مطالب مرتبط:
آغار بکار هیات ماده 251 قانون مالیات های مستقیم در استان
بحران مدیریت آب در استان مازندران
امضا یادداشت همکاری ببن مازندران و استان ساراتف روسیه
گردهمایی رؤسای سازمان های دانش آموزی استان مازندران
کاهش حوادث کار در استان مرکزی با تقویت واحد ایمنی و بهداشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 10:252018-05-17اقتصادي

خشکسالی نتایج مستقیم کاهش بارندگی در استان مازندران است


برای پشت سرگذاشتن بحران خشکسالی باید الگوی کشت و کار متناسب با تغییر رفتار های اقلیمی ایجاد شود.

کاهش بارندگی، کم شدن رواناب ها و آب شدن بخشی از ذخایر برف در ارتفاعات مازندران منابع آب کشاورزی استان را تحت تأثیر قرارداده است و سبب شد در نخستین روز های .

- " برای پشت سرگذاشتن بحران خشکسالی باید الگوی کشت و کار متناسب با تغییر رفتار های اقلیمی ایجاد شود.

کاهش بارندگی، کم شدن رواناب ها و آب شدن بخشی از ذخایر برف در ارتفاعات مازندران منابع آب کشاورزی استان را تحت تأثیر قرارداده است و سبب شد در نخستین روز های فروردین کشت برنج در سه هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان زیرخط قرمز قرار بگیرد.

شعار سال:" برای پشت سرگذاشتن بحران خشک سالی باید الگوی کشت و کار متناسب با تغییر رفتار های اقلیمی ایجاد شود.

کاهش بارندگی، کم شدن رواناب ها و آب شدن بخشی از ذخایر برف در ارتفاعات مازندران منابع آب کشاورزی استان را تحت تأثیر قرارداده است و سبب شد در نخستین روز های فروردین کشت برنج در سه هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان زیرخط قرمز قرار بگیرد.

به نظر کارشناسان در 10 سال گذشته میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه تا 20 درصد کاهش داشته باشد که موجب روند نزولی منابع آب و کاهش 40 میلیون مترمکعبی ذخیره آب های زیرزمینی و کاهش آبگیری سد ها و آب بندان های شده است.

بررسی تاریخی روی آمار 50 سال گذشته نشان می دهد که در دوره 10 سال اخیر با کاهش 15 درصدی کم آبی در استان مواجهیم.

موسوی، مدیر بهره برداری و تأسیسات شرکت آب منطقه ای مازندران، با بیان این که حجم آبدهی رودخانه استان در سال آبی از مهر پارسال تاکنون 35 درصد کاهش دارد، گفت: بارندگی های امسال هم 3/3 دهم میلی متر بوده که تأثیر قابل توجه ای در میزان آبدهی رودخانه های استان نداشته است.

وی اشاره به این که آبدهی رودخانه نسبت به مدت مشابه 40 سال گذشته 45 درصد کاهش داشته است، افزود: کاهش این میزان در رودخانه تجن و شرق استان بیش از 55 درصد نسبت به دوره درازمدت بوده است.

موسوی با اشاره به این که بارش باران 10 سال گذشته در استان روند نزولی داشته است، ادامه داد: در محل ذخیره آب در پشت سد ها و برف در کوهستان و بارش های متمرکز در دشت ها کاهش بیش تری داشته است که با این روند با پدیده اقلیمی کم آبی در استان مواجهیم.

مدیر بهره برداری و تأسیسات شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: کاهش بارندگی در استانی که کشت اصلی آن بر پایه آب است نتایج مستقیم تنش آبی و خشک سالی را درپی دارد، تغییر الگوی کشت در استان پیش از هر چیز ضروری به نظر می رسد.

سازگاری با بحران خشک سالی با تغییر الگوی کشت رضوی، مدیرکل اداره هواشناسی مازندران، گفت: برای پشت سرگذاشتن بحران خشک سالی باید الگوی کشت و کار متناسب با تغییر رفتار های اقلیمی ایجاد شود.

وی به کاهش میزان بارندگی در 10 سال گذشته اشاره کرد و افزود: تغییر اقلیم در استان رو به افزایش است و بایستی در الگوی کشت و کار و رفتار های اقلیمی تجدیدنظر کنیم.

مدیرکل اداره هواشناسی مازندران گفت: مدیریت منابع آب و اصلاح الگوی کشت ازجمله مولفه های مهم مرتبط با هواشناسی است که امسال بیش تر از گذشته مورد توجه کشاورزان و مسئولان استانی قرار بگیرند.

رضوی بیان این که از ابتدای مهر تاکنون میزان بارش 445 میلی متر بوده که به رقم 344 میلی متر در استان کاهش یافته است، گفت: در سال زراعی از مهر پارسال تاکنون بارندگی در استان 22 درصدی کاهش داشته است.

وی افزود: بیش ترین کاهش بارندگی در ارتفاعات صورت گرفته است که منابع اصلی تأمین آبی استان محسوب می شود.

وی با اشاره به این که امسال میانگین افزایش دما در مقایسه با مدت مشابه پارسال 5/3 درجه سانتی گراد بوده است، گفت: 15 اداره هواشناسی فعال و 50 ایستگاه باران سنجی و اقلیم شناسی در استان وضعیت جوی را کنترل می کنند.

کم آبی دغدغه این روز های کشاورزان شمال یکی از کشاورزان منطقه نکا درباره وضعیت شالیزاری و آبیاری گفت: آب در بخش کشاورزی مشکل وجود دارد؛ اما با این همه مشکلات زمین رو برای کشت نشا آماده کردیم.

یکی دیگر از کشاورزان منطقه گهرباران نیز گفت: پیش از این آبیاری غرق آبی بوده داخل زمین نشا آب زیاد بود محصول کم تری برداشت می کردیم و نتیجه خوبی نداشتیم؛ اما امسال با استفاده از کمک کارشناسان آبیاری تناوبی استفاده کردیم.

وی افزود: در این روش زمین ابتدا شالیزار را خشک کرده و یک باره آب در زمین رها می شود، با این روش محصول بیش تری را برداشت می کنیم و آفت کم تری به زمین شالیزار وارد می شود.

نشانه های پیشروی خشک سالی در مازندران کاهش بارندگی، تغییر الگوی بارش، کم شدن دبی آب رودخانه پایین رفتن آب های سفره های زیرزمینی، پیشروی آب شور به آب شیرین در سواحل، گرم شدن کره زمین، آلودگی جو و مصارف بی رویه آب از نشانه های پیشروی خشک سالی در مازندران است.

یخکشی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران، سد سازی را به عنوان یکی از راهکار های استفاده از ظرفیت های آب های سطحی در مازندران برشمرد و گفت: با طولانی شدن و زمان بر شدن ساخت سد ها این فرصت در حال از دست رفتن است، ساخت سد های استان به عنوان زیرساخت مهم در زمینه مهار آب های سطحی است.

وی ذخیره سازی آب در پشت سد های استان در حال حاضر را 114 میلیون مترمکعب بیان کرد و گفت: ذخیره سازی آب در سد های استان امسال 287 میلیون مترمکعب است که در مقایسه با سال گذشته 48 درصد کاهش یافته است.

یخکشی افزود: هم اکنون 48 درصد از ظرفیت سد های مازندران خالی است و 52 درصد در سال زراعی آبگیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان این که سد شهید رجایی ساری تاکنون 54 میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره شده و در مقایسه با سال 95، 115 میلیون مترمکعب آب و در مقایسه با سال گذشته 73 میلیون مترمکعب کم تر است، گفت: بیش ترین میزان در سدشهید رجایی ساری با 57 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: میزان بارندگی استان از اول مهر 96 تا 12 فروردین 97 نسبت به دوره شاخص 12 درصد کاهش داشته است.

وی ازعوامل خشک سالی و بحران کم آبی در استان را کاهش بارندگی و افزایش دما، هدر رفت آب در بخش کشاورزی اعلام کرد و افزود: بایستی در بخش کشاورزی مدیریت بهینه درست، بهره گیری از روش تناوبی آبیاری و برداشت بی رویه از سفر های زیرزمینی برای جلوگیری از بحران خشک سالی در استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با اعلام این که تنها 10 درصد آب های سطحی مازندران مهار شد، خاطرنشان ساخت: با اتمام سد هراز بخش قابل توجهی از منابع آبی استان تأمین خواهد شد.

راهکار جهاد کشاورزی مازندران برای برون رفت از بحران خشک سالی 81 درصد مصرف آب مازندران در بخش کشاورزی است و اساساً اقتصاد استان بر پایه آب است.

آب کشاورزی نیازمند مدیریت مصرف است که با توجه به آب بندان ها، لایروبی کانال ها و افزایش ظرفیت برای رفع مشکل کشاورزی ضروری است.

معرفی ارقام جایگزین کشت برنج در مازندران عنایتی، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران، به کشاورزان توصیه کرد: در زمین های که امکان کشت برنج وجود ندارد سویا، پنبه، ذرت و علوفه را به عنوان کشت جایگزین انتخاب کنند که نیازمند منابع آبی کم تری است.

وی برلزوم تعیین الگوی کشت هر منطقه تأکید کرد و افزود: با توجه به منابع آبی راهکار های تعادل بخشی و صیانت از منابع آبی استان ضروری است.

وی گفت: باید به سمت استفاده بهینه از آب کشاورزی برویم و یکی از راه های بهره وری آب، به کارگیری از ماشین آلات و تکنولوژی جدید کشاورزی است.

عنایتی بر کشت برنج با استفاده از آبیاری بارانی در استان تأکید کرد و گفت: با استفاده از این روش حداکثر بهره وری در کشاورزی و اراضی شالیزاری در استان خواهیم داشت.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: کشت محصولات جایگزین علاوه بر حفظ محیط زیست و منابع آب ارزشمند نشان برنامه ریزی و مدیریت درست در حوزه کشاورزی است.

پایان اردیبهشت آخرین مهلت شالی کاران برای بیمه حیدرپور، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، از کشاورزان خواست با مراجعه به مراکز خدمات کشاورزی و دفاتر خدمات بیمه محصول برنج امسال را بیمه کنند.

وی گفت: کشاورزان شالی کار تا پایان اردیبهشت مهلت دارند تا با مراجعه به تمام مراکز جهاد کشاورزی در استان و شعب اصلی بانک کشاورزی و 20 مرکز خدمات کشاورزی در شهرستان ها محصول برنج را بیمه کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: این پوشش بیمه کشاورزی از زمان انتقال نشا به مزرعه تا رسیدن محصول زراعی برنج این محصول را شامل می شود.

حیدرپور با توجه پیش بینی امسال شرایط خاص براثر کم آبی و خشک سالی در استان از بیمه نوین به عنوان بیمه تضمین تولید برنج در استان خبرداد و گفت: امسال بیمه تضمین تولید نیز با توجه به شرایط اقلیمی و پیش بینی فصلی کم آبی در نظر گرفته شد.

وی با بیان این که کشاورزان تاکنون 10 هزار هکتار نسبت به بیمه کشاورزی اقدام کردند، افزود: کشاورزان و فعالان بخش کشاورزی و شالی کاران توصیه می شود از بیمه تضمین تولید برنج در استان استفاده کنند.

حیدرپور برای عبور از بحران کم آبی، بهره گیری از روش تناوبی آبیاری را از دیگر برنامه های جهاد کشاورزی استان ذکر کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: پارسال 54 هزار بهره بردار کشاورزی بیمه شدند و با دریافت 57 میلیارد ریال حق بیمه، 110 میلیارد ریال غرامت به متقاضیان پرداخت شد.

وی افزود: 20 هزار شالی کار پارسال 32 هزار هکتار مزرعه را بیمه کردند.

ساخت سد های لاستیکی در روستا ها برای توسعه بخش کشاورزی یخکشی، مدیرعامل منطقه ای مازندران، با بیان این که این استان بیش ترین سد لاستیکی کشور را داراست، گفت: پنج سد لاستیکی در حال اجرا، چهار سد در حال بهره برداری و دو سد در شهر های محدود احداث شده است.

وی گفت: 70 درصد منابع آبی در بخش کشاورزی از آب سطحی و 30 درصد از منابع زیر زمینی تأمین می شود.

یخکشی با بیان این که تأمین آب از سد ها برای بخش کشاورزی و آب آشامیدنی در برنامه سازمان جهاد کشاورزی است، گفت: نبود اعتبار کافی و تجهیز منابع آبی از اجرای طرح های کشاورزی در بخش آب های زیرزمینی است.

مازندران با داشتن 213 هزارهکتار زمین های شالیزاری و تولید 800 هزارتن برنج سفید 40 درصد نیاز کشور به این محصول را تأمین می کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 25 اردیبهشت 97، کد مطلب: 44116، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: استان - کاهش - مازندران - بارندگی - رودخانه - درصد - کشاورزی - خشکسالی - نخستین - بحران - رفتار - میزان - استان مازندران - زمین - کم آبی - منطقه - موسوی - بارش باران - برنج - میلی - بارش - زیرزمینی - مدیر - کوهستان - تاریخی - باران - پدیده - آمار - نشان

آخرین اخبار سرویس:
رییس جمهور: برخی از رفتن شرکت‎های خارجی خوشحال‎اند

خروج بیش از 3 میلیون دلار ارز برای واردات کیف دستی به کشور+ جدول

عبور از تراز تجاری منفی در آمار رسمی منعکس شد/ نیمه پر تغییرات ارزی

سردرگمی در بازار سکه

صادرات غیرنفتی ایران 22 درصد افزایش یافت

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

35 راهکار ساده جلوگیری از قطع شدن برق

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

ارز 4200 تومانی بگیر و نگیر دارد

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

صدور جواز آزادی یکصد زندانی جرایم غیرعمد مازندران در یک شب

اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات

سوءاستفاده واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار

روسیه: تحریم ها تنها 10 درصد از صادرات نفت ایران خواهند کاست

فراخوان بزرگ فیات کرایسلر

خودرویی که تنها یک عدد از آن تولید می شود! +عکس

گران ترین ماشین عروس ایران! +عکس

مهمانی زنانه دربار قاجار +عکس

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول

آخرین تحولات بازار مرغ و تخم مرغ

سیتروئن شاسی بلند جدیدش را به اروپا می آورد

ویدئو / مشهورترین نمایشگاه های هنری دنیا - قسمت دوم

گریم «ناصر ملک مطیعی» توسط «عبدالله اسکندری» +عکس

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

هدیه لاکچری ورزشکار میلیاردر برای دخترش +عکس

تهران گردی شبانه «کامبیز دیرباز» با موتور عجیبش +عکس

استخدام برنامه نویس در شرکت ساینا در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت داروسازی آرین سلامت سینا

استخدام کارمند آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تصویر ساز و گرافیست در یک موسسه انتشاراتی

استخدام ادمین وبسایت در شرکت صدراسازان در تهران

استخدام فروشنده در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی و منشی در شرکت شهر نرم افزار

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت عطرینه سازیبا در تهران

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار

نمایشگاه عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن

توافق هند و روسیه در رشد اقتصاد افغانستان

تنها مازراتی شاسی بلند ایران +عکس

یک هزار قلم دارو و لوازم بهداشتی تقلبی کشف شد

چگونه دندان ها را بدون درد سفید کنیم؟

استخدام فروشنده در شرکت شهر نرم افزار در فارس

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه در هوش گستر ماهان(وب سایت بیار)

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

خطر در کمین حیثیت واحد های تولیدی

تقاضای ارزی مسافران دستمایه تلاطم بازار نشود

گسترش همکاری های ایران و برزیل در حوزه حمل و نقل خودرویی

35 راهکار مهم و ساده برای قطع نشدن برق در تابستان

درخواست جالب پولی اردوغان از مردم کشورش

قیمت ارز واردات نهادهای دامی ثابت می ماند

کنار هم باشیم ، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار سوءاستفاده می کنند

24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور وجود دارد

اشتون کوچر 4 میلیون دلار ارز مجازی به یک خیریه اهدا کرد

مجردها خوشبخت هستند؟

چه کسی صاحب اصلی ویژگی ناچ است؟

اعلام چارچوب فعالیت کسب وکارهای نوپای مالی

فارس بررسی کرد مکانیسم های پرداخت متخصصین پزشکی خانواده در نظام سلامت

استخدام اپراتور لیزر در یک مطب معتبر در البرز

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس: لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.2 میلیون شغل ایجاد کند

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

نشست هماهنگی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) برگزار شد

گسترش همکاری های ایران و برزیل در حوزه حمل و نقل خودرویی

افزایش پلکانی 20 درصدی حقوق کارمندان ابلاغ شد

فرار بدهکار بزرگ بانکی از ایران

واردات خودرو در «انحصار» چند فرد و خانواده قرار گرفته است

معرفی بهترین شرکت ها از نظر تعادل میان کار و زندگی

6 مزیت سامانه نیما

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

پای ایران به دادگاه لاهه باز شد

شرکت سامسونگ در پی ساخت پردازنده های 3 نانومتری تا سال 2021

رشد 43 درصدی ترانزیت ریلی خراسان رضوی در سال 97

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

افزایش مجدد برخی محصولات ایران خودرو و سایپا +جدول

اردوغان: با اختلال در بازار ارز، نمی توانید ما را شکست دهید

مایل به رفع تدریجی محدودیت تولید نفت هستیم

چه نوع کیف کمری بخریم؟

بهره برداری از فاز اول باغ موزه دفاع مقدس مشهد در دهه فجر

استخدام کمک حسابدار خانم در طاها گشت در تهران

استاندار کردستان عنوان کرد سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار: توطئه برای زمین زدن دولت اطراحی شده/ نمی توانید ما را شکست دهید

استخدام منشی در مرکز خدمات سامسونگ در تهران

استخدام اپراتور سنگین تراش در شرکت پویش فولاد سپاهان

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پیک موتوری در یک شرکت معتبر در تهران

4 میلیارد دلار واردات پوشاک در کشور انجام می شود

تویوتا پریوس SRT8 800 اسب بخاری!

تحریم داخلی خطرناک تر از تحریم خارجی

سفره خالی نفت

مایل به رفع تدریجی محدودیت تولید نفت هستیم

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار: نمی توانید ما را شکست دهید/ توطئه برای زمین زدن دولت اطراحی شده

همراه با شرکت های دانش بنیان در مسیر رشد طرح های اقتصادی/ «اندیشه پردازان آوین» روند ثبت اختراع را آسان می کند

کم یاب شدن روغن خام/ دلیل گرانی بیسکویت و آبمیوه

بی عدالتی درافزایش تعرفه برق/یارانه پرمصرف ها 7 برابر کم مصرف ها

بیش از 15 هزار تن برنج دولتی در طرح ضیافت به بازار عرضه شد

وزارت جهاد کشاورزی کلید کاهش مصرف آب است

سوییس قرارداد فروش واگن به ایران را معلق می کند

اروپایی ها در صنعت نفت ایران می مانند/ موانع از سر راه سازندگان داخلی برداشته شود

خشکسالی نتایج مستقیم کاهش بارندگی در استان مازندران است

خشکسالی نتایج مستقیم کاهش بارندگی در استان مازندران است