مطالب مرتبط:
حضور شاهزاده فرانسوی در بازار خودروی ایران
قیمت انواع سکه در بازار افزایش یافت
قیمت انواع سکه در بازار افزایش یافت
گوینده قدیمی خبر در بازار موبایل
افزایش 10 درصدی قیمت دام زنده در بازار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 10:252018-05-17اقتصادي

گیر کردن قلاب سودجویان به بازار نهاده ها


طی ماه های اخیر و در پی نوسانات بازار ارز، برخی محصولات اساسی مانند مرغ و گوشت قرمز با افزایش قیمت مواجه شده اند که مرغداران و دامداران دلیل آن را افزایش قیمت خوراک دام و طیور عنوان می کنند.

- شعار سال: "طی ماه های اخیر و در پی نوسانات بازار ارز، برخی محصولات اساسی مانند مرغ و گوشت قرمز با افزایش قیمت مواجه شده اند که مرغداران و دامداران دلیل آن را افزایش قیمت خوراک دام و طیور عنوان می کنند؛ البته مسئولان از تخصیص دلار چهار هزار و 200 تومانی و پرداخت مابه التفاوت 400 تومانی برای واردات محصولات اساسی از جمله خوراک دام و طیور خبر می دهند.

در همین راستا رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اعلام کرد: به دلیل افزایش قیمت خوراک مرغ، قیمت تمام شده گوشت مرغ بالا رفته و شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار هستیم.

گفتنی است بازار گوشت مرغ طی ماه های گذشته با نوسانات متعددی روبه رو شده و شاهد افزایش نسبی قیمت این محصول در بازار هستیم، چراکه هر کیلوگرم گوشت مرغ بین هشت تا نه هزار تومان است؛ البته مرغداران علت این مسأله را افزایش قیمت نهاده های تولید برای گوشت مرغ ناشی از نوسان نرخ ارز می دانند که البته مسئولان دولتی از جمله معاون اول رییس جمهور و معاونان وزیر جهاد کشاورزی بارها اعلام کردند که ارز چهار هزار و 200 تومانی و مابه التفاوت 400 تومانی برای واردات این کالای اساسی اختصاص می یابد تا قیمت آن تغییر نکند؛ اما به نظر می رسد قیمت خوراک مرغ در بازار همچنان بالا بوده و کاهش پیدا نکرده و خود به عاملی برای افزایش قیمت گوشت مرغ تبدیل شده است.

در همین راستا محمدعلی کمالی سروستانی، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی، اعلام کرد هیچ تغییری در بازار خوراک دام و طیور ایجاد نشده و وضعیت بازار از نظر قیمتی چندان تفاوتی با گذشته ندارد، چراکه به عنوان مثال هر کیلوگرم کنجاله سویا دو هزار و 500 تومان فروخته می شود که تغییری نسبت به گذشته نداشته است و ذرت نیز با وجود افزایش موجودی و ذخایر داخلی از کیلویی یک هزار و 200 به کیلویی یک هزار و 140 تومان رسیده است که تفاوت چندانی را نسبت به گذشته نشان نمی دهد.

حالا پس از گذشت حدود یک ماه از اظهارات مسئولان درباره واردات خوراک دام و طیور و دیگر کالاهای اساسی با دلار چهار هزار و تومانی و پرداخت مابه التفاوت 400 تومانی، قیمت گوشت مرغ در آستانه ماه رمضان همچنان رو به افزایش است، چرا که به گفته مهدی یوسف خانی، رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، قیمت گوشت مرغ کشتارشده تهران کیلویی هشت هزار و 150 تومان بوده و هر کیلوگرم مرغ کشتار شده شهرستان در پایتخت نیز هفت هزار و 650 تومان فروخته می شود که با توجه به وضعیت کنونی و کاهش پیدا نکردن قیمت نهاده های تولیدی که به دلیل افزایش نرخ ارز گران شده بودند، می توان گفت گوشت مرغ در بازار گران نیست و قیمت آن برای تولیدکنندگان گران تمام می شود.

اما و اگرهای دلار دولتی و قیمت مرغ وی با بیان این که در ماه رمضان با توجه به افزایش تقاضای مردم برای خرید مصرف گوشت مرغ احتمال افزایش قیمت آن نیز وجود دارد، افزود: اگر اقشار پایین جامعه در افزایش قیمت محصولات پروتیینی به ویژه گوشت مرغ به عنوان یک پروتیین ارزان قیمت متضرر می شوند و آسیب می بینند، این مسئولان هستند که باید فکری به حال بازار کنند، چرا که اگر دلار دولتی چهار هزار و 200 تومانی و مابه التفاوت 400 تومانی به تاجران و واردکنندگان نهاده های تولید و خوراک دام طیور داده شده است، باید از طریق دستگاه های نظارتی علت افزایش قیمت این محصول اساسی را جویا شد و با متخلفان که احتمالاً ارز تخصیصی خود را در جای دیگری خرج می کنند، برخورد کرد؛ اما اگر دلاری به آن ها اختصاص داده نشده و تاجران مابه التفاوتی دریافت نکرده اند، دیگر نباید پرسید که چرا گوشت مرغ گران شده است.

یوسف خانی گفت: در همه صنف ها از جمله فروشندگان گوشت مرغ، 30 تا 40 درصد واحدهای صنفی در کشور غیرمجاز هستند.

برای ساماندهی آن ها باید دستگاه های نظارتی مانند اماکن همکاری کنند که البته طی دو سال گذشته این اتفاق نمی افتاد، چراکه اداره اماکن و وزارت صنعت، معدن و تجارت با یکدیگر اختلاف داشتند.

رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اضافه کرد: به هیچ وجه گران فروشی در واحدهای صنفی عرضه کننده گوشت مرغ صورت نمی گیرد، چراکه آن قدر فضا رقابتی است و به اصطلاح دست در این بازار زیاد شده که امکان گران فروشی ندارد و اعضای این اتحادیه با وجود این که بر اساس قانون می توانند تا 10 درصد سود منطقی را برای خود در نظر بگیرند، با پنج درصد محصولشان را عرضه می کنند تا بتوانند با دیگران رقابت بیش تری داشته باشند.

کم فروشی تخلف رایج در مرغ فروشی های غیرمجاز وی اعلام کرد: در واحدهای صنفی بدون پروانه تخلفی مانند کم فروشی وجود دارد؛ یعنی با دستکاری ترازو یا بالا بردن وزن گوشت مرغ مرتکب تخلف می شوند؛ اما در این زمینه باید دستگاه های نظارتی و مردم به اتحادیه کمک کنند و در ماه رمضان اگر مشکلی برای بازار به وجود بیاید، با متخلفان در هر جایی که باشند، برخورد می کنیم.

وارد کنندگان هر روز قیمت خوراک را با وجود کاهش قیمت جهانی افزایش می دهند رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران نیز گفت: با آن که گفته می شود کنجاله سویا و ذرت ارز یارانه ای می گیرد؛ اما وارد کنندگان این محصول، هر روز قیمت این دو نهاده را با وجود کاهش قیمت جهانی افزایش می دهند.

احمد مقدسی با انتقاد از افزایش قیمت و کمبود کنجاله سویا و ذرت به عنوان دو نهاده اصلی دامداران خاطرنشان کرد: تعجب ما در این است که چگونه دولت با آن که ارز یارانه ای سه هزار و 800 تومانی را به واردکنندگان می دهد؛ اما قیمت کنجاله سویا و ذرت روند افزایشی پیدا کرده است که این مسأله دو معنی بیش تر ندارد؛ یا به واردکننده ارز یارانه ای نمی دهند یا توان برخورد با تجار و واردکنندگان این محصول که هر قیمتی که دلشان می خواهد کالا را عرضه می کنند، ندارند.

وی تصریح کرد: جالب این جاست که نرخ جهانی سویا هم کاهش پیدا کرده؛ اما وارد کنندگان قیمت کنجاله سویا را بر مبنای ارز آزاد چهار هزار و 200 تومان به دامداران می فروشند و این سوال مطرح است که مگر محموله های موجود در بازار مربوط به خریدهای دو یا سه ماه پیش که اصلاً قیمت ارز نوسان این چنینی نداشته نیست؟ پس چرا قیمت را بالا برده اند؟ رییس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران با انتقاد از عملکرد دستگاه های نظارتی دولت گفت: از آن طرف مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در مصاحبه هایش حرف های قشنگی می زند، ولی حرفی که در عمل به شکل دیگری باشد فایده ندارد و ضررش را دامدار باید بدهد.

مضاف بر آن که مگر قرار نبود نظارت بر قیمت ها تشدید شود؟ پس چرا چنین اتفاقی نیفتاده است؟ مقدسی به قیمت کنجاله سویا و ذرت در بازار اشاره کرد و گفت: هر کیلوگرم کنجاله سویا بین دو هزار و 500 تا دو هزار و 600 تومان و هر کیلوگرم ذرت یک هزار و 180 تومان در بازار عرضه می شود و جای تعجب دارد که چرا شرکت پشتیبانی امور دام برای تنظیم بازار، ذرت و کنجاله توزیع نمی کند.

اگر عرضه در بازار زیاد شود، قطعاً قیمت ها هم کاهش پیدا می کند.

وی در ادامه گفت: از پنجم اردیبهشت تاکنون درخواست خرید 10 هزار تن کنجاله سویا به شرکت پشتیبانی امور دام داده ام؛ اما تا به امروز حتی جوابی بابت این که چنین محصولی را موجود دارند، می فروشند یا ندارند و نمی فروشند، نداده اند؛ با این شرایط چگونه دامدار می تواند برای تهیه نهاده خود روی شرکت های دولتی حساب کند.

دلار دولتی برای خوراک دام و طیور داده ایم اما مدیرکل دفتر تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان دقیق پرداخت دلار دولتی برای واردات خوراک دام و طیور و شرکت های واردکننده کالا مشخص است؛ بنابراین هیچ بهانه ای برای افزایش قیمت یا کمبود قابل پذیرش نیست و واردات نهاده ها به اندازه کافی انجام شده است.

علی اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی، از واردات حدود دو میلیون تنی کالاهای اساسی مورد نیاز برای تولید مرغ و گوشت قرمز با دلار سه هزار و 800 تومانی در هفته های گذشته خبر داد و گفت به زودی بازار این محصولات پروتیینی آرام می شود؛ اما دستگاه های نظارتی باید دقت بیش تری روی بازار داشته باشند و با گران فروشان و متخلفان در این زمینه برخورد کنند.

به گفته وی، طبق مصوبه دولت و سیاست گذاری جدید در زمینه بازار ارز مقرر شده دلار چهار هزار و 200 تومانی به تولیدکنندگان، واردکنندگان و همه نیازمندان به ارز داده شود و برای واردات کالاهای اساسی مانند نهاده های اساسی مورد نیاز برای تولید مرغ و گوشت قرمز مابه التفاوت 400 تومانی نیز به واردکنندگان اختصاص داده شود تا ارز مورد نیاز آن ها به نرخ سه هزار و 800 تومان برسد.

با وجود تسهیلات در نظر گرفته شده برای واردات این محصولات، هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و مرغداران و دامداران بر این مسأله تأکید دارند که قیمت نهاده های اساسی مورد نیاز تولیدشان همچنان با نرخ ارز غیردولتی به دستشان می رسد و اتفاقی در بازار خوراک دام و طیور نیفتاده است؛ البته تولیدکنندگان این محصولات پروتیینی معتقدند شاید تاجران درست می گویند و هنوز به آن ها دلار چهار هزار و 200تومانی و مابه التفاوت 400 تومانی داده نشده است.

دو میلیون تن خوراک دام و طیور با تأمین ارز دولتی به کشور وارد و ترخیص شده است مرتضی رضایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام، هم در این باره گفت: نهاده های مورد نیاز برای تولید محصولات پروتیینی از جمله گوشت قرمز و مرغ شامل ذرت، کنجاله سویا و جو به میزان دو میلیون تن با تأمین ارز دولتی به کشور وارد و ترخیص شده است و باید بازار به تدریج رنگ آرامش به خود بگیرد؛ البته طی هفته های گذشته حباب قیمتی ای در بازار مرغ و گوشت قرمز به وجود آمد که مورد اعتراض همه قرار گرفت که با توجه به وارد شدن خوراک دام و طیور و تأمین شدن نیاز دامداران و مرغداران برای ادامه تولید نباید شاهد سودجویی و گران فروشی این محصولات و کالاهای اساسی از سوی برخی از تجار باشیم و دستگاه های نظارتی باید دقت بیش تری در حوزه نظارت داشته باشند.

مسعود بصیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تأمین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی، نیز گفت: بارها از سوی دستگاه های متولی و نظارتی مانند بانک مرکزی اعلام شده که ارز مورد نیاز یعنی همان دلار چهار هزار و 200تومانی و مابه التفاوت 400 تومانی برای واردات محصولات اساسی پیش بینی شده از جمله خوراک دام و طیور داده شده و تاجران آن را دریافت کرده اند.

یکی از عوامل گرانی مرغ و گوشت سودجویی برخی تجار است وی افزود: طی روزهای گذشته جلسه ای با حضور مسئولان دستگاه های نظارتی برگزار شد و آنالیز قیمت این کالاهای اساسی (خوراک دام و طیور) و مصادیق آن را نیز اعلام کرده ایم که مسلماً دستگاه های نظارتی نیز بر اساس قانون با متخلفان برخورد خواهند کرد و مردم نیز باید در این زمینه مشارکت و کمک کنند، چراکه یکی از عوامل گرانی گوشت مرغ و گوشت قرمز سودجویی برخی واردکنندگان و تاجران نهاده های تولید است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تأمین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: آمار دقیق پرداخت ارز از نظر میزان تخصیص و محل تخصیص (شرکت واردکننده کالا) مشخص است.

بر این اساس نیز آمار همه دریافت کنندگان ارز دولتی و مابه التفاوت در نظر گرفته شده برای واردات خوراک دام و طیور به دستگاه نظارتی ارسال شده است؛ بنابراین هیچ بهانه ای برای افزایش قیمت آن یا کمبود قابل پذیرش نیست، چراکه انواع دانه های روغنی، ذرت، کنجاله سویا و.

به اندازه کافی در کشور وجود دارد و تعداد واردکنندگان نیز افزایش پیدا کرده است.

بصیری تأکید کرد: هیچ مشکلی از نظر موجودی خوراک دام و طیور در کشور وجود ندارد، چرا که به اندازه کافی این محصولات به کشور وارد شده و در استان های مختلف وجود دارد.

شاید افزایش دستمزد کارگران یا دیگر پارامترهای تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز قدری نسبت به سال گذشته تغییر کرده باشد؛ اما افزایش قیمت محصولات پروتیینی معمولاً به بالا بودن قیمت نهاده های تولید و خوراک دام طیور برمی گردد که برخی واردکنندگان از این شرایط سوءاستفاده می کنند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 25 اردیبهشت 97، کد مطلب: 44132، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: افزایش قیمت - افزایش - قیمت - بازار - گوشت - مرغداران - تفاوت - مسئولان - طیور - معاون اول رییس جمهور - واردات - خوراک مرغ - دامداران - کالاهای اساسی - قیمت تمام شده - نهاده - معاون - پرنده - رییس جمهور - ماه رمضان - مدیرعامل - دلار - ماهی - کشاورزی - نرخ ارز - کمالی - عاملی - تولید - تهران - رمضان

آخرین اخبار سرویس:
کاهش حق بیمه قراردادهای حمل و نقل مواد نفتی به 4 درصد

مشکل مسکن، رنجی که بیشتر می شود

عجیب ترین و ترسناک ترین میوه های جهان

«گورهای لاکچری» در آرامستان کرمانشاه

مبل های لامبورگینی هم آمد

محمدمهدی عسگری، مجید کریمی ریزی، علی مصطفوی ثانی تأمین مالی پروژه های زیرساختی بر مبنای الگوی تسهیم ریسک

رییس جمهور: برخی از رفتن شرکت‎های خارجی خوشحال‎اند

خروج بیش از 3 میلیون دلار ارز برای واردات کیف دستی به کشور+ جدول

عبور از تراز تجاری منفی در آمار رسمی منعکس شد/ نیمه پر تغییرات ارزی

سردرگمی در بازار سکه

صادرات غیرنفتی ایران 22 درصد افزایش یافت

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

35 راهکار ساده جلوگیری از قطع شدن برق

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

ارز 4200 تومانی بگیر و نگیر دارد

چینی هابرای سرمایه گذاری توسعه ای درایران اعلام آمادگی کردند

آجیل وایتکسی هم داریم!؟

8 تا 10 میلیون کارگرِ مشاغل کاذب نه آتیه دارند و نه بازنشستگی

صدور جواز آزادی یکصد زندانی جرایم غیرعمد مازندران در یک شب

اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات

سوءاستفاده واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار

روسیه: تحریم ها تنها 10 درصد از صادرات نفت ایران خواهند کاست

فراخوان بزرگ فیات کرایسلر

خودرویی که تنها یک عدد از آن تولید می شود! +عکس

گران ترین ماشین عروس ایران! +عکس

مهمانی زنانه دربار قاجار +عکس

نرخ 39 ارز بانکی ثابت ماند +جدول

آخرین تحولات بازار مرغ و تخم مرغ

سیتروئن شاسی بلند جدیدش را به اروپا می آورد

ویدئو / مشهورترین نمایشگاه های هنری دنیا - قسمت دوم

گریم «ناصر ملک مطیعی» توسط «عبدالله اسکندری» +عکس

گرانی نرخ بلیت هواپیما تکذیب شد

هدیه لاکچری ورزشکار میلیاردر برای دخترش +عکس

تهران گردی شبانه «کامبیز دیرباز» با موتور عجیبش +عکس

استخدام برنامه نویس در شرکت ساینا در تهران

استخدام مسئول دفتر در شرکت داروسازی آرین سلامت سینا

استخدام کارمند آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تصویر ساز و گرافیست در یک موسسه انتشاراتی

استخدام ادمین وبسایت در شرکت صدراسازان در تهران

استخدام فروشنده در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی و منشی در شرکت شهر نرم افزار

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت عطرینه سازیبا در تهران

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار

نمایشگاه عفاف و حجاب در نمایشگاه قرآن

توافق هند و روسیه در رشد اقتصاد افغانستان

تنها مازراتی شاسی بلند ایران +عکس

یک هزار قلم دارو و لوازم بهداشتی تقلبی کشف شد

چگونه دندان ها را بدون درد سفید کنیم؟

استخدام فروشنده در شرکت شهر نرم افزار در فارس

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه در هوش گستر ماهان(وب سایت بیار)

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت معتبر در تهران

خطر در کمین حیثیت واحد های تولیدی

تقاضای ارزی مسافران دستمایه تلاطم بازار نشود

گسترش همکاری های ایران و برزیل در حوزه حمل و نقل خودرویی

35 راهکار مهم و ساده برای قطع نشدن برق در تابستان

درخواست جالب پولی اردوغان از مردم کشورش

قیمت ارز واردات نهادهای دامی ثابت می ماند

کنار هم باشیم ، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

واردکنندگان خودرو از شرایط روانی بازار سوءاستفاده می کنند

24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور وجود دارد

اشتون کوچر 4 میلیون دلار ارز مجازی به یک خیریه اهدا کرد

مجردها خوشبخت هستند؟

چه کسی صاحب اصلی ویژگی ناچ است؟

اعلام چارچوب فعالیت کسب وکارهای نوپای مالی

فارس بررسی کرد مکانیسم های پرداخت متخصصین پزشکی خانواده در نظام سلامت

استخدام اپراتور لیزر در یک مطب معتبر در البرز

رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) در گفت وگو با فارس: لزوم تسهیل مسیر بازار بین المللی برای کالای داخلی و ورود شرکت های تهاتری/ دولت باید سالی 1.2 میلیون شغل ایجاد کند

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

نشست هماهنگی سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) برگزار شد

گسترش همکاری های ایران و برزیل در حوزه حمل و نقل خودرویی

افزایش پلکانی 20 درصدی حقوق کارمندان ابلاغ شد

فرار بدهکار بزرگ بانکی از ایران

واردات خودرو در «انحصار» چند فرد و خانواده قرار گرفته است

معرفی بهترین شرکت ها از نظر تعادل میان کار و زندگی

6 مزیت سامانه نیما

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

پای ایران به دادگاه لاهه باز شد

شرکت سامسونگ در پی ساخت پردازنده های 3 نانومتری تا سال 2021

رشد 43 درصدی ترانزیت ریلی خراسان رضوی در سال 97

یک طرح سرمایه گذاری به اندازه اعتبار سالانه خراسان جنوبی است

افزایش مجدد برخی محصولات ایران خودرو و سایپا +جدول

اردوغان: با اختلال در بازار ارز، نمی توانید ما را شکست دهید

مایل به رفع تدریجی محدودیت تولید نفت هستیم

چه نوع کیف کمری بخریم؟

بهره برداری از فاز اول باغ موزه دفاع مقدس مشهد در دهه فجر

استخدام کمک حسابدار خانم در طاها گشت در تهران

استاندار کردستان عنوان کرد سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای ایجاد زنجیره فولاد در کردستان

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار: توطئه برای زمین زدن دولت اطراحی شده/ نمی توانید ما را شکست دهید

استخدام منشی در مرکز خدمات سامسونگ در تهران

استخدام اپراتور سنگین تراش در شرکت پویش فولاد سپاهان

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پیک موتوری در یک شرکت معتبر در تهران

4 میلیارد دلار واردات پوشاک در کشور انجام می شود

تویوتا پریوس SRT8 800 اسب بخاری!

تحریم داخلی خطرناک تر از تحریم خارجی

سفره خالی نفت

مایل به رفع تدریجی محدودیت تولید نفت هستیم

واکنش اردوغان به افزایش نرخ دلار: نمی توانید ما را شکست دهید/ توطئه برای زمین زدن دولت اطراحی شده

همراه با شرکت های دانش بنیان در مسیر رشد طرح های اقتصادی/ «اندیشه پردازان آوین» روند ثبت اختراع را آسان می کند

گیر کردن قلاب سودجویان به بازار نهاده ها

گیر کردن قلاب سودجویان به بازار نهاده ها