مطالب مرتبط:
باید برای دغدغه های وزیر ارتباطات در حوزه ی پیام رسان ها چاره اندیشی کنیم
اختصاص اعتبار برای توسعه ورزش سپیدان
کمبود اعتبار عامل اصلی عدم تکمیل پروژه کتابخانه شماره 2 پلدختر است
اعتبار 300 میلیارد تومانی دولت برای اجرای طرح خرید خدمات در آموزش و پرورش
اعتبار 300 میلیارد تومانی برای اجرای طرح خرید خدمات در آموزش و پرورش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 12:452018-05-17اقتصادي

چاره اندیشی غیردولتی برای اعتبار موزه ها


روز جهانی موزه، فرصت مناسبی است تا به اصلی ترین چالش های آن به شکل جدی تری پرداخته شود؛ چالش هایی که مهم ترین آن مربوط به بخش اعتبارات و بودجه است و تنها محدود به موزه های خصوصی یا دولتی یا حتی موزه های کوچک و بزرگ نمی شود.

- علاوه بر این چالش، چالش های دیگری نیز وجود دارد که موزه داران و.

با آن دست و پنجه نرم می کنند.

روز جهانی موزه، فرصت مناسبی است تا به اصلی ترین چالش های آن به شکل جدی تری پرداخته شود؛ چالش هایی که مهم ترین آن مربوط به بخش اعتبارات و بودجه است و تنها محدود به موزه های خصوصی یا دولتی یا حتی موزه های کوچک و بزرگ نمی شود.

علاوه بر این چالش، چالش های دیگری نیز وجود دارد که موزه داران و.

با آن دست و پنجه نرم می کنند.

از عدم تجهیز موزه ها به سیستم تجهیزات الکترونیکی، کمبود اعتبارات، کمبود نیروی حفاظتی، کمبود خلاقیت گرفته تا نبود راهنما، نحوه چیدمان و ضعف نمایشی، فضا و معماری نامناسب داخلی موزه های ایران و.

موزه ها را با مشکلات فراوانی روبه رو کرده که همچنان با وجود رشد کمی روز افزون آنها، راهکاری برای حل معضل در نظر گرفته نشده است؛ به طوری که حتی روز گذشته در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه ها نیز رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون میراث فرهنگی کمبودهای موجود در این زمینه را برشمردند.

موزه منطقه ای جنوب شرق ایران زاهدان به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد ، معاون رییس جمهوری درباره کمبود منابع مالی گفت: ما نسبت به حفاظت، مرمت و بازسازی میراث فرهنگی بی توجه نیستیم، بلکه ابزارها و منابع مالی مان در این بخش محدود است.

کشورهای توسعه یافته، سالانه از طریق معرفی داشته های تاریخی و فرهنگی شان میلیون ها گردشگر به کشور جذب و برای کشور درآمد کسب می کنند.

علی اصغر مونسان یکی از مهم ترین راهکارها در زمینه کسب درآمد را جذب گردشگر دانست و ادامه داد: موزه ها یکی از المان های مهم در بخش جذب گردشگر و کسب درآمد هستند.

اگر از محل داشته های تاریخی مان ایجاد درآمد کنیم توجه دولت و مجلس به این بخش افزایش می یابد.

او تاکید کرد: موزه صرفا محلی برای نمایش نیست، بلکه باید ارتباطات بین المللی کشورها را ارتقا دهد و دیپلماسی کشور را پشتیبانی کند و در تعامل سازنده کشور با سایر کشورها نقش آفرین باشد که خوشبختانه این روند در ایران آغاز شده است.

با این همه او یادآور شد که پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید 400 موزه در کشور فعالیت داشته اند و هم اکنون تعداد آنها به 650 موزه رسیده است.

این درحالی است که مدیر کل امور موزه های کشور ابراز امیداری کرده در 4 سال آینده هزارمین موزه کشور نیز افتتاح شود.

کمبود اعتبار؛ چالش اصلی اما پای صحبت تمام مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که بنشینیم، تمام گلایه ها از کمبود اعتبار است؛ کمبود بودجه ای که اکثر موزه ها را در وضعیت نامطلوبی نگه داشته است.

مونسان هم به عنوان رییس این سازمان در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه به این نکته اشاره کرد که با وضعیت کنونی بودجه ای دولت، نمی توان به خوبی از آثار تاریخی نگهداری کرد و گفت: نیاز داریم برای حفاظت، بازسازی و مرمت از آثار تاریخی از بخش دولتی عبور کنیم و بخش غیردولتی کمک بگیریم.

به همین جهت ضرورت افزایش مشارکت مردم از جمله اقداماتی است که باید در اولویت کار قرار گیرد و معاون رییس جمهوری نیز به این موضوع تاکید کرد و گفت: بناها و سایت های متعدد تاریخی که به دلیل محدودیت های بودجه ای ساکن شده اند می توانند با مشارکت مردم و بخش غیردولتی احیا شوند.

چالش های ناشی از کمبود بودجه در همین حال، بسیاری از مدیران موزه های دولتی در شهرهای مختلف کشور نیز از چالش نبود بودجه گلایه می کنند.

صفورا کلانتری، مدیر موزه منطقه ای جنوب شرق ایران یکی از آنهاست که در این باره به دنیای اقتصاد می گوید: موزه های بسیاری به دلیل کمبود بودجه و نبود متخصص ضربه خورده اند.

به گفته کلانتری، با توجه به اینکه درآمد موزه ها مستقیم به خزانه دولت واریز می شود و مدت زمان زیادی طول می کشد تا به موزه برگردد، این سرمایه های فرهنگی و تاریخی تا مدت ها با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

علاوه بر اینها بازدید از موزه ها موجب استهلاک آنها می شود و این امر یک موضوع جدایی ناپذیر درمورد موزه هاست که بخشی از اعتبارات صرف مرمت و بازسازی این استهلاک ها می شود.

رحمت الله رئوف، مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز در گفت وگو با دنیای اقتصاد تصریح می کند: موزه ها بر اثر قرار گرفتن در بازدید عموم، به مرور زمان مستهلک می شوند.

مجموعه نیاوران هم از این قاعده مستثنا نیست؛ مخصوصا این فضا که اصلا برای رفت و آمد عموم ساخته نشده بود؛ اما بیش از سه دهه می شود که عموم از این منطقه بازدید می کنند.

او با اشاره به بازدید روزانه 8 تا 9 هزار نفر در ایام نوروز و هزار نفر در روزهای عادی می گوید: بازدیدکننده ناآگاه باعث تخریب فضا می شود.

ایجاد فرهنگ نحوه استفاده از موزه کمک می کند تا بخش زیادی از اعتبارات که صرف مرمت و بازسازی به دلیل ناآگاهی بازدیدکننده می شود باقی بماند.

به گفته رئوف، مرمت نیاز به اعتبار و توجه ویژه دارد: همه کسانی که به نوعی وارد این سازمان شده اند می دانند که باید چه کارهایی برای بهبود اوضاع انجام دهند؛ اما به اندازه کافی اعتبار و تخصص لازم در اختیارشان قرار نگرفته است.

او با ذکر مثال درباره وضعیت نگهداری از فضای سبز مجموعه نیاوران می گوید: اعتبارات و درآمدی که نیاوران دارد حتی برای نگهداری فضای سبز آن هم کافی نیست.

کسانی که به عنوان پیمانکار وارد این مجموعه می شوند هیچ گونه آشنایی با گونه های گیاهی متنوع این باغ ندارند و برای همین با وجود صرف وقت و هزینه شاهد دیدن آسیب های جبران ناپذیری هستیم.

با این حال او شرایط موزه نیاوران را نسبت به 5 سال گذشته بهتر می داند و می گوید بخش هایی که به تازگی مرمت شده باید دیده شود و مسوولان را از این طریق ترغیب کرد که هوای این آثار ملی را بیشتر داشته باشند.

او با اشاره به وظایف سنگین سازمان می گوید: از یک طرف حجم کار نسبت به بودجه زیاد است و از طرف دیگر سازمان های برنامه ریز نسبت به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضعیف عمل می کنند.

رئوف در نهایت یادآور می شود که اگر تمام درآمد بلیت فروشی کاخ نیاوران به خودش هم برگردد هزینه های نگهداری از این مجموعه آنقدر بالاست که باز هم کفاف نمی دهد و باید فعالیت های اقتصادی که می شود در این مجموعه انجام گیرد افزایش پیدا کند.

چالش دیجیتالی نبودن اما معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه مراسم روز جهانی موزه ها خبر از الکترونیکی شدن اکثر موزه ها داد و گفت: در سال 97 کمتر موزه ای را خواهید دید که صاحب وب سایت و ارتباطات مجازی نباشد.

البته این مسائل جدا از بلیت الکترونیکی و حفاظت فیزیکی موزه ها نیست و باهم اتفاق می افتند.

طالبیان با اشاره به شعار سال ایکوم ادامه داد: شعار سالانه موزه ها امسال به دیجیتالی شدن و استفاده از ارتباطات خلاق برای جذب مخاطبان جدید تعلق گرفته است.

با توجه به این شعار و تاکید رییس سازمان تصمیم داریم بخش نرم افزاری موزه ها را فعال کنیم.

بنابراین در سال 97 باید همه موزه های ما صاحب وب سایت و شناسنامه نرم افزاری اشیا شوند.

مونسان نیز با اشاره به ضرورت استفاده از مشارکت بخش غیردولتی درباره الکترونیک شدن موزه ها گفت: راه اندازی بلیت الکترونیکی در موزه ها توسط بخش غیردولتی یکی از اقداماتی است که در راستای مشارکت بخش غیردولتی انجام داده ایم.

این اظهارات درحالی است که کلانتری درباره الکترونیک شدن موزه زاهدان می گوید: برای استفاده از تکنولوژی در موزه زاهدان، تلاش هایی صورت گرفته است اما نیاز به پایه ای از اطلاعات است؛ اما اطلاعات کافی نیست.

رئوف نیز درباره الکترونیک شدن مجموعه نیاوران می گوید: موزه نیاوران هنوز به راهنما مجهز نشده است.

معمولا بازدیدکننده های خارجی با تور می آیند که مترجم دارند.

بازدیدکننده هایی که به تنهایی می آیند نیز مترجم هایی داریم که در صورت درخواست می توانند به کمک آنها بروند.

از طرف دیگر فروش الکترونیکی نیز به تازگی راه اندازی شده است.

اپلیکیشنی نیز راه افتاده که بازدیدکننده ها می توانند از آن استفاده کنند.

اما هنوز سیستمی که بتواند برای بازدیدکننده توضیحات لازم را ارائه دهد شکل نگرفته است.

چالش نبود خلاقیت یکی از ضعف ها و چالش های حال حاضر موزه ها عدم خلاقیت در آنهاست؛ به طوری که بسیاری از موزه ها به عنوان یک محیط کسالت آور یاد می کنند.

کلانتری نیز با تاکید بر این موضوع می گوید: موزه ها نتوانسته اند مخاطب ها را جذب کنند.

از یک طرف مشکل فرهنگ جامعه است که مردم با موزه رفتن خو نگرفته اند و از طرف دیگر موزه داری به شکل خلاق پیش نمی رود.

نورپردازی، چیدمان ها، ویترین سازی و.

اصولی نیست.

باید کاری کرد تا مخاطب با لبخند و ایجاد طرح یک سوال در ذهن اش از موزه خارج شود نه با خمیازه.

مدیر مجموعه نیاوران نیز در این زمینه معتقد است: موزه باید داستان داشته باشد؛ باید هر چند وقت یک بار در خود تغییر ایجاد کند و آثار آن به روز نگهداری شوند.

برای آنها محتوا تعریف شود.

خسارت هایی که به دلیل این بی توجهی ها پیش می آید جبران ناپذیر است.

مدیرکل موزه ها می گوید تعداد موزه های خصوصی در کشور 120 درصد رشد داشته است.

رییس سازمان اعلام می کند 400 موزه تا قبل از دولت تدبیر و امید به 650 موزه رسیده است و تا 4 سال آینده به هزار موزه می رسیم.

اما این آمارها در حالی هر روز فراتر از دیروز اعلام می شود که خبری از بهبود کیفیت موزه های حال حاضر کشور نیست.

آیا قرار است روزی هزار موزه ای شدن ایران را جشن بگیریم که با 10 هزار مشکل کیفی موزه ها روبه رو هستیم؟ سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 26 اردیبهشت 97، کدمطلب:3388815، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: موزه - کشور - میراث فرهنگی - گردشگر - فرهنگی - درآمد - دولت - دولت تدبیر و امید - ایران - جهانی - میراث - مراسم بزرگداشت - بزرگ - تاریخی - دنیای اقتصاد - تدبیر و امید - رییس جمهوری - معاون - نمایش - بودجه - بین المللی - صنایع دستی - ارتباطات - امید - کوچک - مالی - هایی - دیپلماسی - علی اصغر - بازسازی

آخرین اخبار سرویس:
مشارکت صد درصدی خیّرین در برخی از پروژه های بهداشتی و درمانی جاسک

استخدام برنامه نویس در شرکت هوشمند گستر اصفهان

حجت تمام شد، دولت اقتصاد را معطل برجام اروپایی نکند

برگزاری جلسه کمیته دفاعی مجلس درباره معافیت سربازی فرزندان ایثارگران

رشد 16 درصدی معاملات آپارتمان در تهران

تراکنش 10 میلیارد ریالی در هفته اول نمایشگاه قرآن

پرداخت حقوق بازنشسته ها قبل از پایان هر ماه/ درمان بازنشستگی کشوری نیاز به تحول است

بهره برداری از دومین ردیف شیرین‎سازی پالایشگاه فاز 13

خسارت 30 میلیارد ریالی جاری شدن سیلاب در کاشان

قطع جریان گاز برخی از مشترکان مهاباد در روز دوشنبه

کارگران اخراجی شهرداری طبس در دومین روز از تجمع چادر زدند

کشف سه هزار لیتر روغن موتور تقلبی در تایباد

597 طرح اقتصاد مقاومتی در آذربایجان غربی احیا شد

تفاهم نامه احداث قطعه دوم جاده جم به پالایشگاه فجر امضا شد

بانک مرکزی: مسکن در تهران 34.8 درصد گران شد

دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین و مدیر استانی بیمه آرمان

پروژه های شرکت میدکو، با حمایت بانک پاسارگاد به بهره برداری رسید

تولید گاز در فاز های 22 تا 24 پالایشگاه پارس جنوبی آغاز شد

پانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت

ایرانیان زیر 65 سال صاحب شناسنامه اشتغال می شوند

اختصاص اعتبارات راه آهن گرگان - بجنورد - مشهد

افتتاح آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان با حضور معاون وزیر علوم

اختصاص 427 میلیارد تومان سهمیه برای اشتغال روستاییان خراسان رضوی

90 درصد واردات پوشاک از مبادی غیر رسمی است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/03/06

انشعابات فرسوده، یکی از دلایل اصلی هدر رفت آب/ عمر بیش از 50 سال شبکه های آب

رکود بازار طلا در چند سال اخیر بی سابقه است

یک هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی جوانرود انجام شد

اجرای 2 پروژه آبخیزداری در شهرستان کوهدشت

میانگین آبیاری نوین در چهارمحال و بختیاری دو برابر کشور است

زنجیره تامین نیاز معادن در کرمان فراهم نیست

پارک جنگلی کومش سمنان ساماندهی می شود

هتل سازی نقش مهمی در توسعه کلیدی لرستان دارد

مسکن در تهران گران شد

واحدهای تولیدی قارچ در آستانه تعطیلی

پول هایی که به مدارس می دهید چه می شود؟

نسخه الکتریکی سانگ یانگ کوراندو در راه است

ارتباط میان مدرسه و دنیای کار

شیوع هپاتیت B در برخی استان ها به زیر یک درصد رسید

تخلف مکرر شرکت های لبنی در افزایش قیمت و انفعال سازمان حمایت

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

تمدید طرح خدمت میان بانک ملی ایران و توسعه صادرات

روایت های «سفیران فرهنگی» بانک صادرات ایران از دریچه دوربین

دردسرهای مالیات بر ارزش افزوده برای تولید

گزارش نوبخت با چاشنی تکذیب

دعوت به همکاری بیمه پاسارگاد

ضبط آلبوم جدید «داماهی» در استودیو کرگدن

بدهکار بزرگ بانکی، پسرش را در کشور جاگذاشت و از ایران گریخت !

جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، محور  اصلی توسعه شهر کهریزک

واردکنندگان خودرو چطور یک شبه میلیاردر می شوند؟

افزایش 86 درصدی زنان سرپرست خانوار صحت دارد؟

بورس از نفس افتاد

تحریم داخلی خطرناک تر از تحریم خارجی

عرضه تیپ جدید X22 مجهز به آپشن های جدید

تصویر جعبه Xiaomi Mi 8 منتشر شد؛ شایعات روی خط تایید

تعیین قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی در دستور کار قرار گرفت

افزایش قیمت و معاملات مسکن در تهران

بانک مرکزی آمریکا خواستار حفظ استقلال خود در مقابل کاخ سفید شد

واردات لوازم آرایشی و بهداشتی رسما 11 میلیون دلاری شد

هتل سازی نقش مهمی در توسعه کلیدی لرستان دارد

استخدام حسابدار خانم در شرکت صنعت ساختمان در رشت

استخدام نیروی خانم در یک مجموعه معتبر فنی و مهندسی در رشت

تفکرات قشری و بخشی مانع حرکت توسعه ای می شود

پارک جنگلی کومش سمنان ساماندهی می شود

ثبت نام 49 متقاضی کلاردشتی در سامانه کارا

زنجیره تامین نیاز معادن در کرمان فراهم نیست

202روز با پدیده ریزگرد در گچساران ثبت شد

یک هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی جوانرود انجام شد

90 درصد واردات پوشاک از مبادی غیر رسمی است

بانوی میاندوآبی خانه خود را به بهزیستی اهدا کرد

60 درصد زندانیان غیرعمد استان «بدهکاران مالی» هستند

نخستین سالانه مد و کسب و کار ایران با عنوان مد و سامیت برگزار می شود

اقتصاد مقاومتی جوانه زد/ بانوی 72 ساله گرگانی کارآفرین شد

افزایش 57 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه

یادداشت اقتصادی ریشه نابسامانی بازار مسکن در انگاره های غلط وزیر راه و شهرسازی

خروج شرکت های با منافع آمریکایی از ایران/ شهرک های پشتیبانی تجهیزات صنعت نفت ایجاد می شوند

بورس تهران پس 14 روز روند صعودی، با شبندر قرمزپوش شد

استعدادیابی نیاز توسعه ورزش سوارکاری در سمنان است

ممنوعیت خرید و فروش کالاهای عربستان و امارات در قطر

برداشت زودهنگام کلزا در خراسان شمالی آغاز شد

تمدید طرح خدمت میان بانک ملی و توسعه صادرات

میانگین قیمت مسکن رشد کرد/ منطقه 5 دارای بیشترین تعداد معاملات

بهای انواع ارز در بازار یکشنبه 6 خرداد

سیل روستای پسوه 14 میلیارد تومان خسارت ببار آورد

طرح ساماندهی بازی های رایانه ای

بهای سکه امامی صعودی شد

ماموریت جدید مجلس به بانک مرکزی

مردم از برداشت، خرید و مصرف قارچ های وحشی اکیدا خودداری کنند

214 هزار هکتار سبزی و صیفی به روش «نشایی» کشت شد

همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای و شرکت ملی گاز ایران

17 هزار تن گندم از کشاورزان شادگانی خریداری شد

مصرف برق به 42 هزار مگاوات رسید/صادرات؛ هزار مگاوات

استخدام چند نفر وسط کار ماهر و نیمه ماهر در محدوده محمدشهر

بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان تصمیم خوب و درستی است

وضعیت بازار خودرو مشخص نیست

صنایع دستی به فروشگاه های زنجیره ای می رود

استخدام راسته دوز در محدوده خیابان فداییان مشهد

فیلم/ محدودیتی در پذیرش صندوق سرمایه گذاری جسورانه نداریم

پیک مصرف برق کشور به 42 هزار و 535 مگاوات رسید

طلا در بازار چند؟/یورو در بازار 7468 تومان شد

چاره اندیشی غیردولتی برای اعتبار موزه ها

چاره اندیشی غیردولتی برای اعتبار موزه ها