مطالب مرتبط:
با ورشکستگی آب و فرسایش خاک، خودکفایی غذایی رویاست؟
بن بست نیست- 8 توسعه کشت دیم، کلید خودکفایی در غذاهای اساسی
تعمیرات پالایشگاه ها عامل کاهش تولید بنزین/ خودکفایی تنها مشروط به تولید نیست
روایتی از جلسه ای که غربی هارا عصبانی کرد آمریکایی ها از سیاست خودکفایی ایران می ترسند
استخدام تعدادی سالن دار آقا در یک مجموعه غذایی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 08:152018-05-17اقتصادي

با ورشکستگی آب، خودکفایی غذایی یک رویاست؟


وسعت زیادی از زمین های کشاورزی در ایران نامناسب اند - شعارسال:" محسن مسگران، استاد بخش کشاورزی دانشگاه کالیفرینا از وضعیت کشاورزی در ایران می گوید.

خشکسالی، تغییراقلیم و فرسایش خاک، همه اینها باعث شده که در طول چند سال گذشته بحث های مختلفی در میان مسئولان در رابطه با سیاست های حوزه کشاورزی به ویژه خودکفایی غذایی انجام شود.

کشاورزی بیش از 90درصد منابع آب ایران را مصرف می کند و عامل فرسایش خاک کشور است و شاید ایجاد تغییرات اساسی در این حوزه وضعیت زیست محیطی کشور را بهبود می دهد.

عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در همین رابطه چندی پیش گفته بود: طی دهه های گذشته با هدف افزایش محصول، خودکفایی، کاهش وابستگی به خارج و واردات، ضربات محکمی به محیط زیست و منابع طبیعی کشور وارد شده است.

متاسفانه مسئولان بهای خودکفایی به دست آمده در بخش کشاورزی را درست محاسبه نکردند وگرنه امروز وضعیت منابع طبیعی و محیط زیست کشور این قدرغم انگیز نبود.

بهای بخشی از این خودکفایی این بوده که ایران امروز جزو کشورهای اول جهان در زمینه فرسایش خاک، استحصال منابع آبی، گسترش بیابان و.

است.

اما از سویی گروهی معتقدند کشاورزی باید اولویت اصلی برنامه ریزی ها باشد چراکه امنیت غذایی کشور را بدون وابستگی به هیچ کشوری تامین می کند.

برای مثال مدتی است طرح بسیج همگام با کشاورزی ایجاد شده و هدف آن عدم وابستگی به هیچ کشور دیگر در زمینه مواد غذایی است.

اما شاید محسن مسگران، استاد دانشکده علوم گیاهی دانشگاه کالیفرنیا یکی از افرادی باشد که پاسخی دقیق و علمی در این زمینه داشته باشد، او عضو تیمی بود که سال گذشته تحقیق کلانی درباره وضعیت اراضی ایران در حوزه کشاورزی انجام دادند، این تحقیق در مجله نیچر منتشر شده است.

آقای دکتر مدتی است که با توجه به ورشکستگی آبی و فرسایش خاک شدید در ایران بحث های بسیار زیادی درباره نحوه انجام کشاورزی انجام می شود.

در همین رابطه تقریباً یک سال پیش تحقیقی از شما و همکارنتان در رابطه باکیفیت زمین های ایران برای کشاورزی در مجله نیچر منتشر شد، که در آن شما و همکارانتان به نتایج جامع رسیده بودید که شاید بتواند جواب درست و علمی به این بحث ها باشد، ا کمی از ر این تحقیق بگویید.

این تحقیق در قالب یکی از پروژه های ایران 2040 دانشگاه استنفورد که توسط دکتر پویا آزادی راه اندازی و مدیریت می شود انجام شد.

پروژه ایران 2040 دانشگاه استنفورد تلاشی دانشگاهی باهدف ترویج مطالعات کلان نگر اقتصادی و فنی در حوزه توسعه پایدار و بلندمدت ایران است و سعی در استفاده از ظرفیت های علمی پژوهشگران برجسته خارج از کشور در مطالعه وضعیت کنونی و دورنمای بخش های مختلف اقتصاد ایران مانند انرژی، کشاورزی، خدمات، منابع طبیعی و انسانی، و محیط زیست دارد.

در این تحقیق ما بر اساس سه گروه از عوامل اصلی تأثیرگذار بر کشاورزی یعنی عوامل خاکی، اقلیمی و توپوگرافی اراضی ایران را از نظر مطلوبیت آن ها برای کشاورزی به طور کمّی بررسی کردیم.

پیش از دسته بندی زمین های ایران به درجات مختلف مطلوبیت، کاربری هایی مانند مناطق مسکونی، مناطق حفاظت شده، آب های داخلی (مانند برکه و دریاچه ها) و جنگل ها و مراتع طبیعی را از بررسی حذف کردیم چراکه در این مناطق کشاورزی یا امکان پذیر نیست یا اینکه اصلاً نباید صورت بگیرد.

از سویی برای ارزیابی درجه مطلوبیت زمین هایی که در حال حاضر زیر کشت و کار هستند ما بالغ بر 15 هزار تصویر ماهورهای را به طور چشمی بررسی کردیم.

از آنجا که هیچ نقشه ای از اراضی زیر کشت کشور وجود ندارد ما مجبور بودیم به طور چشمی این تصاویر را برای وجود علائم کشت و کار بررسی کنیم و سرانجام توانتستیم اولین ارزیابی موجود از کیفیت اراضی کشاورزی کل کشور را منتشر کنیم.

اما چرا چنین تحقیقی انجام دادید، هدف اصلی شما چه بود؟ آگاهی از سرمایه های طبیعی یکی از پیش نیازهای اصلی هر کشور برای تدوین یک برنامه ریزی جامع توسعه است.

آگاهی از منابع آبی و خاکی حائز اهمیت است چون کشاورزی و تولید غذا به آب وخاک وابسته است.

افزایش جمعیت کشور در چندین سال گذشته این پرسش را مطرح کرده که آیا کشور از ظرفیت کشاورزی لازم برای تأمین غذای مردم برخوردار است یا نه؟ به ویژه اینکه چه درست چه غلط، شعار خودکفایی همیشه در رأس اهداف این بخش بوده است.

ببینید به طور کلی ما دو راهکار اصلی برای افزایش تولید کشاورزی داریم، افزایش سطح زیر کشت و افزایش تولید در واحد سطح.

هر دو راهکار را همزمان هم می توان انجام داد و این دو ناسازگار نیستند.

انجام راهکار دوم هنگامی میسر است که زمین مستعد کشاورزی وجود داشته باشد.

در اکثر کشورهای پیشرفته و یا حتی درحال توسعه پایگاه های داده ای جامعی از وضعیت اراضی برای کاربری های مختلف وجود دارد.

ولی متأسفانه ما شناخت دقیقی از وضعیت اراضی کشورمان نداریم و اطلاعات موجود نیز پراکنده و در مقیاس های خرد هستند و به این دلیل کفایت لازم برای سیاست گذاری های کلان را ندارند.

و اما به نظر می رسد نتایج این تحقیق هم بسیار متفاوت با سیاست های در حال اجرا در ایران است، شما در این تحقیق نشان دادید که وسعت زیادی از زمین های ایران برای کشاورزی نامناسب است.

اصلا کلمه نامناسب یعنی چه؟ یعنی باید کلا کشاورزی را در این زمین ها فراموش کنیم؟ طبقه بندی ما برگرفته از روش سازمان خوار و بار جهانی بود، طبق آن زمینی نامناسب است که تولید پایدار در آن ممکن نباشد.

در این زمین ها حداقل یکی از 20 عامل خاکی، توپوگرافی یا اقلیمی دارای مقداری است که از حد یا آستانه تحمل گیاهان زراعی رایج تجاوز می کند، بنابراین رشد گیاه در این زمین ها میسر نبوده یا اینکه به شدت کاهش خواهد یافت.

مثلا در خاکی که شوری آن بالاتر از میزان مشخصی است تقریباً هیچ یک از گیاهان زراعی مرسوم نمی توانند رشد قابل قبولی داشته باشند و لذا عملکرد آن ها بسیار پایین و غیراقتصادی است.

باید گفت فقط با صرف هزینه های زیاد می توان این زمین زمین ها قابل کشت کرد ولی این بعید است که این زمین ها در طولانی مدت بتوانند باروری خود را حفظ کنند.

این زمین ها از قبل نامناسب بودند؟ چقدر از اشتباهات ما در ایجاد این وضعیت تاثیر گذارند؟ ترکیبی از هر دو حالت در این وضعیت نقش داشته، در برخی مناطق نامناسب بودن ذاتی بوده و از گذشته دور وجود داشته.

مثلاً در یک منطقه کوهستانی عمق خاک به طور طبیعی اندک و ناچیز است و این چیزی نیست که اخیراً و در اثر فعالیت های انسانی رخ داده باشد.

از طرفی پدیده ای مانند افزایش شوری خاک در بسیاری مناطق منشأ انسانی داشته و در اثر آبیاری با آب شور صورت گرفته.

بنابراین اهمیت نسبی انسان و فرآیندهای طبیعی در نامناسب ساختن یک زمین بسته به منطقه و عامل محدودکننده متفاوت است، ما داده جامع و قابل استنادی از وضعیت گذشته اکثر این زمین ها در اختیار نداریم به همین دلیل تفکیک اثر این دو کار ساده ای نیست.

آیا امکان جبران قسمتی که عامل انسانی داشته وجود دارد؟ یعنی می توانیم کاری کنیم که وضعیت مطلوبیت اراضی ایران مناسب شود یا مسیری که رفته ایم برگشت ناپذیر است؟ ببینید جبران برخی عوامل تقریباً نامیسر یا حداقل غیراقتصادی ست.

مثلاً بیابانی که پوشیده از ماسه است و بارندگی سالیانه آن زیر 70 میلی متر است را نمی توان تبدیل به یک کشتزار بارده کرد یا زمین شیب داری که در اثر کشت غیراصولی خاکش فرسایش یافته است را تقریباً نمی توان به حالت اولیه اش بازگرداند چراکه تولید خاک فرآیندی بسیار طولانی است.

ولی بخش های دیگری هم قابل جبران هستند.

آقای دکتر به نظر می رسد در کنار اشتباهاتمان و عوامل طبیعی عامل دیگر به نسبت نوظهوری هم می تواند شرایط را بدتر کند؛ تحقیقات نشان می دهد تغییراقلیم می تواند امنیت غذایی را به خطر بیاندزد، این موضوع به چه شکلی انجام می شوپ؟ تغییر اقلیم می تواند به طور مستقیم تولید گیاهان زراعی را تحت تأثیر قرار دهد.

در حالی که تولید محصول در برخی مناطق ممکن است به علت کاهش بارندگی تنزل پیدا کند در منطقه ای دیگر بارندگی ها شدید باعث سیلاب و ریسک از بین رفتن کل محصول را در پی دارد.

همچنین مطالعات زیادی نشان داده اند که تغییر اقلیم می تواند احتمال گسترش و طغیان آفات محصولات زراعی را افزایش می دهد.

حتی در چندین تحقیق دیده شده است که با افزایش دما کارایی برخی آفت کش ها کاهش می یابد یعنی باید منتظر پیامدهای مرگبار تغییراقلیم بر کشاورزی ایران هم باشیم؟ آینده ایران از نظر تغییر اقلیم خیلی واضح نیست و مدل های مختلف پیش بینی های متفاوتی را ارائه می کنند ولی آنچه بیشتر محتمل به نظر می رسد کاهش بارندگی و افزایش دما برای مناطق گسترده ای از ایران است، میزان تبخیر و تعرق در ایران بالاست درنتیجه تولید محصول بدون انجام آبیاری در بسیاری مناطق تقریباً ناممکن است.

حالا افزایش دما از یک سو میزان تبخیر و تعرق در گیاه را بالا می برد و از سوی دیگر کاهش بارندگی بر مشکل تأمین آب می افزاید.

باتوجه به شواهد موجود، به نظر احتمال اینکه تغییر اقلیم به مشکلات کشاورزی و وخامت بحران آبی کشور بیفزاید بیشتر از احتمالات دیگر است.

با توجه به حرف هایی که درباره وضعیت اراضی کشاورزی گفتید و با توجه به بحران آب که بارها درباره آن صحبت شده، آیا واقعا اینکه بخواهیم به خودکفایی غذایی برسیم ممکن است؟ تأکید ما در این تحقیق بیشتر بر روی منابع خاکی بود بنابراین نمی توانم به طور قاطع دراین باره اظهار نظر کنم.

ولی با توجه به استانداردهای بین المللی که برای برداشت متوازن و پایدار آب وجود دارد، ما در حال حاضر از منابع آبی تجدیدشونده کشورمان اضافه برداشت داریم.

از سویی ضریب خودکفایی کشور برحسب وزن کل تولیدات کشاورزی اکنون حدود 80-85 درصد است بنابراین اگر بخواهیم مصرف آب در بخش کشاورزی را به حد استاندارد آن کاهش دهیم، ضریب خودکفایی از مقدار فعلی نیز پایین تر می آید.

باید این را گفت سرانه آب در کشور الان به مرز تنش یعنی 1700 مترمکعب در سال رسیده و حتی اگر فرض کنیم میزان منابع آبی مان ثابت بماند که فرض درستی نیست، افزایش جمعیت به تنهایی تنش آبی را حادتر می کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد تعریف خودکفایی ست: آیا تعریف ما از خودکفایی دربرگیرنده تمام محصولات و نیازهای غذایی کشور است؟ برای مثال آیا ما می خواهیم در تولید موز هم خودکفا شویم؟ چنین نوع خودکفایی تقریباً محال است و هیچ کشوری نمی تواند تمام محصولات موردنیاز خود را در داخل مرزهای سیاسی اش تولید کند.

حتی کشورهایی مانند امریکا و استرالیا که جزو بزرگترین صادرکننده های محصولات کشاورزی هستند، برخی محصولات را از سایر کشورها وارد می کنند، برای مثال در فصل های خاصی از سال بخش عمده ای از گوجه فرنگی مصرفی آمریکا از مکزیک و کانادا وارد می شود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت سلامت نیوز، تاریخ انتشار: 26اردیبهشت1397 ، کدخبر: 244054: www.

salamatnews.

com
کلید واژه ها: کشاورزی - ایران - دانشگاه - کشور - دانشگاه استنفورد - محیط زیست - وابستگی - منابع طبیعی - رابطه - زمین - رییس سازمان محیط زیست - دانشگاه کالیفرنیا - زیست - محیط - ورشکستگی - سازمان محیط زیست - مسئولان - علمی - برنامه ریزی - پروژه - طبیعی - منتشر - امروز - مواد غذایی - کالیفرنیا - دکتر - درست - محسن - نامناسب - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
سقوط سنگین 4 درصدیِ قیمت نفت

برای تمدید دفترچه بیمه نیازی به مراجعه حضوری نیست/ تحویل درب منازل از 2 ماه دیگر

آخرین وضعیت مسمومیت های قارچ های سمی/18 نفر فوت کردند

نگاه سازمان تامین اجتماعی به رفع مسائل بیمه ای کارفرمایان مثبت است

استخدام دو نفر کارشناس فروش جهت فروش کارتخوان سیار در قزوین

صندوق بین المللی پول: به همکاری با سیف ادامه می دهیم

دستور وزیر تعاون برای رفع مشکل رانندگان

استخدام چند نفر بازاریاب جهت پخش مواد غذایی در البرز

عرضه بیش از 149 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

استخدام کوپ کار، رنگ کار و وردست رنگ کار در عروس سرای طنین

شرایط پیش فروش اعتباری برلیانس کراس

کاظمی: مردم انتظار داشتند دولت مانع فیلترینگ تلگرام شود

سدان موفق این روزهای بازار ایران

تهدید دانش آموزان با مخدر جویدنی/ فروش مخدر «بی تی» به قیمت 500 تومان جلوی مدارس!/ 70 درصد این پول به جیب خارجی ها می رود

نرخ دلار افزایش یافت

سیل در پسوه پیرانشهر یک قربانی گرفت

35 درصد دختران دبیرستانی قلیان کشیده اند

رشد 8 درصدی کشته شدگان تصادفات درون شهری در گلستان

استخدام مربی با سابقه کار مفید جهت مهدکودک در شرق تهران

استخدام راننده ایسوزو 6 تن در کارگاه تولیدی  رشت

استخدام متخصص شبکه در شرکت پیشگامان کی پاد در یزد

استخدام شرکت پارس ایمن خوارزم در تهران

آیا توافق نفتی اوپک به سرانجام می رسد؟

استخدام تعدادی مربی جهت کار با کودکان در محدوده شرق تهران

استخدام منشی و حسابدار خانم در تبریز

استخدام شرکت صنایع غذایی آذر دانه در تبریز

استخدام نیروی خانم جهت کار در ساندویچ پرندگان در سیرجان

استخدام فست فود تورینو در سیرجان

استخدام سرپرست فروش،فروشنده در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مربی مهد با سابقه کار در شهر تهران

استخدام مهندس کامپیوتر و کارشناس IT جهت شرکت بازرگانی

استخدام بازاریاب جهت همکاری در تبریز

استخدام مسئول دفتر در یک دفتر طراحی گرافیک معتبر در تهران

استخدام فروشنده در انتشارات جنگل در اصفهان

استخدام نیروی خانم جهت همکاری در پذیرش در تبریز

استخدام فروشنده خانم جهت کار در بوتیک زنانه در سیرجان

مهلت واریز قسط دوم هزینه حج امروز به پایان می رسد

استخدام همکار حداقل فوق دیپلم جهت شرکت مهندسی طراحی نمایشگاهی

استخدام همکار خانم با مدرک علوم آزمایشگاهی در تبریز

دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

ب ام و X5 2019، مدعی جدید آفرود/ تست های سخت در صحرا و یخبندان (+عکس)

امضای سند همکاری ایران و روسیه در حوزه علوم زمین

نرخ دلار به 42 هزار و 110 ریال رسید

معاون اقتصادی استاندار مرکزی:مشکلات شرکت هپکو در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شد

چند خبر کوتاه از استان سمنان

35 مرکز خرید گندم و جو در استان اردبیل دایر شد

استخدام نیروی آقا جهت کار در کبابی در سیرجان

استخدام اپراتور فرز CNC مسلط به پاورمیل در شرق تهران

رازهای موفقیت درنمایشگاه اگروفود

استخدام متخصص شبکه در شرکت پیشگامان کی پاد در تهران

استخدام آشپز ماهر جهت کار در آشپزخانه بیرون بر در سیرجان

استخدام فنی کار دستگاه تافی در تبریز

استخدام دو نفر خانم جهت کار در هتل فدک در سیرجان

استخدام تعدادی نیروی جوشکار و کارگر ساده در سیرجان

فتوای جدید مفتی اعظم ترکمنستان در مورد میزان فطریه

استخدام طراح آشنا به 3dmax در شرکت طراحی داخلی در تبریز

بیمه پیمانکاران توسط صندوق ضمانت صادرات

استخدام پشتیبان فنی دستگاه کارتخوان در پرداخت الکترونیک-گیلان

پوتین: نفت 60 دلاری برای روسیه مناسب است

شاهد سکون و رکود در فضای تجارت خارجی هستیم/ جلوی ظهور بابک زنجانی های جدید را بگیرید

ب ام و X5 2019، مدعی جدید آفرود/ آزمایشات سخت در صحرا و یخبندان (+عکس)

جوانگرایی بجای اشتغال بکار بازنشستگان/ضرورت اصلاح قانون و حذف استثناها

بهای نفت در پایان معاملات نیویورک کاهش یافت

آزادی 14 نفر از زندانیان مالی توسط انجمن حمایت از زندانیان شهرستان سراب

آیا توافق نفتی اوپک به سرانجام می رسد؟

2 هزار نهال گل محمدی در فردوس توزیع شد

بارندگی ها در خلخال ادامه یافت

قیمت نفت 2 دلار کاهش یافت

پورزرندی: منابع بانک شهر به بیش از 56 هزار میلیارد تومان رسید

استخدام پخش سراسری پرنیان مهیار

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تجهیزات پزشکی در تهران

شاخص در ابتدای معاملات درخشید

بانک هایی که موفق ترند

جک J4، تازه وارد سدان های ارزان قیمت ایران

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان: دانش آموز پیشتاز انقلاب اسلامی  باید نسبت به مسائل روز جامعه دارای بصیرت انقلابی باشد

تداوم افزایش نرخ دلار

عرضه آیفون 9 با تراشه های 7 نانومتری

فولکس واگن توارگ 2019؛ جواهر سلطنتی

چرا ترکیه ذخایر طلای خود را از آمریکا بازگرداند؟

به بهانه خروج آمریکا از برجام، بازار را به ترک ها نبازیم

ورود فاینانس اسلامی به ارزیابی های بخش مالی صندوق بین المللی پول

اسکناس در آینده ای دور حذف می شود

استخدام برقکار ماهر جهت کار در الکتریکی در شهر تهران

استخدام کارگر ساده آقا در شهر تبریز

استخدام خانمی آشنا به معماری جهت همکاری در تهران

روزانه چه تعداد زائر در ماه مبارک رمضان به عتبات می روند؟

استخدام همکار خانم جهت امور دفتری در تبریز

استخدام جوشکار درب و پنجره ساز ماهر و نیمه ماهر در تهران

استخدام آهنگر ماهر جهت کار در تهران محدوده چهاردانگه

استخدام نیروی خانم لیسانس مسلط به زبان انگلیسی در تبریز

استخدام سالن دار جهت کار در فست فود در سیرجان

استخدام مهندس عمران خانم با سابقه کار در دفتر فنی

شنبه 5 خرداد | تداوم افزایش نرخ دلار

وام ویژه برای دانشجویان دچار بیماری خاص

استخدام نیروی ساده در غذای آماده گنبدان در سیرجان

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

کشف 15 هزار لیتر گازوییل قاچاق در بندرعباس

افزایش دوبرابری خرید تضمینی کلزا در هرمزگان

صدمین شیرون بوگاتی 3.36 میلیون دلار می ارزد (+عکس)

نوبت بندی آب آشامیدنی بندرعباس درصورت صرفه جویی نکردن

با ورشکستگی آب، خودکفایی غذایی یک رویاست؟

با ورشکستگی آب، خودکفایی غذایی یک رویاست؟