مطالب مرتبط:
شهردار تهران خارج از شورای شهر انتخاب می شود
جنجال ناتمام انتخاب شهردار تهران!
کار شوراها، سیاسی نیست؛ گرفتار تحلیل های روزمره نشویم / امیدواریم با تدبیری که محسن هاشمی اندیشیده مشکل ترافیک تهران حل شود / خیلی ها خشم طمع دارند که شورای شهر تهران را به عنوان مجموعه ای ناموفق جلوه دهند؛ پا روی این طمع بگذارید / امیدوارم در هفته های آتی از آزمون انتخاب شهردار با م
توصیه نوه امام راحل به اعضای شورای شهر در مورد انتخاب شهردار تهران
محسن هاشمی: در دیدار با سید حسن خمینی صحبتی در خصوص انتخاب شهردار نشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 7 اردیبهشت 1397 ساعت 03:052018-04-26سياسي

ماجرای جنجالی انتخاب شهردار تهران


فعال سیاسی اصلاح طلبان معتقد است شهردار باید نگاه اصلاح طلبانه داشته باشد، پاکدست بوده و به فساد حساس باشد و در عین حال بپذیرد که باید همه چیز خود را فدای شهر تهران کند.

- شعارسال:" 21 عضو شورای شهر تهران با رأی مردم این شهر وظیفه تعیین شهردار را دارند؛ 21 عضوی که سوگند یاد کردند منافع شهر و شهروندان در صدر برنامه هایشان باشد.

در جریان انتخاب شهردار انتظار چنین بود که این موارد را مورد توجه قرار دهند و از لابی های بی فایده برای شهر پرهیز کنند، اما ظاهرا برخی هدف های سیاسی را در اولویت قرار می دهند و پروژه مخالفت با هاشمی ها را در شورای شهر در دستور کار دارند آن ها در حالی به جایگاه و تجارب محسن هاشمی برای جلوس بر کرسی شهردار بی توجهی کردند که پس از آن مورد نکوهش فعالان سیاسی و شهری قرار گرفتند.

حسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به محاسن انتخاب محسن هاشمی به عنوان شهردار تهران گفت: محسن هاشمی با ارتباطاتی که با بزرگان، دولت و مجلس دارد، می تواند به عنوان آورده برای شهرداری باشد.

دیگران نیز چنین گفتند.

در راستای بررسی انتخاب شهردار با کمترین چالش و شرایط هر یک از 7 گزینه موجود که با چند تن از فعالان سیاسی به گفت وگو پرداخته است که در ادامه می خوانید.

اجماع و نظارت یک فعال سیاسی اصلاح طلب در ارتباط با جلسه اخیر شورای شهر و انتخاب 7 کاندیدا برای احراز پست شهرداری تهران اظهار داشت: شهرداری کاری تخصصی و تهران مگاشهری با پیچیدگی های مختلف با مشکلات مزمن جدی و مسائل انباشت شده است.

غلامرضا ظریفیان گفت: شهرداران گذشته هرکدام به نوعی زحمت کشیده و تلاش هایی کرده اند و در عین حال نیز نقد های جدی به عملکرد برخی از آن ها وجود دارد.

در همه جای جهان شهرداری به دلیل اینکه، چون مسائل سیاسی در کارکرد محیط تاثیر عمیق می گذارد پستی سیاسی محسوب نمی شود، اما در ایران شهرداری پستی سیاسی شده و بدین علت که در بسیاری از اوقات این پست به سکویی برای موقعیت های بالاتر تبدیل شده، جناح ها و جریانات سیاسی نسبت به آن حساس اند.

وی افزود: برخی شهردار ها متهم بوده اند که پروژه های مهم و بزرگشان در گرو شهر تهران نبوده بلکه در گرو نشان دادن آمادگی خود به افکار عمومی برای احراز سمت های بالاتر بوده است.

معاون وزارت علوم در دولت اصلاحات ادامه داد: شهردار تهران باید در عرصه های مختلف فرهنگی و زیست محیطی همکارانی داشته باشد.

در ارتباط با انتخاب شهردار تهران نیز با وجود پیچیدگی ها طبیعتا نمی توانیم با انبوه کاندیدا ها روبه رو شویم و باید افراد مشخصی انتخاب و گزینش شوند.

ظریفیان اضافه کرد:، چون مردم به صورت روزانه با شهرداری سروکار دارند و شهرداری نیز صرفا برای تهران نیست بلکه استان تهران را شامل می شود، انتخاب سریع تر شهردار اهمیت دارد.

با همه این اوصاف کار شورای شهر برای انتخاب شهردار خیلی سخت است.

این فعال سیاسی بیان کرد: البته ممکن است افرادی نیز صلاحیت این کار را داشته باشند، اما مایل به پذیرش این پست نباشند، چون در قضیه آقای نجفی دیدیم که وی با توجه به اینکه تمام صلاحیت های لازم را داشت، اما مسائل به هم پیچیده ای در کنار هم قرار گرفت و موجب استعفای وی شد.

از این جهت شاید هرکسی مایل به حضور در شهرداری نباشد.

غلامرضا ظریفیان تصریح کرد: آنچه مهم است شورای شهر باید بتواند بر اساس خرد جمعی تصمیم گیری کرده و شهردار را انتخاب کند، برای انتخاب شهردار نباید به سمت اجماع رفت چرا که به هر حال شورای شهر باید بتواند نقش نظارتی خود را ایفا کند و اگر شورا به سمت اجماع برود در نظارت با مشکل روبه رو خواهد شد.

وی عنوان کرد: از این جهت باید برای انتخاب شهردار به سمت اعتماد به افراد صلاحیت دار و راضی کردن آن ها برای پذیرش این پست رفت.

فعال سیاسی اصلاح طلب خاطرنشان کرد: صلاحیت های لازم برای شهردار توانایی نسبی و تعامل است.

شهردار باید نگاه اصلاح طلبانه داشته باشد، پاکدست بوده و به فساد حساس باشد و در عین حال بپذیرد که این 3 سال باید همه چیز خود را فدای شهر تهران کند و از تیم قوی و مناسبی برخوردار باشد.

حذف به بهانه میثاق نامه؟ دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب هم در ارتباط با تصمیم شورای شهر در مورد شهرداری تهران و گزینه های پیش رو اظهارداشت: به نظر من کنار گذاشتن محسن هاشمی تنها به این دلیل که میثاقی وجود داشته و او باید تا آخر دوره در شورا باقی بماند استدلالی قوی نیست.

اگرچه وی در شورا نقش خود را به خوبی ایفا می کرد، اما با پشتوانه رأی میلیونی و به دلیل شناخت خوبی که از شهرداری دارد در عین پاکدستی می توانست با نهاد های مختلف هم ارتباط برقرار کند.

فیاض زاهد به آرمان گفت: بسیار متعجبم از تصمیم شورا و اگر باور کنیم که اتفاق دیگری رخ نخواهد داد برخی از گزینه های انتخابی سوال برانگیزند.

چطور آقای مکارم که نامش در داستان املاک نجومی مطرح شده می تواند 16 رأی از شورای اصلاح طلب بگیرد؟ دوستان ما در شورای شهر چگونه می خواهند به افکار عمومی پاسخ دهند؟ وی در مورد کاندیداتوری وزیر جهاد کشاورزی برای شهرداری تهران افزود: آقای حجتی در اشل ادراک مدنی از فرایند اداره شهر و جامعه شهری نیست.

من فکر می کنم که شهردار مطلوب باید درک روشنی از نهاد شهر، معماری، مشکلات حاشیه نشینی و توسعه یافتگی داشته و از همه مهم تر با گفتمان مدنی و شهری آشنا باشد.

از این جهت برخی از این گزینه ها برای تصدی این پست مناسب نیستند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مثلا آقای حناچی بیش از اینکه شهرداری پابه کار و عملیاتی باشد، بیشتر در قالب یک معمار و شهرساز ظاهر شده است.

شهرداری تهران ترکیبی از مدیریت بسیار عملیاتی و اجرایی است و شخصی که بتواند با گروه های مختلف درگیر در توسعه و اداره شهر، نهاد های بالادستی و دولت و نهاد های موثر ارتباط برقرار کند، می تواند موفق تر باشد.

زاهد در مورد گزینه های دیگر عنوان کرد: در بین اسامی ذکر شده می توان به آقای افشانی اشاره کرد که مهم ترین نقطه ضعفش فقدان اتوریته و کاریزما برای اداره شهر است، اما از نظر عمرانی سابقه روشنی دارد.

آقای انصاری لاری شخص خوشنامی است و تنها مدیری است که در بین این نفرات نزدیک ترین کاراکتر را به مدیریت آقای نجفی دارد.

آقای محمود حسینی نیز چهره ای خوشنام و استانداری موفق بوده که در سیستان و بلوچستان به اسطوره تبدیل شد و کاندیدای شهرداری اصفهان نیز بوده و بسیار پاکدست و برنامه ریز است.

وی خاطرنشان کرد: فکر می کنم شورا باید میان آقای انصاری لاری، افشانی و محمود حسینی دست به انتخاب شهردار بزند.

باید هاشمی شهردار می شد یک فعال سیاسی اصلاح طلب در مورد گزینه های انتخابی شورا برای تصدی پست شهردار با اظهار تاسف از عدم گزینش محسن هاشمی به عنوان کاندیدای شهرداری اظهار داشت: اعضای شورا کنار نیامدند تا آقای هاشمی از ریاست کنار رفته و شهردار شود، واقعا در این شرایط به شهرداری، چون او نیازمند بودیم.

علی محمد نمازی گفت: تاسف دومم به خاطر اعلام انصراف آقای مرعشی بود، چون وی نباید انصراف می داد و باید می ماند، اما با این حال از بین این 7 نفری که رأی آورده اند به نظرم اگر آقای مهندس حجتی مشکلی از جهت خروج از دولت و حضور در شهرداری نداشته باشد، شانس نخست را دارد.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی افزود: تا آنجایی که اطلاع دارم یکی از کاندیدا های احزاب اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی و اعتماد ملی آقای حجتی بوده است.

بدین جهت انتظار می رود، نخستین گزینه آقای حجتی و پس از او آقای مهندس افشانی مطرح باشند و آقای حناچی نیز به واسطه سابقه حضور در وزارت مسکن و شهرسازی از شانس سوم برخوردار است.

وی شانس چهارم را نیز آقای حسینی مکارم سرپرست فعلی شهرداری دانست.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 6اردیبهشت1397 ، کدخبر: 6513973: www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: شهردار - انتخاب شهردار - سیاسی - شهردار تهران - تهران - انتخاب - شهرداری - اصلاح طلب - محسن هاشمی - شورای شهر - شهر تهران - اصلاح - فعالان سیاسی - اصلاح طلبان - هاشمی - عضو شورای شهر تهران - شورای - شورای شهر تهران - کاندیدا - شهرداری تهران - عضو شورای شهر - محسن - دولت اصلاحات - پروژه - وزارت علوم - پستی - محیط - دولت - اصلاحات - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
علی خارا جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

بزرگداشت یاد امام (ره) از مصادیق تعظیم شعائر الهی است

سفیر نیکاراگوئه به آرمان های امام راحل ادای احترام کرد

مطالبات صنفی واحد تولیدی ریخته گری ساوه حل و فصل شد

تفکر سکولار در مدیریت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی همدان رسوخ کرده است

جمعی از کارگران شهرداری آبادان دست از کار کشیدند

پذیرایی از 33 هزار نفر در سطح شهر تهران

خوب وبد ماست‎های طعم‎دار

شهرداری ،جلوی تخلفات ایران مال را در منطقه22 می گیرد؟/ حکم قضایی چرا اجرا نشد؟

برنامه های کانون های مساجد خوزستان به مناسبت ماه رمضان

مراسم افطاری در میدان امام حسین (عکس)

چشم امید والدین به «چشم امید»

جزءخوانی قرآن کریم در تبریز+عکس

اجرای طرح شناسایی نخبگان قرآنی مازندران/ تولید 50 نمایش دینی

برپایی 177 کلاس قرآن در سطح یگان های انتظامی تهران بزرگ

دیپلماسی _باخدا

بهره مندی 290 کودک بدون حامی از طرح «محسنین» در سمنان

جلسه علنی مجلس

اندازه گیری لحظه ای فعالیت مغز خلبانان در طول پرواز

قاریان کرج به کمپین «تلاوت افتخاری» پیوستند

تشییع پیکر مجاهد نستوه آذربایجان / فردا در ارومیه

فلسفه اجتماعی روزه، تعادل بخشی به جامعه است

ماه مبارک رمضان فرصتی مناسب برای تقویت معنویت در جامعه است

تجارتی پرسود از خشم مردم/ موسساتی که طلاق یک هفته ای در مشهد ثبت می کنند!

دولت با مسکوت ماندن لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم موافقت نکرد

بزرگداشت یاد امام (ره) از مصادیق تعظیم شعائر الهی است

استخدام فروشگاه فارس ابزار

استخدام نیروی جوان با گواهینامه در لوازم یدکی

جشن بزرگ ضیافت در غرب تهران

استخدام تعدادی رسپشنیست در هتل پارسه شیراز

استخدام کارگر ساده آقا در مجموعه مبلمان سالین

استخدام منشی مسلط به نرم افزار زعفران در رستوران

استخدام منشی خانم در دفتر یک تالار

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه در درمانگاه

استخدام پزشکِ درمانگاه در خراسان رضوی

کلانتری: فعالان بازداشت شده محیط زیستی باید آزاد شوند

استخدام خیاطی ایران مد

طرح ملی مبارزه با مواد مخدر؛ نقشه راه تمام دستگاه های اجرایی کشور

رای منفی به تغییر نام ایستگاه"اتمسفر"مترو

استخدام نیروی خانم و آقا در کارگاه تولیدی قطعات صنعتی

برگزاری «سنجش هوش» برای داوطلبان پایه هفتم مدارس سمپاد

عکس/ قارچی که تاکنون جان 10 ایرانی را گرفته است

درخواست برای آتش زدن تصویر ترامپ در مجلس به جای پرچم آمریکا

آنچه باعث می شود دختران دچار تجرد قطعی شوند؛ «مضیقه در انتخاب»

مخالفت مجلس با استفساریه نحوه عضویت همزمان اعضای اتحادیه صنفی در پنجمین دوره شوراها

رفتارهایی که باهوش ها را از دیگران جدا می کند

بطحایی: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند / واو به واو امور را بخشنامه می کنیم؛ گویی افرادی که در مدرسه اند کر و کور و گنک اند که باید دستشان را بگیریم و راه ببریم / قرار است این مدرسه دانش آموز را به حیات طیبه برساند؟

کتابی که به تقاضای رییس مجلس ترجمه شد+متن کامل

بروجردی: اگر اروپا گام های عملی بر ندارد، هیچ تضمینی قابل قبول نیست

برگزاری «سنجش هوش» برای داوطلبان پایه هفتم مدارس سمپاد

نشانی و زمان برگزاری محافل انس با قرآن کریم در ماه مبارک رمضان

آمریکای جنایتکار ناظر نقض حقوق بین الملل در غزه است

رییس کل دادگستری تهران: رد ادعای وکیل سرکرده عرفان حلقه/ محمدعلی طاهری به رای صادره، تجدیدنظر خواهی کرده

چرا آمریکا درباره ایران دچار اشتباه محاسباتی شده است؟

جبهه متحد کشورهای جهان علیه ایران شکسته شده است

ارائه درخواست اعاده دادرسی رامین حسین پناهی به دیوان عالی کشور

رفع نقاط حادثه خیز کمربندی بروجرد باید در اولویت قرار گیرد

سفیر نیکاراگوئه به آرمان های امام راحل ادای احترام کرد

تصاویر/ قارچی که تاکنون جان 10 ایرانی را گرفته است

نامه سرگشاده نماینده پیشین ایران در سازمان ملل به لاریجانی درباره تحقیق و تفحص از دوتابعیتی ها

دعای توصیه شده برای فرج ویژه ماه مبارک رمضان

اکنون دیگر چیزی از برجام باقی نمانده است

دولت می توانست برای تغییر ساعت کاری در ماه رمضان راسا اقدام کند/این موضوع از اختیارات دولت است

سیاست های غلط توسعه مهمترین تهدید برای تنوع زیستی ایران

لایحه الحاق ایران به CFT مسکوت ماند

فراخوان ششمین دوره طرح ملی «کوثر رسالت» در خراسان شمالی

نمرده ام

خداوند اصل اساسی را بیان کرده است/ بالاترین علقه ای که در این دنیا وجود دارد علقه برادری است

اعتراض سالار عقیلی به اقدام بیمه تامین اجتماعی

منزل شهید مدافع حرم مسلم خیزآب +عکس

باغ موزه قصر تهران موزه برتر سال شد

جای تاسف دارد که کشاورزان را با دلالان تنها گذاشته ایم/ وزارت جهاد کشاورزی فکری برای بیمه محصولات کشاورزی کند

ضمانت اروپا باید منافع ایران را در برجام حفظ کند

قطعا هشدار درباره فرسایشی شدن مذکرات با اروپا مورد توجه مذاکره کنندگان خواهد بود

مطهری: بهتر بود کمیسیون امنیت ملی در رابطه با لایحه FATF گزارشی تهیه می کرد

مطالبات صنفی واحد تولیدی ریخته گری ساوه حل و فصل شد

حل مشکلات کارخانه لبنیاتی / دادستان قرچک: کارخانه به فعالیت خود ادامه می دهد

افتتاح مسجد محمد رسول الله(ص) روستای تازه کند بازرگان

برگزاری 4 محفل قرآنی با حضور حامد شاکرنژاد در اهواز

آنچه باعث می شود دختران دچار تجرد قطعی شوند؛ «مضیقه در انتخاب»

استخدام تعدادی دبیر و مدرس خانم و آقا در اصفهان

استخدام مهندس مکانیک در شرکت ماشین سازی

استخدام استادکار نقاش اتومبیل در تهران

لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه ساز شد

استخدام میزبان و فردار جهت فست فودی در فارس

استخدام تعدادی تایپست در مرکز کپی

بازداشتگاه کهریزک تعطیل است

استخدام روانشناس خانم با مدرک MMT و ماتریکس در حوالی فردیس

انتشار اطلاعات تمامی معاملات و مناقصات شهرداری

طرح احیای کلکسیون گیاهان دارویی شمالغرب کشور در استان اردبیل اجرا می شود

استخدام راسته دوز و سردوز در محدوده جاده سیمان مشهد

بررسی وضعیت "ایران مال" هفته آینده

دیگر چیزی از برجام باقی نمانده است

هری کین کاپیتان انگلیس در جام جهانی 2018 شد

نجات ساحل از فاضلاب دغدغه اصلی مردم

علی دایی، سیاسی ترین انتخاب کی روش!

حرف های تازه از زندگی استاد فرشچیان در دوکتاب تازه انتشار

مدیران برای مقابله با زمین خواری انگیزه ندارند

اعلام سه روز عزای عمومی در آذربایجان غربی

مخالفت مجلس با استفساریه عضویت همزمان اعضای اتحادیه صنفی در پنجمین دوره شوراها

ماجرای جنجالی انتخاب شهردار تهران

ماجرای جنجالی انتخاب شهردار تهران