مطالب مرتبط:
آیین های ماه رمضان در کهگیلویه و بویراحمد
کاهش زمان اجرای طرح ترافیک و «زوج و فرد» در ماه رمضان
جزییات کاهش زمان اجرای «طرح ترافیک» و «زوج و فرد» در ماه رمضان
شئون ماه مبارک رمضان تکریم شود
آیین های ماه رمضان در کهگیلویه و بویراحمد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 06:052018-05-17سياسي

ماه رمضان مثل باران رحمتی بر فضای زندگی ما می بارد


ماه رمضان مثل باران رحمتی بر فضای زندگی ما می بارد؛ آلودگی ها، زیادی ها، زنگار گرفتگی ها و کثافت هایی را که به دست خود ما در محیط زندگی و در جان و دلمان پدید آمده است، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری میزان به نقل از KHAMENEI.

IR"، حضرت آیت الله خامنه ای، در تاریخ 4 دی 1378 در دیدار کارگزاران نظام بیانات مهمی را ایراد فرمودند.

مشروح بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است: بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم الحمدللَّه ربّ العالمین.

والصّلاه والسّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الأطیبین الأطهرین المنتجبین.

سیّما بقیّهاللَّه فی الارضین.

قال اللَّه الحکیم فیکتاب: اذ جعل الّذین کفروا فی قلوبهم الحمیّه حمیّه الجاهلیّه فانزل اللَّه سکینته علی رسوله و علی المؤمنین و الزمهم کلمه التّقوی و کانوا احقّ بها و اهلها و کان اللَّه بکلّ شیء علیما(1).

جلسه بسیار معطّر و منوّری است.

اوّلاً ایّام مبارک ماه رمضان است، که ماه رمضان مثل باران رحمتی بر فضای زندگی ما میبارد؛ آلودگیها، زیادیها، زنگار گرفتگیها و کثافتهایی را که به دست خود ما در محیط زندگی و در جان و دلمان پدید آمده است، میشوید و فضا را مصفّا و دلها را نورانی میکند؛ ثانیاً اعضای این جلسه جزو کسانی هستند که این اقبال را دارند که اگر ان شاءاللَّه آنچه را انجام میدهند، نیّت درستی به دنبال آن باشد - که به امید خدا هست - در ردیف بهترین بندگان خدا قرار گیرند.

کاری که شما میکنید، مهمّ است.

اثری که میگذارید، عمیق و وسیع است.

لذا اگر ان شاءاللَّه نیّتها همان که باید باشد، باشد، نمیشود شما را با مردمِ عادّی قیاس کرد؛ به همان دلیلی که عرض شد.

شما برادرانِ مؤثّر و مؤمن و کارگردان مسائل این کشور و این نظام، در فضای ماه رمضان، با دهنهای روزه و نفسهایی که امروز به حسب معنا معطّر به عطر معنویت و روزه داری است، این جا گرد آمده اید.

لذا جلسه مهمّ است.

من سال گذشته در این جلسه راجع به سکینه عرایضی عرض کردم.

اثر این سکینه - یعنی اطمینان و آرامش و عدم اضطراب و نداشتن تلاطم - در مسؤولان، این است که اگر مشکلی پیش آید، آنها میتوانند در سایه آن آرامش، تصمیم درست را اتّخاذ کنند؛ دستپاچه و مضطرب و دلباخته در حوادث نشوند؛ مثل صخره ای، بلکه مثل کوهی، در مقابل حوادثِ دشوار و سخت بایستد و اگر خوشی و راحتی و گشایشی پیش آید، خود را گم نکنند.

این هم یک خطر دیگر برای انسانهای مؤثّر است که به مجرّد این که دستشان به جایی بند شد و تا در مقابل خود میدانی را مشاهده کردند و توانستند قبض و بسطی صورت دهند و احساس گشایش و آسایشی کنند، خودشان را گم کنند؛ تصمیمهای عجولانه بگیرند؛ دیگران را تحقیر نمایند؛ خودخواهیهای خودشان را گسترش و به آن میدان دهند.

اگر سکینه باشد - یعنی آن وقار و اطمینان الهی - از این هم جلوگیری میکند؛ نمیگذارد کارهایی از انسان سربزند که لازمه و نشانه انسانهایی کوچک است؛ انسانهایی که مثل پر کاه با هر نسیمی به حرکت در میآیند.

در واقع انسانی که این سکینه را دارد، در این تشبیه، مثل اقیانوس پُرعمقی میشود که هر نسیم و هر وزش بادی نمیتواند او را توفانی کند.

در فقر و غنا، در تنهایی و در کثرت، سکینه به درد انسان میخورد.

در قرآن مکرّر درباره سکینه صحبت شده است و من هم پارسال جملاتی عرض کردم.

این سکینه مسؤولان است که اتّفاقاً خودش را نشان داد.

ما امسال - سالی که در اواخرش هستیم - حوادثی داشتیم که در آن سکینه مسؤولان کارساز بود.

کمیِ درآمدهای اقتصادی را داشتیم؛ مشکلات اقتصادی را داشتیم؛ مشکلات سیاسی را داشتیم؛ مشکلات امنیتی را داشتیم.

دیدید که دشمنان در تابستان امسال در همین تهران حوادثی به وجود آوردند.

انسانها اگر از سکینه و آرامش و توکّل و اعتماد به خدا و اعتماد به آینده و اعتماد به آنچه که از مبانی حق در اختیار آنهاست، برخوردار نباشند، در مقابل این طور حوادث دست و پایشان را گم میکنند؛ بخصوص اگر انسان بداند که این حوادث را دشمن برنامه ریزی کرده است؛ که بعید هم نیست و قرائنی هم دارد.

دشمن از بعد از رحلت امام یک برنامه ده ساله را طرّاحی کرد تا در طول ده سال آن را به نهایت برساند.

شاید قضایای اقتصادی ما - ارزان شدن قیمت نفت - مسائل سیاسی، برخی از مسائل فرهنگی، بعضی از گرفتاریهای اقتصادی و بعضی از گرفتاریهای امنیتی، به این برنامه ریزیها بی ارتباط نباشد.

اگر این طور فرض کنیم، شواهدی دارد.

این از سکینه مسؤولان - یعنی شما حضرات و دوستانی که این جا هستید - اما سکینه ی مردم چه؟ ملت هم به سکینه و آرامش احتیاج دارد.

چگونه میشود این سکینه زبدگان را به سطح عموم مردم سرریز کرد؟ البته بسیاری از مردم، ایمان خوب و روشن و شفّافی دارند و عموم مردم نشان دادند که در مشکلات دارای یک اقتدار حقیقیاند؛ اقتداری که از دین و ایمان سرچشمه گرفته است؛ لیکن وقتی گروهی مسؤولیت اداره امور کشور و ملت را بر دوش میگیرند، نمیتوانند نسبت به این قضیه خود را برکنار بدانند.

همه وظایف ما، در وظایف اقتصادی و سیاسی خلاصه نمیشود؛ ما در مقابل معنویات مردم هم مسؤولیت داریم.

اگر مردم از لحاظ روحی و اخلاقی عقبگرد داشته باشند، نمیشود بگوییم در جامعه هیچ کس مسؤول این نیست.

حالا اگر بنا شد کسی مسؤول باشد، مسؤول کیست؟ یقیناً مسؤولان کشور نمیتوانند خودشان را بر کنار بدانند؛ هر کدام یکطور و به نحوی مسؤولیت دارند.

پس، مسؤولیتِ معنویات مردم هم بر دوش مدیران کشور در طبقات مختلف - از بالا تا پایین - است.

این جا عنصر دیگری پیش می آید، که من از این آیه ای که خواندم، قصدم اشاره به همین عنصری بود که به سکینه ارتباط هم دارد، و آن تقواست.

در این آیه، بین جبهه کفر و جبهه ایمان، مقابله ای درست شده است.

در این آیه شریفه، برای جبهه کفر، احساس حمیّت و تعصّب جاهلانه شده است؛ این مربوط به قضایای حدیبیّه و قضایای بعد از حدیبیّه است که از آزمایشهای بسیار مهم و پُرمعنا و پُرمضمونِ دوران حیات مقدّس پیامبر است.

بعد از آن که رسول اکرم و مسلمانان به قصد مکه به حدیبیّه رفتند و در حدیبیّه متوقّف شدند، دشمن میخواست جنگ را بر آنها تحمیل کند، اما تدبیر الهی نبیّ اکرم نگذاشت و بدون جنگ برگشتند و پیامبر به قراردادی با مشرکین رسید که این قرارداد آن قدر مهم بود که بنابر روایاتی، سوره انّا فتحنا درباره همین قرارداد حدیبیّه نازل شده و از آن به فتح تعبیر شده است: انا فتحنا لک فتحناً مبینا(2) - یعنی همین صلح حدیبیّه - آن حضرت در خلال آیات قرآن، اوضاع را برای مسلمانان روشن میکند و جبهه ها را مشخص مینماید.

آنچه که در نظام اسلامی باید همیشه مورد توجّه باشد، مشخّص بودن جبهه هاست؛ مخلوط نشدن جبهه حق با جبهه ناحقّ است.

ممکن است جبهه ناحق مورد مدارا قرار گیرد - مانعی ندارد - ممکن است در جایی دستِ دوستی هم با او داده شود - در جای خود مانعی ندارد - اما زنهار! خطوط فاصل نبایستی به هم بخورد.

باید مشخّص باشد که حق کیست و کجاست و چرا و چه میخواهد بکند - هدف و روش و تدبیر و تاکتیک و عملکردش چگونه است - و ناحق کیست و چرا و هدفش چیست و چه کار میخواهد بکند.

اینها نباید مورد غفلت قرار گیرد.

غفلت از این مرزبندی و تشخّص، به نفع هیچ جبهه حقّی تمام نخواهد شد.

هیچ کس، اهل حق را از این که ندانند چرا حقّند و حالا چه باید بکنند و چه کسی در مقابل آنهاست، تحسین نخواهد کرد؛ حتّی دشمنانشان هم آنها را تحسین نمیکنند.

پیامبر مرزها را روشن و اوّلاً وضعیت کفّار را مشخّص میکند؛ یعنی آن جبهه مقابل که پیامبر اساساً بعثتش، ظهورش، نظامش و جهادش، برای نفوذ در آنها و عقب زدن آنها و گستردن دایره حقّانیت خود است.

جبهه کفر را نمیشود نادیده گرفت.

جبهه کفر، به عنوان کسانی که در مقابل دعوت حق قرار دارند، باید مشخّص شود.

باید مشخّص شود که حق با جبهه کفر چه کار دارد؛ اصلاً چرا حق به وجود می آید؛ دعوت حق چرا از طرف خداوند به پیامبران الهام و ابلاغ میشود و آنها چرا آن را مطرح میکنند؟ اگر پدید آمدن پیام حق - که پیام حق هم عبارت است از پیام رستگاری انسانها - فلسفه و حکمت و لزومی دارد و مسؤولیتی بر دوشِ آورندگان آن پیام - که پیامبر و ادامه های راه پیامبر تا ابد است - میگذارد.

پس باید فهمید که این جبهه حق، هدفش چیست و چگونه میخواهد به این هدف برسد.

رستگاری انسان با چه چیزی حاصل خواهد شد؟ فقط با نصیحت و موعظه که حاصل نمیشود.

لذا جبهه حق - یعنی همه انبیا - در هر برهه ای از زمان که فرصتی پیدا کرده و توانسته است خود را نشان دهد و قدمی به جلو بردارد، کاری که کرده، این بوده که حقایقی را که انسانها باید بدانند تا به فلاح و رستگاری نزدیک شوند، این حقایق را در ذهن انسانها و در واقع زندگی انسانها تحقّق بخشیده است.

این کار جبهه حقّ است؛ همین است که مجاهدت را ایجاب میکند.

چرا؟ چون در مقابل حقّانیت حق، معارض وجود دارد.

حق اگر از رستگاری انسانها سخن میگوید، کسانی در دنیا هستند که از اسارت انسانها سخن میگویند.

حق اگر از عدالت سخن میگوید، کسانی هستند که مخالف و دشمن عدالتند یا طرفدار ظلمند.

حق اگر از پرستش خدا سخن میگوید، کسانی هستند که مدّعیِ خداییاند و وجود خدا و تسلیم در مقابل خدا را انکار میکنند.

طبیعی است همه اینها معارض میشوند.

در مقابل معارض، بدون مجاهدت، نه آن پیام پیش خواهد رفت و نه در ذهنها و نه در واقعیت تحقّق پیدا نخواهد کرد.

پیامبر اکرم وضعیت کفّار را مشخّص میکند؛ وضعیت ضعفای از مؤمنین را هم مشخّص میکند؛ یعنی نیمه کاره ها؛ چه منافقین، چه آنهایی که منافق به معنای غلیظ نفاق نیستند و به آن صورت نفاقی ندارند که بخواهند دورویی کنند؛ اما طبیعتشان، یک طبیعت متزلزل است.

اسلام میخواهد اینها را هم به انسانهای مؤمن و با صلابت تبدیل کند.

عدّه ای از مسلمانان، از ترس، همراه پیامبر در جنگ حدیبیّه شرکت نکرده بودند.

میگفتند اگر ما برویم، پیامبر و همه مسلمانانی که با او هستند، به وسیله کفّار تار و مار خواهند شد! وقتی که پیامبر برگشت، پیش آن حضرت آمدند و گفتند ما نتوانستیم بیاییم؛ گرفتاری پیدا کردیم؛ اشتغال پیدا کردیم؛ حال برای ما از خدای متعال آمرزش بطلب! در حالی که همین حرف هم یک نوع ظاهرسازی بود.

در واقع اینها دنبال آمرزش الهی هم نبودند؛ فکر میکردند زرنگی کردند که نرفتند.

آیه قرآن میفرماید: سیقول لک المخلفون من الاعراب شغلتنا اموالنا و اهلونا فاستغفرلنا یقولون بالسنتهم ما لیس فی قلوبهم(3) به زبان چیزی را میگویند که به دلشان نیست.

نمیشود گفت که اینها منافق و کافر و دشمنند؛ نه، روحهای ضعیف، دلهای ضعیف، انسانهای ضعیف، نمیتوانند در مشکلات نقش ایفا کنند.

این، آن معنویاتی است که نظام اسلامی، جامعه اسلامی، مسؤول اسلامی، مدیر اسلامی، نسبت به آن مسؤول است.

دوستان عزیز؛ برادران و خواهران! کی ممکن میشود ما نقش ایفا کنیم؟ وقتی که و الزمهم کلمه التّقوی(4) ؛ برای خودمان، تقوا را به عنوان کلمه ثابت، کلمه حق و تکلیفِ دائم در نظر بگیریم.

تقوا باید در گفتار، در عمل، در تصمیم گیری، با زیردستان خود و با مجموعه کسانیکه با ما کار میکنند، مورد توجّه قرار گیرد؛ که اینها درسی به آنهاست؛ رفتار آنها هم درسی برای مردم است.

از جمله زمینه هایی که بعد از انقلاب تا امروز، با همه تلاشی که شده است، نتوانسته ایم در آن پیشرفت شایسته ای را به دست آوریم، زمینه نظام اداری متناسب با هدفهای جمهوری اسلامی است.

جمهوری اسلامی میخواهد انسان ایرانی، حداقل در درجه اوّل رستگار شود - رستگاری معنوی، رستگاری اجتماعی، رستگاری فردی، رستگاری سیاسی - و از اسارتها و بندها خارج گردد؛ بندهایی که او را از سیرْ باز میدارد؛ بعکس، در مقابل حدود و قوانین و قیودی که در این حرکت و سیر، به او کمک میکند، تعبّد و پایبندی داشته باشد.

نماز هم یک قید است؛ اما معراج المؤمن است.

این تقیّد و این پایبندی، انسان را به معراج میرساند و از گناهان و آلودگیها پاک میکند.

این رستگاری چه موقع حاصل خواهد شد؟ نظام اداریِ متصدّی امور کشور، چقدر میتواند نقش داشته باشد؟ خیلی.

ما نمیتوانیم بگوییم در این زمینه کم کاری داشته ایم - شاید هم خیلی کار کرده اند - اما به هر حال کم پیشرفت داشته ایم.

الان هم با این که مکرّر گفته میشود و همه هم میگویند، اما انسان عمل و تلاشِ بایسته را مشاهده نمیکند.

این از نقایص ماست؛ مسؤولان ذیربط باید در این زمینه کار کنند.

آن مقداری که به نصیحت و تذکّر ارتباط پیدا میکند، این چیزی است که من حالا عرض میکنم؛ که البته این کافی هم نیست؛ این فقط نصحیت و تذکّر به خودم و به شماست.

برادران و خواهران! هر جا هستید و در هر مسؤولیتی قرار دارید، باید مراقب باشید.

یک رفتار شما، یک گفتار شما، یک حرکت شما میتواند تأثیر ماندگار بگذارد؛ میتواند تأثیرهای وسیعی در زندگی مردم بگذارد.

سالهاست که بنده درباره زندگی تشریفاتی مکرّر تذکّر میدهم.

این دو جنبه دارد: یک جنبه از لحاظ اصل پایبندی به تجمّلات و تشریفات است که این بد و دون شأن انسان والاست؛ یعنی یک وقت انسان به یک چیزِ غیر لازم پایبند میشود که دون شأن انسان است؛ بعلاوه، مسرفانه است؛ تضییع سرمایه ها، تضییع اموال و تضییع موجودیها در آن هست.

این یک بعد قضیه است که اصل اسراف بد است؛ اصل تجمّل همراه با اسراف و همراه با زیاده روی است و بد است؛ لیکن جنبه دومی دارد که اهمیتش کمتر از جنبه اوّل نیست و آن انعکاس تجمّل شما در زندگی مردم است.

بعضیها از این غفلت میکنند.

وقتی شما جلوِ چشم مردم، وضع اتاق و دفتر و محیط کار و محیط زندگی را آن چنانی میکنید، این یک درس عملی است و هرکسی این را میبیند، بر او اثر میگذارد.

حدّاقل این را باید رعایت کرد.

فضا را، فضای تجمّلاتی و تجمّل گرایی و عادت کردن به تجمّل قرار ندهیم؛ چون امروز اگر این روحیه تجمّل گرایی در جامعه ما رواج پیدا کند - که متأسفانه تا میزان زیادی هم رواج پیدا کرده است - بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی کشور اصلاً حل نخواهد شد.

تجمّل گرایی و گرایش به اشرافی گری در زندگی، ضررها و خطرهای زیادی دارد: هیچ وقت عدالت اجتماعی تأمین نخواهد شد؛ هیچ وقت روحیه برادری و الفت و انْس و همدلی - که برای همه کشورها و همه جوامع، بخصوص جامعه ما، مثل آب و هوا لازم است - پیش نخواهد آمد.

این همان تأثیر حرف و اقدام و عملکرد من و شما در روحیه مردم است.

این اهمیت تقوای ما را این قدر زیاد میکند.

این که من در این اواخر، مکرّر به همدلی مسؤولان با یکدیگر توصیه کرده ام، برای این است که جریانها و خطوط و دنباله هایشان بدانند که این حرفهایی که بین آنهاست، بین مسؤولان نیست.

مسؤولان هم اختلاف سلیقه دارند - نه این که ندارند - اما اختلاف سلیقه یک مسأله است و اختلاف سلیقه را برای کشمکش بهانه قرار دادن، یک حرف دیگر است.

این دومی زندگی را بر مردم تلخ میکند.

به هرحال، آنچه که ما در این آیه و در آیاتِ زیادی به دست میآوریم، این است که تقوا، هم یک وسیله است، هم یک راه علاج است.

فقط تکلیف و وظیفه نیست؛ فقط این نیست که خدای متعال از تقوای ما در هنگامه حساب سؤال خواهد کرد؛ که البته اگر بفهمیم و توجّه کنیم، این هم چیز عظیمی است.

ما که مسؤول هستیم، از حساب الهی، از سختی حساب الهی، از فزعِ یوم الحساب غفلت داریم و هرچه مسؤولیتمان بیشتر باشد، این خطر سنگینتر است.

باید بدانیم که اگر خدای متعال با فضل و رحمت و مغفرت خود با ما عمل نکند، کار ما خیلی سخت است.

جزییّات مخارجی که میکنیم، جزییّات تصرّفاتی که میکنیم، جزییّات برخورد و رفتاری که با مخاطبان خود و با مردم میکنیم، هر کدام از اینها پیش خدای متعال حساب دارد.

علاوه بر این که باید به فکر حساب الهی و مؤاخذه الهی بود، باید دانست که تقوا راه را هم باز میکند: و من یتق اللَّه یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب(5) .

تقوا موجب میشود که در همه بن بستها - بخصوص بن بستهای اجتماعی - شما راه نجات پیدا کنید.

در بن بستهای بزرگ، تقوای مسؤولان، برای آنها راه نجات پدید خواهد آورد: و یرزقه من حیث لا یحتسب .

این محاسبه های ما و شما که همیشه محاسبه های تمام نیست.

پس، اصل قضیه تقواست.

توصیه ما هم به تقواست؛ روزه این ماه هم کمک به تقواست.

به مشکلات مردم باید براساس همین روحیه تقوا برسید.

من واقعاً خوشوقت شدم از این که دیدم آقای رییس جمهور در بیانات خودشان مسأله مشکلات و گرفتاریهای اقتصادی مردم را با شما مسؤولان مطرح کردند.

این حقیقتاً مهمّ است.

مردم حقیقتاً مشکلات اقتصادی دارند؛ سختی دارند؛ نارسایی دارند.

گرفتاریهای زیادی وجود دارد؛ خطر عمده این است که شما این را ندانید، که امیدوارم بدانید.

گمانم شاید در بین مسؤولان ما بعضیها هستند که به گرفتاریها و مشکلات مردم درست توجّه ندارند، و الاّ برای رفع این مشکلات، تلاش مجدّانه تری میشد.

هرچه که مسؤولان به مناقشات سرگرم باشند، از این رسیدگی به مشکلات بیشتر خواهند ماند.

مسؤولان - فرقی نمیکند؛ مسؤولان دولتی، مسؤولان قوّه مقنّنه، مسؤولان قوّه قضایّیه؛ یعنی همه کسانی که دست اندر کار مسائل اداره کشورند - باید به آن مسؤولیت خودشان بپردازند و وجود خودشان را به آن بدهند.

خوشبختانه مردم به اسلام و به نظام اسلامی و به عزم مسؤولان امیدوارند.

خدا نکند که این امید، سستی و کاستی گیرد؛ نباید بگذارید.

همه اش هم با گفتن نمیشود؛ باید در عمل نشان داد.

همین طرح ساماندهی اقتصادی را که امیدهایی در مردم به وجود آورد، باید تلاش کنید که اقدام شود.

آن بخشهایی از برنامه که بیشتر ناظر به زندگی مردم است، باید تلاش کنید که عمل شود.

برنامه سوم تقریباً خوشبختانه تصویب شد؛ ولی تنظیم برنامه، نوشتن برنامه و تصویب برنامه، یک مسأله است؛ تحقّق برنامه، یک مسأله دیگر است.

این اهتمامی که به مسأله اشتغال در برنامه شده، باید تحقّق پیدا کند.

همه باید دست به دست هم دهند و تلاش کنند تا این قضیه تحقّق پیدا کند.

بیکاری حقیقتاً معضل بزرگ و مشکل عظیمی است.

به هرحال، امیدواریم که خداوند متعال کمک کند.

من این جمله ای را هم که بارها به مسؤولان عرض کرده ام، در پایان عرایضم عرض کنم: شما که مسؤول هستید و بخشی از بودجه در اختیارتان است، در صرف و خرج بودجه هم باید خیلی دقّت کنید.

یکی از مشخّصه های تقوای شما همین است.

این طور نباشد که ما هر اقدامی که میخواهیم بکنیم که مستلزم هزینه ای است، به این اکتفا کنیم که این اقدام، اقدام مفیدی است.

این کافی نیست.

صرف مفید بودن این کار، کافی نیست برای این که ما این هزینه را بکنیم.

در شرایط کنونیِ ما، باید اولویّت داشته باشد.

بدون اولویّت، هزینه کردن جایز نیست.

بعضیها در محیط کارشان و در دفترشان بعضی کارها را میکنند؛ بعضی سمینارها و بعضی از اجتماعات و دعوتها و مهمانیها و سفرها را برگزار میکنند؛ بلاشک اینها فوایدی هم دارد؛ اما این فایده داشتن کافی نیست.

در حالی که درآمدهایمان محدود و نیازهایمان بسیار زیاد است، باید اولویّتها را رعایت کنیم.

به هرحال، امیدوارم که خدای متعال به بنده حقیرِ ضعیفی که بار مسؤولیت سنگینی بر دوش دارم و این توصیه ها را به شما میکنم و همچنین به یکایک شما مسؤولان، از بالا تا پایین و در همه بخشها، توفیق دهد که بتوانیم او را از خودمان راضی کنیم.

ان شاءاللَّه که دلهای شما به نور معرفت الهی و به انوار ساطعه رحمت الهی منوّر شود و برکات ماه رمضان در وجود و در اعماق ذهنیّات و هستی و دل شما نفوذ کند و اثر بگذارد و برکات الهی شامل حال خودِ شما و آن حوزه تحت مدیریّت شما شود وان شاءاللَّه خدای متعال قصورها و تقصیرهای ما را به کرم و لطف خود مورد عفو و بخشش قرار دهد و ما را هرچه بیشتر با رفتار و مواضع نبیّ اکرم و امیرالمؤمنین و اولیای خودش و مجاهدینِ فی سبیل اللَّه باموالهم و انفسهم، نزدیکتر کند و روح مقدّس امام بزرگوار را ان شاءاللَّه از عالیترین برکات خودش برخوردار فرماید و ارواح طیّبه شهدای عزیز ما و دلهای ایثارگران ما را - از جانبازان و از مؤمنین و از بسیجیان و از کسانیکه در راه خدا تلاش کردند و میکنند - مشمول رحمت و برکت خودش قرار دهد.

والسّلام علیکم و رحمهاللَّه و برکاته
کلید واژه ها: ماه رمضان - رمضان - زندگی - باران - رحمتی - مقام معظم رهبری - کارگزاران نظام - هایی - آلودگی - آرامش - دیدار - حوادث - کارگزاران - نظام - کارگردان - درست - محیط - خبرگزاری - آیت الله - المصطفی - اضطراب - بهترین - میدانی - خامنه - رهبری - احساس - سیاسی - تصمیم - گزارش - امروز

آخرین اخبار سرویس:
سلامی:مقاومت جزیی از هویت ملی ایرانی است

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار هلو در قزوین

ساماندهی بازارهای روز در شهرستان عسلویه

استخدام مهماندار، ظرفشور، نگهبان و حسابدار در قزوین

مصاحبه ای درباره پرونده محمدثلاث با رسانه های خارجی نداشته ام/ در فضای مجازی کانال تلگرامی و یا اکانتی در توییتر ندارم

تعهد اروپا به اجرای مستمر و کامل برجام

هشدار عباس عبدی درباره مواجهه با شادی مردم: چرا مردم را باید از کنار یکدیگر بودن محروم کرد؟

فاطمه کروبی: وضعیت نامطلوب امروز نتیجه خودمحوری همه گروه ها است

مصاحبه ای درباره پرونده محمدثلاث با رسانه های خارجی نداشته ام/ صفحه ای در توییتر ندارم

عکسی دیده نشده از همسر ولیعهد جنجالی عربستان

قتل های زنجیره ای وکلا نشان دهنده اثرگذاری فرهنگ ترویج خشونت علیه نهاد وکالت است

حزب اعتماد ملی: حمله به مطهری کذب است/ تشنج پیش آمده در بخش دوم کنگره حزب بود؛ در این زمان، مطهری در مراسم حضور نداشت

انتقاد تند مجید مجیدی از دولت احمدی نژاد/ بذر نفاق را پاشیدند

اعلام تاریخ رونمایی از پرچمدار Mi 8 شیائومی

نخستین دفتر غزل با محوریت حضرت امام (ره) چاپ شد

توصیه های امام رضا(ع) برای آرایش و زیبایی ظاهر

«سعد الله زارعی» در گفت وگو با فارس: آراء «صدر» در انتخابات عراق به معنای موفقیت عربستان نیست

وزیر بهداشت: بهره برداری از 6 بالگرد پیشرفته اورژانس برای کار انقلابی/ دولت و نظام به فکر رفع مشکلات مردم اند

بزرگداشت شهدای عملیات بیت المقدس در شاهرود

حضرت خدیجه(س) ؛ تاریخ ساز بزرگ در کنار پیامبر خاتم (ص)

بازسازی هویت در حال فراموشی محلات شهر اصفهان / نام های خیابان اصفهان به اسم پیشین بازگردد

مراسم سالروز وفات حضرت خدیجه در حرم شاهچراغ (ع)

لزوم هجرت فضلای حوزه به شهرستان ها

ذالنوری: گور پدر ملت آمریکا، اگر پشت دولتشان هستند

صالحی: ما از طریق هنر می توانیم فضای قرآن را جذاب تر و موثرتر ارزیابی کنیم

رییس ستاد انتفاضه و قدس : پیروزی نهایی در راه است

جنایات صهیونیست ها در غزه خللی در اراده پولادین مردم فلسطین ایجاد نمی کند

مردم، قهرمانان قرآنی کشورشان را نمی شناسند/ اجازه ورود به صحن مسابقات را به من ندادند

قرآن را به عنوان برنامه جامع زندگی به مردم معرفی کنیم/ مکتب مقاومت برای جوانان تبیین شود

می توان علیه قضات دادگستری هم شکایت کرد

نام اولین شخصی که روزه گرفت/ اولین مسلمانی که روزه گرفت

شش فروند بالگرد به ناوگان هوایی اورژانس اضافه می شود

جنایات صهیونیستها در غزه خللی در اراده پولادین مردم فلسطین ایجاد نمی کند

دیداری که محقق نشد و حسرتش در دل ماند +تصاویر

خدیجه بزرگ زن تاریخ ساز در کنار پیامبر خاتم (ص)

رونمایی از 6 فروند بالگرد پیشرفته اورژانس هوایی کشور

دلیل ازدواج نکردن “احسان علیخانی” لو رفت! + عکس

کم ابی و خشکسالی در شهر همیشه سبز سرباز

بفرمایید دکترای خیابانی؛ 60 تا 80 میلیون تومان!

دبیر کل ناتو از بالا بردن توانایی نظامیان افغانستانی خبر داد

توییتر و فیسبوک متهم به تعصب سیاسی شدند

ریاست کنفرانس بین المللی خلع سلاح برعهده سوریه

جزییات برنامه های کنسرت سینا سرلک در شهرستان ها

سرمایه گذاری در کشور باید برد-برد باشد

جشن لبخند در همسایگی هامون+ تصاویر

باند بین المللی تولید و قاچاق مواد مخدرمنهدم شد

عربستان هرگونه سفارش اقتصادی به آلمان را متوقف می کند

تور جهانی نمایش آثار لئوناردو داوینچی در آنتالیای ترکیه به راه افتاد

استخدام تعدادی راننده میکسر در محدوده جنوبِ تهران

آبادی، رویای مردم خرمشهر

آغاز خرید تضمینی گندم کشاورزان استان مرکزی

تاثیر تحریم های احتمالی جدید آمریکا بر بودجه شهرداری پایتخت

استخدام نیروی خانم متخصص در زمینه طراحی وب سایت و سئو در تهران

حزب اعتماد ملی: حمله به مطهری کذب است / تشنج پیش آمده در بخش دوم کنگره حزب بود؛ در این زمان، مطهری در مراسم حضور نداشت

استخدام تخته کار ماهر در مطبخ بامبو

استخدام تعدادی چرخکار ماهر و نیمه ماهر در تبریز

ظریف فردا با سفیر جدید بریتانیا دیدار می کند

دانستنی های جالب از دنیا/ 79

راهکارهایی برای پیشگیری از تخلفات در دوره های بعدی نمایشگاه کتاب

از فرسودگی قطار ها تا مدیریت ضعیف مترو در حادثه خط 5/ اعزام یک گروه به محل حادثه برای بررسی موضوع

صوت/ مراسم شب هشتم ماه مبارک رمضان با نوای حاج منصور ارضی

مراسم گرامیداشت حماسه سوم خرداد درقشم

طی حکمی از سوی محسن جوادی؛ غلامرضا طریقی عضو کارگروه اجرای آیین نامه امور انجمن های ادبی شد

برای ارتقای حقوق کودک اجماع ملی وجود دارد

فراخوان ارسال مقاله به کنفرانس جبر محاسباتی

اختصاص 2هزار و 500تن قیر رایگان به طرح های عمرانی

خدیجه(س)؛ بانویی که خدا و جبرییل بر او درود می فرستند

تدوین منشور توسعه فرهنگ قرآنی در خراسان جنوبی کلید خورد

حضرت خدیجه کبری(س) حامی راستین پیامبر اسلام (ص)

میزان توجه مساجد به نهج البلاغه کم است

توسعه امداد هوایی لازمه شرایط جغرافیایی کشوراست

فراگیر شدن مساجد برقرار در کشور نیازمند بسترسازی است

گزارش فارس از آن روی چهره دادستان های کشور جلوگیری از تخلف آزادراه قزوین تا بازداشت مدیرکل فرودگاه به خاطر تاخیر پروازها/ با اقدامات جالب دادستان ها بیشتر آشنا شوید

توطئه های استکبار با حضور مردم و هوشیاری رهبری به جایی نمی رسد

آزمایشی بودن قانون بعد از 40 سال، نشانگر یک تزلزل فکری بزرگ است

جلوگیری از تخلف آزادراه قزوین تا بازداشت مدیرکل فرودگاه به خاطر تاخیر پروازها/ با اقدامات جالب دادستان ها بیشتر آشنا شوید

در کارگاه بین المللی «چالش ها و فرصت های ارتقای کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن» مطرح شد

حوزویان از ماندگار شدن در قم پرهیز کنند/ برای هجرت روحانیون به شهرستان ها چاره اندیشی شود

برگزاری مسابقه نقاشی به رنگ پیروزی در کانون فرهنگی و هنری جندالله آمل

آزادسازی خرمشهر ثابت کرد آزادی با مقاومت و نه مذاکره حاصل می شود

تسریع در ساخت مسجد امام رضا(ع)/سنگ های قبور در مسیر با رضایت خانواده هایشان تخریب شود

آمریکا حتماً با اتحادیه اروپا، چین و روسیه دچار مشکل خواهد شد

شریف در دومین نشست ستاد برنامه ریزی روز قدس: شاهد ورود نسلی جوان و مجاهد به میدان مبارزه با اسراییل هستیم/ پیروزی نهایی در آینده ای نزدیک رقم خواهد خورد

بزرگترین اکوتوریسمی که قطب گردشگری نیست!

تصویری شگفت انگیز در حیات وحش

نقدی دین پژوهانه بر «به وقت شام»

جزییات پهنه های گسلی پرخطر، متوسط و ضعیف منطقه 3 شهر تهران+ نقشه پلاک به پلاک

مروری بر خطبه های نمازجمعه مناطق مختلف استان قزوین+فیلم

تکنولوژی انتخاب شده پتروشیمی دنا بویراحمد سازگارترین تکنولوژی دنیا با محیط زیست است

استخدام همکار خانم جهت دفتر فروشگاه تزیینات و معماری در قزوین

مرگ سالانه 40 هزار ایرانی در حوادث / خرید 6بالگرد امدادی با وجود تحریم ها

سیاست برون سپاری تفکیک نقشه آپارتمان ها موجب رضایتمندی مردم می شود

آغاز نام نویسی ترم تابستان دارالقرآن اهل بیت(ع) خمینی شهر

مکارم: تحریم ها جلوی پیشرفت انقلاب و اسلام را نمی گیرد

استخدام بازاریاب حضوری و تلفنی با روابط عمومی بالا در تبریز

کارگاه حلاجی در آتش سوخت

ادامه حملات خمپاره ای تکفیری ها به حومه حلب

افتخار جهانی با طعم ایرانی

نمایشگاه قرآن کریم در بوستان عطر سیب باقرشهر افتتاح شد

پای شالیکاران در گِل مانده است

ماه رمضان مثل باران رحمتی بر فضای زندگی ما می بارد

ماه رمضان مثل باران رحمتی بر فضای زندگی ما می بارد