مطالب مرتبط:
گزارش فارس از آخرین وضعیت پروژه گیلان ـ زنجان تکمیل پروژه گیلان ـ زنجان معطل اعتبار و مشکلات زیست محیطی
کمبود اعتبار عامل اصلی عدم تکمیل پروژه کتابخانه شماره 2 پلدختر است
مشکلات زیست محیطی زباله گاه مراغه مرتفع می شود
جزییات اختصاص بودجه برای تکمیل پروژه های ورزشی نیمه تمام استان کردستان
اختصاص اعتبار برای توسعه ورزش سپیدان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 12:362018-05-17اقتصادي

تکمیل پروژه گیلان ـ زنجان معطل اعتبار و مشکلات زیست محیطی


بهره برداری از پروژه راه ملاسرا، شفت، زنجان برای مردم دو استان گیلان و زنجان بسیار مهم و حیاتی است زیرا با بهره برداری از این مسیر، مسافت مسافران در راه گیلان، - 150 کیلومتر کمتر شده و از بار ترافیکی مسیر رشت، قزوین نیز کاسته می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" از رشت، مطالعات مرحله اول راه ارتباطی ملاسرا، شفت، زنجان از سال 1386 به منظور بررسی امکان اتصال دو استان گیلان و زنجان، توسط معاونت برنامه ریزی و اقتصاد حمل ونقل وقت وزارت متبوع در دستور کار قرار گرفت.

با توجه به ماهیت منطقه و عدم وجود راه در بخش هایی از مسیر، مطالعات در دو بخش بهسازی و نوسازی تنظیم شد و این پروژه در سال 1389 در صفحه 263 برنامه وبودجه کد دار شده است.

*منابع اعتباری ضعیف پروژه راه ملاسرا، شفت، زنجان مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با بیان اینکه پروژه راه ملاسرا، شفت، زنجان دو فاز دارد اظهار کرد: فاز نخست مسیر ملاسرا، شفت که 13 کیلومتر و فاز دوم مسیر شفت، زنجان 90 کیلومتر است.

علی خاوری با اشاره به اینکه در پروژه ملاسرا، شفت، زنجان از سال 1393 تا 1395 یک ونیم کیلومتر زیرسازی و روسازی جاده داشته اما آسفالت نشده، افزود: با پیگیری هایی که سال گذشته انجام شد توانستیم 14 میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار از منابع ملی بگیریم.

وی با بیان اینکه در صورت نیاز به ارزیابی مجدد از منابع اعتبار استانی استفاده می شود گفت: سازمان برنامه بودجه استان برای سال مالی 1396 نزدیک به دو میلیارد تومان اعتبار برای خط شش در اختیارمان گذاشت که اگر تخصیص پیدا کند مشکل آسفالت نیز حل می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با اشاره به اینکه در محور ملاسرا، شفت، زنجان قسمت بسیار مهم، تعبیه ورودی مناسب برای شفت است بیان کرد: با تعبیه ورودی مناسب دسترسی به شهرستان شفت و عبور و مرور از این جاده، ایمن و مطمئن صورت می گیرد.

خاوری با اشاره به اینکه این پروژه در 15 تا 18 ماه قابل انجام است تصریح کرد: در طول چهار سال گذشته، کل مبلغی که به این پروژه تخصیص پیداکرده زیر 500 میلیون تومان بوده درحالی که باید منابع ملی به این پروژه تخصیص پیدا کند، به طوری که چرخه امور پیمانکاری بچرخد زیرا ازنظر اجرایی حداکثر زمان اجرای این پروژه 18 ماه است.

وی با بیان اینکه از 90 کیلومتر فاز دوم این پروژه 60 کیلومتر در حوزه گیلان است افزود: 30 کیلومتر از این پروژه مشکل زیست محیطی ندارد زیرا بهسازی وضع موجود تا روستای سیاهمزگی انجام شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان با اشاره به مسیر 60 کیلومتری روستای سیاهمزگی گیلان تا روستای مالامال زنجان بیان کرد: 30 کیلومتر از این مسیر در حوزه گیلان است که در سال 91 مطالعاتی اولیه روی آن صورت گرفته و دو و نیم کیلومتر نیز همان سال برای اجرا به پیمان گذاشته شد که بحث های زیست محیطی پیش آمد و محیط زیست نیز دیدگاه های درستی از مناطق حفاظت شده دارد.

خاوری با بیان اینکه کل پروژه منابع اعتباری ضعیفی داشته است تصریح کرد: این عزم از ابتدا برای اجرایی کردن پروژه و انجام کار زیست محیطی صورت نگرفت و سال گذشته در استانداری جلسه ای با حضور نمایندگان مجلس فومن، شفت و زنجان تشکیل و توافقاتی حاضل شد و پیگیر هستیم اگر ابلاغ اعتبار بودجه 97 انجام شود بحث زیست محیطی نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه استراتژی ما در استان این است که محور ملاسرا، شفت را محور مناسبی کنیم گفت: پس از شهرستان شفت به جز مطالعات مرحله نخست، هیچ کار عملیاتی صورت نگرفته و اگر توجیه مطالعات بحث های زیست محیطی انجام گرفت اجرا می شود.

*جاده ملاسرا، شفت، زنجان باید اجرایی شود معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان نیز با بیان اینکه این پروژه ردیف ملی دارد اظهار کرد: پروژه ملاسرا، شفت، زنجان برای استان های گیلان و زنجان یک ضرورت و اجرای آن قطعی است و مبالغ تخصیص یافته برای بهسازی و ساخت این محور نیز باید افزایش یابد.

حجت شعبانپور با اشاره به اینکه ساخت این مسیر یکی از مطالبات مردمی گیلان و زنجان است افزود: مطالعات مرحله نخست جاده ملاسرا، شفت، زنجان در سال 1386 ،در دو بخش بهسازی و نوسازی تدوین شد.

وی با تأکید بر رعایت مسائل زیست محیطی برای اجرای پروژه جاده ملاسرا، شفت، زنجان بیان کرد: برای حفظ حقوق شهروندان باید حداقل الزامات زیست محیطی در نظر گرفته شود و مجوز راه بهینه از سازمان حفاظت محیط زیست اخذ شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه جلسات مشترک مسئولین ذی ربط و مدیران کل گیلان و زنجان باید صورت ماهیانه برگزار و موضوعات در جلسات فصلی جمع بندی شود گفت: راه های فرعی در حاشیه پروژه اصلی و از منابع استانی و شهرستانی قابل پیگیری و بازگشایی است و یکی از دلایل توقف عملیات بهسازی محور ملاسرا، شفت اختلاف بر سر مسیر آن در منطقه سیاهمزگی بود.

* 4 کیلومتر و 750 متر تونل در مسیر پروژه شفت، زنجان پیش بینی شده است معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان نیز با اشاره به اینکه نوسازی مسیر 60 کیلومتری سیاهمزگی گیلان تا روستای مامالان زنجان در بخش دوم این پروژه تعریف شده اظهار کرد: حدود چهار کیلومتر و 750 متر تونل در مسیر پروژه شفت، زنجان پیش بینی شده است.

مهرداد سلطانی با اشاره به اینکه محور ملاسرا، شفت، زنجان می تواند کریدور ارتباطی بین استان های شمالی با شمال غرب کشور باشد افزود: پروژه راه ارتباطی زنجان، طارم، فومن، شفت از محور آب بر به ملاسرا یکی از برنامه های اصلی دولت برای برقراری ارتباط استان های زنجان، شمال غرب و شهرستان طارم به گیلان است.

*نقش موثر راه ارتباطی ملاسرا، شفت، زنجان در بهبود کشاورزی، گردشگری و اقتصاد گیلان نماینده مردم شفت و فومن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موانع زیست محیطی محور شفت، زنجان با بهره گیری از تونل و سازه های نوین قابل حل است، اظهار کرد: بلاتکلیفی در ایجاد محور ملاسرا، شفت، زنجان سبب بی اعتمادی مردم می شود.

محمدمهدی افتخاری با اشاره به اینکه در کنار پیشرفت پروژه اصلی محور ملاسرا، شفت، زنجان، بازگشایی راه دسترسی فرعی با بهره گیری از امکانات استانی کمک شایانی به دامداران منطقه خواهد کرد افزود: بازگشایی این راه فرعی از مطالبات مردم شهرستان بوده که با مساعدت دستگاه های ذی ربط ممکن است.

وی با بیان اینکه این راه ارتباطی می تواند در بهبود کشاورزی، گردشگری و اقتصاد دو استان مؤثر باشد گفت: راه های دسترسی فرعی با بهره گیری از امکانات استانی قابل بازگشایی بوده و این اراده و اهتمام نیز در شهرستان شفت وجود دارد.

نماینده مردم شفت و فومن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر پیگیری نمایندگان برای اعتبار اجرای این پروژه بیان کرد: این جاده می تواند سبب بهبود وضعیت تولید و اشتغال پایدار در شهرستان شفت و استان گیلان شود.

*اهمیت بهره برداری از پروژه ملاسرا، شفت به دلیل تصادفات زیاد فرماندار شفت نیز با بیان اینکه پروژه ملاسرا، شفت، زنجان مجموعاً 103 کیلومتر است اظهار کرد: مطالعات فاز نخست انجام شده اما در فاز دوم مطالعات کاملاً نبوده و قسمتی از راه نیز در مسیر ییلاق و کوهستان است.

محمدرضا محسنی با بیان اینکه از سال 89 این پروژه کد دار شده و در ردیف ملی قرار گرفت افزود: برای فاز نخست 25 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی و از سال 93 تا 95 کمتر از سه میلیارد تومان از این رقم اعتبار ابلاغ شد در حالی که تخصیص اعتبار برای شهرستان شفت حدود 433 میلیون تومان بود.

وی با اشاره به اینکه آن زمان که اعتبارات برای دو شهرستان بود برای فاز نخست دو و نیم کیلومتر را در اختیار پیمانکار گذاشتند گفت: از این دو ونیم کیلومتر یک ونیم کیلومتر در حد زیرسازی باقی مانده و سال قبل با پیگیری هایی که شهرستان، استان، مجموعه مدیریت استان و نماینده مجلس داشتند اقدامات خوبی انجام شده است.

فرماندار شفت با اشاره به اینکه یک و نیم کیلومتر باقی مانده با بودجه کم پیش نمی رود افزود: با پیگیری ها و مکاتباتی که با مسئولین کشوری انجام شد امسال 14 میلیارد و 100 میلیون تومان برای فاز اول و مختص شهرستان شفت است و یک ونیم کیلومتر هفته های آینده آسفالتش انجام می شود.

محسنی با بیان اینکه 14 میلیارد و 100 میلیون تومان نیز در غالب مناقصه کارش انجام شده تصریح کرد: این فاز به یکی از پیمانکاران خوب و خوش سابقه واگذارشده و با توجه به اینکه در مسیر استملاکی اداره راه و شهرسازی فاز دومش انجام می شود و احتیاجی به خرید زمین های حاشیه و حریم ندارد به نظر می رسد خیلی سریع کار انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه فاز اول بحث استملاک بود گفت: جلسات متعددی را با صاحبان زمین داشتیم و قرار بر این شد که 30 درصد از مبلغی که کارشناسی شده به این افراد پرداخت شود و مابقی نیز امسال ابلاغ شود.

فرماندار شفت با اذعان به اینکه تمرکز بیشتر ما روی فاز اول است بیان کرد: دو راه مواصلاتی داریم که مجموع 54 هزارنفری شهرستان شفت تردد می کنند که یکی ملاسرا، شفت که برای ما خیلی مهم است زیرا تصادفات زیادی در این محور داریم و فاز دوم هم برای اینکه استان گیلان و شهرستان را از بن بست دربیاوریم.

* پروژه ملاسرا، شفت، زنجان به دلیل عملیات اجرایی بسیار سنگین، نیازمند اختصاص اعتبار بسیار کلان است فرماندار شهرستان طارم نیز با بیان اینکه ایجاد راه های دسترسی محلی به مراتع ییلاقی دو شهرستان طارم و فومن در دستور کار قرارگرفته است اظهار کرد: این کار برای حل موقت مشکل دامدارانی که در این مسیرها تردد و فعالیت های اقتصادی و تولیدی دارند صورت گرفته است.

علی باقری با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه ملاسرا، شفت، زنجان در استان زنجان از سه راهی سرخه دیزج به آب بر و در استان گیلان از ملاسرا به شفت آغازشده است افزود: پروژه به دلیل اینکه عملیات اجرایی بسیار سنگینی داشته و نیازمند اختصاص اعتبار بسیار کلان بوده و تاکنون پیشرفت فیزیکی چندانی نداشته است.

وی با بیان اینکه این پروژه در حال حاضر به دلیل کمبود منابع مالی پیشرفت بسیار کمی داشته است گفت: نمایندگان مردم در دو استان زنجان و گیلان در مجلس شورای اسلامی و مسئولین استانی و فرمانداران طارم و شفت تاکنون پیگیری های زیادی برای رفع مشکلات اجرایی این پروژه داشتند.

یکی از مهم ترین دغدغه های پروژه راه ملاسرا، شفت، زنجان علاوه بر هزینه و ردیف های اعتباری انجام کار محیط زیستی است، زیرا باید تعدادی درخت در مسیر قطع شود و به همین دلیل تعدادی از فعالان محیط زیست نگران هجوم مسافران به ییلاقات بکر سیاهمزگی و تکرار داستان تخریب، ویلا سازی و انباشت زباله در منطقه هستند.

اما با توجه به تجربیات متعدد از این قبیل می توان به نوعی کار را انجام داد که اگر درختی قطع شد چند درخت در همان محدوده کاشته شود و درباره ساخت وساز غیرمجاز در مسیر و بحث زباله هم نیز می توان با فرهنگ سازی و پویش های دائمی، برای گردشگران فرهنگ سازی کرد زیرا اهمیت این راه در ایجاد گردشگری و اکو توریسم در منطقه به دلیل جاذبه های بسیار بکر و دست نخورده و زیبای مسیر است که می تواند برای گردشگران جذاب باشد و موانع زیست محیطی نیز با بهره گیری از تونل و سازه های نوین قابل حل است.

بهره برداری از این پروژه برای مردم دو استان گیلان و زنجان و مخصوصاً شهرستان شفت بسیار مهم و حیاتی است زیرا با بهره برداری از این مسیر، مسافت مسافرانی که قصد سفر به استان گیلان را دارند 150 کیلومتر کمتر شده و از بار ترافیکی مسیر رشت، قزوین نیز کاسته می شود و به همین دلیل مردم منتظرند تا مسئولین دولت تدبیر و امید، امید و رونق اقتصادی را به آنان هدیه دهد.

انتهای پیام/خ http://fna.

ir/bm439i
کلید واژه ها: پروژه - زنجان - گیلان - استان - شهرسازی - برنامه - روستای - سازمان برنامه بودجه - میلیارد - سازمان برنامه - آسفالت - مشکل - برنامه ریزی - بودجه - خاوری - هایی - جاده - خبرگزاری - صورت - زیست - حمل ونقل - مسافران - اقتصاد - نوسازی - مشکلات - گزارش - وزارت - مبلغی - منطقه - قزوین

آخرین اخبار سرویس:
دخلی که با ریال و خرجی که با دلار است/ تصمیم تازه برای کامیون داران؛ بیمه و کرایه حل می شود

رویترز: ترامپ اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی را بررسی می کند/ بازارهای بورس آسیا فرو ریخت

شهروندان شیرازی نگران تامین بنزین نباشند

بازار فروش سوالات امتحانی داغ داغ در فضای مجازی

شرایط واردات خودروهای هیبریدی در سال 97

یک اختلاف برنجی به ارزش 500 میلیون دلار!

پروژه " جنگلداری چند منظوره" در اراضی ملی و طبیعی استان

هموار سازی مسیر دریافت تسهیلات ویژه اشتغال در مازندران

قارچ ها ارزش به خطر انداختن جان را ندارند

عرضه گوگل هوم برای اولین بار از آمازون اکو پیشی گرفت

در جستجوی 30 میلیارد دلار گمشده!

چطور بیشتر وام مسکن بگیریم و کمتر قسط دهیم؟/ 7 اتفاق جدید در وام مسکن

سکه بالاتر از 2میلیون شد/ پوند یک قدمی 8500 تومان+جدول

توضیحات وزارت نفت درباره سخنان نایب رییس کمیسیون انرژی

ورود بلاک چین به عرصه بانکداری

113 راس گوسفند قاچاق در کنگاور کشف شد

جریمه 10 میلیون تومانی رییس بیمارستان خصوصی در اصفهان

پلیس انگلیس بانک مرکزی این کشور را محاصره کرد

آخرین وضعیت سوخت رسانی در شیراز

آغاز جشنواره همگامان سپه 2 ویژه پذیرندگان پایانه های فروش بانک سپه

توسعه ایستگاه راه آهن مرکزی اهواز اولویتهای ماست

30درصد شبکه های آب شرب خراسان شمالی فرسوده است

پروانه بهره برداری چاه برای کشت محصولات آبدوست تمدید نمی شود

پروانه بهره برداری چاه برای کشت محصولات آبدوست تمدید نمی شود

سیلاب به بخش های کشاورزی و اماکن عمومی بوکان خسارت زد

اسکناس به زودی حذف می شود؟

افزایش 13 هزار و 500 تومانی سکه در بازار

اعلام کشت نشایی پنبه در 100هکتار ار مزارع پنبه کشور

مشاوران املاک و نوسانات ارزی عامل نابسامانی بازار مسکن است

نام های ماندگار و نام های فراموش شده

اعطای وام 50 میلیونی نوسازی مسکن به توسعه گران بافت های فرسوده

سکه طرح قدیم بیشتراز طرح جدید گران شد

گوگل و ال جی می خواهند مرز بین دنیای واقعی و مجازی را از بین ببرند!

قیمت سکه افزایش یافت

هلند ؛ طرح «اینیشتن» نوید آینده ای درخشان را به پناهجویان می دهد

چغندر قند برای نخستین بار در جهرم

جزییات واردات خودروهای هیبریدی اعلام شد+ سند

توسعه ایستگاه راه آهن مرکزی اهواز اولویتهای ماست

یک آمار عجیب: 9 فوتی و 8 مصدوم در اثر صاعقه در 33 روز گذشته

اجرای بیش از 50 طرح آبرسانی در روستا های محروم هرمزگان

در راستای سیاست های دولت، گسترش روابط اقتصادی و تجاری با ارمنستان جزو اولویت های این استان است

یکهزار روستایی دلفان از سامانه دیجیتال بهره مند شدند

خارجی ها ،70 مگاوات برق آفتابی در یزد تولید می کنند

افزایش قیمت طلا

48درصد اراضی آبی کشاورزی خراسان شمالی تنش آبی دارد

خروجی چشمه لنگان اصفهان71 درصد کاهش یافت

60هکتار گلخانه گوجه فرنگی در دیر وجود دارد

نشاط ملی با حضور فراگیر بانک صادرات در صنایع

اهمیت راه اندازی معاملات نقدی و آتی زعفران در بورس کالا

4 Dualshock پرفروش ترین گیم پد تاریخ از حیث فروش دلاری شد

قیمت سکه کاهش پیدا کرد

انباشت تولید مرغ داریم/ نیاز به واردات تخم مرغ نیست

قیمت انواع محصولات سایپا 3 خرداد 97

تیام به الکویت می رود یا در استقلال می ماند؟

پایان ساماندهی فاضلاب ورودی به زریوار تا 5 ماه دیگر

خرید 52 هزار تن گندم از کشاورزان هرمزگانی

خسارت بیش از 305 میلیون تومانی آتش به باغداران روستای کلو

مردم مازندران در مصرف برق مدیریت داشته باشند/خاموشی احتمالی برق در استان

استخدام استادکار برق قدرت و PLC،تکنسین مکانیک صنعتی

از «خودکفایی مددجویان کمیته امداد» تا «آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد» در اخبار این هفته بانک ملی ایران

استخدام تکنسین برق صنعتی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

جریمه 10 میلیون تومانی رییس یک بیمارستان خصوصی به اتهام گرانفروشی در اصفهان

افرادی که مولد اشتغال هستند وارد مشاغل روستایی شوند/طرح های بزرگ و دارای توجیه اقتصادی حمایت می شوند

شهروندان شیرازی نگران تامین بنزین نباشند

اختصاص 500 میلیارد تومان اعتبار برای آبرسانی ازسد طالقان 

60هکتار گلخانه گوجه فرنگی در دیر وجود دارد

خروجی چشمه لنگان اصفهان71 درصد کاهش یافت

48درصد اراضی آبی کشاورزی خراسان شمالی تنش آبی دارد

خارجی ها ،70 مگاوات برق آفتابی در یزد تولید می کنند

ادامه توزیع سود سهام عدالت مشمولان باقی مانده

استخدام کارمند فروش در یک شرکت پشتیبانی معتبر در گیلان

بیش از یک سوم منابع بودجه کشور از امور مالیاتی

استاندار: مدارس همدان به بخاری هوشمند مجهز می شوند

خارجی ها،70 مگاوات برق آفتابی در یزد تولید می کنند

کرایه کامیون 20 درصد افزایش یافت؛ مشکلات بیمه حل شد

اتصال سامانه بنادربه گمرک تا 1ماه آتی برای کاهش معطلی کامیونداران

قیمت آنلاین دلار

آخرین خبرها از اعتصاب کامیون داران/از لوازم یدکی تا حق بیمه اضافه شده، چرا نرخ کرایه‎ها اضافه نشود؟

دو ستاره ایرانی همبازی کاوه رضایی می شوند

برداشت جو از مزارع شهرستان ایذه آغاز شد

احتمال افزایش تولید اوپک، قیمت نفت را کاهش داد

تشکیل جلسه سه جانبه به منظور افزایش نگاه حمایتی در بخش مالیات/ تعدیل مشکلات مالیاتی واحد های تولیدی در جهت حمایت از کالای ایرانی

خارجی ها،70 مگاوات برق آفتابی در یزد تولید می کنند

استاندار: مدارس همدان به بخاری هوشمند مجهز می شوند

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

قرارداد مرمت کانال های تأمین آب آسیاب های تاریخی شوشتر امضا خواهد شد

خودروهای بنزینی تولیدی و وارداتی کشور در داخل تست آلایندگی می شوند

تازه ترین تغییرات در سقف، سود و اقساط تسهیلات مسکن

تحویل آزادراه قزوین- زنجان به دولت

نگاه سیاسی به اقتصاد، باعث افزایش بهای ارز شد/ بازار ارز کاملا تحت کنترل است!

بازآفرینی شهری و ارتقای کیفیت مناطق آسیب پذیر لرستان

40 میلیارد ریال برای مرمت قنوات سبزوار اختصاص یافت

افزایش قیمت جهانی نهاده های دامی/ آیا باید تخم مرغ وارد کنیم؟

مساله قارچ های سمی، بحران نمی شود

کاهش ارزش دلار قیمت طلا را 3 دلار بالا برد

محمد بن سلمان آفتابی شد (عکس)

پای درد دل متقاضیان فاز 5 پردیس؛ مجبوریم کنار مسکن مهر چادر بزنیم!

با سوغات و صنایع دستی محبوب آذربایجان شرقی آشنا شویم

سکه در بازار امروز به 2 میلیون و250 هزار تومان رسید

هزینه میلیاردی برای انتقال زباله به بکرترین نقاط مازندران

تکمیل پروژه گیلان ـ زنجان معطل اعتبار و مشکلات زیست محیطی

تکمیل پروژه گیلان ـ زنجان معطل اعتبار و مشکلات زیست محیطی