مطالب مرتبط:
اوقات شـرعی همه جای ایـران در ماه مبارک و نورانی رمضان
برگزاری مسابقه عکاسی از سفره های سحر و افطار در رشت
قیمت؛ مهم ترین دغدغه سفره افطار خانواده ایرانی
هزینه سفره رمضان برای خانواده های ایرانی چقدر است؟ + عکس
هزینه سفره افطار از شمال تا جنوب شهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 11:422018-05-17سياسي

نـان بـری کولبـران/مصوبه ای که سفره های کولبران را خالی تر کرد


مرزنشینان کشور به ویژه افرادی که در مرزهای غربی کشور زندگی می کنند، روزگار به کام شان نبوده و نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون، - سلامت نیوز:مرزنشینان کشور به ویژه افرادی که در مرزهای غربی کشور زندگی می کنند، روزگار به کام شان نبوده و نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از قانون، مرزنشینان کشور به ویژه افرادی که در مرزهای غربی کشور زندگی می کنند، روزگار به کام شان نبوده و نیست.

مردان و زنانی که زمان جنگ، جانانه در مقابل تجاوز دشمن ایستادند و حتی در برابر بمباران شیمیایی نیز مقاومت کردند، نه تنها مورد تقدیر قرار نگرفتند بلکه گویی فراموش شدند و سال هاست که برخی از آن ها به واسطه مشکلات معیشتی و خالی بودن سفره های شان مجبورند با شغل کولبری روزگار بگذرانند.

شغلی سخت و طاقت فرسا که به دلیل عدم امنیت، همواره مورد تهدید بوده است؛ به گونه ای که تعدادی از آن ها در این راه صعب العبور یا به واسطه سرما جان شان را از دست می دهند یا اینکه مورد هدف تیراندازی قرار می گیرند.

اما این پایان قصه پر از غم زندگی کولبران نبوده و خبرها حاکی از آن است که اگر تا دیروز خودشان هدف گلوله بودند امروز اسب های شان نیز هدف قرار گرفته و بر زمین می افتند تا نتوانند آن ها را برای امرار معاش خانواده همراهی کنند.

کولبران که برای پر کردن سفره های خالی خانواده، رنج و مرارت راهی صعب العبور را به تن می خرند، نیاز به حمایت جدی مسئولان دارند؛ در حالی که هنوز سیاست مشخصی برای ساماندهی و رفع مشکلات آن ها در دستور کار قرار نگرفته است.

بیکاری مهم ترین دلیل کولبریمشکلات شان یکی دوتا نیست، آن ها که به دلیل بیکاری و نبود شغل در شهرهای مرزی ناچار شده اند تا از راه کولبری و حمل بارهای سنگین امرار معاش کنند و در ازای مبلغی ناچیز، سلامتی و جان خود را در مخاطره بیندازند؛ به گونه ای که در سال های گذشته تعداد زیادی از کولبرانی که بسته های بزرگ کالا را روی پشت شان گذاشته بودند تا از مناطق مرزی عبور کنند، گرفتار حوادث تلخی شدند.

اما کولبران مناطق مرزی در حالی سال ها به واسطه این شغل مورد تهدید انواع مخاطرات قرار گرفته اند که اصل 28 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند: هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند .

به این ترتیب در قانون اساسی حق اشتغال و انتخاب آزادانه شغل به رسمیت شناخته شده است.

البته در ادامه این اصل تکلیف دولت در این خصوص ایجاد شغل برای افراد بیان شده و آمده است: دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون برای همه افراد، امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد کند.

به این ترتیب در قانون اساسی که مهم ترین قانون موجود در کشور است، این حق به رسمیت شناخته شده است.

شواهد و رخدادهای سال های اخیر، گویای این است که باتوجه به تاکید قانون اساسی بر ایجاد شغل برای افراد اما با وجود تعداد زیاد جوانان بیکار در مناطق مرزی، اقدامی مناسب در جهت ایجاد اشتغال افراد فراهم نشده است؛ به گونه ای که تعدادی از مردان در این مناطق کولبری را تنها برای کسب درآمد خویش انتخاب کرده اند.

در حالی که دولت و مسئولان وظیفه دارند با ایجاد کارخانه ها وکارگاه های تولیدی، صنعتی و خدماتی برای این جوانان، اشتغالی پایدار ایجاد کنند تا آن ها ضمن بهره مندی از شغل، بتوانند در سایه حمایت دولت در امنیت کامل درآمد کسب کرده و زندگی کنند.

هرچند به نظر می رسد دولت به جای تمرکز بر طرح های بلندمدت و ایجاد اشتغالی پایدار برای این افراد، به تصویب طرح های کوتاه مدت و بی نتیجه اکتفا کرده است؛ به گونه ای که حتی برخی از این طرح ها هم زندگی کولبران و هم مغازه داران مناطق مرزی را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

فقدان کارخانه ها و صنایع در مناطق مرزیشهاب نادری، نماینده مردم اورامانات درمجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت اشتغال زایی در مناطق مرزی گفته است: برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری در مناطق مرزی باید به ظرفیت ها توجه کرد؛ در حالی که عامل اصلی بیکاری جوانان در این منطقه، فقدان کارخانه ها و صنایع است .

وی با بیان اینکه، شهرستان های حوزه انتخابیه بنده با آمار 33درصد بیکاری به عنوان بیکار ترین شهرهای ایران شناخته می شوند، ادامه می دهد :جوانان این مناطق دوست دارندکه کارخانه ها طرح های صنعتی تولیدی داشته باشد تا آن ها بتوانند سرکار بروند.

اما متاسفانه تاکنون در منطقه ما هیچ کارخانه ای وجود نداشته و همین موضوع باعث بیکاری جوانان شده است و اگر امروز آن ها به بعضی از مسائل ورود پیدا کنند از سر بیکاری و بی توجهی مسئولان کشور به آن هاست.

مصوبه ای که سفره های کولبران را خالی تر کرداما هیات وزیران با هدف حمایت از کولبران و همچنین ممانعت از کالای قاچاق به کشور تصمیم به احداث بازارچه های مرزی جدید گرفت.

بر اساس این تصمیم هریک از مرزنشینان واجد شرایط هرماه 500 هزارتومان از تخفیف عوارض قانونی واردات معاف شدند.

تا ضمن اینکه کالاها به طور رسمی و تحت نظارت به کشور وارد شود، امکان خوبی نیز در اختیار مرزنشینان قرار گیردکه بدون تحمل کولبری و به وسیله انتقال کالا در حد مجاز ماهانه از مسیر اصلی و مرز قانونی معیشت خود را سامان دهند.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران این مصوبه دولت را ناپخته و غیرکارشناسی ارزیابی کردند.

محسن بیگلری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در این زمینه معتقد است: در این مصوبه نه منافع مرزنشین ها دیده شده بود و نه منافع مغازه داران، کولبران و کاسبان که باعث دردسر همه مردم مرزنشین شدزیرا دولت بدون اینکه بازارچه جایگزینی را در نظر بگیرد، اقدام به تعطیلی بازارچه مرزی کرد و بازارچه ای را که در نظر گرفتند، فاقد زیرساخت است و تعرفه های گمرکی که در نظرگرفتند، بسیار بالاست.

این اقدام غیر کارشناسی به جز آسیب رساندن به اقتصاد و معیشت مردم نتیجه دیگری نداشت .

اما در این زمینه چه اقدامی باید برای حمایت واقعی از مرزنشینان صورت گیرد؟ برای پاسخ به این سوال و چندین سوال دیگر در مورد این قشر زحمت کش جامعه با رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس به گفت و گونشستیم.

خضری در پاسخ به این سوال که مصوبات دولت با هدف حمایت از کولبران تا چه اندازه توانسته به این افراد کمک کند به قانون می گوید: مصوباتی که دولت در مورد کولبران مطرح کرده، نه تنها کارآمد نبوده بلکه باعث اعتصاب مرزنشینان و بیکاری حدود هفت الی هشت میلیون نفر بازاریان، کسبه، اصناف، کولبران و پیله وران شده است.

به طور حتم اگر آن مصوبه سریع تر لغو و معابر بازگشایی نشود تا ده ها سال تبعات منفی بیکاری مرزنشینان از بین نخواهد رفت و نمی توان مشکلات حاصل از این موضوع را جبران کرد.

تصویب طرحی در مجلس با هدف حمایت از این کولبراناین نماینده مجلس با بیان اینکه در مرزهای غربی کشور مردم دچار رکود اقتصادی و به دنبال آن فقر بسیار شدید و سفره های خالی شده اند، خاطرنشان کرد: بحث کولبران موضوع بسیار مهمی است و ما باید بتوانیم این مشکل را هرچه سریع تر برطرف کنیم.

اما با توجه به اینکه مباحث مطرح شده در مورد کولبران تا به حال نتوانسته قدمی در جهت کاهش مشکلات آنان بردارد، نمایندگان مجلس به دنبال تصویب طرحی با هدف حمایت از این افراد هستند.

وی در پاسخ به این سوال که این طرح در چه مرحله در مجلس قرار دارد، تصریح کرد: در حال حاضر چهار کمیسیون از جمله کمیسیون های بهداشت، اجتماعی، شوراها و کمیسیون برنامه و بودجه به این طرح رای مثبت دادند و قرار است هفته آینده این طرح در کمیسیون اقتصادی که مهم ترین کمیسیون برای بررسی این طرح است نیز مورد بررسی قرار گیرد و امیدواریم پس از تصویب در این کمیسیون نیز بتوانیم آن را در صحن علنی مطرح کنیم.

ضمن اینکه با توجه به اهمیت موضوع، در جلسه ای که با دبیر شورای عالی امنیت ملی داشتیم، موضوع کولبران، مرزنشینان و مشکلات عدیده آن ها نیز اعلام شد و امیدواریم بتوانیم گامی در جهت بهبود معیشت کولبران برداریم.

وی با بیان اینکه در طرح مجلس بحث ساماندهی اشتغال این عزیزان و اینکه شغلی ایمن، سالم و پایدار داشته باشند و حتی بیمه آن ها مطرح شده است، افزود: طرحی که در مجلس تدوین شده، دارای 9 ماده است و یکی از موضوعات مهم در این طرح، این است که هرساله کولبران رصد شوند و سالانه برای 10 درصد از آنان شغل ایمن ایجاد شود.

واقعیت این است که مردم مرزنشین از مصوبه دولت هیچ تاثیری ندیدند و به عبارتی مردم در این مدت بیکارتر و سفره های شان خالی شده است.

انتظار داریم تصویب این طرح بتواند روزگار بهتری برای آن ها رقم بزند.

خضری در پاسخ به این سوال که بحث بیمه کولبران در چه مرحله ای قرار دارد نیز توضیح داد:بحث بیمه کولبران مصوبه دولت بود که تاکید شد،کولبران باید تحت پوشش بیمه صندوق روستاییان عشایر و کشاورزان قرار گیرند که البته با توجه به اهمیت موضوع بیمه این افراد اما هنوز تعداد بسیاری از کولبران تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند.

خضری در خاتمه در پاسخ به این سوال که دلایل اینکه اسب های کولبران مورد هدف قرار می گیرند، چیست، تصریح کرد: خبر کشتن اسب های کولبران جای تاسف دارد زیرا کشتن حیوان زبان بسته دور از شأن ما و نظام است و بسیار زشت و ناپسند تلقی می شود و در هیچ میثاقی پسندیده نیست.

در خاتمه می توان گفت کولبری را باید نمونه بارز تبعیض و نقض حقوق شهروندی دانست زیرا افراد مجبورند کولبری کنند تا خود و خانواده شان زنده بمانند.

آن ها مواد مخدر حمل نمی کنند اما بارشان قاچاق محسوب می شود.

باری که متعلق به دیگری است و آن ها فقط حملش می کنند اما خطراتش مال آن هاست.

نکته دیگر اینکه امرارمعاش از طریق کولبری حاکی از وضعیت اقتصادی نامساعد ساکنان مناطق مرزی است و برخی مرزنشینان به جبر اوضاع اقتصادی و از سر نیاز، کولبر می شوند.

تعداد زیادی از کولبران افرادی با تحصیلات عالی لیسانس یا فوق لیسانس هستند که تنها به دلیل نبود شغل مجبور به انجام این کار شده اند.

حال این افراد که فقط به دلیل نداشتن سرمایه کافی یا مهارت حرفه ای حاضر به ترک زادگاه خود نشده و با زندگی و کار مشقت بار ماندن را به رفتن ترجیح دادند، نیاز به حمایت جدی مسئولان دارند تا بتوانند با دغدغه ای کمتر روزگار بگذرانند .


کلید واژه ها: سلامت نیوز - کشور - قانون اساسی - زندگی - قانون - سلامت - مشکلات - خانواده - جمهوری اسلامی - نیوز - بیکاری - شهرهای مرزی - گزارش - اسلام - مناطق - تیراندازی - دولت - بمباران - مسئولان - شیمیایی - اسلامی - مقاومت - اشتغال - جمهوری - انتخاب - انواع - امروز - گلوله - حوادث - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
عواقب ممنوع شدن کاشت برنج

فیلم/ بی نظمی در تشکیل جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

رییس جمهور روحانی: دروغ می گویند که هدفشان از تحریم ها مردم ایران نیست؛ ملت ما را هدف گرفته اند/ اگر کنار هم باشیم، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد/ بخش خصوصی قادر است حربه تحریم را خنثی، و فرصت سازی کند

وقوع چهار زمین لرزه در خوزستان

ناآرامی در مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

افتتاح بخش بین الملل بیست وششمین نمایشگاه قرآن کریم

دانلود آهنگ جدید مهران راد بنام خاطرات

دانلود آهنگ جدید علی خدابنده لو بنام تابستون سرد

انتصابی تازه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

قرآن کریم سلامت آینده را تضمین می کند

مبلغان آستان مقدس علوی از پایگاه های مرزی بسیج مردمی بازدید کردند+ تصاویر

وقتی علم، باعث نجات مهمان ماه عسل از زندان شد +عکس

رییس جمهور: دروغ می گویند که هدفشان از تحریم ها مردم ایران نیست؛ ملت ما را هدف گرفته اند

دلایل عراقچی در دفاع ازCFT مردود بود

جنجال در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

اهواز- بزرگداشت آیت الله امام موسوی

13 سوال بی پاسخ درباره سرقت اسناد شکایت ایران از آمریکا

فرار "کاوه مدنی" وزیر اطلاعات را به مجلس کشاند

جزء خوانی قرآن کریم در حرم حضرت معصومه (س)

سیدحسن خمینی: مراسم سالگرد رحلت امام ساده برگزار شود/ از هر گونه ریخت و پاش اضافی مبرا باشد

مصرف مواد مخدر در گیلان کنترل شده است

ناگفته ای از اختلاف سید مصطفی خمینی و امام موسی صدر

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

چند نفر از تلگرام لفت دادن؟

از نام بردن ملک مطیعی هم وحشت داشتید!

طرح «نور هدایت» حوزه خواهران رونمایی شد

وجود 24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور

در جلسه هیأت وزیران به ریاست روحانی چه گذشت؟

ظریف تهران را به مقصد دهلی نو ترک کرد

اصلاح آیین نامه ساماندهی کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی بررسی شد

عکس | حلقه های زیبای حفظ قرآن در اندونزی

دانلود آهنگ جدید جمال مروتی بنام ابر مرد

هوانیروز ارتش نبود، تلفات سنگینی در زلزله کرمانشاه می دادیم

هشت حقّی که فرزند بر گردن پدر و مادر دارد؛آیت الله مکارم شیرازی تشریح کرد

برگزاری مجمع عمومی فوق العاده بانک قوامین با حضور سهامداران بانک

از پرونده پزشک تبریزی چه خبر؟

بخند، مامان لایک بگیره

بررسی اصلاح آیین نامه ساماندهی بازارچه های مرزی

لاریجانی: مکانیزم های رونق صادرات فرش مورد توجه قرار گیرد

بررسی اصلاح آیین نامه ساماندهی کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی

مرزهای ایران اسلامی در سایه تلاش مرزبانان امنیت دارد

کانون خادم یاران رضوی امامزاده محمد شهر کرمان افتتاح شد

نشست هم اندیشی فعالان کانون های فرهنگی و هنری مساجد

معاون وزیر کشور: مسائل پیش آمده در کنگره حزب اعتماد ملی درون سازمانی است

مردم و مسئولان بیجار با همدلی برای پیشرفت و توسعه تلاش کنند

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

مکانیزم های رونق صادرات فرش مورد توجه قرار گیرد

رونمایی از آثار فاخر قرآنی، کمک به عمومیت یافتن آنهاست

مرزهای ایران اسلامی در سایه تلاش مرزبانان امنیت دارد

مردم و مسئولان بیجار با همدلی برای پیشرفت و توسعه تلاش کنند

دانلود آهنگ جدید هادی زنوزی بنام بی پایان

دانلود آهنگ جدید حمید اسدی بنام سادست

سه بازیگر متزلزل قصد راهبری منطقه ای و جهانی دارند

مردم و مسئولان بیجار با همدلی برای پیشرفت و توسعه تلاش کنند

مرزهای ایران اسلامی در سایه تلاش مرزبانان امنیت دارد

هلاکت ده ها تن از مزدوران سعودی در یمن

ظریف تهران را به مقصد دهلی نو ترک کرد

مسئولان دستورات رهبری درباره شرایط ادامه برجام را عملیاتی کنند/ لزوم پیگیری اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانایی های داخل کشور

اصلاح آیین نامه ساماندهی کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی بررسی شد

ظریف تهران را به مقصد دهلی نو ترک کرد

افطار در محل کار

آخرین توضیحات عراقچی درباره عاقبت برجام اروپایی

وجود 24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ نماینده مجلس: ازدواج زیر 13 سال باید ممنوع شود

150 نماینده پارلمان عراق مدعی شدند: تقلب گسترده در انتخابات صورت گرفته است/سازمان ملل مداخله کند

دلایل خوش بین نبودن رهبر انقلاب به برجام اروپایی چیست

درخواست 150 نماینده پارلمان عراق برای مداخله سازمان ملل

برند چینی، اپل را کنار زد

سجاده سخنگوی نماز برای کودکان/منبع درآمد 100 زندانی در تولید این محصول است

مراسم ارتحال امام امسال 40 دقیقه زودتر شروع می شود

اصلاح آیین نامه ساماندهی کالا دربازارچه های غیررسمی مرزی بررسی شد

مراسم رحلت امام(ره) باید از هرگونه ریخت و پاش مبرا باشد/ عقب نشینی و ذلت از مکتب امام دور است

مهمترین عرصه برای مصرف پساب یزد فضای سبز است

وزیر خارجه اتریش عنوان کرد تهیه دستورالعملی در آینده نزدیک برای شرکتهای اتریشی به منظور تجارت با ایران

دانلود آهنگ جدید رضا حیدرنیا بنام همین خیابونا

دانلود آهنگ جدید مجید سلطانی بنام حالم و عوض کرد

دست نوشته همسر شهید فاطمیون: پسرم را هم فدا خواهم کرد

حسن خمینی: مراسم سالگرد امام باید از هرگونه ریخت و پاش مبرا باشد

حمله توییتری جدید ترامپ به دموکرات ها

رد پای احمدی نژاد در هپکو

گلریزان زندانیان جرایم غیرعمد شهرستان رشت برگزار می شود

اصلاح آیین نامه ساماندهی کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی بررسی شد

همایش توجیهی فعالان مجازی

بررسی اصلاح آیین نامه ساماندهی کالا در بازارچه های غیررسمی

مراسم رحلت امام (ره) باید ساده برگزار شود!

ظریف تهران را به مقصد هند ترک کرد

جدیت اروپایی ها را در حفظ برجام همچنان می بینیم | نظر کمیسیون امنیت ملی درباره الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

طرح ساماندهی محله تاریخی «قلعه باشی» خلخال در دستور کار است

جلسه طولانی مالک خونه به خونه در دفتر تاج

رسانه های صوت و تصویر فراگیر

اروپا به ایران به چشم یک بازار پرسود می نگرد

دانلود آهنگ جدید محمدرضا جمال بنام زندگانی

خانواده های شهدای مدافع حرم، پای سفره مهمانی خدا

دانلود نمونه سوالات عمومی و تخصصی استخدام قوه قضاییه

آغاز ساخت مانع دریایی در مرز غزه توسط اسراییل

اگر کرات آسمانی نظم دارند، انصاف نیست که ما بی نظم و رها باشیم

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

رقابت لاریجانی و عارف برای ریاست مجلس جدی می ‎شود؟

نـان بـری کولبـران/مصوبه ای که سفره های کولبران را خالی تر کرد

نـان بـری کولبـران/مصوبه ای که سفره های کولبران را خالی تر کرد