مطالب مرتبط:
150 سفره افطاری در ماه رمضان در گیلان گسترده می شود
150 سفره افطاری در ماه رمضان در گیلان گسترده می شود
همایش بزرگ گیلانیان مقیم تهران در نیمه ماه مبارک رمضان/برپایی 150 سفره افطاری با مشارکت خیران در استان
بودجه هیات های ورزشی براساس فعالیت آنها اختصاص می یابد
ظریف در پایان نشست بروکسل در جمع خبرنگاران گفتیم حقوق ایران باید تضمین شود و آنها هم گفتند تلاش خود را انجام می دهند/زمان زیادی نداریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 ساعت 08:152018-05-16اقتصادي

بلاتکلیفی 150 هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/70 درصد از قالیبافان خانم هستند


از جمعیت باقی مانده قالیباف کشور فقط 320 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای کشور قرار گرفته اند.

بنا بود تا پایان سال 1398 حداقل یک میلیون قالیباف باقی مانده که هیچ بیمه ای ندارند، - --> کد خبر: 622641 1397/02/26 08:06:27 عبدا.

بهرامی می گوید: از جمعیت باقی مانده قالیباف کشور فقط 320 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای کشور قرار گرفته اند.

بنا بود تا پایان سال 1398 حداقل یک میلیون قالیباف باقی مانده که هیچ بیمه ای ندارند، نیز تحت پوشش قرار بگیرند اما نه تنها این اتفاق محقق نشد بلکه بیش از 150 هزار بیمه شده نیز حذف شدند که البته این آمار مربوط به سال گذشته است و از 8 ماهه اخیر هنوز اطلاعی نداریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، خبر مختصر اما تامل برانگیز است: از سال 1394 تاکنون بیمه ی بیش از 150 هزار قالیباف حذف شده است.

قالیبافانی که با هزار امید، رج به رج تار و پود قالی هایشان را به هم گره زدند و بالا رفتند تا به امید روزی که بازنشست شوند و ثمره سال ها حق بیمه آی که پرداخت کرده اند را ببینند.

قالیبافانی که به گفته عبدا.

بهرامی (مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف) 70 درصد آنها خانم هستند.

داستان بیمه قالیبافان به سال 1388 بازمی گردد که براساس مصوبه ای قانونی اعلام شد بافندگان کشور می توانند از بیمه قالیبافان بهره مند شوند.

اما برخورداری از این بیمه؛ مشروط بر این بود که قالیبافان از سازمان فنی و حرفه ای گواهی مهارت بگیرند و ادارات صنعت و معدن که متولی فرش در سطح کشور هستند، این افراد را تایید کنند.

پس از طی این مراحل سازمان تامین اجتماعی مکلف بود تا از افراد تایید شده 7 درصد حق بیمه بگیرد و 20 درصد دیگر را نیز دولت رایانه به تامین اجتماعی بدهد.

70 درصد قالیبافان خانم هستند همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه بنا به گفته بهرامی، تا سال 1392 حدود 470 هزار نفر در سطح کشور بیمه شدند که بیشتر آنها نیز خانم بودند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در این باره اظهار می کند: بیشتر قشر قالیباف کشور را خانم ها تشکیل می دهند و اگر بخواهم به درصد بگویم بانوان 70 درصد قالیبافان را تشکیل می دهند.

اما ورق از حدود سال 1394 بازمی گردد؛ بهرامی با بیان اینکه از سال 93 -94 به بعد سازمان تامین اجتماعی با دو دلیل اقدام به حذف بیمه عده ای از بافندگان کرد، می گوید: یکی از دلایل سازمان تامین اجتماعی این بود که مدعی شد برخی از افرادی که بیمه بافندگی شده اند قالیباف نبوده اند و از این بیمه استفاده کرد ه اند.

بنابراین این سازمان طرح پایش را اجرا کرد.

وی درباره دلیل دوم سازمان تامین اجتماعی برای حذف بیمه قالیبافان نیز توضیح می دهد: سازمان تامین اجتماعی بر این باور بوده است که دولت سهم مالی خود را پرداخت نکرده و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته؛ کم بوده است بنابراین به عناوین مختلف شروع به حذف بافندگان کردند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف به جزییات چگونگی حذف بافندگان از بیمه می پردازد و می گوید: اگر بافنده با یک روز تاخیر حق بیمه خود را پرداخت می کرد یا اینکه هنگام بازرسی که بدون هماهنگی انجام می شد در خانه نبود، بیمه اش را قطع می کردند.

96 درصد از کارگاه های قالیبافی کشور در خانه ها دایر است بهرامی ادامه می دهد: وقتی قالیبافان برای تمدید دفترچه بیمه خود به تامین اجتماعی می رفتند، متوجه می شدند که بیمه آنها قطع شده است و دلیل آن را که جویا می شدند، می گفتند که یک ماه پیش بازرس آمده در خانه و شما در را باز نکردید یا اینکه با یک روز تاخیر حق بیمه خود را پرداخت کرده اید.

صحبت که به اینجا می رسد، وی با گلایه اظهار می کند: قالیبافان هم انسان هستند و همانگونه که کارمندان اجازه مرخصی رفتن دارند آنها نیز شاید یک روز خانه نباشند یا بیمار شده باشند یا برای خرید به بازار رفته باشند اما سازمان تامین اجتماعی تحت هیچ شرایطی هیچگونه اعتراض و نامه ای را قبول نمی کند تا دوباره بازرسی را انجام بدهند.

بهرامی با تاکید بر اینکه قالیبافی شغلی کاملا خانگی است، اعلام می کند: 96 درصد از کارگاه های قالیبافی کشور در خانه ها هستند و مجتمع نیستند که افراد آن؛ سر وقت بروند و بیایند و نباید با بهانه بیمه آنها را قطع کرد.

گفتند اگر بیمه می خواهید 20 میلیون تومان هزینه سنوات بدهید مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در بخش دیگری از توضیحات خود با بیان اینکه مشکل اینجاست که سن بیشتر این قالیبافان نیز زیاد است و شامل هیچ بیمه دیگری نمی شوند، می گوید: وقتی قالیبافان به تامین اجتماعی برای تعیین تکلیف وضعیت خود مراجعه می کنند به آنها گفته می شود که باید 20 میلیون تومان برای خرید سوابق خود بپردازی تا بیمه شوی.

درصد زیادی از این قالیبافان را نیز زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند، بهرامی تصریح می کند: مگر حمایت از زنان خانه دار و زنان سرپرست خانواده چیست؟ همین است که بیمه شوند و آینده آنها تضمین شود.

وی با تاکید بر اینکه قالیبافان نمی توانند 20 میلیون تومان حق بیمه برای سنواتی که گذشته و قطع شده است، پرداخت کنند، می گوید: از طرفی نه تنها توان ادامه کار ندارند و نه کار دیگری لد هستند.

اغلب آنها امیدشان را برای داشتن آینده مطمئن از دست داده اند و کسی هم حمایتشان نمی کند.

90 درصد از تولیدات قالیبافان صادراتی است بهرامی با بیان اینکه قالیبافی تنها صنعتی در کشور به شمار می رود که عده زیادی را در خانه هایشان مشغول کرده است، می گوید: این خانواده ها با تولید فرش دستباف در خانه هایشان با این شغل خانگی کسب درآمد می کنند و کالایی را هم که تولید می کنند 100 درصد ایرانی است و حدود 90 درصد آن نیز صادر می شود.

به باور وی، اینکه در این چند سال گذشته که شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی مطرح بوده و هست، هیچ حمایتی از این قشر نشده، واقعا حق کشی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه چطور گفته اند؛ تعدادی که بیمه هایشان حذف شده است، بافنده نبوده اند، ادامه می دهد: اگر بافنده نبوده اند چگونه سازمان فنی و حرفه ای گواهینامه مهارت به آنها داده و چطور یک نهاد دولتی دیگر آنها را تایید کرده است؟ اگر اینها خلاف کرده اند و بافنده نبوده اند، مرجعی که آنها را معرفی کرده است باید جواب بدهد و اگر هم ادعایشان مستند است که واقعا هم همه مورد تایید هستند و کارت دارند، چگونه می شود یک شبه بیمه آنها را قطع کنند.

بهرامی با تاکید بر اینکه در این مدت خیلی پیگیر وضعیت قالیبافانی که بیمه آنها حذف شده، بوده است، تصریح می کند: هیچ کس پاسخگوی این وضعیت نبوده است و هرچه به نمایندگان مجلس گفتیم بودجه را بدهید که حق اینها ضایع نشود، نتیجه ای نداشت و تنها راهی که برایمان مانده زبان گویای خبرنگاران است.

خیلی از قالیبافان، زنان سرپرست خانوار هستند وی با بیان اینکه چند روز پیش نیز وضعیت قالیبافان را به گوش علی لاریجانی (رییس مجلس) رسانده است، می گوید: بیش از 150 هزار خانوار بی پشتیبان شده اند درحالی که خیلی از آنها زنان سرپرست خانوار هستند که هم پولشان رفته است و هم دیگر امنیتی ندارند.

بهرامی در ادامه شمایی کلی از شرایطی که قالیبافان برای تهیه و پرداخت حق بیمه هایشان داشته و دارند، ارائه می دهد و تصریح می کند: ماهی 60 هزار تومان برای این قشر خیلی زیاد است.

حتی برخی برای تهیه حق بیمه شان یا فرش هایشان را ارزان فروختند یا پول قرض گرفتند یا النگوی دستشان را فروختند به امید اینکه وقتی 55 سالشان شد آب باریکه ای داشته باشد و فردا محتاج دست کسی نباشند.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی این تنها راه و امید را برای این قشر محروم و مولد بسته است، می گوید: فرش ایران، پرچم فرهنگی کشور به شمار می رود و اگر نخواهند فعالان این صنعت را حمایت کنند، به چه می خواهند رحم کنند؟ زمانی 35 درصد فرش ایران به آمریکا صادر می شد اما تحریم شدیم حال؛ حداقل تحریم داخلی نشویم.

قرار بود تا پایان 1398، یک میلیون قالیباف باقی مانده بیمه شوند مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف همچنین با اشاره به اینکه زمانی جمعیت قالیبافان کشور 2 میلیون نفر بود که با واسطه اجحاف هایی که در حقشان می شد به یک میلیون نفر کاهش یافت، تصریح می کند: از جمعیت باقی مانده قالیباف کشور فقط 320 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای کشور قرار گرفته اند و بنا بود تا پایان سال 1398 حداقل یک میلیون قالیباف باقی مانده که هیچ بیمه ای ندارند، نیز تحت پوشش قرار بگیرند اما نه تنها این اتفاق محقق نشد بلکه بیش از 150 هزار بیمه شده نیز حذف شدند که البته این آمار مربوط به سال گذشته است و از 8 ماهه اخیر هنوز اطلاعی نداریم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در بخش دیگری از صحبت هایش به هزینه ای که از جیب قالیبافان به صندوق سازمان تامین اجتماعی واریز شده است هم گریز می زند و با یک محاسبه سر انگشتی می گوید: بیش از 150 هزار نفر ظرف حداقل 6 سال هر کدام ماهی 50 هزار تومان پرداخت می کردند که حداقل سالی 600 هزار تومان می شد که این جدای از مسئله هزینه آموزش، دریافت گواهی فنی و حرفه ای، صدور کارت قالیبافی و بازرسی است.

وی با بیان اینکه دولت بابت هر فرد سالانه 20 درصد می پرداخته است که نفری یک میلیون و 200 هزار تومان می شود، ادامه می دهد: اگر این ارقام را ضرب در 6 سال کنیم، صدها میلیارد تومان می شود که همه این پول ها به صندوق سازمان تامین اجتماعی رفته است اما دست قالیبافان به هیچ جایی بند نیست.

گفتگو: ندا علیزاده
کلید واژه ها: قالیباف - قالیبافان - بیمه - سازمان تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - کشور - درصد - اجتماعی - بیمه قالیبافان - تامین - فرش دستباف - مدیرعامل - حق بیمه - جمعیت - امید - خبرنگار - داستان - بانوان - گزارش - سال 93 - دولت - حرفه - آمار - صنعت - معدن

آخرین اخبار سرویس:
احمدی نژاد و روحانی چقدر نفت فروختند؟

گرد و خاک و گرمای 40 درجه در پایتخت

کاهش تخلیه و بارگیری کالا در بنادر در خرداد

شناسایی خریداران عمده سکه/برخورد با سوءاستفاده کنندگان ارز مسافری

فارس بررسی کرد اما و اگرهای تأسیس داروخانه های زنجیره ای

از واردات غیرمجاز سایر کالاها غافل نشویم

پرداخت حقوق بالا و مزایای آن در پیشرفت نیروی انسانی

آیا می توان شتاب حرکت زمین را اندازه گرفت؟

ترامپ در اندیشه کودتای گازی؛ محور تهران-مسکو چطور پاسخ می دهد؟

ترکیه؛ از پرداخت طلای مستعمل ایرانی تا صادرات به ایران/ صادرات طلای ایران صفر شد

دشمن مشترک رقبای قدیمی را متحد می کند هم پیمانی شیر ایرانی و خرس روسی در مقابل کودتای گازی ترامپ

باید برای راه اندازی واحدهای راکد چاره اندیشی شود

اعلام فهرست اقلام قیر مشمول استاندارد اجباری

ارز آوری 20 میلیون تومانی در هرهکتار کشت آویشن

باید برای راه اندازی واحدهای راکد چاره اندیشی شود

خریداران عمده ارز و سکه شناسایی شدند

اختصاص شعب ویژه برای رسیدگی به پرونده های ارز و سکه+فیلم

دردسرهای بدل ایرانی کی روش +عکس

دلالان مسکن مهر پردیس دستگیر شدند

پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد

خیرین برای ساخت کتابخانه در درمیان مشارکت کنند

جزییات دلالی برای خرید و فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها

نقدینگی، تنها دغدغه بنگاه های اقتصادی مشکل دار نیست

باید برای راه اندازی واحدهای راکد چاره اندیشی شود

پچ 1٫2٫3 عنوان Destiny 2 سیستم جوایز را به بازی می آورد

علل افزایش قطع برق خارج از برنامه در پایتخت

بدهی آرژانتین در سال 2018به 65 درصد تولید ناخالص ملی می رسد

وزیر اقتصاد: خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

افزایش 39 درصدی میزان تبادلات تجاری میان ایران و آذربایجان

تصویب مهلت دوساله برای بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده

دریافت کنندگان ارز به نرخ رسمی مربوط به کل صنایع منتشر شد

آمریکا با یکی از فقیرترین کشورهای دنیا هم جنگ تجاری به راه انداخت

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

افزایش 39 درصدی میزان تبادلات تجاری میان ایران و آذربایجان

یزد؛ استان سبز در زمینه تولید انرژی الکتریکی

خیرین برای ساخت کتابخانه در درمیان مشارکت کنند

هشدار رییس لکسوس به شتاب بیش از حد الکتریکی سازی

دلالی برای خرید و فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها

بدهی آرژانتین در سال 2018به 65 درصد تولید ناخالص ملی می رسد

پیش بینی بازارهای مالی در سال 97 برای سرمایه گذاران

مشکلات 5 طرح تولیدی بررسی شد

بزرگ ترین رسوایی ها در تاریخ صنعت خودروسازی

راهکار خلاقانه اپل برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه های مک بوک پرو

بازار ثانویه ارز، فرسایش توان تولیدی کشور

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت

ضرورت ها و چالش های هوشمندسازی پدافند غیرعامل

مشکلات 5 طرح تولیدی بررسی شد

توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

موجودی بازی Octopath Traveler در خرده فروشی های ژاپن تمام شده است

سه فناوری برتر و نوآورانه ی حوزه فین تک در سال 2018

ماست ایرانی در آمریکا!

بروز تخلفات در جایگاه های عرضه سوخت استان گیلان کاهش یافت

فروش سگ های 500 میلیونی در نمایشگاه مشهد

خریداران عمده سکه و ارز شناسایی و مکلف به پرداخت مالیات شدند

توسعه منطقه آزاد ماکو باید سبز و هوشمندانه باشد

منتظر گزارش وزارت صنعت در خصوص واردات خودروهای لوکس هستیم/ شکایت از رییس بانک مرکزی برای تلاطم در بازار ارز واصل شده است/ بازداشت فردی که 250 میلیون دلار ارز خریده است

شفاف سازی و هزینه های آن

بهره مندی 135مددجوی کرمانشاهی از تسهیلات معافیت، انتقال و کاهش تعرفه سربازی

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت

کارخانه آجر دهدشت پروانه تحقیق و توسعه استانی را کسب کرد

کارخانه آجر دهدشت پروانه تحقیق و توسعه استانی را کسب کرد

نمایشگاه بین المللی صنعت فلزات گرانبها و طلا در اصفهان گشایش یافت

مشکلات 5 طرح تولیدی بررسی شد

محور بروجن ـ لردگان با 17 میلیارد ریال اعتبار ایمن سازی شد

مشکل پاسپورت حل شد؛حسینی یک امضا تاجدایی

با بسته شدن صرافی ها بازار سیاه غیرقانونی پا گرفت/ بی نظمی بانک ها و موسسات مالی، افزایش نقدینگی را ایجاد کرد/ با دوپینگ دولت در بازار ارز، نمی توان جلوی قاچاق را گرفت/ با پافشاری بر سازوکار وزیر جوان، چیزی از چشم مردم دور نمی ماند/ نرخ آزاد ارز، دولت را در چاه ویل یارانه می اندازد

معاون وزیر صنعت: خودروسازان گارانتی را جدی بگیرند

مطالبه عمومی برای انتشار فهرست تکمیلی دریافت کنندگان ارزی

19میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گچساران پرداخت شد

شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد

واردات 1.5 میلیون دلاری مسواک

در بازار بلیط پروازهای خارجی چه می گذرد؟ + جزییات قیمت

19میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گچساران پرداخت شد

شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد

دوباره الفبای صنعت و معدن در آذربایجان غربی بخش شد

تصویب مهلت دوساله برای بازپرداخت وام کشاورزان خسارت دیده

مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن در اصفهان

تکمیل طرح های نیمه تمام اولویت سازمان نوسازی مدارس

کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه توجیه اقتصادی ندارد

کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه توجیه اقتصادی ندارد

قیمت انواع عروسک در بازار+ جدول

19میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گچساران پرداخت شد

کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه توجیه اقتصادی ندارد

ماست ایرانی در آمریکا!

کلاهبرداری 25 میلیاردی در فضای مجازی از طریق معامله سکه

حدود 5 هزار شغل امسال در گنبدکاووس ایجاد می شود

مطالبه عمومی برای انتشار فهرست تکمیلی دریافت کنندگان ارزی

مطالبه عمومی برای انتشار فهرست تکمیلی دریافت کنندگان ارزی

نقش مسئولان در بحران آب و برق

گازرسانی به 4روستای شهرستان دنا آغاز شد

ماجرای فروش کبد 500 میلیونی در تهران چه بود ؟

افتتاح کارخانه تولید سلفون بسته بندی در ارومیه

تب طلا خوابید

آیا اهمیت خلق نوآوری برای اپل کمرنگ شده است

بهره مندی 135 مددجوی کرمانشاهی از تسهیلات معافیت، انتقال و کاهش تعرفه سربازی

طرح آمایش سرزمین از مطالعه تا اجرا

رشد 26 درصدی پرداخت زکات در ابهر

گازرسانی به 4روستای شهرستان دنا آغاز شد

بلاتکلیفی 150 هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/70 درصد از قالیبافان خانم هستند

بلاتکلیفی 150 هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/70 درصد از قالیبافان خانم هستند