مطالب مرتبط:
مجازات تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت از خدمت سربازی
مجازات تقلب برای دریافت معافیت سربازی چیست؟
مجازات تقلب برای دریافت معافیت سربازی چیست؟
مجازات روزه خواری در ملاءعام چیست؟
مجازات روزه خواری در ملاءعام چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 ساعت 17:522018-05-15سياسي

مجازات تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت از خدمت سربازی چیست؟


مجازات حبس از یک تا 5 سال برای مرتکبان این اعمال خلاف قانون جهت ورود به صفحه اخبار نظام وظیفه و معافیت خدمت سربازی اینجا کلیک نمایید خبر 25 اردیبهشت 97: - مجازات حبس از یک تا 5 سال برای مرتکبان این اعمال خلاف قانون جهت ورود به صفحه اخبار نظام وظیفه و معافیت خدمت سربازی اینجا کلیک نمایید" خبر 25 اردیبهشت 97: مجازات تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت از خدمت سربازی چیست؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان قضایی نیروهای مسلح، برخی افراد برای نرفتن به خدمت مقدس سربازی، دست به هر کاری می زنند که یکی از مصادیق آن تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت است.

در این میان افراد فرصت طلب و سودجو نیز به عنوان دلال برای خودشان کاسبی دارند.

قانونگذار، تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه را به صورت جرمی خاص تعریف کرده و برای آن مجازات در نظر گرفته است.

تقلب و دسیسه تقلب به معنای تصرف و دغل در کاری به نفع خود و به ضرر دیگری آمده است همچنین از دسیسه به معنای حیله پنهانی، توطئه، فتنه انگیزی، مکر و دشمنی پنهان یاد شده است.

در اصطلاح حقوقی تقلب به فعل (انجام کار یا عمل) یا ترک فعلی (انجام ندادن عمل یا کار) گفته می شود که به قصد ضرر رساندن به حقوق دیگری یا به قصد نقض قانون (تقلب نسبت به قانون) صورت گیرد.

در عالم حقوق از تقلب و دسیسه با عنوان تدلیس یاد می شود که چنین اصطلاحی بیشتر در معاملات و قرارداد های مالی کاربرد دارد.

تدلیس به معنای فریب دادن و پنهان کردن است که معنای اصطلاحی آن نیز از معنای لغویش دور نیست.

بدین ترتیب، در جرایمی نظیر جرم صدور گواهی خلاف واقع که ماهیت اصلی آن را تقلب و دسیسه تشکیل می دهد، چنین عملی می تواند با فریب و پنهان کاری طرف مقابل همراه باشد.

تقلب در امور نظام وظیفه و ارکان نظامی که از حساسیت بیشتری نسبت به سایر سازمان ها برخوردار است، قانونگذار را بر آن داشته با توجه به حساسیت امر، مقرراتی را در قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح به این بخش اختصاص دهد.

تصدیق نامه در فرهنگ لغت، تصدیق به معنای اذعان، اعتراف، اقرار، پذیرش، تأیید و تصویب آمده است که این کلمه در مقابل تکذیب به معنای امری خلاف واقع قرار می گیرد.

اهل لغت، تصدیق نامه را گواهی و جوازی از مرجع صلاحیت دار می دانند که دلیل مهارت و خبرگی یا آمادگی و عدم آمادگی شخصی در انجام کاری باشد.

در واقع تصدیق نامه، سندی رسمی است که از طرف دولت (یا نماینده حقیقی یا حقوقی دولت) صادر می شود و به دارنده آن امتیاز، اجازه اقدام به برخی از کار ها و امور را می دهد.

اهل لغت، تصدیق نامه را مترادف با شهادت نامه و گواهی نامه می دانند که بر اساس آن، یک یا چند نفر به امری شهادت می دهند.

در معنای وسیع تر نیز تصدیق نامه به عنوان هرگونه سندی که از هر مقام عمومی یا خصوصی صادر شود و به حال دارنده آن برای اقدام در کاری مفید باشد، استعمال می شود بنابراین اصطلاح شهادت نامه و گواهی نامه به علت برانگیختن مفهوم شهادت در ذهن، لغات نارسایی هستند و لغت تصدیق بهتر است.

محاکم صلاحیت دار برای رسیدگی به جرم با توجه به اینکه طبق ماده 103 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392، اصل بر غیر قابل گذشت و عمومی بودن جرایم است بنابراین حیثیت خصوصی قائل شدن برای هر یک از عناوین مجرمانه، نیازمند ماده قانونی است مگر این که در قانون به قابل گذشت بودن جرمی تصریح شده باشد.

جرایم قابل گذشت در ماده 104 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 و نیز در قوانین خاص شمرده شده اند.

از آنجایی که کلیه جرایم قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح در زمره جرایم غیرقابل گذشت هستند و در دسته بندی جرایم قابل گذشت، مورد شمارش قرار نگرفته اند بنابراین جرم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه و تصدیق نامه خلاف واقع در نیرو های مسلح نیز جزو جرایم غیرقابل گذشت است.

قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 با تقسیم بندی محاکم کیفری، مقررات حاکم بر آن ها را مشخص کرده است.

مطابق ماده 294 قانون مذکور دادگاه های کیفری به دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری 2، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه های نظامی تقسیم می شود.

همچنین، بخش هشتم از کتاب قانون آیین دادرسی کیفری به آیین دادرسی جرایم نیرو های مسلح اختصاص دارد که مطابق ماده 571 قانون مذکور سازمان قضایی نیرو های مسلح که در این قانون به اختصار سازمان قضایی نامیده می شود، شامل دادسرا و دادگاه های نظامی به شرح مواد آتی است.

مطابق ماده 578 این قانون، در مرکز هر استان، سازمان قضایی استان متشکل از دادسرا و دادگاه های نظامی است.

در شهرستان ها در صورت نیاز، دادسرای نظامی ناحیه تشکیل می شود.

حوزه قضایی دادسرای نظامی نواحی به تشخیص رییس قوه قضاییه تعیین می شود.

بنابراین با توجه به مقررات حاکم بر قانون آیین دادرسی کیفری، چنانچه جرایم نظامی در غیر زمان جنگ ارتکاب یابد، با توجه به صلاحیت های تعریف شده برای دادگاه نظامی یک و 2 رسیدگی به آن جرایم در این دادگاه صورت می گیرد و در غیر این صورت، یعنی چنانچه جرایم ارتکابی در زمان جنگ رخ دهد، رسیدگی به آن ها در صلاحیت دادگاه های زمان جنگ خواهد بود.

مقررات حاکم و صلاحیت هر یک از دادگاه های مذکور به تفصیل در بخش هشتم قانون آیین دادرسی کیفری بیان شده است.

قانون چه می گوید؟ با این وجود، رسیدگی به جرایم تقلب و دسیسه و صدور تصدیق نامه خلاف واقع که در ماده 79 قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح بدان اشاره شده، اگر توسط اعضای نیرو های مسلح در ارتباط با وظایف و مسئولیت های نظامی و انتظامی که طبق قانون و مقررات بر عهده آنان است، ارتکاب یابد، در صلاحیت سازمان قضایی نیرو های مسلح است.

ماده 597 قانون آیین دادرسی کیفری نیز مقرر داشته است به جرایم مربوط به وظایف خاص نظامی و انتظامی اعضای نیرو های مسلح، به جز جرایم در مقام ضابط دادگستری، در سازمان قضایی رسیدگی می شود.

، اما اگر جرایم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه مشمول عناوین مجرمانه مواد 538، 539 و 540 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار گیرد و از سوی اشخاص غیرنظامی محقق شود مشمول ماده 538 قانون مجازات اسلامی خواهد بود.

قانونگذار در این ماده می گوید هرگاه فرد، شخصاً یا توسط دیگری برای معافیت خود یا شخص دیگری از خدمت دولت یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به دادگاه، گواهی پزشکی به اسم طبیب جعل کند، به حبس از 6 ماه تا یک سال یا به سه تا 6 میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

بر این اساس، مرتکب غیرنظامی جرایم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه در محاکم عمومی مورد محاکمه قرار می گیرد.

رفتار مجرمانه در جرایم فوق عبارت از اقدام به صدور گواهی یا تصدیق نامه خلاف واقع به طور مستقیم یا توسط دیگری است.

اصطلاح توسط دیگری در ماده 79 به مواردی اشاره دارد که فردِ نظامی با رجوع به شخص دیگری از قبیل: پزشک، طبیب یا جراح از او درخواست صدور مدارک فوق را می کند که در این صورت مسئولیت فرد نظامی طبق ماده 79 قانون مجازات جرایم نیرو های مسلح قابل اثبات بوده و در مقابل، پزشکی که بر خلاف قانون، به صدور تصدیق نامه خلاف واقع اقدام می کند مطابق ماده 539 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 قابل تعقیب است.

ماده مذکور در این رابطه بیان می کند هرگاه طبیب تصدیق نامه برخلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع قضایی بدهد به حبس از 6 ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد و هر گاه تصدیق نامه مزبور به واسطه اخذ مال یا وجهی انجام گرفته، علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه، به مجازات مقرر برای رشوه گیرنده محکوم می شود.

بنابراین مطابق ماده فوق، چنانچه طبیب یا پزشکی به واسطه صدور گواهی خلاف واقع موجبات معافیت مشمولی را از خدمت نظام وظیفه فراهم کند، دارای مسئولیت کیفری بوده و به حبس از 6 ماه تا دو سال یا به جزای نقدی بر طبق ماده فوق محکوم خواهد شد.

در پایان به صورت خلاصه می توان گفت که جرم تقلب و دسیسه در امور نظام وظیفه و تصدیق نامه خلاف واقع از جمله جرایم عمدی بوده و فرد مرتکب باید اقدامات مذکور در این ماده را از روی اراده و اختیار و با وجود قصد قبلی انجام دهد.

در نهایت ماده 79 برای مرتکبان اعمال مذکور مجازات حبس از یک تا 5 سال یا جزای نقدی از 6 میلیون ریال تا سی میلیون ریال در نظر گرفته و تبصره یک ماده مذکور برای استفاده کنندگان از تصدیق نامه های خلاف واقع مجازات حبس از 6 ماه تا سه سال یا جزای نقدی از سه میلیون ریال تا هجده میلیون ریال را تعیین کرده است.

تبصره 2 این ماده نیز مقرر داشته است که مرتکبان جرایم مذکور چنانچه برای انجام اعمال فوق مرتکب جرم ارتشا شده باشند به مجازات آن جرم نیز محکوم می شوند.


کلید واژه ها: تقلب - خدمت سربازی - نظام وظیفه - مجازات - قانون - سربازی - معافیت - نظام - وظیفه - حقوق - پایگاه اطلاع رسانی - حساسیت - نامه - اطلاع رسانی - جرایم - اخبار - قضایی - صفحه - خبرگزاری - دولت - نیرو - صورت - قرارداد - معاملات - صلاحیت - حقیقی - میزان - همراه - فرهنگ - رسانی

آخرین اخبار سرویس:
کوتاهی در حق انقلاب، پذیرفتنی نیست

جهادسازندگی، نخستین گام امام(ره) برای تحقق آرمان های انقلاب بود

مشاور روحانی: کاش رییس جمهور برجام و اقتصاد را به هم گره نمی زد

گمانه زنی با هدف شناخت لایه زیرین مسجد جامع ارومیه

جشن عیدسعیدفطردرمهاباد

جهادسازندگی نخستین گام امام (ره) برای تحقق آرمان های انقلاب بود

خانواده ها با تربیت دینی فرزندان هدایتگر جامعه در مسیر توسعه و تعالی باشند

آغاز ثبت نام مسابقات قرآن و عترت راه آهن اراک

برگزاری آزمون دوره های غیرحضوری کارکنان حراست دستگاه های اجرایی اردبیل

جای خالی 2 شهید خوزستانی مدافع حرم

احتمال تشکیل جلسه غیر علنی مجلس در رابطه با مسکن و خودرو

درآمد 1/5 میلیونی دکه داران برای 18 ساعت کار

قاتل برادر از چوبه دار گریخت

نقش فرانسه در بحران یمن

استخدام تعدادی وردست و چرخکار در تولیدی پوشاک

تناقض اطلاعیه وزارت اطلاعات با آمار مجلس درباره مدیران دوتابعیتی

استخدام فروشنده در محدوده حکیم نظامی اصفهان

ابهام در مصوبه تجمعات

شناسایی متهمان پرونده تعرض در ایرانشهر + جزییات

استخدام سالن کار و پیک موتوری برای فست فودی در قم

هیات دولت آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه ها را تصویب کرد

توقعات مردم را وعده های غیرواقعی روحانی بالا برد

کاهش تعداد قتل های ناموسی در خوزستان

استخدام منشی خانم برای تاکسی سرویس در اهواز

مجبوریم صندوق ذخیره کارکنان شهرداری تهران را منحل کنیم/تاسیس صندوق جدید با الهام از اشتباهات گذشته

حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد

استخدام تعدادی راننده جهت سرویس مدارس در اصفهان

«ایران: مهد تمدن» در درنتز هلند

در نشست «ضرورت وحدت جهان اسلام» تاکید شد: تفرقه راه نفوذ دشمنان را هموار می کند

طرفداران مذاکره مستقیم با آمریکا تنها به دنبال تامین منافع خودشان هستند

90 خانه قدیمی در دانشنامه همدان معرفی شد

ماهانه 300 نفر در آرامستان ارومیه دفن می شود

صفحه اول روزنامه های امروز استان اصفهان-دوشنبه 28 خرداد

برنامه ارکستر سمفونیک تهران در مسکو اجرا شد

شورای امنیت امشب در نشستی اوضاع یمن را مورد بررسی قرار می دهد

حاشیه های پررنگ تر از متن انتخابات ترکیه

فعالیت 800 روحانی در سطح استان اردبیل

جنگ روانی کجا را نشانه می رود

مخترع کردستانی شوفر را ساخت اما حساب هایش مسدود شد

یادواره شهید کعبه و سرداران شهید مهریز برگزار شد

زاهدی در گفت وگو با فارس: قوه قضاییه در احکام دانشجویان اغتشاش های دی ماه تجدیدنظر کند

موضوع پیامک ها بیشتر تهدیدات عاطفی بود

رویدادهای خبری دوشنبه 28 خرداد ماه مرکز لرستان

برگزاری 960 گفتمان دینی در مدارس همدان

برای حل مساله آب نیازی به طرح های صهیونیستی نداریم

کدام دشوارتر، کدام مهم تر

ورود دانشگاه بانوان به مسائل کشور اثرگذاری بسزایی خواهد داشت

حجت الاسلام ادیانی از رهبری حکم گرفت

جنگنده های رژیم صهیونیستی غزه را بمباران کردند

20 زخمی در تیراندازی جشنواره هنری آمریکا

استخدام مونتاژکار برای کار در کارگاه الکترونیک

استخدام فروشنده خانم در پوشاک بانوان

استخدام مشاور در محدوده امام رضای مشهد

استخدام کباب ترکی بانو

استخدام کمک جوشکار در هرمزگان

محمد ثلاث در ایستگاه آخر + جزییات

استخدام تعدادی زیگزالدوز برای یک تولیدی در قم

استخدام وردست خیاط خانم در تولیدی مانتو

بازگشت مجری مشهور با یک برنامه جدید به تلویزیون

آخرین شهید مدافع حرم کیست؟ او تنها 25 سال سن داشت

والدین با الهام از آیات قرآن، فرزندان خود را به سمت قران هدایت کنند

آغاز ثبت نام مسابقات قرآن و عترت راه آهن اراک

برگزاری آزمون دوره های غیرحضوری کارکنان حراست دستگاه های اجرایی استان

دانشکده پرستاری کرمانشاه با کمبود فضای آموزشی مواجه است

برای حل مساله آب نیازی به طرح های صهیونیستی نداریم

سایه - روشن های اشتغال زنان

طنزنویس قدیمی گل آقا از دنیا رفت

به یاد محمدامین قانعی راد

استخدام طراح وب و گرافیست مسلط به طراحی UI و UX در تهران

استخدام نیروی خدماتی در شرکت ساختمانی

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا در اهواز

استخدام راننده لودر در اسکله شهید رجایی هرمزگان

استخدام تلفنچی آقا جهت آژانس پارک در خراسان جنوبی

نبرد با «من»

چرا اصولگرایان مخالف پیوستن ایران به FATF هستند

صفحه اول روزنامه های 28 خرداد

کاهش تعداد قتل های ناموسی در خوزستان

روایتی از رابطه دکتر چمران با ارتشی ها و فرماندهان

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه

سیاست گذاران دیدگاه های "قانعی راد" ها را جدی بگیرند/درد این افراد، درد مردم و جامعه است

«غیرت و غربت»؛ روایت گر خاطرات رزمندگان لشکر حضرت ابوالفضل(ع) لرستان

فهم پذیر کردن نهاد آموزش عالی، بزرگترین برنامه قانعی راد بود

سفر جابری انصاری به ژنو

برگزاری رویداد استارت آپی ویکند در جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی

هیچ کاری بدون حضور و مشارکت مردمی امکان پذیر نیست

ساز و کار اصلی تسهیل فرآیند تصمیم سازی در کشور/ ضرورت حاکمیت فضای عقلانی و استدلالی بر نهادهای تصمیم گیر

اختتامیه دوره های قرآنی ویژه ماه رمضان در زاهدان برگزار شد

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه

نگاهی به مهمترین عملیات موشکی برون مرزی سپاه

امام نسبت به شورای رهبری چه دیدگاهی داشتند؟

محلات میزبان دومین کنگره بین المللی گل است

خدمات دهی بنیاد به ایثارگران قابل تحسین است

حضور ده دقیقه ای نامزد زندانی انتخابات ترکیه در تلویزیون

هوشمندانه دخل و خرج خانه را مدیریت کنید

بازدید های میلیاردی از تلگرام با فراگیر شدن فیلترشکن ها

استخدام شرکت تولیدی سپهر شیشه

هزینه سفرهای خارجی مان بیشتر از سود جام جهانی!/ پیشخوان

رفتاری که براتِ آزادیتان از آتش و عبورتان از پل صراط خواهد شد

با «روش 90 ثانیه ای» به راحتی زبان دوم بیاموزید

رسانه های معاند به دنبال تحریک احساسات جوانان هستند

مجازات تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت از خدمت سربازی چیست؟

مجازات تقلب و گواهی سازی برای دریافت معافیت از خدمت سربازی چیست؟