مطالب مرتبط:
حل مشکلات عدیده تولیدکنندگان ، لازمه حمایت از کالای ایرانی است
حمایت از کالای ایرانی به سبک آقای بازیگر/عکس
تحریم ها تورم را تشدید می کنند/ گرانی دلار به ضرر پوشاک است/ در شرایط نیمه جنگی نمی توان از کالای ایرانی حمایت کرد
حمایت رسانه ملی از کالای ایرانی
همایش کارگران ساختمانی با هدف «حمایت از کالای ایرانی، حمایت از کارگر ایرانی» برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 ساعت 13:132018-05-16اقتصادي

کلاس اولی ها را با حمایت از کالای ایرانی آشنا کنیم


از هر زاویه و منظری که به تولید ملی می نگریم، حمایت و پشتیبانی از آن عنصری اثربخش در توسعه اقتصادی کشور به شمار می رود، ضرورتی که حصول آن در کنار الزامات اقتصادی، - ": با نامگذاری شعار سال تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی، مباحث نظری و تئوریک بسیاری در خصوص چگونگی تحقق این امر خطیر از سوی کارشناسان، صاحبنظران و مسئولان اجرایی کشور مطرح شده است.

بصورت کلی، مباحث مطروحه موجود را می توان در دو قالب اداری- سازمانی و فرهنگی-اجتماعی تبیین و تعریف کرد.

در ارتباط با بخش سازمانی و اداری این امر، مولفه های متعددی همچون رفع موانع تولید، تسهیل ضریب صادرات، مقابله با قاچاق کالا، حمایتِ دستگاه های ذی ربط همچون سازمان امور مالیاتی کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی از تولیدکنندگان مورد تأکید قرار می گیرد، اما از دیگر سو، مولفه فرهنگی و اجتماعی نیز، از موارد بسیار حائزی اهمیت به شمار می رود که البته حصول موفقیت در این عرصه مستلزم تلاش جمعی و فزاینده تمامی آحاد جامعه است.

اگرچه حمایت از کالای ایرانی از حیث فرهنگی و اجتماعی زمان بَر می باشد اما در صورت تحقق، اصلی ترین و مهمترین زیرساخت برای توسعه و تقویت تولید داخلی فراهم شده است.

به واقع حمایت از کالای ایرانی با پند و اندرز و توصیه یا بصورت دستوری محقق نخواهد شد و در نقطه مقابل در صورت نهادینه شدن این باور در اذهان و افکار عمومی جامعه که کالای ایرانی عنصری هویت بخش و تاثیر گذار در وزین تر شدن اعتبار و آبروی این مرز و بوم خواهد بود به تبع روند فراگیرتر شدن حرکتِ جمعی جامعه برای حصول شعار سال تسهیل و تسریع خواهد شد.

بدون تردید،نخستین مولفه برای نهادینه شدن فرهنگ حمایت از کالای ایرانی به این امر معطوف می شود که جامعه هدف محصولات ایرانی(آحاد مردم) از حیث منطقی و عقلانی توجیه شوند که ثمرات و مزایای عملی شدن شعار سال مشمول چه مواردی می شود.

یقینا تبیین این واقعیت که هر آنچه در عرصه تولید داخلی به توفیقات بیشتری نائل شویم به همان میزان شاهد توسعه فرصت های شغلی و کاهش ضریب بیکاری جوانان این مرز و بوم خواهیم بود و واکاوی این واقعیت که حمایت از کالای ایرانی به انباشت سرمایه منتهی می شود و سودی که به جیب کارخانجات و تولیدکنندگان خارجی سوق پیدا می کند را در اختیار فعالان عرصه کار و تولید داخلی قرار می دهد و از وابستگی اقتصادی جامعه به کشورهای خارجی جلوگیری می کند و تشریح و بازگویی این واقعیت که جایگاه فعلی کشورهایی همچون ژاپن در جهان در سایه محصولات و تولیدات کم نظیر این کشور به وجود آمده و البته اشاره به این واقعیت که این موفقیت،ثمره سال ها مشقت و تلاش درونی و ملی این کشور  است در پذیرش هر چه بیشتر و عمیق تر این امر مهم ( حمایت از کالای ایرانی ) تعیین کننده و تاثیر گذار خواهد بود.

چندی پیش،مهدی لبیبی ( استاد دانشگاه ) در گفت و گویی بار سانه ها در ارتباط با نقش تعیین کننده کالای ایرانی در رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور عنوان کرد:فارغ از گرایشات و ذائقه های سیاسی نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که تمامی ما در کشوری واحد تحت عنوان ایران زندگی می کنیم و طبیعتا به این مرز و بوم تعلق خاطر داریم و به فرهنگ ایرانی وابسته هستیم.

وی افزود: با چنین نگاه و رویکردی کالای ایرانی، پایه هویت ایرانی را تقویت می کند و البته در صورت وجود این هویت، حمایتِ از کالای ایرانی نهادینه می شود.

لبیبی می گوید: در چنین شرایط و فضایی، صبوری جامعه تقویت می شود و حتی در صورت وجود برخی نارسایی ها( همچون کیفیت ضعیف محصولات)، خرید کالای ایرانی در اولویت قرار می گیرد و این فرصت به تولیدکنندگان داخلی داده می شود تا به تدریج کیفیت کالاهای خود را تقویت کنند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: در نقطه مقابل بعضا شاهد هستیم علی رغم کیفیت بالای یک محصول یا کالای ایرانی، لذا برخی صرفا به دلیل خارجی بودن یک کالا، تمایل به خرید آن پیدا می کنند زیرا به زعم این افراد و گروه ها، اجناس خارجی به اصطلاح از کلاس بالاتری برخوردار هستند.

به واقع این همان نقطه ضعف و عنصر تضعیف کننده تولید داخلی و ملی می باشد که ریشه آن را باید در مسائلِ فرهنگی و اجتماعی جستجو کرد.

این استاد دانشگاه می گوید: موضوع حمایت از کالای ایرانی، امری مطلق نیست و باید تبصره هایی را نیز برای آن در نظر گرفت، به عنوان نمونه در شرایطی که امکان تولید برخی محصولات در داخل کشور وجود ندارد و یا ساخت و عرضه آن از حیث اقتصادی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست، به تبع واردات و خرید محصولات خارجی،امری مطرود نخواهد بود و به واقع می باید در حمایت از کالای ایرانی، ملاحظات اینچنینی را نیز مد نظر قرار داد.

وی می افزاید: اما متأسفانه شاهد هستیم بخش قابل توجهی از محصولات خارجیِ موجود در بازار در دایره اقلام و کالاهای مصرفی همچون آدامس، چیپس، ترشیجات، چاشنی ها، شکلات ها، بیسکوییت ها و غیره قرار می گیرد که قاعدتا در شرایطی که امکان تولید چنین محصولاتی آن هم باکیفیت بالا در کشور وجود دارد، چنین رویه و رویکردی ( خرید اقلامِ مصرفیِ خارجی )، صحیح و منطقی نیست و این همان نقطه ای است که باز اندیشیِ در آن، ضروری به نظر می رسد.

خودباختگی فرهنگی، مانعی در مسیر حمایت از کالای ایرانی احساس ضعف در مقابل محصولات غربی و ترجیح اقلام و تولیدات خارجی به کالاهای داخلی، مصداق و نمادی از خودباختگی فرهنگی محسوب می شود.

اگرچه برخی کیفیت پایین برخی محصولات داخلی را عاملی برای علاقه مندی به کالاهای خارجی عنوان می کنند، اما این سئوال مطرح می شود که اگر ملاک و شاخص اصلی معطوف به ضریب کیفی تولیدات می شود، چرا در ارتباط با کالاهای باکیفیتِ ایرانی که نام و آوازه آن در دنیا شهره و زبانزد خاص و عام است چنین تعلق خاطری به تولیدات داخلی وجود ندارد.

این امر نشان می دهد در کنار دغدغه کیفی محصولات، بخشی از این قرابت به تولیدات خارجی را باید در ریشه های فرهنگی جستجو کرد.

متأسفانه باید به این واقعیت تلخ اشاره کرد که بعضا سرسپردگی به غرب آنچنان عمیق می شود که جز اطلاق عنوان خودباختگی فرهنگی، عبارت و توصیف دیگری را نمی توان برای آن به کاربرد و همین عارضه ، مانع و چالشی جدی در مسیر حمایت از کالای ایرانی به شمار می رود.

حل این موضوع مستلزم تجدید نظر جدی در تصورات ذهنی و روانی است که قطعا با حصول و تحقق آن، زمینه و بستر لازم برای حمایت از کالای ایرانی به نحو هر چه شایسته تری فراهم خواهد شد.

در این میان گفتمان سازی برای حمایت از کالای ایرانی یکی از ضروریاتی است که به تدریج نگرش ها نسبت به محصولات داخلی را متحول خواهد کرد و به تعبیر دیگر در سایه آن، اصلاحات ذهنیِ لازم در میان افراد و گروه هایی که شیفته تولیدات غربی هستند، محقق خواهد شد.

چندی پیش، محسن امینی، عضو شورای برنامه ریزی و ستادی دانش بنیان در برنامه پُرسِمان (گفتگوی رادیویی) بیان کرد: در ارتباط با اصلاح الگوی مصرف و سوق دادن فرهنگ مصرف کالای خارجی به سمت مصرف کالای داخلی، نیازمند برنامه ریزی هستیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: در این خصوص اقداماتی عملیاتی شده اما کافی به نظر نمی رسد و همچنان اصل و مولفه استفاده از کالای ایرانی به فرهنگ عمومی تبدیل نشده است.

وی افزود: باید پذیرفت که تغییر باورهای فرهنگی در اقتصاد یک کشور که طی سال هایی مدید و طولانی شکل گرفته، در کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود و برای تغییر باورها می باید تمام نهادهای آموزشی از مدرسه (کلاس اول) تا مراکز آموزش عالی، رسانه ها و تمامی دستگاه های فرهنگی ایفای نقش کنند.

علی حسین رعیتی فرد،مدیر مرکز اجرایی قرارگاه جهادی اقتصادی بسیج نیز در این برنامه، تصریح کرد: نقش نخبگان، دانشگاهیان و رسانه ها در ترویج فرهنگ و گفتمان استفاده از کالای ایرانی بسیار حائز اهمیت است، اما متأسفانه علی رغم اینکه می باید این طیف و گروه الگو باشند، هیچ رغبتی به استفاده از کالای ایرانی از خود نشان نمی دهند.

مسئولان در استفاده از کالای داخلی پیشقدم شوند عبدالحمیدمعرفی، عضو هیئت علمی گروه اقتصادی دانشگاه اصفهان نیز در گفتگویی با رسانه ها از زاویه دیگر موضوع حمایت از کالای ایرانی، فرهنگ سازی و گفتمان سازی در این خصوص را تشریح می کند.

به اعتقاد وی وقتی به مردم می گوییم کالا و محصولات خارجی استفاده نکنند، مسئولان نیز باید نسبت به اجرایی کردن این اصل حساسیت و دقت نظر لازم را لحاظ کنند.

وی معتقد است وقتی مردم مشاهده می کنند مسئولان از بهترین کالاهای خارجی استفاده می کنند ولی از آنها ( منظور نظر مردم است ) انتظار می رود این کار را انجام ندهند، همین مساله باعث می شود از حیث اخلاقی تعهدی نسبت به خرید کالای ایرانی ایجاد نشود.

این عضو هییت علمی گروه اقتصادی دانشگاه اصفهان می گوید: خرید کالای ایرانی در میان مردم باید به یگ گفتمان اخلاقی تبدیل شود و تنها در چنین شرایطی است که مردم حس می کنند وظیفه اخلاقی و ملی خود را انجام می دهند،اما متاسفانه در حال حاضر بخش قابل توجهی از مردم چنین برداشت و احساسی را ندارند.

به اعتقاد وی نمی توان عموم مردم را به زور وادار کرد درآمد خود را مصروف خرید کالای بی کیفیت ایرانی کنند، اما اگر این رویکرد به گفتمان غالب جامعه مبدل شود و در درجه اول، مسئولان کشوری نیز به این امر مبادرت ورزند، به تبع کلیت جامعه نیز در همین مسیر گام بر خواهد داشت.

سرمایه اجتماعی، متغیری تعیین کننده در حمایت از کالای ایرانی وحید شقاقی،کارشناس اقتصادی نیز در گفتگویی با رسانه ها با اشاره به اهمیت نافذ سرمایه اجتماعی در همدلی و مشارکت گروهی مردم با سیاست های دولت، گفت: تجربه کشورهای توسعه یافته ای همچون آلمان و ژاپن نشان می دهد در مواقع بحرانی، سرمایه اجتماعی جامعه، نقش بسیار تعیین کننده ای در عبور از بحران ایفا می کنند.

وی می افزاید: هر آنچه اعتماد سرمایه اجتماعی به شرایط حاکم بر جامعه تقویت شود به همان میزان ضریب توفیقات و همدلی و همگرایی نیز تقویت خواهد شد و در نقطه مقابل در صورت عدم اعتماد سرمایه اجتماعی و خدشه دار شدن آن،همدلی و همگرایی با سیاست های اقتصادی دولتی کمرنگ تر خواهد شد.

به اعتقاد این اقتصاددان کاهش فساد اقتصادی و نابرابری، مولفه ای تأثیرگذار در جلب اعتماد هر چه بیشتر سرمایه اجتماعی خواهد بود و هر آنچه با رانت و فساد مبارزه شود سرمایه اجتماعی نیز توسعه پیدا می کند و پایبندی به قوانین، سیاست های اقتصادی و به تبع آن شفافیت جاری و ساری در این عرصه، فزاینده تر خواهد شد.

شقاقی می گوید: اینکه مشارکت مردم در رفراندوم های سیاسی(انتخابات) بالا و حداکثری است اما در رفراندوم های اقتصادی این مشارکت ضعیف به نظر می رسد،ریشه در ذهنیت عموم مردم نسبت به اقتصاد کشور و برخی از نارسایی ها همچون رانت،فساد و غیره دارد.

امید آن می رود در کنار برنامه ریزی هایی که از حیث فنی و اداری برای حمایت از کالای ایرانی در دستور کار قرار می گیرد،در حوزه فرهنگی و اجتناعی نیز تدابیر لازم در این خصوص اندیشده و اجرایی شود، زیرا اصلی ترین و مهمترین عامل توسعه در هر کشوری، به فرهنگ حاکم بر آن معطوف می شود در غیر این صورت تمامی برنامه ریزی ها و اقدامات محکوم به شکست است و حتی در صورت حصول نتیجه، توفیقات حاصل شده مقطعی و کوتاه مدت خواهد بود.


کلید واژه ها: ایرانی - حمایت - تولید - جامعه - کشور - اقتصادی - اجتماعی - فرهنگ - فرهنگی - سازمان امور مالیاتی - واقعیت - صورت - توسعه - نهادینه - توسعه اقتصادی - اداری - وزارت - کشاورزی - مسئولان - وابستگی - جوانان - سرمایه - بیکاری - موفقیت - اهمیت - میزان - توصیه - قاچاق - کاهش - معدن

آخرین اخبار سرویس:
مشکلات 750 واحد تولیدی فارس درکارگروه رفع موانع تولیدحل شد

واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه

بارش های امسال گلستان افزایش و آورد رودخانه ها کم شد

دو خطه کردن راه آهن تهران-قزوین-زنجان با 650 میلیارد تومان اعتبار اجرا می شود

استخدام سالنکار خانم جهت تالار پذیرایی در شهر تهران

استخدام کارمند خانم آشنا به کامپیوتر در تهران

استخدام منشی جهت کار در مطب در تهران

استخدام کارمند آشنا به امور حسابداری و فاکتورزنی در تهران

چگونگی مصرف بهینه آب در تابستان و کاهش هدر رفت آن/ آب را با بی مسئولیتی گِل نکنیم!

استخدام منشی مسلط به تایپ و Office جهت کار در شرکت مهندسی

استخدام کارمند مسلط به بازرگانی خارجی در تهران

مصرف قلیان در میان دختران ایرانی 10 برابر افزایش یافت

استخدام نیروی مسلط به زبان روسی و کامپیوتر در تهران

استخدام منشی خانم جهت کار در دفتر وکالت آشنا به تایپ

استخدام آرایشگر ماهر آقا جهت همکاری در شهر تهران

84 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

استخدام کارمند مسلط به تایپ و ایمیل در دفتر بازرگانی  تهران

55 جایگاه سوخت استان مرکزی درجه ممتاز گرفتند

برزخ کم آبی و ضرورت مدیریت بهینه

قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند

بازی خودروسازان با نرخ سود

آغاز جلسه مهم فعالان بخش خصوصی در حوزه تحریم/ظریف به اتاق می آید

نباید ارزش افزوده را از تولیدکننده گرفت

ایجاد 100 فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد در سمنان

سودجویی با ظروف یک بار مصرف غیراستاندارد

درخواست مخالفت با شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری در سال 97

باید برای سازگاری با کم آبی برنامه ریزی کنیم

تضمین تحویل سکه های پیش فروش شده/رشد قیمت سکه متاثر از نرخ جهانی

1356 واحد صنعتی در شهرک صنعتی شمس آباد ری فعال است

9 میلیارد و 700 میلیون دلار ارز در کشور توزیع شده است

همچنان تک رقمی!

خروجی گندم چین به دلیل آب و هوای بد، به شدت افت خواهد داشت

استخدام کارمند تور و پرواز آژانس مسافرتی در محدوده راه آهن مشهد

استخدام کارشناس فروش جهت شرکت تولیدی در البرز

افزایش 18 درصدی حقوق کارمندان قراردادی دستگاه های دولتی لرستان

استخدام مهندس مکانیک سیالات مسلط به هیدرولیک در البرز

شوک بسیار بد دولت به بازار خودرو؟

استخدام همکار آشنا به زبان انگلیسی و بازرگانی در تبریز

تازه ترین قیمت خودروهای داخلی

انتقاد از تعطیلی تابستانی مجلس در شرایط خاص اقتصادی کشور/ طرح استیضاح وزیر اقتصاد را پیگیری می کنیم

آفتی که تئاتر ایران را تهدید می کند

استخدام مجتمع تجاری، اداری آفتاب

سرمایه گذاری تویوتا در فناوری هیبریدی

مجوز اکتشاف معدن در پناهگاه حیات وحش موته را سازمان محیط زیست صادر نکرده است

بهترین خودرو های روسی تاریخ؛ از ولگا تا لادا

مشکل سرگردانی مسافران در خارج از کشور در راه است

تکذیب فروش نیسان به رنو

رکورد بی سابقه خرید تلفن همراه در روسیه

تثبیت نرخ 39 ارز بانکی

صدور موافقت اصولی طرح صنایع تبدیلی در دزفول

شاخص بورس در ابتدای معاملات درخشید

استخدام سرپرست مالی و حسابداری در شرکت خوشگوار تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت سولار سازان باستان در تهران

استخدام کاردان عمران جهت اجرای پروژه راه و ساختمان در تهران

استخدام منشی خانم مسلط به امور اداری و آشنا به حسابداری

استخدام منشی دفتر خانم آشنا به نرم افزار هلو در تهران

استخدام مهندس خانم یا آقا جهت کنترل کیفیت در تهران

استخدام منشی خانم جهت انجام امور اداری در شرکت بازرگانی

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر جهت کار در فروشگاه

استخدام کارشناس فروش تجهیزات صنعتی،کارشناس بازرگانی خارجی

پیش بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

جلوگیری از خروج 10 میلیارد دلار ارز از کشور

افتتاح فرستنده دیجیتال در 2 روستای بخش خضرآباد

نصب توربوپمپ جدید واحد بهره برداری رامشیر

بهره برداری موفقیت آمیز دومین صندوق زمین و ساختمان

سیاست نسخه واحد نظارتی برای بانک ها باید اصلاح شود

فراخوان بانک سینا برای تعویض دسته چک های قدیمی

در آینده نزدیک شاهدحضور دهه شصتی ها در پست های مهم کشور خواهیم بود

بیش از 50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود

ورود فناوری هوش مصنوعی به خرده فروشی ها

سایت حامی دولت علیه دولت

استخدام کانتر فروش تور خارجی،کارمند رزرواسیون،ویزا کار

صادرات سد کرج در بسته هندوانه

84 میلیارد ریال در بورس اردبیل معامله شد

55 جایگاه سوخت استان مرکزی درجه ممتاز گرفتند

تثبیت نرخ 39 ارز بانکی

16500اظهارنامه مالیاتی در کهگیلویه و بویراحمد تسلیم شد

سودجویی با ظروف یک بار مصرف غیر استاندارد

9 ایراد مجلس به قانون چک/ پیشنهاد طراحی چک الکترونیک

مشکلات 750 واحد تولیدی فارس درکارگروه رفع موانع تولیدحل شد

تاکید بر مهارت آموزی و سرمایه گذاران برای توسعه زیرساخت های استان

چشم به رأی مجلس/ ممنوعیت واردات 1400 قلم کالا/ دیپلماسی در کما

بارش های امسال گلستان افزایش و آورد رودخانه ها کم شد

نوبخت: عرضه بیش از 7 میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده ای!

برنامه های مفصل اشکودا برای بازار هند

فراخوان شورولت کوروت ZR1 2019 به خاطر کیسه هوا

تغییر ساعات کاری کارمندان برخی سازمان ها و ادارات دولتی کرمان در تیرماه 97

استخدام همکار ماهر و نیمه ماهر در کارگاه ریخته گری طلا و نقره

استخدام پیشخوان مسلط به امور شهرسازی و سیستم اتوکد دارای توکن

استخدام تایپیست حرفه ای خانم در مطب رادیولوژی و سونوگرافی

استخدام پیترا هفت ستاره در تبریز

استخدام تعدادی راننده وانت جهت کار در کارگاه مبلمان

نوبخت خبر داد: عرضه بیش از 7 میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده ای!

کسب وکار جدید افغان ها، ورود دلار به بازار ایران

رشد 6 درصدی ارزش بازار فرابورس در خرداد

برنامه گوشی هوشمند زلزله

عرضه بیش از 7 میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده ای!

خبری خوش برای کارمندان پیمانی و رسمی قوه قضاییه

شرایط فروش محصولات رنو تا پایان تیرماه

قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند

کلاس اولی ها را با حمایت از کالای ایرانی آشنا کنیم

کلاس اولی ها را با حمایت از کالای ایرانی آشنا کنیم