مطالب مرتبط:
بهره برداری از نخستین کارخانه تولید سلول های بنیادین در غرب آسیا
آیین افتتاح اولین کارخانه تولید سلول انسانی در غرب آسیا
جهانگیری در مراسم بهره برداری از اولین کارخانه تولید سلول انسانی: متاسفانه در کشور عادت کرده ایم که مشکلات را بزرگ نمایی و توانمندی ها را کوچک نمایی کنیم
اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی منطقه به بهره برداری رسید
افتتاح نخستین کارخانه تولید سلول انسانی در غرب آسیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 ساعت 19:212018-05-15سياسي

صبح امروز صورت گرفت؛ تحقق رویای تولید سلول انسانی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)/ اولین کارخانه تولید فرآورده های سلولی در غرب آسیا به بهره برداری رسید


نخستین کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی در غرب آسیا که توسط شرکت دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ساخته شده است، - "، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در مراسم بهره برداری از اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی که صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد، اظهار کرد: بهره برداری از این کارخانه سندی بر توانایی کشور و اتکا به جوانان و نخبگان است.

وی با تأکید بر اینکه در عمده مؤلفه های حکومتی در بهترین وضعیت قرار داریم و بی جهت یأس را در مردم ایجاد می کنیم، افزود: بگو مگوهایی که در جریانات سیاسی اتفاق می افتد، بیشتر شوخی است و برخی را مضطرب می کند؛ البته ممکن است دشمنان آن را جدی بگیرند.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به آمار بانک جهانی در سال 56 در زمینه فقر در کشورمان، گفت: در سال 56 حدود 30 میلیون جمعیت داشتیم و 5 میلیون بشکه نفت هم می فروختیم.

براساس گزارش بانک جهانی آن زمان 46 درصد مردم ایران زیر خط فقر مطلق بوده اند.

  مخبر تصریح کرد: براساس گزارش بانک جهانی در سال 93 با 80 میلیون نفر  جمعیت و فروش روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت، 9.

5 جمعیت کشور زیر خط فقر هستند؛ یعنی زمانی که 30 میلیون جمعیت داشتیم نزدیک 14 میلیون نفر زیر خط فقر و اکنون که 80 میلیون هستیم، حدود 7.

5 میلیون زیر خط فقر داریم.

وی با تاکید بر اینکه کشور پتانسیل های زیادی دارد و نباید موج منفی به مردم بدهیم گفت: برای حل معضلات کشور از جمله بیکاری فقط یکی از نعمات و پتانسیل های بزرگ کشور کافی است و شرط تحقق این امر، شکل گیری نهضتی مبتنی بر انسجام ملی در کشور است.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اشاره به برخی پتانسیل های کشور، یادآور شد: 2700 کیلومتر به دریا دسترسی داریم، 95 درصد زغفران دنیا در اختیار ماست و 8 میلیارد دلار بازار زعفران در جهان گردش مالی دارد که سهم ما فقط 500 میلیون دلار است.

مخبر گفت: در صنایع دستی به لحاظ تنوع رتبه اول را داریم و از نظر حجم تولید در جایگاه هشتم هستیم؛ حدود 30 میلیارد دلار هم گردش مالی این بازار است و ما فقط 500 میلیون دلار استفاده می کنیم؛ کشورمان این همه نعمت دارد چرا باید در مردم برای ایجاد 5 میلیون شغل اضطراب ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در تمام کشورهایی که به رشد خوبی در پیشرفت دست یافته اند، دو محور مشترک یعنی اتکا به شرکت های کوچک و دانش بنیان وجود دارد.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تاکید کرد: در ستاد اجرایی فرمان امام از هیچ رانتی استفاده نکرده ایم.

در هیچ مناقصه ای هم با عنوان اینکه ما ستاد اجرایی هستیم، ورود نکردیم؛ هیچ حضوری هم در واگذاری های اصل 44 غیر از یک مورد نداریم.

مخبر با تاکید بر اینکه در واگذاری های اصل 44 حتی یک سهم خریداری نکرده ایم٬ افزود: تمامی فعالیت های این ستاد جنبه تأسیسی دارند و رویکردمان هم غیر ماندگاری بوده است؛ برای مثال در سال 93 صد و چهار شرکت داشتیم.

در سال 94 این تعداد را به 85 شرکت، در 95 به 65 شرکت و در 96 به 60 شرکت رساندیم؛ البته مصمم هستیم در سال 97 این شرکت ها را به 50 عدد کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه در تمامی فعالیت ها بهتر از بخش خصوصی مالیات را پرداخت کرده ایم٬ ادامه داد: براساس اظهارات مسئول مالیات کشور یکی از بهترین دستگاهها در مورد پرداخت مالیات، ستاد اجرایی است.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: در برخی از فعالیت ها از جمله ساخت و سازها هم براساس قانون می توانستیم هزینه ها را به حساب مالیات ها بگذاریم و دیگر مالیاتی ندهیم اما این کار را نکردیم.

مخبر تأکید کرد: با بخش خصوصی هیچ رقابتی نداریم، آمادگی کامل داریم تا در همه فعالیت هایمان هر بخش خصوصی که خواهان  آن فعالیت است، آن را واگذار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با دولت هم رقابتی نداریم و بهترین رابطه را با دولت داریم، اظهار کرد: از 5 پروژه ای که با کمک جهانگیری معاون اول رییس جمهور مسایل آن در شورای اقتصاد حل شده است، ال سی چهار موردش باز شده و آن یک مورد هم با یاری خداوند تا پایان خرداد حل می شود.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام تصریح کرد: هر بخش خصوصی که این 5 پروژه را می خواهد، آمادگی داریم تا از یک  تا 100درصد آن را واگذار کنیم.

مخبر با تاکید بر اینکه در ستاد اجرایی چارچوبی را برای خودمان تعیین کردیم، افزود: براساس این چارچوب باید فعالیت هایمان در محدوده اقتصاد مقاومتی، محرومیت زدایی و اشتغال زایی باشد و تا کنون بیش از 450 هزار فرصت شغلی به ویژه در مناطق محروم ایجاد کرده ایم.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت های جوانان در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اضافه کرد: بیش از 250 جوان تحصیل کرده دارای مدرک دکتری در ستاد اجرایی مشغول به فعالیت هستند و هیچ کاری نبوده که اراده کنیم و نتوانیم آن را انجام بدهیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: کشور ما توانمندی های زیادی دارد و یک رییس جمهور غداره بند نباید فکر کند، می تواند برای مان مشکلی ایجاد کند.

  سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز در مراسم افتتاح اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی منطقه غرب آسیا که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: امروز یکی از دستاوردهای مجموعه خدمت گزار ستاد فرمان اجرایی امام به دست معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: این مجموعه در نوع خود در کشور و در منطقه بی نظیر است و مربوط به حوزه علمی پزشکی می شود که نیم قرن در دنیا سابقه دارد.

وزیر بهداشت افزود: پیش از انقلاب اسلامی فعالیت در این حوزه بسیار ناچیز بود و در دهه هفتاد با حضور افرادی همچون کاظمی آشتیانی در جهاد دانشگاهی و با تاسیس پژوهشگاه رویان گام های بزرگی برداشته شد و دانشگاه ها به دنبال آن کار در این حوزه را آغاز کرده اند.

هاشمی با بیان اینکه امروز رتبه 15 جهانی در سلول درمانی را داریم، بیان کرد: البته باید توجه داشت برخی دستاوردهای علمی ایران در کشورهای پیشرفته دنیا به دلیل مذهبی و قانونی ثبت نمی شود، اما ما در منطقه رتبه نخست و در دنیا در جایگاه 15 قرار داریم.

وی با اشاره به استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری های صعب العلاج و سرطان، گفت: درمان سرطان با دارو، اشعه و روش های مدرنی چون سلول انجام می شود و درمان سرطان خون با سلول یکی از روش هایی است که بیش از ربع قرن سابقه دارد؛ با راه اندازی این کارخانه می توان درمان ها را با دقت و کیفیت بهتری پیش برد.

وزیر بهداشت با اشاره به برخی تخلفات در استفاده از سلول های بنیادی و سلول درمانی، گفت: متاسفانه در این حوزه شاهد برخی رفتارهای نادرست بودیم و تهیه سلول و تزریق آن به روش غیر علمی و غیر قانونی و بدون مطالعه انجام می شد که به دنبال آن شاهد اتفاقات 15 سال پیش بودیم که در رسانه ها این موضوع تبلیغ شد و مردم بسیاری به دلیل تبلیغات سوء درمان بیماری ها با سلول های بنیادی به زحمت افتادند و دانشمندان دچار تردید شدند.

هاشمی گفت: امیدواریم معاونت درمان ظرف یک ماه آینده ضوابط مراکز درمان سل تراپی را تعیین کند تا استانداردها در تمام نقاط کشور اعمال شود.

وی با بیان اینکه تخلفاتی در حوزه سلول های بنیادی و سلول درمانی وجود دارد که کم هم نیست، گفت: بخشی از این تخلفات از چشم ما پنهان است، امیدوارم با همکاری بخش بالینی و علوم پایه در این مجموعه بتوانیم از این دانش در مسیر درست استفاده کنیم و سلول های بنیادی در مسیر درست خود قرار گیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه روحیه ستاد فرمان اجرایی امام استفاده از همه ظرفیت ها به ویژه مراکز دانشگاهی است؛ ستاد اجرایی فرمان امام می تواند از ظرفیت ها و فعالیت های دانشگاه تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس و شیراز استفاده کند؛ البته باید اعتماد بخش بالینی نیز جذب شود زیرا باید آنها در استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها رغبت نشان دهند.

هاشمی با بیان اینکه ورود کارخانه تولید سلول به  بخش بالینی سم است، افزود: با راه اندازی این کارخانه علاوه بر ژن تراپی و سل تراپی می توان در پزشکی پیشرفت کرد.

وی بیان کرد: دو هفته پیش مقام معظم رهبری در حضور مهمانانی از منطقه و جهان تاکید داشتند که ما برای پیشرفت به علم و وحدت نیاز داریم که مهم ترین نیاز جوامع اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی است نمی شود دیگران را موعظه کنیم و خود کم بهره باشیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در علم و توسعه علمی به ساختمان و مرکز نیاز نداریم، بلکه نیاز ما به دانش، ایمان و همت افراد علاقه مند به کشور عزیزمان است که از این افراد در کشور کم نداریم و  مهم بستری است تا  این افراد شناسایی و استعدادهای آن ها شکوفا شوند.

هاشمی با بیان اینکه هیچ ملتی در دعوا رشد نکرده است، گفت: در تردید و یأس هیچ خانواده و کشوری رشد نکرده اند و اکنون کشور ما بیش از هر زمانی به آرامش نیاز دارد و این آرامش در گرو همدلی و وحدت به دست می آید.

وی بیان داشت: به عنوان یک ایرانی می گویم مایه تأسف است که در رسانه ها برخی افراد اثرگذار، گروه ها و جریانات سیاسی  اظهاراتی را بیان کردند؛ ما وقتی یک ورزشکار را می خواهیم به یک میدان بین المللی اعزام کنیم آن را با دعا بدرقه می کنیم اما اکنون حمایت خوبی از دستگاه دیپلماسی دیده نمی شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: از زبان مقام معظم رهبری در مورد دینداری، وفاداری و انقلابی بودن دیپلمات هایمان شنیده ایم و امروز بیش از گذشته نیاز به حمایت و روحیه دارند.

هاشمی با اشاره به اینکه باید بر عملکرد خود مراقبت کنیم؛ زیرا کوچک ترین خطاها در تاریخ به پای ما ثبت خواهد شد، افزود: اگر جمهوری اسلامی را دوست داریم و به یکپارچگی وطن وفادار هستیم باید در دو مسیر وحدت که حاصل آن آرامش است، حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه ستاد فرمان اجرایی امام خوشبختانه وحدت و توسعه ملی را وصف العین خود قرار داده است، گفت: برای ستاد فرمان اجرایی امام، علما را تشویق می کند و براای او  فرقی نمی کند که دانشمندان از کدام نحله هستند و به دلیل حمایت از توسعه علمی و حرکت در مسیر وحدت از آنها تشکر می کنم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در 5 سال گذشته ستاد فرمان اجرایی امام در حوزه سلامت فراتر از برادری به ما کمک کردند و در هر گرفتار به کمک ما آمدند، همچنین اعلام کردند که در حوزه بهداشت و درمان و دارو آمادگی دارند تا مراکز خود را به بخش خصوصی واگذار کنند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: ستاد اجرایی فرمان - ستاد اجرایی - کشور - بانک جهانی - کارخانه - تولید - امام - خط فقر - جهان - جمعیت - مردم - سلول - دلار - جهانی - میلیارد - اسحاق جهانگیری - بانک - مخبر - امروز - بازار - گزارش - اولین - صنایع دستی - آسیا - درصد - جهانگیری - اتکا - مالی - نخستین - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
حریم فراموش شده

طرح «حقوق و مزایای مدیران» در دستور کار مجلس

کمیسیون اصل 90 مجلس چه وظایفی دارد؟

احمد آقایی زاده ترابی تحلیل سیر اندیشه مفسّران در تفسیر «وَ عَلَّمَ آدَمَ الأَسْماءَ کُلَّها»

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

تجمع دانشجویان در اعتراض به احکام سنگین

درخواست 100 میلیاردی مدیرعامل سروش!

پشت پرده ائتلاف مقتدی صدر با رقیب سرسختش/ آیا العبادی، مقتدی صدر و هادی العامری را دور می زند؟

دکتر مسلم آقایی طوق نگاه تطبیقی به صلاحیت هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نسبت به ابطال مقررات

مادر خبرنگار شهید سوری: راه فرزندم را ادامه می دهم/ همچنان در مسیر مقاومت زندگی می کنیم

با جداسازی منابع درمان تامین اجتماعی موافق نبودم/تضمین می دهم که پول کارگران به تامین اجتماعی بازگردد

محمد نصیری، محسن اسماعیلی پذیرش قول امین در فقه امامیه و آیین دادرسی مدنی

حکم استفاده از تافت و مواد نگه دارنده مو برای وضو

50 پرونده تسهیلات اشتغال در روستاهای گچساران تشکیل شد

لست بدترین طیارت جنگی امریکایی

مجری معروف و محبوب تلویزیون در گذر زمان/عکس

خیابان فرشته در قُرق بچه پولدارها/ عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ عطش حقارت 100 نفره +تصاویر

چهارمین تیم عربی که امشب طعم شکست چشید

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 97/ خروج از پروتکل الحاقی و NPT +تصاویر

عضو جدید شورای اسلامی رشت تحلیف شد

اتباع خارجی در شهرری هم فرصت هستند هم تهدید

تکرار اعتراض و تجمع فرهنگیان بازنشسته 96

جزییات برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای هفتم تیر

راننده "بن لادن" گرفتار شد

جا شدن در دل خواستگار با ترفندهای زیر

آیا پیش از بارداری باید داروهایی را که مصرف می کنم تغییر بدهم؟

انتقال فرهنگ ایثار راه موفقیت کشور در همه عرصه هاست

خبرهای خوب مجلس برای رانندگان

مهمترین نکات قبل از ازدواج

عثمان محمدپرست+ زندگینامه

دیگر نیازی به ارائه کپی مدارک در ادارات نیست

اگر خفه ام کنند سازش نخواهم کرد

پاسخ به شائبه ها پیرامون تلگرام طلایی

اشکالی که سید جمال خوانساری را عالمی بنام کرد

خانم مجری در جشن تولد خودمانی «بهنوش بختیاری»/عکس

مروری بر نقش مفاخر فرهنگی در خلق فرصت های اقتصادی در گردشگری

901 کانون مساجد گیلان؛ میزبان طرح غنی سازی اوقات فراغت

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

روزنامه نگار و مترجم پیشکسوت درگذشت

جدال روزنامه کیهان با روزنامه جمهوری اسلامی

اعتیاد به بازی های کامپیوتری اختلال رفتاری است؟

سورپرایز تیم امنیتی بولتون برای ایران چیست/ هشدار در باره همکاری تازه مریم رجوی و یاران ترامپ

برد سه شیرها در لحظه آخر

نشست فرهنگی ایران و ایتالیا در رم

گزارش تصویری: بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین دکار احمد احمدی در مسجد اعظم قم

اعتراض فرهنگیان بازنشسته 96 / دلایل تاخیر طولانی در پرداخت پاداش پایان خدمت

بازیگر ایرانی، داماد شد! /عکس

مجری معروف رقیب اوباماها می شود

بیانیه انجمن متخصصان روابط عمومی استان یزد در باره بازگشت جایگاه اداره کلی روابط عمومی استانداری یزد

سخنان دکتر علی شریعتی (5)

اس ام اس دلتنگی (5)

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

موردی خاص به نام «تبصره ماده 48»

دکتر باقر درویشی، دکتر مهدی امیدی، بهاره جانی تجزیه پویای فقر در طی چهار برنامه توسعه ایران: بر اساس روش جدید تجزیه شش جزیی

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 28 خردادماه

بررسی چگونگی نصب گنبد جدید حرم امام حسین(ع)

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی در آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

فتحی: استعفای خود از نمایندگی را تقدیم هیات رییسه مجلس کردم

ضرورت بازگشت به استراتژی «همه با هم» امام/ بخش ششم: «جامِ جهان نما»ی امام و خاطره ای مهم از توصیه ایشان به مدیران مطبوعات

معرفی حجت الاسلام تدینی به عنوان مدیرکل اوقاف کرمان

تربیت 50 هزار حافظ قرآن در استان کرمان

افتتاح و کلنگ زنی پروژه های آستان مقدس امامزاده محمد کرمان

تصاویر/ مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی در مسجد اعظم قم

حجت الاسلام و المسلمین احمدی معلمی به تمام معنا بود

گام هایی برای داشتن ذهن خلاق

خیزش حوزه و دانشگاه به سمت تمدن سازی نوین اسلامی باشد/ مکتبی که نتواند فرهنگ ساز باشد نمی تواند تمدن سازی کند

ملانیا از دست شوهرش شاکی شد

فوری/ اولین سانحه در آسمان جام جهانی روسیه/ خطر مرگ از بیخ گوش بازیکنان عربستان گذشت

البرز ظرفیت برپایی آیین افتتاحیه کشوری اوقات فراغت ویژه کانون های فرهنگی مساجد را دارد

دو خاطره درس آموز از برخورد امام با جوانان

بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین احمدی در قم برگزار شد

پیدا شدن اعضای بدن یکی از مفقودان حادثه سیل اشکورات رودسر

عملی که فقر و ذلت در پی دارد

لوسیانو پریرا به فولاد پیوست

فرهاد جعفری آزاد شد

تصاویر/ آیین بزرگداشت علمی و معرفتی استاد احمد احمدی در تهران

25 برنامه موسیقی توسط حوزه هنری آذربایجان غربی اجرا شد

33 سال پیش در چنین روزی بررسی اختیارات رییس جمهور در مجلس

محمدمهدی عبد خدایی در گفت وگو مشروح با فارس: خاطره رهبر انقلاب از دکتر علی شریعتی/ نقش شریعتی آشنا کردن دانشجویان با مبارزه

مهاجرانی: در آنالیزهای کی روش نباید شک کرد

ترتیل صفحه 384 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: انتشار خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

افتتاح طرح اوقات فراغت در کانون های مساجد 7 شهرستان

فضای سبز کالبد خشک شهر را زنده می کند

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ29 خرداد

برای شرطی ها

تصاویر/ تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین توسلی در قم

ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

نماینده سازمان ملل با شروط امارات به صنعاء آمد

عضو هیأت رییسه اتاق ایران تشریح کرد جزییات سفر اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اردبیل

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در گفت وگو با فارس: اعلام خبر تعرض به 41 دختر ایرانشهری بدون انجام تحقیق و بررسی درست نبوده است/ عاملان انتشار خبر تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند

شرکت صالحی در اجلاس "اسلوفروم"

سلبریتی ها از واقعیت ها دور هستند

اجرای حکم محمد ثلاث/ تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت/ دیدار نمایندگان با رهبری/ تعقیب قضایی عامل انتشار خبر تجاوز در ایرانشهر/ پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران و پخش بازی با اسپانیا

به هزار دلیل ببخش!

هرگونه اطلاع رسانی در مورد پرونده اخیر در ایرانشهر منوط به تکمیل تحقیقات است

صبح امروز صورت گرفت؛ تحقق رویای تولید سلول انسانی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)/ اولین کارخانه تولید فرآورده های سلولی در غرب آسیا به بهره برداری رسید

صبح امروز صورت گرفت؛ تحقق رویای تولید سلول انسانی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)/ اولین کارخانه تولید فرآورده های سلولی در غرب آسیا به بهره برداری رسید