مطالب مرتبط:
ظریف به تهران بازگشت
تهران با تقویت روابط خود با اروپا درصدد شکست دادن «زبان کابویی» ترامپ است
وزیر کشور حکم «شهردار تهران» را صادر کرد
رییس کل دادگستری استان تهران تأکید کرد لزوم اطلاع رسانی عملکرد واحدهای قضایی به مدیران
کیفیت هوای تهران با شاخص 55 سالم است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 12:552018-05-17اقتصادي

شارژ« تهران» با فرمول «لندن»


شهرداری لندن از یک فرمول عادلانه برای دریافت شارژ شهری از مالکان - مالیات محلی بر ملک - استفاده می کند که اعمال همین روش ساده اما کارآمد در تهران می تواند به نفع بودجه شهرداری و بازار مسکن تمام شود.

- نرخ شارژ شهری لندن، از نسبت هزینه های نگهداشت شهر به ارزش روز کل املاک مسکونی موجود در شهر محاسبه می شود.

شارژ شهری تهران - عوارض نوسازی- به شکل وارونه تعریف شده و فرآیند اخذ آن معیوب است.

سهم این عوارض در بودجه پایتخت یک دهم سایر شهرهای دنیا است.

شهرداری لندن از یک فرمول عادلانه برای دریافت شارژ شهری از مالکان - مالیات محلی بر ملک - استفاده می کند که اعمال همین روش ساده اما کارآمد در تهران می تواند به نفع بودجه شهرداری و بازار مسکن تمام شود.

نرخ شارژ شهری لندن، از نسبت هزینه های نگهداشت شهر به ارزش روز کل املاک مسکونی موجود در شهر محاسبه می شود.

شارژ شهری تهران - عوارض نوسازی- به شکل وارونه تعریف شده و فرآیند اخذ آن معیوب است.

سهم این عوارض در بودجه پایتخت یک دهم سایر شهرهای دنیا است.

سم زدایی از بودجه اداره پایتخت با اخذ یک نوع شارژ شهری امکان پذیر می شود.

شارژ شهری یا مالیات محلی بر املاک یک روش تامین منابع مالی برای اداره تعداد زیادی از شهرهای توسعه یافته دنیا محسوب می شود اما طی تمامی سال های گذشته از نظر مدیران شهری پایتخت مغفول مانده است.

اگرچه این نوع روش تامین منابع که در شهر تهران از آن به عنوان عوارض نوسازی یاد می شود، در ظاهر بودجه اداره پایتخت تعریف شده است اما علاوه بر سهم اندک آن در بودجه، نحوه محاسبه و اخذ آن از شهروندان به دلیل پیروی نکردن از یک فرمول مشخص، معیوب و فاقد کارآیی برای تامین هزینه های اداره شهر است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد طی سه دهه اخیر منابع اصلی اداره شهر تهران از محل درآمدهای حاصل از تخلفات ساختمانی شامل فروش تراکم و تغییر کاربری تامین شده است.

اگرچه تزریق منابع حاصل از این دو نوع تخلف ساختمانی، تامین هزینه های اداره شهر را برای مدیران شهری سهل و آسان کرده است اما به قیمت کسب درآمد برای اداره شهر از یک سو ظرفیت های آتی شهر در یک دوره زمانی کوتاه فروخته می شود و از سوی دیگر با تحریک بازار زمین و سوداگری ساختمانی و مسکن، شهر به جنگلی از ساختمان ها تبدیل شده است که نهایتا آسایش شهروندان برای زندگی در این شهر را مختل کرده است.

مدیریت شهری پایتخت از سال گذشته با حضور شهردار شانزدهم و هم اکنون با حضور شهردار هفدهم به شهروندان تهرانی وعده است که با شیفت درآمدی از عوارض ساختمانی به درآمدهای سالم و پایدار، بنا دارد کیفیت زندگی در شهر تهران را ارتقا دهد.

محمدعلی افشانی شهردار هفدهم نیز با شعار شهرزیست پذیر عنوان کرده است که بنا دارد آسایش و آرامش را برای شهروندان تهرانی به وجود آورد.

از دیدگاه کارشناسان شهری، یکی از مصادیق این تغییر برای آنکه تهران به شهری برای زندگی تبدیل شود آن است که سهم تراکم فروشی و تغییرکاربری در بودجه پایتخت کنترل و مهار شود.

اگرچه مدیریت شهری پایتخت در دوره جدید عنوان کرده است که بنا دارد اعتیاد بودجه شهرداری به این دو نوع درآمد سمی و ناپایدار را از بین ببرد اما طی یک سال گذشته هنوز نتوانسته چنین وعده ای را محقق کند.

به طوری که هم اکنون حدود 8 هزار میلیارد تومان از بودجه حدود 17 هزار و 500 میلیارد تومانی شهرداری تهران برای سال جاری از محل این دو نوع درآمد تامین می شود.

بررسی تجربه جهانی درخصوص چگونگی کنترل و مهار بودجه شهرها از درآمدهای سمی، نشان می دهد یک راه مهم برای عبور از تنگنای درآمدی و تامین هزینه های شهر از محل مستمر و پایدار، اخذ شارژ شهری از شهروندان با استفاده از یک فرمول منطقی و عادلانه است.

مطالعه انجام شده از سوی سعید اسلامی بیدگلی کارشناس اقتصاد شهری در چهارمین کنفرانس مدیریت شهری، اقتصاد نوین شهری و درآمدهای پایدار که توسط معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران برگزار شد، نشان می دهد چگونه شهرداری تهران می تواند هزینه های شهر را از محل شارژ شهری تامین کند.

در این مطالعه به تجربه شهر لندن در چگونگی تامین هزینه های اداره شهر اشاره و عنوان شده هم اکنون این الگو در بسیاری از شهرهای دنیا از جمله ایالت انتاریوی کانادا نیز استفاده می شود.

این تجربه نشان می دهد مدیریت شهری می تواند حتی تا 100 درصد هزینه های شهر(هزینه های نگهداشت شهر) را از محل شارژ شهری یا مالیات محلی بر املاک تامین کند.

در این فرمول از یک نرخ مالیاتی استفاده می شود که نشان می دهد: هر کدام از مالکان براساس یک نرخ مالیاتی مشخص در کل شهر، سالانه مشمول پرداخت شارژ شهری می شوند.

این نرخ برای کل شهر مشخص و واحد است اما از آنجاکه این نرخ براساس قیمت روز املاک محاسبه می شود و هر چهار سال یکبار می تواند مورد بازنگری قرار گیرد در نتیجه هر مالک آپارتمان مسکونی در شهر متناسب با بهای ملک خود(متناسب با میزان استفاده از امکانات و خدمات شهری) مشمول پرداخت مالیات می شود.

اگرچه نرخ مالیات محلی در کل مناطق شهری یکسان است اما چون نوسانات قابل توجه بین ارزش املاک در مناطق مختلف شهر وجود دارد در نتیجه مبلغ پرداختی بابت مالیات محلی بر املاک یا همان شارژ شهری یکسان نیست.

این در حالی است که هم اکنون در شهر تهران مبلغ شارژ شهری که با عنوان عوارض نوسازی از آن یاد می شود در تمامی مناطق شهر یکسان و برابر است.

در حال حاضر در شهر تهران عوارض نوسازی فرمول مشخصی ندارد و روش معیوبی در نحوه محاسبه آن اعمال می شود.

همین روش موجب شده است که در تمامی مناطق شهر تهران از شمال تا جنوب، متوسط رقم عوارض نوسازی حدود 100 هزار تومان برای یک سال باشد؛ این در حالی است که قیمت مسکن در نواحی شمالی شهر تهران حدود 4 برابر ارزش املاک در جنوب شهر است.

اشکال دیگری که از سوی کارشناسان به این نحوه محاسبه عوارض نوسازی وارد می شود آن است که پایه نرخ عوارض نوسازی، قیمت منطقه ای املاک است که به مراتب کمتر از ارزش روز املاک شهر است.

مطالعه انجام شده از سوی سعید اسلامی حاکی از آن است که پایه نرخ محاسبه شارژ شهری، ارزش روز املاک است.

به این صورت که مالیات محلی بر املاک براساس نسبت کل هزینه های شهر به مجموع ارزش روز کل املاک مسکونی موجود در شهر محاسبه می شود.

این نسبت در تهران با توجه به تعداد واحدهای مسکونی و هزینه نگهداشت شهر تهران در حال حاضر معادل 6/ 0 درصد است.

شهر تهران هم اکنون حدود 3 میلیون و 630هزار واحد مسکونی دارد و هزینه نگهداشت شهر برای یک سال حدود 12 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

نسبت این تعداد واحد مسکونی به هزینه های نگهداشت شهر مشخص می کند که نرخ شارژ شهری برای پایتخت عددی معادل 6/ 0 درصد از ارزش روز املاک است.

این در حالی است که هم اکنون متوسط مبلغی که به عنوان عوارض نوسازی از سوی شهروندان به شهرداری تهران پرداخت می شود، حدود 02/ 0 درصد است.

به عبارت دیگر پایه محاسبه فرمول شهر لندن که در حال حاضر در بسیاری از شهرهای توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد به شهرداری تهران پیام می دهد که فرمول محاسبه شارژ شهری در تهران نیز از یک سو باید دگرگون شود و از سوی دیگر این نرخ پایه حداقل باید به 3 برابر افزایش پیدا کند.

فرمولی که از سوی شهرداری شهر لندن طراحی و در شهرهای بزرگ کانادا نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه نرخ یکسان برای تمامی املاک شهر در نظر گرفته می شود اما مبلغی که مناطق نامرغوب در شهرهای ایالت انتاریو پرداخت می کنند کمتر از نصف مبلغی است که مناطق مرغوب این شهرها پرداخت می کنند.

به این دلیل که شارژ شهری براساس فرمول عادلانه محاسبه و اخذ می شود.

فرمول عادلانه به این معناکه مالیات محلی بر املاکی که مالکان پرداخت می کنند براساس درصد مشخصی از بهای روز هر ملک است.

این درصد برای تمامی مناطق شهر یک نرخ واحد است اما چون ارزش روز در هر منطقه متفاوت است بنابراین مبلغ شارژ شهری به صورت عادلانه تنظیم می شود.

با این حال طی سال های اخیر، شهر تهران از شارژ شهری که در سایر شهرهای توسعه یافته به عنوان یک درآمد سالم و عوارض دومنظوره محسوب می شود، محروم بوده است و سهم آن در بودجه سالانه شهرداری تهران حدود 3 درصد است این در حالی است که سهم درآمدهای سمی در بودجه شهرداری حداقل 50 درصد بوده است.

بررسی ها نشان می دهد در شهر لندن و ایالت انتاریو کانادا، سهم مالیات محلی بر املاک معادل 25 تا 30 درصد است.

اگر همین فرمول با نرخ 6/ 0 درصد برای املاک مسکونی شهر تهران اخذ شود در این صورت سهم این نوع از درآمد پایدار و سالم در بودجه شهرداری تهران حداقل به 10 درصد ارتقا پیدا می کند.

البته در صورتی که مدیریت شهری بنا داشته باشد تمام هزینه های نگهداشت شهر را از این محل تامین کند می تواند نرخ 6/ 0 درصد را اعمال کند وگرنه در یک بازه زمانی میان مدت می تواند این نرخ را از حدود 02/ 0 درصد کنونی به حدود 4/ 0 تا 5/ 0 درصد ارتقا دهد و از این طریق بخش مهمی از هزینه های نگهداشت شهر را تامین کند.

از دیدگاه کارشناسان شهری به این دلیل این نوع عوارض دومنظوره محسوب می شود که با اخذ آن از یک سو درآمد پایدار و سالم برای شهر تهران ایجاد می کند و از سوی دیگر به تنظیم بازار مسکن کمک می کند.

چراکه مالکی که در سال ناگزیر است رقم مشخصی از قیمت ملک خود را به شهرداری بابت عوارض نوسازی پرداخت کند از نگهداری ملک خود به صورت خالی دوری می کند.

به این ترتیب ریسک احتکار املاک و سفته بازی در بازار را کاهش می دهد و در نهایت بازار در خدمت مصرف کننده قرار می گیرد.

اسلامی بیدگلی در بخشی از مطالعات خود به پیامدهای ادامه تزریق منابع درآمدی ناپایدار برای تامین هزینه های شهر اشاره کرده است.

او اولین پیامد اداره شهر از محل فروش تراکم و تغییر کاربری را نوسان در خدمات عنوان کرده است.

به گفته او نوسان درآمدی به دلیل ناپایداری منابع حاصل از تخلفات ساختمانی منجر به ایجاد نوسان در سطح خدمات ارائه شده به شهروندان می شود و همین موضوع کیفیت زندگی در شهری همچون تهران را کاهش داده است.

آینده فروشی، فساد و توسعه عدم شفافیت، از دست رفتن سرمایه های اجتماعی، کاهش رقابت پذیری در شهر نیز از دیگر پیامدهای مخرب تزریق درآمدهای سمی به شهر است.

این مطالعات خارج شدن مسائل اصلی شهر از اولویت مدیریت شهری را از دیگر پیامدهای کسب درآمد از محل فروش تراکم، فروش دارایی و تغییر کاربری خلاف ضوابط فرادست مطرح کرده است.

به گفته اسلامی از آنجاکه کسب درآمد از محل درآمدهای فروش تراکم و تغییر کاربری به عنوان یک مسیر سهل الوصول برای شهرداری تهران است، به جای اجرای ایده های خلاقانه جهت کسب درآمد، صدور مجوزهای خارج از ضوابط را از اولویت های اصلی برنامه خود قرار می دهد.

به همین دلیل طی چند سال اخیر تعداد ساخت وساز بلندمرتبه هایی که نیاز اصلی شهر تهران نیست افزایش پیدا می کند و در مقابل سایر کاربری های ضروری شهر تهران همچون کاربری های ورزشی، تفریحی و.

فراموش می شود.

ایجاد پایگاه های قدرت و اعمال نفوذ آنها، عدم توازن درآمد منطقه های شهرداری و ساختار نامناسب دارایی ها نیز از دیگر پیامدهای مخرب این نوع درآمدها است.

بخش مهمی از این مطالعات به بررسی تفاوت های درآمد شهر تهران و شهرهای مهم جهان اختصاص دارد.

در این مطالعه مشخص شده اگرچه مالیات محلی سهمی بیش از 30 درصد از درآمد شهرداری های شهرهای توسعه یافته را دارد و در شهرهای در حال توسعه سهم این نوع درآمد به زیر 20 درصد می رسد اما در شهر تهران سهم این درآمد در بودجه سالانه اداره شهر معادل 10 درصد است.

در مقابل فروش تراکم و مالیات پروانه ساخت بیش از 50 درصد در بودجه اداره شهر تهران سهم دارد اما در شهرهای توسعه یافته و در حال توسعه این نوع درآمد سهمی کمتر از یک درصد دارند.

محور مهم دیگر که تفاوت فاحش نحوه اداره شهر تهران و سایر شهرهای توسعه یافته را نشان می دهد مربوط به درآمدهای حاصل از اخذ مالیات محلی است که در شهر تهران بسیار کم است اما در سایر شهرهای جهان بین 10 تا 20 درصد است.

ضمن آنکه سهم کمک های دولت در شهر تهران بسیار اندک و در شهرهای جهان به ویژه پایتخت ها تا 20 درصد بودجه سالانه نیز می رسد.

همچنین یکی از محورهای مهم درآمدی در بودجه اداره شهرها فروش خدمات است.

این محور درآمدی در شهر تهران کمتر از 5 درصد اما در شهرهای دنیا تا 15 درصد بودجه اداره شهر نیز می رسد.

سعید اسلامی به نبود شفافیت در ساختار بودجه ریزی شهرداری تهران نیز اشاره کرد و افزود: در کنار محورهای مهم درآمدی بودجه شهرداری، یک محور که در تمامی سال های گذشته تکرار شده، مربوط به ردیف سایر درآمدها است که مشخص نیست به چه نوع درآمدهایی اطلاق می شود.

او در عین حال با اشاره به ضرورت شیفت درآمدی شهرداری تهران از تخلفات ساختمانی به عوارض شهری تاکید کرد: بی تردید عبور از درآمدهای سهل الوصول ساخت وساز برای مدیریت شهری آسان نخواهد بود و شیفت کسب درآمد از این ردیف به درآمدهای پایدار مستلزم یک دوره گذار است که قطعا به دلیل فشارهای وارد شده به بودجه شهر، نیازمند اجرای یک برنامه جدی است.

به گفته وی آنچه در کسب درآمد و هزینه کرد آن اهمیت دارد، آن است که درآمدهای بلندمدت که با صرف هزینه زیاد به دست آمده است نباید صرف امور جاری شود.

پیامد مالیه مخرب پایتخت معاون برنامه ریزی شهرداری تهران با انتقاد از مدل مالیه شهر تهران که مبتنی بر فروش تراکم و فروش آینده پایتخت است، معتقد است: در این مدل برخلاف الگوی کسب درآمد رایج دنیا که مبتنی بر اخذ عوارض و مالیات ستانی عمومی است، اخذ عوارض ساخت وساز که بخش بزرگی از آن متکی بر کسب درآمد از محل تخلفات ساختمانی است، مبنا قرار گرفته است.

حجت الله میرزایی ادامه داد: در این مدل منفعت مدیریت شهری در تخریب و نوسازی دائمی شهر تهران قرار دارد و همین امر موجب شده تا شهر تهران به کارگاه دائمی ساخت وساز تبدیل شود و به دلیل رواج ساخت وسازها، عمربنای ساختمانی در این شهر به کمتر از 20 سال نزول کرده است.

به گفته وی ساخت بلندمرتبه های بیش از 12 طبقه در خیابان های با عرض معبر کمتر از 8 متر یکی از مهم ترین مصادیق کسب درآمد از محل تخلفات ساختمانی است.

از دیدگاه معاون شهردار تهران مهم ترین پیامد استقرار این نظام مالیه در شهر تهران، از بین رفتن هویت محلی و حس تعلق خاطر به محل زندگی به دلیل ساخت و سازهای پی در پی و کوچ شهروندان تهرانی از یک خانه به خانه دیگر است.

این در حالی است که هم اکنون بالاترین سطح حس تعلق به محله زندگی در بین محلاتی از شهر دیده می شود که کمترین نرخ نوسازی درآنها اجرا شده است.

محلات نارمک، اکباتان و یوسف آباد از جمله این محلات است.

او با اشاره به الگوی موفق تامین مالی در شهرهای دنیا که مبتنی بر مشارکت بخش خصوصی و شهروندان است، تصریح کرد: این در حالی است که در نظام مالیه شهر تهران زبان مشارکت و سرمایه گذاری از بین رفته است.

این موضوع به راحتی از میزان مشارکت شهروندان در تامین هزینه های شهر قابل ردیابی است.

به عنوان مثال هم اکنون سهم عوارض نوسازی حدود 3 درصد از بودجه سالانه شهر تهران است اما از این میزان اندک نیز سهم مشارکت شهروندان بین 25 تا 30 درصد است.

این وضعیت نتیجه از بین رفتن سازمان اجتماعی شهر و تبدیل شدن شهرداری تهران به یک سازمان تنبل و غیرخلاق است.

او همچنین به وعده افزایش سطح خدمات از سوی مدیریت شهری در چنین نظام مالیه مخربی اشاره کرد و افزود: در این مدل مدیریت شهری همچون دولت متکی به اقتصاد نفتی، به طور مرتب وعده های بزرگی به شهروندان می دهد بدون آنکه اعلام کند منابع اجرای این وعده ها از کجا تامین خواهد شد، در مقابل شهروندان نیز از یاد می برند که صورتحساب اجرای این وعده در قالب نرخ تورم سالانه به جیب آنها وارد می شود.

این در حالی است که در سایر کشورها وقتی دولت یا مدیریت شهری وعده انجام خدمتی را به شهروندان می دهد، با این پرسش از سوی شهروندان مواجه می شود که منابع آن قرار است از چه محلی تامین شود، چراکه در این شهرها میزان مشارکت شهروندان در تامین هزینه های شهر بالا است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 26 اردیبهشت 97، کدمطلب:3388908، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: تهران - شهردار - پایتخت - ساختمان - اداره - بودجه - ساختمانی - عوارض - شهرداری - شهر تهران - تامین - شهرهای دنیا - فرمول - لندن - هزینه - درآمد - بازار مسکن - مالیات - نوسازی - مالی - بازار - شهروندان تهرانی - مدیران - مسکن - دنیای اقتصاد - زندگی - فروش تراکم - تخلف - سم زدایی - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به 4 درصد ناخالص کارکرد تقلیل یافت

هیچگونه خاموشی برای خوزستان اعمال نمی شود

12 هزار واحد روستایی تا شهریور امسال به بهره برداری می رسد

ساماندهی انشعاب های آب غیرمجاز روستاهای دشتستان آغاز شد

711 میلیارد تومان در بخش ارتباطات کرمان هزینه شد

جذب 114 نفر گردشگر خارجی بیش از انتظار و هدف بود

ساماندهی انشعاب های آب غیرمجاز روستاهای دشتستان آغاز شد

قیمت نفت اوپک کاهش یافت

نباید سرمایه گذاران و تولیدکنندگان را با مشکل همراه کنیم

26 هزار میلیارد تومان از منابع درآمدی دولت در سال 96 محقق نشده است

جذب 114 نفر گردشگر خارجی بیش از انتظار و هدف بود

فروش ویژه میتسوبیشی در ماه مبارک رمضان

پشت پرده گرانی و کمیاب شدن بلیت هواپیما و قطار

اختصاص 12 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی

تسریع در اجرای پروژه ها بر رضایتمندی مردم می افزاید

تسریع در اجرای پروژه ها بر رضایتمندی مردم می افزاید

لزوم ورود مردم به پروژه ساخت زائرسرای استان/ نمایشگاه دائمی صنایع دستی مشهد راه اندازی شود

برگزاری ستاد برداشت و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در البرز

مجمع آپ 59 تومان سود تقسیم کرد

بریتانیا بودجه یک میلیارد و صد میلیون دلاری برای انتخابات پارلمانی اروپا اختصاص داد

خوزستان خاموش نمی شود

قیمت، بهداشت و سلامت مواد غذایی در بهارستان بی معنی شده است

مرگبار بودن هوای داخل خودرو پس از تابش 1 ساعته خورشید

حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به 4 درصد ناخالص کارکرد تقلیل یافت

تهیه ی خیار شور به سبکی جدید

آثار ممنوعیت کاشت برنج

باز آفرینی 13محله در بافت قدیم استان کرمان

نگاه ویژه بودجه 97 به بخش خصوصی در پروژه های عمرانی/ بودجه پروژه های عمرانی به نصف کاهش یافته است

مسکن؛ هم قیمت بالا رفت هم تعداد معاملات

بازارچه سراسری صنایع دستی در مشگین شهر برپا شد

خشکسالی مساله اول سیستان و بلوچستان

بلیزارد برنامه ای برای عرضه Overwatch 2 ندارد

استاندار اصفهان عنوان کرد نگاه ویژه بودجه 97 به بخش خصوصی در پروژه های عمرانی/ بودجه پروژه های عمرانی به نصف کاهش یافته است

سایه برج سازان برسر باغ برره/ بنیاد مستضعفان برجی 21 طبقه را در باغ 22 هزار متری سعادت آباد می سازد

بازگشت شبکه صرافان مجاز به فعالیت

همکاری های دوجانبه مسئولان خلخال با گیلان افزایش می یابد

مطالبات به حق کامیونداران/ قراردادهای غیرشفاف شرکت های حمل ونقلی

فعالان فضای مجازی پرداخت مالیات خود را فراموش نکنند

ثبت نام معاملات برخط سهام از طریق شعب منتخب بانک سپه امکانپذیر شد

ارتباط مستقیم واردکنندگان با صرافی

رشد 22 درصدی صادرات غیرنفتی در کشور

بازارچه سراسری صنایع دستی در مشگین شهر برپا شد

14 محموله پوشاک قاچاق در زنجان کشف شد

صرفه جویی هزار میلیاردی خط یک و دو قطارشهری مشهد

آغاز برداشت 4100 هکتار محصول کلزا از اراضی شهرستان بیله سوار

معرفی بهترین ماسل کارهای دههٔ 70 میلادی

تقلیل استاندارد های جاده ای خوزستان از رتبه ششم به رتبه سوم کشوری

کودهای نانو در خدمت کشاورزی

همکاری های دوجانبه مسئولان خلخال با گیلان افزایش می یابد

همکاری های دوجانبه مسئولان خلخال با گیلان افزایش می یابد

14 محموله پوشاک قاچاق در زنجان کشف شد

فعالان فضای مجازی پرداخت مالیات خود را فراموش نکنند

ابلاغ افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان توسط روحانی

تقویت ثبات مالی با توسعه بازار اوراق ارزی

مثبت شدن تراز تجاری ایران در 2 ماه نخست سال

126 آسانسور در قزوین تاییدیه ایمنی گرفتند

روسیه برای همکاری در طرح های معدنی ایران اعلام آمادگی کرد

فعالان فضای مجازی پرداخت مالیات خود را فراموش نکنند

126 آسانسور در قزوین تاییدیه ایمنی گرفتند

کاهش جمعیت تهدیدی برای کشور

موانع هفت طرح سرمایه گذاری در پایتخت رفع شد

اجرای طرح پی.وی.اس نخستین بار در مزارع کهگیلویه

حق بیمه قراردادهای حمل ونقل مواد نفتی به چهار درصد ناخالص کارکرد تقلیل یافت

فعالان فضای مجازی پرداخت مالیات خود را فراموش نکنند

مسعود شجاعی خرید جنجالی نکونام برای نساجی

معرفی 1400 طرح اشتغال روستایی خراسان رضوی به بانک ها

روسیه برای همکاری در طرح های معدنی ایران اعلام آمادگی کرد

حفظ تراز بودجه در تحریم ها/ اصلاح ساختار بودجه تاپایان برنامه ششم

سفره های افطار در کشورهای مسلمان جهان

پیش بینی افزایش 20 درصدی تولید محصولات کشاورزی گلستان

رمضان فرصتی برای همدلی

126 آسانسور در قزوین تاییدیه ایمنی گرفتند

بهره برداری به موقع سد چم شیر نیازمند تامین اعتبار است

بهره برداری به موقع سد چم شیر نیازمند تامین اعتبار است

44 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان اردبیل پرداخت شد

رکود اقتصادی آمریکا 2 سال آینده به وقوع خواهد پیوست

احیای تدریجی چیت بافی هنر صنعتی فراموش شده + گزارش

بهره برداری به موقع سد چم شیر نیازمند تامین اعتبار است

بلک بری Ghost تابستان امسال عرضه خواهد شد

قیمت مهاجم استقلال بالاتر رفت

تولید روزانه 40 تن شیشه مظروف در لرستان

موانع هفت طرح سرمایه گذاری در پایتخت رفع شد

در نشست مشترک مدیران سازمان تأمین اجتماعی با مدیرعامل پخش فرآورده های نفتی: حق بیمه قراردادهای حمل ونقل مواد نفتی به چهار درصد ناخالص کارکرد تقلیل یافت

دادستان تهران خبر داد: صدور67 فقره محکومیت در پرونده پاسداران/ کیفرخواست برای 126 متهم حوادث دی ماه/آخرین وضعیت پرونده ثامن الحجج، تصریح، بابک زنجانی، متهمان ارزی، پرونده دکل نفتی، صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه

منظور از سرمایه مخفف در بیمه های عمر چیست؟

سولو ویولن ؛ الکساندر ریباک

چین به 11 پالایشگاه خصوصی اجازه واردات نفت داد

افزایش 4 برابری قیمت میوه در استان یزد +فیلم

تصمیم وزارت نفت برای پوشش نوسانات نرخ ارز

صدرنشینی مرسدس بنز در ایرادات برقی؛ خودروهایی با بیشترین میزان فراخوان

پاسخ وزیر علوم به شائبه درآمد 8 هزار میلیاردی از برگزاری کنکور سراسری

صدور 13 فقره کیفرخواست در پرونده های ارزی

فروش بالاتر اسپیکرهای هوشمند گوگل نسبت به محصولات آمازون در سه ماه اول 2018

رقم واقعی مصرف دخانیات در کشور سالانه 40 میلیارد نخ است

میزان سرانه فضای ورزشی شهروندان تهرانی مشخص شد

راه خروج از وضعیت کنونی زغالسنگ، صادرات است

کاهش 60 درصدی بازدید های تلگرام

صادرات خرمای شاهانی به هندوستان

تاکید بر اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی

22پرونده تخلف فروش گوشت قرمز در کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شد

شارژ« تهران» با فرمول «لندن»

شارژ« تهران» با فرمول «لندن»