مطالب مرتبط:
20 بانک بدون استاندارد مالی
همخوانی ضعیفی بین ساختار صورت های مالی بانک های ایران با استانداردهای جهانی وجود دارد
همخوانی ضعیفی بین ساختار صورت های مالی بانک های ایران با استانداردهای جهانی وجود دارد
رعایت استاندارد آسانسورها اجباری شود
رعایت استاندارد آسانسورها اجباری شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 11:152018-05-17اقتصادي

20 بانک بدون استاندارد مالی


سال گذشته بانک مرکزی تمامی بانک ها را ملزم کرد، صورت های مالی خود را بر مبنای استانداردهای بین المللی IFRS در مجمع سالانه خود ارائه کنند.

- سال گذشته بانک مرکزی تمامی بانک ها را ملزم کرد، صورت های مالی خود را بر مبنای استانداردهای بین المللی IFRS در مجمع سالانه خود ارائه کنند.

همسان سازی صورت های مالی با نسخه استاندارد بین المللی صورت های مالی بانک ها که شفافیت و تطبیق بانک های ایرانی با استانداردهای بین المللی را به همراه دارد، به سال گذشته نرسید و باعث شد مجامع برخی بانک ها به تعویق بیفتد و در زمان مقرر خود که تیرماه است، برگزار نشد اما امسال مسئولان بانک مرکزی می گویند بانک ها مشکلی در این باره نخواهند داشت و صورت های مالی خود را مبتنی بر IFRS در مجامع خود ارائه می کنند ولی کارشناسان معتقدند به دلیل مقاومت بانک ها ممکن است امسال هم مجامع عمومی تنفس بگیرند.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی در گفت و گو با شرق اعلام کرد که توافق های لازم با وزارت اقتصاد و سازمان حسابرسی دراین باره انجام شده و در تیرماه مجامع عمومی بانک ها برگزار خواهد شد.

این درحالی است که پیش بینی می شود به جز پنج بانک، بیش از 20 بانک به دلیل بازده نبودن و عدم کفایت سرمایه هیچ تمایلی به ارائه صورت های مالی شفاف نخواهند داشت؛ آنچه به گفته غلامرضا سلامی، نه اشکالات فنی بلکه ضعف در ساختار اعتباردهی و دورزدن قانون است.

فرمت بومی IFRS ناقص است به گزارش سایت قطره و به نقل ازشرق ، کمتر از دو ماه به زمان برگزاری مجامع عمومی بانک ها باقی مانده است؛ مجامعی که بنا بر الزام بانک مرکزی صورت های مالی بانک ها باید مبتنی بر استانداردهای بین المللی ارائه شود.

سال گذشته به جز چند بانک، سایر بانک ها این الزام را رعایت نکرده و همین امر برگزاری مجامع عمومی بانک ها را با حواشی مختلفی همراه کرد.

برخی مسئولان بانکی دلیل تنفس های ایجادشده در مجامع عمومی بانک ها را نبود فرصت کافی برای انطباق صورت های مالی بانک با استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) عنوان کرده بودند و همین دلیل، موجب به تعویق افتادن مجامع شد.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی دراین باره به شرق توضیح داد: از آنجاکه فرمت بانکداری در ایران بانکداری اسلامی است، به همین دلیل ما باید استانداردهای بین المللی را بومی می کردیم.

این کار انجام شد و سال گذشته برخی از بانک ها گزارش های مالی خود را بر مبنای نمونه بانک مرکزی در مجامع عمومی برگزار کردند.

او درباره وضعیت مجامع بانک ها در امسال توضیح داد: با توافقی که با وزارت اقتصاد و سازمان حسابرسی انجام شده است، امسال صورت های مالی بانک ها تدوین شده و مجمع عمومی بانک ها در تاریخ مقرر خود و به موقع برگزار خواهد شد.

دورزدن قانون برای نپذیرفتن واقعیت اما این پیش بینی مثبت را غلامرضا سلامی، عضو انجمن حسابداران ایران ندارد و معتقد است بعید است امسال هم بانک ها بنا بر الزام خود صورت های مالی شان را شفاف کنند.

او توضیح داد: بنا بر استاندارد بین المللی گزارشگری مالی، صورت های مالی بانک ها باید با واقعیت همخوانی داشته باشند.

ارائه صورت مالی براساس IFRS برای اکثریت بانک ها حساسیت زاست؛ چراکه شفاف عمل نکرده اند.

بسیاری از مسئولان بانکی درباره به تعویق افتادن صورت های مالی مبتنی بر IFRS می گویند این فرایند زمان بر است و اگر تاکنون به طور کامل اتفاق نیفتاده است، به دلیل اشکالات فنی بوده اما سلامی معتقد است این فقط بازگوکننده بخش کوچکی از مشکلات است.

او توضیح داد: مهم ترین دلیلی که باعث می شود بانک ها از ارائه صورت های مالی خود بر مبنای استانداردهای بین المللی طفره بروند، نقصان در ساختار اعتباردهی و دورزدن قانون است.

بانک ها سال ها عادت کرده اند به همین شکل ادامه دهند و اکنون که بانک مرکزی سخت گیری می کند، سخت است که رفتار همیشگی خود را تغییر بدهند.

بیشترین تسهیلات را به سهام داران بانک های خود ارائه کرده اند و گروه های قدرت ذی نفع هستند و بنابراین طبیعی است که در برابر شفاف شدن مقاومت کنند.

اقتصاد ما تا سال ها دولتی بوده، بعد هم که خصوصی شده، همان دولتی ها قدرت اقتصادی را درست گرفته اند و بانک ها را از لحاظ دارایی تخلیه کرده اند.

به جز چند بانک که سهم بخش خصوصی واقعی در میان سهام داران آنها بیشتر است، بقیه بانک های به اصطلاح خصوصی به نوعی به نهادهای قدرت وابسته هستند.

او پیش بینی کرد با توجه به اینکه سهام بیشتر بانک ها در بورس تغییر قیمتی نداشته و معامله نشده است، ارائه صورت مالی شفاف یعنی پذیرفتن ضرردهی و این چیزی نیست که بانک ها بخواهند آن را علنی کنند.

کمبود سرمایه، بانک ها را فراری داد هادی حیدری، عضو پژوهشکده پولی و بانکی هرچند طفره رفتن بانک ها از ارائه صورت های مالی شفاف را می پذیرد اما ریشه این ماجرا را نه فقط در وضعیت امروز این بانک ها بلکه در پی سیاست هایی می داند که از سال 1387 به بعد در سیستم بانکی ایران اتخاذ شد و بحران امروز را پدید آورد.

او توضیح داد: بنیان اصلی IFRS از سال 2010 به سمت تبیین ارزش منصفانه حرکت کرد اما ما در میان مسئولان و کارشناسان حسابرسی خود هنوز درباره اینکه این استانداردها به چه شکلی در ایران اجرا شود، اجماع نکرده ایم.

با توجه به اینکه فرمت IFRS در ایران بومی سازی شده، نقص های زیادی دارد و نمونه های اجراشده هم با اصل IFRS بسیار فاصله دارد.

حیدری اضافه کرد: بسیاری از بانک ها از آنجا که هنوز وارد سیکل بازددهی نشده اند، از ارائه شفافیت ممانعت می کنند و ترجیح می دهند صورت های مالی آنها فعلا منتشر نشود.

طبق دستورالعمل های بانک مرکزی این بانک ها باید افزایش سرمایه داده و نسبت کفایت سرمایه خود را بالا ببرند اما آنها زیان ده هستند و اگر بخواهند صورت مالی شفاف و واقعی منتشر کنند، شاید پذیرش این باشد که حاشیه سودی برای ادامه دادن کار ندارند.

در میان صحبت های هرکدام از این کارشناسان می توان یک فصل مشترک پیدا کرد؛ بانک هایی که زیان ده هستند اما نمی توانند یا نمی خواهند صورت های مالی خود را به شکل واقعی منتشر کنند.

اگر در تمامی کشورها پذیرش و اجرای استانداردهای بین المللی صورت های مالی، پیداکردن یک زبان مشترک با بانک های دنیا و بهبود روابط کارگزاری بین المللی است، در کشور ما تبدیل به چیزی فرای آن شده است.

در شرایط فعلی اجرای IFRS تبدیل به متر و معیاری برای ادامه و چگونگی بقای بانک ها شده است.

یک منبع آگاه به شرق اطلاع داده است که امسال بیشتر از پنج بانک صورت های مالی خود را بر مبنای IFRS در مجامع عمومی بانک ها ارائه نمی کنند.

این پنج بانک مشتمل بر بانک سینا، خاورمیانه، کارآفرین، مسکن، آینده و صندوق قرض الحسنه مهر است؛ بانک هایی که سهام داران آنها عمدتا غیردولتی و شبه دولتی هستند.

بیش از 20 بانک دیگر کشور به دلیل مشکلات مالی از قبیل مطالبات معوق و ضرردهی و کمبود سرمایه هیچ تمایلی به ایجاد شفافیت ندارند و صورت های مالی خود را بر مبنای استانداردهای بین المللی ارائه نمی کنند.

از جمله این بانک ها، بانک تجارت و صادرات است که هنوز به یک توافق مشترک با بانک مرکزی نرسیده اند.

این بانک ها که سهام دارانشان خصولتی شمرده می شوند، مدعی هستند حجم مطالبات معوق آنها از دولت بسیار بالاست و همین امر باعث شده که این بانک ها متضرر باشند و کفایت سرمایه آنها زیر استانداردهای بین المللی باشد؛ استانداردهایی که نشان می دهد اگر میزان سرمایه زیر خط معیار داشته باشند، نمی توان آنها را بانک نامید.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق ، تاریخ انتشار 26 اردیبهشت 97، کدمطلب: 187576 ، www.

sharghdaily.

ir
کلید واژه ها: بانک - استاندارد - بین المللی - بانک مرکزی - مالی - صورت - مرکزی - برگزار - وزارت اقتصاد - گزارش - بانکداری اسلامی - مسئولان - اقتصاد - وزارت - معاون - توافق - همراه - ایران - همسان سازی - تنفس - شفاف - پیش بینی - سرمایه - ساختار - مقاومت - ایرانی - اسلامی - قانون - بانکی - بینی

آخرین اخبار سرویس:
گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

هرمزگان صادر کننده شناورهای دریایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس

استخدام تایپیست ماهر و حرفه ای جهت همکاری در تهران

استخدام انباردار مسلط به اکسل در محدوده شهریار

استخدام طراح مسلط به کرل، فتوشاپ و عکاسی در اصفهان

استخدام تعدادی راننده با خودرو دو گانه سوز جهت آژانس در اصفهان

استخدام طراح حرفه ای خانم جهت سایت و فضای مجازی در تهران

استخدام روانشناس خانم جهت مشاوره تلفنی در منزل در تهران

استخدام مهندس مکانیک تاسیسات جهت پروژه صنعتی شهرک کاسپین

استخدام چرخکار خانم و آقا جهت تولیدی مانتو در شهر اصفهان

استخدام بازاریاب به همراه ماشین جهت پخش گرم در اصفهان

استخدام برنامه نویس و کارشناس فروش اینترنت پرسرعت ADSL درالبرز

استخدام طراح گرافیک و مدیر وب سایت جهت همکاری در تهران

استخدام روانشناس جهت کار در مرکز MMT در تهران

استخدام مهندس مکانیک آشنا به اتوکد جهت شرکت مهندسی

استخدام نیروی کار خانم جهت رستوران در اصفهان

کاداستر جنگل های کشور تا پایان سال/ 60 هزار پرونده در انتظار تعیین تکلیف اراضی

افتتاح نهمین و دهمین مدرسه امید آینده با حمایت بانک آینده

لباسی که مشکل خرید معلولان را حل می کند

تخفیف 50 درصدی انتشارات فیض کاشانی

واردات بیش از 318 تن ساعت دیواری / خروج بیش از 3 میلیارد تومان ارز از کشور+جدول

تکنولوژی غیر منتظره هواوی

تشکیل کمیسیون دولتی نظارت بر برداشت محصول در ترکمنستان

تصمیم اوپک برای افزایش تولید نفت

راه پر پیچ و خم دریافت وام صندوق پس انداز یکم / بهانه تراشی و کاغذبازی در برخی شعب بانک عامل

درآمد مردم کرمانشاه در حسرت رسیدن به میانگین کشور

کاداستر جنگل های کشور تا پایان سال/ وجود 60 هزار پرونده در حوزه تعیین تکلیف اراضی اختلافی

استخدام طراح جهت همکاری در لیتوگرافی در تهران

استخدام مهندس مکانیک آشنا به سیستم های تهویه مطبوع

استخدام آشپز خانم جهت کار در غذای خانگی در زنجان

افزایش 9درصدی قیمت روغن نباتی

استخدام دستیار دندانپزشک با سابقه کار مفید در تهران

استخدام کارشناس فنی در شرکت پردازش و ذخیره سازی سریع داده

استخدام طراح و 3dکار خانم مسلط به نرم افزار راینو در تهران

اختصاص 2000 سطل زباله به ناوگان خدمات شهری زاهدان

استخدام صندوقدار خانم جهت کار در فروشگاه بزرگ اوصالی در زنجان

استخدام همکار دندانپزشک جهت کار در تهران

44 طرح اشتغالزایی در دهلران به بانک های عامل معرفی شدند

چند خبر کوتاه از استان سمنان

استخدام مهندس معمار آقا جهت کار در کارگاه ساختمانی در تهران

کاهش 700 تنی برداشت زرد آلو در خراسان جنوبی

اختصاص 2000 سطل زباله به ناوگان خدمات شهری زاهدان

پروازهای امروز فرودگاه رشت

یکسال بیمه تکمیلی رایگان به ازای تلاوت روزانه قرآن

32 کشور مقصد صادرات گلستان هستند

44 طرح اشتغالزایی در دهلران به بانک های عامل معرفی شدند

نوبخت: سال 96 فقط 7 هزار بیکار جدید داشتیم

درآمد مردم کرمانشاه در حسرت رسیدن به میانگین کشور

استخدام مترجم جهت بازار مرکزی میوه در تهران

بررسی عملکرد یک ماهه شرکت سرمایه گذاری غدیر

بورس ارز باعث بازگشت آرامش به بازار می شود؟

پرتقاضاترین آپارتمان ها در بازار اجاره شهر تهران کدامند؟

بازدهی 4 درصدی شاخص فرابورس در دومین ماه بهار

عباس عبدی: اثاث کشی خبرگزاریهای رسمی از تلگرام به پیام رسانهای داخلی،مشتریان آنها را چقدر کم کرده؟

قیمت دلار افزایش یافت

شرکت «سریکا» انگلیس فعالیت در میدان رام ایران را متوقف کرد

قرارداد آتی زعفران از امروز در بورس کالا آغاز می شود

تقاضا برای خرید سکه افزایش یافت

فهرست نمادهای فرابورس 177 تایی شد

دولت باید به صرافی ها اجازه خرید و فروش محدود را بدهد

اسکناس مخصوص جام جهانی از راه رسید!

استخدام نیروی خانم جهت مهد کودک و پیش دبستانی در اراک

استخدام کارگر ساده جهت کار در یک شرکت تولیدی در زنجان

استخدام نیروی جهت کار در پذیرش آزمایشگاه فعال در تهران

استخدام راننده به همراه نیسان در شرکت معتبر  زنجان

استخدام نیرو جهت کار در کارگاه آرمان در اراک

استخدام سوپروایزر فروش جهت شرکت پخش موادغذایی در زنجان

استخدام گرافیست خانم جهت همکاری در اراک

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس معمار آقا با سابقه اجرایی و طرح های معماری

استخدام نقاش ماهر و نیمه ماهر اتومبیل در کارگاه p.v.c در زنجان

استخدام اپترومتریست خانم جهت همکاری در تهران

سهم مرسک در کشتی رانی ایران تقریبا صفر است

کمک خیران محلات برای آزادی زندانیان

قیمت خودروهای وارداتی کاهش نیابد، وزیر را به کمیسیون فرا می خوانیم

6 بانک آلمانی در مبادله مالی با ایران باقی می مانند

کاهش قیمت طلا و نفت در بازارهای جهانی

افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی از روز گذشته اجرایی شد

تصویب افزایش 12 درصدی نرخ کرایه اتوبوس/واگذاری نام ایستگاه مترو در دوره قبل انجام شد

32 کشور مقصد صادرات گلستان هستند

غیرت ایرانی، حمایت از کارگر ایرانی

توفان با سرعت 86 کیلومتر بر ساعت، میبد را درنوردید

استخدام کارگر جهت کار در تعویض روغنی در اراک

استخدام تکنسین آزمایشگاه بتن در شرق تهران

استخدام تعدادی پزشک عمومی جهت همکاری به صورت پاره وقت

تجلی چشمه مهرورزی مردم قم درماه رمضان

استخدام مهندس عمران جهت دفتر فنی یک شرکت پیمانکاری در تهران

استخدام باطری ساز جهت کار در مغازه باطری سازی در اراک

بیانیه وزارت امور اقتصادی و دارایی در پی تحریم رییس کل بانک مرکزی

استخدام تعدادی پرستار و بهیار خانم با سابقه در تهران

موزه تاریخ علوم دانشگاه اردبیل موزه برتر کشور شد

استخدام منشی خانم در یک مجموعه آموزشی در اراک

بیمه دانا 24 هزار میلیارد ریال حق بیمه دریافت کرد

استخدام مهندس عمران آقا با حداقل 3 سال سابقه کار در تهران

درآمد مردم کرمانشاه در حسرت رسیدن به میانگین کشور

پرواز گوشت گوسفندی از سفره ها!

استخدام پیک موتوری جهت کار در آشپزخانه در اهواز

تعالی فولاد مبارکه حاصل تجربه و تفکر مدیریت و اراده کارکنان

استخدام شرکت تولیدی پیراهن بونتی در اراک

20 بانک بدون استاندارد مالی

20 بانک بدون استاندارد مالی