مطالب مرتبط:
ابر ، باد و باران مهمان آسمان اصفهان
پست اینستاگرامی باران کوثری برای درگذشت قاسم افشار/ عکس
مشکلات مشهدی ها پس از باران امروز
پست اینستاگرامی باران کوثری برای درگذشت قاسم افشار
باران به تعدادی ازمزارع و واحدهای مسکونی ساوجبلاغ خسارت زد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 11:422018-05-17ورزشي

سوال باران معلولان از قانون و مسئولان


بهزیستی در زمستان سال گذشته از سوی مجلس مکلف به پرداخت حق پرستاری به سرپرستان معلولان شدید شد.

این کار با هدف حمایت از نگهداری و مراقبت از معلولان شدید یا بسیار شدید و افراد دچار معلولیت های چندگانه صورت گرفت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ارمان ،مجلس در یک تبصره از سوی مجلس مکلف شد پس از ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای به خانواده ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکز غیردولتی ارائه کند.

حال پرسش این است که بهزیستی تا چه میزانی زیرساخت های انجام این کار را دارد و برای این کار نیازمند حمایت و کمک چه نهادهایی است؟در دو، سه سال اخیر سازمان بهزیستی به نیازهای مختلفی از جامعه معلولان پاسخ نسبی داده است.

اخیرا لایحه حمایت از حقوق معلولان در 35 ماده به تصویب مجلس رسید و مسائل مهمی مانند مناسب سازی معابر عمومی و سهولت تردد معلولان، امور فرهنگی، هنری، آموزشی، ورزشی معلولان، کارآفرینی و اشتغال، تسهیلات مسکن، فرهنگسازی و ارتقای آگاهی های عمومی، حمایت های قضایی و تسهیلات مالیاتی، حمایت های اداری و استخدامی، مساله تحصیل معلولان و موضوع بیمه آنها را در برگرفت.

لایحه حمایت از حقوق معلولان ابتدا در سال 83 در مجلس به تصویب رسید.

هر چند این کار به بهبود نسبی وضعیت معلولان کمک کرد، اما همچنان نتوانست کاملا انتظارات و توقعات معلولان را برآورده کند.

بنابراین اصلاحیه این لایحه بار دیگر از طریق دولت به مجلس رفت و در نهایت در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسید.

همچنین پس از رفع ایرادات شورای نگهبان بار دیگر برای تصویب به صحن علنی مجلس رفت تا در نهایت در دی 96 به تصویب مجلس رسید.

شورای نگهبان در فرصت دو هفته ای نظر خود را در خصوص قانون حمایت از حقوق معلولان نداد و این به منزله تایید قانون از سوی شورای نگهبان بود.

قانون چشم انتظار مدیران و وزیراندر این قانون برای هر وزارتخانه و سازمانی از جمله وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، کار، رفاه و تامین اجتماعی، مسکن و شهرسازی و.

حدود و وظایفی در نظر گرفته شده است.

بنابراین هر یک از سازمان ها موظف به تدوین آیین نامه ای در خصوص حمایت از حقوق معلولان در سازمان و نهاد خود هستند.

در بودجه سال 97 برای آغاز اجرای قانون حمایت از معلولان 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده، این در حالی است که اعتبار موردنیاز برای اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان حدود پنج هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

بنابراین اگر فرض اجرای کامل قانون با بودجه تخصیص یافته شده باشد در این صورت مسائل مهمی مانند مناسب سازی معابر عمومی و سهولت تردد معلولان، کارآفرینی و اشتغال، تسهیلات مسکن، حمایت های اداری و استخدامی و موضوع بیمه معلولان باید با این میزان بودجه به سرانجام برسد.

باتوجه به آمار و اطلاعات موجود، حال پرسش این است که دولت چگونه قادر به پرداخت هزینه مادی به سرپرستان معلولان شدید خواهد بود.

از سوی دیگر با گذشت حدود سه ماه از تصویب بودجه سال 97 و چهار ماه از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان تقریبا هیچ یک از سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط آیین نامه مشخصی را در ارتباط با این قانون ارائه و ابلاغ نکرده است.

در حالی که پرداخت هزینه ها به سرپرستان و قیم قانونی معلولان قطعا نیازمند ارائه برنامه دقیق و تخصیص بودجه مشخص است.

همچنین سازمان متولی نیز مشخص نیست.

در نهایت باید به این نکته اشاره داشت که هرچند تصویب نهایی قانون حمایت از حقوق معلولان بعد از چند سال تلاش و کوشش امری است بسیار مبارک، اما قطعا کافی نیست.

امروز درحالی از تصویب این قانون سخن می گوییم که غیراز سازمان بهزیستی هیچ یک از سازمان ها و وزارتخانه های دیگر برنامه راهبردی و تدوین شده ای را در این زمینه در اختیار اذهان عمومی قرار نداده اند.

هرچند سخنانی از تخصیص خانه به خانواده های دارای دو معلول و غیره به میان آمده است، اما این مباحث همه از سوی سازمان بهزیستی کشور عنوان شده اند.

به عنوان مثال، به گفته قائم مقام توانمندسازی سازمان بهزیستی چهار هزار واحد مسکونی در سال 96 تحویل مددجویان داده شده است و سه هزار و 800 واحد مسکونی تحت عنوان طرح نهضت مسکن به آنها داده می شود.

عبدا.

زاده افزود: در بحث مسکن معلولان نیز 11 هزار و 300 واحد شناسایی شده که برای اولین بار برای خانواده های دو معلول اعتبار تخصیص یافته است.

اگر به قانون اشتغال معلولان و استخدام سه معلول توسط هر سازمان دولتی نظری بیفکنیم در این صورت به سرعت متوجه عدم اجرای این طرح در اکثر سازمان های دولتی می شویم.

عدم اجرای این قانون در سازما ن ها و نهادهای دولتی نیز دلیل واضحی دارد و آن نبود زیرساخت های لازم برای حضور در اکثر سازمان های دولتی است.

به عنوان مثال رمپ های معلولان در اکثر سازمان های دولتی و حتی بانک های ساده در سطح شهر یافت نمی شوند.

در وسایل حمل و نقل عمومی جایگاهی برای حضور معلولان در نظر گرفته نشده است.

خبرهای مسرت بخشی از تجهیز و تکمیل معابر عمومی به منظور مناسب سازی برای حضور معلولان در تمام استان های کشور به گوش نمی رسد.

زمان آن فرانرسیده که سایر وزارتخانه ها نیز وظیفه خود در قبال نیازهای معلولان را انجام دهند و عمده مسائل را به دوش سازمان بهزیستی نیندازند؟! امسال وارد دوران بلوغ و چهل سالگی انقلاب اسلامی شده ایم درحالی که هنوز زمینه را برای حضور مفید و اثربخش معلولان در جامعه به طور کامل فراهم نکرده ایم.

هر چند نمی توان منکر اقدامات قابل قبول سازمان بهزیستی، مجلس و دولت درباره شرایط حضور بیشتر معلولان در عرصه های تحصیل و اشتغال شد، اما هنوز جامعه بسترهای لازم را برای حضور همه جانبه معلولان در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و.

فراهم نکرده است.

این اقدامات لازمه تحقق حقوق شهروندی برای معلولان در جامعه است و گریزی از انجام آنها از سوی مسئولان وجود ندارد.

امروز دیگر زمان آن رسیده که مشخص شود برای تکفل هزینه پرستاری معلولان شدید چه سازمان هایی دست اندرکارند و این هزینه ها به ویژه در مورد ارائه خدمات توان بخشی و روان درمانی به چه صورت است.

آیا بیمه های درمانی مشخصی وظیفه تقبل هزینه ها را در این امور دارند یا خدمات خارج از هزینه های بیمه ای به مددجویان ارائه خواهد شد و هزار سوال ریز و درشت دیگر که بی پاسخ مانده اند و در انتظار پاسخی روشن از سوی سازمان ها و نهادهای ذیربط هستند؟مشکل، آیین نامه هایی که وجود ندارندیک کارشناس حوزه معلولان در گفت وگو با آرمان در ارتباط با طرح دریافت حق پرستاری برای خانواده های دارای معلولیت های شدید می گوید: اکنون نیازمند نگارش آیین نامه برای قانون جدید حمایت از حقوق معلولان هستیم که در اردیبهشت سال 97 ابلاغ شد.

سهیل معینی می افزاید: هرچند در قانون به طورمشخص انعقاد آیین نامه ذکر نشده، اما اجرای این قانون نیازمند آیین نامه اجرایی است تا بتوان چگونگی اجرای طرح را دریافت.

او می گوید: این لایحه هنوز وارد بودجه سال جدید نشده است، زیرا بعد از اتمام تصویب بودجه سال 97 درمجلس به تصویب رسید و به رغم بودجه سنگین برای ارائه خدمات به معلولان شدید در قانون بودجه 97 تخصیص اعتبار نشده است.

او می گوید: بنابراین آیین نامه این طرح باید نوشته و برای سال آینده در برنامه بودجه پیش بینی شود.

براساس این ماده قانونی افرادی که اختلالات مزمن اعصاب و روان دارند، افراد کم توان ذهنی، نابینایان و.

در دایره این خدمات قرار می گیرند و قطعا نیازمند پیش بینی اعتبارات جدید و دقیق است.

معینی خاطرنشان می کند: افراد متقاضی به منظور ارائه این خدمات باید مشخص شوند.

در ماده ای از قانون جدید طیفی از خدمات پرستاری، مراقبتی، مشاوره ای و مددکاری برای خانواده ها پیش بینی شده است.

او می افزاید: به عنوان مثال خانواده ای نیازمند پرستار نیست، اما خدمات مشاوره ای نیاز دارد.

برخی از آموزش ها و مشاوره ها باید به خانواده های دارای افراد دچار اختلالات مزمن روانی یا افراد کم توان ذهنی داده شود و نیازمند مشاوره مداوم توسط یک مددکار هستند.

برخی از معلولان بسیار شدید که والدین از عهده مراقبت از آنها برنمی آیند نیازمند خدمات شبانه روزی نگهداری هستند .

معینی می گوید: برخی از معلولان نیازمند خدمات پرستاری 24 ساعته نیستند، اما نیازمند خدمات پرستاری روزانه هستند تا بارنگهداری معلول برای خانواده سبک شود.

بنابراین پیچ و خم های اجرایی وجود دارد که باید آیین نامه آنها پیش بینی شود و بعد برای اجرا برود.

او تاکید می کند: در این وضعیت بهتر است مسئولان بهزیستی تا زمان اجرا شدن قانون و تدوین آیین نامه های آن در ارتباط با این خبر سکوت پیشه کنند، زیرا در این صورت در گروه های هدف ایجاد انتظار می کنند.

البته سازمان بهزیستی از امسال برخی خدمات را به گروه های هدف می رساند، اما هنوز در قانون بودجه ای ندارد و باید در انتظار تدوین آیین نامه ها و پیش بینی بودجه بود.

در واقع سازمان بهزیستی و وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی تا تابستان باید براساس آمار و نیازسنجی و تدوین آیین نامه بودجه را پیش بینی کنند و به دولت ارائه نمایند تا در آذر به تصویب مجلس برسد.

باتوجه به بارمالی سنگین این ماده قانون کاملا در سال جاری اجرا نمی شود و نیازمند زمان بیشتری است.

معینی می افزاید: حق الزحمه و یارانه به منظور ارائه خدمات پرستاری به برخی از مراکز خصوصی داده شود، زیرا سازمان بهزیستی نیروی لازم برای پوشش کامل این طرح را ندارد و بیشتر حامی مالی است.

همچنین بیمه های فعلی خدمات موردنیاز را پوشش نمی دهند و بسیاری از بیمه های تکمیلی نیز خدمات توانبخشی ارائه نمی دهند، بنابراین بی شک راهکار جدیدی باید پیش بینی شود.

وزارت تعاون و وزارت بهداشت باید درباره چگونگی تحقق این بیمه جدید برنامه ریزی کنند.

آیا بیمه تکمیلی عهده دار ارائه خدمات می شود یا دولت سرانه ای را به صندوق های بیمه به منظور توسعه خدمات پرداخت می کند؟
کلید واژه ها: معلولان - حمایت - مجلس - قانون - شورای نگهبان - بهزیستی - حقوق - کمیسیون اجتماعی مجلس - نگهبان - آموزش - شورای - کمیسیون اجتماعی - پرستاری - تسهیلات - میلیارد - اجتماعی - سازمان بهزیستی - مراقبت - انتظار - وزارت - سلامت نیوز - کارآفرینی - مسکن - دولت - پیش بینی - مسئولان - خانواده - شهرسازی - مدیران - زمستان

آخرین اخبار سرویس:
ترکیب 24 نفره رئال و لیورپول برای فینال لیگ قهرمانان مشخص شد

تاج:پرسپولیس در بازی برگشت میزبان باقی می ماند

عابدزاده: حجازی سال 62 به من گفت بیا استقلال

طرح پیراهن تیم ملی برای جام جهانی لو رفت

آغازِ نبرد مردان ایران در سرزمین خروس ها / 2 حریف آسیایی و فرانسه طلسم شده!

یوآخیم لوو: نویر باید نشان دهد که هیچ مشکلی ندارد، او هم قطعه ای از پازل است

آقای تاج شاید هواداران پرسپولیس نیازی به لطف شما نداشته باشند! / مردم بلدند چطور دین شان را حفظ کنند

الدحیل، رئال که نیست / دوست دارم در نیمه نهایی به استقلال بخوریم!

استادیوم آتاتورک میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا 2020 شد

ساعت بازی رفت و برگشت پرسپولیس با الدحیل اعلام شد

ژاوی رسما با رقیب استقلال تمدید کرد

طرح پیراهن اول تیم ملی برای جام جهانی 2018 لو رفت+ عکس

کی روش: هدفمان در جام جهانی صعود از گروه مرگ است/مقایسه مسی و رونالدو عادلانه نیست

کفش های ویژه آدیداس برای صلاح، سوارز و ژسوس در جام جهانی+ عکس ها

و سرانجام رونمایی رسمی از لباس ایران در جام جهانی

در حال رایزنی برای تغییر تاریخ دیدار برگشت پرسپولیس هستیم

محسن ربیع خواه در تعطیلات تمرین می کند

توافق اولیه باشگاه بارسلونا با بوسکتس برای تمدید

هرکاری می کنیم تا مردم ایران را خوشحال شوند/ دیدار با ترکیه محک جدی برای ما است

کارشناس قطری: یک نماینده در فینال آسیا داریم!

راهنمای بازی Call of Duty: WW II قسمت دوم: تمرین های اولیه

معرفی گزینه های پیشنهای برای مربیگری تیم های پایه پرسپولیس

طرح پیراهن اول تیم ملی برای جام جهانی 2018 لو رفت+ عکس

لیست رئال مادرید برای حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا اعلام شد/عکس

آلوس: ایران بهترین تیم آسیاست

اسماعیلی کاندیدای بهترین بازیکن بازیساز لیگ قهرمانان آسیا+عکس

آخرین تمرین رئالی ها پیش از پرواز به کیف+تصاویر

لیست فروش احتمالی استقلال؛ دوقلوها هم هستند

بازیکن مصدوم پرسپولیس در تعطیلات تمرین می کند

تصویر لو رفته از پیراهن اول تیم ملی برای جام جهانی 2018

AFC برترین دروازه بانان آسیا را در هر تورنمنت معرفی می کند

لیست رئال مادرید برای حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا اعلام شد/عکس

توافق پشت پرده با ستاره محبوب/ تحول در خط میانی پرسپولیس

ماجرای پاداش 250 میلیون تومانی برانکو +تصاویر

لیست رئال مادرید برای حضور در فینال لیگ قهرمانان اروپا اعلام شد/عکس

زنان ایرانی از فینال بازماندند

عکس ؛ واکنش توییتری آنچلوتی به حضور در ناپولی

اظهارات عجیب رییس فدراسیون فوتبال در مورد تغییر زمان بازی پرسپولیس

تاج:پرسپولیس در بازی برگشت میزبان باقی می ماند

خوشامدگویی جالب الگری به آنچلوتی!

اطلاعیه مهم و فوری فدراسیون فوتبال درباره زنده یاد ناصر حجازی

په په: بازی برابر قدرت های دنیا خوشحال کننده نیست!

رسمی؛ قرارداد کوندوگبیا با والنسیا دائمی شد

جلسه اول مذاکره استقلال با ستاره پیکان نتیجه نداد

سوپرایز آدیداس برای جام جهانی 2018 + عکس

بودجه های حیرت انگیز!

نشانه های عقلانیت را در این پست خیریت پرسپولیس ببینید!

5 گزینه پرسپولیس که استقلالی شدند

آقای تاج شاید هواداران پرسپولیس نیازی به لطف شما نداشته باشند!/مردم بلدند چطور دین شان را حفظ کنند

جام جهانی تیراندازی؛ بانوان ایران به فینال تفنگ بادی نرسیدند

پاراتکواندو قهرمانی آسیا؛ نبوی به مدال برنز رسید

قولی که نورافکن و قلی زاده به شارلوا بلژیک دادند

الدحیل، رئال مادرید که نیست/ دوست دارم در نیمه نهایی به استقلال بخوریم!

فیلم/ 5 مهاجم برتر بوندس لیگا در فصل 2017-2018 ؛ آقای گل در مقام پنجم!

علاوه بر انتخاب برترین بازیکن AFC برترین دروازه بانان آسیا را در هر تورنمنت معرفی می کند

لیست بازیکنان مورد نظر قلعه نوعی در اختیار مدیران باشگاه سپاهان/جذب بازیکن چند پسته

ژاوی رسما با رقیب استقلال تمدید کرد

مسؤولان با قهرمانان نامهربانی می کنند/ برای مدال المپیک فقط یک میلیون تومان پاداش گرفتم

با اعلام باشگاه قطری؛ ژاوی رسما با رقیب استقلال تمدید کرد

گلایه های نایب قهرمان المپیک ناشنوایان در گفت وگو با فارس: مسؤولان با قهرمانان نامهربانی می کنند/ برای مدال المپیک فقط یک میلیون تومان پاداش گرفتم

پروژه جدید مهدی رحمتی در استقلال

توافق اولیه بارسلونا با این ستاره حاصل شد

استادیوم آتاتورک میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا 2020 شد

وکیل خونه به خونه: در کمیته اخلاق حضور پیدا کردم / تورک گفت دیگر مصاحبه نکنید آقا!

طرح پیراهن اول تیم ملی برای جام جهانی 2018 لو رفت+ عکس

میلاد عبادی پور: در لیگ جهانی امسال باید قاره پیمایی کنیم!/ هدف همه ما رفتن روی سکو است

دوست دارم در نیمه نهایی به استقلال بخوریم!

آغازِ نبرد مردان ایران در سرزمین خروس ها / 2 حریف آسیایی و فرانسه طلسم شده!

بازیکن مصدوم پرسپولیس در تعطیلات تمرین می کند

میزبان فینال لیگ قهرمانان 2020 مشخص شد

اولین خرید تابستانی اتلتیکو قطعی شد

عبادی پور: در لیگ جهانی امسال باید قاره پیمایی کنیم! / هدف همه ما رفتن روی سکو است

رونمایی از پیراهن اصلی تیم ملی ایران در جام جهانی +عکـس

مسابقات ورزشی بانوان چه فرقی با سریال خارجی دارد؟

فیفا از پیراهن 32 تیم حاضر در جام جهانی رونمایی کرد

بی تابی ستاره چلسی برای پیوستن به یونایتد

بی توجهی باشگاه الدحیل به درخواست پرسپولیس

واکنش خونه به خونه به اطلاعیه کمیته اخلاق

پرونده| الدحیل هراسی در تهران، هوادارهراسی در دوحه

مدافع عنوان قهرمانی نخستین حریف ایران/ خروس در انتظار یوزهای جوان

امیری: انتظار مردم به جاست، ما هم از آنها توقع حمایت داریم

غیبت گریژمان از کیت جدید اتلتیکو مادرید+عکس

گرشاسبی با درخواست تاج مخالفت کرد

عبادی پور: در لیگ جهانی امسال باید قاره پیمایی کنیم!/ هدف همه ما رفتن روی سکو است

پدر بازیکن سرشناس از مدیر باشگاه پول قرض کرد!/ هیچ سهمی از درآمد میلیاردی پسرم ندارم

استادیوم آتاتورک میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا 2020 شد

دومین خرید استقلال از پیکان می آید؟

وکیل خونه به خونه: در کمیته اخلاق حضور پیدا کردم/ تورک گفت دیگر مصاحبه نکنید آقا!

هافبک استقلال یکی از 4 پاسور برتر آسیا انتخاب شد (عکس)

رسمی؛ فیفا از پیراهن رسمی تیم ملی ایران در جام جهانی رونمایی کرد (عکس)

خانه ووشو در اردبیل احداث می شود

الدحیل و نادیده گرفتن درخواست پرسپولیس

بانوان ایران از راهیابی به فینال بازماندند

کفش های ویژه 3 ستاره فوتبال+تصاویر

آرسنال با امری متحول می شود

کابوس هافبک اسپانیایی مقابل استقلال ادامه می یابد؟

سوپرماریو در راه انتقال به ناپولی؟

ستاره چلسی خواهان انتقال به منچستریونایتد شد !

تمجید عجیب اسپالتی از سرمربی جدید ناپولی

جلسه اول مذاکره استقلال با ستاره پیکان نتیجه نداد

سوال باران معلولان از قانون و مسئولان

سوال باران معلولان از قانون و مسئولان