مطالب مرتبط:
میانگین سن ازدواج تهرانی ها چقدر است؟
نقش 3 زن در قتل پسر تهرانی چه بود؟
راهی برای کاهش قبض برق تهرانی ها
تهرانی ها 301 میلیارد تومان بدهی برقی دارند
میانگین سن ازدواج تهرانی ها در آقایان به 31 و بانوان به 27 سال رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 11:522018-05-17حوادث

ساماندهی معتادان متجاهر، دغدغه تهرانی ها


موضوع مواد مخدر یکی از آن مسائلی است که در سال های گذشته به طور جدی به عنوان یکی از اصلی ترین آسیب های اجتماعی شناخته می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ارمان ، - سلامت نیوز:موضوع مواد مخدر یکی از آن مسائلی است که در سال های گذشته به طور جدی به عنوان یکی از اصلی ترین آسیب های اجتماعی شناخته می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ارمان ،شاید در گذشته صرفا مساله اعتیاد ابتلای چند نفر به مصرف مواد مخدر بود، اما امروز با مفاهیم گسترده تری نظیر معتاد متجاهر، مواد مخدر صنعتی و حتی کشت خانگی مواد مخدر مواجه هستیم.

تاکنون هریک از سازمان های مسئول در اقدامات ضربتی متعدد اقدام به ساماندهی معتادان متجاهر کرده اند، اما اغلب این طرح ها آن طور که باید برای ساماندهی این افراد مناسب نبوده است.

برای مثال در مدیریت شهری قبل شاهد اقدامات انجام شده در محله هرندی بودیم.

هر چند نتیجه مناسبی عاید شهروندان تهرانی از این اقدام نمادین نشد.

بر اساس گفته های مسئولان آمارهایی مطرح می شود که عبارت است از حدود 8/1میلیون معتاد و 180هزار نفر معتاد متجاهر که صحیح نیست.

برای مثال درباره آمار معتادان متجاهر از میان همین 180هزار نفر که گفته شده در سال 96بازداشت شده اند کسانی هستند که برای بار ششم دستگیر شده اند، پس این عدد 180هزار نفر نمی تواند آمار واقعی باشد.

کُددار شدن معتادان متجاهر با اسکن عنبیه رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در حال حاضر تنها معتادان مراجعه کننده به مراکز درمان سرپایی از بیمه اعتیاد بهره مند می شوند، گفت: در حال رایزنی با ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت هستیم تا مراکز اقامتی میان مدت نیز بتوانند از این حق بیمه استفاده کنند.

فاطمه عباسی با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به سه سال است که بودجه مربوط به بیمه معتادان تخصیص داده می شود، اما فرایند اجرایی آن انجام نمی شود، افزود: درحال حاضر تنها مراکز سرپایی می توانند بیمه شوند و از برگه بیمه معتادان استفاده کنند، اما برای مراکز اقامتی میان مدت فرایندهایی وجود دارد که در این زمینه در حال رایزنی با ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت هستیم تا این مراکز نیز بتوانند از این حق بیمه استفاده کنند.

او با بیان اینکه در حال حاضر سازمان بهزیستی از بودجه های داخلی خود که مربوط به درمان اعتیاد بوده است، هزینه های مراکز اقامتی را پوشش می دهد، اظهارکرد: این بودجه به صورت یارانه در اختیار معتادانی که هزینه درمان ندارند یا در شرایط سختی به سر می برند، تعلق گرفته است.

رییس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه یکی از معضلات ما این است که بسیاری از معتادان متجاهر فاقد اوراق شناسایی هستند، تصریح کرد: مراکز اقامتی سازمان که شامل مراکز درمان، تبصره دو و ماده 16هستند، عمدتا شامل معتادان متجاهری هستند که اوراق هویتی ندارند.

یکی از علت هایی هم که بیمه آنها را نمی پذیرد و بیمه نمی کند نیز همین بحث اوراق هویتی آنهاست.

عباسی افزود: تاکنون جلساتی با ثبت احوال و قوه قضاییه برگزار شده است و در حال رایزنی هستیم تا از طریق اسکن عنبیه، به عنوان یک کد، این معتادان را شناسایی کنیم.

بسیاری از معتادان متجاهر اثر انگشت ندارند، اما از طریق اسکن عنبیه می توانیم به آنها یک کد بدهیم و از این طریق برایشان اوراق هویتی صادر کنیم تا آنها نیز بیمه دریافت کنند.

این طرح در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و پایلوت آن در تهران انجام شده و تا یک ماه دیگر مراکز غربال تهران مجهز به این فناوری می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، او با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی برای حل مشکل این دسته از معتادان نیز توضیح داد: حتی ما به بیمه این پیشنهاد را مطرح کردیم که به این معتادان یک کد بدهد تا آنها بتوانند از بیمه استفاده کنند.

بیشترین معضل و هزینه ما در بین معتادان متجاهر این است که آنها به بیماری های زیادی مبتلا هستند و ما باید هزینه زیادی را برای درمان بیماری های جانبی آنها صرف کنیم.

به همین دلیل اگر بحث بیمه های آنها حل شود، می توانیم از بخش زیادی از هزینه های این بخش بکاهیم و این بودجه را صرف بخش حمایت های اجتماعی کنیم.

جمع آوری معتادان متجاهر، بزرگ ترین دغدغه تهرانی هادر روزهای اخیر رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت گفت: همزمان با شروع امتحانات پایان سال مدارس و برای جلوگیری از فعالیت موادفروشان صنعتی گشت های پلیسی در اطراف مدارس و مراکز آموزشی بیشتر می شود.

محمد بخشنده با اشاره به دستگیری معتادان متجاهر از سطح شهر تهران گفت: جمع آوری معتادان متجاهر بزرگ ترین خواسته شهروندان از پلیس است، پلیس مبارزه با مواد مخدر بنابر دستور فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ و با توجه به ظرفیتی که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران و سازمان بهزیستی استان تهران ایجاد کرده اند و حمایت های ستاد مبارزه با مواد مخدر و شهرداری از اواخر سال گذشته تاکنون، هفت هزار و 441 معتاد متجاهر را از سطح شهر تهران جمع آوری کرده است.

او با اشاره به اینکه طرح های پلیس مبارزه با مواد مخدر تعطیلی بردار نیست و همچنان با جدیت انجام می شود، افزود: 167 نفر از هفت هزار و 441 معتاد متجاهر جمع آوری شده از سطح شهر تهران زنان معتاد متجاهر هستند که با توجه به ظرفیت های موجود جمع آوری شده اند.

این در حالی است که ظرفیت های موجود برای بازپروری زنان معتاد متجاهر اندک است و با رایزنی هایی که صورت گرفته قرار بر این است که کمپ های ترک اعتیاد برای معتادان زن افزایش پیدا کند.

بخشنده گفت: طرح جمع آوری معتادان متجاهر هر ماه در تهران انجام می شود.

اولا بسیاری از معتادانی که دستگیر می شوند تهرانی نیستند.

جذابیت های پایتخت و حجم بالای آدم ها در کلانشهر تهران باعث شده که معتادان شهرستانی به ویژه از شهرستان های همجوار برای انجام سرقت های خرد به تهران تردد داشته باشند که همین امر باعث افزایش آمار سرقت های خرد در کلانتری ها می شود.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی تهران بزرگ پاکسازی محله هرندی را یکی از بزرگ ترین توفیقات پلیس در امر مبارزه با مواد مخدر برشمرد و افزود: محله هرندی همچنان محل گذر معتادان است، اما دیگر مانند سابق آسیب های اجتماعی در آن دنبال نمی شود و نظرسنجی هایی که همکاران انجام داده اند نشان می دهد که اهالی محله نسبت به گذشته رضایت بیشتری از فعالیت های پلیس در این محدوده دارند.

بخشنده با بیان اینکه معتادانی که در طرح های ضربتی پلیس دستگیر می شوند، بار ها دستگیر شده اند و سابقه دار هستند، گفت: بعد از دستگیری معتادان متجاهر و تشکیل پرونده معتادان تحویل کمپ های باز پروری می شوند.

مدت دوره باز پروری سه ماه است و بعد از اتمام دوره در حالی که معتاد دستگیر شده، فقط مراحل سم زدایی را گذرانده و در آستانه ترک قطعی مواد مخدر است از کمپ خارج می شود و چون این افراد بعضا کسی را ندارند بار دیگر و در کمترین زمان ممکن، به مواد مخدر دسترسی پیدا می کنند و کارتن خواب می شوند.

بخشنده ادامه داد: برای حل این معضل بزرگ راهکار های زیادی به کمپ های بازپروری ارائه شده است و اتفاقا هم پذیرفته شده اند.

قرار بر این است که اولا دوره های بازپروری به شش ماه ارتقا پیدا کند تا معتاد دستگیر شده علاوه بر سم زدایی، خدمات ترک کامل مواد مخدر مصرفی را هم دریافت کند و در مرحله دوم وی با حرفه آموزی برای ورود به جامعه آماده شود.

کمپ های تهران کفاف معتادان جمع آوری شده را نمی دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر حضور معتادان متجاهر در شهر کمتر شده و این افراد کمتر در شهر دیده می شوند، خاطرنشان کرد: اگر چاره ای اندیشیده می شد و به جای 300 معتاد که پس از طی دوره شش ماه در مراکز بازپروری به مراکز بهاران فرستاده می شوند، سه هزار نفر اعزام می شدند کار برای پلیس هم راحت تر بود و ما می توانستیم اقدامات خود را بیشتر انجام دهیم.


کلید واژه ها: مواد مخدر - معتادان - معتاد - ستاد مبارزه با مواد مخدر - مبارزه با مواد مخدر - آسیب های اجتماعی - سلامت نیوز - مخدر - سازمان بهزیستی - اعتیاد - بیمه - وزارت بهداشت - بیمه معتادان - درمان - سازمان بهزیستی کشور - بودجه - سلامت - شهروندان تهرانی - بهزیستی - مواد مخدر صنعتی - اجتماعی - پیشگیری و درمان - حق بیمه - مصرف مواد مخدر - آمار - مبارزه - بهداشت - تهرانی - نیوز - هزینه درمان

آخرین اخبار سرویس:
فیلم لحظه له شدن خودروی سارقان، حین فرار از دست پلیس

پسر بی رحم اعضای خانواده اش را مقابل یکی از ادارات کلیبر سوزاند

سقوط خاور به همراه راننده و سرنشین داخل سد قشلاق سنندج

حضور قاتل ندا دختر 6 ساله در دادگاه پس از دو جلسه غیبت

کشف بخش هایی از پیکر جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای یاسوج

گوهرهایی از دل سنگ

کشف بخش هایی از پیکر جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای پرواز یاسوج

جزییات پیدا شدن 4 جسد کامل از مسافران سانحه هوایی تهران-یاسوج

فردی که اعضای خانواده اش را مقابل یکی از ادارات سوزاند! (عکس)

بلایی که در خیابان پاستور بر سر دختر جوان آمد

مسافرهای زورگیر به دام افتادند

آزار و اذیت پسر بچه 7 ساله توسط 3 کارگر افغانی

جسد یک جانباخته سیل رودبار قصران کشف شد

سقوط خاور به همراه سرنشینان در سد قشلاق سنندج

درهم پیچیده شدن پراید پس از تصادف با کامیون + تصاویر

جرائم خشن در جیرفت کاهش یافت

دعوای خونین پسران زیر 18 سال در نیمه شب تهران

مرگ 88 نفر بر اثر قرص برنج در مازندران

مالباخته، زورگیران قوی هیکل را نقره داغ کرد

دستگیری موادفروشان قمارباز

یک نفر براثر انفجار در آنکارا کشته و 6 نفر زخمی شدند

ایستگاه آتش نشانی شماره 1 تبریز در ماه رمضان

مرگ مرد جوان بر اثر طغیان رودخانه فشم

پسری خانواده خود را سوزاند

چهار پیکر کامل از سانحه هوایی تهران-یاسوج کشف شد

نشت و انفجار گاز شهری در تبریز 4 مصدوم برجای گذاشت

امیر صادقی ایستگاه آتش نشانی شماره 1 تبریز در ماه رمضان

نان آوری از سنگ

مرگ 88نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در مازندران

همراه با علیرضا فیضی، جوان معلولی که با کفاشی سیار، منبع امید برای هم قطارانش است با خدا باش و پادشاهی کن

کشف 2.1 تن مواد مخدر در استان بوشهر

جسد یک جانباخته سیل رودبار قصران کشف شد

فروش نوزادان دوقلو در مشهد توسط خانم دکتر

درخواست دختر نوجوان برای دستگیری مردی که او را باردار کرد

7 حادثه دیده در پی سیلاب لواسان /کشف جسد مرد جوان از بین گل و لای

افزایش 8 درصدی تعداد کشته های تصادفات درون شهری گلستان + فیلم

مهندس مفقود شده را شناسایی کنید

نزاع خونین در بوستان شهرک ولیعصر

2.1 تن مواد مخدر در جنوب استان بوشهر کشف شد

زمین لرزه 3 ریشتری بستان را لرزاند

سرقت ارز از اتباع خارجی با جعل عنوان مامور دولت

حضور قاتل ندا دختر 6 ساله در دادگاه پس از دو جلسه غیبت

اطفا حریق خودرو در پردیس

مسافر های زورگیر دستگیر شدند

شکارچی متخلف در دام پلیس

10 میلیارد ریال کالای قاچاق در قروه کشف شد

مرگ تعداد 88 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج

سرقت ارز از اتباع خارجی با جعل عنوان ماموردولت

4کشته و مصدوم در سانحه رانندگی آزاد راه ساوه همدان

26 هزار لیتر سوخت قاچاق در یزد کشف شد

4 کشته و مصدوم در سانحه رانندگی آزاد راه ساوه همدان

1400 کیلوگرم مواد مخدر دراستان بوشهر کشف شد

سواری بنز با 244 کیلومتر سرعت در قزوین توقیف شد

فروش نوزادان دوقلو به قیمت 58 میلیون تومان!

بیش از 4 تن میوه قاچاق در بندرعباس کشف شد

دستگیری مامور جعلی پلیس فتا در سمنان

سرقت ارز از اتباع خارجی با جعل عنوان مامور دولت

اتوبان «ساوه - همدان» باز هم کودکانی را یتیم کرد

فوت 9 نفر در اثر صاعقه زدگی در 33 روز گذشته

یاسوج خنکترین نقطه استان

ابهام در سر نوشت مهندس کامپوتر / در خواست پلیس از شهروندان

5میلیارد ریال پوشاک قاچاق در یزد کشف شد

سیل شمال تهران تأسیسات برق بخشی از شمیرانات را جارو کرد

برخورد قطار و کامیون در ایتالیا با 20 کشته و زخمی

مواد فروشان سیزده آبان حین مصرف مواد و قمار بازی به دام افتادند

اتوبان «ساوه - همدان» باز هم کودکانی را یتیم کرد

امدادگران هلال احمر زنجان کوهنورد آسیب دیده را نجات دادند

انهدام یک باند سرقت در کرمانشاه

7 حادثه دیده در پی سیلاب لواسان /کشف جسد مرد جوان از بین گل و لای

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران اعلام کرد: مرگ 88 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در مازندران

کشت لوبیا در چالدران

انهدام یک باند سرقت و قمار

ریزش کوه در ایران حادثه آفرید

سیل در فشم یک کشته بر جای گذاشت

کشف 10 کیلوگرم تریاک از یک ماشین واژگون شده در گچساران

زورگیر زعفرانیه در میدان الف به دام افتاد

بازگرداندن اشیاء تاریخی به کشور

50 تن کلزای مخلوط با مواد خارجی در آزادشهر کشف شد

کشف بیش از 174 کیلو تریاک در بهمیی

جوان 18 ساله بر اثر برخورد با قطار کشته شد

مسافرهای زورگیر دستگیر شدند+عکس

7 فوتی و مصدوم در پی سیلاب لواسان

کشف 3 میلیارد کالای قاچاق در اندیمشک

قتل مرد جوان و زخمی شدن 2 پسر در نزاع

اعتیاد در کمین است ، خانواده ها هوشیار باشند

یک کشته در تصادف کازرون

قطار نوجوان 18 ساله همدانی را کشت

مالباخته، زورگیران قوی هیکل را نقره داغ کرد

سیل در فشم یک کشته بر جای گذاشت

دستگیری قاتل کمتر از یک روز

7 فوتی و مصدوم در پی سیلاب لواسان

سوداگر مرگ در حال انتقال محموله مواد مخدر با خودرویش به دام افتاد

سرقت ارز از اتباع خارجی با جعل عنوان ماموردولت

کشف آلایشات دامی غیر بهداشتی

سیل و ریزش کوه در فشم

یک مصدوم در انفجار کارگاه سیلندر پرکنی

اعزام کوهنوردان به محل سقوط هواپیمای یاسوج

دستگیری موادفروشان قمارباز در سیزده آبان

زورگیر زعفرانیه دستگیر شد

مسمومیت 4 نفر در رزن با قارچ سمی

ساماندهی معتادان متجاهر، دغدغه تهرانی ها

ساماندهی معتادان متجاهر، دغدغه تهرانی ها