مطالب مرتبط:
مجازات تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت از خدمت سربازی چیست؟
مجازات روزه خواری در ملاءعام چیست؟
مجازات روزه خواری در ملاءعام چیست؟
مجازات روزه خواری در ملاءعام چیست؟
مجازات روزه خواری در ملاءعام چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 ساعت 08:552018-05-16سياسي

مجازات تقلب برای دریافت معافیت سربازی چیست؟


برخی افراد برای نرفتن به خدمت مقدس سربازی، دست به هر کاری می زنند که یکی از مصادیق آن تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت است.

در این میان افراد فرصت طلب و سودجو نیز به عنوان دلال برای خودشان کاسبی دارند - شعار سال :" برخی افراد برای نرفتن به خدمت مقدس سربازی، دست به هر کاری می زنند که یکی از مصادیق آن تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت است.

در این میان افراد فرصت طلب و سودجو نیز به عنوان دلال برای خودشان کاسبی دارند.

قانونگذار، تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه را به صورت جرمی خاص تعریف کرده و برای آن مجازات در نظر گرفته است.

تقلب و دسیسه تقلب به معنای تصرف و دغل در کاری به نفع خود و به ضرر دیگری آمده است همچنین از دسیسه به معنای حیله پنهانی، توطئه، فتنه انگیزی، مکر و دشمنی پنهان یاد شده است.

در اصطلاح حقوقی تقلب به فعل (انجام کار یا عمل) یا ترک فعلی (انجام ندادن عمل یا کار) گفته می شود که به قصد ضرر رساندن به حقوق دیگری یا به قصد نقض قانون (تقلب نسبت به قانون) صورت گیرد.

در عالم حقوق از تقلب و دسیسه با عنوان تدلیس یاد می شود که چنین اصطلاحی بیشتر در معاملات و قرارداد های مالی کاربرد دارد.

تدلیس به معنای فریب دادن و پنهان کردن است که معنای اصطلاحی آن نیز از معنای لغویش دور نیست.

بدین ترتیب، در جرایمی نظیر جرم صدور گواهی خلاف واقع که ماهیت اصلی آن را تقلب و دسیسه تشکیل می دهد، چنین عملی می تواند با فریب و پنهان کاری طرف مقابل همراه باشد.

تقلب در امور نظام وظیفه و ارکان نظامی که از حساسیت بیشتری نسبت به سایر سازمان ها برخوردار است، قانونگذار را بر آن داشته با توجه به حساسیت امر، مقرراتی را در قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح به این بخش اختصاص دهد.

تصدیق نامه در فرهنگ لغت، تصدیق به معنای اذعان، اعتراف، اقرار، پذیرش، تأیید و تصویب آمده است که این کلمه در مقابل تکذیب به معنای امری خلاف واقع قرار می گیرد.

اهل لغت، تصدیق نامه را گواهی و جوازی از مرجع صلاحیت دار می دانند که دلیل مهارت و خبرگی یا آمادگی و عدم آمادگی شخصی در انجام کاری باشد.

در واقع تصدیق نامه، سندی رسمی است که از طرف دولت (یا نماینده حقیقی یا حقوقی دولت) صادر می شود و به دارنده آن امتیاز، اجازه اقدام به برخی از کار ها و امور را می دهد.

اهل لغت، تصدیق نامه را مترادف با شهادت نامه و گواهی نامه می دانند که بر اساس آن، یک یا چند نفر به امری شهادت می دهند.

در معنای وسیع تر نیز تصدیق نامه به عنوان هرگونه سندی که از هر مقام عمومی یا خصوصی صادر شود و به حال دارنده آن برای اقدام در کاری مفید باشد، استعمال می شود بنابراین اصطلاح شهادت نامه و گواهی نامه به علت برانگیختن مفهوم شهادت در ذهن، لغات نارسایی هستند و لغت تصدیق بهتر است.

محاکم صلاحیت دار برای رسیدگی به جرم با توجه به اینکه طبق ماده 103 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، اصل بر غیر قابل گذشت و عمومی بودن جرایم است بنابراین حیثیت خصوصی قائل شدن برای هر یک از عناوین مجرمانه، نیازمند ماده قانونی است مگر این که در قانون به قابل گذشت بودن جرمی تصریح شده باشد.

جرایم قابل گذشت در ماده 104 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 و نیز در قوانین خاص شمرده شده اند.

از آنجایی که کلیه جرایم قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح در زمره جرایم غیرقابل گذشت هستند و در دسته بندی جرایم قابل گذشت، مورد شمارش قرار نگرفته اند بنابراین جرم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه و تصدیق نامه خلاف واقع در نیرو های مسلح نیز جزو جرایم غیرقابل گذشت است.

قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 با تقسیم بندی محاکم کیفری، مقررات حاکم بر آن ها را مشخص کرده است.

مطابق ماده 294 قانون مذکور دادگاه های کیفری به دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری 2، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه های نظامی تقسیم می شود.

همچنین، بخش هشتم از کتاب قانون آیین دادرسی کیفری به آیین دادرسی جرایم نیرو های مسلح اختصاص دارد که مطابق ماده 571 قانون مذکور سازمان قضایی نیرو های مسلح که در این قانون به اختصار سازمان قضایی نامیده می شود، شامل دادسرا و دادگاه های نظامی به شرح مواد آتی است.

مطابق ماده 578 این قانون، در مرکز هر استان، سازمان قضایی استان متشکل از دادسرا و دادگاه های نظامی است.

در شهرستان ها در صورت نیاز، دادسرای نظامی ناحیه تشکیل می شود.

حوزه قضایی دادسرای نظامی نواحی به تشخیص رییس قوه قضاییه تعیین می شود.

بنابراین با توجه به مقررات حاکم بر قانون آیین دادرسی کیفری، چنانچه جرایم نظامی در غیر زمان جنگ ارتکاب یابد، با توجه به صلاحیت های تعریف شده برای دادگاه نظامی یک و 2 رسیدگی به آن جرایم در این دادگاه صورت می گیرد و در غیر این صورت، یعنی چنانچه جرایم ارتکابی در زمان جنگ رخ دهد، رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه های زمان جنگ خواهد بود.

مقررات حاکم و صلاحیت هر یک از دادگاه های مذکور به تفصیل در بخش هشتم قانون آیین دادرسی کیفری بیان شده است.

قانون چه می گوید؟ با این وجود، رسیدگی به جرایم تقلب و دسیسه و صدور تصدیق نامه خلاف واقع که در ماده 79 قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح بدان اشاره شده، اگر توسط اعضای نیرو های مسلح در ارتباط با وظایف و مسئولیت های نظامی و انتظامی که طبق قانون و مقررات بر عهده آنان است، ارتکاب یابد، در صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح است.

ماده 597 قانون آیین دادرسی کیفری نیز مقرر داشته است به جرایم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی اعضای نیرو های مسلح، به جز جرایم در مقام ضابط دادگستری، در سازمان قضایی رسیدگی می شود.

، اما اگر جرایم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه مشمول عناوین مجرمانه مواد 538، 539 و 540 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار گیرد و از سوی اشخاص غیرنظامی محقق شود مشمول ماده 538 قانون مجازات اسلامی خواهد بود.

قانونگذار در این ماده می گوید هرگاه فرد، شخصاً یا توسط دیگری برای معافیت خود یا شخص دیگری از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به دادگاه، گواهی پزشکی به اسم طبیب جعل کند، به حبس از 6 ماه تا یک سال یا به سه تا 6 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

بر این اساس، مرتکب غیرنظامی جرایم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه در محاکم عمومی مورد محاکمه قرار می گیرد.

رفتار مجرمانه در جرایم فوق عبارت از اقدام به صدور گواهی یا تصدیق نامه خلاف واقع به طور مستقیم یا توسط دیگری است.

اصطلاح توسط دیگری در ماده 79 به مواردی اشاره دارد که فردِ نظامی با رجوع به شخص دیگری از قبیل: پزشک، طبیب یا جراح از او درخواست صدور مدارک فوق را می کند که در این صورت مسئولیت فرد نظامی طبق ماده 79 قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح قابل اثبات بوده و در مقابل، پزشکی که بر خلاف قانون، به صدور تصدیق نامه خلاف واقع اقدام می کند مطابق ماده 539 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 قابل تعقیب است.

ماده مذکور در این رابطه بیان می کند هرگاه طبیب تصدیق نامه برخلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع قضایی بدهد به حبس از 6 ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد و هر گاه تصدیق نامه مزبور به واسطه اخذ مال یا وجهی انجام گرفته، علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه، به مجازات مقرر برای رشوه گیرنده محکوم می شود.

بنابراین مطابق ماده فوق، چنانچه طبیب یا پزشکی به واسطه صدور گواهی خلاف واقع موجبات معافیت مشمولی را از خدمت نظام وظیفه فراهم کند، دارای مسئولیت کیفری بوده و به حبس از 6 ماه تا دو سال یا به جزای نقدی بر طبق ماده فوق محکوم خواهد شد.

در پایان به صورت خلاصه می توان گفت که جرم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه و تصدیق نامه خلاف واقع از جمله جرایم عمدی بوده و فرد مرتکب باید اقدامات مذکور در این ماده را از روی اراده و اختیار و با وجود قصد قبلی انجام دهد.

در نهایت ماده 79 برای مرتکبان اعمال مذکور مجازات حبس از یک تا 5 سال یا جزای نقدی از 6 میلیون ریال تا سی میلیون ریال در نظر گرفته و تبصره یک ماده مذکور برای استفاده کنندگان از تصدیق نامه های خلاف واقع مجازات حبس از 6 ماه تا سه سال یا جزای نقدی از سه میلیون ریال تا هجده میلیون ریال را تعیین کرده است.

تبصره 2 این ماده نیز مقرر داشته است که مرتکبان جرایم مذکور چنانچه برای انجام اعمال فوق مرتکب جرم ارتشا شده باشند به مجازات آن جرم نیز محکوم می شوند.

شعارسال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت خبری آفتاب ، تاریخ انتشار 25 اردبیهشت 97، کدخبر: 523618،www.

aftabnews.

ir
کلید واژه ها: تقلب - نامه - قانون - نظام وظیفه - سربازی - مجازات - معافیت - حقوق - معافیت سربازی - حساسیت - نظام - شهادت - جرایم - وظیفه - صورت - دولت - مقدس - قرارداد - معاملات - صلاحیت - حقیقی - فرهنگ - همراه - نظامی - مالی - نیرو

آخرین اخبار سرویس:
« مساجد» یکی از بهترین مکان ها برای بومی سازی طرح های اقتصاد مقاومتی

عباس بیات جلوگیری از خلاءبحران آفرین در آموزش وپرورش

برای نخستین بار 140 سمن استان فارس کار درمان و پیشگیری از اعتیاد را به عهده دارند

دهقانی: مجلس در بررسی مجدد CFT عاقلانه، با تدبیر و انقلابی عمل می کند

یادداشت/ داوود مهدوی زادگان بنای دانشگاه ما از ابتدا غلط گذاشته شد

فعالیت کمیته امداد همچون موسسات خیریه محدود نیست

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

نظر رییس دولت اصلاحات درباره مذاکره با امریکا

جدول اوقات شرعی

سیاست مهاجرتی آمریکا جالب نیست/ رفتار ایران در قبال پناهجویان قابل تحسین است

مرور برخی از نخستین اقدامات آمریکا در جنگ تحمیلی علیه ایران

پیاده کردن مفاهیم قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی

جذب نشدن تسهیلات اشتغال علت یابی شود

استخدام کارشناس فنی آقا و خانم در شرکت خدمات انفورماتیک

استخدام سیزده ردیف شغلی در مجموعه غذایی بل باسی

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

قصور وزارت آموزش و پرورش در موضوع آزار و اذیت دانش آموزان محرز شد

ابهام در انتخاب مدیرعامل بانک شهر به دلیل اختلاف شهرداران

استخدام آشپزخانه ریحون

فرمانده نیروی زمینی ارتش: ارتش و سپاه یک نیروی واحد هستند

شیطان، چه زمانی و چگونه خواهد مُرد؟

درگفتگو با اساتید وصاحب نظران مطرح شد: پژوهش،اصل و زیر بنای فعالیت های یک روابط عمومی حرفه ای

تقویت بانک اطلاعاتی برای برخورد با متخلفان

پرواز های یکشنبه 3 تیرماه فرودگاه شیراز

اموال ثبت شده خاوری را اعلام کرده ایم

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

جذب نشدن تسهیلات اشتغال علت یابی شود

دومین جلسه شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت استان فارس برگزار می شود

همه ایران پشت سردار است +تصویر

دبیر هیات موسس اقامتگاه های بوم گردی کشور در گفت و گو با فارس عنوان کرد اقامتگاه های بوم گردی را مسیر بی راهه تهدید می کند/ فعالان بوم گردی در انتظار برگزاری انتخابات

ترکیه - گردهمایی انتخاباتی در استانبول

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

پیشنهاد حسین شریعتمداری به رییس جمهور

بلای خانمانسوز مواد مخدر را جدی بگیریم

لزوم تعیین سهم آذربایجان شرقی در تربیت 10 میلیون حافظ قرآن

استخدام انباردار با مهارت رانندگی در فارس

استخدام رستوران الف

شوخی "علی اوجی" با همسرش و "الناز حبیبی" + عکس

"آزاده صمدی" و ست جدیدش + عکس

استخدام مجتمع لیزر گیل تاب

استخدام صندوقدار، آشپز و نیروی ساده در رستوران

شوخی سردار و رامین با پرتاپ اوت میلاد محمدی

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛یکشنبه سوم تیرماه 97 /تصاویر

250بیمار البرزی در انتظار پیوند کلیه

توقف تولید پتروشیمی آبادان به علت شوری آب

پاکسازی لیزری گلسنگ های تخت جمشید و پاسارگاد

مجموعه ای از سخنان امام موسی صدر منتشر شد

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

تشریح آخرین پیشرفتهای کشورمان در زمینه مقابله با جرائم سازمان یافته

برگزاری نمایشگاه هفته حجاب و عفاف با معرفی مدل های اسلامی پوشش بانوان

ارزیابی عملکرد دستگاه قضا در سال 96/رسیدگی به 12 میلیون و 300 هزار پرونده

رتبه ادارات فارس در زمینه شکایات مردم مشخص شد

کلاهبرداری اینترنتی، معضل جدی فضای سایبری است

آشنایی با اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران

موزه دفاع مقدس در تازه ترین شماره نشریه تخصصی "ICOMAM" معرفی شد

مقابله با تبعات اقتصادی اقدامات خصمانه آمریکا در دستور کار پارلمان ایران

استخدام نیرو جهت انجام امور اداری و مالی در شرکت راهسازی

مستند «پدر معنوی» ساخته شد

محتوا یعنی اینکه روابط عمومی حرفی برای گفتن داشته باشد!

جزییات نامه ای با امضای 5000 پرستار

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

مهمترین اخبار جهان (7-19)

تعیین تکلیف دانشگاهها در طرح تحول تا سال آینده/تقویت ارتباط با فارغ التحصیلان

برگزاری دومین پیش نشست کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت در جمکران

در گفت وگو با فارس تبیین شد روش های مختلف آشنایی پیش از ازدواج/ آیا در زندگی پایدار عشق اولیه اهمیت دارد؟

انجمن‎های میراث فرهنگی اهواز تجلیل می‎شوند/ دوشنبه‎‎های گردشگری اهواز به راه می‎افتد

مقابله با تبعات اقتصادی اقدامات خصمانه آمریکا در دستور کار پارلمان ایران

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

اشتغال 20 هزار نفری سخت تر از جذب اعتبار راه آهن نیست

از آلماتی تا آستانه؛ مدل قزاقی تغییر پایتخت

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

83 سال پیش چه کسانی زنده به گور شدند؟ + عکس ها

غایبان بزرگ جلسه مجمع تشخیص چه کسانی بودند؟ (عکس)

حماسه کویر نشینان در تاریخ ثبت شد/ ایران، طرح نفتی آمریکایی ها را ناکام گذاشت/ ترامپ خودروهای اروپایی را تهدید کرد/ جنگ سنگین اینستاگرام با یوتیوب و توییتر بر سر «ویدیو، پادشاه آینده» کلید خورد

برخی اعتدالیون نمی خواهند "اصلاح طلبان" حامی روحانی باشند/ از اینکه به آقای روحانی رأی دادیم پشیمان نیستم

سه نگرانی پیامبر(ص) در مورد امتش

دفاع یک سینماگر از حضور جواد یساری در فیلم خویش

اخراج سخنگوی کاخ سفید از یک رستوران

انتخابات زودهنگام ترکیه؛ رقابت دو دیدگاه نظام پارلمانی و ریاستی

انتخابات ترکیه 2 415 ناظر بین المللی بر انتخابات سراسری ترکیه نظارت می کنند

ایران همیشه با سربلندی از زیر فشارها و توطئه های دشمنان خارج شده است

یادداشت/ حسن رضایی اصلاحات چیزی که نیست!

استحکام دوستی بین ایران و گرجستان در گرو ارتقای روابط اقتصادی

سرنوشت مصادره های پس از انقلاب

دیدار لاریجانی و روحانی با رهبر انقلاب درباره لایحه FATF / مجلس هنوز تصمیم قطعی نگرفته است

ظرفیت های مازندران با برگزاری جشنواره های منطقه ای معرفی شود

چالشهای کسب پیروزی اردوغان در انتخابات امروز

6 نام و یک کرسی

انتخابات زودهنگام ترکیه؛ ماراتنی نفسگیر

انتقال پای شهیدبا ساک !

نمایشگاه بین المللی تهران باید تعطیل شود

به فرموده امام صادق(ع) با انجام این 3 عمل دیگر ضرری به انسان نمی رسد

لحظه زیبا که دختر هنرمند ایرانی جایزه اش را با مادرش تقسیم می کند+ عکس

احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی/فعلا، ملاک 2 سال آخر بیمه پردازی است

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 116) / طلب اتحاد برای حزب پر اختلاف

وفاداری والاتر (قسمت 24)/ رویارویی با قلدرهای مدرسه

واکنش سید محمد خاتمی به نامه مذاکره مستقیم با امریکا

جشن عروسی 2 بازیگر در یک سریال+ تصویر

عکس تکان دهنده و حمله یک بازیگر به مدیران امور آب

واکنش رییس قوه قضاییه به ماجرای ویلای لواسان

مجازات تقلب برای دریافت معافیت سربازی چیست؟

مجازات تقلب برای دریافت معافیت سربازی چیست؟