مطالب مرتبط:
آزادی 30 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد از ابتدای سال جاری تاکنون
قدیمی ترین عروسک های ایران در برج آزادی
کیروش:پرتغال و اسپانیا،40، 50 و یا 60 سال جلوتر از فوتبال ایران هستند
کیروش: فوتبال اسپانیا و پرتغال 60 سال از ایران جلوتر هستند / قرار نیست مقابل حریفانمان برقصیم!
کیروش: فوتبال اسپانیا و پرتغال 60 سال از ایران جلوترند / قرار نیست جلوی رقبای مان در جام جهانی برقصیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 ساعت 05:062018-05-17سياسي

نگاهی به فعالیت های نهضت آزادی ایران به بهانه سال روز تأسیس آن در سال 1340 شبهه افکنی به شیوه ی نهضت آزادی ایران


در سال 1376 و با توجه به شعارهای دولت خاتمی مبنی بر فضای سیاسی، نهضت آزادی با بیانیه های ساختارشکنانه و طرح شبهات گوناگون وارد میدان جنگ با ولایت فقیه شد.

- نگاهی به فعالیت های نهضت آزادی ایران به بهانه سال روز تأسیس آن در سال 1340شبهه افکنی به شیوه ی نهضت آزادی ایران در سال 1376 و با توجه به شعارهای دولت خاتمی مبنی بر فضای سیاسی، نهضت آزادی با بیانیه های ساختارشکنانه و طرح شبهات گوناگون وارد میدان جنگ با ولایت فقیه شد.

آن ها فراتر از این، مذهب تشیع را ادامه ی زرتشتی گری می دانستند.

 شناخت جریان های سیاسی موجود در کشور و ترسیم تصویر روشن از زوایای تاریخ سیاسی معاصر ایران، ضرورتی اجتماعی است.

حال چنان که جریانی، پدر فکری و الگوی گروه ها و افراد دیگر نیز باشد، شناخت آن از اهمیتی دوچندان برخوردار خواهد بود.

  یکی از این جریان ها نهضت آزادی ایران است که مدعی نوعی اصلاح طلبی دینی است که در گروه ها و اشخاص پس از خود تأثیر چشمگیری به جای گذاشته است.

گرچه این گروه ها و اشخاص در ابعاد فرهنگی و سیاسی اختلاف هایی داشته اند، با این حال نوعی الگوگیری از نهضت آزادی داشته اند.

گروه هایی نظیر سازمان مجاهدین خلق، گروه فرقان، آرمان مستضعفین، جنبش مسلمانان مبارز، جریان دکتر شریعتی، دفتر تحکیم وحدت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، جبهه ی مشارکت ایران اسلامی، حزب کارگزاران سازندگی، نیروهای ملی ـ مذهبی و گروه مهدی هاشمی از مهم ترین گروه هایی هستند که از نهضت آزادی متأثر بوده اند.

  نکته ی دیگر اینکه انتصاب رهبر نهضت آزادی به سِمت اولین نخست وزیر دولت موقت جمهوری اسلامی باعث گردید که این تشکل در بین تمامی اقشار جامعه شناخته شود.

این گروه همچنین توانسته است موجودیت سیاسی ـ اجتماعی خود را طی نیم قرن، آن هم در دورانی پرفراز و نشیب، حفظ کند؛ این مسئله در جامعه ی ایران، که معمولاً گروه ها عمر چندانی ندارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به همین جهت، شناخت نهضت آزادی و طرز تفکر آن ها امری لازم است.

  نهضت آزادی ایران در دوره ی پهلوی   پس از سقوط دکتر مصدق و انشعاب جبهه ی ملی، تعدادی از اعضای جبهه، نهضت مقاومت ملی را پایه ریزی و مهندس بازرگان را به عنوان دبیر شورای مرکزی و سازمان دهنده ی امور نهضت مقاومت ملی انتخاب کردند؛ اما دستگیری سران نهضت و فشار ساواک موجب فروپاشی نهضت در اواخر دهه ی 30 گردید.

  پس از فروپاشی نهضت مقاومت ملی مهندس بازرگان، به کمک برخی از افراد با سابقه در جبهه ی ملی و نهضت مقاومت ملی، نهضت آزادی ایران را در تاریخ 27 اردیبهشت 1340 در تهران و در منزل آقای صادق فیروزآبادی، فرزند آیت الله فیروزآبادی، تشکیل داد.

اعضای هیئت مؤسس 42 نفر بودند که به گفته ی مهندس بازرگان 7 نفر از آقایان یعنی سید محمود طالقانی، یدالله سحابی، مهدی بازرگان، حسن نزیه، منصور عطایی، رحیم عطایی و عباس سمیعی از طرف هیئت مؤسس مأمور تهیه ی مرام نامه و اصول کار نهضت شدند.

1   این نهضت در جریان تصویب نامه ی مربوط به انجمن های ایالتی و ولایتی، که خشم روحانیت را برانگیخت، فعالیت سیاسی داشت.

زمینه ی فکری چنین فعالیت سیاسی ای در مقابل شاه را آیت الله طالقانی به وجود آورده و توانسته بود مواضع روشنی در مقابل اقدامات رژیم، به خصوص لایحه ی انجمن های ایالتی و ولایتی، داشته باشد.

تأثیر این نهضت کشاندن مذهب در میان اقشار تحصیل کرده و دانشگاهیان بود.

2 می توان تشکل ها و انجمن های اسلامی دهه ی 40 در دانشگاه ها را که توسط دانشجویان مسلمان تشکیل شد، از ابتکارات نهضت دانست.

  پایگاه نهضت به عناصر مذهبی در دانشگاه و دانشجویان خارج از کشور محدود بود.

ابراهیم یزدی در آمریکا، مصطفی چمران در لندن، صادق طباطبایی در آلمان، حسن حبیبی و ابوالحسن بنی صدر در فرانسه، صادق قطب زاده در سوریه و نقاط مختلف اروپا و جلال الدین فارسی در سازمان های فلسطینی از افراد وابسته به نهضت آزادی در خارج از کشور بودند که تلاش داشتند فعالیت خود را با آیت الله خمینی در نجف هماهنگ کنند.

3   در آغاز بهمن 1341، 9 نفر از سران فعال نهضت آزادی از جمله آیت الله طالقانی، مهندس بازرگان و دکتر سحابی بازداشت و از 4 تا 10 سال و بقیه به زندان های کمتر از 6 سال محکوم شدند.

با این دستگیری، در عمل فعالیت نهضت آزادی در داخل کشور متوقف گردید؛ البته بعضی از اعضای جوان نهضت پیش از دستگیری به خارج کشور رفتند و در آن کشور ها، با عنوان نهضت آزادی خارج از کشور، به فعالیت خود ادامه دادند که با توجه به مخالفتشان با سلطنت به شدت مورد اعتراض اعضای نهضت آزادی داخل کشور قرار گرفتند.

  در سال 1346، همه ی سران و اعضای اثرگذار نهضت آزادی به مناسبت مراسم تاج گذاری مشمول عفو ملوکانه قرار گرفتند، از زندان آزاد شدند، ولی از این زمان تا سال 1356 هیچ گونه فعالیتی به نام نهضت آزادی به چشم نمی خورد؛ البته نهضت آزادی معتقد است که در این سال ها اطلاعیه هایی به دست اعضای درجه ی دوی نهضت نگاشته شده است، ولی این ادعا نوعی تلاش ناموفق برای ترمیم گذشته ی سراسر سکوت رهبران سیاسی نهضت به شمار می آید.

شخص بازرگان نیز پس از آزادی از زندان، در سال 46، نه به تنهایی و نه در تشکیلات نهضت آزادی به هیچ فعالیتی سیاسی دست نزد و به برخی کارهای تحقیقی و سخنرانی های علمی ـ اسلامی در مجامع مختلف بسنده کرد.

  سران نهضت، در دهه ی 50 هجری شمسی و به خصوص در آستانه ی پیروزی انقلاب، عمدتاً در قالب جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر و برگزاری سخنرانی ها و مذاکره با سفارتخانه ها تلاش می کردند.

در هر حال، این جمعیت، که نهضت آزادی عملکرد آن را به خود نسبت می دهد، هماهنگ و همسو با سیاست های آمریکا در ایران حرکت می کرد و حتی فعالیت های این جمعیت از طریق سفارت آمریکا و نیز تماس های متعدد با رهبران آن زیر کنترل بوده است؛ حتی رهبر نهضت آزادی در مصاحبه با فالاچی، خبرنگار ایتالیایی، به رابطه و هماهنگی نهضت آزادی و جمعیت حقوق بشر با سیاست های آمریکا اعتراف می کند.

4   در آستانه ی پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی، با مشورت بعضی از بزرگان از جمله شهید مطهری و بنا بر مصالحی از جمله عدم سابقه ی مدیریتی رهبران انقلاب و سابقه ی مذهبی سران نهضت، مهندس بازرگان را به ریاست دولت موقت منصوب نمود؛ البته حضرت امام وی را بدون در نظر گرفتن وابستگی های حزبی اش به این سِمت گمارد، اما آنچه که در عمل دیده شد کاملاً مغایر با خواست و نظر امام بود.

مهدی بازرگان تمامی پست های مهم کابینه را به افراد هم مسلک و هم فکر خود اختصاص داد و بدین ترتیب، می توان نخستین کابینه ی انقلاب را یک کابینه ی حزبی تمام عیار به حساب آورد.

5 از آنجا که نهضت آزادی نه تنها در اندیشه، روحانیون را از صحنه ی حکومت بیرون می دید، در عمل نیز مانع حضور آنان می شد، به طوری که آقای بازرگان حتی یک نفر از روحانیون را به عضویت کابینه در نیاورد، با اینکه آن ها از رهبران انقلاب اسلامی بودند.

این رویکرد متفاوت با رویکرد امام مبنی بر دور نگه داشتن روحانیون از تصدی پست ریاست جمهوری در سال های نخست انقلاب بود، چرا که امام یک نگاه عرَضی بدین مسئله داشتند.

  امام، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در مورد اعضای نهضت آزادی در جایی می فرماید: پیش از انقلاب من خیال می کردم وقتی انقلاب پیروز شود، افراد صالحی هستند که کارها را طبق اسلام عمل کنند.

لذا بارها گفتم روحانیون می روند کارهای خودشان را انجام می دهند.

بعد دیدم خیر، اکثر آن ها افراد ناصالحی بودند، دیدم حرفی که زده ام درست نبوده.

6   مسئله ی جالب تر اینکه دولت موقت اصولاً دارای سرشت انقلابی نبود و به جایگزینی روش ها و راهکارهای انقلابی برای اداره ی کشور به جای روش های منسوخ و کهنه باور نداشت تا جایی که از نظر بعضی ها، تفاوت چندانی میان کابینه ی بازرگان و کابینه ی بختیار وجود نداشت7 و طبق اسناد لانه ی جاسوسی، نقش آن ها در انقلاب بسیار کم یا بی رنگ بوده است.

از این رو، در نخستین ماه های روی کار آمدن بازرگان، اولین اصطکاک چالش برانگیز میان دولت موقت و نهادهای انقلابی مانند کمیته ی انقلاب بروز یافت که مهندس بازرگان آن ها را دولتی در داخل دولت توصیف کرده بود.

بازرگان و گروه وی حتی همواره نسبت به ترویج و تبلیغ آیت الله شریعتمداری به عنوان یکی از رهبران انقلاب اقدام می کردند.

8 دیدار بازرگان با برژینسکی، مشاور امنیت ملی آمریکا در الجزایر، که یک روز بعد از سفر شاه به آمریکا صورت گرفت، موجی از انتقادها را مبنی بر اینکه این دیدار بدون مجوز از امام صورت گرفته است به سمت دولت موقت نشانه گرفت و شکی را در یاران حضرت امام باقی نگذاشت که به این گروه نباید اجازه ی حضور در عرصه ی انقلاب داده می شد.

  سخنی که امام از آن به عنوان یک خطا و اشتباه یاد کردند و فرمودند: من امروز بعد از 10 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، همچون گذشته، اعتراف می کنم که بعضی تصمیمات اول انقلاب در سپردن پست ها و امور مهم کشور به گروهی که عقیده ی خالص و واقعی به اسلام ناب محمدی نداشته اند اشتباهی بوده است که تلخی آثار آن به راحتی از میان نمی رود.

الآن هم سخت معتقدم که آنان به چیزی کمتر از انحراف انقلاب از تمامی اصولش و هر حرکت به سوی آمریکای جهان خوار قناعت نمی کنند و در کارهای دیگر نیز جز حرف و ادعا هنری ندارند.

9   در این میان، اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا با اعتراض دولت موقت روبه رو شد که به همین دلیل و همچنین به علت انباشته شدن اختلاف ها و سوء تفاهم ها و همچنین علنی شدن مواضع نهضت آزادی و نگاه لیبرالیستی آن در قبال پدیده ی انقلاب اسلامی، مهندس بازرگان از کار کناره گیری کرد و استعفا داد.

دولت موقت در طول 9 ماه، که اداره ی کشور را در دست داشت، نتوانست عملکرد قابل قبولی از نهضت آزادی به نمایش در آورد؛ به ویژه زمانی که کشف اسناد لانه ی جاسوسی آمریکا هویت بعضی از اعضای این نهضت از جمله عباس روافیان به اتهام جاسوسی برای آمریکا، هاشم صباغیان به اتهام دریافت نشان همایونی از محمدرضا شاه، حسن نزیه به اتهام سوء استفاده ی مالی در شرکت ملی نفت ایران، تقی ریاحی به دلیل اعلام ترجیح نظام سلطنتی بر جمهوری اسلامی و احمد مدنی به علت دریافت وجوهی از سازمان سیای آمریکا برای سرنگونی جمهوری اسلامی، برای مردم آشکار گردید.

  سرانجام خط مشی ها و نحوه ی عملکرد نهضت آزادی همچون موضع گیری تند علیه دانشجویان پیرو خط امام، انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی به خاطر گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی، دفاع از اقدام جبهه ی ملی که لایحه ی قصاص را محکوم و غیرانسانی اعلام کرده بود، جانب داری از سازمان مجاهدین خلق، مخالفت با حکم امام مبنی بر ارتداد سلمان رشدی، مخالفت با عمل برائت از مشرکین و نوشتن ده ها بیانیه و نامه به مسئولان نظام در اعتراض به ادامه ی جنگ و نحوه ی اداره کشور و همچنین مصاحبه با رسانه های بیگانه و دیگر موضع گیری های منفی علیه نظام کار را به جایی رساند که وزیر کشور وقت در سال 1366 طی نامه ای از امام در خصوص مجوز فعالیت نهضت آزادی استفسار نمود که حضرت امام در جواب مرقوم فرمود:   نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانون گذاری یا قضایی را ندارند و ضرر آن ها، به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند، از ضرر گروهک های دیگر حتی منافقین، این فرزندان عزیز مهندس بازرگان، بیشتر و بالاتر است.

و باید با آن ها برخورد قاطعانه شود و نباید رسمیت داشته باشند.

10   عزل آیت الله منتظری نیز اگرچه دلایل مختلف و ابعاد گوناگونی داشت، اما بی ارتباط با نهضت آزادی هم نبود.

مِن جمله اینکه، به علت نزدیکی افراد لیبرال از جمله اعضای نهضت آزادی به بیت آیت الله منتظری و احتمال لیبرالیزه شدن انقلاب، امام از ایشان بسیار گلایه داشتند: و تا من هستم، نخواهم گذاشت حکومت به دست لیبرال ها بیفتد.

11   در پی اظهار نظر حضرت امام، نهضت آزادی غیرقانونی اعلام گردید.

نهضت به صورت آشکارا به جمع اپوزیسیون مخالف نظام پیوست.

نمایندگانی که از نهضت آزادی کاندیدا می شدند، با توجه به نامه ی حضرت امام، صلاحیت آن ها رد می شد.

در این راستا، جناح های مختلف کشور نیز با توجه به نامه ی امام، درباره ی نهضت آزادی، نظر واحدی داشتند.

از این تاریخ، به مدت 10 سال، فعالیت سیاسی قابل ذکری از این گروه مشاهده نشد؛ البته به مناسبت های مختلفی بیانیه هایی صادر می کردند، ولی انعکاس چندانی در جامعه نمی یافت.

  با درگذشت بنیان گذار نهضت، مهندس بازرگان، در سال 1373، رهبری و دبیر کلی نهضت به دکتر ابراهیم یزدی، که دارای تابعیت آمریکایی بود، واگذار گردید.

داشتن تابعیت آمریکایی، که ناشی از روحیه ی غرب زدگی اعضای نهضت بود، روحیه ی میهن پرستی دبیر کل نهضت را خدشه دار می نمود.

  در سال 1376 و با توجه به شعار های دولت خاتمی مبنی بر فضای سیاسی، نهضت آزادی بستر را مناسب دید و با حمایت از دولت خاتمی و نزدیک شدن به گروه های موافق و نزدیک به او، از جمله حزب مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، کارگزاران سازندگی و دفتر تحکیم وحدت شروع به طرح دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص مسائل مختلف کشور از جمله آزادی های سیاسی، نظارت استصوابی، ولایت فقیه و.

نمود.

این تشکل در این برهه، با بیانیه های ساختارشکنانه و طرح شبهات گوناگون، وارد میدان جنگ با ولایت فقیه شد و آن را موضوعی اختلافی میان علما دانست که فاقد وجاهت قانونی و شرعی است و خودکامگی و استبداد را به دنبال دارد.

12 همچنین در بیانیه ای، نامه ی معروف حضرت امام درباره ی عدم صلاحیت نهضت آزادی برای کارهای اجرایی، قضایی و قانون گذاری را در شأن امام ندانستند و آن را فاقد دلیل و مدرک شمردند.

13 آنان معتقد بودند که نامه ی امام دارای اصالت نیست و به زبان دیگر نامه ی امام خمینی (رحمت الله علیه) جعلی است.

  ائتلاف ملی ـ مذهبی ها تا آنجا پیش رفت که اسلام، پیامبر اکرم، کعبه، حج و برخی از اصول و فروع دین را انکار کرد، مذهب شیعه را ادامه ی زرتشتی گری دانست و به بدترین شکل به ائمه ی اطهار توهین نمود که قلم از نوشتن آن ها شرم دارد.

14 در این راستا، آن ها در بعضی از مواقع، پا را از مرز فعالیت سیاسی نیز فراتر گذاشتند و با هدف براندازی در حوادثی مثل کوی دانشگاه در تیرماه 1376 و اغتشاشات آن شرکت نمودند.

آن ها همچنین ارتباط های پنهان و آشکار با بیگانگان را آغاز کردند که شرکت در کنفرانس ضدانقلابی برلین در سال 97 در آلمان یکی از این ارتباط ها بود.

15   از سال 84 به بعد، شیوه ی نهضت آزادی درباره ی نظام تغییر نمود.

حاصل سخن اینکه در این دوران، یعنی از سال 84 به بعد، مخالفت آن ها شکل آشکارتری به خود گرفت؛ به طوری که آقای ابراهیم یزدی پس از بازگشت از آمریکا در مصاحبه ای، به صراحت، استراتژی براندازی نظام را مطرح می کند و مشکل اساسی در ایران را ولایت فقیه معرفی می کند.

  بر این اساس، در این دوران به خاطر تأثیر فکری نهضت آزادی بر افکار احزابی چون کارگزاران سازندگی، مجاهدین انقلاب اسلامی، مشارکت، دفتر تحکیم و.

همه ی آن ها در صف واحد و نامزد واحد و با برنامه ریزی هماهنگ، در انتخابات دهم ریاست جمهوری وارد صحنه شدند و زمینه ی آشوب و اغتشاش را فراهم کردند، اگرچه این فعالیت ها راه به جایی نبرد و سرانجام این حزب مجبور به توقف فعالیت خود شد.

(*)   پی نوشت ها:   1.

خط سازش، سلطانی، ص 23.

  2.

جریان ها و جنبش های مذهبی ـ سیاسی ایران، 1320 تا 1357، رسول جعفریان، ص 84.


کلید واژه ها: آزادی - ایران - سیاسی - مقاومت - ولایت فقیه - اسلامی - نخست وزیر دولت موقت - جبهه - بازرگان - مجاهدین - اجتماعی - حزب کارگزاران - جمهوری اسلامی - بیانیه - هایی - دولت - تاریخ سیاسی - ولایت - جامعه - اهمیت - خاتمی - مهدی هاشمی - کارگزاران - فقیه - مسلمانان - دکتر - دستگیری - زرتشتی - جمهوری - انتخاب

آخرین اخبار سرویس:
ماشین جنگی صدام چگونه در خرمشهر از کار افتاد

آزادی خرمشهر یادآور رشادت رزمندگان اسلام است

برجام سبب تقویت نظام اسلامی در عرصه بین المللی شد

برجام سبب تقویت نظام اسلامی در عرصه بین المللی شد

آزادی خرمشهر یادآور رشادت رزمندگان اسلام است

رمضان ماه میهمانی و بهرمندی از کرامات خداوند است/استجابت دعا در ماه رمضان

اتفاق بزرگ در میراث فرهنگی کشور/طرح 145هزار شغل اجرایی می شود

بذری که 36سال پیش در خرمشهر کاشته شد

برگزاری مراسم ترحیم حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی در حرم رضوی؛امشب

مصالح ساختمانی ضد حریق در قم رونمایی شد

سپاه: آمریکا در صورت تعرض به ایران سرنوشتی مانند صدام دچار خواهد داشت

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یک ماه دیگر رونمایی می شود

محور کرج - چالوس موقتا بسته شد

ترامپ کشورهای مهاجران را تهدید به قطع کمک مالی کرد

شهردار تهران یکشنبه به هیأت دولت می رود

امدادگران 20 تن را در حاشیه جاجرود از سیلب نجات دادند

معاون کمیسیون اروپایی خواستار اتحاد در برابر آمریکا شد

کارفرمایان تهرانی 1000 میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکارند

سیل شمیرانات/6نفر بالای کوه گرفتار و چندین نفر در خانه محبوس شدند

اهدای لوح زرین حامی روابط عمومی به مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان

استخدام مشاور آقا بصورت تمام وقت و نیمه وقت در تهران

گرد و غبار در کرمان 25 تن را راهی بیمارستان کرد

6 میلیون نفر در انتظار روشن شدن تکلیف عمره

فراکسیون امید با دست پس می زند با پا پیش می کشد!

استخدام زیگزال دوز و راسته دوز در یک تولیدی لباس بچگانه

توکلی: روحانی درباره برجام اشتباهات تاریخی متعدد مرتکب شد

استخدام کارمند اداری مسلط به کامپیوتر در تهران

تاجیک: اصلاح طلبان در سراشیبی افتاده اند

استخدام کارگر ساده جهت رستورانی در البرز

استخدام آژانس هواپیمایی آرشاگشت

استخدام یکنفر جوشکار اسکلت در خراسان رضوی

خرمشهر پس از 36 سال

ستارگان مجازی (چهارشنبه 2 خرداد 97)

14 نهاد و شخص در حادثه «پلاسکو» مقصر شناخته و معرفی شدند

آنچه که باید درباره انتخابات سراسری 2018 ترکیه بدانید

از بی خوابی دانشمند گمنام تا خواب خوش دیپلمات ها!

حبس در انتظار متهمان پرونده های تلگرامی

هشدار نسبت به خالی شدن مرزها به دلیل خشکسالی هامون و هیرمند

درمانگاه دولتی دندانپزشکی بیمارستان گلستان اهواز افتتاح شد

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه 3 خرداد 97

روحانی: اگر پنج کشور بتوانند منافع کشورمان را در برجام تامین کنند آن را بدون آمریکا ادامه خواهیم داد

ویژه برنامه سالروز آزادسازی خرمشهر در حرم رضوی

همه امور اربعین 97 در مازندران هماهنگ شده است

نمایشگاه عکس "شهری که خدا آزاد کرد" در میامی برپا شد

فرماندار زنجان: رمز پیروزی سوم خرداد تکیه به امید مردم بود

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان- پنجشنبه 3 خرداد

ساماندهی و مرمت اشیای منقول تخت جمشید

فیلم/منتخب بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام

صفحه نخست روزنامه های امروز پنجشنبه 3 خرداد

لزوم یکپارچه عمل کردن مدیران کرمان برای توسعه گردشگری استان

یک نکته از سخنان رهبر انقلاب اسلامی

آیا مدیر یکی از پیام رسان ها فرزند یکی از مسئولان رسانه ملی است؟ /مجلس از هویت پیام رسان ها مطلع است؟ | پاسخ وزیر ارتباطات به سوال در مورد معیار انتخاب پیام رسان های داخلی

فتح خرمشهر، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است

فتح خرمشهر ضامن سرافرازی ملت ایران است

موسوی، مجری برنامه های مذهبی سیما درگذشت

مهرورزی نسبت به یتیمان/ تفسیر دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

ترس واشنگتن از صدر

یادواره شهدای فتح خرمشهر در سمنان

استخدام تعمیرکار مجرب نرم افزار موبایل در تهران

استخدام نیروی خدمتکار تمام وقت در البرز

استخدام همکار آقا با مدرک کاردانی یا کارشناسی کامپیوتر در تهران

استخدام برشکار ماهر مانتو در خراسان رضوی

استخدام مترجم در موسسه سفیر ترجمه ملل

استخدام دستیار دندانپزشک و منشی جهت مطب در البرز

استخدام همکار حسابدار خانم در هشتگرد

استخدام حسابدار حرفه ای خانم جهت کار پوشاک در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر در شرکت بازاریابان مستقیم دمن

معجزه اقتصادی AFTF هم همانند معجزه برجام پوشالی است

مهمترین علل پیروزی عملیات آزادسازی خرمشهر از زبان یک فرمانده دوران جنگ تحمیلی

دادستانی به توهین روزنامه ها و سایت ها قاطعنامه رسیدگی کند

فرماندار زنجان: رمز پیروزی سوم خرداد تکیه به امید مردم بود

سوم خرداد نماد ایثار و پیروزی ملت ایران بر استکبار است

عناوین روزنامه های سوم خرداد خراسان رضوی

430 کانون مساجد خراسان رضوی مورد بازدید قرار می گیرند

ارتقای مهارت ماموران گشت های انتظامی و متصدیان تحت نظرگاه های کلانتری ها

استقرار 20 تیم امداد هلال احمر در شمیرانات

دانشگاه ها استادتمام ها را حفظ می کنند

هواپیمایی در آسمان ایران ربوده نشده است

19 تن در توفان یمن مفقود شدند

حمله آمریکا به دو مقر ارتش سوریه در دیرالزور

سوم خرداد و واقعیت های ناگفته نبرد ما

2 کشته در تیراندازی زاهدان

حبس در انتظار متهمان پرونده های تلگرامی

اخراج دو دیپلمات ونزوئلا از آمریکا

3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند

دیدار ترامپ با اون به آمریکا بستگی دارد

استخدام سخت افزار و نرم افزار کار موبایل در خراسان رضوی

استخدام آشپز آقا جهت مطبخ در محدوده کلاک گرمدره

استخدام حسابدار و مسئول دفتر در شرکت بازاریابان مستقیم دمن

استخدام انباردار آقا مسلط به نرم افزار حسابداری انبار در مشهد

دعوت به همکاری همکار آقا جهت دفتر املاک در خراسان جنوبی

استخدام شاگرد نیمه ماهر و آرایشگر آقا در صارمی مشهد

استخدام رویه کوب ماهر مبلمان استیل در محدوده هشتگرد

استخدام تعدادی راننده بصورت تمام وقت و نیمه وقت در یک آژانس

پزشکیان: بحران آب، مسلمان و کافر نمی شناسد!

دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان / صوت

نماهنگ | معجزه بزرگ فتح خرمشهر

تصاویر/ روزنامه های پنجشنبه 3 خرداد

احساس «نیوشا ضیغمی» نسبت به مادر شدنش (عکس)

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

نگاهی به فعالیت های نهضت آزادی ایران به بهانه سال روز تأسیس آن در سال 1340 شبهه افکنی به شیوه ی نهضت آزادی ایران

نگاهی به فعالیت های نهضت آزادی ایران به بهانه سال روز تأسیس آن در سال 1340 شبهه افکنی به شیوه ی نهضت آزادی ایران