مطالب مرتبط:
وزش باد و بارش رگباری در خراسان جنوبی ادامه دارد
وزش باد و بارش رگباری در خراسان جنوبی ادامه دارد
مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان جنوبی؛مردم مالک اطلاعات موجود در دستگاه های اجرایی هستند
افتتاح انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان پستان در خراسان جنوبی
بانک اطلاعاتی 1050 مسجد خراسان جنوبی تدوین شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 10:252018-05-17اقتصادي

آب رفتن حیات وحش تشنه خراسان جنوبی در نبرد با خشکسالی


خراسان جنوبی دارای گنجینه بسیار متنوع از گونه های خاص جانوری بوده که دو دهه خشک سالی و کمبود محیط بان و امکانات گونه های در حال انقراض آن را در معرض خطر قرار داده است.

- از دیرباز خراسان جنوبی را با کویر و خشکی می شناسند، استانی که به دلیل واقع شدن در حاشیه کویر مرکزی ایران و داشتن آب و هوایی گرم و خشک همواره به عنوان منطقه ای کویری زبانزد بوده است.

شعار سال:" خراسان جنوبی دارای گنجینه بسیار متنوع از گونه های خاص جانوری بوده که دو دهه خشک سالی و کمبود محیط بان و امکانات گونه های در حال انقراض آن را در معرض خطر قرار داده است.

از دیرباز خراسان جنوبی را با کویر و خشکی می شناسند، استانی که به دلیل واقع شدن در حاشیه کویر مرکزی ایران و داشتن آب و هوایی گرم و خشک همواره به عنوان منطقه ای کویری زبانزد بوده است.

شاید در تصور بسیاری با وجود این شرایط پوشش گیاهی و جانوری در این منطقه بسیار ضعیف باشد؛ اما باید بدانیم این شرایط خاص آب و هوایی سبب شده که خراسان جنوبی بتواند زیستگاه برخی از گونه های جانوری باشد که تنها خاص این منطقه هستند.

گنجینه طبیعی خراسان جنوبی شامل یکی از متنوع ترین گونه های جانوری است؛ به گونه ای که از پرندگان مهاجر سیبری گرفته تا گونه نادر و در حال انقراض یوزپلنگ آسیایی را در خود جای داده.

پستاندارانی نظیر یوزپلنگ، کل و بز، قوچ و میش، آهو، جبیر، زرده و پرندگانی نظیر بالابان، کرکس مصری، عقاب تالابی، عقاب شاهی و هوبره را می توان ازجمله مهم ترین گونه های جانوری این منطقه دانست که اکنون در لیست سرخ انقراض قرار گرفته اند که این امر وظیفه خطیر محیط بانی در این استان را بسیار حساس تر کرده است.

از طرفی دیگر دو دهه خشک سالی در خراسان جنوبی تمامی بخش ها را تحت تأثیر قرار داده که محیط زیست نیز از این قاعده مثتثنی نبوده است، به گونه ای که این شرایط علاوه بر این که جلوی رشد تصاعدی جمعیت جانوری را گرفته سبب مهاجرت بی رویه حیوانات وحشی به دلیل کمبود غذا، افزایش بیماری و مرگ ومیر نیز شده است.

شرایط سخت خشک سالی از سویی و نبود محیط بان کافی گونه های خاص و در حال انقراض منطقه را در معرض خطر قرار داده است.

طبق استانداردهای جهانی هر 10 هزار هکتار توسط یک محیط بان اداره می شود؛ اما در خراسان جنوبی هر 300 هزار سهم یک محیط بان است و این یعنی هر محیط بان در خراسان جنوبی کار پنج محیط بان را انجام می دهد.

بزرگ ترین پناهگاه حیات وحش خاورمیانه در خراسان جنوبی معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به وجود سه پناهگاه حیات وحش در استان، اظهار داشت: تعداد مناطق شکار ممنوع استان نیز در حال حاضر بالغ بر 10 منطقه است.

بهمن مودی بیان کرد: علاوه بر این خراسان جنوبی دارای چهار منطقه حفاظت شده، شامل منطقه آرک بورنگ، مظفری، منطقه حفاظت شده درمیان ـ سربیشه و منطقه حفاظت شده شاسکوه است.

وی پناهگاه حیات وحش نهبندان را بزرگ ترین پناهگاه حیات وحش خاورمیانه عنوان کرد و گفت: این منطقه با یک میلیون و 500 هزار هکتار وسعت تنها زیستگاه یوزپلنگ ایرانی است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در این پناهگاه گونه هایی مثل کل و بز، قوچ، میش، خرگوش و سایر گونه های جانوری وجود دارد.

مودی با اشاره به وجود برخی گونه های کمیاب و مهم جانوری در خراسان جنوبی، عنوان داشت: زاغ بور یکی از پرندگان خاص ایران بوده که یکی از زیستگاه های مهم آن در خراسان جنوبی وجود دارد.

وی اضافه کرد: پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نهبندان نیز از این نظر تحت عنوان پناهگاه حفاظت می شود که یکی از زیستگاه های پرندگان مهاجر آبزی ازجمله انواع اردک ها، کاکایی و سایر پرندگان است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان این که پناهگاه حیات وحش رباط شور نیز جزو زیستگاه های کل، بز و آهو است، بیان کرد: در منطقه حفاظت شده آرک نیز ضمن وجود پوشش گیاهی جنگل های بادام گونه های جانوری کل و بز وجود دارد.

با توجه به خشک سالی ها و شکارهای غیرقانونی و ضعف حیوانات رشد حیات وحش استان مثبت نیست.

مودی با اشاره به این که منطقه حفاظت شده مظفری به عنوان زیستگاه معتبر کل، بز و آهو حفاظت می شود، عنوان داشت: منطقه حفاظت شده درمیان ـ سربیشه نیز به عنوان یکی از بهترین زیستگاه های قوچ و میش در کشور مطرح است.

وی ادامه داد: منطقه حفاظت شده شاسکوه نیز به لحاظ وجود کل، بز و همچنین حضور یوزپلنگ ارزشمند است.

خشک سالی ها جلوی افزایش تصاعدی جمعیت جانوری را گرفت به گفته معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی علاوه بر همه این ها پرندگانی ازجمله هوبره، کبک، تیهو و باقرقره در تمامی مناطق حفاظت شده استان مشاهد می شوند.

مودی با بیان این که در سال گذشته 570 زادولد در مناطق حفاظت شده استان داشته ایم، بیان کرد: هر چند این میزان نسبت به سال قبل از آن افزایش را نشان می دهد؛ اما باید این رشد به صورت تصاعدی بالا می رفت.

وی با اشاره به این که خشک سالی ها برجمعیت حیات وحش استان تأثیر گذاشته و جلوی روند افزایش صعودی را گرفته است، افزود: با توجه به خشک سالی ها و شکارهای غیرقانونی و ضعف حیوانات رشد حیات وحش استان مثبت نیست؛ اما با وجود این آهنگ رشد رو به بالاست.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی به جمعیت جانوری مناطق حفاظت شده استان اشاره کرد و گفت: براساس سرشماری که در سال گذشته انجام شد دو هزار و 526 قوچ و میش در استان مشاهده شده که از این تعداد 232 مورد بره بوده اند.

مشاهده چهار هزار و 700 چهارپای ارزشمند در استان مودی همچنین میزان زادولد کل و بز را در این مناطق 300 مورد عنوان کرد و افزود: در این سرشماری دوهزار و 17 کل و بز در مناطق تحت مدیریت محیط زیست مشاهده شده است.

وی با اشاره به تولد 19 بره آهو در سال گذشته، عنوان داشت: براساس سرشماری انجام شده 113 آهو در مناطق تحت مدیریت این اداره کل وجود دارد.

مودی اضافه کرد: در مجموع در سال گذشته چهار هزار و 777 رأس چهارپای قابل کشتار ارزشمند در مناطق حفاظت شده استان سرشماری شده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی با بیان این که برای مقابله با آثار خشک سالی و تأثیر آن بر حیات وحش اقدامات مناسبی در دستورکار قرار گرفته است، عنوان داشت: در این راستا هر ساله در بین مناطق حفاظت شده علوفه توزیع شده و آب انبار و آبشخورهایی ایجاد شده است.

مودی با اشاره به تخصیص اعتبارات خشک سالی به استان در سال گذشته، بیان داشت: در این راستا بالغ بر 70 میلیون تومان برای تأمین غذای حیات وحش تخصیص و علوفه در مناطق تحت مدیریت توزیع شده است.

300 هزار هکتار سهم هر محیط بان وی با بیان این که 150 میلیون تومان برای ساخت آب انبار و آبشخور در مناطق حفاظت شده استان هزینه شده است، عنوان داشت: علاوه بر این چندین آب انبار و آبشخور با اعتباری بالغ بر 100 میلیون تومان در دست ساخت قرار دارد.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی، کمبود محیط بان را یکی از معضل های اساسی حوزه محیط زیست استان دانست و افزود: براساس استانداردهای جهانی هر 10 هزار هکتار یک محیط بان نیاز دارد؛ اما در خراسان جنوبی به ازای هر 300 هزار هکتار یک محیط بان داریم.

مودی با بیان این که در حال حاضر 60 محیط بان در سطح استان مشغول به فعالیت هستند، بیان کرد: هم اکنون هر محیط بان در خراسان جنوبی کار پنج محیط بان را انجام می دهد.

به گفته وی، در حال حاضر منطقه حفاظت شده نایبندان با یک میلیون و 500 هزار هکتار با 10 محیط بان کنترل می شود.

وی همچنین کمبود امکانات خودرویی را یکی دیگر از مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: در حال حاضر اعتبارات جاری جوابگو نیاز استان نبوده و محیط بانان استان با حداقل امکانات کار می کنند.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست خراسان جنوبی بیان داشت: هرچند به لحاظ کمی و شرایط اقلیمی سخت تعداد گونه های جانوری در استان کم باشد؛ اما به لحاظ تنوع گونه ای بسیار متنوع بوده و این ظرفیت را دارد که در بحث گردشگری، شکار و صید سرمایه گذاری شود.

کوچ و مهاجرت بی رویه حیوانات وحشی به دنبال کمبود آب و غذا مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی نیز چندی پیش در گفت وگو با رسانه های محلی کوچ و مهاجرت بی رویه حیوانات وحشی به دلیل کمبود آب و غذا، خسارت به تنوع گونه ای، کاهش و تخریب زیستگاه حیات وحش، افزایش بیماری و تنش در گونه های در معرض خطر، کاهش زادآوری و مرگ ومیر را ازجمله مهم ترین آثار سوء خشک سالی بر حیات وحش عنوان کرده بود.

پرویز آرامنش گفت: خشک شدن منابع آبی و کاهش علوفه در دسترس موجب تضعیف وضعیت فیزیولوژیک حیات وحش و تأثیرات منفی در ادامه حیات و جمعیت گونه های ارزشمند موجود در استان، مانند یوزپلنگ، قوچ، میش، آهو، کل و بز، زاغ بور، هوبره و.

شده است.

وی با بیان اینکه خشک سالی بر میزان مواد غذایی در دسترس حیات وحش تأثیر منفی گذاشته است، بیان داشت: این در حالی است که بالغ بر 50 درصد چشمه های طبیعی استان خشک و بقیه در آبدهی دچار تنش و غالباً فصلی شده اند.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: به همین دلیل مأموران اجرایی این اداره کل در برخی از مناطق به توزیع دان و علوفه می پردازند.

در حال حاضر بالغ بر دو میلیون و 317 هزار هکتار از مساحت خراسان جنوبی تحت مدیریت محیط زیست قرار داشته که این میزان حدود 15 درصد مساحت استان را شامل می شود.

حفاظت از محیط زیست علاوه بر حضور گسترده مأموران اجرایی برای گشت و کنترل و پایش مستمر در عرصه های طبیعی به همکاری گسترده مردم نیاز دارد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 25 اردیبهشت 97، کد مطلب: 44124، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: خراسان جنوبی - خراسان - محیط بان - محیط - منطقه - انقراض - استان - کویر - حیات وحش - شرایط - محیط زیست - هوایی - یوزپلنگ - پرندگان - یوزپلنگ آسیایی - پرندگان مهاجر - زیست - حیوانات وحشی - اداره - حاشیه - مرکزی - ایران - مهاجر - خاورمیانه - بزرگ ترین - حیوانات - خشکسالی - مهاجرت - بیماری - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
یک آمار عجیب از مصرف دخانیات در ایران (+فیلم)

به دوبی می روید یا سیستان و بلوچستان؟

کاهش حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به 4 درصد

مشکل مسکن، رنجی که بیشتر می شود

عجیب ترین و ترسناک ترین میوه های جهان

«گورهای لاکچری» در آرامستان کرمانشاه

مبل های لامبورگینی هم آمد

محمدمهدی عسگری، مجید کریمی ریزی، علی مصطفوی ثانی تأمین مالی پروژه های زیرساختی بر مبنای الگوی تسهیم ریسک

رییس جمهور: برخی از رفتن شرکت‎های خارجی خوشحال‎اند

خروج بیش از 3 میلیون دلار ارز برای واردات کیف دستی به کشور+ جدول

عبور از تراز تجاری منفی در آمار رسمی منعکس شد/ نیمه پر تغییرات ارزی

سردرگمی در بازار سکه

صادرات غیرنفتی ایران 22 درصد افزایش یافت

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

35 راهکار ساده جلوگیری از قطع شدن برق

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

ارز 4200 تومانی بگیر و نگیر دارد

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

صدور جواز آزادی یکصد زندانی جرایم غیرعمد مازندران در یک شب

اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات

سوءاستفاده واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار

روسیه: تحریم ها تنها 10 درصد از صادرات نفت ایران خواهند کاست

فراخوان بزرگ فیات کرایسلر

خودرویی که تنها یک عدد از آن تولید می شود! +عکس

گران ترین ماشین عروس ایران! +عکس

مهمانی زنانه دربار قاجار +عکس

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول

آخرین تحولات بازار مرغ و تخم مرغ

سیتروئن شاسی بلند جدیدش را به اروپا می آورد

ویدئو / مشهورترین نمایشگاه های هنری دنیا - قسمت دوم

گریم «ناصر ملک مطیعی» توسط «عبدالله اسکندری» +عکس

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

هدیه لاکچری ورزشکار میلیاردر برای دخترش +عکس

تهران گردی شبانه «کامبیز دیرباز» با موتور عجیبش +عکس

استخدام برنامه نویس در شرکت ساینا در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت داروسازی آرین سلامت سینا

استخدام کارمند آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تصویر ساز و گرافیست در یک موسسه انتشاراتی

استخدام ادمین وبسایت در شرکت صدراسازان در تهران

استخدام فروشنده در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی و منشی در شرکت شهر نرم افزار

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت عطرینه سازیبا در تهران

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار

نمایشگاه عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن

توافق هند و روسیه در رشد اقتصاد افغانستان

تنها مازراتی شاسی بلند ایران +عکس

یک هزار قلم دارو و لوازم بهداشتی تقلبی کشف شد

چگونه دندان ها را بدون درد سفید کنیم؟

استخدام فروشنده در شرکت شهر نرم افزار در فارس

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه در هوش گستر ماهان(وب سایت بیار)

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

خطر در کمین حیثیت واحد های تولیدی

تقاضای ارزی مسافران دستمایه تلاطم بازار نشود

گسترش همکاری های ایران و برزیل در حوزه حمل و نقل خودرویی

35 راهکار مهم و ساده برای قطع نشدن برق در تابستان

درخواست جالب پولی اردوغان از مردم کشورش

قیمت ارز واردات نهادهای دامی ثابت می ماند

کنار هم باشیم ، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار سوءاستفاده می کنند

24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور وجود دارد

اشتون کوچر 4 میلیون دلار ارز مجازی به یک خیریه اهدا کرد

مجردها خوشبخت هستند؟

چه کسی صاحب اصلی ویژگی ناچ است؟

اعلام چارچوب فعالیت کسب وکارهای نوپای مالی

فارس بررسی کرد مکانیسم های پرداخت متخصصین پزشکی خانواده در نظام سلامت

استخدام اپراتور لیزر در یک مطب معتبر در البرز

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس: لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.2 میلیون شغل ایجاد کند

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

نشست هماهنگی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) برگزار شد

گسترش همکاری های ایران و برزیل در حوزه حمل و نقل خودرویی

افزایش پلکانی 20 درصدی حقوق کارمندان ابلاغ شد

فرار بدهکار بزرگ بانکی از ایران

واردات خودرو در «انحصار» چند فرد و خانواده قرار گرفته است

معرفی بهترین شرکت ها از نظر تعادل میان کار و زندگی

6 مزیت سامانه نیما

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

پای ایران به دادگاه لاهه باز شد

شرکت سامسونگ در پی ساخت پردازنده های 3 نانومتری تا سال 2021

رشد 43 درصدی ترانزیت ریلی خراسان رضوی در سال 97

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

افزایش مجدد برخی محصولات ایران خودرو و سایپا +جدول

اردوغان: با اختلال در بازار ارز، نمی توانید ما را شکست دهید

مایل به رفع تدریجی محدودیت تولید نفت هستیم

چه نوع کیف کمری بخریم؟

بهره برداری از فاز اول باغ موزه دفاع مقدس مشهد در دهه فجر

استخدام کمک حسابدار خانم در طاها گشت در تهران

استاندار کردستان عنوان کرد سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار: توطئه برای زمین زدن دولت اطراحی شده/ نمی توانید ما را شکست دهید

استخدام منشی در مرکز خدمات سامسونگ در تهران

استخدام اپراتور سنگین تراش در شرکت پویش فولاد سپاهان

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پیک موتوری در یک شرکت معتبر در تهران

4 میلیارد دلار واردات پوشاک در کشور انجام می شود

تویوتا پریوس SRT8 800 اسب بخاری!

تحریم داخلی خطرناک تر از تحریم خارجی

سفره خالی نفت

مایل به رفع تدریجی محدودیت تولید نفت هستیم

آب رفتن حیات وحش تشنه خراسان جنوبی در نبرد با خشکسالی

آب رفتن حیات وحش تشنه خراسان جنوبی در نبرد با خشکسالی