مطالب مرتبط:
طلاق از دود بلند می شود
گام بلند دولت برای اجرای عدالت در دسترسی به خدمات سلامت
جک از شاسی بلند S7 و مدل برقی SOL E20X در نمایشگاه پکن رونمایی کرد
فرمانده بلند پایه «القاعده» در یمن کشته شد
رونمایی از شاسی بلند مفهومی و برجسته پینین فارینا K350
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 ساعت 10:152018-04-27پزشكي

طلاق از دود بلند می شود


رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، دیروز با آمارهایش خیلی ها را ترساند.

آمارهایی که یک سرشان به خانواده ها می رسید؛ به همه زوج های پیر و جوانی که یک روز پای سفره عقد، - قرار یک زندگی همیشگی را گذاشتند و حالا در هر ساعت 20 نفرشان رفیق نیمه راه شده اند و راه شان از هم جدا شده است.

شعارسال:"رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، دیروز با آمارهایش خیلی ها را ترساند.

آمارهایی که یک سرشان به خانواده ها می رسید؛ به همه زوج های پیر و جوانی که یک روز پای سفره عقد، قرار یک زندگی همیشگی را گذاشتند و حالا در هر ساعت 20 نفرشان رفیق نیمه راه شده اند و راه شان از هم جدا شده است.

حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت این آمار سال 90، به ازای هر ساعت، 16 طلاق بوده و حالا به عدد 20 رسیده است.

موسوی چلک در ادامه از ثبت 174 هزار و 997 فقره طلاق در سال 96 هم خبر داد؛ آماری که وقتی آن را بین 365 روز سال تقسیم کردیم، سهم هر روز از سال گذشته کشورمان 479 طلاق شد و هر ساعتش همان طور که چلک گفته بود 20 طلاق.

آماری که به گفته این کارشناس نشان می داد با وجود همه اقدامات انجام شده و همکاری های بین بخشی، همچنان باید نگران این آسیب اجتماعی اتفاق افتاده در کشور باشیم؛ آن هم وقتی یکی از اولویت های اصلی کشور در حوزه آسیب های اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب، موضوع طلاق عنوان شده است.

مواد مخدر، دلیل اغلب دادخواست های طلاق این اما همه ماجرا نبود.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران دیروز به دلایل این اتفاق هم اشاره کرد؛ آن وقت خیلی ها فهمیدند بین دادخواست هایی که سال گذشته هرکدام با یک بهانه، پای زن و شوهر ها را به دادگاه های خانواده کشاندند و مِهر ها را حلال کردند و جان ها را آزاد، پای مواد مخدر بیشتر از بقیه گیر بوده است.

آن قدر که چلک گفت: معمولا مواد مخدر یکی از وجوه اغلب درخواست ها برای طلاق است.

دادخواست هایی که غالبا با تکیه بر بند 2 تبصره ماده 1130 قانون مدنی، قانونگذار به زن حق داده است با شرایطی با اثبات اعتیاد مرد (زوج) به مواد مخدر یا مشروبات الکلی از طریق عسر و حرج بتواند علی رغم مخالفت مرد، طلاق بگیرد.

دلیلی که به ما نشان داد آمار آنها که دلشان پر است از تقدیری که به آنها سخت گرفته، بختی که سیاه شده و اعتیادی که روی سقف خانه هایشان سایه کرده، کم نیست.

زن هایی که وقتی اولین بار از اعتیاد شریک زندگی شان با خبر شدند، رنگ از رویشان پریده، چند بار با خودشان تکرار کرده اند حالا چکار کنیم؟ چند بار از خودشان پرسیده اند چرا زندگی من؟! چراهایی که وقتی خلاف همسرشان سنگین تر شده، وقتی مصرف موادشان علنی تر شده، به جایی نرسیده اند و دست آخر، آنها را به این نتیجه رسانده اند که قید ادامه زندگی را بزنند.

دادخواست طلاق بنویسند و جلوی علت این تصمیم، با خودکار آبی بنویسند: اعتیاد همسر به مواد مخدر! دست خالی دادگاه های خانواده چهره این زن ها برای جواد صادقی، رییس سابق مجتمع قضایی خانواده 2 (ونک) تصویر آشنایی است .

او بارها در طول دوران قضاوتش، با پرونده هایی روبه رو شده که اعتیاد یکی از زوجین، راه جدایی را برای طرف دیگر باز کرده است.

زوج هایی که آنها را هم دادگاه مثل بقیه زوج ها به صلح و سازش راهنمایی کرده و این راهنمایی خیلی وقت ها به نتیجه نرسیده است.

با این حال صادقی به ما می گوید: دادگاه در پرونده های دادخواست طلاق، همیشه زوجین را به صلح و سازش دعوت می کند و تلاشش بر این است که تا جای ممکن جدایی صورت نگیرد.

اما به خاطر تراکم کار وتعداد زیاد مراجعان و فقدان امکانات لازم، نمی تواند نقش بیشتر و موثرتری در این بین به عهده بگیرد.

صادقی برای ما توضیح می دهد دادگاه در مواردی مانند درگیری خانواده ها با مواد مخدر، این امکان را ندارد که طرفین را به مراکزی بفرستد که زمینه های ترک فراهم شود یا به سمت مشاوره های تخصصی دیگر که در این موارد بحرانی مورد نیاز است هدایت کند و یادشان بیاورد معتاد یک بیمار است و می تواند معالجه شود.

او اما پیشنهاد می کند در کنار تمام نهادهایی که تا به حال وظیفه رسیدگی به این موضوع را به عهده داشته اند، این امکان برای دستگاه قضایی هم به وجود بیاید که در این زمینه مداخله کند، مداخله ای که به اعتقاد این قاضی باسابقه می تواند نتیجه بخش باشد و مهارت هایی را به زوجین بیاموزد که با بیماری اعتیاد کنار بیایند.

تاثیر مستقیم افزایش آمار اعتیاد بر آمار طلاق سامان بخشیدن به یکی از آسیب های اجتماعی مهم کشورمان یعنی اعتیاد که یک علت خاص ندارد و معلول چندین و چند علت است، امری ضروری است که به اعتقاد مرتضی خوشگفتار، کارشناس درمان اعتیاد می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی دیگر هم موثر باشد.

این همان جایی است که کاهش آمار اعتیاد بر کاهش آمار طلاق در جامعه هم اثر می گذارد.

خوشگفتار با اشاره به این موضوع به ما می گوید: اخیرا در آمارهایی که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان شده، به بالارفتن آمار رسمی اعتیاد در ده سال گذشته اشاره شده است و اگر ما به اعتیاد به چشم یک زیرمجموعه نگاه کنیم و آن را یکی از عوامل بقیه آسیب های اجتماعی بدانیم، می توانیم بگوییم با افزایش آمار اعتیاد، سایر آسیب ها مانند طلاق، بیکاری، بزه و.

هم بیشتر می شود.

به عقیده او که به عنوان کارشناس درمانگر اعتیاد هر روز با خانواده هایی که درگیر معضل اعتیاد هستند سروکار دارد، مشکلی که این روزها در بحث اعتیاد به وجود آمده، سنگین شدن اعتیاد و ورود مواد شیمیایی و صنعتی به جای مواد سنتی است؛ اتفاقی که باعث شده هم پروسه درمان سخت تر شود و هم ترک مدت زمان بیشتری طول بکشد.

همین جاست که طاقت خیلی از خانواده ها طاق می شود، همین جا که شریک زندگی شان قدمی رو به بهبود برنمی دارد! از اینجا به بعد نا امیدی جای امید را در دل خیلی ها می گیرد.

همین است که خیلی ها فرار را بر قرار ترجیح می دهند تا فاصله شان با اعتیاد، بیشتر و بیشتر بشود حتی به قیمت جدایی دل و نام و نشان از یک شناسنامه.

خوشگفتار البته به ما می گوید دلیل این اتفاق فقدان آگاهی در خانواده هاست و همین جا روی ترویج آموزش های پیش از ازدواج دست می گذارد و روزشمار زندگی مشترک زوج های زیادی را تا دوران قبل از عقد عقب می کشد و می گوید: در بسیاری از موارد، جوان های ما وقتی می خواهند با هم ازدواج کنند اطلاعات زیادی درباره مواد مخدر ندارند.

از آنجا که مشاوره های پیش از ازدواج ما هم کامل نیست، افراد براحتی می توانند اعتیادشان را پنهان کنند و به این ترتیب یک زندگی مشترک از اول بر پایه پنهانکاری شکل می گیرد.

بعد در مراحل بعدی وقتی زوج ها با مشکل اعتیاد روبه رو می شوند، سریع در دامن بحران می افتند و برای حل این بحران هم مهارتی به آنها آموخته نشده است.

خانواده هایی که مهارت همراهی ندارند این کارشناس حوزه اعتیاد، به نگاه سنتی حاکم در خانواده ها نسبت به معضل اعتیاد هم اشاره می کند و می گوید: متاسفانه خانواده های ما هنوز ظرفیت لازم را برای همراهی با معتادان ندارند و اغلب این نگاه را دارند که درمان امکان پذیر نیست.

همین نگاه وقتی در کنار سایر سختی های زندگی با فرد معتاد مثل بزهکاری و اخلاق نادرست و خشونت و بیکاری و .

قرار می گیرد، آنها را به سمت جدایی سوق می دهد.

وقتی خوشگفتار به ما می گوید اعتیاد مشکلی است که درمان می شود البته در صورتی که انگیزه درمان، هم در خانواده فرد معتاد و هم در خود او وجود داشته باشد، یاد شبی برفی می افتیم که خیلی دور نیست.

یکی از شب های زمستان گذشته که سرما امان تهرانی را بریده بود.

وقتی عقربه های ساعت از 2 نیمه شب گذشته بودند و در سرمای آن نیمه شب تهران با عکاس جام جم در کوچه پس کوچه های شوش و هرندی قدم می زدیم، حامد کارتن خواب 41 ساله خیابان هرندی برایمان گفت از 18 سالگی تخریب داشته و نصف بیشتر عمرش را با مواد گذرانده.

حامد خانواده نداشت، از همسرش جدا شده بود و از سرنوشت تنها فرزندش هم خبر نداشت.

او همان طور که منتظر بود اتوبوس گشت فوریت های اجتماعی پر شود و او و بقیه کارتن خواب ها را به گرمخانه برساند، از بی کسی و تنهایی اش برایمان گلایه کرد وگفت شاید یک نفر در آشپزخانه سالی یکبار دنبال گوشتکوب بگردد، اما هیچ وقت هیچ کسی دنبال او نمی گردد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت جام جم، تاریخ انتشار6اردبیهشت 97، کد خبر: 3269203741742530418 ، www.

jamejamonline.

ir
کلید واژه ها: مددکاری اجتماعی - اجتماعی - طلاق - مواد مخدر - آمار - هایی - خانواده - ایران - زندگی - اعتیاد - ساعت - مخدر - آسیب های اجتماعی - مشروبات الکلی - کشور - قانون - موسوی - جوانی - نشان - کارشناس - دادگاه - اولین - مصرف - سیاه - ماده - رهبر - شوهر - خانه

آخرین اخبار سرویس:
تشخیص سوزاندن قند یا چربی فقط با یک فوت!+تصاویر

چهار استان کشور درگیر آب آلوده هستند

سیگار، عمر را کوتاه می کند/ چاق ها مراقب قلب شان باشند

چه کنیم تا ام اس نگیریم؟

درد و ورم معده را به روش بوعلی سینا آرام کنید!

68 درصد مردان چین سیگاری هستند

نشانه های خطرناک افسردگی مزمن

چرا در خواب، حرف می زنیم؟

همایش ملی سلامت دهان و دندان

آلودگی باور نکردنی بعضی وسایل در زندگی

تابستان پرخوری نکنید

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

درخواست از وزارت بهداشت برای درمان اعتیاد بیماران خاص و کودکان

فواید بی مانند زنجبیل

درمان درد معده با طب سنتی

رابطه عجیب سیگار کشیدن و از دست دادن شنوایی

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

ضعف جنسی و راه های رفع آن با مواد غذایی

روش های خوش طعم کردن سویا

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

ماجرای فروش شیرخشک در کنار خیابان

بحران سلامت در خوزستان

کدام استان ها درگیر آلودگی آب هستند؟

تقریبا نیمی از مردم جهان به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستند

4 استان کشور درگیر آب آلوده هستند

وضع وخیم بهداشت در زندان جو رژیم آل خلیفه

پزشکان و بیماران در مورد کشنده ترین موضوعات صحبتی نمی کنند

معرفی چند ماده غذایی غنی از آب که کمک می کند بدن شما هیدراته بماند.

خوراکی های پرکالری ولی بی خطر

نشانه ها و علائم سرطان کلیه چیست؟

از مزایای شگفت انگیز مصرف روزانه اسفناج

با آلو خشک به راحتی زیبا شوید!

ورزش هایی که باعث افزایش قد می شوند

آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد

با خواص بی نظیر نبات آشنا شوید

عوارض مصرف بیش از حد زردچوبه

شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی با ارز دولتی معرفی می شوند

دکتر نظری: باید به سمتی پیش برویم که بحران ایجاد نشود.

آیا جگر مرغ خوردنی است؟

علائم و درمان “کبد چرب”

بدن با این نشانه ها به برنامه غذایی تان اعتراض می کند

با این ترفند حین پیاده روی چربی بیشتری بسوزانید

کدام استان ها درگیر آلودگی آب هستند؟

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

کشف روشی ساده برای بهبود کارایی مغز

گوش هم سکته می کند؟

چهار استان کشور درگیر آب آلوده هستند

آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد

مهم ترین مهارتی که لازم است برای حفظ رابطه عاطفی بیاموزید

اجاق خورشیدی قابل حمل

محیط زیست اصفهان مجوزی برای استفاده از پساب جهت کشاورزی نداده است

بانک نگهداری گیاهان دارویی نیاز به توسعه و حمایت دارد

آن چه پس از نوشیدن چای در بدن رخ می دهد

محیط زیست اصفهان مجوزی برای استفاده از پساب جهت کشاورزی نداده است

آلودگی در آب شرب قوچان مشاهده نشده است

بهترین راه نگهداری بلندمدت میوه ها

بیمارستان امام رضا به پیشرفته ترین دستگاه آنژیوگرافی مجهز شد

با آلو خشک به راحتی خوشگل شوید!

بانک نگهداری گیاهان دارویی علوم پزشکی کرمانشاه افتتاح شد

با این ترفند حین پیاده روی چربی بیشتری بسوزانید

مطالعات آزمایشگاهی "داروهای شیمی درمانی تولید داخل" مبهم است/داروی سرطان اثر نکند، بیمار می میرد

کشف روش آسان بهبود فعالیت مغز

از مزایای شگفت انگیز مصرف روزانه اسفناج

بدن با این نشانه ها به برنامه غذایی تان اعتراض می کند

ارائه خدمات رایگان غربالگری سرطان سینه، دیابت و فشار خون در کیش

همایش جامعه ایمن در بافق برگزار شد

مرکز بهداشت استان خوزستان به مرکز مدیریت طغیان تبدیل شده است

طرز تهیه آش ترش و نکاتی برای طبخ آن

7 مزیت سلامتی نوشیدن آب زنجبیل، قبل از وعده صبحانه

7 مزیت سلامتی نوشیدن آب زنجبیل، قبل از وعده صبحانه

وزیر بهداشت خواستار جلوگیری از تاسیس کارخانه اقلام دخانی شد

25 درصد طرح ملی درمان سلامت برعهده وزارت بهداشت است

نشانه های ازدیاد سموم در بدن چیست؟

درمان مشکلات بهداشتی با این ادویه ها

وضعیت جسمانی هنرمند پیشکسوت و ناراحتی همسراش ازبی مهری مسئولان

این زن بیوه ترکیه را به حالت آماده باش درآورد

دستور پخت تخم مرغ تند

درمانی جدید بیماری ALS

فلفل تند یا شیرین، کدام مفیدتر است؟

همایش ملی سلامت دهان و دندان

مهم ترین مهارتی که لازم است برای حفظ رابطه عاطفی بیاموزید

جراحی تومور عجیب در گردن مرد هندی +تصاویر

خارج کردن تومور عجیب از گردن مرد هندی +تصاویر

واکسینه شدن سگ ها درشهرستان امیدیه علیه هاری

پنج بحران خوزستان به ابربحران تبدیل شده اند

بیشتر بیماری های منتقله از آب، اکنون در خوزستان وجود دارند

بحران سلامت در خوزستان

بیشتر بیماری های منتقله از آب، اکنون در خوزستان وجود دارند

پنج بحران خوزستان به ابربحران تبدیل شده اند

ایران در منطقه بحران منابع قرار دارد/ رفع مشکلات خوزستان عزم ملی می خواهد

عوارض کفش تنگ و پاشنه بلند

8 عادت رفتاری برای افزایش اعتماد به نفس و داشتن زندگی شادتر

آغاز به کار مجمع سلامت در شهر قدس

این ترکیب معجزه آسای ضد چاقی را بشناسید

فرهنگ سازی برای جلب مشارکت خیران سلامت بدون حمایت رسانه ها امکان پذیر نیست

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

مطب پزشکان به سامانه سلامت و ارتقاء خدمات بهداشتی متصل می شود

مسمومیت حدود 100 نفر در نوشهر

بحران سلامت در خوزستان/ از تب کریمه کنگو تا انواع بیماری های میکروبی!

دولت در تقویت زیرساختهای درمانی مناطق محروم جدی است

طلاق از دود بلند می شود

طلاق از دود بلند می شود