مطالب مرتبط:
150 سفره افطاری در ماه رمضان در گیلان گسترده می شود
150 سفره افطاری در ماه رمضان در گیلان گسترده می شود
همایش بزرگ گیلانیان مقیم تهران در نیمه ماه مبارک رمضان/برپایی 150 سفره افطاری با مشارکت خیران در استان
بودجه هیات های ورزشی براساس فعالیت آنها اختصاص می یابد
ظریف در پایان نشست بروکسل در جمع خبرنگاران گفتیم حقوق ایران باید تضمین شود و آنها هم گفتند تلاش خود را انجام می دهند/زمان زیادی نداریم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 ساعت 08:152018-05-16اقتصادي

بلاتکلیفی 150 هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/70 درصد از قالیبافان خانم هستند


از جمعیت باقی مانده قالیباف کشور فقط 320 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای کشور قرار گرفته اند.

بنا بود تا پایان سال 1398 حداقل یک میلیون قالیباف باقی مانده که هیچ بیمه ای ندارند، - --> کد خبر: 622641 1397/02/26 08:06:27 عبدا.

بهرامی می گوید: از جمعیت باقی مانده قالیباف کشور فقط 320 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای کشور قرار گرفته اند.

بنا بود تا پایان سال 1398 حداقل یک میلیون قالیباف باقی مانده که هیچ بیمه ای ندارند، نیز تحت پوشش قرار بگیرند اما نه تنها این اتفاق محقق نشد بلکه بیش از 150 هزار بیمه شده نیز حذف شدند که البته این آمار مربوط به سال گذشته است و از 8 ماهه اخیر هنوز اطلاعی نداریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، خبر مختصر اما تامل برانگیز است: از سال 1394 تاکنون بیمه ی بیش از 150 هزار قالیباف حذف شده است.

قالیبافانی که با هزار امید، رج به رج تار و پود قالی هایشان را به هم گره زدند و بالا رفتند تا به امید روزی که بازنشست شوند و ثمره سال ها حق بیمه آی که پرداخت کرده اند را ببینند.

قالیبافانی که به گفته عبدا.

بهرامی (مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف) 70 درصد آنها خانم هستند.

داستان بیمه قالیبافان به سال 1388 بازمی گردد که براساس مصوبه ای قانونی اعلام شد بافندگان کشور می توانند از بیمه قالیبافان بهره مند شوند.

اما برخورداری از این بیمه؛ مشروط بر این بود که قالیبافان از سازمان فنی و حرفه ای گواهی مهارت بگیرند و ادارات صنعت و معدن که متولی فرش در سطح کشور هستند، این افراد را تایید کنند.

پس از طی این مراحل سازمان تامین اجتماعی مکلف بود تا از افراد تایید شده 7 درصد حق بیمه بگیرد و 20 درصد دیگر را نیز دولت رایانه به تامین اجتماعی بدهد.

70 درصد قالیبافان خانم هستند همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه بنا به گفته بهرامی، تا سال 1392 حدود 470 هزار نفر در سطح کشور بیمه شدند که بیشتر آنها نیز خانم بودند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در این باره اظهار می کند: بیشتر قشر قالیباف کشور را خانم ها تشکیل می دهند و اگر بخواهم به درصد بگویم بانوان 70 درصد قالیبافان را تشکیل می دهند.

اما ورق از حدود سال 1394 بازمی گردد؛ بهرامی با بیان اینکه از سال 93 -94 به بعد سازمان تامین اجتماعی با دو دلیل اقدام به حذف بیمه عده ای از بافندگان کرد، می گوید: یکی از دلایل سازمان تامین اجتماعی این بود که مدعی شد برخی از افرادی که بیمه بافندگی شده اند قالیباف نبوده اند و از این بیمه استفاده کرد ه اند.

بنابراین این سازمان طرح پایش را اجرا کرد.

وی درباره دلیل دوم سازمان تامین اجتماعی برای حذف بیمه قالیبافان نیز توضیح می دهد: سازمان تامین اجتماعی بر این باور بوده است که دولت سهم مالی خود را پرداخت نکرده و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته؛ کم بوده است بنابراین به عناوین مختلف شروع به حذف بافندگان کردند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف به جزییات چگونگی حذف بافندگان از بیمه می پردازد و می گوید: اگر بافنده با یک روز تاخیر حق بیمه خود را پرداخت می کرد یا اینکه هنگام بازرسی که بدون هماهنگی انجام می شد در خانه نبود، بیمه اش را قطع می کردند.

96 درصد از کارگاه های قالیبافی کشور در خانه ها دایر است بهرامی ادامه می دهد: وقتی قالیبافان برای تمدید دفترچه بیمه خود به تامین اجتماعی می رفتند، متوجه می شدند که بیمه آنها قطع شده است و دلیل آن را که جویا می شدند، می گفتند که یک ماه پیش بازرس آمده در خانه و شما در را باز نکردید یا اینکه با یک روز تاخیر حق بیمه خود را پرداخت کرده اید.

صحبت که به اینجا می رسد، وی با گلایه اظهار می کند: قالیبافان هم انسان هستند و همانگونه که کارمندان اجازه مرخصی رفتن دارند آنها نیز شاید یک روز خانه نباشند یا بیمار شده باشند یا برای خرید به بازار رفته باشند اما سازمان تامین اجتماعی تحت هیچ شرایطی هیچگونه اعتراض و نامه ای را قبول نمی کند تا دوباره بازرسی را انجام بدهند.

بهرامی با تاکید بر اینکه قالیبافی شغلی کاملا خانگی است، اعلام می کند: 96 درصد از کارگاه های قالیبافی کشور در خانه ها هستند و مجتمع نیستند که افراد آن؛ سر وقت بروند و بیایند و نباید با بهانه بیمه آنها را قطع کرد.

گفتند اگر بیمه می خواهید 20 میلیون تومان هزینه سنوات بدهید مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در بخش دیگری از توضیحات خود با بیان اینکه مشکل اینجاست که سن بیشتر این قالیبافان نیز زیاد است و شامل هیچ بیمه دیگری نمی شوند، می گوید: وقتی قالیبافان به تامین اجتماعی برای تعیین تکلیف وضعیت خود مراجعه می کنند به آنها گفته می شود که باید 20 میلیون تومان برای خرید سوابق خود بپردازی تا بیمه شوی.

درصد زیادی از این قالیبافان را نیز زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند، بهرامی تصریح می کند: مگر حمایت از زنان خانه دار و زنان سرپرست خانواده چیست؟ همین است که بیمه شوند و آینده آنها تضمین شود.

وی با تاکید بر اینکه قالیبافان نمی توانند 20 میلیون تومان حق بیمه برای سنواتی که گذشته و قطع شده است، پرداخت کنند، می گوید: از طرفی نه تنها توان ادامه کار ندارند و نه کار دیگری لد هستند.

اغلب آنها امیدشان را برای داشتن آینده مطمئن از دست داده اند و کسی هم حمایتشان نمی کند.

90 درصد از تولیدات قالیبافان صادراتی است بهرامی با بیان اینکه قالیبافی تنها صنعتی در کشور به شمار می رود که عده زیادی را در خانه هایشان مشغول کرده است، می گوید: این خانواده ها با تولید فرش دستباف در خانه هایشان با این شغل خانگی کسب درآمد می کنند و کالایی را هم که تولید می کنند 100 درصد ایرانی است و حدود 90 درصد آن نیز صادر می شود.

به باور وی، اینکه در این چند سال گذشته که شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی مطرح بوده و هست، هیچ حمایتی از این قشر نشده، واقعا حق کشی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه چطور گفته اند؛ تعدادی که بیمه هایشان حذف شده است، بافنده نبوده اند، ادامه می دهد: اگر بافنده نبوده اند چگونه سازمان فنی و حرفه ای گواهینامه مهارت به آنها داده و چطور یک نهاد دولتی دیگر آنها را تایید کرده است؟ اگر اینها خلاف کرده اند و بافنده نبوده اند، مرجعی که آنها را معرفی کرده است باید جواب بدهد و اگر هم ادعایشان مستند است که واقعا هم همه مورد تایید هستند و کارت دارند، چگونه می شود یک شبه بیمه آنها را قطع کنند.

بهرامی با تاکید بر اینکه در این مدت خیلی پیگیر وضعیت قالیبافانی که بیمه آنها حذف شده، بوده است، تصریح می کند: هیچ کس پاسخگوی این وضعیت نبوده است و هرچه به نمایندگان مجلس گفتیم بودجه را بدهید که حق اینها ضایع نشود، نتیجه ای نداشت و تنها راهی که برایمان مانده زبان گویای خبرنگاران است.

خیلی از قالیبافان، زنان سرپرست خانوار هستند وی با بیان اینکه چند روز پیش نیز وضعیت قالیبافان را به گوش علی لاریجانی (رییس مجلس) رسانده است، می گوید: بیش از 150 هزار خانوار بی پشتیبان شده اند درحالی که خیلی از آنها زنان سرپرست خانوار هستند که هم پولشان رفته است و هم دیگر امنیتی ندارند.

بهرامی در ادامه شمایی کلی از شرایطی که قالیبافان برای تهیه و پرداخت حق بیمه هایشان داشته و دارند، ارائه می دهد و تصریح می کند: ماهی 60 هزار تومان برای این قشر خیلی زیاد است.

حتی برخی برای تهیه حق بیمه شان یا فرش هایشان را ارزان فروختند یا پول قرض گرفتند یا النگوی دستشان را فروختند به امید اینکه وقتی 55 سالشان شد آب باریکه ای داشته باشد و فردا محتاج دست کسی نباشند.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی این تنها راه و امید را برای این قشر محروم و مولد بسته است، می گوید: فرش ایران، پرچم فرهنگی کشور به شمار می رود و اگر نخواهند فعالان این صنعت را حمایت کنند، به چه می خواهند رحم کنند؟ زمانی 35 درصد فرش ایران به آمریکا صادر می شد اما تحریم شدیم حال؛ حداقل تحریم داخلی نشویم.

قرار بود تا پایان 1398، یک میلیون قالیباف باقی مانده بیمه شوند مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف همچنین با اشاره به اینکه زمانی جمعیت قالیبافان کشور 2 میلیون نفر بود که با واسطه اجحاف هایی که در حقشان می شد به یک میلیون نفر کاهش یافت، تصریح می کند: از جمعیت باقی مانده قالیباف کشور فقط 320 هزار نفر تحت پوشش بیمه ای کشور قرار گرفته اند و بنا بود تا پایان سال 1398 حداقل یک میلیون قالیباف باقی مانده که هیچ بیمه ای ندارند، نیز تحت پوشش قرار بگیرند اما نه تنها این اتفاق محقق نشد بلکه بیش از 150 هزار بیمه شده نیز حذف شدند که البته این آمار مربوط به سال گذشته است و از 8 ماهه اخیر هنوز اطلاعی نداریم.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان فرش دستباف در بخش دیگری از صحبت هایش به هزینه ای که از جیب قالیبافان به صندوق سازمان تامین اجتماعی واریز شده است هم گریز می زند و با یک محاسبه سر انگشتی می گوید: بیش از 150 هزار نفر ظرف حداقل 6 سال هر کدام ماهی 50 هزار تومان پرداخت می کردند که حداقل سالی 600 هزار تومان می شد که این جدای از مسئله هزینه آموزش، دریافت گواهی فنی و حرفه ای، صدور کارت قالیبافی و بازرسی است.

وی با بیان اینکه دولت بابت هر فرد سالانه 20 درصد می پرداخته است که نفری یک میلیون و 200 هزار تومان می شود، ادامه می دهد: اگر این ارقام را ضرب در 6 سال کنیم، صدها میلیارد تومان می شود که همه این پول ها به صندوق سازمان تامین اجتماعی رفته است اما دست قالیبافان به هیچ جایی بند نیست.

گفتگو: ندا علیزاده
کلید واژه ها: قالیباف - قالیبافان - بیمه - سازمان تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - کشور - درصد - اجتماعی - بیمه قالیبافان - تامین - فرش دستباف - مدیرعامل - حق بیمه - جمعیت - امید - خبرنگار - داستان - بانوان - گزارش - سال 93 - دولت - حرفه - آمار - صنعت - معدن

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت در خراسان رضوی

ناگفته های دو تن از مسموم شدگان با قارچ های سمی

استخدانم جوشکار تیرچه کرمیت در خراسان رضوی

جای خالی بانوان در سه شنبه های بدون خودرو

استخدام کارگر ماهر صافکار در نمایندگی مجاز سایپا

استخدام املاک مجلل در آزادشهر مشهد

استخدام گارسون در محدوده جاده سنتو مشهد

مسمومیت با قارچ سمی در خوزستان گزارش نشده است

استخدام باطری ساز ماهر و نیمه ماهر در محدوده میدان قزوین تهران

مدیریت به سبک روابط عمومی

عروسک بازی با حیوانات

استخدام کافی من حرفه ای در سعادت آبادِ تهران

خاویار گیاهی، بهترین جایگزین برنج/کینوا ، بهترین گزینه برای مقابله با بحران آب است

معرفی و بررسی هتل ویدا، یکی از مجلل ترین هتل های جزیره کیش

عاملان قاچاق خودروهای خارجی معرفی شوند

امکان دریافت نوبت تلفنی، اینترنتی و موبایلی از مراکز درمانی تامین اجتماعی

قیمت ارز، سکه و طلا در بازار آزاد / 31 اردیبهشت

مدیرعامل هپکو استعفا کرد

راه اندازی بورس در بازار سرمایه ایران

رشد آهسته شاخص بورس

میرضیایف: اوضاع اقتصادی ازبکستان بحرانی است

افزایش نرخ جریمه برای استفاده از موبایل هنگام رانندگی

موزه نخستین پمپ بنزین ایران - آبادان

تهیه طرح کاهش عوارض خروج از کشور برای دانشجویان شاغل به تحصیل در کشورهای همسایه

چرا قراردادهای محرمانه؛ آیا مردم نامحرم هستند؟

کمک 3 میلیارد ریالی خیران فسایی در ماه مبارک رمضان

بهای سکه صعودی شد

خسارت 173میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی خراسان شمالی

سد سیلوه پیرانشهر هم سرریز شد

شرایط اخذ وام دوباره خرید مسکن از سوی زوجین

تولید رباتی کی می تواند از صخره ها و سطوح بسیار ناهموار بالا برود

39 بانوی زندانی جرائم غیرعمد فارس چشم انتظار کمک خیرین هستند

سند آمایش کرمانشاه ناقص است

تکرگ و سیلاب در جوین خسارت ببار آورد

10 هزار واحد آماده افتتاح مسکن مهر پرند نیازمند زیرساخت

اعلام شرایط اخذ وام دوباره خرید مسکن از سوی زوجین

جابجایی مسافر از طریق راه آهن جنوب شرق 13درصد رشد داشت

برداشت جو از سطح 16هزار هکتار مزارع سبزوار

اعطای جایزه ملی تعالی به نیروگاه برق خرمشهر

سایپا طی بخشنامه ای تکمیل وجه با شرایط خاص را اعلام کرد

تشکیل کارگروهی برای ارزیابی و تصمیم گیری در خصوص وضعیت بازار خودرو در کمیسیون صنایع مجلس

رایزنی نفتی سعودی ها با روسیه

توسعه هیئت ورزش های سه گانه خراسان شمالی

انسداد حساب بانکی ایرانیان در گرجستان

تولید کنسانتره مس در فروردین ماه 15 درصد رشد کرد

ضرورت اصلاح نقاط حادثه ساز محور مراغه – هشترود

سهم های خودرویی و نفتی کاهشی شدند

اجرای طرح ملی «احراز هویت بر خط» تا پایان ماه رمضان در سیستان و بلوچستان

99 درصد از پوشاک وارد شده از چین و امارات، قاچاق است

استخدام بافنده، کمک بافنده، فوگر و بوبین پیچ جهت فرش ماشینی در البرز

استخدام حسابدار جهت یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

صادرات 6 هزار دستگاه محصولات ایران خودرو به عراق

بارگیری همزمان 2 نفتکش پهن پیکر برای نخستین بار در بندر امام

استخدام منشی خانم در پنجراه مشهد

مشارکت بانک پارسیان در پارس فولاد سبزوار موفقیت این طرح را تضمین می کند

استخدام کارشناس بازرگانی آشنا به امور تجهیزات پزشکی

اپل هوم پاد های ارزانتری تحت برند بیتز به بازار عرضه خواهد کرد؟

رونمایی از جدیدترین محصول میتسوبیشی موتورز

دستگیری عامل قاچاق 218 هزار دلاری

صادرات 6 هزار دستگاه محصولات ایران خودرو به عراق

هدف گذاری برای تجارت 8 میلیارد دلاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا

ابطال مصوبه ثابت نگهداشتن هزینه خرید برق از بخش غیردولتی

تحویل هواپیماهای ATR در کمتر از 3 ماه آینده

با اصلاح الگوی مصرف آب جیره بندی نخواهیم داشت/بهره مندی مردم از خدمات آبفا به شکل غیرحضوری

استخدام برنامه نویس در شرکت آفتاب ساحل آبی در تهران

کدام استان ها بیشترین میزان خودکشی با قرص برنج را دارند؟

تولید کنسانتره مس در فروردین ماه 15 درصد رشد کرد

480 تن فرآورده دامی در آذربایجان شرقی معدوم شد

جابجایی مسافر از طریق راه آهن جنوب شرق 13درصد رشد داشت

30 خانه ورزش در روستاهای آذربایجان غربی افتتاح می شود

واردات پوشاک از چین و امارات به صورت قاچاق است

تکرگ و سیلاب در جوین خسارت ببار آورد

دانشجویان به بانک ملت طرح و ایده بدهند، جایزه بگیرند

برخورد با مسئولان خاطی حادثه خط5 مترو

مرمت بام راسته تاریخی قیصریه قزوین آغاز شد

اول خرداد،آغاز اجرای طرح دریا در مازندران

پیش بینی افت تولید 362 هزار تن محصول کشاورزی در همدان

طرح های ساعت ای وی آی 8 در 2017

اجرای طرح ملی «احراز هویت بر خط» تا پایان ماه رمضان

نوسازی ناوگان تاکسیرانی از سر گرفته می شود

پرداخت 6 میلیارد و760 میلیون ریال به زیان دیده کرمانشاهی 

سکه گران شد/ یورو رشد کرد+ جدول قیمت

26 تیم نظارتی دامپزشکی، رمضان در یزد فعال است

سهم دولت در بیمه البرز و اتکایی امین بار دیگر عرضه می شود

جزییات شرایط اخذ وام دوباره خرید مسکن از سوی زوج ها

میلیاردرها به پول می رسند

استخدام برشکار MDF، نقاش و بتونه کار ماهر در محمدشهر

استخدام مدیر داخلی هتل آپارتمان در تهران

استخدام صنایع غذایی چینود در دو رده شغلی

رامین جوادی موسیقی اصلی Game of Thrones را با استفاده از نینتندو سوییچ اجرا می کند

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت معتبر تولیدی

استخدام مدیر مالی، اداری و بازرگانی در شرکت معتبر نفتی

استخدام حسابدار خانم یا آقا جهت صنایع چوب مبلمان در البرز

استخدام اپراتور دستگاه CNC جهت تولید دربهای کابینت

بسته شدن پرونده مسکن مهر آذربایجان غربی تا پایان امسال

استخدام مدیر منابع انسانی و کارشناس اداری در شرکت معتبر تولیدی

ما هر سال از همین قارچ ها می خوردیم

استخدام رنگ کار در تولیدی سرویس چوب عروس

استخدام دو نفر تحصیلدار آقا جهت دریافت حساب های شرکت

کسب رتبه اول رضایتمندی مشتریان از خدمات پس از فروش توسط نماینده رسمی نیسان ژاپن در ایران

بلاتکلیفی 150 هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/70 درصد از قالیبافان خانم هستند

بلاتکلیفی 150 هزار قالیبافی که بیمه آنها قطع شده/70 درصد از قالیبافان خانم هستند