مطالب مرتبط:
تجلیل معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش از همکاران مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی
20 میلیارد ریال اعتبار به آموزش و پرورش استان قزوین اختصاص یافت
خبر جدید وزیر آموزش و پرورش درباره «تعطیلات زمستانی» مدارس
پیام وزیر آموزش و پرورش به همایش ملی «شاهنامه و تعلیم و تربیت»
افتتاح و کلنگ زنی 5 پروژه با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش در اهواز
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 06:012018-05-17سياسي

آیا سند تحول آموزش و پرورش راه گشاست؟


هر نوع برنامه ای، با توجه به روند تغییرات پیاپی که در دنیا اتفاق می افتد، بدون اینکه مدیرانی راهبر آن را همراه با بصیرت لازم بازبینی کنند، امکان پذیر نیست.

- تحول در نظام و تعلیم و تربیت چند سالی است که با تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری در این حوزه در دستور کار مسؤلین فرهنگی و در رأس آن ها شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است.

در این راستا سندی تحت عنوان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین و در سال گذشته رونمایی شد.

در ارتباط با چگونه اجرایی شدن این سند گفت و گویی با  دکتر علیرضا علی احمدی  وزیر سابق آموزش و پرورش ترتیب داده ایم.

  کلیات سند طرح تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش را تشریح بفرمایید.

هدف از ارائه ی این سند چه بوده است؟   این سند تحول بنیادین دارای اجزایی اصلی بدین شرح می باشد:   1.

 مبانی نظری سند شامل:   1.

1.

 فلسفه ی تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران؛   1.

2.

 فلسفه ی تعلیم و تربیت رسمی و عمومی در جمهوری اسلامی؛   1.

3.

 رهنامه (دکترین) نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی در جمهوری اسلامی ایران؛   1.

4.

 نظریه های تعلیم و تربیت اسلامی در عصر حاضر.

  2.

 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شامل:   2.

1.

 کلیات و تعریف مفاهیم و اصطلاحات سند؛   2.

2.

 بیانیه ی ارزش ها، مأموریت و چشم انداز و هدف های کلان؛   2.

3.

 راهبردهای کلان (15 مورد)؛   2.

4.

 هدف های عملیاتی و راهکارها (23 مورد اهداف عملیاتی و 129 راهکار پیاده سازی)؛   2.

5.

 چارچوب نهادی و نظام اجرایی تحول بنیادین در آموزش و پرورش.

  3.

 اسناد مکمل سند تحول بنیادین شامل:   3.

1.

 سیاست های اجرایی و سازوکارهای تحقق اهداف اصلاح ساختارها و فرآیندهای تحول آفرین توسط شورای عالی آموزش و پرورش؛   3.

2.

 برنامه ی درس ملی و راهنمای تحول محتوایی آموزش و پرورش (در حال تکمیل)؛   3.

3.

 سند خلاقیت و نوآوری در آموزش و پرورش (در شرف تصویب)؛   3.

4.

 الزامات تحولات بنیادین در آموزش و پرورش با همکاری سایر دستگاه های نظام اسلامی؛   3.

5.

 طراحی و تدوین برنامه های اجرای سند تحول بنیادین خصوصاً برنامه های تحول در زیر نظام های اصلی آموزش و پرورش.

  4.

 اهم اهداف طراحی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش عبارت اند از:   4.

1.

 ترسیم چشم انداز نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی و مدرسه در افق چشم انداز ایران 1404؛   4.

2.

طراحی نظام تعلیم و تربیتی که زمینه ساز تحقق بخش حیات طیبه، جامعه ی عدل جهانی و تمدن اسلامی ایرانی است؛   4.

3.

طراحی راهبردها و راهکارهای حرکت از وضع موجود برای تحقق چشم اندازهای مدیریت آموزش و پرورش و مدرسه؛   4.

4.

برنامه ریزی محتوایی برای تربیت انسان های عالم، متقی، آزاد و اخلاقی در طراز جمهوری اسلامی ایران؛   4.

5.

ترسیم نقشه راه برای تحول آفرینی، تخصیص منابع و امکانات، تقسیم کار بین نهادهای ذی ربط.

  چه میزان از مشکلات فعلی نظام تعلیم و تربیت با اجرای این طرح مرتفع می شود؟   اساساً هر نوع برنامه ریزی با نگرش راهبردی، از جمله سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، به منظور ترسیم وضعیت مطلوب و طراحی راهبردها و راهکارها برای حرکت از وضع موجود به چشم انداز مطلوب است.

  در عین حال، هر برنامه ای هر قدر هم جامع و بدون نقص طراحی شده باشد، به دلیل تغییراتی که در جامعه با سرعت در حال وقوع است و انتظاراتی که در طول زمان از ایفای نقش آموزش و پرورش بالا می رود، همیشه بین وضع مطلوب تعلیم و تربیت و وضع موجود آن فاصله ای وجود خواهد داشت؛ خصوصاً با فرض آنکه همه چیز درست و خوب طراحی شده باشد و همه ی لوازم کار نیز فراهم شده باشد، پذیرش دانش آموزان و خانواده ها ممکن است به طور مطلوب فراهم نشود، چرا که به اجبار نمی توان فرآیند تعلیم و تربیت را به نحو احسن پیاده سازی نمود و میل و اراده ی متربّی نیز مهم است.

  در عین اینکه سند مصوب، جامع ترین سند موجود برای تحول آفرینی فرهنگی در جامعه ی ما تلقی می شود، لیکن دارای نارسایی هایی نیز می باشد که اهم آن ها عبارت اند از:   - اندیشمندان ما هنوز نتوانسته اند به طور کامل نقش مبانی واصول ارزش های اسلامی را، آن گونه که حق مطلب است، در فرآیندها و رویکردهای برنامه ریزی در کشور دخالت دهند، گرچه تلاش قابل توجهی در این راستا به عمل آورده اند.

  - مبانی و اصول ارزش های اسلامی و دستاوردهای آموزش های وحیانی اسلام، پیرامون موضوعات و مقولات و مفاهیم مطرح در تعلیم و تربیت، بایستی به منظور جمع بندی در قالب نظریه های راهنمای عملی تهیه شوند که این کار در تنظیم سند تحول در آموزش و پرورش شکل نگرفته است.

  - برنامه ی درس ملی بایستی محتوای تعلیم و تربیتی آموزش رسمی عمومی را مشخص می کرد و بر مبنای آن و مطالعات تطبیقی، نظام مقاطع و سنوات پایه های تحصیلی طراحی می شد، در حالی که مقاطع تحصیلی موسوم به 6 ـ 3 ـ 3، که اکنون ملاک تغییرات شکلی در آموزش و پرورش قرار گرفته است، منتج از برنامه ی درسی ملی نیست و حسن آن جایگزینی سال ششم تحصیلی در مقطع ابتدایی به جای دوره ی پیش دانشگاهی در دوره ی بعد از دیپلم است.

  - جا دارد بررسی شود اجرای طرح موسوم به 6 ـ 3 ـ 3، که در یکی از مراجع ذی ربط رسمیت یافته است، چه مشکلاتی را از نظام آموزش عمومی رسمی کشور حل خواهد کرد و چه مشکلاتی را ممکن است ایجاد نماید و این مهم نیازمند چاره جویی دست اندرکاران است، گرچه  چاره اندیش در این مورد قدری هم دیر شده است.

  - در اینجا اکیداً یادآوری می نماید که طرح تحول بنیادین در آموزش و پرورش یک عنصر کالبدی دارد که نظام مقاطع تحصیلی موسوم به 6 ـ 3 ـ 3 است و نباید رسانه های ما اجرای این عنصر را با طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش اشتباه بگیرند و موجب سردرگمی خانواده ها و دانش آموزان عزیز شوند.

اجرای چارچوب 6 ـ 3 ـ 3 شاید یک اقدام در بین بیش از 129 اقدام دیگر است و اقدام مهمی است و هر گونه نارسایی در آن، ممکن است لطمات جبران ناپذیری در مسیر تحول بنیادین در آموزش و پرورش فراهم نماید.

  با گذشت چند ماه از رونمایی سند طرح تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش، نتایج عملی این طرح چه بوده است؟   این سؤال را باید از دست اندرکاران فعلی آموزش و پرورش پرسید، در عین حال مجموعه ای از مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش از مرحله ی تصویب نسخه ی اولیه ی سند تحول در شورای عالی آموزش و پرورش تا مقطع انتشار مجموعه ی فوق را مسئولین وزارت آموزش و پرورش به عنوان اقدامات خود در راستای تحقق سند و ایجاد تحولی در آموزش و پرورش معرفی نموده اند و شاید اصلی ترین اقدام صورت گرفته را همانا وارد کردن سال ششم به دوره ی ابتدایی باید تلقی کرد که با همه ی زحماتی که کشیده شده است، چگونگی اجرای آن را با تهیه یک گزارش میدانی توسط رسانه ی ملی می توان ارزیابی اولیه نمود تا در صورتی که نیازمند بازنگری و یا اقدامات ترسیمی باشد، تا در شروع سال تحصیلی هستیم این کار توسط مراجع ذی ربط سریع تر انجام شود.

  به مبانی نظری و عملی سند چه انتقاداتی وارد است؟ آیا راهکارها و مبانی مطرح شده قابلیت عملی شدن دارند؟   در خصوص مبانی نظری و نارسایی های آن در سؤال سوم به مطالبی اشاره کردم.

در مورد قابلیت عملیاتی شدن راهکارها باید یادآوری نمود که خوشبختانه سند تحول بنیادین، علاوه بر راهبردها، به طراحی و ارائه ی راهکارهای اصلی نیز پرداخته است.

لیکن همان گونه که در سؤال اول اشاره شد، این سند نیاز به اسناد تکمیلی دارد که از جمله ی آن ها طراحی راهبردها و راهکارهای مرتبط با زیرنظام های اصلی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی است.

  با توجه به رهنامه، مبانی نظری سند زیرنظام هایاصلی آموزش و پرورش بدین شرح می باشد:   - راهبردها و راهکارهای زیرنظام راهبری و مدیریت؛   -  راهبردها و راهکارهای زیرنظام برنامه ی درسی؛   - راهبردها و راهکارهای زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی؛   - راهبردها و راهکارهای زیرنظام تأمین و تخصیص منابع مالی؛   - راهبردها و راهکارهای زیرنظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری؛   - راهبردها و راهکارهای زیرنظام پژوهش و ارزشیابی؛   - راهبردها و راهکارهای زیرنظام شیوه های یاددهی ـ یادگیری.

  راهبردها و راهکارهای مورد نظر پیرامون هر یک از زیرنظام های فوق بایستی برای هر یک از ساحت های تربیت دانش آموزان (تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، تربیت اجتماعی و سیاسی، تربیت زیستی و بدنی، تربیت زیبایی شناختی و هنری، تربیت اقتصادی و حرفه ای) با به کارگیری رویکردهای مطروحه در مبانی نظری تعلیم و تربیت رسمی و عمومی و رعایت هر یک از اصول تعلیم و تربیت مطروحه در تمام موارد مد نظر قرار گیرد و راهکارهای عملیاتی ارائه شود.

  یکی از خلأهای جدی که در همه ی اسنادی که به عنوان اسناد تحول در جمهوری اسلامی تدوین شده اند به چشم می خورد رابطه ی بین مبانی فلسفی، اصول و آموزه های دینی و اسلامی برگرفته از مکتب و جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی با راهبردها و راهکارها و برنامه هایی است که برای اجرا مد نظر قرار می گیرند.

در سند آموزش و پرورش تلاش شده که تا جایی که میسر بوده است این رعایت شود، ولی چون تجربه ی تنزیل مطالب از سند تا پیاده سازی و بخش نامه و برنامه ریزی را هنوز در اختیار نداریم، به طور کامل اداء نشده است.

  چند راهکار به نظر می رسد که بتواند کمک کند.

یکی اینکه ما مبانی نظری ای را که از اسلام ناب محمدی اقتباس می کنیم باید به صورت منطقی و نظام مند جمع بندی مفهومی کنیم و در قالب نظریه های کاربردی تدوین نماییم.

این موضوع مستلزم تشکیل همان کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی است که مقام معظم رهبری فرمودند.

   باید اختلاف نظرهای موجود در مسائل فکری و برداشت های تفسیری که از  موضوعات مکتبی وجود دارد در نشست هایی هدایت و برنامه ریزی شوند و به جمع بندی های متقن برسند.

روش های علمی هم وجود دارد که به اندیشمندان کمک می کند که از دیدگاه هایی که وجوه اشتراک و در عین حال افتراقی دارند استفاده کنند، از جمله ی آن ها متدلوژی سیستم های نرم، SSM، soft system methodology ، فرآیند تفکر ارزشی و همچنین روش رویش نظریه ها (Grounded theory) است که می شود این قبیل روش ها را به کار گرفت و بین آثار مکتوب و نقطه نظرات شفاهی اندیشمندان هر حوزه یک توافق قابل قبولی به دست آورد.

  در حوزه ی اجرای احکام در مواردی که بین فقها اختلاف نظر باشد احکام نیز نظر ولی فقیه تعیین کننده است.

مراجع هر نظری داشته باشند، وقتی که در حوزه ی اجتماعی می آید، اگر نارسایی یا تعارضی در مقایسه با نظر مقام معظم رهبری داشت، نظر مقام عظمای ولایت ملاک عمل مسئولین خواهد بود، ولی در حوزه ی نظری ما جایگاهی را برای این کار پیش بینی نکرده ایم.

لازم است که از تکنیک های مدیریت دانش (knowledge management) نیز استفاده شود و با تمرین و تلاش بتوانیم بر این مشکل فائق آییم.

  همچنین باید در هنگام تدوین برنامه ها، جایی که فرصت ها و تهدیدها، قوت ها و ضعف ها، عوامل پیش برنده و عوامل بازدارنده را تحلیل می کنیم، با یک رویکرد عِلّی ـ معلولی و ریشه یابی های عمیق و دقیق و دریافت روابط منطقی پدیده های موجود و اولویت بندی مناسب طرح ها و برنامه ها، به حل معضل اصلی بپردازیم.

  راه دیگر آن است که ما رویکرد جدیدی در برنامه ریزی های راهبردی در پیش گیریم.

علاوه بر تجزیه و تحلیل نقاط ضعف و قوت فرصت ها و تهدیدها، با رویکرد آینده نگاری و برنامه ریزی، باید برای تحقق ارزش های بنیادین در حوزه های مورد نظر تلاش کنیم و رویکرد برنامه ریزی ارزشی را مکمل برنامه ریزی راهبردی قرار دهیم.

  برای مثال، برای تحقق ارزش بنیادینی همچون عدالت باید مصادیق آن را در حوزه های مختلف تعلیم و تربیت احصا کنیم.

از جمله دسترسی برابر به فرصت های تعلیم و تربیت برای همه، همه جا، همه وقت و به هر شکل ممکن و همچنین محرومیت زدایی مبتنی بر آمایش سرزمین باید اتفاق بیفتد و نظام ارزشیابی بین مناطق برخوردار و مناطق کمتر برخوردار در ارتقای سهمیه ها مد نظر قرار گیرد.

  مصادیقی از ظلم و ناعدالتی و تعدی از حدود قانونی را باید شناسایی کنیم و برای تحقق عدالت برنامه ریزی ویژه داشته باشیم.

همچنین ارزش بنیادین دیگری مثل تعاون و مشارکت در فرآیند تعلیم و تربیت مصادیق بسیار گسترده ای دارد.

در این ارتباط نیز پس از رصد اولیه، باید برنامه ریزی کنیم و بر مبنای برنامه، منابع را تخصیص دهیم و اولویت ها را رعایت کنیم.

  برای ضمانت اجرایی برنامه های تصویب شده نیز باید در معیارها و شاخص های ارزشیابی ، نظارت و مصادیق بی عدالتی ها و مصادیق تحقق عدالت را سرلوحه ی شاخص های کنترلی مان قرار دهیم و در طول زمان انحرافات از معیارها را بسنجیم و برایشان تدبیری بیندیشیم.

  این نمونه ای از چگونه عملی کردن و برنامه ریزی برای تحقق ارزش های والای الهی در زندگی شغلی و اجتماعی و همچنین نظام تعلیم و تربیت بود.

تا به حال به این موضوع کمتر پرداخته شده است.

البته بنده با دوستان دست اندرکار تهیه ی سند قریب به 2 سال ارتباط مستمر داشتم و این موارد را متذکر می شدم، ولی به هر حال تفهیم دوستانی که در این زمینه ها کمتر آگاهی دارند، کار آسانی نیست، چون برای پذیرش آن سند و منبع می خواهند که متأسفانه ادبیاتی موجود نیست.

  بنده خود، با توجه به تجارب شخصی و با توجه به دغدغه ای که در پیاده سازی احکام اسلام در جامعه دارم و در عین حال یک آدم استراتژیست و برنامه ریز هستم، به این نتایج و راهکارها رسیده ام.

یکی از مشکلات اصلی آن است که بُعد اجتماعی اسلام قبلاً پیاده نشده است و کمتر تجربه ای در این زمینه وجود ندارد.

انسان در مورد خیلی چیزها متأثر می شود.

  به معایب و مزایای این مبانی نظری اشاره کردید، اگر بتوانید به صورت مصداقی چند مورد را ذکر بفرمایید.

  مهم ترین مطلب آن است که تحلیل و اظهار نظر پیرامون مباحث نظری انتها ندارد.

مثلاً فرض کنید در باب دیدگاه های انسان شناسی که در سند آمده است، در حال حاضر ما کتاب ها و مقالات دیگری هم راجع به انسان شناسی داریم.

آیا همه ی دیدگاه های متفاوت در سند فعلی لحاظ شده است؟ به طور قطع، جواب منفی است.

آیا ضرورت دارد که همه ی نظریات آورده شود؟ معلوم نمی شود.

هر وقت ما صرفاً به جای استفاده از نظریه ای به دنبال یافتن راهکار تحقق آن نظریه باشیم، در عمل خلأهای نظریات مشخص می شود و راهگشا برای ترمیم خواهد بود.

  متأسفانه نتوانسته ایم این طور در این سند عمل کنیم.

پس در حال حاضر نمی توانیم راجع به ناقص یا کامل بودن سند صحبت کنیم، کما اینکه در شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی مبانی نظری سند مورد ملاحظه قرار گرفته است، ولی اینکه این ارزیابی در مورد بند به بند این سند صورت گرفته باشد امکان نداشت.

  ولی درباره ی بخش اصلی سند، که شامل چشم انداز، مأموریت، اهداف، راهبردها و راهکارهاست، بحث شده و حتی نسبت به پیش نویس آن تغییرات خوبی صورت گرفته است و هنوز هم بسیار قابل ترمیم است؛ یعنی بنده اگر یک روز وقت بگذارم، می توانم ایراداتی از این سند بگیرم، ولی مهم تر از ایراد گرفتن آن است که این سندی که با هر کم وکاستی نوشته شده است اجرایی شود و همین قدر هم غنیمت دانسته شود.

پس از آن، ان شاءالله با تجربه ی بیشتر می شود نواقص را برطرف کرد و مرجع باز بینی هم شورای عالی آموزش و پرورش تعیین شده است.

  این سند تا چه حد قادر خواهد بود بی ثباتی و ناکارآمدی نظام تعلیم و تربیت در ایران را برطرف سازد؟   وجود سند راهبردی برای ایجاد تحول بنیادین شرط لازم است، لیکن شرط کافی رهبری باثبات برای و پیاده سازی برنامه های تحول در شرایط در حال تغییر نظام تعلیم و تربیت است.

امید است وجود این سند رسمی نقطه ی عطفی در روند تحول در آموزش و پرورش و زمینه ساز اثربخشی نظام تعلیم و تربیت نوین باشد.

  یکی از آفت های شاخص نظام تعلیم و تربیت بی ثباتی در عرصه ی مدیریت و تغییرات پی درپی مدیران و به تبع آن تغییرات پیاپی برنامه های کلان آن می باشد.

به عنوان فردی که خود طعم مدیریت نظام آموزش و پرورش را در یک مقطع چشیده اید، تا چه اندازه این رویه را مخل اجرای برنامه های بلندمدت و کلان می دانید؟   ضرورت ثبات مدیریت و جلوگیری از تغییرات مدیریتی برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش از یک طرف یکی از پیش نیازهای اجرای برنامه های تحول در هر نظامی و از جمله در آموزش و پرورش است و از طرفی دیگر، با تغییر دولت ها به ناچار وزرای عضو دولت نیز ممکن است تغییر نمایند.

پس راهکار چیست؟   پیشنهاد اینجانب آن است که همان گونه که در بعضی از کشورها مرسوم است، وزارت آموزش و پرورش یک کفیل (قائم مقام) واجد صلاحیت های لازم داشته باشد که با تغییر احتمالی وزیر آموزش و پرورش بتواند با افق میان مدت تا بلندمدت اجرای سند تحول را پیگیری نماید.

البته مطلوب آن است که اولاً افراد انتخاب شده برای سِمَت های ذیل دارای شرایط لازم برای مدیریت تحول بنیادین با رویکرد تعلیم و تربیت اسلامی باشند و ثانیاً با تغییر دولت ها و وزرای مربوطه، شاغلین این سمت ها از ثبات نسبی مدیریتی برخوردار باشند.

  مانند:   -دبیر شورای عالی آموزش و پرورش، معاونین آموزش و پرورش و تألیف کتب درسی و کفیل (قائم مقام) آموزش و پرورش .

  همچنین قوانین پشتیبان برای فراهم نمودن منابع مالی و انسانی و ایجاد هماهنگی بین آموزش و پرورش و سایر دستگاه های مؤثر در فرآیندهای یاددهی ـ یادگیری در فرصت باقی مانده از این دولت، باید به صورت لایحه یا لوایح قانونی از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود و به صورت قانونی رسمی حمایت لازم را از اجرای برنامه های تحول آفرین در آموزش و پرورش برای همه ی دولت ها فراهم شود.

  هر نوع برنامه ای، با توجه به روند تغییرات پیاپی و پرسرعتی که در دنیا اتفاق می افتد، بدون اینکه مدیرانی راهبردی آن را همراه با بصیرت لازم بازبینی و رصد وکنترل کنند، امکان پذیر نیست.

  البته برنامه ریزی هایی که مبتنی بر ارزش های بنیادین در جایی اگرصورت گرفته باشد، چون ارزش های باثابت و جاودانی هستند و برنامه های مبتنی بر آن ها هم با رویکرد آینده نگاری نوشته می شوند و نه رویکرد مبتنی بر واقعیات موجود ، از ثبات بیشتری برخوردار هستند و عمدتاً می توانند برنامه محور پیگیری شوند؛ ولی برنامه هایی که مبتنی بر تعامل با عوامل پیرامونی با نگرش راهبردی تدوین شده باشند نیازمند این هستند که در اجرا راهبری شوند و مرتب رصد شوند و جایی که لازم است بازبینی و تجدید نظر شوند.

لذا من خیلی معتقد به جدایی طراحان و مجریان برنامه نیستم و پیشنهادم این بوده است که ثبات بیشتری در مدیریت بعضی از بخش هایی که ارتباط مستقیم تری با اجرای سند دارند به وجود بیاید.

  البته معلمین نقش آفرینان اصلی اجرای سند هستند و 30 سال در آموزش و پرورش حضور دارند و ثباتشان هم بیش از مدیران است و اگر نسبت به برنامه های تحول توجیه شده باشند و مکانیسم های انگیزشی لازم هم که در متن سند پیش بینی و به کار گرفته شود، ضمانت قابل قبولی می توانند برای اجرای سند به ارمغان بیاورند.

  نکته ی بعد آن است که تا عملیاتی شدن همین سند موجود چقدر فاصله داریم؟   ما باید خوش بین و امیدوار باشیم و در عین حال مسئولین دست اندرکار باید تلاش مجدانه ای داشته باشند.

شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی که مسئولیت نظارت و ارزیابی و ممیزی و بازبینی سند را عهده دار هستند باید اجرای سند را رصد کنند.

وزارت آموزش و پرورش، صداوسیما و.

باید در اجرای سند مشارکت داشته باشند و با حضور در صحنه، زمینه ی تحقق مطالبه ی رهبری را که در حال حاضر الحمدالله به شکل یک سند رسمی به نسبت جامع درآمده است فراهم کنند.

  البته باید این نکته را در نظر داشت که هیچ سندی آن قدر جامعیت و اتقان ندارد که بتواند به طور کامل تحقق پیدا کند.

ضمن اینکه شرایط هم در حال تغییر است.

جامعه ی ما هم در حال تغییر است، ما مبتنی بر واقعیت هایی برنامه ها را طراحی کرده ایم که برخی از آن ها در طول زمان تغییر می کنند.

ما مبتنی بر برداشتی از آینده ی مطلوب، جهت گیری و وضعیت آرمانی و مطلوبمان را مشخص کرده ایم.

در طول زمان بلوغمان بیشتر می شود و سطح فهم دست اندرکاران حتی از متون اسلامی بالاتر می رود و در نتیجه این فرآیند مدام باید ادامه داشته باشد.

   من شخصاً روزی که از سند رونمایی شد حضور داشتم و به همکارانی که دست اندرکار در تدوین سند بودند عرض کردم در حال حاضر الحمدالله آموزش و پرورش سند و برنامه ی جامعی برای اجرا دارد، ولی تیمی که سند را تهیه کرده اند باید مجدداً مطالعاتشان را بازبینی کنند، تجربه ی حاصله در فرآیند تدوین سند را به کار گیرند و نسخه ی جدیدی را از مبانی نظری سند تا برنامه های راهبردی در طول زمان تهیه کنند تا روزی که نوبت بازنگری رسمی سند توسط شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، آموزش و پرورش کار مطالعاتی عمیق تر و جدی تری را انجام داده باشد و به ترمیم هر چه بهتر سند کمک کند.

  کما اینکه در مقطعی در خلال سال های 86 تا 88، که این سند را تدوین می کردیم، چندین پروژه راجع به مبانی نظری سند به علمای قم و اندیشمندان راهبردی کشور سفارش دادیم، ولی فرصت اجازه نداد که از دستاوردهای آن ها در این سند بهره بگیریم.

بنابراین باید تدوین سند در طول زمان ادامه پیدا کند.

همچنین باید دستاوردهای آن در اختیار دانشکده های علوم تربیتی و رشته های مدیریت آموزشی، تعلیم و تربیت و.

قرار داده شود و مورد بحث مجدد قرار گیرد.

مبانی نظری در مراکز تربیت معلم دانشگاها و دانشگاه فرهنگیان تدریس شود و مورد تحقیق بیشتر قرار بگیرد تا نیروهایی معتقد به این مبانی نظری تربیت شوند.

  امروزه مباحثی مبتنی بر مبانی اومانیسم، سکولاریسم، فمینیسم و مادی گرایی در دانشگاه های ما تدریس می شوند و معلمین ما، که آموزگاران نسل های ما هستند، در چنین مکتبی پرورش می یابند.

هر قدر این سند کامل و بدون عیب باشد، وقتی مجریان این طرح که همانا معلمین هستند در راستای تحقق آن آموزش لازم را ندیده باشند، انتظار معجزه ای از آنان نمی توان داشت.

  با تشکر از اینکه وقت خود را در اختیار برهان قرار دادید.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - تربیت - جمهوری اسلامی - اسلامی - تعلیم - نظام - برنامه - شورای عالی انقلاب فرهنگی - طراحی - ایران - راهکار - جمهوری - علیرضا علی احمدی - مقام معظم رهبری - انقلاب فرهنگی - فرهنگی - شورای - مدرسه - دکتر - عالی - رونمایی - نوآوری - خلاقیت - مدیریت - ایرانی - پیاده - اصلاح - احمدی - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
دیدار نماینده ولی فقیه با مردم سریش آباد

نباید دوباره برجام اروپایی دیگری استوار کنیم

پیام تبریک روحانی به مناسبت فرارسیدن سالگرد استقلال اردن

ابتکار: رقبا از هر ابزاری برای متوقف کردن دولت استفاده می‎کنند /​ناامید کردن مردم به ضرر کل حاکمیت خواهد بود /پیروزی مخالفین دولت با 20 میلیون رأی در 1400 توهم است

کمپین «#مهرمام» چیست؟

همه دستورات دین برای رساندن انسان به توحید الهی است

امام جمعه موقت بیرجند:
 نفوذ منطقه ای ایران نتیجه تفکر مقاومت است

نمونه بارز یک روحانی مردمی

آماده سازی فضای نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان

عاقبت متهمان پرونده املاک نجومی

شایعه بسته شدن حساب های ایرانیان در گرجستان بی اساس است

کاهش 30 درصدی حوادث اردوهای دانش آموزی

دستگیری تهیه کننده معروف

سانحه مرگبار هوایی این بار در هندوراس

سه ماه حقوق معوقه کارگران هپکو اراک پرداخت شد

چرا ترامپ دیدار با رهبر کره شمالی را لغو کرد؟

اقبال از شروط ایران برای ادامه برجام سازوکار تازه ای را تعریف می کند

زمان اجرای افزایش 20درصدی حقوق کارمندان

"دوش وقت سحر از غصه نجاتمان بدهید..."

ماجرای امام موسی کاظم(ع) و شقیق بلخی

در شرایط جاری، کشورهای اسلامی بیش از هر زمان نیاز به وحدت و همکاری دارند

جاده های مازندران در شأن مردم استان نیست/آیاتمام امکانات باید به منطقه رییس جمهور برده شود

مسئولان نظام باید معیشت مردم را حل کنند

سوم خرداد نماد پیروزی حق بر باطل و نماد قدرت الهی است

کمک به آزادی زندانیان فرصتی برای بهره مندی بیشتر از فیوضات رمضان است

برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاری مصری در خرم آباد

عزیزی در گفت وگو با فارس خبر داد: بررسی اتفاقات اخیر کامیون داران در کمیسیون اجتماعی مجلس

هرآنچه باید از قانون بازنشستگی پیش از موعد بدانید

رفع مشکلات معیشتی مردم به اولویت اول دولت تبدیل شود

تمام ملت ایران در دفاع مقدس سهیم بودند

فتح خرمشهر همه معادلات نظام جهان را برهم زد

اهالی چنارشاهیجان کازرون خواسته خود را بیان کردند

همه برای حل مشکلات به میدان بیایند

اجرای طرح راه آهن جوین- اسفراین شتاب می گیرد

رونمایی از اپلیکیشن «همراه قرآنی من»

امیر پوردستان: کلیه اقدامات دشمن رصد می شود

مشکلات زاینده رود با گردهمایی برطرف نمی شود

حضرت ابوالفضل(ع) الگوی شهدای مدافع حرم/ نام شهید؛ تداعی قیام عاشورا

با همه توطئه ها، امروز دشمن ما ذلیل تر است

دشمن در مقابل ایستادگی و مقاومت ملت ایران نمی تواند به کشور آسیب بزند

همه موافق ادامه توافق هستند

پدیده خطرناک فرونشست زمین در نقاط مختلف

آتش سوزی در پارکینگ موتورسیکلت های صفرکیلومتر+عکس

پذیرایی از شهروندان روزه دار در قم

ژاپنی ها درباره خرید نفت ایران تصمیم می گیرند

مذاکره حساس ایران و اروپا در وین

سیتروئن: در ایران می مانیم

روایت ابطحی از حضور در افطاری رهبر انقلاب

شروع اولین نشست کمیسیون مشترک برجام بدون حضور نماینده و پرچم آمریکا

ورود مجلس به شائبه لو رفتن سوالات امتحان نهایی مدارس

درباره وضعیت همسر سید امامی خواستار رسیدگی هایی شدیم

درخشش فرهنگیان و دانش آموزان مازندرانی در مسابقات پرسش مهر ریاست جمهوری

نماز جمعه مهاباد

رمضان ماه بندگان خدا و خودسازی

وزیر خارجه آمریکا در سخنان اخیرش، غیر از بلایای آسمانی، همه چیز را به ایران نسبت داد

شروط هفت گانه رهبر برای تداوم برجام؛ فصل الخطابی برای مسئولان

صبر و شکیبایی از فواید اصلی روزه داری در ماه مبارک رمضان است

اجرای طرح راه آهن جوین- اسفراین شتاب می گیرد

اهالی چنارشاهیجان کازرون خواسته خود را بیان کردند

همه برای حل مشکلات به میدان بیایند

اجرای طرح راه آهن جوین- اسفراین شتاب می گیرد

از شروط ادامه برجام با اروپا تا خیال بافی های مضحک وزیر امور خارجه آمریکا

دشمن طی 40 سال گذشته همیشه نظام را تهدید کرده است/ مقابل دشمن ضعف نشان دهیم جری تر می شود

انقلاب اسلامی در پیچ خطرناک لیبرالیسم وقتی خط امامی ها خط عوض می کنند

اروپایی ها تضمین کنند فروش نفت و ارتباطات بانکی به سهولت انجام شود

زبان نرمش و منطق برای کسانی که می خواهند قلدری کنند به کار نمی آید

ایستادگی مردمی زمینه فتح خرمشهر را فراهم کرد

پمپئو در جایگاه تعیین تکلیف برای ایران نیست

گرامیداشت مجاهد نستوه آذربایجان

وحدت ملی و پیروی از رهنمودهای رهبری رمز اصلی مقابله با توطئه های دشمن

همه برای حل مشکلات به میدان بیایند

اهالی چنارشاهیجان کازرون خواسته خود را بیان کردند

همه موافق ادامه توافق هستند

رویترز: ایران تا دهم خرداد منتظر بسته اقتصادی اروپا است

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

شکار شکارچیان پرندگان وحشی در کازرون

امیر جدیدی بازیگر نقش جهان پهلوان تختی شد

تومور 3 کیلوگرمی از شکم زن 25 ساله خارج شد

دستگیری زورگیر ولنجک

آغاز محاکمه تاریخی قدرتمندترین چهره هالیوود با شکایت دهها زن

آخرین اخبار پرونده تحصیلی برادر رییس جمهور

تلاش می شود در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحول جدی صورت بگیرد

مذاکرات بی نتیجه بوده است / رسانه ها و عناصر سیاسی به مردم راست بگویند

جوانان بهار عمر خود را با قرآن عجین کنند

استراتژی هوشمندانه و قاطعانه در برابر شریک دزد و رفیق قافله

امیر پوردستان: نیروهای مسلح ایران غافل گیر نمی شوند

پویش تکریم مادر مهربان/ دخترانمان را فردا «خدیجه» صدا کنیم

ایمن سازی 414 تقاطع از شریان های حیاتی پایتخت

در حال بروز رسانی/ آنچه در نماز جمعه این هفته کشور گذشت از شروط ادامه برجام با اروپا تا خیال بافی های مضحک وزیر امور خارجه آمریکا

تولید مستند «سردار مهرنجان» در صدا و سیمای فارس

بخش خبری 19:15 دقیقه سوم خرداد مرکز قزوین

اعلام برنامه های سیمای شبکه دنا

اعلام برنامه های 14 و 15 خرداد و روز جهانی قدس در سمنان

پیکر سرباز شهید "حامد محمدی" در تبریز تشییع شد

اروپاییان همکاری با آمریکا را رها نمی کنند

تلاش کنیم تا نمادهایی از عصر حاضر برای آیندگان در عرصه ی معماری شهری ایجاد شود

مراسم بزرگداشت درگذشت محمدرضا علیزاده ، عضو حقوقدان شورای نگهبان درساری برگزارشد

ایلام| فاتحان دیروز خرمشهر برای تهدیدات و تحریم های دشمنان همچنان پا به رکابند

لحن قلدرانه و چاقوکشانه دیگر در جهان سیاست جایی ندارد/ روز افول رژیم صهیونیستی، آمریکا را ترسانده است

آیا سند تحول آموزش و پرورش راه گشاست؟

آیا سند تحول آموزش و پرورش راه گشاست؟