عاشقی شد

بهره مندی ‏‏3 هزار معلول از خدمات بهزیستی نوشهر

جشن عید مردگان در امام زاده حسن شهرستان سوادکوه+فیلم

واکنش وزیر ارتباطات به احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری!

چه خبر از «دختر شیطان» سینمای ایران؟

حمله سوریه به مواضع داعش در جنوب بلندی های جولان

برپایی غرفه پاسخگویی به احکام در پارک «مادر» نکا

رهبر انقلاب درگذشت آیت الله حاج آقا مرتضی تهرانی را تسلیت گفتند

غروب بنفش/ عکس

ترکیب دبیران بخش های جشنواره هنر مقاومت کامل شد

چهره ها در شبکه های اجتماعی+عکس

التهابات در بازار نتیجه سوء مدیریت ها در کشور است نه خروج آمریکا از برجام

رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات از راه مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است

سلفی بهنوش بختیاری با مجری ممنوع التصویر

«از حرف تا عمل» به تابلوهای شهری رسید

پیام تسلیت جهانگیری به معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

تشرف 100 هزار نفر از گروه های خاص جامعه به حرم امام رضا(ع) در دهه کرامت

تروریست ها و حامیان جنایت مریوان در انتظار انتقام سخت رزمندگان اسلام باشند

تأکید وزرای خارجه ازبکستان و قرقیزستان بر تعیین و علامت گذاری مرزها

آملی لاریجانی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی را تسلیت گفت

آقای دکتر حریرچی گلایه شما را شنیدیم/در تجمع بعدی پاسخ بهتری به وزارت بهداشت می دهیم

خواسته هایمان پیگیری می شود/ خبری از اعتصاب نیست

پیام تسلیت جهانگیری به معاون امور ویژه دفتر مقام معظم رهبری

راهپیمایی بحرینی ها در حمایت از آیت الله عیسی قاسم

جایگزین شدن ابزار الکترونیک برای کتاب، ظلم به مطالعه و کتاب است

تصور حل مشکلات از راه مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است

در صورت اجرای قانون «منع به کارگیری بازنشستگان» بیش از 1200 مدیر دولتی برکنار می شوند

پرده بکارت و آنچه باید در مورد انواع پرده بکارت بدانید

10 پرسش به مناسبت سومین سالگرد برجام

فارن پالیسی: براندازی در ایران، آرزوی ناکام مانده تمام دولت های آمریکا بوده است

آشنایی با نتایج پژوهش های مرتبط با بانک پاسارگاد(1394-1388)

احساس گناه و شرمساری بخاطر رابطه جنسی

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد بازمی گردد

تغییر فرمانده سپاه شایعه است

ضرورت ارایه آموزش های مهارتی به روستاییان و عشایر

واکنش محسن رضایی به تصویب طرح حضور اقلیت ها در شوراهای شهر و روستا

توجه بیشتر به مناطق محروم روستایی و عشایری

عکس منتخب هفته ـ 23 تیرماه تا 29 تیرماه 97

تلاش برای پرداخت حقوق کارگران سد لاستیکی تالش

برگزاری جشنواره اقوام ایران زمین در جنوب پایتخت

توکلی: فاسدها قوی شده اند/ عبدی: شفافیت، رسانه آزاد می خواهد

رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات از راه مذاکره با آمریکا خطاست

قاضی: خودسرانه اقدام به افزایش سپرده کردید/ متهم ردیف اول: فقط دنباله کار را گرفتم/ با مدرک دیپلم مدیر عامل تعاونی ثامن الحجج شدم

بررسی نهایی طرح های ترافیکی معابر منتهی به تونل آرش -اسفندیار

توییت محسن رضایی: تصویب حقوق اقلیت ها نشان داد که بن بستی در نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد

محسن رضایی: هیچ بن بستی در نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد

فقط یک عکس-رضا رضایی مجد*

سیدجلال فقط در یک صورت خداحافظی نمی کند

برگزیدگان «در سوگ آفتاب» معرفی می شوند

فرمانده امنیه ولسوالی رشیدان غزنی شهید شد

طراحی 52 برنامه برای ایام دهه کرامت

تصاویر/ دیدار خدام آستان قدس رضوی با نماینده ولی فقیه در بوشهر

رهبر انقلاب: تصور حل مشکلات از راه مذاکره با آمریکا خطاست

دبیر هیات عالی گزینش کشور:مشتاق همکاری با آموزش و پرورش برای تسهیل روند گزینش نیروهای مدارس هستیم

دیدار وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی های ایران در خارج از کشور با رهبر معظم انقلاب

ظریف: ترامپ و نتانیاهو تلاش می کنند پروژه ایران هراسی را تکرار کنند

پرونده لژیونر شدن بیرانوند بسته شد

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش: شرح صدر مهم ترین ابزار مدیریت از نظر قرآن است

گزارش "تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور" فردا به مجلس ارائه می شود

10 پرسش به مناسبت سومین سالگرد برجام

«از حرف تا عمل» به تابلوهای شهری رسید + عکس

اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران؛ مهم ترین نتیجه پذیرش قطعنامه 598

برگزاری 45 برنامه فرهنگی ویژه دهه کرامت در بروجرد

استعفای شهردار رشت دوشنبه هفته جاری بررسی می شود

کنسرت مشترک «پازل بند» و «ماکان بند» در تورنتو برگزار می شود

توییت سپنتا نیکنام در واکنش به رای امروز مجمع تشخیص + تصویر

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می گردد

خنده های معنی دار و جالب احمدی نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام

شهادت 11 نفر در پی حمله تروریست ها به پاسگاه نیروی زمینی سپاه

آیت الله علم الهدی: منکر معجزه تکنولوژی نیستیم/جایگزینی جریان مدرن دیجیتال به جای سیستم سنتی کتاب و کتابخوانی ظلم به علم است

آیت الله خامنه ای درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی را تسلیت گفتند

دهمین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج/ قاضی: خودسرانه اقدام به افزایش سپرده کردید/ متهم ردیف اول: فقط دنباله کار را گرفتم/ با مدرک دیپلم مدیرعامل شدم/ورق از سال 93 برگشت+تصاویر

پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت آیت الله مرتضی تهرانی

زیرساخت های گردشگری ایجاد شده در منطقه آزاد انزلی حائز اهمیت است

نقد "آتشزاد"در تالار فرماندهان

مدیر تلگرام طلایی: وزارت ارتباطات هیچ امکاناتی به ما نداده

رییس قوه قضاییه درگذشت پدر معاون دفتر مقام معظم رهبری را تسلیت گفت

رسانه های رسمی پیشتاز جهت دهی به افکار عمومی نیستند/فضای رسانه ای متکثر شده اما بی صاحب نیست

خادمی افتخاری سردار سلیمانی در حرم امام رضا (ع)

گزارش تصویری همایش زائران حج تمتع کوهدشت

گزارش تصویری جلسه ستاد نمازجمعه کوهدشت

لحظه به لحظه ی رای به سپنتا نیکنام در مجمع تشخیص مصلحت / گزارش تصویری

عدم ارتباط دانشگاه و رسانه،مشکل رشته ارتباطات

عدم ارتباط دانشگاه و رسانه،مشکل رشته ارتباطات