مطالب مرتبط:
فعالان رسانه ای و سینمایی خواهان تقویت ارتباط با حوزه و روحانیت هستند
راه اندازی رشته های دکتری پیوسته در دانشگاه تهران
راه اندازی رشته های دکتری پیوسته در دانشگاه تهران
روابط عمومی ها حلقه ارتباط سازمان ها با افکار عمومی است
ارتباط مالی جراحان با شرکت های تجهیزات پزشکی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 19:022018-05-17سياسي

عدم ارتباط دانشگاه و رسانه،مشکل رشته ارتباطات


در زمینه زیرساخت ها و تسهیلات ارتباطی و فنی با کشورهای صاحب نام فاصله زیادی داریم و این موضوع برمی گردد به نگرشی که به ارتباطات و رسانه ها در کشورمان وجود دارد که متاسفانه گمان می رود که رسانه و فعالیت آن آثار تخریبی در جامعه برجای می گذارد.

- وی در سال 1348 مدرک دیپلم خود را گرفت و همان سال در رشته ریاضی مقطع کارشناسی در دانشگاه شیراز قبول شد اما ناتمام رها کرد.

وی همچنین در رشته عمران ملی و راه و ساختمان قبول شد، اما باز هم این رشته را ناتمام رها کرد.

سرانجام در سال 1364 مدرک کاشناسی خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه شهید بهشتی تهران دریافت و بعد از ده سال وقفه سرانجام در سال 1374 موفق شد در رشته علوم ارتباطات مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان برساند و در سال 1381 از همان دانشگاه مدرک دکترای خود در رشته ارتباطات را اخذ کند.

هادی خانیکی در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، مشاور رییس جمهور در امور رسانه و مطبوعات و سپس مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی بود.

او سردبیر نشریات مختلف از جمله آیین و همچنین آیین گفت و گو بوده و کارشناس رسانه و ازاستادان سرشناس در رشتهٔ ارتباطات است.

گفتگویی با این کارشناس ارتباطات و استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تهران انجام دادیم: چه عاملی باعث شد که رشته ارتباطات را انتخاب کردید؟ زمینه اصلی اینکه به رشته ارتباطات رو آوردم به نوعی احساس نیازی بود که در رابطه با خلاء هایی که وجود داشت می کردم و آن نزدیک کردن دو حوزه تجارب با موضوعات تئوریک و نظری بود.

دغدغه اصلی که از سالها پیش تا کنون هنوز در من وجود دارد این است که در این رشته باید بین حوزه تجربه هایی که هر فرد در ساحت های مختلف کسب کرده با حوزه های دانشگاهی و نظری پیوندهایی به وجود بیاید.

در واقع رشته ارتباطات باید بتواند مساله را در فضای ارتباطی جامعه پیدا کرده و پاسخش را از هم پیوندی بین جامعه و دانشگاه بیابد.

هدف من در ابتدا (در یکی از مقاطع تحصیلی در دانشگاه شیراز) رسیدن به علمی بود که به یک حوزه میان رشته ای به طور مشترک از زمینه های علوم اجتماعی، برنامه ریزی و مهندسی بپردازد.

هنگامی که به این نتیجه رسیدم در سال 1349 به دلیل بازداشت های سیاسی و مشکلاتی که برایم پیش آمد از تحصیل بازماندم.

بعد از انقلاب اسلامی نیز طبق تصمیم شورای انقلاب این رشته منحل شد و نتوانستم به علاقه ام بپردازم.

ضمن اینکه، در کنار رشته هایی مانند ریاضی و مهندسی عمران که در دانشگاه تحصیل کرده بودم، این رشته نوپا را به علاقه ام نزدیک تر می دانستم.

بعد از انقلاب فرهنگی، رشته مورد علاقه ام به رشته های دیگری از جمله علوم اجتماعی تبدیل شد و نهایتا در دانشگاه شهیدبهشتی در این رشته ادامه تحصیل داده و کمابیش به تجربیاتم در دوران قبل و بعد از انقلاب نزدیک شدم.

از سوی دیگر، به دلیل اینکه وارد حوزه های روزنامه نگاری شده بودم، به عنوان یک روزنامه نگار و کسی که در شورای سیاستگذاری روزنامه کیهان دهه 60 عضو بودم (رشته علوم ارتباطات مجددا در دانشگاه علامه طباطبایی راه اندازی شد) مشغول تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شدم.

چراکه، همانطور که گفتم رشته علوم ارتباطات با علایق و تجربیاتم همخوانی داشت و در زمینه هایی که فکر می کردم در رابطه با آنها خلاء وجود دارد، از جمله پرداختن به رسانه، می توانست کمکم کند.

از این رو، سعی کردم در راه اندازی و گسترش این رشته که علاوه بر روزنامه نگاری، گرایش روابط عمومی و مطالعات ارتباطی هم به آن اضافه شد کوشش کردم.

اگر به گذشته بازگردید بازهم همین مسیر را طی می کنید؟ با توجه به شرح حالی که گفتم قطعا پاسخ من بله است.

در حال حاضر جایگاه این علم و رشته را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر من با همه کاستی هایی که در پرداختن به این رشته در حوزه آسیب شناسی و اجرایی در کشور وجود دارد اما، امروز می توانیم بگوییم در یکی از فرازهای این رشته قرار داریم.

به هرحال دانشکده ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی مجددا به صورت مستقل و در مکان مستقل راه اندازی شده و در دولت جدید در دانشگاه علامه طباطبایی خوشبختانه گام های بلندی در رابطه با این رشته دانشگاهی برداشته شد.

در دانشگاه های دیگر هم از جمله دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه تهران و حتی دانشگاه آزاد اسلامی کارهای مثبتی در رابطه با این رشته انجام و در دوره تحصیلات تکمیلی هم گام های خوبی در دانشگاه های کشور برداشته شده و مطالعات جدیدتری به این رشته اضافه شده است.

با توجه به اینکه جایگاه خوبی برای رشته تحصیلی مورد علاقه تان قائل شدید، مشکلات پیش روی متخصصان و دانش آموختگان این رشته را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ همانگونه که در زمینه های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بارها متذکر شدم، مهمترین مانع در کشور، در تمامی حوزه های یاد شده را ناتوانی و ضعف در مدیریت می دانم.

رشته علوم ارتباطات هم از این قاعده مستثنی نیست و فضاهای علمی و رسانه ای را هم از این امر مبرا نمی دانم.

بنابراین، معتقدم باید با اراده ای جدی به شکاف ها و چالش هایی که در حوزه حرفه ای روزنامه نگاری و روابط عمومی و دیگر حوزه های رسانه ای با آن مواجه هستیم، بپردازیم و در اینجاست که ضرورت پرداختن به آموزش در تحصیلات تکمیلی مشخص می شود.

توجه به پیشرفت های کشورهای مطرح در این حوزه و انطباق تجربیات آنها با رهیافت های بومی و ملی ایران از اقدامات مهمی است که باید انجام گیرد تا به وجوه عملی این رشته دست پیدا کنیم.

به بیان دیگر، فاصله بین حوزه اشتغال و تجربه از یک سو و آموزش و پژوهش از سوی دیگر باید کاسته شود.

باید متوجه باشیم که هم تحرک در دانشگاه و هم ارتباط بین دانشگاه و مراکز تحقیقاتی و علمی چه در ساختار دولت و چه در بخش خصوصی اهمیت بسیاری دارد.

به همین دلیل همه نهادهای مربوطه و انجمن های علمی و حرفه ای در این حوزه باید با هم ارتباط نزدیک داشته و گروه های ارتباطی در دانشگاه های مختلف به یک همگرایی برسند.

همانطور که بارها اشاره کردم مشکل رشته ارتباطات در ایران، عدم ارتباط بین اساتید، محققان، دانشجویان و اصحاب رسانه در سطوح مختلف است.

رشته علوم ارتباطات در ایران چقدر با کشورهای پیشرفته و صاحب نام دنیا در این حوزه فاصله دارد؟ اندازه گیری فاصله به صورت غیرعلمی ممکن نیست اما می توانم بگویم در زمینه های نظری و پژوهشی در این حوزه در کشور تحرک خوبی وجود دارد و حتی می توان گفت گاهی در برخی موارد حرف تازه ای هم برای گفتن داریم.

به ویژه اینکه دانشجویان ما کارهای جدی در قالب رساله در دوران تحصیلات تکمیلی انجام داده اند.

از نظر حرفه ای هم در حوزه رسانه ای شدن بخش های مختلف زندگی اجتماعی از جمله رسانه ای شدن سیاست، فرهنگ، اقتصاد و.

هم پیشرفت خوبی داشته ایم.

علاوه بر این، در حوزه ورود به رسانه های نوین که بهترین مصداق آن کاربرد شبکه های اجتماعی در کشورمان است هم تحرک اجتماعی بالایی وجود دارد.

اما در زمینه زیرساخت ها و تسهیلات ارتباطی و فنی با کشورهای صاحب نام فاصله زیادی داریم و این موضوع برمی گردد به نگرشی که به ارتباطات و رسانه ها در کشورمان وجود دارد که متاسفانه گمان می رود که رسانه و فعالیت آن آثار تخریبی در جامعه برجای می گذارد.

از این رو، باید به توانمند کردن جامعه هم از نظر سخت افزاری و فراهم کردن زیرساخت و امکان دسترسی و هم از نظر قوانین و مقررات توجه شود.

چه توصیه ای به کسانی که می خواهند این رشته و تخصص را انتخاب کنند، دارید؟ کسانی که به این رشته تحصیلی علاقه دارند قطعا ورودشان به این رشته را جدی بگیرند اما در نظر داشته باشند که تحصیل و فعالیت در این رشته سر پر شور و دل پر صبری می خواهد.

به پیرامون خود خیلی فعال نگاه کنند و مساله و دغدغه داشته باشند.

پروژه تحصیل و مهارت آموزی خود در دانشگاه را جدی بگیرند اما اکتفا به دانشگاه نکنند و بکوشند بین دانشگاه و جامعه و حوزه های تخصصی علم ارتباطات، پیوند برقرار کنند.


کلید واژه ها: ارتباطات - دانشگاه - رشته - دانشگاه علامه طباطبایی - مشاور رییس جمهور - کارشناس - علامه طباطبایی - رسانه - دانشگاه علامه - بعد از انقلاب - جامعه - رییس جمهور - دانشگاه شهید بهشتی - دوران ریاست جمهوری - هایی - طباطبایی - تحصیل - کارشناسی ارشد - انقلاب اسلامی - علوم - ریاست جمهوری - برنامه ریزی - شیراز - تهران - ریاضی - مشاور - عمران - آیین - بازداشت - مطبوعات

آخرین اخبار سرویس:
500 جلسه قرآنی ماه رمضان در قاینات برگزار می شود

سخن امام علی(ع) درباره رابطه دنیا و انسان

فعالیت های قرآنی همراه با تدبیر و عمل باشد

محمود برزگر، مجید علی عسگری، احد نویدی، محمد عطاران ارزشیابی کارایی بیرونی برنامه های درسی رشته های منتخب شاخه های فنی وحرفه ای و کاردانش

منشور ، نظامنامه جدیدی برای حقوق شهروندی است

زیاد دنبال ابراهیم نگردید؛ او می خواست گمنام باشد

خانه مرحوم طباطبایی پناه نیازمندان، ملجا مردم و پاسخ به نیازهای جامعه بود

مراسم سومین روز درگذشت مرحوم طباطبایی برگزار شد

رای جالب یک قاضی برای عامل قطع درختان

امیرعبداللهیان: نتیجه واقعی انتخابات عراق، «نه» به اشغالگری بود

نانسی پلوسی: نباید اجازه داد توهم توطئه ترامپ عملکرد ما را تضعیف کند

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با رییس قوه قضاییه

تنهایی یک سردار

محمود رضایی دشت ارژنه، محمّد بیژن زاده نقد و بررسی داستانِ «آن پادشاه جهود که نصرانیان را می کُشت از بهر تعصّب»

مشاجره زوج جوان در دزفول به قتل زن منجر شد

امیرعبداللهیان:
 
 مقاومت فلسطین اجازه بقای سفارت آمریکا در بیت المقدس را نخواهد داد

رضا مختارپور رویکردی روششناختی به الگوها و مطالعات اطلاع یابی: مقایسه وضعیت داخل و خارج از کشور

دیدار و گفتگوی مقتدی صدر با هادی العامری

قرائت و فعالیت های قرآنی باید همراه با تدبر در معانی آن باشد

تعامل روابط عمومی ها و رسانه ها فارس

کمک 250 میلیونی رییس جمهور روحانی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد

برگزاری مراسم ختم حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی

آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو در آورد

فردی که همزمان با سخنرانی روحانی مشغول غذا خوردن بود از اعضای هیئت پاکستان است+فیلم

دکتر سمیه تاجیک اسماعیلی، محمدجواد کاوه قهفرخی بررسی رابطه بین استفاده جوانان از شبکه های اجتماعی و شرکت در مراسم مذهبی

نتیجه واقعی انتخابات عراق،"نه" به اشغالگری بود

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با رییس قوه قضاییه

مراسم ترحیم حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی برگزار شد

تیپ متفاوت «شراره رخام» در مراسم بدرقه تیم ملی +عکس

کسانی که مشکل فردی را گره گشایی می کنند با خداوند همرنگ می شوند/ با آزادی زندانیان به زندانی و طلبکار کمک می شود

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی با رییس قضا

«جام جم» از میانه روی دورتر می شود

امیرعبداللهیان:
 
 نتیجه واقعی انتخابات عراق،"نه" به اشغالگری بود

آراس: جوان سازی لازمه پویایی توسعه استان

آزادی 113 هزار زندانی جرایم غیرعمد در 30 سال گذشته

تحریک مردم از تریبون نماز جمعه صورت گرفت/ جدایی کازرون و کوه چنار از 25 سال پیش مطرح است/ این جدایی تصمیم مسئولان وزارت کشور بود

خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است

دیپلمات حاشیه ساز در نشست استانبول ایرانی نبود (+عکس)

سی و یکمین جشن گلریزان ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد

برگزاری جشن گلریزان ستاد دیه کشور

میروشه خوجه دریافت پیام در رسانه ها و تئاتر: درباره طرحواره ها و انگیزه های رسانه ای

ده نکته لباس پوشیدن برای جوان ها

هدفم الله، مکتبم اسلام و مرادم روح الله است

زکات از مهمترین ارکان اقتصاد در اسلام است

مایک پمپئو با اشاره به انتخابات ونزوئلا: انتخابات ساختگی چیزی را عوض نمی کند

رونمایی از مصحف منسوب به امیرالمومنین(ع)

دیدار امام جمعه شیراز با آیت الله حدائق

عناوین روزنامه های سیاسی 31 اردیبهشت 97/ شک و شبهه های مجلس درباره FATF +تصاویر

رسانه ای که خود را به کانون قدرت متصل کند، بازنده است

عکس/ ماه رمضان رزمندگان یمنی

شورا با فردگرایی اداره نمی شود/لابی گری ها به ضرر مردم است

اولین روز بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم

تصاویر/ حاشیه های جلسه مجلس

گزارش تصویری:مراسم ختم حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی

دغدغه «سائرون» ؛ تسویه حساب با برخی ائتلاف ها یا تشکیل دولت؟

جلسه انتخاب شهردارکرج بی نتیجه ماند/ترک جلسه توسط نائب رییس

سفیر ایران در کابل:نگران سدسازی در افغانستان نیستیم

انسان چیست وعلی در برابر این انسان کیست؟

وزارت اطلاعات دوتابعیتی ها را 210 نفر اعلام کرد/ از حضور 47 دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی تا فعالیت 25 نفر در مراکز دانشگاهی و نظامی

500 جلسه قرآنی ماه رمضان در قاینات برگزار می شود

تاثیرگذاری تشکل های دانشجویی در دانشگاه ها فوق تصور است

اندر احوال ولخرج ترین گردشگران دنیا در ایران

آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو در آورد؛ بی تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد

تنهایی یک سردار

توسعه ی همکاری‎های ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری

فعالیت های قرآنی همراه با تدبیر و عمل باشد

آراس: جوان سازی لازمه پویایی توسعه استان

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با رییس قوه قضاییه

امیرعبداللهیان: نتیجه واقعی انتخابات عراق،"نه" به اشغالگری بود

سی و یکمین جشن گلریزان ستاد دیه

اندیشه، تفکر و یاد امام برای نسل کنونی انقلاب واکاوی و بازنگری شود

آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ راه نجات ما صبر، مقاومت و ایستادگی است

قرآن جاودانه ترین معجزه الهی است

دیدار اعضای کمیسیون اجتماعی با رییس قوه قضاییه/ درخواست نمایندگان برای تسریع روند ارجاع لایحه امنیت زنان به مجلس

فکر نکنیم اگر از مال دنیا برخورادر هستیم باید بر سر کسی منت بگذاریم.

آخرین وضعیت بقایی و مرتضوی به روایت رییس سازمان زندان ها/ 18 هزار نفر به دلیل جرایم غیرعمد در زندان ها هستند

انتقال اداره کل راه و شهرسازی از شاهرود به سمنان متوقف شد + تصویر نامه

گلایه نمایندگان از تعامل مسئولان وزارت علوم با مجلس/ اصلاح دوباره قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی

جلوه های زیبای ماه مبارک رمضان در جزیره کیش

اعلام ساعت کاری سازمان منطقه آزاد کیش در ماه مبارک رمضان

کمک چهار میلیارد ریالی بانک ملی ایران به آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد

گردشگری جزو مأموریت های رایزن های فرهنگی قرار گیرد/ سفارتخانه ها ظرفیت های گردشگری کشورمان را معرفی کنند

برگزاری نشست مشترک وزیر آموزش و پرورش و مدیر عامل بانک ملی ایران

تصویر/ دوبلور آنشرلی و همسرش در کنار دریا

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 31 اردیبهشت 97

انتخاب: دیپلمات حاشیه ساز در نشست استانبول ایرانی نبود (+عکس)

معاون دادستان کشور: خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است

پایان کار ستاره بارسلونا+عکس

ترکیب اینتر و لاتزیو برای دیدار حساس امشب اعلام شد

آمریکا نمی تواند ملت ایران را به زانو در آورد

مراسم ختم حجت الاسلام طباطبایی برگزار شد

این نکات را در تشخیص سمی بودن قارچ ها جدی بگیرید

با آزادی زندانیان هم به زندانی و هم طلبکار کمک می شود

محسنی اژه ای: اگر گره گشایی کردیم منتی بر دیگران نداریم

جشن گلریزان آزادسازی زندانیان غیر عمد

برگزاری کارگاه های آموزش سواد رسانه ای ویژه فعالان قرآنی در نمایشگاه قرآن

ماه رمضان بهترین فرصت خودسازی و تبیین تقوای الهی است

احتمالات درباره اصالت قرآن منسوب به امیرالمومنین(ع)/ «قرائت» اثر نامشخص است

آیت الله مکارم شیرازی: تمام مشکلات جامعه به دلیل انحراف از مسیر اخلاقی است

واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر

عدم ارتباط دانشگاه و رسانه،مشکل رشته ارتباطات

عدم ارتباط دانشگاه و رسانه،مشکل رشته ارتباطات