مطالب مرتبط:
هوش مصنوعی، ماشین هایی با تفکر انسانی
هوش مصنوعی، ماشین هایی با تفکر انسانی
هوش مصنوعی، ماشین هایی با تفکر انسانی
دانشمندان موفق به افزایش عمر مفاصل مصنوعی شدند
دانشمندان موفق به افزایش عمر مفاصل مصنوعی شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 12:252018-05-17سياسي

آموزه های موفق جهان در رشد هوش مصنوعی


هوش مصنوعی که درواقع همان دنیای آگاهی موازی و دست ساخته بشر است حالا به اندازه ای از اهمیت رسیده تا بستری از تحولات را ایجاد کند.

شروع تحولات آغاز شده و کشورهای بسیاری درصدد استفاده از این قابلیت اهدایی دنیای فناوری هستند، - اما در ایران به جز برخی از بخش های صنایع دفاع و کسب و کارهای مجازی به ندرت دیگر بخش ها درگیر این تحولات هستند و بر همین اساس مرکز پژوهش های مجلس گزارشی از اهمیت یافتن جایگاه هوش مصنوعی در زندگی امروزی منتشر کرده و در آن با اولویت بخشی به این موضوع به برنامه های ایالات متحده آمریکا در استفاده از مزایای این فناوری اشاره کرده است.

هوش مصنوعی که درواقع همان دنیای آگاهی موازی و دست ساخته بشر است حالا به اندازه ای از اهمیت رسیده تا بستری از تحولات را ایجاد کند.

شروع تحولات آغاز شده و کشورهای بسیاری درصدد استفاده از این قابلیت اهدایی دنیای فناوری هستند، اما در ایران به جز برخی از بخش های صنایع دفاع و کسب و کارهای مجازی به ندرت دیگر بخش ها درگیر این تحولات هستند و بر همین اساس مرکز پژوهش های مجلس گزارشی از اهمیت یافتن جایگاه هوش مصنوعی در زندگی امروزی منتشر کرده و در آن با اولویت بخشی به این موضوع به برنامه های ایالات متحده آمریکا در استفاده از مزایای این فناوری اشاره کرده است.

بر اساس این گزارش در سال های 2013 تا 2014 سرمایه گذاری در استارت آپ های هوش مصنوعی در آمریکا چهار برابر شد و درحال حاضر، کاربردهای هوش مصنوعی درآمد قابل توجهی برای کسب وکارهای بزرگ ایجاد کرده است.

تاثیر هوش مصنوعی بر سیستم های مالی حتی بیشتر است و نیمی از تبادلات تجاری مالی جهان از طریق تجارت خودکار (الگوریتمی) انجام می گیرد که گردش تریلیون ها دلار در معاملات را شامل می شود.

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس با طرح این موضوع که طرح راهبردی ملی تحقیق و توسعه هوش مصنوعی، مجموعه ای از اهداف را برای پژوهش های وابسته به بودجه فدرال تعیین می کند، اشاره شده که پژوهش هایی وجود دارد که دولت و خارج از دولت با بودجه فدرال انجام می شود، مانند پژوهش های دانشگاهی که ملزم به رعایت اولویت های این برنامه هستند.

هدف اصلی این پژوهش تولید فناوری و دانش هوش مصنوعی جدید برای فراهم کردن مزایای مطلوب و کاستن تاثیرات نامطلوب آن بر جامعه است.

این گزارش راهبردهایی همچون ارزیابی و اندازه گیری فناوری های هوش مصنوعی ازطریق وضع استانداردها و معیاردهی ها، توسعه روش های اثربخش برای همکاری انسان و هوش مصنوعی، درک و تبیین تاثیرات اخلاقی، قانونی و اجتماعی هوش مصنوعی، اطمینان از ایمنی و امنیت سیستم های هوش مصنوعی و زمینه سازی برای سرمایه گذاری بلندمدت در تحقیقات هوش مصنوعی معرفی می کند.

بر همین اساس کمیته علوم و فناوری برای هماهنگی فعالیت های فدرال در زمینه هوش مصنوعی در آمریکا تشکیل شد.

این کمیته فرعی درخواست کرد که طرح راهبردی ملی تحقیقات و توسعه هوش مصنوعی را تدوین کند.

کارگروه هوش مصنوعی در کمیته فرعی تحقیقات و توسعه شبکه و فناوری اطلاعات برای تعیین اولویت های راهبردی فدرال در پژوهش های هوش مصنوعی با توجه ویژه به محدوده ها و زمینه های دور از توجه و تمایل صنعت شکل گرفت.

چشم انداز گسترش اولویت های ملی توسط هوش مصنوعی در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره برنامه های آمریکا برای توسعه هوش مصنوعی اشاره شده که طرح راهبردی تحقیق و توسعه هوش مصنوعی به سوی چشم انداز امیدبخش آینده است که بهره برداری ایمن از هوش مصنوعی برای به دست آوردن مزایای بزرگ برای یکایک افراد جامعه در آن مهیا شده است.

پیشرفت بیشتر در زمینه هوش مصنوعی تقریبا می تواند در تمامی بخش های جامعه موجب سامان و رفاه بیشتر باشد و ظرفیت پیشرفت در اولویت های ملی، ازجمله افزایش رفاه اقتصادی، بهبود کیفیت زندگی و تقویت امنیت ملی را فراهم کند و به نمونه هایی از این مزایای بالقوه اشاره شده است.

رشد رفاه اقتصادی محصولات و خدمات جدید می توانند بازارهای جدیدی را به وجود آورند و کیفیت و کارآیی محصولات و خدمات موجود را در صنایع مختلف بهبود بخشند.

تدارکات و زنجیره های تامین کارآمدتر از طریق سیستم های تصمیم گیری خبره ایجاد می شود.

نقل و انتقال محصولات با کمک سیستم های خودکار و روباتیک مانند سیستم های پشتیبانی از راننده مبتنی بر بینایی ماشینی به طور موثرتری انجام می گیرد.

چگونه رونق اقتصادی رقم می خورد؟ پیشرفت های فناورانه می تواند به تحول صنعتی جدیدی در ساخت شامل تمام چرخه عمرمحصول منجر شود.

افزایش بهره برداری از روباتیک، سوددهی صنایع را تسهیل می کند.

هوش مصنوعی می تواند قابلیت های تولید را از طریق پیش بینی تقاضا با اطمینان بیشتر، افزایش انعطاف پذیری در عملیات و زنجیره تامین و پیش بینی دقیق تر تاثیرات تغییر در عملیات تولید، شتاب بخشد.

همچنین هوش مصنوعی با فرآیندهای تولید هوشمندتر، سریع تر، ارزان تر و سازگارتر به سوی علوم و فناوری های جدید رهنمون شده است، اما دولت فدرال مجال گسترده تری از طریق هماهنگی های بیشتر برای حصول تمامی ظرفیت این سرمایه گذاری، در اختیار دارد.

همچنین سازندگان و فعالان حمل ونقل بخش خصوصی می توانند از هوش مصنوعی برای بهبود مدیریت زنجیره تامین از طریق تطبیق زمانبندی و مسیریابی بهره مند شوند.

زنجیره های تامین می توانند از طریق تنظیم خودکار با آثار پیش بینی شده آب و هوا، ترافیک و وقایع پیش بینی نشده در برابر شکست بسیار مستحکم تر شوند.

سرمایه گذاری صنایع و دولت ها می توانند با بهره برداری از هوش مصنوعی، ریسک های غیرمعمول مالی در اندازه های مختلف را سریع تشخیص دهند.

کنترل های ایمنی می توانند اطمینان یابند که خودکارسازی در سیستم های مالی فرصت های رفتارهای مخرب مانند دستکاری بازار، تقلب و تجارت غیرمعمول را کاهش می دهد.

این کنترل های امنیتی می توانند علاوه بر افزایش بهره وری و کاهش نوسانات و هزینه های معاملاتی، همزمان مانع شکست های سیستمی مانند حباب های قیمت گذاری و کم توجهی به ریسک اعتباری شوند.

حمل و نقل هوش مصنوعی می تواند برای انواع روش های حمل ونقل در سفرهای متنوع، ایمنی افزا باشد.

این رویکرد می تواند در پایش سلامت سازه ای و مدیریت دارایی زیربنایی برای افزایش اعتماد عمومی و کاهش هزینه های تعمیر و بازسازی به کار گرفته شود.

کشاورزی همچنین سامانه های هوش مصنوعی در تولید، پردازش، ذخیره سازی، توزیع و مصرف محصولات کشاورزی هوشمندتر عمل می کنند و روش هایی برای کشاورزی پایدار به وجود می آورند.

هوش مصنوعی و روباتیک داده های مختص موقعیت و زمان بندی شده محصولات زراعی و ملزومات مورد نیاز آنها (مانند آب، مواد شیمیایی و کود) را دقیقا در مکان و زمانی که نیاز است جمع آوری می کنند و همچنین شکاف های اضطراری نیروی کار کشاورزی را شناسایی و تامین می کنند.

بازاریابی رویکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی نهادهای تجاری را قادر می سازد که عرضه را با تقاضا به نحو بهتری مطابقت دهند و درآمد صندوق های توسعه بخش خصوصی را بالا برند.

این گونه می توان نیازهای مصرف کنندگان را پیش بینی و تعیین کرد و آنان را قادر ساخت تا محصولات خدماتی را که نیاز دارند با هزینه کمتری تهیه کنند.

ارتباطات فناوری های هوش مصنوعی بهره برداری کارآمد از پهنای باند و اتوماسیون ذخیره و بازیابی اطلاعات را به بیشترین میزان ممکن می رسانند.

هوش مصنوعی می تواند گزینش، جست وجو، ترجمه و خلاصه سازی ارتباطات دیجیتال را بهبود بخشد و بر تجارت و روش های زندگی ما تاثیر مثبت داشته باشد.

علم و فناوری سامانه های هوشمند به دانشمندان و مهندسان در خوانش انتشارات و ثبت اختراع ها، پالایش نظریه ها به منظور سازگاری با مشاهدات گذشته، تولید فرضیه های قابل آزمون، انجام آزمایش با استفاده از سیستم های روباتیک و شبیه سازی و مهندسی دستگاه ها و نرم افزارهای جدید یاری می رسانند.

حفاظت در برابر حملات در این گزارش همچنین در کنار برشمردن تمامی فواید استفاده از هوش مصنوعی به اهمیت به خطر افتادن استفاده از چنین امکاناتی اشاره شده؛ از جمله اینکه هوش مصنوعی تعبیه شده در سیستم های بحرانی باید در مواجهه با حوادث آسیب نبیند.

همچنین باید در برابر طیف وسیعی از حملات سایبری بین المللی امنیت داشته باشد.

مهندسی امنیت مستلزم درک آسیب پذیری یک سیستم و اقدامات کنشگرانی است که ممکن است علاقه مند به حمله به آن باشند.

اگرچه نیازهای تحقیق و توسعه امنیت سایبری با جزییات بیشتر در طرح راهبردی تحقیق و توسعه امنیت سایبری کمیته فرعی تحقیقات و توسعه فناوری اطلاعات و شبکه مورد توجه قرار گرفته است، اما برخی خطرات امنیت سایبری مختص سیستم های هوش مصنوعی است.

با توجه به نقش نیروی کار تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در رسیدگی به اولویت های راهبردی مشخص شده در این طرح، شناخت بهتری برای دستیابی یا حفظ نیروی کار با نشاط تحقیق و توسعه هوش مصنوعی نیاز است.

بهترین شیوه توصیف و تعریف نیازهای نیروی کار تحقیق و توسعه کنونی و آینده این است که هوش مصنوعی را مطالعه یا توصیه هایی ارائه کند که بتواند نیروی کار تحقیق و توسعه کافی برای رسیدگی به نیازهای هوش مصنوعی در کشور را تامین کند.

چنان که نتایج مطالعات نشان داد، سازمان های فدرال مقتضی باید اقدامات لازم را برای اطمینان از اینکه نیروی کار تحقیق و توسعه ملی هوش مصنوعی ایجاد و تقویت می شوند، انجام دهند.

در نقطه نتیجه گیری این گزارش مرکز پژوهش های مجلس اشاره می کند که درحالی که هیچ اطلاعات رسمی نیروی کار هوش مصنوعی درحال حاضر وجود ندارد، گزارش های متعددی از بخش های تجاری و علمی نشان دهنده کمبود قابل توجه نیروی کار متخصص در زمینه هوش مصنوعی است.

عرضه متخصصان هوش مصنوعی نسبت به تقاضای موجود اندک است و توقع می رود این تقاضا همچنان رشد داشته باشد.

بنابراین مطالعات بیشتری برای درک بهتر نیازهای نیروی کار کنونی و آتی تحقیق و توسعه هوش مصنوعی لازم است.

داده هایی برای توصیف وضعیت کنونی نیروی کار تحقیق و توسعه هوش مصنوعی شامل نیازهای دانشگاه، دولت و صنعت لازم است.

این بررسی ها باید عرضه و تقاضای نیروی کار هوش مصنوعی را شناسایی کنند تا کمک کنند نیازهای نیروی کار آینده پیش بینی شود.

درکی از طرح سیر پرورش استعدادهای نیروی کار تحقیق و توسعه لازم است.

در نظر داشتن مسیرهای آموزشی و فرصت های بازآموزش محتمل الزامی است.

مسائل متنوعی باید بررسی شود، زیرا مطالعات نشان داده است که نیروی کار فناوری اطلاعات متنوع می تواند به بهبود نتایج منجر شود.

هنگامی که نیازهای نیروی کار هوش مصنوعی کنونی و آتی بهتر درک شود، می توان برنامه ها و اقدامات مناسبی برای در نظر گرفتن چالش های نیروی کار موجود و پیش بینی شده ارائه کرد.

با این حال به ندرت از آنچه به عنوان مزایای کاربرد هوش مصنوعی یاد می شود در ایران استفاده می شود و به جز در برخی بخش ها نظیر استارت آپ ها و نیز سیستم های بانکی هنوز توسعه آن در بسیاری از حوزه ها که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس به آن اشاره شده، صورت نگرفته است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد ، تاریخ انتشار 26 اردیبهشت 97، کدمطلب:3388747، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: مصنوعی - مرکز پژوهش های مجلس - فناوری - گزارش - ایالات متحده - دنیای فناوری - اهمیت - آمریکا - برنامه - مجلس - امروزی - سرمایه گذاری - اندازه گیری - مجازی - درگیر - منتشر - بودجه - فدرال - ایران - توسعه - زندگی - دولت - جهان - شروع - مالی - هایی - معاملات - اجتماعی - سرمایه - ایمنی

آخرین اخبار سرویس:
500 متخصص پارک های فناوری دنیا به اصفهان سفر می کنند

مراجعه به دادگستری برای استیفای حقوق چک و مهریه نیاز نیست

همه در برابر ترویج معروفات و پرهیز از منکرات مسئولند

خدمات نظام و انقلاب در ایلام تبیین می شود/ معرفی چهره های شاخص انقلاب در ایلام

رسانه ها باید دستاوردهای نظام را برای مردم تبیین کنند/ 70 درصد خبرنگاران عضو بسیج رسانه هستند

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم به کمیسیون بازگشت

ارجاع لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم به کمیسیون امنیت ملی

سال گذشته 98 نفر در مازندران غرق شدند هشدار در خصوص شروع طرح دریا

آیین جزءخوانی قرآن در دانشگاه کردستان برگزار می شود

آزادی 410 زندانی جرائم غیرعمد با همت خیر گنبدی

همه اعضای فراکسیون امید خواستار تغییر در ترکیب هیات رییسه هستند/ تصمیم گیری نهایی در مجمع عمومی

فعالیت بیش از 50 مبلغ و مبلغه در شهرستان سرایان

روز پرحاشیه مجلس؛ سنگ‎اندازی و داد و فریاد دلواپسان علیه CFT

درخواست گوترش برای اجرای کامل تحریم های تسلیحاتی لیبی

تحقق پوشش همگانی سلامت تنها با صلح و امنیت امکان پذیر خواهد بود

ایمیل های سازمانی در خطر حمله سایبری قرار دارند

ثبت نام داوطلبان خادم شهدا

نیمی از ظرفیت سدهای سیستان و بلوچستان خالی است

رضا لایق در مجمع عمومی هیأت کشتی استان شرکت کرد+ عکس

تشکیل کارگروه مشترک ستاد دیه و وزارت آموزش و پرورش

رونمایی از اولین تیزر داش آکل

نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید

برنامه ملی پوشان کشتی مشخص شد/ حضور در 5 تورنمنت بین المللی

تماس تلفنی بن سلمان با صدراعظم اتریش

غلط املایی پمپئو در بیانیه ضد ایرانی

جدیدترین رنکینگ فدراسیون جهانی جودو اعلام شد/ سقوط ملایی و صعود بریمانلو

حقوق بشر دولت نیکاراگوئه را متهم کرد

امضا قرارداد همکاری باراک اوباما و همسرش با یک کمپانی معروف فلیمسازی

تغییر نام ایستگاه "اتمسفر" مترو ناکام ماند

خبرهای خوب از وضعیت سلامتی بازیگر پیشکسوت/ملک مطیعی آخر هفته مرخص می شود

استخدام منشی خانم مسلط به تایپ و اینترنت در کرج

آیت الله موحدی رییس شورای مرکزی و تقوی دبیرکل جامعه روحانیت می شوند

استخدام تعدادی کناف کار در اصفهان

لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم به کمیسیون امنیت برگشت

استخدام کارمند اداری خانم آشنا به امور دفتری در اصفهان

جزییات سیاست جدید قوه قضاییه در برخورد با سودجویان اقتصادی

استخدام اپراتور لیزر خانم در مطب زیبایی و لیزر

استخدام تحصیلدار آقا در محدوده علی آبادِ تهران

تجربه جالب در استفاده از فضای مجازی برای منافع ملی

استخدام تعدادی بسته بند خانم جهت پوشاک در تهران

اطلاعات تمام معاملات، مناقصات و مزایده های شهرداری در سایت بارگذاری می شود

استخدام درمانگاه شبانه روزی فردوسی

استخدام دستیار مجرب در پلی کلینیک تخصصی دندانپزشکی

چیزی جز ندامت برای امریکا باقی نخواهد ماند

استخدام کارمند آشنا به امورمطبوعات و کامپیوتر در تهران

دولت شفاف با مردم سخن بگوید

«نواصولگرایی» نسخه ای شفابخش برای تن رنجور سیاست ورزی اصولگرایان

فراکسیون ولایی اعلام استقلال کرد/ حاجی‎بابایی: برای چینش هیات رییسه ائتلاف نمی‎کنیم

استخدام کارمند تور خارجی، داخلی و مدیر فنی در تهران

استخدام کافی من آقا با جای خواب جهت کار در رستوران

استخدام کباب زن ماهر در تهیه غذا

استخدام آشپز و کانترکار در محدوده پیروزی تهران

نشست مدیران عامل بانک ملت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

حمله طالبان بر دو ولسوالی در غزنی و ادامه جنگ شدید

خبر خوب تعطیلی کهریزک

جزییات پرداخت دو مرحله ای حقوق کارکنان دولت

رییس ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش: نظام تعلیم و تربیت در مسیر سند تحول حرکت کند

انتصاب مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان

6 وزیر و 2 نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

محسن هاشمی: اعتراض پیمانکاران شهرداری ربطی به شورای شهر ندارد / کارت شناور ندارم

جزییات دوره جدید ثبت نام خبرنگاران افتخاری راهیان نور

بروجردی در جمع خبرنگاران: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم یکشنبه آتی در دستور کمیسیون امنیت ملی قرار می گیرد

500 متخصص پارک های فناوری دنیا به اصفهان سفر می کنند

اعلان عزای عمومی به مناسبت در گذشت مبارزنستوه حجت السلام والمسلمین حسنی

محاصره 700 روزه منطقه الدراز بحرین و منزل آیت الله عیسی قاسم

مراسم جزء خوانی قرآن کریم در مسجد جامع سامان برگزار شد

 مسابقه بزرگ قرآنی همزمان با ماه مبارک رمضان در یزد

آسیب های اجتماعی در کرمانشاه سیر "کاهشی" به خود گرفته اند

قرائت قاسم مقدمی در تهران و شیراز

ضیافت افطار در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

برگزاری مسابقه کتابخوانی «فصل مهمانی خدا» در کرمانشاه

مراجعه به دادگستری برای استیفای حقوق چک و مهریه نیاز نیست

مدیریت آب و اصلاح الگوی مصرف به آینده واگذار نشود

عبور به سلامت از گردنه تاریخی ابر چالش ها

موانع پیش روی تثبیت ثبت جهانی یزد

کمبود 70 درصدی کادر اداری، کارکنان دادگستری البرز

ترتیل خوانی در مصلای امام خمینی (ره) تبریز

مذاکره با اروپایی ها اتمام حجت است/سردار سلیمانی شخصیت برجسته ملی است

میان آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی به امضا رسید تفاهم نامه همکاری برای ارتقای شایستگی نیروی انسانی

ایتالیا می تواند در زمینه صنعت و کشاروزی مشارکت خوبی با ایران داشته باشد

رمضان؛ ماه توبه و بازگشت به سوی خدا

اعلام 3 روز عزای عمومی در استان آذربایجان غربی ادارات ارومیه چهارشنبه تعطیل است

 مسابقه بزرگ قرآنی همزمان با ماه مبارک رمضان در استان

رای مثبت مردم بروندی به افزایش دوره های ریاست جمهوری

اعلام سه روز عزای عمومی در آذربایجان غربی

رای مثبت مردم بروندی به افزایش دوره های ریاست جمهور

استاندار آذربایجان غربی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

دیپلماسی دولت ترامپ راه به جایی نخواهد برد

تقوای الهی معیار سعادتمندی انسان است/ لزوم شناخت حقیقت تقوا

استاندار:همایش سالانه بزرگداشت مفاخر خراسان شمالی برگزار شود

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهارات وزیر خارجه آمریکا را مصداق «یاوه گویی» دانست

آزمون سطح 3 حوزه علمیه سفیران هدایت بیرجند برگزار می شود

FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

استخدام کارشناس نصب سرویس های اینترنتی در تهران

استخدام دو نفر کارگر جهت کانال سازی کولر در اصفهان

استخدام آشپز و کارگر ساده در آشپزخانه هتل

استخدام صندوقدار و نیروی کار در فست فود مهر و ماه

استخدام صندوقدار حرفه ای با روابط عمومی بالا در رستوران

استخدام نیروی خانم جهت یک کفش فروشی در قم

استخدام جوشکار جهت دستگاه سازی در اصفهان

آموزه های موفق جهان در رشد هوش مصنوعی

آموزه های موفق جهان در رشد هوش مصنوعی