مطالب مرتبط:
طلاق از دود بلند می شود
گام بلند دولت برای اجرای عدالت در دسترسی به خدمات سلامت
جک از شاسی بلند S7 و مدل برقی SOL E20X در نمایشگاه پکن رونمایی کرد
فرمانده بلند پایه «القاعده» در یمن کشته شد
رونمایی از شاسی بلند مفهومی و برجسته پینین فارینا K350
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 ساعت 10:152018-04-27پزشكي

طلاق از دود بلند می شود


رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، دیروز با آمارهایش خیلی ها را ترساند.

آمارهایی که یک سرشان به خانواده ها می رسید؛ به همه زوج های پیر و جوانی که یک روز پای سفره عقد، - قرار یک زندگی همیشگی را گذاشتند و حالا در هر ساعت 20 نفرشان رفیق نیمه راه شده اند و راه شان از هم جدا شده است.

شعارسال:"رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، دیروز با آمارهایش خیلی ها را ترساند.

آمارهایی که یک سرشان به خانواده ها می رسید؛ به همه زوج های پیر و جوانی که یک روز پای سفره عقد، قرار یک زندگی همیشگی را گذاشتند و حالا در هر ساعت 20 نفرشان رفیق نیمه راه شده اند و راه شان از هم جدا شده است.

حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت این آمار سال 90، به ازای هر ساعت، 16 طلاق بوده و حالا به عدد 20 رسیده است.

موسوی چلک در ادامه از ثبت 174 هزار و 997 فقره طلاق در سال 96 هم خبر داد؛ آماری که وقتی آن را بین 365 روز سال تقسیم کردیم، سهم هر روز از سال گذشته کشورمان 479 طلاق شد و هر ساعتش همان طور که چلک گفته بود 20 طلاق.

آماری که به گفته این کارشناس نشان می داد با وجود همه اقدامات انجام شده و همکاری های بین بخشی، همچنان باید نگران این آسیب اجتماعی اتفاق افتاده در کشور باشیم؛ آن هم وقتی یکی از اولویت های اصلی کشور در حوزه آسیب های اجتماعی از سوی رهبر معظم انقلاب، موضوع طلاق عنوان شده است.

مواد مخدر، دلیل اغلب دادخواست های طلاق این اما همه ماجرا نبود.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران دیروز به دلایل این اتفاق هم اشاره کرد؛ آن وقت خیلی ها فهمیدند بین دادخواست هایی که سال گذشته هرکدام با یک بهانه، پای زن و شوهر ها را به دادگاه های خانواده کشاندند و مِهر ها را حلال کردند و جان ها را آزاد، پای مواد مخدر بیشتر از بقیه گیر بوده است.

آن قدر که چلک گفت: معمولا مواد مخدر یکی از وجوه اغلب درخواست ها برای طلاق است.

دادخواست هایی که غالبا با تکیه بر بند 2 تبصره ماده 1130 قانون مدنی، قانونگذار به زن حق داده است با شرایطی با اثبات اعتیاد مرد (زوج) به مواد مخدر یا مشروبات الکلی از طریق عسر و حرج بتواند علی رغم مخالفت مرد، طلاق بگیرد.

دلیلی که به ما نشان داد آمار آنها که دلشان پر است از تقدیری که به آنها سخت گرفته، بختی که سیاه شده و اعتیادی که روی سقف خانه هایشان سایه کرده، کم نیست.

زن هایی که وقتی اولین بار از اعتیاد شریک زندگی شان با خبر شدند، رنگ از رویشان پریده، چند بار با خودشان تکرار کرده اند حالا چکار کنیم؟ چند بار از خودشان پرسیده اند چرا زندگی من؟! چراهایی که وقتی خلاف همسرشان سنگین تر شده، وقتی مصرف موادشان علنی تر شده، به جایی نرسیده اند و دست آخر، آنها را به این نتیجه رسانده اند که قید ادامه زندگی را بزنند.

دادخواست طلاق بنویسند و جلوی علت این تصمیم، با خودکار آبی بنویسند: اعتیاد همسر به مواد مخدر! دست خالی دادگاه های خانواده چهره این زن ها برای جواد صادقی، رییس سابق مجتمع قضایی خانواده 2 (ونک) تصویر آشنایی است .

او بارها در طول دوران قضاوتش، با پرونده هایی روبه رو شده که اعتیاد یکی از زوجین، راه جدایی را برای طرف دیگر باز کرده است.

زوج هایی که آنها را هم دادگاه مثل بقیه زوج ها به صلح و سازش راهنمایی کرده و این راهنمایی خیلی وقت ها به نتیجه نرسیده است.

با این حال صادقی به ما می گوید: دادگاه در پرونده های دادخواست طلاق، همیشه زوجین را به صلح و سازش دعوت می کند و تلاشش بر این است که تا جای ممکن جدایی صورت نگیرد.

اما به خاطر تراکم کار وتعداد زیاد مراجعان و فقدان امکانات لازم، نمی تواند نقش بیشتر و موثرتری در این بین به عهده بگیرد.

صادقی برای ما توضیح می دهد دادگاه در مواردی مانند درگیری خانواده ها با مواد مخدر، این امکان را ندارد که طرفین را به مراکزی بفرستد که زمینه های ترک فراهم شود یا به سمت مشاوره های تخصصی دیگر که در این موارد بحرانی مورد نیاز است هدایت کند و یادشان بیاورد معتاد یک بیمار است و می تواند معالجه شود.

او اما پیشنهاد می کند در کنار تمام نهادهایی که تا به حال وظیفه رسیدگی به این موضوع را به عهده داشته اند، این امکان برای دستگاه قضایی هم به وجود بیاید که در این زمینه مداخله کند، مداخله ای که به اعتقاد این قاضی باسابقه می تواند نتیجه بخش باشد و مهارت هایی را به زوجین بیاموزد که با بیماری اعتیاد کنار بیایند.

تاثیر مستقیم افزایش آمار اعتیاد بر آمار طلاق سامان بخشیدن به یکی از آسیب های اجتماعی مهم کشورمان یعنی اعتیاد که یک علت خاص ندارد و معلول چندین و چند علت است، امری ضروری است که به اعتقاد مرتضی خوشگفتار، کارشناس درمان اعتیاد می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی دیگر هم موثر باشد.

این همان جایی است که کاهش آمار اعتیاد بر کاهش آمار طلاق در جامعه هم اثر می گذارد.

خوشگفتار با اشاره به این موضوع به ما می گوید: اخیرا در آمارهایی که از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان شده، به بالارفتن آمار رسمی اعتیاد در ده سال گذشته اشاره شده است و اگر ما به اعتیاد به چشم یک زیرمجموعه نگاه کنیم و آن را یکی از عوامل بقیه آسیب های اجتماعی بدانیم، می توانیم بگوییم با افزایش آمار اعتیاد، سایر آسیب ها مانند طلاق، بیکاری، بزه و.

هم بیشتر می شود.

به عقیده او که به عنوان کارشناس درمانگر اعتیاد هر روز با خانواده هایی که درگیر معضل اعتیاد هستند سروکار دارد، مشکلی که این روزها در بحث اعتیاد به وجود آمده، سنگین شدن اعتیاد و ورود مواد شیمیایی و صنعتی به جای مواد سنتی است؛ اتفاقی که باعث شده هم پروسه درمان سخت تر شود و هم ترک مدت زمان بیشتری طول بکشد.

همین جاست که طاقت خیلی از خانواده ها طاق می شود، همین جا که شریک زندگی شان قدمی رو به بهبود برنمی دارد! از اینجا به بعد نا امیدی جای امید را در دل خیلی ها می گیرد.

همین است که خیلی ها فرار را بر قرار ترجیح می دهند تا فاصله شان با اعتیاد، بیشتر و بیشتر بشود حتی به قیمت جدایی دل و نام و نشان از یک شناسنامه.

خوشگفتار البته به ما می گوید دلیل این اتفاق فقدان آگاهی در خانواده هاست و همین جا روی ترویج آموزش های پیش از ازدواج دست می گذارد و روزشمار زندگی مشترک زوج های زیادی را تا دوران قبل از عقد عقب می کشد و می گوید: در بسیاری از موارد، جوان های ما وقتی می خواهند با هم ازدواج کنند اطلاعات زیادی درباره مواد مخدر ندارند.

از آنجا که مشاوره های پیش از ازدواج ما هم کامل نیست، افراد براحتی می توانند اعتیادشان را پنهان کنند و به این ترتیب یک زندگی مشترک از اول بر پایه پنهانکاری شکل می گیرد.

بعد در مراحل بعدی وقتی زوج ها با مشکل اعتیاد روبه رو می شوند، سریع در دامن بحران می افتند و برای حل این بحران هم مهارتی به آنها آموخته نشده است.

خانواده هایی که مهارت همراهی ندارند این کارشناس حوزه اعتیاد، به نگاه سنتی حاکم در خانواده ها نسبت به معضل اعتیاد هم اشاره می کند و می گوید: متاسفانه خانواده های ما هنوز ظرفیت لازم را برای همراهی با معتادان ندارند و اغلب این نگاه را دارند که درمان امکان پذیر نیست.

همین نگاه وقتی در کنار سایر سختی های زندگی با فرد معتاد مثل بزهکاری و اخلاق نادرست و خشونت و بیکاری و .

قرار می گیرد، آنها را به سمت جدایی سوق می دهد.

وقتی خوشگفتار به ما می گوید اعتیاد مشکلی است که درمان می شود البته در صورتی که انگیزه درمان، هم در خانواده فرد معتاد و هم در خود او وجود داشته باشد، یاد شبی برفی می افتیم که خیلی دور نیست.

یکی از شب های زمستان گذشته که سرما امان تهرانی را بریده بود.

وقتی عقربه های ساعت از 2 نیمه شب گذشته بودند و در سرمای آن نیمه شب تهران با عکاس جام جم در کوچه پس کوچه های شوش و هرندی قدم می زدیم، حامد کارتن خواب 41 ساله خیابان هرندی برایمان گفت از 18 سالگی تخریب داشته و نصف بیشتر عمرش را با مواد گذرانده.

حامد خانواده نداشت، از همسرش جدا شده بود و از سرنوشت تنها فرزندش هم خبر نداشت.

او همان طور که منتظر بود اتوبوس گشت فوریت های اجتماعی پر شود و او و بقیه کارتن خواب ها را به گرمخانه برساند، از بی کسی و تنهایی اش برایمان گلایه کرد وگفت شاید یک نفر در آشپزخانه سالی یکبار دنبال گوشتکوب بگردد، اما هیچ وقت هیچ کسی دنبال او نمی گردد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت جام جم، تاریخ انتشار6اردبیهشت 97، کد خبر: 3269203741742530418 ، www.

jamejamonline.

ir
کلید واژه ها: مددکاری اجتماعی - اجتماعی - طلاق - مواد مخدر - آمار - هایی - خانواده - ایران - زندگی - اعتیاد - ساعت - مخدر - آسیب های اجتماعی - مشروبات الکلی - کشور - قانون - موسوی - جوانی - نشان - کارشناس - دادگاه - اولین - مصرف - سیاه - ماده - رهبر - شوهر - خانه

آخرین اخبار سرویس:
علائم هشدار دهنده که از سکته قلبی و مغزی خبر می دهند

زادروز کاشف ساز و کار "نوار قلب"

ورزش ممکن است آلزایمر را شدیدتر کند

6 معما درباره بدن انسان که دانشمندان قادر به توضیح آنها نیستند

درمان مشکلات معده کودکان به کمک «زنجبیل»

مادران باردار نیازمند را دریابیم

نمی خواهم سوژه «ماه عسل» شوم

قارچ سمی می تواند کشنده باشد

مخترعی که به جای تشویق، تهدید شد + فیلم

قارچ سمی می تواند کشنده باشد

راهکارهایی برای تمیز کردن کتاب

کودکان باید چقدر ورزش کنند

هنگام خواب با موبایل و فضای مجازی نباشید

بهترین دمنوش ها برای روزه داران

برای سلامت مغزتان این 6 عادت روزمره را ترک کنید!

عصب ها چگونه کار می کنند؟

کی روش:مطمئن باشید پسرانم شادی تان را 2برابر می کنند

پیش نشانه های ابتلا به سرطان روده بزرگ

خواص کدو سبز

پیش نشانه های ابتلا به سرطان روده بزرگ

نکته بهداشتی: نشانگان حرکت دوره ای اندام

تشدید نظارت کارشناسان بهداشت محیط مرکز توسعه سلامت کیش در ماه مبارک رمضان

این نکات را در تشخیص سمی بودن قارچ ها جدی بگیرید

علائم خونریزی مغزی چیست؟

داشتن پوستی به صافی مرمر با معجزه عسل!

تاثیر تغییر چرخه خواب و بیداری روزه داران بر سیستم ایمنی بدن

درمان قطعی لکه های قهوه ای پوست بدون دارو!

خشم تایوان به خاطر دعوت نشدن به نشست سازمان بهداشت جهانی

با شکم خالی ورزش نکنید

هنگام افطار نوشیدنی گرم بنوشید

چرا برخی از روزه داران در ماه رمضان چاق می شوند؟

روزیاتو: چگونه قارچ سمی را از قارچ خوراکی تشخیص دهیم؟

6 باور اشتباه درباره مصرف محصولات لبنی که باید بدانید

تغذیه چه نقشی در کاهش استرس دارد؟

روزه داری و سلامتی + فیلم

توصیه هایی برای نوجوانان روزه دار

هنگام افطار نوشیدنی گرم بنوشید

مراقب دلیل شادی هایتان باشید

بال مرغ به طعم طلای 24 عیار

راه هایی که کمک می کند تا زانوهای سالمی داشته باشیم

چند روش ساده برای درمان افسردگی + فیلم

عادات غلط غذایی که چهره را پیر نشان می دهند

باورهای اشتباه درباره مصرف لبنیات

هنگام افطار نوشیدنی گرم بنوشید

فواید دوغ گاز دار خانگی که نمی دانستید

گیاهان پوششی، جایگزین گیاهان فصلی و چمن ها

خودمراقبتی در اجتماعی شدن سلامت نقش دارد

اسکیزوفرنی علاوه بر مغز، قلب بیماران را هم مختل می کند

تشخیص سرطان مری و معده با آزمایش تنفس

گرسنگی متناوب منجر به دیابت 2 و افزایش چربی شکم می شود

این اشتباه در حمام باعث ریزش مو می شود

موجودات بند انگشتی

آخرین آمار تعداد مسمومان با قارچ در کشور/ تعداد فوتی ها به 10 نفر رسید

بدترین نوع نوشیدنی برای باز کردن روزه

درمان قطعی لکه های قهوه ای پوست بدون دارو!

توصیه هایی برای رژیم غذایی در ماه رمضان

چگونه سریع و آسوده بخوابیم؟

درمان کبد چرب با لیمو ترش

دانشگاه علوم پزشکی: مردم از دست فروشان قارچ نخرند

زانوهایی سالم داشته باشیم

15 عمل پیوند کلیه در زنجان انجام شده است

15 عمل پیوند کلیه در زنجان انجام شده است

زانوهایی سالم داشته باشیم

بیماری اوتیسم یا اختلال درخودماندگی در کودکان

علائم سکته مغزی در مردان چیست؟

توقف «اتوبوس ایدز» به بهانه ترویج بی بندوباری

فیلم جدید از محل برخورد پرواز آسمان به دنا

استفاده از Pace Maker مغز برای بهبود سکته دیدگان

راه اندازی250 کلینیک در طرح تحول سلامت

مردم از دست فروشان قارچ نخرند

بیماریهای قلبی مهمترین علت مرگ در کرمانشاه است

خطر ابتلا به آسم با قرارگیری کودکان در معرض ازون

با احتیاط قارچ بخرید

انتشار نقشه ای دقیق از محل تولد ستاره های مشابه خورشید/ ستاره های صورت فلکی "شکارچی" در کجا بدنیا می آیند؟

بیماریهای قلبی مهمترین علت مرگ در کرمانشاه است

مردان 9 هشدار درباره سرطان را جدی نمی گیرند

برگزاری هجدهمین دوره یادگیری الکترونیکی در شیراز

تایید مرگ 26 نفردر کنگو براثر ابتلا به بیماری ابولا

تاکنون سه نفر بر اثر مصرف قارچ سمی در لرستان فوت کرده اند

هشدار در خصوص مصرف قارچهای کوهی

10درصد ایرانی کارت اهدای عضو دارند/"تصادف" شایع ترین علت مرگ مغزی است

نبض اهدای عضو در خوزستان ضعیف می زند

بابا رفت

پیشرفت 90 درصدی ساخت کلینیک های ویژه در کشور

نبض اهدای عضو در خوزستان ضعیف می زند

موفقیت پژوهشگران در تولید عصب شنوایی از سلولهای بنیادی ریشه دندان+فیلم

توصیه هایی برای خرید قارچ

با احتیاط قارچ بخرید

15 تن بر اثر مصرف قارچ سمی در سرپل ذهاب مسموم شدند

مسمومیت 148 کردستانی بر اثر مصرف قارچ های سمی/ یک نفر فوت شد

عمل موفقیت آمیز درمان ریفلاکس با روشی نوین

طرز تهیه سوپ ایتالیایی / طرز تهیه سوپ های ایتالیایی

دانستنی هایی درباره وعده های غذایی ماه مبارک رمضان

6 راه برای بازگرداندن شادی به زندگی

نشانه های وجود کریستال در ادرار

روش های کاهش سردرد روزه داران

هیچ مورد مسمومیت با قارچ در قم مشاهده نشده است

روی کاناپه نخوابید

10درصد ایرانی کارت اهدای عضو دارند/ تصادف شایع ترین علت مرگ مغزی است

تشخیص سرطان مری و معده با آزمایش تنفس آزمایش تنفس

طلاق از دود بلند می شود

طلاق از دود بلند می شود