مطالب مرتبط:
حس مادری در میان حیوانات (عکس)
جعفرزاده ایمن آبادی: با فیلترینگ و رواج فیلترشکن ها از چاله به یک چاه عمیق افتاده ایم / وزیر ارتباطات صحبت ها را از روی دلسوزی بیان کرده؛ زیرا می داند چه اتفاقی با دانلود فیلترشکن ها رخ خواهد داد
خوردبین: صحبت های من در یک مصاحبه برعکس منعکس شد
خوردبین: صحبت های من در یک مصاحبه برعکس منعکس شد
صحبت های رحمتی در مراسم قهرمانی استقلال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 16:122018-05-17اجتماعي

حیوانات چگونه با هم صحبت می کنند؟


دانشی که سعی دارد به نشانه های صوتی حیوانات پی ببرد و در این راه به نتایج قابل توجه ای نیز دست یافته است.

این که حیوانات هم می توانند با هم تکلم کنند، - مهمترین عاملی که اندازه قلمرو را تعیین می کند این است که اندازه قلمرو باید چنان باشد که نر و ماده ای که در آن زندگی می کنند در هر فاصله ای از یکدیگر بتوانند بدون زحمت، صدا های یکدیگر را درک کنند.

البته اندازه این قلمرو ها در پرندگان بسیار متفاوت است، مثلاً قلمرو این طور تعیین می شود که اگر پرنده ای در آشیانه ایستاده باشد، بتواند دیگری را در آن جا نوک بزند.

مرغ شاهدانه خوار قطعه زمینی را برای خود نگه می دارد که بین 10 تا 250 متر مربع است، مساحتی را که بلبل در اختیار می گیرد، خیلی زیاد و از 1200 تا 2000 متر مربع است.

براساس پژوهش های پروفسور کنراد لورنس درباره غازها، تعیین محدود به شکل منظم تری صورت می گیرد بدین ترتیب غاز ها وقتی محل سکونت خود را یافتند، هفت مرتبه پشت سر هم قارقار می گویند و معنی آن این است که مزاحم ما نشوید، ما اینجا خوراکی داریم و وضع خوب است.

اگر شش مرتبه قارقار کنند معنی آن این است که باید سرعت کمتر شود و اگر فقط سه مرتبه صدا کنند یعنی دقت کنید، آهسته تر پیش رویم.

‏ انتخاب همسر و تشکیل خانواده ارتباطات ما بین حیوانات و با جهان پیرامونشان به غیر از گونه های معدودی از حیوانات که از طریقی غیرکلامی و با نشانه هایی مانند ایجاد رایحه، نور، برق و .

صورت می گیرد، اغلب به صورت ادای صوت و از طریق تار های صوتی انجام می پذیرد.

ایجاد صوت در پرندگان هنگام جفت گیری برای تشکیل خانواده شاید یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جلوه های عالم خلقت باشد.

با وجودی که اندام صوتی در پرندگان نر و ماده تفاوتی ندارند، ولی آواز خواندن اغلب مخصوص پرندگان نر است.

اگرچه آواز های عاشقانه گونه های مختلف پرندگان متفاوت است، اما همه آن ها یک معنی را می رسانند من تنها و مجردم، قلمرویی در اختیار و به دنبال همسری می گردم.

مثلاً سبز قبای نر می تواند در یک روز، این اطلاعیه را 2340 بار تکرار کند و آن قدر این کار را ادامه خواهد داد تا پرنده ای ماده آواز او را دریابد و برای تشکیل خانواده به سویش بشتابد یا مثلاً مرغ مگس خوار در طلب زوج خود روزانه نزدیک به 3600 ترانه می خواند، این پرندگان وقتی همسر خود را پیدا می کنند، تعداد ترانه های خود را به یک سوم در روز تقلیل می دهند.

پروفسور گلوک از دانشگاه شیکاگو معتقد است که خوک های آبی برای خود الفبای مخصوصی دارند که مانند الفبای زبان انسان ها با ترکیب آن می توانند به راحتی با هم صحبت کنند.

دکتر هوبر از آلمان نیز بعد از پژوهش های وسیعی در زمینه زبان ملخ ها و جیرجیرک ها این طور می گوید: بعضی از ملخ ها با پاهایشان صحبت می کنند بعضی دیگر نیز بال های جلو خود را به هم می مالند یا این که فک ها را به هم می سایند.

به هر صورت صدا هایی که ملخ ها ایجاد می کنند بنا به قواعد بسیار منظمی به جملات و کلماتی میان آن ها تبدیل می شود.

حیوان می تواند با تغییر تعداد دندانه هایی که بر بالش می ساید صدا های مختلفی ایجاد کند.

او معتقد است، ملخ ها بسیار نژاد پرست هستند و جفت خود را در میان هم نوع خود انتخاب می کنند، به طوری که ملخ نر و ماده در میان علفزار ها آواز سر می دهند و هر نری آواز نوع خود را می خواند گویی که می گوید: من ماده ای از نژاد خود می خواهم.

لورنس پژوهشگری است که سال های متمادی درباره پرندگان پژوهش کرده است.

او داستان عاشقانه بسیار جالبی را از زغن ها) حیوان شکاریاب، کوچک تر از کلاغ) حکایت می کند.

زمانی که سردسته زغن ها برای خود معشوقه ای را برمی گزیند با صدای زیک زیگ به او اظهار عشق می کند، از میان تمامی زغن های ماده آن که زغن نر به او نظر دارد، موضوع را می فهمد و زغن ماده به زبان چشم موضوع را به او می فهماند و به طور مرتب با حرارت به او نگاه می کند، در تمامی این مدت زغن ماده به هر سو نگاه می کند و فقط به عاشق خود نظر نمی اندازد.

فقط گاهی در مدتی کمتر از یک ثانیه زیرچشمی به او نگاه می کند و بدین وسیله او را مطمئن می سازد.

خبر نامزدی سردسته زغن ها با یک زغن ماده به سرعت پخش می شود و تمامی پرندگان از این موضوع مطلع و به آن احترام می گذارند.

موضوع انتخاب همسر در اردک ها متفاوت از بقیه پرندگان است.

آن ها تشریفات خاصی برای یافتن جفت خود دارند و زبان آن ها برای جلب جنس ماده زبان رقص و حرکات موزون است.

تمامی اردک های نر در فضای محدودی جمع می شوند و ماده ها هم دور آن ها حلقه می زنند و به آن ها نگاه می کنند، آن گاه نر ها شروع به رقص دسته جمعی بسیار منظمی می کنند، این رقص بسیار شباهت به رقص باله دارد و عجیب آن است که اگر یکی از اردک های نر در رقص خود یک حرکت اشتباهی کند یا قدم اشتباهی بردارد اردک های ماده تقاضای او را نمی پذیرند.

اما در رابطه با حشرات باید گفت: بسیاری از حشرات با زبان بسیار عجیبی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، آن ها به وسیله انتشار بو های مخصوصی از فاصله های بسیار دور علامت می دهند، حیوان ماده از قسمت های عقب بدن، ماده معطری را ترشح می کند و فاصله ای که حشره نر بو را احساس می کند باور نکردنی است، انسان فقط از فاصله چند متری بو را احساس می کند، ولی این حشرات از فاصله چند کیلومتری بوی ماده خود را درک می کنند.

دانشمندان برای این که بفهمند حشرات از چه فاصله ای بو را احساس می کنند از قطار هایی که درحال حرکت بودند کرم های نر را به فاصله های منظمی رها کردند.

پس از گذشت یازده کیلومتر بسیاری از کرم ها راه محل سکونت ماده ها را پیدا کردند.

‏ مشاوره برای رهایی از خطر خوک های آبی همان قدر که بسیار هوشمند و زیرک هستند، حراف نیز هستند و صدا های دسته جمعی آن ها برای کارشناسان نیروی دریایی ایجاد دردسر های بزرگی می کند، زیرا موجب اختلالات و اشتباهاتی در دستگاه های گیرنده صوت و لوازم دفاعی زیردریایی ها می شود.

از این رو دانشمندی با نام دکتر لیلی در آمریکا به اتفاق همکارانش در صدد برآمدند تا دست به آزمایش هایی بزنند و علت این پرحرفی و سر و صدای زیاد این حیوانات را دریابند.

آن ها در ساحل اقیانوس آرام در عرض دهانه مردابی 15 نشانه را به فاصله سه تا بیست متر از یکدیگر جای داده و در نزدیکی آن محل دو میکروفن همراه ضبط صوتی قرار دادند.

بعد از ظهر همان روز پنج خوک دریایی در پانصد متری آن محل ظاهر گشتند، ضبط صوت صدا های آن ها را ضبط کرد و معلوم شد که حیوانات تشخیص داده اند که بر سر راهشان چیز های مشکوکی قرار دارد.

آن ها سرعت حرکت خود را کم کردند و وقتی که به فاصله 400 متری (نزدیک دهانه مرداب) رسیدند گروه به هم فشرده ای تشکیل دادند.

آن گاه یکی از آن ها از گروه جدا شد و با احتیاط از یک نشانه به نشانه دیگر رفت سپس به سوی هم قطاران خود بازگشت، در این موقع کنسرتی از سوت های گوشخراش حیوانات مانند طوفانی در دریا بلند شد.

بعد از این مشاوره پیش قراول دیگری برای تحقیق درباره اشیایی که موجب سوءظن آن ها شده بود اعزام شد.

پس از بازگشت گشتی دوم سوت های دیگری به گوش رسید و پس از این در جلسه آرامش برقرار شد.

آن گاه خوک ها در حالی که سوت می کشیدند پیش رفتند و به محض این که موانع را رد کردند و تصمیم گرفتند که به راهشان ادامه دهند سکوت کردند و ناپدید شدند.

البته کسی نتوانست جزییات گفتگوی آن ها را دریابد، ولی تیم تحقیق بر این عقیده شد که آن ها برای شناخت چگونگی خطر مشاوره کردند و مذاکرات آن ها درباره این مطلب بوده است: آیا این نشانه ها با تور های ماهی گیری انسان ها شباهتی دارد یا خطر دیگری را در بردارد.

‏.

اما مارماهی با زبانی دیگر برای اعلام خطر و ترساندن دشمن اقدام می کند و آن هم ایجاد ارتعاش در سراسر بدن است.

این نوع ماهی در بدن خود نیروی برق تولید می کند.

قابل توجه است که بدانید رومی های قدیم در زمان نرون با شوک برق این حیوان بعضی از بیماری ها را معالجه می کردند، بیمارانی را که گرفتار بیماری های روحی یا سردرد یا نقرس بودند، داخل استخری می کردند که تعدادی ماهی برق دار در آن وجود داشت تا شفا یابند.

بد نیست بدانید که زاغ با فریاد به دشمن حمله می کند، اگر بچه هایشان بترسند و علامت بدهند، پدر و مادرشان به سرعت و بلافاصله برمی گردند و با مشاهده دشمن بدون توجه به نیروی جسمی خود، به آن حمله و تمامی جنگل را با فریاد های خود خبر می کنند.

در حیوانات بزرگ تر و کامل تر نیز غریزه علاقه پدر و مادر به فرزند کامل تر دیده می شود.

گوریل ها برای حمایت از فرزندان خود نعره های جنون آمیز سر می دهند و به سر و سینه خود می کوبند.

همچنین دانشمندان آمریکایی در یکی از باغ وحش های نیویورک آزمایشی را درباره زبان میمون ها در زمان خطر به عمل آوردند و متوجه شدند، هنگامی که ابر های طوفان زا در هوا ظاهر می شود، میمون های پیشکسوت با صدا هایی اعلام خطر و به سرعت بچه ها را به جای امنی راهنمایی می کنند.

‏ اعلام تسلیم، عجز و درماندگی حیوانات علامت دیگری هم دارند که در بسیاری از آن ها مشترک است و اغلب انسان ها هم آن را درمی یابند، این علامت فریاد های درماندگی است و این زمانی رخ می دهد که یا در سوگ همنوع خود می نشینند مانند کلاغ ها و میمون ها، یا در موقع جنگ و دعوا حالت تسلیم به خود می گیرند، ولی یکی از جالب ترین حالت ها در میان خروس ها دیده می شود.

در جنگ خروس های بالغ، دو حیوان تا موقعی می جنگند که یکی از آن ها احساس ضعف و فرار اختیار کند، اگر او پشت به گوشه دیواری داشته باشد و نتواند فرار کند سر خود را در جعبه یا سطل یا سوراخی فرو می برد و اعتراف به تسلیم می کند! ‏ اطلاعات
کلید واژه ها: پرندگان - حیوانات - خانواده - شگفت انگیزترین - ماده - صورت - متفاوت - همسر - مرغ مگس خوار - انتخاب همسر - پرنده - زیباترین - ارتباطات - انسان ها - عاشقانه - دانشگاه - شیکاگو - انتخاب - خوراکی - عاملی - انسان - ترکیب - زندگی - آلمان - اندام - زبان - جهان - دکتر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
اطلاعیه هواشناسی درباره رگبار باران و وزش باد شدید در تهران + جزییات

توصیه های مدیریت بحران در پی ادامه بارش باران

هشت گناه آموزش و پرورش ایران

پایان خرداد آخرین مهلت پیوستن همه پیش دبستانی ها به آموزش و پرورش

تصاویر/ طبیعت آبشار گریت - لرستان

هشدار سریع هواشناسی خوزستان در خصوص گرد و خاک و وزش تند بادها

کاهش غلظت آلاینده از امشب / پدید عالب پوشش ابر

دانشجومعلمان قرآن کریم این بار در نمایشگاه قرآن آموزش می بینند

هشدار سریع هواشناسی خوزستان، در خصوص گرد و خاک و وزش تند بادها

دانشجو معلمان قرآن کریم این بار در نمایشگاه قرآن آموزش می بینند

هشدار سریع هواشناسی خوزستان، در خصوص گرد و خاک و وزش تند بادها

فتح خرمشهر نقطه اوج دفاع مقدس

فرار دانش آموزان وحشت زده بعد از تیراندازی در مدرسه ای در ایندیانا + فیلم

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان کشور

روند تعیین ضوابط ورود بدون کنکور دانش آموزان به دانشگاه ها در 2 وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم

تگرگ و آبگرفتگی معابر در زنجان

زندگی در ناکجاآبادی که مانند بهشت است!/تصاویر

بارش تگرگ همراه با رعد و برق در زنجان

احتمال بارش تگرگ در 16 استان کشور

طبیعتی زیبا در دنا کوه + آلبوم عکس

طبیعتی زیبا در دنا کوه

انتصاب رییس روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران

400 زن آسیب دیده کردستانی زیر پوشش طرح تاب آوری قرار می گیرند

هشدار هواشناسی درباره رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید

مدیریت بحران خوزستان نسبت به وقوع گرد و خاک محلی هشدار داد

مشارکت دانش آموزان ابتدایی در تحقیقات کیفیت هوای نیوزیلند

رییس سازمان حج و زیارت: سفر کاروان های مدینه از 27 تیرماه آغاز می شود

جاده سراب گیان روشن می شود+گزارش

مدیریت بحران خوزستان نسبت به وقوع گرد و خاک محلی هشدار داد

جاده سراب گیان روشن می شود

امدادرسانی به بیش از دو هزار تن از سیل و آبگرفتگی/ دو تن همچنان مفقود

روشنایی جاده سراب گیان

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید لحظه ای در کشور

رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید لحظه ای در کشور

دیپلمه ها استخدام آموزش و پرورش می شوند

تلاش فعالان محیط زیستیِ انگلیس برای منع تردد خودرو در اطراف مدارس

مشارکت دانش آموزان ابتدایی در تحقیقات کیفیت هوای نیوزیلند

پیش بینی باران و تگرگ در 17 استان کشور

پیش بینی باران و تگرگ در 17 استان کشور

بیش از 1000 موقوفه استان یزد مربوط به ماه رمضان است

پوشش بهاری لیلا بلوکات

امدادرسانی به بیش از 2000 تن در سیل و آبگرفتگی

روزیاتو: علم در مورد امکان وجود اژدها و خارج شدن آتش از دهان آن چه می گوید؟

لزوم احداث پاسگاه حفاظت از محیط زیست در اندیمشک

مشارکت دانش آموزان ابتدایی در تحقیقات کیفیت هوای نیوزیلند

شرور نامی تهران پس از مصرف الکل دوستش را به قتل رساند

دوازدهمین گردهمایی فاتحان خرمشهر برگزارشد

باد و خاک در اولین جمعه خرداد خوزستان

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

بارش باران و احتمال سیلابی شدن مسیل ها در برخی نقاط

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

عملیات ساخت 9392 واحد زلزله زده خراسان شمالی پایان یافت

تلاش فعالان محیط زیستیِ انگلیس برای منع تردد خودرو در اطراف مدارس

امدادرسانی به بیش از 2 هزار نفر در سیل و آبگرفتگی/ 2 تن همچنان مفقودند

تعداد دانش آموزان مدارس ایرانی خارج از کشور کم است

امدادرسانی به بیش از 2000 تن از سیل و آبگرفتگی / دو تن همچنان مفقود

سیل اخیر 58 شهر و روستا را تحت تاثیر قرار داد

امدادرسانی به بیش از 2هزارتن در سیل وآبگرفتگی/2 تن همچنان مفقودند

احتمال بارش های سیل آسا در مناطق شمال غرب کشور

آغاز بارش ها از عصر فردا

سفره افطار در بین الحرمین +عکس

پیش بینی رگبار باران و بارش تگرگ در 17 استان کشور

ورود مجلس به شائبه لو رفتن سوالات امتحان نهایی مدارس

باد و گردوخاک در شمال شرق و شرق کشور

جذب 181 نیروی جدید در آموزش و پرورش استان

حال وهوای ماه رمضان در مسجد تاریخی برسیان

کاهش دما و باران در راه است

سیل به 20 روستای تکاب خسارت زد

محدودیت ترافیکی راه ها

باد و خاک در اولین جمعه خرداد خوزستان

ماخونیک؛ لی لی پوت ایران و یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان

کیفیت هوای تهران در 4 خرداد پاک است

تشییع پیکر سرباز شهید در تبریز

هشدار نسبت به وزش بادهای قابل ملاحظه همراه با تند بادهای لحظه در خوزستان

سیل به 20 روستای تکاب خسارت زد

رفع آسیب های اجتماعی درسند مدیریت شهری لحاظ می شود

اهدای زمین برای ساخت مدرسه درمحلات منطقه22

آیا سیل استان تهران با بارورسازی ابرها ارتباط دارد؟

آخرین مهلت پیوستن پیش دبستانی ها به آموزش و پرورش مشخص شد

تعداد پاسگاه های محیط بانی ایران "یک ششم استاندارد جهانی"

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان کشور

تصاویر/ زندگی عشایری در ارتفاعات هیمالیا

ادغام شگفت انگیز طبیعت و زندگی شهری در توکیو

وقتی آگهی استخدام سازمان حفاظت محیط زیست باعث "شاخ درآوردن انسان" می شود

امدادرسانی به بیش از 2000 تن از سیل و آبگرفتگی / دو تن همچنان مفقود

سال 1315 وقتی الاغ سند داشت+عکس

ادامه کار معلمی که موی دانش آموز فسایی را قیچی کرد

وزش باد و گرد و خاک شدید در خوزستان/گروه های حساس مراقب باشند!

شمشک- دیزین و پونل-خلخال محورهای مسدود امروز

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

کلاه ضد تقلب در جهان قدیم

آتشکده سِت کاووس جی بهرام جی باناجی در مومبای

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان

تصاویر/ ضیافت افطاری در حرم حضرت معصومه(س)

بازدید شبانه شهردار تهران از شوش و خراسان

ادامه کار معلمی که موی دانش آموز فسایی را قیچی کرد

باد و خاک در اولین جمعه خرداد خوزستان

ضیافت افطاری در حرم حضرت معصومه (س) +تصاویر

هوای بهاری تهران ادامه دارد

فارس از وضعیت آب و هوا گزارش می دهد باد و گردوخاک در شمال شرق و شرق کشور/ کاهش دما تا 7 درجه در استان های شمالی

حیوانات چگونه با هم صحبت می کنند؟

حیوانات چگونه با هم صحبت می کنند؟